Fransche verbinding met Engeland bemoeilijkt vuren van Toh, ïont uit N&&>i£aHxL's ei$e*t bodem/ De Nederlandsche pers in volkschen zin WAAROM TREUR JE, Groote Clown? Egypte en Italië Engelsche achterlijkheid Radioprogramma door Edgar Rice Burroaghs zijn weer verkrijgbaar tegen dezelfde lage prijzen! .,C70 ri-• FEUILLETON N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO - HENGELO Raad van voorlichting door Com missaris-generaal Schmidt ont vangen. De onlangs opgerichte raad van voorlich ting der Nederlandsche pers werd Zaterdag middag door commissaris-generaal Schmidt op het bureau van Rijkscommissaris Seyss- Inquart ontvangen. Aanwezig waren, behalve de hieronder te noemen leden, de heer W. Janke, pressede- zernent in den staf van den Rijkscommissa ris, en de heer H. J. Sperling. In zijn begroetingswoord uitte de Commis saris-Generaal zijn waardcering voor het feit, dat uit Nederlandsche perskringen zelf dit initiatief naar voren is gekomen, omdat dit de beste waarborg is voor een vruchtbare samenwerking tusschen de Nederlandsche pers en de overheid. De Commissaris-Generaal uitte zijn voldoe ning over de mogelijkheid, dat door middel der nieuw op te bouwen organisatie de Ne derlandsche pers haar taak van volksvoor lichting ten volle zal kunnen vervullen en de Nederlandsche journalist in het sociale en cultureele leven de plaats zal kunnen in nemen, die hem toekomt. De Commissaris-Generaal stelde het op prijs, dat deze raad van voorlichting een Ne- derlandsch bemiddelingsorgaan zai kunnen xijn tusschen de overheid en de pers, in den ruimsten zin des woords. Hierna werd namens den raad van voor lichting het doel, dat deze zich voorstelt te bereiken, in bijzonderheden uiteengezet Het zal in de eerste plaats taak van den raad van voorlichting zijn, een nederlandsche perskamer voor te be reiden, die de geheele pers corpora tief zal omvatten en met publiek rechtelijke bevoegdheid haar in Volkschen zin leiding zal geven. Als onmiddellijk terrein van werkzaam heid zal de raad een bemiddelende taak te vervullen hebben, zoowel jegens de Neder landsche pers als jegens de overheid. Deze taak zal dus een tweeledige zijn: a. Voorlichting verstrekken aan de pers, welke deze in staat zal stellen haar taak van nationale opvoeding ten aanzien van haar lezers te vervullen. Het ij duidelijk, dat deze werkzaamheid er op gericht moet zijn, het Nederlandsche volk daadwerkelijk te doen deelnemen aan de nieuwe Europee- sche gemeenschap. b. Waar noodig raadgevend op te treden jegens de overheid. De raad van voorlichting bestaat uit de volgende leden: Voorzitter: Dr. T. Goedewaagen (Hoofdred. „De Waag") Wnd. voorzitter: A. Meyer Schwencke (Hoofdred. „Vereenigde Persbureaux") Secretaris: Drs. W. Goedhuys (red. buitenl. „Het Vaderland") Leden: P. J. van Megchelen (Hoofdred. „Algemeen Nederlandsch Persbureaux") Dr. Ab. van der Poel (Hoofdred. „Neerlan- diaPers") Mr. M. M. Rost van Tonningen (Hoofdred. „Het Nationale Dagblad") DEZE WEEK GEHEIME ZITTING VAN HOOGER- EN LAGERHUIS. Londen, 16 Juni (Reuter): In den loop der komende week zal Cliur- chill in het Lagerhuis een verklaring over den toestand in Frankrijk afleggen. Lord Caldecote zal in het Hoogerhuis een soortgelijke verklaring afleggen. Donderdag zullen het Hoogerhuis en het Lagerhuis in geheime vergadering bijeenko men, ter bespreking van de verdediging der hoofdstad. DOOR A. H. KOBER „Dat zou ik me ook maar moeilijk kun nen voorstellen: een schoonheid uit de hooge aristocratie en deze foeileelijke clown met zijn waterhoofd! Want hij zal er in civiel wel even belachelijk uitzien als in de ma nege „Dus u kent hem werkelijk nog niet?" vroeg Maud. „Bent u heusch journalist en geen rechercheur?" „Journalist, mejuffrouw op mjjn eere woord! Maar mag ik vragen waarom u zulk een afkeer van rechercheurs hebt?" „Omdat ik vrees, dat z(j mister Golden zullen arresteeren, hem naar de gevangenis brengen," antwoordde het mooie meisje, ter wijl er angst in haar oogen stond. „En dat zou ik voor een groot en wreed onrecht houden!" Zij gingen zwijgend verder. Nash dacht .er ingespannen over na, welke geheimzinnige be trekking deze drie menschen, Lord Lemaile, zjjn dochter en den clown verbonden. Maar op het oogenblik doorzag hij dit niet „Uw vader heeft er ons van verzekerd, dat mister Golden niet den minsten last zal ondervinden," zei hij tenslotte, „is dat niet voldoende om u gerust te stellen?" In Maud's donkere oogen was dankbaar heid te lezen. „U zult mister Golden dus ontmoeten, mijn heer Nash Journalisten bereiken immers al tijd wat zij zich voornemen! Als u b(j hem bent, zeg hem dan toch alstublieft, dat ik niet boos op hem ben!" Maud had haastig gesproken en de laat ste woorden waren er fluisterend uitgekomen. Eer de journalist haar nog iets kon ant woorden, was zij verdwenen. Hij stond nu alleen voor den ingang van het park: ginds zag hij hoe het jonge meisje het terras van de villa opging Hij draaide zich om, ging de straat op en begon te rennen om de volgende bus naar De Egyptische regeering heeft de Italiaan- sche regeering door tussciienkorast van den Italiaanschen gezant te Cairo en den Egyp tisch en gezant te Rome de volgende mede- deeling gezonden: „Ingevolge de oorlogsverklaring van den kant van Italië heeft de Egyptische regee ring overeenkomstig het bondgenootschaps verdrag met Groot-Brittannië, besloten de diplomatieke betrekkingen met de Italiaan- sche regeering te verbreken. Het Egyptische parlement heeft kennis genomen van dit besluit en in zijn zitting van 12 Juni j.L heb ben de Kamer van Afgevaardigden en de Senaat goedkeuring gehecht aan de volgen de verklaring, afgelegd door den minister president: 1. Egypte zal de verplichtingen van zijn bondgenootschap met Groot-Brittan nië eerbiedigen en al het noodige doen in het binnenland van zijn gebied om zijn bondgenoot alle hulp en alle faciliteiten te verschaffen, welke deze zal vragen. 2. Egyp te zal slechts aan den oorlog deelnemen in geval het zal worden aangevallen door Italië op een van de drie volgende wijzen: a. Wanneer Italiaansche soldaten het initiatief zullen nemen tot een inval op Egyptisch gebied; b. wanneer Italië Egypti sche steden door bombardementen zal ver woesten; c. wanneer Italië luchtaanvallen eal ondernemen op Egyptisch militaire doe len". Onder den titel „verloren tijd", bevat het Engelsche blad „Sunday Express" een jam merklacht, waarin wordt gezegd, dat Enge land in de laatste 20 jaar aan golf- en ten- nis-velden de voorkeur heeft gegeven boven schietvereenigingen, aldus het D.N.B. Het blad vraagt of er wel ooit van zulk een dwaasheid sprake is geweest als in de af- geloopen 20 jaren. Ook thans, na 9 maan den oorlog, is met. in Engeland met de mobilisatie eerst aan de 28-jarigen toe. Voorts stelt het blad vast, dat met de ben zine, welke verbruikt werd door de 30.000 auto's, waarmee bezoekers naar de laatste derby werden gebracht, een tankdevisie 2 dagen lang had kunnen worden verzorgd. Engeland heeft er de voorkeur aan gegeven geld te verdienen in plaats van mannen op te voeden. De havens kunnen niet meer on gestoord werken. In een beschouwing in de Kölnische Zci- tung wordt er op gewezen, dat Frankrijk met Duinkerken, Calais en Boulogne de ha vens verloren heeft, die de dichtsbijzijnde en beste verbindingen met Engeland boden. Deze verbindingen kunnen ook nofj van an dere Fransche havens uit 'onderhouden wor den, doch om verschilende redenen zijn die thans bemoeilijkt De aanval op Marseille tQpnt aan, dat ook de grootste haven aan de Middellandsche Zee niet meer ongestoord kan werken. Frankrijk heeft de verbindin gen met zijn koloniën, met Engeland en de andere overzeesche gebieden zeer dringend noodig. Zonder aanvoer van buiten af is de Fransche wapeningsindustrie, voor zoo ver ze niet in Duitsche handen of binnen het bereik van het Duitsche vuur is, bijna lamgeslagen. Na een gedetailleerd overzicht van de rol die Engeland en andere landen spelen bij 't leveren van grondstoffen voor de Fransche wapenindustrie, gaat de beschouwing over .in het bespreken van de beteekenis der zee havens, waarvan Frankrijk er met zijn lan ge „natte grens" een heele reeks bezit. Geen enkele van deze havens benadert de beteeke nis van de groote wereldhavens aan de Rijn monding en aan de Noordzee. Natuurlijk kan ook geen enkele Fransche haven zich meten met de groote Engelsche havens. In de laatste jaren ging Marseille aan het hoofd van de Fransche zeehavens. Aan de kust van den Atantischen Oceaan en van Het Kanaal zijn Rouaan, Havre.-Duinkerken, Bordeaux en de oorlogshaven Cherbourg waaromtrent geen cijfers van het havenver- keer ter beschikking staan - de belangrijk ste havens. Het volgende overzicht van de goederenbehandeling (zonder het- binnen en havenverkeer) toont de volgorde van de Fransche havens aan Tot goederenverk. Invoer in 1000 t. 1938 1937 1938 Marseille 9057 9*77 6714 Rouaan 7701 9038 6526 Havre 6067 6034 5137 Cherbourg 9 9 Duinkerken 4214 4352 2837 Bordeaux 4144 4993 2996 Xantes-St. N'azaire 294S 3841 2256 Ca en 1729 2224 1029 Sète 1049 1361 1250 Boulogne 1091 1109 613 La Rochelle-Pallicce 924 1020 814 Brest 907 916 738 Calais 763 763 590 Kolen en olie staan in Rouaan op den voorgrond. Tijdens den wereldoorlog was deze haven om 't zoo eens te zeggen, een Engelsche haven aan de Fransche kust, Zij was het belangrijkste Engelsche mili taire depot. In en om Rouaan is de chemi sche industrie zeer sterk vertegenwoordigd. Van daar af tot aan Havre staat een groot gedeelte van de Fransche olie-industrie, in het bijzonder raffinaderijen. Nog kort voor den oorlog leverden ze ongeveer 4 mill. ton brandstof, de helft van de Fran sche behoefte. Havre is, evenals Duinkerken, Calais en Rouaan, een verbindingshaven voor het verkeer met Engelandhet is echter, zoo als Marseille, toch meer een wereldhaven. In Havre werden voor den oorlog overge laden 90 pet. van den Franschen cacao-in voer, 80 pet. van de koffie, 65 pet. van de katoen, 65 pet.van deninvoer van exotische houtsoorten, 50 pet. van den koperinvoer. Havre ging er prat op, de grootste voor- raadschuur van katoen te zijn. Bordeaux was in de 17de en de 18de eeuw de belang rijkste Fransche haven.Het heeft een ge deelte van zijn verkeer aan Marselle, Rou aan en Havre verloren. Het kanaal tus- sche de twee zeeën heeft geen groote be teekenis meer. Ook bij Bordeaux treft men groote oliei-raffinaderijen aan. De beschouwing eindigt met op te mer ken, dat de Fransche havens het econo mische lot van Frankrijk deelen. De Fran sche economische huishouding had een achterstand te boeken gekregen; zij heeft met de vorderingen op technisch gebied niet géi ij ken tred kunnen houden. DINSDAG 18 JUNI 1940. Jaarsveld 414.4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Omroeporkest. 11.0011.20 Huishoudelijke wenken. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. t 1.00 De Romancers en soliste. 2.00 Zang met pianobegeleiding. 2.25 Gramofoonmuziek. 2.40 Lyra-trio. 3.30 Officieele mededeelingen. Hierna: Gramo foonmuziek. 4.00 Viool en plano. 4.30 Concert (opn.). TARZAN en de 126. De gloeiende middagzon scheen onbarmhar tig op de menigte gele mannen, die verzameld was in.de arena van Tohr. Onder een baldakijn van huiden zat Ahtea op een platform, dat van de trappen van het paleis te bereiken was. Aan haar eene zijde stond Janette Burton, de andere Dr. Wong Tai. Een lange rij van olifanten kwam aanrijden. In het midden van de rij zat Mungo trots op de nek van de grote, onrustige Malluk, 't dier, dat door Tarzan was getemd. De trillende lucht was vervuld van zenuwachtige spanning. Nu ontstond er een gemurmel onder de dicht opeengepakte me nigte. Want van het eind van de arena kwam een stoet aan van bewakers, waartussen O'Rourke, Kailuk en Tarzan met stoïcijnse kalmte naar de open plek in het midden lie pen. De drie slaven werden naar palen ge bracht, die diep in den grond geslagen waren, Hieraan werden ze stevig vastgebonden. Toen kwamen achter eiken man twee reuzen te staan. Ze speelden met hun lange zwepen en wachtten op het teken van de koningin ont met hun onmenselijke marteling te beginnen. 5.00 AVRO-Amusementsorkest en gramofoon muziek. 7.10 Mandoline-ensemble „De Speellieden". 7.30 Officieele mededeelingen. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 9.00 Radiotooneel. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.20 Omroeporkest en soOsC 10.00 Berichten ANP, sluiting. Kootwijk 1875 m. KRO-uitzending. 11.1511.80 n.m. Berich ten. 8.00 Berechten ANP. Fransch. 11.1511.30 Berichten En gels). 12.00 KRO-Melodisten (12.30—12.45 Berich ten Duitsch. 12.451.00 Ber. ANP). 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Rococco-octet. 2.45 Musiquette. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Gramofoonmuziek (5.005.15 Berichten Duitsch). 5.30 KRO-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 „Hoe doe ik zuinig met electriciteit?", vraaggesprek. Hierna: Gramofoonmuziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 KRO-Groot-Amusementsorkest en Musi quette. 9.15 Berichten (Engelsch), 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten Duitsch). 10.1510.25 Berichten ANP. 1L1511.30 Berichten (Fransch). J0Z0NEZ0 i 'loio 8. Londen te pakken, Want vandaag nog moest hij mister Golden, den „clown met den gouden lach" opsporen. Empire was een niet zeer groot en een voudig huis uit den gemoedelijken tijd van Dickens. Men kon het eigenlijk geen hotel noemen, het was meer een gelegenheid waar een vaste kring van welgestelde grondeige naars. die jaarlijks met hun families de hoofdstad bezocht, kwam logeeren. Mister Golden en zijn gezellin waren dan ook niet zonder eenig wantrouwen opgenomen. Maar de twee gasten gedroegen zich zoo rustig en bescheiden, dat men hun aanwezigheid nau welijks bemerkte. Zes weken lang tenminste! Want vandaag, sedert den vroegen ochtend, was er in de kamers vijf en zes, die door mister Golden bewoond werden, zulk een drukte, dat iedereen .vanaf de eigenares tot den piccolo wenschte, dat die menschen nooit in huis waren gekomen De magere vrouw met den groenen weer glans in het haar, wier ouderdom niet goed te- schatten viel, joeg met een koeterwaalsch van Engelsche, Fransche. Russische en Duit sche woorden het heele personeel door elkaar, telefoneerde en telegrafeerde naar alle kan ten, pakte groote hutkoffers in en pakte ze weer uit ook, en informeerde alle oogenblik- ken of er soms brieven of boodschappen voor haar waren aangekomen. Tenslotte ont dekte men de reden van al die opwinding: mister Golden was verdwenen en zij zocht hem Het was even over eenen, toen Wilson Nash den portier zijn kaartje overhandigde: „Ik moet mister Golden dringend spreken." „Mister Golden is helaas niet aanwezig maar misschien wil mevrouw u ontvangen..." Enkele minuten later stond de journalist in kamer No. 5, die er als een slagveld uit zag. „Hebt u een boodschap van Golden?" riep een foei-leelijke vrouw hem toe. Nash schrok en schudde het hoofd: „Integendeel! Ik kwam juist informeeren waar ik mijnheer Golden zou kunnen vinden!" De vrouw zonk hevig teleurgesteld in een fauteuil en sloeg de handen voor het gezicht. Nash kreeg medelijden met haar, maar toen stond zij weer driftig op en riep met fon kelende* oogen: „Hij heeft mij in den steek gelaten op de leelijkste manier! En zonder mij zou hij niets geworden zijn, ik, ik heb hem groot gemaakt! Tien,, vijftien jaar heb ik hem geholpen, voor hem gewerkt, was hem goed genoeg Een klop op de deur onderbrak haar, „Een telegram!" klonk het van buiten. De vrouw opende de deur op een kier, nam het telegram aan en scheurde het open Toen ging zij zonder zich nog aan Nash te storen naar de huistelefoon en riep: „Dadelijk twee taxis! De koffers moeten naar beneden! De rekening alsjeblieft!" Het gelukte den journalist een blik in het telegram te slaan. Het was zeer lang. Hij kon slechts lezen waar het vandaan kwam en wie het had opgegeven, de woorden Do ver en Golden vielen hem in het oog. Dat was voldoende. Vlug ging hij de kamer uit. Golden was dus tn Dover en waarschijn lijk op het punt om naar het vasteland over te steken. De jonge journalist besloot onmid dellijk den clown naar Dover achterna te rei zen. Het was nu vijf minuten voor twee. In anderhalf uur kon hij met den trein te Do ver zijn. Wilson Nash jachtte naar Charing Cross, het naaste stationMaar de trein was juist vertrokken en de volgende ging pas twee uur later. Dus verder naar het Victoria-Station. Nieuwe teleurstelling: de treinvertrok pas na drieën. Nu rende de journalist naar het bord, waar de verbindingen van Dover met het continent stonden aangegeven, om vast te stellen hoe laat de booten vertrokkenbijna was hij tegen mevrouw Golden aangebotst. Want zij stond voor de tabellen en zocht hetzelfde als hij. Vlug liep hij door en vroeg in de wacht kamer om een spoorboekje, waarin hjj zag, dat hij met den trein van drie uur vijf de boot naar Calais of naar Boulogne niet meer kon halen Mat te doen? Hij moest een auto nemen! De eerste chauffeurs, die hij aansprak weigerden omdat zij niet buiten de stad wil den gaan. De eene kostbare minuut na de andere verlieji en er lagen honderddertig kilometer tusschen Londen en Dover! Einde lijk het was inmiddels twintig minuten over twee geworden lukte het Nash een taxi te vinden, die hem in anderhalf uur naar Dover zou brengen. Zoodra de chauffeur Londen achter zich had, begon hij in een helsch tempo te rijden Af en toe vloog rechts of links van den we? een kolossaal plakkaat voorbij- S „Sensationeel! Nieuw voor Londen, De clown met den gouden lach! In Mill's Olv™ pia Kerstcircus!" Daarnaast grijnsde GoTh^" gezicht hem aan. grotesk veW>t a plakkaten was door regen ef lnH der raakt en een groote splfet liep dZ Oom schedelNash vond het «L Golden's gezicht en sloot de oogenspookachtig Toen hij weer ontwaakte z»? v,« j rotsen van Dover al voor zich zL T wees vier uur twintig dus hoog De chauffeur moest nu langzaam rijden omdat zij door een dorp gingen. Hij wenkte met het hoofd naar links. Nash keek in de aangeduide richting en zag een trein aankomen. „Dat is de trein van 15.05. Victoria Sta tion!" verklaarde de chauffeur. En daarin zit mevrouw Golden, dacht de journalist. „Wij moeten beslist vroeger in Dover zjjn as die trein," riep hij den chauffeur.toe. En werkelijk, zij kwamen er. Terwijl de trein nog door het landschap hijgde, zocht Wilson Nash al aan de kade ondqr de reizi gers, die zich naar Boulogne wilden insche pen, het gezicht van den beroemden clown, evergeefs, hij scheen hier niet te zijn! an dus gauw naar de plaats, vanwaar de booten naar Calais vertrokken. Nash wilde het al op een draf zetten, toen 0 een man zag aankomen met moeden slee" penden tred, als een zieke. Hij verliet juist oe hal en ging naar het schip toe, in een ange overjas gehuld en met sjaals om zijn nats ofschoon het zacht weer was. H(j had niets anders bij zich dan eèn bruin kof- Wüson Nash ging op hem af. De andere merkte het en zocht hem te ontwqken. Nu herkende Nash zijn gezicht: het was vaal ,oud en vol slappe vouwenWas dat de clown met den gouden lach! Hij had hem ingehaald en zij stonden naast elkaar. jnoet u een boodschap overbrengen van Dord Lemaile, mister Golden!" zei de jour nalist op gedempten toon ,,H.e was Golden. Hij bleef staan! Maar slechts een seconde toen ging hij weer door alsof hij niets gehoord had. Wordt vervolgd-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6