Een eere- plicht voor ieder Heldersch ingezetene Ingezonden Vandaag voor 50 jaar £en Een Huwelijksboot met 1 PK- havermotor en Ztuditu} Vrijdag 14 Juni 1940 Tweede Blad 'Jtad&niejuwj) Grootsch opgezette nationale colleck rdt georganiseerd voor oorlogsslachtoffers 1000 mannen en 36 vrouwen Schapenhoudersatientie Vondsten uit Piet Vliegend Blaadje Het Badhuis in gebruik genomen de ideale verkooper! Winkelsluiting ook voor schoenenzaken Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport ïlieuupi uit UhJk Nieuw grasland Vijf dagen lang schroeide de oorlogs vlam over Nederland. Vijf dagen lang betrok een hernieuwde wereldbrand ons vaderland in zijn noodlottige greep, vUf dagen lang werden de elf provinciën gedompeld in den chaos van den mo dernen oorlog. Het waren vijf dagen, die wjj, die hen moesten doormaken, niet meer zul len vergeten, dagen, die tot de droevig ste bladzijden behooren van onze he- dendaagsche nationale historie. En dat niet, omdat wij tegen een oppermachtigen tegenstander het veld moesten ruimen, maar wèl omdat tè veel menschenlevens de tol voor deze vjjf dagen moesten betalen en omdat tè veel materieele schade daarnaast door een deel van ons volk geleden moest worden. Het is derhalve verheugend dat het vermaarde Nederlandsche initiatief ook inzake de hulpverleening terstond pa raat bleek te zijn. Direct stak men de hoofden bij elkaar en zoo werd gevormd het „Nationaal Hulp-Comité 1940", het welk zich ten doel stelt leniging te brengen in de ergste nooden, waaronder deelen van onze Nederlandsche gemeen schap thans gebukt gaan. Het parool, dat dit Comité in zjjn blazoen voert, luidt: allen voor allen, en het is een parool, dat waard is nagestreefd te worden en tot volle ontplooiing te komen. Zoo óóit, dan is het thans geboden in den buidel te tas ten. De rijke zal overvloedig dienen te geven, de minder met aardsche goede ren bedeelde zal het op bescheidener wijze moeten doen, en zij die slechts weinig te missen hebben, sullen alleen hun penn'ngske kunnen offeren. Maar geven moeten wjj allen, omdat het ge ven 'ditmaal is de hoogste plicht van lederen Nederlander, die zich nog zoo rijk kan achten, dat hg nog geven kón. Allen voor allendat geldt voor ons allen en dus ook voor iederen in woner van Den Helder. Ter installatie van het in Den Helder ge vormde Comité was gisterenavond in het Raadhuis een vergadering uitgeschreven, welke door de comité-leden bezocht werd en die stond onder leiding van burgemeester G. Ritmeester. Deze was het, die, na de aanwezigen wel kom geheeten te hebben, er op wees hoeveel er door den krijg verloren is gegaan en hoe- velen zich thans in nood bevinden. Ook onder diegenen, die immer de vlijt en spaarzaam heid betracht hebben. Daarvoor is het noodig, dat de« niet-getroffen Nederlandsche bevol king thans aan dat andere deel de helpende hand biedt, om datgene te herstellen, wat door menschenhanden nog te herstellen is. Volgende week Zaterdag stelt men zich voor in Den Helder deze collecte te hou den en dat op een zoo breed mogelijke basis. Laat diegenen, die de leiding der collecte op zich nemen zich voornemen dat zoo energiek en doeltreffend moge lijk te doen, opdat Den Helder een resul taat moge opleveren dat eervol is. Dit is thans de manier zich een goed Nederlan der te toonen. De Comité's zijn als volgt samengesteld: Ee re-comité: G. Ritmeester, Burgemeester van Den Helder. H. Jolles, Schout bij Nacht der Kon. Marine Comité: Mr. A. J. Veldman, Voorzitter. L. Bandsma, Vice-voorzitter. A. M. Engelmann, Penningmeester. F. A. Oosterhout, Secretaris. F. I. Wethmar, Inspecteur der Dir. Belastin- gen. S. Koning, Directeur Drukkerij v/h C. de Boer Jr M. H. Klerk, Directeur bijkantoor Den Helder van De Twentsche Bank. K. Hoornsman, P. van der Veer en J. Kreu- ger, leden van den Raad. Pastoor A. Koopman, Pastoor C. A. H. v Veen, Ds. F. Tollenaar, Ds. P. Veenhuizen, Ds. F W. J. van de Poel, Ds. H. A. Enklaar, Ds. P. J. Smidts, Ds. W. F. J. Meiners, Ds. J. H. Jansen, Pastoor (Oud- Kath.) H. J. Verhey, D. van Buuren. Dames-leden: Mevrouw S. J. Ritmeestervan der Feen. G. M. Jollesde Bruyn. K. J. Veldman—Bok. H. G. BandsmaMeijer. IJ. EngelmannKoeman. I. W. WethmarHordijk. C. VolkmaarsNipius. n F. BottemaFeenstra Kuiper. J. B. Verhey—Zomer. F. VismanDaalder. G. M. Feenstra Kuiper—v. d. Chij. M. A. van Bolhuis—van Gilse. D. van LooTjepkema. M. SmidtsRagetlie. J. A. MeinersHackenberg. J. C. Postumavan Vloodorp. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de eigenlijke organisatie gelegd wordt in handen van het dames-comité. Voor alle mogelijke in lichtingen zal men daarnaast den heer Oosterhout bereid vinden. Het zal een collecte worden van huis aan huis, terwijl daarnaast ook de straat afgewerkt zal worden. Besloten wordt dat de eerste vergadering van het dames-comité zal plaatsvinden heden middag half 4 in de trouwzaal van het raad huis. Er zal een beroep op alle geestelijken in Den Helder worden gedaan om deze inzame ling van de kansels af warm aan te bevelen. De aanwezige predikanten en pastoors geven bereids hun toezegging daarvoor. Op een desbetreffende vraag van een der aanwezigen vernemen wjj, dat de mo gelijkheid niet uitgesloten te achten is, dat ook Den Helder zelf zal kunnen pro- fiteeren van de baten dezer nationale collecte. De collecte zal, dit blijkt nu reeds, zeer doei treffend aangepakt worden. De comité-leden zullen persoonlijk de collectebus ter hand ne men en van huis tot'huis gaan. Het comité zal waarschijnlijk aangevuld worden met an dere sympathiseerenden tot een 200-tal per sonen. Den Helder wordt daarbij in 75 wijken verdeeld, zoodat iedere wijk zoo intensief mo gelijk „afgewerkt" kan worden. Na gehouden rondvraag sluit de burge meester de bijeenkomst. Hoewel wij volgende dagen nog nadere bijzonderheden zullen laten volgen be treffende deze grootsch-opgezette col lecte, vestigen wij er reeds nu de aan dacht op, dat diegenen, die een bepaald bedrag willen storten, een aparte bijdrage willen schenken, dit kunnen doen öp de postgiro-rekening van Notaris A. M. Engelmann, te Den Helder, nr. 32777. JUBILEUM. Morgen, 15 Juni herdenkt de heer A. Bakker zijn 25-jarig jubileum bij de N. V. E.S.O.N.A., alhier. Bezochten de Leeszaal in Mei. De Leeszaal werd gedurende de maand Mei bezocht door 999 mannen en 36 vrou wen, totaal 1035 personen. Uitgeleend werden: 1S3S romans, 1185 jeugdboeken en 803 studieboeken, totaal: 3321 boeken. Ljjst van nieuwe aanwinsten Juni 1940. Romans: Footner, H.: Voortvluchtig. Iependaal, W. van: De dans om de rinkelbom. Malantjong: Njai Blanda hersteld. Roth. J.: Tarabas. Sandemose. A.Er stond een bank in 't groen. Stacpoole, H. de Vere: De vrouw in het spel: Wallace, L.: Ben-Hur. Zweig, S., Brandend geheim. Buitenlandsche roman: Flexner, Marion W.: The young Victoria. Studiewerken Benink, (Mej. G. H.): Vertaalde oefeningen van het Esperanto leerboek. Elsevier's ge ïllustreerd maandschrift, 1938, jrg. 48. Gatti, A.: Tam-tams in de nacht. Hlirlimann, M.: Die Wunder Asiens. Servaas de Bruin, H. P. Dewald: Italiaansch woorden boek, 2 dln. Tolstoj, L.: De levende gedachten van Tolstoj. Wandelaar, De, 1938, jrg. 10. Geschenken Baudissin, Eva von: Kinder einer Familie. Bergvan Dantzig, Jeanette van den: Het eeuwige oogenblik Idem: Het tijdruimte spectrum. Bosch van Drakestein, G.: Henri Bakker. Brochures, Eenige, betreffende cre matie. Det E. J. van: Gedenkboek 18741934 v. d. Bond van Nederlandse onderwijzers. Esperanto boeken, Eenige. Fred. de Groote. R. Koser: Friedrich der Grosse, F rijns, W. M.: Grotius in „Peter en Pauwels". Gemeen telijk Lyceum Den Helder. Gids voor Lunte- ren. Goethe, W. von: De groene slang. Goede raadgever, De: De almanak voor drankbe strijding. Hoeveel belasting betaal ik over 1940/1941? Hoogeland, Het, na 45 jaar. Le- winDorsch, Hannah: Die Technik in der Urzeit, 3 dln. Nota over de economische ver dediging van de Nederlandsche volkshuishou ding. Ost, H.: Lehrbuch der chemischen Tech nologie. Rademaker, L. A.: Crematie. Sickesz, W. C.: Quo Vadis? of, De weg naar „onge kende welvaart". Tollens, H.: Tafereel v. d. overwintering der Hollanders op Nova Zem- bla. Verslag v. d. Nat. levensverzekering- Bank te Rotterdam over 1939. Verslag der werkzaamheden van de jachtcommissie. Onder verwijzing naar de advertentie, welke gisteren in dit blad werd opgenomen, vestigen wij nogmaals de aandacht op de mor gen (Zaterdag) te houden algem. vergadering van de Vereeniging van Schapenhouders in Nederland V.V.S. ,in Hotel Paardshoofd te Alkmaar. De vergadering vangt aan te 8 uur. Diverse, voor de schapenhouders zeer be langrijke vraagstukken, zullen ter tafel ko men, zoodat het gewenscht is dat een zoo groot mogelijk aantal belanghebbenden deze bijeenkomst bijwoont. i Bij de opening van het Badhuis te Huis duinen lezen tdj: 't Publiek was vrp gemengd. Nevens burge meester en leden van den gemeenteraad zag men officieren van Land- en Zeemacht, ge neeskundigen en verder burgers van allerlei rang en stand, 't Was er stikvol, en nochthans. 't grootste getal der belangstellenden moest buiten blijven staan. Aan de trap die naar 't strand leidt, zag men een onophoudelijk dringen van beneden naar boven en van boven naar beneden. Men wilde toch gaarne den aanblik ook eens van de strandzijde genieten. Nu, die viel niet tegen. Met de strandstoelen werd door speelgrage jeugd wel wat ruw geleefd; maar wie zou op zulk een dag niet 't een en ander door de vin- pers willen zien. Die zelfde jeugd werd zeker door 't zien van 't Badhuis en de badstoeltjes geinspireerd, want honderden knapen en meis jes zagen we met opgestroopte kleederen in «ee loopen. Na 't einde van 't concert zakte de menigte zoolangzamerhand af. In de zaal bleef een aantal genoodigden zitten onder een vriend schappelijk glas wjjn. Toasten werden uitge bracht voor den bloei der onderneming en voor de personen, die daarmede in verband staan. Welverdiend was de hulde aan den architect, den heer J. Munter en den aannemer, den heer P. de Waard toegebracht. Des Zaterdagsavonds te 8 uur. In aansluiting op het request, ingediend door alle Heldersche zaken op het gebied van kleeding, manufacturen, textiel en meubelen, is zoo juist ook de Heldersche Schoenen- handel er toe overgegaan een verzoekschrift van gelijke strekking bij B. en W. in te die nen, teneinde deze Zaterdagavondsluiting te 8 uur ook voor deze schoenenzaken bindend te maken. Het wekt geen verwondering, dat in aller lei groepen van winkelzaken ditzelfde voor nemen uitdrukking vindt. Nog meerdere groepen van vele tientallen winkeliers zijn doende alle hetzelfde punt in gelijke strek king aan de orde te stellen, zoodat het zich nu reeds laat aanzien, dat deze gemotiveerde wensch van werkgevers zoowel als van werk nemers zoo algemeen wordt, dat binnenkort wel op een gemeentelijk besluit in dezen zin gerekend kan worden. van 13 Juni 1940. GETROUWD: A. H. Visje en J. van der Leek; P. Sloothaak en J. Post; H. J. Bos kamp en M. M. van den Hooff; C. M. Brou wer en C. Ran. BEVALLENA. TydemanRougoor, z. OVERLEDEN: L. Arpeau, m., 75 jaar; Wed. W. J. Vos, geb. M. de Groot, 97 jaar; Wed. E. H. Kochtik, geb. A. Kerkhof, 81 jaar. De eerste in Den Helder Dat de benzine voor het aangaan van een huwelijk een vrijwel onmisbare fac tor is, dat was iets, wat niemand van ons feitelijk ooit beseft heeft. Men beseft het n u wel, nu de Fordjes, Chevrolets en Buicks op stal gezet zijn, in verband met het niet meer aanwezig zijn van de ben zine, zonder welke brandstof het nog steeds tot de onmogelijkheden behoort een auto op gang te krijgen. Een deel der trouwlustige Nieuwedie- pers pleegt dit momenteel wandelend te doen. Een ander deel vindt dit echter niet in overeenstemming met de waardig heid van een zoo plechtig gebeuren en zoekt naar nieuwe mogelijkheden. Er z jj n mogelijkheden en gisteren aan schouwde Den Helder er een van. Waar van U in onderstaande regelen verteld wordt. Op de Loodsgracht, bij de garage van den heer Van Koningsbruggen, stonden twee paar den, een bus en een auto. De auto was de huwelijks-auto van garage Korsman, de be kende Chevrolet waarin reeds menig jong paar naar het stadhuis getransporteerd werd. De bus was een touringcar, een voor 22 per sonen en een paar honderd kilo vracht. Een bus waarmede in normale omst&ndig'heaeii excursies door mooi Nederland gemaakt wor- dCDie bus en die auto stonden daar buiten de garage. In den regen, die neerzeeg, uur na uur, en waarvan iedereen wist te vertellen dat hij voor héél den dag zou zijn. En dan waren er twee paarden. De eene viervoeter was een fiksch uitziend dier, maar de andere had zorgen. Een paard dat een levensmoede indruk maakte. Er waren twee chaffeurs en twee voerlie den. De eersten om de beide auto's te sturen, de andere twee om de paarden, die deze auto s zouden trekken, te leiden. Het was een historisch gebeuren, te zien hoe de trouwe mustangs voor de auto's gespannen werden, om daarna in een sukkeldrafje Oost- slootstraatwaarts te zeulen. Een beeld, dat de voorbijgangers en de bewoners der Loods gracht die naar buiten kwamen stormen met ficht zullen vergeten. DB GROOTE KERK TE ROTTERDAM. Het is gebleken, dat de toestand van de groote kerk te Rotterdam niet zoo hopeloos is als aanvankelijk werd gedacht. Aldus ver klaarde in» een onderhoud met de Nieuwe Rotterdamschc Courant ir. A. van der Steur, die de leiding van de kunst bescherming te Rotterdam op zich heeft genomen. Omtrent den toren valt nog niets te zeggen. De fundee ring zal wel niet geleden hebben, doch men wil eerst nauwkeurig weten, wat er in den voet van den toren gebeurd is, alvorens men naar boven kan gaan. De grafmonumenten, die thans op een der binnenplaatsen van het museum Boy mans zijn opgeslagen, zijn wel eenigszins beschadigd, doch niet zoodanig, dat ze onherstelbaar zijn. BARAKKEN ALS KERKGEBOUWEN. Prof. dr. H. H. Kuyper deelt in het week blad ,J)e Heraut" mede, dat voor de gemeen ten, wier gebouwen door de oorlogsomstandig heden zijn verwoest door bemiddeling van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Was senaar barakken verkrijgbaar zijn, die tijdelijk als kerkgebouwen of voor andere doeleinden dienst kunnen doen. Kerkeraden die daarvoor in aanmerking wenschen te komen kunnen zich rechtstreeks tot prof. dr. Slotemaker de Bruine wenden. DE MIDDERNACHTZENDING. Het is dit jaar 50 jaar geleden, dat de statu ten van de Nederlandsche middernacht zen ding vereeniging de koninklijke goedkeuring ontvingen. In verband met de omstandigheden zal dit jubileum niet feestelijk worden her dacht. De vereeniging organiseert echter een steunactie door middel van bonnen ten be hoeve van de kas. Wie aan deze actie deel neemt ontvangt een geschenk. VACATURE-BEURTEN. Aan de ringen der Nederlandsche Hervorm de kerk is opgedragen geworden noodregelin- gen te treffen om, gezien de moeilijke ver- keersgelegenheid, de verdeeling der predik beurten met zoo weinig mogelijk bezwaar voor de ringpredikanten te doen geschieden artikel tl en 2B reglement vacaturen in de Hervorm de kerk). Inplaats van morgenbeurten, zullen nu wel de reeds hier en daar voorkomende middagbeurten gegeven moeten worden. De ringpredikanten zouden dan de diensten in eigen gemeente niet stop behoeven te zetten en het hinderlijke „geen dienst" in de preek- beurtlysten behoeft dan niet nog erger te wor den. fBuiten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 13 Juni 1940. Geachte Redactie, Het bericht in Uw blad van heden over de stopzetting van het onderwijs aan de Ko ninklijke Militaire Academie, is naar mijn meening, niet geheel juist. Het is ons als volgt bekend gemaakt: „De cadetten van het oudste studiejaar zul len de aanstelling tot officier verwerven; de cadetten van het Ie en Ile studiejaar worden in de gelegenheid gesteld om zich een andere werkkring te zoeken. Om dit laatste te ver gemakkelijken zal de toestemming worden gevraagd om enkele categorieën cadetten door leeraren der K.M.A. een nuttige voorbereiding te doen geven. Zoo zou aan de cadetten van de Artillerie en Genie zoodanig onderwijs kun nen worden gegeven, dat zij in het a.s. najaar onmiddellijk met vrucht hun studie aan de Technische Hoogeschool te Delft kunnen vol gen. De cadetten der Militaire Administratie zouden kunnen worden opgeleid voor het prak tijk-examen boekhouden en voor het examen voor assistent-accountant. Zij kunnen dan in den belastings- en accountantsdienst worden ingeschakeld. Bovendien zou hun les kunnen worden gegeven in gemeente-administratief recht en gemeentelijke comptabiliteit. Zij, die niet in staat zijn om een andere betrekking te verkrijgen of zich hiervoor te bekwamen en niet in hun levensonderhoud kunnen voor zien, zullen bij de leger-onderdeelen, welke nog bestaan, worden opgenomen." Hoogachtend, Cadet-vaandrig, K. J. STADTMAN. 13 Juni 19^0, ten 9.30 uur voor het Heldersche Raadhuis... En zoo ging het, de auto's, de volbloed Ara bieren en de chauffeurs naar de bruidsstraat. Hier, in de Oostslootstraat, stond men dromsgewijze aan de deuren. Monden vielen open bij het zien van dit experiment, en er werd een wel bjj uitstek verschillend com mentaar gegeven. Bij de ouderlijke woning van de bruid, te weten de woning van den aannemer Ran, werd halt gemaakt en kregen bruid en brui gom gelegenheid de 1 PK havermotor in te stijgen. Nog steeds stroomde de regen in bak ken van den hemel, zoodat meneer Korsman, als galant ridder, bij gebrek aan een balda kijn een parapluie boven de rijk in het wit uit- jedoschte bruid hield. Even daarna slipte de oruigom het vehikel binnen. Daarna beklommen de gasten de bus. Men verdeelde er zich en nadat de laatste huwe- lijksganger zich van een zetel verzekerd had, nam de tocht naar het stadhuis een aanvang. De belangstelling was, ondanks den regen, groot. Iedereen kwam aangehold om die wonderlijke bruidstoet te aanschouwen. Men vond het „niet gewoon meer". Men keek z'n oogen uit naar de zeulende paar den en de gasten achter de beslagen bus-raampjes. En naar de chauffeurs in en de voerlieden naast de wagens..» De geleende paarden deden of ze gek waren en alsof hun in de laatste plaats dit alles niets aanging. Moeizaam sjok ten ze voort, via Loodsgracht, Kanaal- weg en Kerkgracht en toonden hoege naamd geen interesse voor de hen aan gapende burgers. En zoo voltrok zich deze meest merkwaar dige van alle merkwaardige huwelgkstochten die ooit in Den Helder gehouden zijn. Zoo bereikte men het stadhuis, waar bode Le Ruiter eveneens met opengesperde mond ie miraculeuse optocht zag aankomen, waar -r.Iere „paartjes" met intense belangstelling tal stoet gadesloegen, en waar de, ondanks .en regen, altijd aanwezige belangstellenden, de handen in elkaar sloegen bij zooveel moed. Er waren er die zeiden: ik zou het loo pende doen. Er waren er ook die zeiden dat ze het zoo ook gaan doen. Welnu, wij nemen ons petje af voor den moed om zooveel zin voor originali teit te toonen en zich zoo weinig aan te trekken van de Openbare Meening (met hoofdletters...). Want iedereen heeft het volste recht zich zijn eigen huwelgksboot uit te kiezen en of dit nu een vigelante, een brillante „moordslee", dan wel een 1 PK haver motor is... dat gaat niemand iets aan behalve de bruid en haar bruigom! MOET U NIEZEN? STAP DAN AF! Tot welke onaangename gevolgen het kan leiden, wanneer men, op de fiets gezeten, nie zen moet, ondervond gisteren iemand in de Keizerstr. Door den schok geraakte hij tegen de trottoirband en kwam daarna te vallen. Hij kon niet meer opstaan en telefonisch werd voor hem politiehulp ingeroepen. Op medisch advies werd hij naar het Lidwina ziekenhuis vervoerd. Het vermoeden was n.1. gerezen, dat de man een kuitbeen gebroken had. HOND. Op het politiebureau heeft weer tgdelijk on derdak gevonden een vriendelijke, bruine hond. De eigenaar hiervan is onbekend en liefhebbers worden uitgenoodigd de hond in oogenschouw te nemen, opdat de hond wellicht een nieuwe iaas kan krijgen. VERTREK. De Firma Blankevoort van Bloemendaal gaat Urk binnen korten tijd verlaten. Gelei delijk aan wordt de zaak voor het vertrek gereed gemaakt. Wanneer hej bedrijf geheel zal worden overgeplaatst is nog niet bekend. Velen op Urk zien deze firma noode heen gaan, aangezien zij in de jaren, dat zij aan de Zuiderzeewerken een aandeel had, op Urk een uitstekende reputatie kreeg. Thans is men alhier druk bezig, den dijk in de richting Kampen met graszaad te be zaaien, zoodat binnen afzienbaren tijd een groen tapijt den dijk zal bedekken.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5