Met enthracietleveranties geknoeid „Engeland is vijand No. 1 van de menscEiheid Amerika naar algemeene dienstplicht De moord io de Vijzelstraat Beperkt telefoon-verkeer in Duitschland MOEDER MET HAAR KINDJE GEDOOD Verduistering te Doornspijk F.en coalitiekabinet in Amerika GEEN BURGERVLIEGTUIGEN BOVEN GIBRALTAR De wolvorderingen 1939 Schulte maakt geslaagd debuut als stayer Marktberichten Nationale collecte weer uitgesteld W.ie&ienrien, Nederland bouwt bruggen. Een overzicht van de werkzaamheden bij den bouw van de Hoornbrug te Rijswijk in den Rijksweg Den Haag - Rotterdam Niet om geld komen tegen het einde van de maand. De collecte 'voor het Nationaal Hulpcomiti-1940 zal ook a.s. Zaterdag niet worden gehouden. Naar de Tel. verneemt, heeft het bestuur van het comité, overwegende, dat het eind van de maand reeds te zeer in zicht is, het geen voor velen een bezwaar zou kunnen op leveren om naar vermogen te offeren, beslo ten, de collecte thans in het begin van Juli te doen houden. Dit geldt uniform voor ge heel Nederland. Op welken datum precies de inzameling wordt gehouden, zal nog nader worden be kendgemaakt; hieromtrent is gisteren nog niets beslist. Weer postverkeer tusschen Ne derland en neutrale landen bui ten Europa. Nadat het briefverkeer tusschen ons land en de neutrale landen van Europa, alsmede Noorwegen voor eenige weken was hersteld, zal thans, naar wij vernemen, een verdere stap worden gedaan naar het herstel van de internationale betrekkingen. In den loop van de volgende week is een hervatting van het telefoonverkeer met Duitschland, zij het in beperkten omvang, te verwachten. Het verkeer met gewone briefkaarten en brieven tusschen Nederland en de neutrale landen buiten Europa zal van heden af weer zijn toegelaten. Het vervoer naar de Zuid-Amerikaansche landen zal geschieden door middel van den Italiaanschen lucht postdienst, welke ook tijdens den oorlog wordt voortgezet De brieven en briefkaar ten naar de andere buiten-Europeesche neu trale landen zullen worden verzonden langs den weg Siberië-Japan. Tevens vernemen wij, dat reeds binnen eenige dagen de verzending van dagbladen tusschen Duitschland en Nederland weer mogelijk zal zijn. Het telegraafverkeer met Duitschland, dat reeds voor perstelegrammen was open gesteld, zal waarschijnlijk in het begin van de volgende week tot zakentelegrammen kunnen worden uitgebreid. De bedoeling is, dat zij, die een bijzondere toelating zullen hebben verkregen, dan telegrammen van economischen inhoud zullen kunnen verzen den. Inlichtingen hieromtrent zullen bij de Kamers van Koophandel kunnen worden ingewonnen. Dader tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank heeft giste ren den 37-jarigen expediteur die in den och tend van den 27sten December in de Vijzel straat te Amserdam zijn gewezen verloofde met een mos neerstak, tengevolge waarvan zij overleed, veroordeeld tot een gevangenis straf van vijftien jaar. Het o.m. had tien jaar gevangenisstraf ge- ëischt De verdachte had in 1937 kennis met het meisje gemaakt, later ontstond er ruzie. Zij verliet hem en hij wendde alles aan om de oneenigheid bij te leggen, zoodat zij weer bij hem zou terugkeeren. Dit gelukte hem echter niet. Herhaaldelijk bedreigde hij hgar met een dolkmes. Op 27 December wachtte hij haar op voor het huis in de Vijzelstraat, waar zij in betrekking was. Toen zij zich een oogenblik buiten waagde, wist hij den wan kel binnen te sluipen, waar hij haar in den hals stak. Zij vluchtte naar buiten, zakte in een en overleed enkele oogenblikken later. De dader was niet gevlucht en kon direct worden gearresteerd.. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den directeur van een brandstoffen- handel te VVeesp, die terecht stond, omdat hij in de periode van 13 September tot 1 De- sember opzettelijk in tijd van oorlog bij de levering van bij hem bestelde anthraciet, bcnoodigd voor veldkeukens van een batterij artillerie, tusschen do anthraciet vlamnoten heeft gemengd, terwijl hij op zijn rekening ongemengde anthraciet noteerde. Verd. ver klaarde het mengsel te hebben geleverd om het vuur beter te doen branden. Gisteren werd nog een deskundige gehoord, waarna de Officier van Justitie een gevangenisstraf van één jaar eischte. Vonnis 4 Juli. Ernstig verkeersongeval te Sittard. Omstreeks vijf uur gistermiddag is even voorbij den hoek Rijksweg-Wilhel- minastraat te Sittard een zeer ernstig verkeersongeluk geschied, waarbij een circa dertigjarige moeder met haar zoon tje onder de oogen van den vader op slag werden geood. Het echtpaar H., fietste in de Wilhelmina- straat. De moeder had- het kind van vier jaar achter op de fiets. Door tot nu toe on bekende oorzaak werd de fiets v. d. moeder door een vrachtauto met oplcgcr van de fir ma J. B. uit Venlo, welke achter het echt paar reed, gegrepen, met het gevolg, dat de vrouw en het knaapje onder de wielen van den zwaren wagen terecht kwamen. Zij wa ren op slag gedood, zoodat de ijlings ingeroe pen geestelijke en geneeskundige hulp niet meer noodig was. De vader, die het verschrikkelijke ongeluk van dichtbij had zien gebeuren, geraakte zeer overstuur. Hij werd een huis binnen gebracht, vanwaar hij later naar zijn wo ning is vervoerd. Het gebeurde trok groote belangstelling en overal betuigde men zijn deelneming met dit tragische ongeluk. Gisteren heeft voor de Zwolsche rechtbank terecht gestaan de gewezen secretaris van de gemeente Doornspijk, R. de V., beschul digd van verduistering ten nadeele van de gemeente, waarvan hij ruim twintig jaren secretaris is geweest Men zal zich nog wel herinneren, hoeveel opschudding deze kwes tie teweeg heeft gebracht, toen in Maart van het vorige jaar bleek, dat zoowel de secretaris als de ontvanger der gemeente Doornspijk zich al jaren, ten nadeele der gemeente, die zij dienden, hadden bevoor deeld. De fraude liep in de honderduizen den. Ruim vijftien maanden heeft het vooron derzoek geduurd, zij het, dat het werd ver traagd door de mobilisatie van enkele des kundigen. Al dien tijd hebben de beide ver dachten in voorarrest doorgebracht.. Enkele weken geleden werd de gewezen ontvanger tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Thans eischte de Officier van Justitie tegen de V. 5 jaar gevangenisstraf. Tijdens het verhoor gaf de V. toe, dat hij valschheid in geschrifte had gepleegd in het kasboek der inkomsten der gemeente. Bij hét vooronderzoek en tegenover de mare chaussee had hij voorts de verduistering van een bedrag van 24000 gulden toegegeven. Nu kon de president niet verder met hem komen dan de bekentenis betreffende de ver duistering van bedragen tot een totaal van 10.000 gulden. Geruimen tijd heeft het ver hoor gehandeld over een bedrag van f 160.000, dat zoek was en niet terecht ge bracht is kunnen worden. Verd. ontkende dit geld in zijn zak te hebben gestoken. DE ENGELSCHE MIJNEN IN SPANJE. Zij staan de bloei van Spanje in den weg. Madrid, (D.N.B.): De bladen houden zich bezig met de kwestio van het Engel- sche mijnenbezit in Spanje. Zij constateeren dat de mijnen van Rio Tinto door de eer ste Spaansche republiek aan de F.ngelschcn zijn verkocht, doch dat dezen zich dit bezit niet waardig getoond hebben, daar zij de Spaansche arbeiders zonder sociaal begrip behandeld hadden en de door hen aange gane verplichtingen niet waren nagekomen. Dergelijke „economische Gibraltars", zoo be sluit het blad „Pueblo", staan de rechtvaar digheid en den bloei van ons vaderland in den weg. Da Amerikaansche democratische senatoi Burke heeft een wetsontwerp ingediend, dat beoogt in de Vereenigde Staten den algemee- nen dienstplicht in te voeren. 3 olgens het ontwerp zouden alle mannelijke staatsbui- gers tusschen 18 en 65 jaar verplicht zijn, zich te melden. Alle mannen tusschen 21 en 45 jaar zouden in actievcn militairen dienst worden opgeroepen, terwijl alle mannen tus schen 18 en 21 jaar en tusschen 45 en 65 jaar bij de burgerwacht zouden worden ingedeeld. President Roosevelt heeft, volgens Asso ciated Press, stappen ondernomen voor de vorming van een coalitiekabinet. Hij heeft n.1. den senaat de benoeming van den re publikein Knox tot minister van marine en de beneoming van Stimson tot minister van oorlog ter goedkeuring voorgelegd. Knox was in 1934 republikeinsch candidaat voor het vicepresidentschap. Stimson was tijdens den ambtsduur van president Hoo- ver minister van buitenlandsche zaken. De benoeming van de republikeinen Knox en Stimson tot minister van marine en van oorlog, enkele dagen voor de opening van den republikeinschen partijdag te Philadel- phia, heeft in politieke kringen te Washing ton groot opzien gebaard. Volgens een te Philadelphia gepubliceerde verklaring van den republikeinschen partijleider Landon hebben Stimson en Knox uit eigen beweging gehandeld. Binnenkort kan de publicatie van een officieele verklaring der rep.ubli- keinsche partij verwacht worden. Opmerkelijk is, dat volgens een mededee- ling van het Witte Huis het schrijven, waarin de minister van oorlog Woodring zijn ontslag aanbiedt „wegens het te per soonlijke karakter, in strijd met het nor male gebuik niet gepubliceerd wordt. In een brief aan Woodring geeft Roose velt uiting aan zijn persoonlijk leedwezen over het vertrek van den minister en stelt hij vast, dat het bewapeningsprogramma der Vereenigde Staten tijdens de ambtsperi ode van Woodring groote vorderingen heeft gemaakt. Voor de uitvoering van het be wapeningsprogramma, zoo schrijft de pre sident, zal natuulijk langen tijd noodig zijn, doch het is goed doordacht. Het iis natuurlijk een defensief programma, dat niet gericht is op tusschenkomst in wereld- aangelegenheden, die het Amerikaansche werelddeel niets aangaan. Het staatsblad van Gibraltar publiceert een verordenig waarbij het allen burger vliegers verboden wordt boven Gibraltar en zijn rechtsgebied te vliegen of op deze ge bieden te landen. LUCHTAANVALLEN OP MANNHEIM EN LUDWIGSHAVEN. Mannheim, 21 Juni (D.N.B.): ln den nacht op Donderdag werden de steden Mannheim en Ludwigshafen opnieuw door vijandelijke vliegtuigen aangevallen. De vijand moet zonder z'n doel te kunnen berei ken weer omdraaien. Zooals in alle andere ge vallen, werden ook ditmaal de bommen luk raak uitgeworpen en richtten, daar zij uit sluitend buiten de grenzen der stad neer vielen, slechts geringe materieele schade aan. Centrale behandeling van be zwaarschriften. De V.V.S. in, geschakeld. Naar wij vernemen heeft de Vereeniging voor Schapenhouders de eerste vergadering met de rijksberoepscommissie voor' ingevor derde wol gehouden. Het enorme aantal be- zwaarschriften maakt centrale behandeling noodzakelijk. De R.B.C. zal nu ec.i machti- gingsformulier ontwerpen, waarop de scha penhouders hun belanggen om de vereeni ging van de heeren Eelman, Scholte c.s. kun nen overdragen. Op een der eerstvolgende marktdagen zullen deze formulieren ter tee- kening liggen te Schagen, Hoorn, Purmerend, Leiden en Den Burg. De vijand van allemaal, schrijft het Itali- aansche blad de Corriere della Sera in een redactioneel artikel, dat is Engeland. Het lot van Frankrijk zou zelfs nog medelijden kunnen opwekken, indien de Fransche on derdanigheid aan Engeland niet alle gren zen had overschreden. Tot den laatsten dag toe heeft Engeland de Franschen verlaten en verraden als regeering, als volk en als le ger, en thans wil het Frankrijk alleen ver antwoordelijk stellen voor de gemeenschap pelijke fouten en nederlagen. De Fransche ramp, zoo vervolgt het blad, is van oor sprong zuiver Britsch, zooals alle nederla- gen welke verschillende Europeesche landen hebben geleden, bij wie de Britsche propa ganda de overhand had. Het was de Britsche politiek, die een accoord verhinderde tus schen Frankrijk en Duitschland, die elke poging tot verzoening tusschen Italië en Frankrijk onmogelijk maakte, die Japan op zette tegen Rusland, daarna de Ver. Staten tegen Japan en onlangs nog Turkije tegen Italië. Overal waar zich een mogelijkheid voordeed tot een accoord tusschen de volke ren, kwam Engeland tusschenbeide met zijn diplomatie en zijn corruptie om roet in het eten te gooien. Die vijand no. 1 van de mcnschhcid, zoo besluit iiet blad, moet worden weggevaagd, en de oorlog die thans gevoerd wordt streeft dit doel na. Daarom zullen de vredesvoor waarden welke aan Frankrijk worden opge legd noodzakelijkerwijze zoodanig zijn, dat zij Europa niet alleen bevrijden van het ge vaar der Fransche militaire overheersching, doch ook dat de taak vergemakkelijkt worrtf, om de wereld te zuiveren van do kwade in vloeden der Britsche politiek. De opbouw in ons land. De herstellingswerkzaamheden aan de tram- en verkeersbrug in den weo NeuzenZaamslag over de Othensche kreek vorderen goed WALS GEKLOPT, In het,Olympisch stadion te Amsterdam werden gisteravond wielerwedstrijden gehou den met als hoofdschotel twee wedstrijden voor a-stayers over 30 k.m. (60 ronden) tus» sclien Wals, Schulte, Bosland, Bakker en Groenewegen, waarbij Schulte zijn debuut als stayer maakte. Een debuut, dat zonder eenig voorbehoud als geslaagd gekenmerkt mag worden. Wals, die toch als stayer zijn sporen verdiend heeft, moest in den blonden Amsterdammer absoluut zijn meerdere er kennen. Schulte was als nummer een gestart. Na hem volgden respectievelijk Bosland, Groe newegen, Bakker en Wals. Wals probeerde wederom zoo spoedig mogelijk den kop te krijgen en inderdaad wist hij in hoog tempo rijdende Bakker en Groenewegen na vier k.m. afgelegd te hebben, te passecren. Bos land wist zijn eerste aanval evenwel te door staan, doch moest even later in Wals zijn meerdere erkennen. Schulte was inmiddels rustig, doch in hoog tempo doorgegaan. Hij liep in en wist, toen er nog 36 ronden gere den moesten worden, Bosland en Bakker een lap te geven. Schulte wachtte even af, maar zette toen door en stevende op Groe newegen af, die zijn lap te pakken had voor hij wist wat er gebeuren ging. Nu was Wals aan de beurt. Langzaam kroop de Amster dammer dichter naar zijn tegenstander toe. Een fel duel volgde en inderdaad, de Ha genaar werd geslagen. Even leek het of Wals zijn strijdlust verloren had, doch al spoedig bleek, dat hier geen sprake van was en W als zette er alles op om de verloren rondo weer in te halen. Schulte gaf echter geen kans. Wals joeg en joeg, Hij joeg zoo bard, dat Bakker en Groenewegen volkomen uit werden gereden. Slechts Bosland kon zich in dit tempo handhaven. Schulte gaf echter geen krimp en werd de onbetwistba re winnaar. De totaaluitslag was: Eindklassement; 1. Schulte. 10 pt., 2. Bos land 7 pt., 3. Wals 6 pt„ en 4 en 5 Bakker en Groenewegen met 4 pt. HELDERSCHE EIERVEILING, 20 juni. Aangevoerd: 22.500 kipeieren f 3.80-4.70, Kleme eieren f 3.50—3.70, 250 eendeieren 12 -2.70 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN. 20 Juni. Aangevoerd: 55.000 kipcicren f 3.70-4-30. klein 3.65, per 100 stuks. mn?noKL 0PoLANGENDIjk, 21 Juni 100200 kg. Schotsche Muizen 0—6.80; drie lingen 6—6.70; kleine 3.905.40; 1100 b°s peen 6.i0—7.70; 600 bos rabarber 1—1.20; l^3 st. bloemkool 10.20-11; dito 2e soort 8.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6