VERDUN gevallen Weest niet kleinzielig De luchtaanvallen op Italiaansche steden een Italië bombardeert geallieerde steunpunten Het Fransche luchtwapen verzwakt Nog geen zakentelegrammen naar Iodic OOK MEELDISTRIBUTIE Hoe Duitsche pioniers de Rijn overstaken Wanneer de beurs open TROUW AAN DEN DUCE Doorbraak door de Maginot-linie Koning Lcopold nam alles voor lief Weer denaturatie met toeslag GEEN DUITSCH VREDESOFFENSIEF Werk voor scheepvaart en handel Het oppercommando der Duitsche weer macht maakt bekend: Na den doorbraak door de linie van forten ter weerszijden van de Maas zijn stad en citadel van de in den wereldoorlog zoo zwaar omstreden vesting Verdun door ons genomen. Na zware gevechten zijn onze troepen op een breed front door de Maginotlinie ten zuiden van Saarbruecken heen gebroken. De achtervolging is tusschen de Beneden- Seine en de Maas overal aan den gang. De ontbinding der verslagen Fransche legers duurt voort. Op verscheidene plaatsen heb ben vijandelijke troepcndeelen zich zonder strijd overgegeven. De in de laatste dagen verschenen nieuwe eenheden van den vijand zijn uit haastig bijeengeraapte resten van verslagen divisies en uit vervangingstroc- pen gevormd. Sinds 5 Juni werden tot dus ver meer dan 200.000 gevangenen gemaakt. De buit aan materiaal kan nog niet over zien worden. Parijs werd gisteren zonder strijd bezet en gepasseerd. Boven het kasteel van Ver- sailles, waar in 1871 het lot van Duitschland werd gevormd, en in 1919 de Duitsche smaad bezegeld, wappert de Duitsche oorlogsvlag. Ten Zuiden van het bosch der Argonnen, werd de vijand naar het Zuidoosten gewor pen en afgedreven van de richting waarin hij wilde vluchten. Op 11 Juni ondernamen eenheden vliegers van alle wapenen een grootschen aanval aan het Saarfront op de Maginotlinie. Vestingwerken, bunkers, artillerie- en in- fanteriestellingen, alsmede colonnes werden den geheelen dagen met bommen van aller lei kaliber bestookt. Legertroepen drongen te gelijkertijd gesteund door krachtige artille rie, het vestingslagveid van de Maginotlinie binnen en ontrukten den vijand talriike ves tingwerken. De sterke werkgroep-Saaralben- West werd genomen. In den sector Verdun-Metz-Belfnrt werden doeltreffende luchtaanvallen ondernomen op troepenconcentraties en troepenbewegin gen, op spoorlijnon en verkeerswegen. Tal rijke spoortreinen werden vernield, vele spoorlijnen gestagneerd Ook in het overige deel van Frankrijk behaalden onze ge vechtseenheden goede resultaten bij hun aan vallen op vliegvelden, belangrijke spoorlij nen en terugtrekkende colonnes. In den nacht op 15 Juni ondernam de vijand de gebruikelijke vluchten naar West en Zuidwest-Duitschland en wierp daarbij weer lukraak bommen zonder militaire doelen te treffen. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 43 vliegtuigen. Daarvan werden er 13 in lucht gevechten, negen door luchtdoelartillerie neergeschoten. De overige weiden op den grond vernield. Vijf eigen vliegtuigen wor den vermist. De verliezen van den vijand op 13 Juni moeten met nog tien vliegtuigen worden verhoogd, tot in. totaal 29, de eigen verliezen met vier vliegtuigen tot in totaal zes. In den sector om N'arvik werden de laatste dagen Harstad en Ttromsoe zonder strijd bezet. Een elite afdeeüng bergtroepen, die op 2 Juni uit de streek van Fauske door het ongebaande bergland naar het noorden was getrokken, heeft op 13 Juni de verbinding met de groep N'arvik hersteld. Bijzonder hebben zich onderscheiden: de staffelkapitein Hauptmann Balthasar. die tot dusver twintig vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten heeft neergeschoten, elf an dere machines op den grond heeft vernield, de luitenant Weber in een regiment schut ters, die op "het laatste oogenblik zonder acht te slaan op eigen levensgevaar vijf Ion-' ten op een belangrijke brug heeft doorge sneden en zoo den overgang zonder ongeluk ken voor ons heeft mogelijk gemaakt. Britsche kruiser tot zinken ge bracht. Het algemeen hoofdkwartier der Italiaan- sche gewapende macht deelt mede: Aan de Alpengrens ontwikkelen zich voort durend verkenningsacties, die alle aan gene zijde van de grens ten uitvoer komen, welke grens door den tegenstander tevergeefs ver sperd is. Krijgsgevangenen en automatische wapens vielen in onze handen. Up de Middellandsche zee zetten onze ma rine en luchtmacht hun optreden voort met steeds doeltreffender en veelbelovender resul talen. Terwijl de Britsche radio officieel het verlies bevestigde van de kruiser „Calypso" hebben onze duikbooten, er nog één tot zin ken gebracht. Tezelfdertijd neemt onze luchtmacht, die haar agressieven geest bevestigt/overal het initiatief. Met stellig succes heeft men talrij ke bombardementen ten uitvoer gelegd op Fransche luchthavens en havenwerken op Corsica, op het arsenaal van Burmola (Mal ta) en heeft men een uitgebreide, koene of fensieve actie ondernomen met zeventig jaclitoestellen op de luchtbases van Cannet des Maures en Cuert Pierrefeu in Zuid- Frankrijk. Veertig vijandelijke vliegtuigen werden vernield, waarvan een deel tijdens lievige gevechten en een deel op den beganen grond. Een groot munitiedepot vloog in de lucht en talrijke branden ontstonden. Op merkelijk was de reactie van den tegenstan der: vijf van onze vliegtuigen worden ver mist. lil N'oord-Afrika zijn hevige acties gaande tegen Engelsche strijdkrachten, die, gesteund door talrijke strijdwagens, gepoogd hadden aan te vallen in de richting van Sidi Azeis. In Oost-Afrika hebben onze luchteenhe- den de luchtbases van Berbera en Madera gebombardeerd. Boven Massaoea werden twee Britsche vliegtuigen, die trachten bin nen te vliegen, neergehaald. In den nacht van 15 Juni heeft de vijand de gebruikelij ke vluchten gemaakt boven het Italiaansche gebied. Op Genua werden eenige bommen neergeworpen, die lichte schade veroorzaak ten en eenige slachtoffers maakten onder de burgerbevolking. Vier vijandelijke toestellen werden door het luchtafweergeschut van Ge nua neergeschoten. De vlootactie. Een speciale correspondent van Stefani beschrijft het optreden van den torpedojager „Calatafimi", die den strijd ondernam tegen negen eenheden van de vijandelijke vloot. Ter hoogte van Itecco zag men twee vijande lijke eenheden en térstond daarna nog twee. De „Calatafimi" ging terstond tot den aan val over. Die vier torpedojagers bleken ech ter door vijf kruisers te worden geëscorteerd, een strijd dus van een tegen negen. De vij and opende het vuur op de „Calatafimi" De ze antwoordde met het afschieten van torpe do's Een vijandelijke torpedojager werd ge troffen en zonk snel. Een tweede werd ern stig beschadigd. Verrast door het snelle op treden van den Italiaan en achtervolgd door liet bombardement van de kustbatterijen, ging de vijandelijke formatie op den vlucht. De strijd van een tegen negen was gewonnen. Bij den doorbraak door de Maginotlinie ten zuiden van Sarabruecken, waarbij het Duitsche leger op schitterende wijze werd gesteund door het luchtwapen, was boven het geheel gevechtsgebied geen enkel vijan delijk jachttoestel te zien. Uit deze houding van den vijand blijkt, naar men in Duitsche militaire kringen verklaart, op hoe beslis sende wijze het vijandelijke luchtwapen door liet voortdurend optreden en de steeds her haalde aanvallen van de Duitsche gevechts- en jachttoestellen verzwakt is. Dit bewijst, tevens, dat het Fransche luchtwapen niet meer in staat is in den eindstrijd ook maar in te grijpen, laat staan hem te beïnvloeden. Logies bij eenvoudige vrouw te Sluis. Volgens het „Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland" heeft de Belgische koning met zijn broeder prins Karei vóór de capitulatie van het Belgische leger een nacht verblijf gehouden in een werkmanswoning in de Nieuwstraat te Sluis, bewoond door zekeren J. Dhont. De huishoudster van Dhont deelde daar omtrent aan het dagblad het volgende mede: Het was hier op 23 Mei druk met Belgische soldaten, 's Nachts om een uur of twaalf kwam hier een soldaat, die in 1914 tijdens de vlucht "in Sh3isi?eboren was. -Hij vroeg of hier eeu paar .crfficieren konden .slapen. Doop de verduistering kón ik niét zien'wie'die heeren waren. Zij kwamen met hun vieren, maar twee er van stapten weer in een auto, die voor de deur stond. Vlakbij stopte ook een vrachtwagen met acht soldaten, die de wacht hielden. Ik ging op de sofa in de be nedenkamer slapen- en de twee heeren, die erg vermoeid waren, boven. Eén wilde den wekker meenemen, omdat zij om vier uur weer vertrekken moesten. Ze gingen daarom gekleed rusten. Koning Le- opold maar dat wist ik veel later pas vroeg nog om een stuk papier, dat hij over het bed spreidde, omdat hij zijn laarzen aan moest houden. Toen de officieren 's morgens beneden kwamen, schrok ik. „Maar mijnheer", zeg ik ineens, „is u niet de Belgische koning?" „Hm, Hm, Hm", antwoordde de koning al leen. Ik spoelde de waschkom uit om ook water klaar te zetten voor prins Karei. De koning liep met een briefje naar buiten en toen hij ging ontbijten, zag ik hem twee maal met zijn blik heel de kamer opnemen. Er lag ook een groote landkaart. PrinS Karei bleef 's nachts en 's morgens steeds vlakbij den koning. Ze waren alle twee erg kalm en bedankten mij heel vrien delijk toen ze vertrokken. Maar ze zeiden bijna niets. Dienzelfden dag zijn ook Dhont en ik moe ten gaan vluchten. De koning kon natuurtijk niet zeggen wie hij was, maar al zei hij geen ja of neen, ik kan mij niet vergist hebben, al Waarschijnlijk in het midden van deze week. Hoewel het in het voornemen ligt het mogelijk te maken zakentelegrammen naar Indië te zenden, is dit technisch Dog niet uitvoerbaar. Met name is uit Indië nog geen bericht ontvangen hoe de autoriteiten daartegen over een dergelijke verbinding staan. De P.T.T. hier te lande is thans bezig via een ander land contact met de Indische P.T.T. te zoeken. Er is gegronde hoop, dat het telegrafische contact in het midden van deze week tot stand zal zijn gebracht. kon ik ook eerst mijn eigen oogen niet ge- looven. Kojjing Leopold, zoo besluit het blad, was dus een nacht de gast van een eenvoudigen Sluischen burgerman. Ook anderen hebben hem daar herkend. Een half pond op bon 75. 25 dagen looptijd. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Vis- schcrij maakt het volgende bekend: Tegelijk met de invoering van de brood distributie, dus heden, zal een begin worden gemaakt met de distributie van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende bet tijdvak van 17 Juni tot en met 12 Juli geeft de met 75 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het Koopen van 2.5 ons tarwebloem of 2.5 ons zelfrijzend bakmeel. Akkerbouwcentrale koopt na van daag geen aardappelen meer. Het ingang van heden is wederom de mo gelijkheid opengesteld tot denaturat aardappelen met toeslag. A oor dena kunnen worden aangeboden: le de aardappelen van zandgrond; 2e De niet door de Nederlandsche akker bouwcentrale aangekochte aardappelen \an kleigrond; 3e Die aardappelen, welke aanvankelijk door de Nederlandsche akkerbouwcentrale waren aangekocht, maar wegens het niet vol doen aan de te stellen ejschen bij de ontv angst zijn of worden afgeke'urd. De denaturatie- toeslag voor alle rubrieken, uitgezonderd dc goedgekeurde pootaardappclen, bedraagt .9 cent per 100 kg. Bij de denaturatie gelden de bekende voorschriften van de gewone de naturatie (de zoogenaamde b-denaturatie). Voor de goedgekeurde pootaardap- pelen, welke niet door de Nederland sche akkerbouwcentrale zijn overge nomen, wordt wederom opengesteld de mogelijkheid van denaturatie met potertoeslag. Deze toeslag bedraagt f 3.70, f 3.40 en f 2.90 per 100 kg., respectievelijk voor de in de klassen a, b. en c. goedgekeurde pootaard appclen. Ook voor deze denaturatie blijven de voorheen geldende voor schriften bestaan. Vandaag zullen door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale geen aardappelen meer worden aangekocht. Wel zullen aardappe len, waarvan het bericht van aanbieding op Zaterdag 15 Juni schriftelijk bij den be treffenden voedselcommissaris was ingeko men, nog worden aangekocht, tenzij de te genwoordigc eigenaar de voorkeur g'ceft aan denaturatie met toeslag, zooals boven omschreven. De Duitsche pers houdt zich bezig met dc op het oogenblik weer, evenals in de herfst van 1909, in het buitenland in omloop zijnde ge ruchten over onderhandelingen over 'n wa penstilstand of vrede. Het doel van deze be richten is, zoo schrijft de Voelkischer Beo- bachter, de openbare meening af te leiden van het inzicht, dat de Engelsch-Fransche situatie militair verloren is. Vandaag wordt, zoo stelt het blad in het licht, niet meer ge discuteerd over dergelijke zaken, maar wor den de resten der (^ransch-Engelsche troe pen op het vasteland vernietigd. Pamfletten boven Rome. Over dér vijandelijke luchtaanvallen op Italië worden de volgende officieele bijzon derheden verstrekt: In llome zijn biljetten uitgeworpen van den volgenden inhoud: „Frankrijk is den Italianen niet vijandig gezind- Indien de Italianen lijden en sterven, geschiedt dat slechts om te voldoen- aan den trots van één man. De Italianen zullen honger lij den, ejlende en slavernij kennen, zoowel in de overwinning als ln de nederlaag." Een projectiel van de luchtdoelartillerie is neer gekomen op de gevel van een huis, dat licht beschadigd werd. Een oude man werd licht gewond. In Turijn is een granaat van het luchtdoelgeschut ontploft in een woning, waar een tiental personen licht gwond werd. In Genua hebben granaten van vij andelijke kruisers verscheidene woningen beschadigd. Drie meroschen werden gedood en 12 gewond. In Savona werden bij de luchtaanvallen zes menschen gedood en 22 gewond. In Imperia werd een persoon gedood. In Venetië geraakten een tiental personen gewond. In alle andere plaatsen ontstonden geen slachtoffers en werd geen schade van beteekenis aangericht. REEDS TIEN MINUTEN NA HET BEGIN VAN DEN AANVAL OP DEN ANDEREN OEVER. Hoe Duitsche pioniers en „stormbooten" der infanterie den Boven-Rijn zijn overge stoken, wordt beschreven in een ooggetuige- verslag, dat het D.N.B. heeft ontvangen van een deelnemer aan den strijd. Zaterdagochtend brak een grauwe dag aan. Onophoudelijk regende het. De ver kenners en de waarnemers hadden nauwe lijks honderd meter zicht. De andere oever van de« Rijn verdween in een grijzen ne- xel, doch de eenmaal vastgestelde aanval aan den Boven-Rijn werd niet uitgesteld. De wegen, waarlangs de opmarsch werd voorbereid, gaven een beeld te aanschou wen, dat wees op een komenden aanval. Colonne na colonne, te voet en per wagen rukte op. Om half tien was alles nog rus tig. Toen hoorde men hier en daar ont ploffingen. Precies om tien uur brak voor de Fran- schen de hel los. Alle kalibers van de Duitsche artillerie vuurden over den Rijn. Onder het gedreun van de artillerie maak ten de Duitsche pionniers precies om tien uur een aanvang rtiet het bouwen van bruggen. Ondanks het vijandelijke storings- vuur gingen zij met doodsverachting aan den arbeid ert timmerden hun balken, bonden hun stangen en boomstammen en lieten hun pontons te water glijden om in grooten stijl den overtocht te forceeren. In- tusschen waren de Duitsche infanteristen reeds begonnen in hun booten den Rijn o\er te steken. Hoewel vijandelijke grana ten reeds boven de inschepingsplaatsen huilden en met donderend geweld insloe gen, zoodat het onmogelijk scheen hier de overgang te volbrengen, gaven de infante risten geen kamp en staken de rivier over. Reeds tien minuten na het begin van den aanval hadden Duitsche soldaten, in de nabijheid van Breisach den anderen oever bereikt en ondernamen daar een stormaan val op de Fransche kazematten. Geen kogelregen van den vijand kon hun aanvalsgeest doen wankelen. Langzaam werd het machinegeweervuur van de Fran- schen tot zwijgen gebracht en spoedig bood de geschokte vijand geen tegenstand meer. Voor de Franschen was de aanval der Duitsche troepen over den Rijn als een ver rassing gekomen. Want zonder voorafgaan den steun van de artillerie, zooals deze al leen maar gelijktijdig werd gegeven, is vroeger nog nimmer een vestinglinie door de infanterie aangevallen. Reeds toen de strijd om den Rijn slechts een uur had geduurd brachten de Duit- schers de eerste gevangenen over de rivier naar de achter gelegen linies. Na twee uren strijd was de plek, waar de overtocht was geschied, in Duitsche handen, zoodat 't bouwen van pontons snel kon gebeuren. Spoedig kon de eene colonne na de andere over den Rijn trekken, om het succes van dien ochtend op den vijandelij ken oever te vergrootcn, Wellicht deze week nog publica tie van de voorschriften. In aansluiting aan het bericht, op de voor pagina van dit nummer meldt men aAn de N.R.Crt., nog het volgende: Nu het bankmoratorium is opgeheven, is een van de grootste beletselen voor het her stel van den beurshandel weggevallen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal het echter nog wel even duren, eer tot heropening van den beurs wordt overge gaan. Vrijdag jl. heeft de commissie voor de beurszaken vergaderd, maar een beslissing over den datum van heropening is toen nog niet genomen. In elk geval zullen eerst de beursvoorschriften nog moeten worden ge publiceerd en zal een regeling moeten wor den getroffen voor de beursposities van vóór 9 Mei.. i' j Naar verluidt, zullen de beurs voorschriften spoedig afkomen, waar schijnlijk reeds in het midden van deze week. Daarna is men in het stadium gekomen van de hervat ting wan den beurshandel. Wanneer de beurs zal worden heropend zal, naar men ons mededeelde, de handel voorloopig waarschijnlijk worden beperkt tot een aantal met name te noemen fond sen. Eenig juiste richting: aan den opbouw. werken In het Nat. Dgb. schrijft een inzender, rea- geerende op ingezonden stukken van N.S.B.- ers waarin vergelding wordt geëischt voor persoonlijke ondervonden onaangenaamhe den: Wanneer ik zoo deze stukjes doorlees heb ik 't onbehagelijke gevoel, dat hier nog al eens „kleingeestigheid" uit spreekt en het grootste geheel niet begrepen wordt. Het gaat er m.i. niet om of 'n armoedig joodje op slink sche wijze voorschriften ontduikt, vele zgn. N'.S.B.-ers zijn op dit punt geen haar beter. Voorheen durfden vele leden niet te beken nen lid te zijn uit 'n soort bangheid, nu dia gen zij om dezelfde reden 'n speldje. Bezoek n openbare vergadering en ge zult bemerken dat ze als 'n koppel kuikens op 'n hoopje in de zaal zitten inplaats van verspreid dooi de zaal. Heusch de Beweging is door zoo'n houding niet gediend. Het Nationaal (Neder- landsch) socialist zijn is niet het bijzondere voorrecht van 'n speldje of zyvarthemddrager of 't hebben van 'n volgnummer, het is geen onderonsje. Iedere volksgenoot behoort daar toe; daarom is het m.i. niet langer juist te schrijven met „Nat.-Soc. Groet, Houzee" maar eenvoudig „Houzee", omdat van nu af aan iedere volksgenoot beschouwd moet wor den willens en onwillens mee te bouwen aan t groote geheel. ele beschouwen de Bewe ging nog als Partij, waaruit volgt dat zij zich als partijlid voelen, zich gedragen zooiets als „stille politie" en over kleinzieligheden inge zonden stukken schrijven gaan. Laat ons weken in de eenig juiste richting aan den opbouw van 't grootsche geheel doch slechts volgen de aanwijzing van één Leider ieder naar vermogen. Laat ons niet samenscholen als angstige kuikens maar het een rustelooze doelhewusten Beweging laten'blijven door ons te verspreiden tus schen onze volksgenooten die de beweging wel voelen maar het nog niet beseffen wat eraan dc hand is. Er ligt nu zooveel bouw stof; neem 'n voorlxeeld aan de mieren- elk bruikbaar stukje draagt hij naar huis en is het stuk te groot of onwilig, hij begint er aan waar en hoe hij het aantreft en spoedig krijgt hij bijstand en hoe onbegrijpelijk ook zoo n overmachtig stuk vinden wij na eenige tijd terug op n plaats netjes gevoegd in 't geheel van de kolonie. Kameraden, verspeel uw krachten niet aan onbruikbaar materiaal, zooals stoffige jood jes en dergelijke, die verdwijnen vanzelf, te gelijk met liet ziekteverschijnsel JVees met kleinzielig of haatdragend Met ingang van vandaag. gram per man per dag. zwaren arbeid meer. In den loop der vorige week wa ren wij reeds in staat de voornaam ste bepalingen der brooddistributie ons van officieuze zijde verstrekt, op te nemen. Deze mededeelingen zijn thans officieel bevestigd, de brooddistributie is met ingang van heden een feit geworden. Onder brood wordt verstaan alle soorten wit brood, bruin brood, roggebrood, krenten- brood en luxe-broodies. Beschuit, ontbijt- koek, banket en koekjes zullen derhalve niet onder de distributie vallen. Per hoofd van de bevolking wordt per week beschikbaar gesteld ongeveer 2000 gram brood, of een daarmede gelijkstaand gewicht aan klein brood. Per week zullen in totaal 20 bonnen worden geldig verklaard, met dien verstande, dat men de voor 'n be- paalde week bestemde bonnen desgewenscht nog tot en met den Donderdag der daarop volgende week voor het koopen van brood zal kunnen gebruiken. Per bon wordt der- halve pl.m. 100 gram brood verstrekt. Arbeiders die zwaren lichamelijken ar beid verrichten of hun arbeid onder ongun stige omstandigheden doen, krijgen, zooals wij reeds berichtten, een verhoogd rantsoen van 50 tot 100 Betreffende aanvragen moeten zij richten tot de plaatselijke distri butiediensten. De bakkers krijgen hun meel telkens toegewezen op de ingeleverde broodbons. In de caié's kan men nog slechts brood eten tegen inle vering van een overeenkomend aantal bon nen. De caféhouders zullen z.g. „wisselgeld- bonnen" ontvangen, die de klant uitsluitend in café's kan gebruiken. Het overschot kan men bij de distributiediensten tegen gewone bonnen inwisselen. Voor militairen. De commandanten der legeronderdeelen zullen bij de plaatselijke distributiediensten losse brood- en suikerbonnen kunnen ver krijgen ter uitreiking aan militairen, die niet in eigen voeding voorzien, indien hun periodiek of buitengewoon verlof wordt ver leend. Per persoon zullen per maand 16 brood bonnen en één y4 suikerbon worden ver strekt, welke recht geven op een rantsoen brood en suiker benoodigd voor ongeveer een week, berekend naar het rantsoen voor de burgerbevolking. De samenstelling van het brood is reeds veranderd en zal nog meer veranderen, door dat ook van andere gondstoffen dan tarwe, te weten rogge en een weinig aardappelmeel, gebruik zal worden gemaakt. De oorlogsme lange, uit vroegere proeven welbekend, zal langzamerhand worden ingevoerd. In den vorigen oorlog was het rantsoen een poos lang 200 gram per dag en het brood van slechter samenstelling. Men gelooft in officieele kringen niet, dat het tegenwoori dige rantsoen spoedig verminderd moet wor den. De meelvoorraden' zijn groot, doch men is zoo begonnen dat we het kunnen volhou den. De plannen van den rijkscom missaris voor de scheepvaart. In de Deutsche Ztg. i. d. Niederlanden staat onder „Werk voor Nederland, een program voor de scheepvaart en voor den Europeeschen handel" een interview niet kapitiin-leutnant Christiansen, waaraan wij het volgende ontleenen; Kapitiin-leutnant Christiansen, commissa ris voor de scheepvaart en de binnenscheep vaart in het bezette Nederlandsch gebied, heeft zich ten doel gesteld de voorhanden Nederlandsche scheepsruimte zee-, zoowel ais binnenvaart scheepsruimte op te me ten en bijeen te brengen alsmede alle in stanties, reederijen en organisaties te coör- dineeren, opdat een onbelemmerde en prompte doorvoering van allerlei maatrege len gewaarborgd wordt. 4 erder bestaat het plan in samenwerking met de Hollandsche autoriteiten, alle moge lijkheden te overwegen hoe met de voorhan den scheepsruimte de waren-ruil niet alleen tusschen Nederland en Duitschland, maar ook het handelsverkeer tusschen Nederland en de Scandinavische landen en de rand staten aan de Oostzee kan worden gediend. De Nederlandsche kustvaarders met hun stheepjes van 250500 ton komen nu van. pas.- Zij blijven dicht onder den wal en kun nen ook gemakkelijk door de kanalen naar de Oostzee; zij behoeven niet alleen iets te halen zij kunnen ook het noodige gaan mengen, zoodat zij niet in ballast behoeven te varen. Al deze plannen haiigen ten nauwste sa- men met de in het groot geziene werkver schaffing en met de bespoediging van het droogleggen van de voormalige Zuiderzee. Ei zullen ook meer kanalen en verbindingen tusschen kanalen komen. De Italiaansche kolonie te Teheran heeft» aldus Stefani, in de Italiaansche legatie een bijeenkomst gehouden, waarin uit naam van alle in Iran wonende Italianen nog ecu' uiting werd gegeven aan den onwrikbare» Rouw aan liet moederland en den Duce, j

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2