IDEE MOEDERS STRIJDEN ON EEN KIN0 Het antwoord van Roosevelt aan Reynaud Morgen verklaring van Churchill Vereeniging van schapenhouders groeit Marktberichten De fiscus wantrouwt de Hagenaars Ook Utrecht gaat huisvuil sorteeren Vier kinderen door brand bedreigd Een Amerikaansch journalist over het Duitsche leger Officleele Publicatie van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd Twee Italiaansche schepen beschoten Texelsche lammerenmarkt Matig resultaat van het generaal pardon. Het resultaat van het generaal pardon, waarbij men in de gelegenheid was door een verbeterde belastingaangifte „oud zeer" weg te werken, blijkt voor Den Haag, nu Zater dag j.1. de termijn gesloten is, slechts matig te zijn geweest. De verbeterde belastingaan giften betreffen in meerendeel kleinere be dragen. Bij vermogensbelasting zijn, verzwe gen bedragen van een ton, van f 40.000. f 30.000.en enkele van f 10.000.De belas tingadministratie veronderstelt, dat lang niet alle gevallen van te lage aangifte thans ach terhaald zijn en dat nog verscheidene hooge bedragen verzwegen zijn. BrU"e' '°ndr t.ele,0°"- - centrale werd op l„t "er Belaisch. autoriteiten vernield bij de komst der Duitschers President van de Haagsche rechtbank moet Salomo's oor deel vellen! Op 10 Mei sloeg des morgens een bom in in de kraamvrouwenkliniek „Huize Bethle- hem" op den lioek van de Prinsessegracht en de Casuaristraat te Den Haag. De groo- te verwarring, die daardoor in de verschil lende zalen van de inrichting ontstond heeft tot gevolg gehad, dat een der in de kliniek .verpleegde moeders een andere moeder het kind, dat deze thans heeft, betwist. In kort geding heeft de familie S. Zaterdagmorgen een uitspraak van den president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb. ge- yraagd, ten einde te doen vaststellen, of het kind, dat de familie van der W. thans bezit, het kind is van mevrouw S. of van mevrouw .van der W. De eene moeder zegt Voor mevr. S. pleit volgens haar procureur, dat vast staat, dat zij haar kind door het raam aan oen der redders, den heer W., heeft gegeven, die het naar den schuilkel der van de Eerste Nederlandsche gebracht heeft. Mevrouw S. lag in zaal 8, welke zaal geheel intact gebleven is, doch mevrouw van der W. had haar verblijf in zaal 9, waarin de bom is ingeslagen. Men mag dus aannemen, dat, wanneer er een baby gedood is, dit in de laatste zaal moet zijn. Het staat dus vast, dat het kindje S. nog in leven is. Later heeft men onder het puin van zaal 9 twee gedoode baby's gevonden, zoodat toen geen kind meer vermist werd. Spr. achtte het onwaar schijnlijk, dat hierbij een kind van zaal 8 zou zijn. De waarschijnlijkheid pleit ervoor, dat het levende kind van mevrouw S. en een der overleden kinderen van mevrouw .van der W. is. Van de acht personen, die een uitspraak Over de herkenning der kinderen hebben ge daan, hebben vijf het herkend als het kindje S, twee als het kindje van der W., terwijl de achtste, een verpleegster, het eveneens herkende als het kindje S„ hetgene spr. zeer sterk noemde, daar deze getuige de eenige Was, wie beide kinderen kende. Ten slotte achtte pleiter het gewicht der kinderen van groot belang. Het kindje S. woog tijdens den bominslag acht pond, het kindje-van der W. zes pond. Op den dag, dat het levende kind met de getuigen werd ge confronteerd, woog het acht pond en zeven en-zeventig gram. Wanneer het betwiste kind het kind van de familie van der zou zijn, dan zou het sinds 10 Mei tot dien dag twee pond en 77 gram zijn aangekomen. Hit achtte pl. onmogelijk. Maar de andere moeder betoogt. De procureur der familie van der W., mr. b. Smalhout, achtte de verklaringen die in het politierapport zijn opgenomen, voldoende °m een beslissing ten gunste van mevrouw t-an der W. te nemen. Mevrouw S. heeft haar kind overgereikt aan den lieer W., die het baar den kelder van de Eerste Nederland sche bracht. Zij zelf is eerst naar de pastone ffegaan, waar ze haar man ontmoette, loen z'j hoorden, dat de kinderen naar den Kei der van do Eerste Nederlandsche gebracht Waren, hebben zij zich daarheen begeven. He heer S. ging zoeken en trof een t\pis te aan met een kind, waarin hij het zijne meen de te herkennen. De familie nam het mede, doch eenige uren later bleek, dat het een verkeerd kind was, daar het een meisje was. Spr. zeide aan te nemen, dat, njev «oeder trouw meende haar eigen kindje aan den heer W. te hebben overhandigd, doch hij v,. i;;t rlnt mevrouw s. dus niet vast, dat het kindje S. levend uit de kliniek is te voorschijn gekomen. Pl. wil de niet veel waarde hechten aan een her kenning een paar weken later. Uit verklaringen van anderen blijkt, dat mevr. v. d. W. geweest is in het perceel Prin sessegracht 6a, hetwelk gelegen is aan de an dere zijde van de Casuaristraat dan de Eer ste Nederlandsche. Uit die verklaringen blijkt tevens, dat zij haar kindje, kort na den inslag, in dat perceel bij zich had. Zij heeft geen oogenblik aan de identiteit van het kind getwijfeld en het kind is niet in den kelder van de eerste Nederlandsche geweest. Het kindje, dat mevrouw S. naar buiten heeft gereikt, kan dus onmogelijk hetzelfde kindje zijn. Was dit niet het kind van me vrouw S., dan bestaat de mogelijkheid, dat dit kind in genoemd huis terecht gekomen is, doch ook achtte pl. mogelijk, dat het kind je-S. niet levend uit de kliniek is gekomen. Wat het gewicht betreft, het kindje S„ woog bij de geboorte op anderhalf ons na acht pond, het kindje-van der W zes en een half pond. Het omstreden kindje weegt thans negen pond en twee ons. Dit is zes weken na de geboorte. De laatste week is het kind 300 gram aangekomen. Het kind je S. zou dus ruim één pond zijn aangeko men, het kindje-van der W. drie pond, het geen normaler is. Na ie. en dupliek, waarbij de president vroeg, of het mogelijk was, dat dé kinderen van den eenen schuilkelder naar den an deren gebracht zijn en andersom, stelde mr? Rueb de uitspraak vast op Woensdag 19 Juni des morgens om half elf. HET OPHALEN BIJ VERORDE NING TE REGELEN. Evenals dit in Duitschland reeds lang ge schiedt, zal ook de gemeente Utrecht het huisvuil gaan sorteeren. Wij herinneren in dit verband nog even aan de plannen te Zaandam, waarover wij in ons blad van Za terdag een artikel plaatsten. Het ligt dan ook in het voornemen van B. en W., zooveel mogelijk in samenwer king met de vereenigingen van handelaren, in dergelijke artikelen een organisatie in het leven te roepen, welke het mogelijk maakt afvalstoffen voor veevoeder en industriedoel einden op geregelde tijden, afzonderlijk van het overige huisvuil, bij de ingezetenen te doen afhalen en zorg te dragen, dat daaraan een zoo goed mogelijke bestemming wordt gegeven. Een strafbepaling zal in het leven geroe pen moeten worden, krachtens welke het verboden is, huisafval of gebruikte voorwer pen of stoffen aan de huizen af. te halen, op andere wijze en op andere plaatsen in te zamelen zonder vergunning van B. en W. den heer W. te hebben overhandigd, oocn .m fchtte het niet onmogelijk, dat mevrduw b. ln de verwarring een verkeei d kiin j f b'even, daar de kinderen in de kliniekm tonnen dragen. Docli wanneer men aan neemt, dat liet wél het kindje van was, dan hebben noch de heei S. hun kindje in den sc.. herkennen, waaruit pl.conc ■manen herkennen, waaruit pi. onkel dat men dus aan het kindje S. ge tj. tomteeken kon vinden, waaraan de meien' to't van het kind kon worden vastges P0ch als mevrouw S. inderdaad t *eerd kindje gegeven heeft, dan staat nei COMMUNISTISCHE PARTIJ IN AUSTRALIë VERBODEN. Naar Reuter meldt is de communistische partij in Australië, evenals de Fascistische partij, voor onwettig verklaard. De 1-ascis- tische' partij l>estond voor het grootste ge deelte uit Italianen. Beide partijen moeten geheel ontbonden worden. Vader deed onvoorzichtig met petroleumlampje. Drankmisbruik in het spel? In den nacht van Zaterdag op Zondag, heeft in een woning aan den Westsingel te Gronin gen, bewoond door den 48-jarigen H. D., een uitslaande brand gewoed, waarbij vier klei ne kinderen ternauwernood aan den dood zijn ontsnapt. H. D. was des avonds om negen uur uitge gaan en had zijn vier kinderen, van drie tot negen jaar oud, op de eerste verdieping in twee ledikantjes te slapen gelegd. Het huis bleef verder onbewaakt, daar de vrouw in het academisch ziekenhuis was opgenomen. Tegen half een kwam de bewoner thuis en begaf zich met een brandend petroleumlamp je naar boven, waar hij zich in een der bed jes, waarin twee kinderen sliepen, ter ruste legde: Hij deed het lampje niet uit maar zet te het brandend dicht bij het bed op den grond. Om een uur werd hij wakker en ontdekte, dat de kamer in brand slond. Onmiddellijk begreep hij het gevaar, waarin zijn vier kin deren verkeerden. Hij haalde ze uit de bed jes en liet ze langs een laddertje van een hoogte van drie en een halve meter uit liet raam naar beneden glijden, alvorens zich zelf in veiligheid te brengen. De Groningsclie brandweer slaagde er in, ondanks de sterke duisternis, het vuur spoc dig te bedwingen. Op vermoeden, dat A onder invloed van serken drank thuis was gekomen en daar door onvoorzichtig met de petroleumlamp was omgegaan, heeft de politie hem aange houden en naar het bureau gebracht. Tegen den middag is hij, na verhoord te ziin. weer vrij gelaten. Vernomen wordt, dat Churchill in de La gerhuiszitting van Dinsdag een verklaring zal afleggen over den algemcenen oorlogs toestand. Dezelfde verklaring zal in het Hoogerhuis worden afgelegd. Qe correspondent van de Chicago Daily News, Deuel. geeft in een bericht van het Duitsche westelijke front weer, hoe de bevol king van de door de Duitsche troepen be zette gebieden, na langen tijd door hun re geeringen misleid te zijn over de kwaliteiten van het Duitsche leger, van meening is ver anderd". Zeven jaar lang heeft men haar wijsge maakt, zoo meldt Deuel, dat de Duitschers half uitgehongerd waren, dat hun uniformen van papier gemaakt waren, dat zij geen ben zine en geen rubber bezaten, dat hun tanks uit bordpapier waren vervaardigd, dat het geheel regime slechts door het gebruik van geweld en tegen den wil van de meerder heid van liet volk zich kon handhaven Eensklaps ontdekten de Nederlanders, de Belgen en vele Franschen, dat het Duitsche leger rijkelijk van alles voorzien was, dat de Duitsche troepen minstens zoo goed ge voed waren als die van de westelijke mo gendheden. dat de Duitsche generaals hun vak zeer goed verstonden en dat de stem ming onder de Duitsche troepen uitstekend was. De tweede verrassing, die bijdroeg om een stemming van haat te onderdrukken was de ontdekking, dat de Duitsche troepen in de bezette gebieden zich absoluut voor- beelddig gedroegen Ook de vernielingen, die de terugtrekkende Britsche en Fransche le gers hadden aangericht, hadden er weinig Het personenvervoer in het Zuiden des lands wordt hersteld. - De werk- zaamheden aan een der spoorbruggen in de verbinding tusschen Noord en Zuid AARDAPPELPRIJZEN. 's-Gravenhage, 15 Juni. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de maximum prijzen voor aardappelen voor de week van 17 lot en met 22 Juni 1940 als volgt zijn vastgesteld, alles onverminderd eenig verbod van aflevering. 1. Voor de soorten Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Boode Star en Furore, alle voorzoover verbouwd op klei grond: telersprijs grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming winkeliersaankoopprijs, franco winkel idem in Amsterdam prijs v. d. consument (afgehaald van den winkel) idem thuisbezorgd) 2. Voor de soorten Eigenheimers, Bevelanders en daarme de gelijk te stellen soorten, alle voorzoover verbouwd op klei grond telersprijs grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming winkeliersaankoopprijs, franco winkel idem in Amsterdam prijs v. d. consument (afgehaald van den winkel) idem (thuisbezorgd) 3. Voor de soorten Alpha, Bintje, Industrie en daarmede gelijk te stellen soorten, alle voorzoover verbouwd op klei grond telersprijs grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming winkeliersaankoopprijs, franco winkel idem in Amsterdam prijs v. d. consument (afgehaald van den winkel) idem (thuisbezorgd) De prijzen voor den consument zijn dus bleven. f4.65 per 100 kg. f5.45 per 100 kg. f6.25 per 100 kg. f6.35 per 100 kg. fO.08 per kg. f0.09 per kg. f 4.10 per 100 kg. f 4.90 per 100 kg. fó.70 per 100 kg. f5.80 per 100 kg. f 0.07 H per kg. f 0.06)4 per kg. f3.22 per 100 kg. f3.90 per 100 kg. f 4.70 per 100 kg. f 4.80 per 100 kg. f 0.06 H per kg. fO.OTK per kg. ongewijzigd ge- toe bijgedragen, de westelijke mogendheden bij de burgerbevolking bemind te maken, en bovendien achtten tal van kringen zich door hun eigen gevluchte regeeringen en verraders in hun midden yei raden. Zeer vele burgers verklaarden: „Wij willen liever trachten met de Duitschers samen te wer ken, dan ons op zulke lieden te verlaten". Teleurstelling voor de westelijke mogendheden. Het antwoord van Roosevelt aan Reynaud wordt, aldus het D.N.B., in politieke krin gen te Belgrado beschouwd als een teleur stelling voor de westelijke mogendheden. Men vergelijkt het met de houding van een zakenman, die een zakenvriend, die door faillissement wordt bedreigd, het groote, door dezen gevraagde crediet weigert, daar hij diens zaken als insolvent beschouwt, doch bereid is om hem kleine diensten te bewijzen, daar een weigering hem moreel zou breken. Men wijst er op, dat Roosevelt de Franschen niet meer kan helpen, zelfs als hij het zou willen. Bemanning met machinegeweer vuur bestookt. Ten Zuiden van de Canarische eilanden is het Italiaansche schip Fortunata door een Franschen terpodebootjager beschoten aldus het D.N.B. De bemanning kon aan land ko men. Zij werd dor den Fransche torpedo boot iager met machinegeweervuur bescho ten. Ook het Italiaansche s.s. Mahda is door een Franschen torepdohootjager beschoten. De bemanning werd. toen zij in de redding booten ging, met machinegeweervuur be stookt. RECHTSPERSOONLIJKHEID WORDT AANGEVRAAGD. Hollandsche lammeren in Duitsch land het dubbele waard. De voorzitter, de heer Eelman, heette de aanwezigen op de Zaterdag te Alkmaar ge houden vergadering, welkom en hoopte, dat het feit, dat Nederland thans deel uitmaakt van een groot rijk, aanleiding mag zijn tot een opleving voor het boerenbedrijf. Duitsch land kan alles hebben voor goede prijzen en er is dus alle aanleiding tot optimisme. Ten aanzien van de ondernomen wolactie, deelt de voorzitter mede, ,dht op grond van de bestaande voorschriften de prijs nauwe lijks hooger had kunnen zijn dan f 0.77. Door de actie der vereeniging is intusschen deze prijs reeds verhoogd tot f 1.04. Het reeds door ons gepubliceerde schrij ven uit Den Haag, waarin om een onder- boud wordt verzocht, wekt niet veel hoop op nog hoogere prijzen. Intusschen zal men zijn best doen.waarbij nog komt, dat af en toe hoogere prijzen zijn genoemd. F.en inschake ling van het comité, waaruit thans de V. v. S. is gegi-oeid, ter medebehandeling van de bezwaarschriften der schapenhouders wordt daarbij in uitzicht gesteld. Bij een en ander komt nog, dat in Duitschland de wol f 4 kost, zoodat een prijs van f 1.04 daarnaast niet ander dan uiterst laag zal aandoen. De uitvoer van wolvee. Voor zover de uitvoer van wol vee naar Duitschland betreft, deelt spr. mede, dat in de lucht hangt een groote afname van lammeren naar Duitschland. Op Texel zit men met 30.000 lammeren. Op order van de Duitsche autoriteiten heelt hij giste ren aan alle handelaren op de Leid- sche veemarkt meegedeeld, dat de uitvoer van lammeren op het oogen- blik alleen afstuit op de vrees voor veeziekten. Toch is deze uitvoer door Duitsche autoriteiten een dringend belang genoemd. De Hollandsche lammeren zijn in Duitschland de dubbele prijs waard. In navolging van de uientelers in Zeeland, die na het aanvragen van de rechtspersoon lijkheid veel meer gehoor ontvingen, tevens in overleg met de Duitsche autoriteiten, die dit zeer nuttig oordeelden, stelt de voorzit ter voor om deze vergadering een aanvrage te laten doen over de kwestie of deze rechts persoonlijkheid zal worden aangevraagd. De aanwezigen dienen wel te besefien, dat men hierdoor niet strijdt tegen de bestaande or ganisaties. De schapenhouders echter komen daardoor in direct contact met de regeering. De contributie is bepaald op f 1.— per jaar. Een lid is tegen de aanvarge van rechts persoonlijkheid en derhalve wordt aldus met bijna algemeen stemmen besloten. In plaats van den heer v. d. Veer, Juliana- dorp, die bezwaar had tegen de rechtsper- soonlijkheidsaanvrage, wordt benoemd bij acclamatie de heer P. Kooiman uit Wognuin, die de benoeming aanneemt. Degenen, die de presentielijst hebben ge- teekend, treden allen toe als lid. Aan alle wolleveranciers zal een circulaire worden opgegeven om zich op te geven als lid. De heer Kooiman richt namens de ver gadering een woord van dank tot het bestuur voor de geleverde arbeid, waarna de verga dcring wordt gesloten. VOORLOOPIG BERICHT- Om negen uur hedenmorgen wa ren 4000 lammeren aangevoerd. De prijs ligt vermoedelijk een gulden lager dan verleden week. zoodat op een middenprijs van i 7.50 moet ge- gerekend worden. De handel is zeer stug, er werd zoo goed als niets verkocht. ANNA PAL'LOWNA DE INUNDATIESCHADE. De schade door inundatie aan de Kleine Sluis wordt geschat op f 37000. We komen hierop morgen nader terug. WAAR WAREN DE VISSCHEN? De hengelaarsvereeniging D.V.S. hield Zondag haar eersten wedstrijd. De 16 leden die er aan deelnamen vingen met z'n allen geen enkelen baars. Zoo moesten de prij zen, die uit medailles bestonden, bewaard worden voor een volgende gelegenheid. Wel werd door de vereeniging aan de vier leden, die nog geen premieprijs hadden ont vangen, een 8-meter lange hengel cadeau ge daan, zoodat althans deze leden, al was het dan niet voor de groote vangst, verheugt' huiswaarts gingen. ALKMAAR, 15 uniJ. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 280.000 kipeieren 3.50 4.30, kleine 3.353.50 per 100 stuks. ALKMAAR. 17 Juni. Veemarkt. 62 Vette koeien f 165—325, 7 vette kalveren f 4070. 104 nuchtere kal veren f 616, 13 vette schapen f 20—35, 268 vette varkens per Kg. 58—61 ct. p. Kg., handel goed. BROEK OP LANGENTHJK, 17 Juni. Schotsche muizen 6—7.S0. drielingen 6.30 S.10. kleine 57.20. 750 stuks bloemkool 1011.20, 2e soort 8.S0.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3