Achtervolging der Franschen Spaansche waaien in vlaggen Tanger RUSLAND Pétain vormt nieuwe Fransche regeering waarschuwt tegen inmenging DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitschers rukken op naar de Loire Parijs herademt voortgezet bezet Littauent Estland en Letland Telegram van Roosevelt aan Reynaud KONINGSTRAAT 76. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 17 JUNI 1940 68e JAARG. No. 8952 Boven-Rijn overgestoken Autobusverkeer in Zwitserland gestaakt Pantserdivisies rukken 4 de grenzen over heldersche courant Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt in zijn laatste frontbericht mede: Het geheele front van het Kanaal tot aan de Zwitsersche grens stormt zegevierend voorwaarts. Bij de achtervolking van den verslagen vijand in de richting van de Loire wedijveren gemotoriseerde en nietgemotori- seerde groepen in geweldige marschpresta- ties en halen vaak den vluchtenden en uitge- putten vijand in. Het aantal der gevangenen stijgt voortdurend. Opeenvolgende aanvallen van het lucht- wapen werden met krachtig gevolg gericht op de langs spoorlijnen en wegen naar de Loire terugtrekkende deelen van den vijand. Ten Zuidoosten van Parijs en aan de Boven- marne zijn sterke gemotoriseerde en pant- sergroepen bezig rusteloos naar het Zuiden op te rukken. Het plateau van Langres is overschreden. De terugtochtlinies der van Saar en Rijn terugtrekende Fransche strijd krachten zijn daarmede doorbroken. De vesting Verdun is met al haar forten veroverd. Ook de sterke fortificaties in de streek van Longuyon zijn genomen. Aan het Saarfront is de Maginotlinie tus- schen St. Avold en Saaralben doorbroken. De bovenrijn is ten oosten van Colmarop op een breed front in den aanval overtrokken. Gevechtsvliegers en luchtafweergroepen steunden hier met succes het optreden van het leger, Groepen gevechtsmachines, duik bommenwerpers en jachttoestellen vielen overigens aan het geheele front de achtar- waartsche verbindingen van den tegenstan der'in grooten omvang aan. Op talrijke plaatsen werden marschcolon- nes uiteengedreven en spoorwegtrajecten met bommen verbroken. Ongeveer dertig treinen werden getroffen, verscheidene mu- nitictferreinen vlogen in de lucht. De totale verliezen in de lucht bedroegen gisteren veertig vliegtuigen. Daarvan werden 12 in luchtgevechten, 9 door luchtafweer neerge schoten, de rest werd op den beganen grond vernield. Zeven eigen toestellen worden ver mist. Het Duitsche duikbootwapen heeft twee nieuwe successen te boeken. Een terugkee- rende onderzeeër meldt het tot zinken bren gen van een vol troepentransportschip van 12.000 bruto registerton op 30 Mei. Een twee de duikboot heeft een Britschen hulpkruiser van rond 14.000 bruto registerton getorpe deerd. Bij den doorbraak door de Maginotlinie aan het Saarfront heeft zich de reeds een maal genoemde oberleutnant Eines van het infanterieregiment Otto Schulz door bijzon dere dapperheid opnieuw onderscheiden. DE BEZETTING ZEER RUSTIG' VERLOOPEN. Reeds kort na de bezetting van Tanger door Spaansche troepen heerschte daar volkomen rust en orde. Zonder tegenstand te ondervinden werden de openibae gebou wen door Spaansche. soldaten bezet. Overal gaat het werk normaal door. De groote Spaansche kolonie bereidde den troepen van generaal Franco ey geestdriftige ont vangst en riep: .Wel bedankt". Op de meeste huizen verschenen spoedig Spaan sche vlaggen. De Spaansche gezant, Amieva, bezocht '6 middags de vertegenwoordigers van de mogendheden, die het Tangerstatuut onder teekend hebben, om hun het besluit der Spaansche regeering mee te deelen. De En- gelsche en de Fransche gezanten droegen daarop hun landslieden op- geen tegenstand te bieden. De commandant van de Fransche hulpkruiser, die in de haven lag, bracht den Spaanschen commandant der „Vulca- no" een bezoek, dat deze beantwoordde. De landelijke leiding van de jeugdorgani saties der Spaansche falaxs heeft beslo ten te Tanger voor 600 falangisten een groot jeugdkamp op te richten. In dit kamp zullen cursussen van twee tot drie weken worden gegeven. Betoogingen. De studenten en de falanx van Sevilla hebben gisteren een betooging gehouden voor Tanger en Gibraltar. Voor het gebouw der gouwleiding der Falanx werd het l a- lanxlied gezongen. Naar aanleiding van de bezetting van Tanger vormden vele duizenden personen een optocht door de straten van Barcelona. Alle huizen en openbare gebouwen zijn me vlaggen versierd In het gebouw der gouw leiding vond een plechtige begroeting der menigte plaats, waaraan de burgemeester, de rechter der universiteit en de president van politie deelnamen. De civiele Kou^'" neur herinnerde in een toespraak aan historischen opstand der Spaansche na van 18 Juli 1936, die Spanje weer een öui- 'enlandsche politieke activiteit mogeiijK maakte. „Eenheid, grootheid, imperium". In het kader van de betoogingen v°oi ®en Spaansch imperium, heeft g Aranda in de universiteit te alenci aanwezigheid van den minister van onaei }vijs een voordracht gehouden ove"" iets geestelijke grootheid in de ges njs Hij karakteriseerde arbeid en als den grondslag van het nieuwe p A's de drie doeleinden van Spanje no h'j: eenheid, grootheid en impenuiiu Rijtuigen noodig om vluchtend Fransch leger naar concentra tiekampen te brengen. Het gerucht doet de ronde, dat een Fransch leger, dat door de Duitschers wordt achter volgd, op weg is naar de Zwitsersche grens en dat het voornemen is deze te overschrij den. Verschillende Fransche soldaten zouden er reeds in zijn geslaagd zich op Zwitsersc'n grondgebied te begeven. De Zwitsersche autoriteiten vorderen in groote haast te Ge- nève autobussen op om soldaten naar de grens te brengen. In de Zwitsersche steden zijn plotseling de autobusdiensten gestaakt. Men gelooft, dat de autobussen onmiddellijk naar de grens zijn gezonden om de Fransche troepen, die zich eventueel naar Zwitserland zouden be geven, om aan de achtervolging der Duit sche troepen te ontkomen, naar concentratie kampen over te brengen. Volgens een officieele inededeeling hebben zich in den loop van den Zondag bij de •Zwitsersche grensposten in de Berner Jura kleine groepen vluchtende Fransche vrou wen en kinderen uit de omgeving van Bel fort gemeld. DE NACHTMERRIE DER DUITSCHE BOMAANVALLEN WEGGENOMEN. Omtrent den intocht der Duitsche troepen in Parijs heeft het D.NJB. een bericht ont vangen, waarin gezegd wordt: Duitsche troepen zijn op 14 Juni om 8 uur 15 Duitschen tijd in Parijs binnengerukt, gedurende de ochtenduren aanschouwden de opperbevelhebber van de legergroep, twee bevelvoerende generaals en twee divi siecommandanten de parade op de Place de 1'Etoile, in den schaduw van den mach tigen Are de Triomphe In den ochtend van dien dag stonden, om zeven uur, *de troepen op 10 K.M. van de hoofdstad. Had de Duitsche pantserverkenning nog den avond tevoren botsingen met zwakke vijandelijke strijdkrachten, op li Juni wa ren het nog slechts enkele wegversperrin gen, die den Duitschen opmarsch belem merden. De pionniers pakten nog eenmaal aan, toen was de weg naar Parijs vrij! Ongehinderd reed de spits der ver- kenningsafdeeling door de Parij- sche voorstad. Hoe verder nven de stad inreed, hoe meer Parijs ont waakte. De bevolking komt bijeen op de hoeken der straten eri be spreekt de groote gebeurtenis. Ge reserveerd staan de menschen langs den kant van den weg. Zij zijn ver wonderd over de rust en orde, waar mede de intocht zich voltrekt. De nachtmerrie van Duitsche bomaan vallen is weggenomen. Paijs herademt. Op de Place d'Etoile staat de commandeeremle generaal van een legercorps met zijn beide divisie-commandanten. De generaal is aan het hoofd van zijn divisies Parijs binnen gerukt. Thans begeeft hij zich naar het Graf van den Onbekenden Soldaat onder den Are de Triomphe. Hij brengt salu- eerend het eerbetoon. Om 12 uur 30 begint het historische voor bijtrekken der Duitsche regimenten en divi sies op de Place de 1' Etcile. Uur na uur rijden de gemotriseerde colonnes langs de Generaals Van de Are de Triomphe wapnert de vTag van het Duitsche rijk. De menschen verdringen zich op de Place de 1' Etoille. Zij beleven een historisch en militair schouw spel zonder weerga. Den avond tevoren dach ten zij nog, dat de Franschen zegevierend op rukten tegen de Duitsche troepén... Gereserveerdheid week. De Fransche propaganda had haar mede gedeeld, dat zij van de Duitsche troepen het ergste te vreezen had. Nu echter zagen zij de voorbeeldige orde, waarin de Duitsche troe pen door de mooie straten der stad marcheer den. Langzaam week de terughoudenheid en spoedig kwamen mannen en vrouwen met de rustende troepen in gesprek. Parijs in Duitsche hand biedt een volkomen rustig, bii na normaal beeld. De veiligheidsdiensten en de verkeersregeling wordt door' de Pajijsche politie en gendarmerie waargenomen. Even als in normale tijden rijdt de Parijsche brand weer in volle vaart door de straten naar een Zuidelijk gelegen voorstad om daar een brand te blusschen. Ook de brievenbestellers doen, zooals gewoonlijk, hun dienst Terwijl zich de ineenstorting van het Fransche le ger voltrekt, keert in de hoofdstad van Frankrijk de bevolking tot haar normale le ven terug. De Russische volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken, Molotov, heeft zoowel aan Littauen, als aan Estland en Letland de eisch gesteld van het vormen van nieuwe re geeringen in die landen en het verleenen van vrije doortocht voor de Sovjet-troepen, ter bezetting van de belangrijkste punten dier landen. Alle drie Baltische landen hebben deze •eischen ingewilligd en reeds zijn Russische pantserdivisies de grens overgerukt en be zetten de strategisch belangrijke punten. In Littauen is ook de President der repu bliek afgetreden en gevlucht, in Estland en Letland alleen de regeeringen. Kaunas en Wilna zijn reeds bezet, terwijl in de hoofdsteden van Estland en Letland elk oogenblik het binnenrukken der Sovjet troepen wordt verwacht. De Sovjet-regeering verklaart, dat Estland en Letland, de zoogenaamde Baltische alli antie na de onderteekening van het pact van wederzijdschen bijstand met de Sovjet-Unie niet geannuleerd, doch in tegendeel versterkt hebben door I.itauen in dit bondgenootschap te betrekken en door te pogen ook Finland tot de Baltische alliantie te doen toetre den. De Sovjet-regeering kan tegenover deze politiek, die in strijd is met het in het vorig jaar gesloten pact van wederzijdschen bij stand, niet onverschillig blijven, temeer daar zij zelf haar uit de pacten voortvloeiende verplichtingen uiterst stipt is nagekomen. De Sovjet-regeering ziet in de Baltische alliantie niet slechts een gevaar, doch ook een directe bedreiging tegen de Sovjet-Rus sische grenzen. President Roosevelt heeft minister-presi dent Reynaud een telegram gezonden in ant woord op het beroep, dat Reynaud op hem heeft gedaan. In dit telegram zet Roosevelt uiteen ten eerste, dat hij Frankrijk slechts zoolang met oorlogsmateriaal kan ondersteunen, als Frankrijk zelf den tegenstand voortzet, en ten tweede, dat hij weliswaar de meest vol ledige sympathie gevoelt voor Frankrijk en vastbesloten is ora militaire veroveringen niet als geldig te erkennen, maar dat hier uit geenerlei militaire verplichting der Ver- eenigde Staten mag worden afgeleid. Al leen het federale parlement kan besluiten tot een militaire interventie. Wat Tanger betreft, heeft de staatssecre taris Huil verklaard, dat Amerika niet be trokken is geweest bij de desbetreffende in ternationale overeenkomst en derhalve ook geen op verdragen gegronde aanspraken heeft op het verleenen van de „open deur" in dit gebied. De zorg voor het paard behoort tot de eerste plichten van den ruiter. Duitsche cavaleristen, op weg naar het gevechtsterrein, laten hun viervoeters drinken in een der Belgische riviertjes Naar capitulatie? Volgens te Geneve ontvangen berichten uit Bordeaux is de Fransche regeering om. 22.30 Fransche tijd afgetreden. Een nieuwe regeering is gevormd met maarschalk Pctain als ministerpresident. Generaal Weygand is plaatsvervangend mi nister-president geworden. Minister van oor- los is geworden geneaal Colson. van lucht vaart de onlangs gepensionncerde generaal- vlieger Pujo, en van marine de chef van den marinestaf, Darlan. Tot minister van justitie is de vroegere premier en minister van buitenlandschc zaken Laval benoemd. Minister van buitenlandsche Zaken is Bau- soin, die tot dusver onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken was. Dutillicr is minister van financiën gebleven. De verantwoordelijkheid. Naar. van de Fransch-Zwitsersche grens vernomen wordt, is het onder de parlements leden, die met de Fransche regecring te Bor deaux bijeen zijn. tot ernstige politieke con flicten gekonjen. De partijen trachten de verantwoordelijkheid voor de catastrophe aan Reynaud toe te schrijven. Reynaud is, naar het schijnt, van plan, nu de catastrophe onafwendbaar geworden is. de hoofdverantwoordelijkheid voor het geen thans verdér moet geschieden, op het parlement at te wentelen. Een aantal poli tieke groepen zou zich reeds daartegen ver zet hebben. Verdere groepen daarentegen dringen er op aan, dat het parlement zonde* tusschenkomst van de regecring Reynaud een oordeel over den toestand velt. Frankrijk oorlogsmoede. De stemming tegen de rcgcering Reynaud komt steeds scherper tot uiting. Talrijke ontvangen berichten bevestigen, dat zich in de vergadering van den oorlogsraad der ge allieerden op 12 Juni jl. heftige meenings- verschillen tusschen Churchill en Eden eenerzijns en generaal Weygand en maar schalk Petain anderzijds hebben voorge daan, daar de Engelschen eischten, dat Pa rijs verdedigd zou worden om tijd te win nen. Maarschalk Petain heeft echter door gezet dat van een verdediging der hoofdstad zou worden afgezien. Laat Amerika zijn eigen verde digingssysteem opbouwen! In een radiorede heeft kol. Lindbergh zich opnieuw gekeerd tegen een inmenging van Amerika in Europeesche aangelegenheden. Hij verklaarde, dat de Amerikanen een ein de moesten maken aan het drijven in de richting van een verwikkeling in den oor log in Europa, en aan de „gebaren met het ongeladen geweer". In plaats daarvan moesten zij zich bezig liouden met den op bouw van hun eigen defensiesysteein, dat Amerika, doordat het met niunitieleveran- ties een ondoeltreffend aandeel neemt in den Europeeschen oorlog, onvergeeflijk verwaar loost. Deze bemoeiing in Europeesche aangele genheden kan alleen niet een wansucces eindigen. Amerika eischt, dat vreemde mo gendheden zich niet mengen in aangelegen heden van het westelijk halfrond. Het mengt zich echter voortdurend in anderer aange legenheden. „Wij hebben, zoo ging Lind bergh voort tegenover Engeland en Frank- rijk gedaan, wat zij deden tegenover Abes- sinïë, Tsjechoslowakije, Polen, Finland, en Noorwegen. i j hebben hen aangemoedigd te hopen op hulp, die wij niet kunnen zen den". Het is nutteloos te spreken over het zen den van Anierikaansche troepen naar Euro pa, want zelfs de opleiding van een klein leger zou maanden eischen. Een georgani seerde minderheid, zoo verklaarde Lindberg verder, overstroomt het congres en de pers met oorlogspropaganda en geeft daarvoor groote sommen uit. Amerika staat thans op den tweesprong. Mat de militaire maatregelen van Ameri ka betreft, verklaarde Lindbergh, dat de op bouw van het defensiesysteein moest ge schieden in samenwerking tusschen alle Anierikaansche landen. De Yereenigde Sta ten moesten echter vasthouden aan de in richting van militaire steunpunten overal, waar zij voor de eigen veiligheid noodzake lijk zijn, onverschillig wien de in aanmer king komende gebieden toebeliooren.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1