Rotterdam's Maastunnel bleef gespaard Voor f 100.000 hout verbrand Mobilisatie vrijstelling Ga uit en hengel Aan den bouw wordt thans weer Nieuwe broodbon-termijn Tekort aan levensmiddelen in Engeland VRAGEN VAN N.S.B.-ers Amerika steeds verder naar inmenging Bomaanslagen te New York GEEN WRAAK, DOCH GERECHTIGHEID Zaterdag 22 Juni 1940 Vierde blad regelmatig doorgewerkt Langs beemd en bosch De plaag der rijwieldiefstallen Dc versterking van het Amerikaansche leger De Hertog van Windsor in Barcelona '(van onzen Rotterdamschen correspondent). De Maastunnelwerken zijn heelhuids, uit den strijd gekomen Dit is de gerust stellende mededeeling, die de direc tie ons gistermiddag in een perscon- fenrentie heeft kunnen doen. Het is begrijpelijk, dat de tunnelwerken waaraan knappe technici reeds zoo langen tijd arbeiden om R'dam een tweede oververbinding te geven die een einde zal maken aan het ver langen tijd arbeiden om R'dam ver keersprobleem, waarover men zich reeds zoo vele jaren het hoofd heeft gebroken, groot gevaar hebben geloo- pen, te worden vernietigd. Niet alleen zijn de tunnelwerken echter ge- tpaard gebleven, doch dank zij de maatrege len, die het personeel heeft getroffen, hebben zij tevens nog schulgelegenheid kunnen bieden aan de bewoners uit de omgeving. Óp den linkermaasoever n.l.iigt een gesloten ge deelte, dat nabij het tunnelportaal reeds ge- deeltlijk is voltooid en dat schuil gaat on der grond van eenigen meters dikte. Dank zij de goede zorgen van de E.H.B.O. en de V.V.H. hebben zeer velen hier geruimen tijd kunnen [verblijven. De directie van de Maastunnelwerken is ,vol lof over het personeel van den aanne mer die onder zeer moeilijke omstandighe den en niet zelden met levensgevaar maat regelen hebben gteroffen ter bescherming ■van het millioenenwerk. Het is grootendeels aan hun werk te danken dat de zeer kwets bare tunneldeelen, die in de Waalhaven op houten boeiborden drijven, niet zijn bescha digd. Van groot belang is het ook dat men er in geslaagd is de bronbemaling in werking te houden. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het tunnelgedeelte dat aan de Parkkade ds geplaatst onder water zijn geloopen en dan zouden ook de vluchtelingen genoopt zijn ge weest hun veilige schuilplaats te verlaten. Ook op den rechtermaasoever n.1. heeft de koker in den grond als schuilplaats dienst ge daan. Het stemt tot verheugenis, dat dit grootsche werk niet van de gevechtshande lingen heeft geleden en van groot belang is het ook, dat onmiddellijk na de capitulatie de werklieden direct aan de voltooiing kon den beginnen. Dat men niet stil gezeten heeft na den 14den Mei hebben wij, die de werk zaamheden reeds van den beginne af hebben gevolgd. Donderdagmiddag kunnen consta- teeren. De kopschotten tusschen de stukken 1 en 2 in de rivier zijn weggebroken zoodat men zich van het eene deel in het andere kan begeven. Tusschen de stukken 2 en 3 is het werk in de stalen duikerklok om tot een verbinding te geraken van de beide dekken beëindigd. De luchtsluis van het inwendige is ver plaatst van de grens tusschen het eerste en het tweede deel naar die tusschen het 2e en het 3e gedeelte waar men thans doende is de verbinding tusschen zijwanden en vloer, tot stand te brengen. In het eerste gedeelte is reeds een groot gedeelte van de vloeren voor het rij verkeer gestort. Het betreft hier een vloer voor auto's en wiel rijders. Het ventilatiegebouw op den rechteroever nadert thans zijn eindvorm. Het steigerwerk waarachter de schoorsteen schuil ging is weggebroken. Reeds op verren afstand is deze fraai gevormde schoorsteen en de aan sluitende koepel, waarin zich de zuigruim- te voor de versche lucht bevindt, te zien. Op den linkeroever is het laatste gedeelte van het dek van de landtunnel gestort Met behulp van kranen en kipkarren, die door locomotieven worden getrokken, wordt de grond aangevuld. Hiervoor gebruikt men de grond, welke rondom het ventilatiege bouw ligt. Uit al deze gegevens blijkt wel in welk een snel temrpo er de laatste weken is ge werkt. Rondom den tunnel. Gemeentewerken is reeds ijverig bezig met het maken van wegen, die straks het verkeer naar den tunnelmond moeten lei den. In de Velgerdijkstraat zijn beide on derdoorgangen met het daartusschen gele gen pompgemaaltje al geruimen tijd in ruw* bouw gereed. Vergevorderd is men met den aanleg en de bestratingen van tramsporen om het verkeer over de Boergoenschestraat over de tunnels in de Velgerdijkstraat te kunnen leggen. Ook de open oprit in de Doklaan is reeds voor een belangrijk gedeelte vol tooid. Een mijlpaal. Donderdagmiddag heeft men juist weer een mijlpaal bereikt bij den bouw van Rot- terdamsch tweede oeververbinding. Terwijl wij op het terrein rondwandelden waren sterke sleepbooten bezig de vierde tunnel- koker van de Waalhaven naar de Parkkade te slepen. Dezer dagen zal ook dit vierde tunmelstuk op zijn plaats worden gelegd. Ondanks de harde slagen van het noodlot zet Neerlands grootste haven de tanden op elkaar en werkt alweer onverdroten aan haar toekomst. De secretaris-generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend: Gedurende de week van 24 t. m. 30 Juni a.s. geven de met „31" tot en met „40" genummerde bonnen van het brood bonboekje recht op het koopen van 2000 gram brood, met dien verstande, dat deze bonnen ook t. m. 4 Juli a.s. voor het koopen van brood kunnen worden aangewend. Elk dezer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De waddenzee biedt ook thans den vis- schers goede bestaansmogelijkheid, daar ojn. de vangst van ansjovis en platvisch zeer belangrijk is. Te Den Oever bij den A sluitdijk, heerscht de noodige bedrijvigheid. In de haven liggen vele schepen, gereed hit te varen. HOUTOPSLAGPLAATS TE ROTTER DAM IN VLAMMEN OPGEGAAN. Donderdag is brand uitgebroken in de houtopslagplaatsen van de N.V. Luterma aan de Piekstraat te Rotterdam. Hoewel de brandweer met veel materieel het vuur op de meest krachtige wijze bestreed, zijn de loodsen voor het grootste deel uitgebrand. De schade aan loodsen en voorraad be draagt ver over de honderdduizend gulden. Hoewel de alarmcentrale op de Rechter Maasoever geen dienst kon doen en de brandmeesters op de Linker Maasoever nog niet telefonisch zijn aangesloten, gelukte het toch vrij spoedig om het alarmsein door te geven. Achtereenvolgens arriveerden een groot aantal 6langenwagens, twee motorspuiten en de drijvende spuit met het waterkanon om bij het blusschingswerk behulpzaam te zijn. Alle slangenwagena waren voorzien van de babyspuiten, die het eerst in werking werden gesteld. Een vreemde omstandigheid was. dat toen het vuur aan de achterzijde van de loodsen ontdekt werd, het zink aan de voorzijde reeds heet was, zoodat men den indruk heeft gekregen, dat er wellicht meer dan één vuurhaard is geweest. Bovendien werd het blusschingswerk be moeilijkt, doordat het vuur in de pakken triplex bleef 6meulen en haast niet te doo- ven was. Na drie uur hard werken was men echter zoover, dat gevaar voor uitbrei ding geweken was. Een luxe auto werd vernield; een vracht wagen kon uit de brandende loods worden gereden, doch was reeds ernstig beschadigd. In dezelfde houtopslagplaatsen heeft in Februari j.L ook een zeer felle brand ge woed. Toen konden echter de achterste loodsen behouden blijven, maar werden net kantoor en enkele loodsen vernield. De schade was toen naar verhouding nog grooter. In verband met het feit dat de oorzaak van den brand en de plotselinge uitbreiding n0g niet zijn komen vast te staan, stelt de politie een uitgebreid onderzoek in. Dienstplichtigen, die tot nu toe werkzaam waren in diensten of bedrijven, ten behoeve waarvan hun een mobilisatie-vrijstelling van bepaalden tijdduur werd verleend en die in verband hiermede met klein verlof werden gezonden, zijn verplicht zich te melden bij hun depot indien zij thans uit die functie ont slagen zijn en geen anderen loongevenden arbeid gevonden hebben, noch op andere wij ze in eigen onderhoud kunnen voorzien, zoo dat zij ten laste van de gemeenschap zouden komen. Zij dienen zich daartoe onverwijld te ver voegen bij den burgemeester der gemeente van inwoning, door wiens zorg zij gediri geerd worden op de depots. Dienstplichtigen, die ingevolge een hun verleende mobilisatievrijstelling in het ge not van groot verlof gesteld of gebleven zijn, doch voor wie de reden, op grond waarvan hun die vrijstelling verleend werd, thans een einde heft genomen.Jbehoeven, voor zoover niet nader anders wordt bepaald, geen ge volg meer te geven aan de lastgeving, ge steld in hun zakboekje. Een eigenaardige dief. De plaag van rijwieldiefstallen blijft de hoofdstad onverminderd teisteren. Gistermid dag werd op de Keizersgracht een transport fiets waarop zich een hoeveelheid textielgoe- deren met een waarde van f 56.50 bevonden, gestolen. Van den dader is nog geen spoor. Een merkwaardige rijwieldief, is thans op gesloten in het bureau Stadhouderskade. De man stal een simplex heerenrijwiel en heeft zich daarna in wanhoop tot een agent van politie gewend. Hij bleek geen werk te heb ben en zag geen uitkomst. VAN EEN PLAT GEVALLEN. Donderdag avond is de 71-jarige mevrouw J. J. Bleeker, wonende aan de Nieuwstad te Groningen, bij het binnenhalen van de wasch van een drie meter hoog plat dak gevallen. Zij werd met zware verwondingen opgeno men en naar het academische ziekenhuis overgebracht, waar zij in den loop van den avond aan de gevolgen is overleden. Door het verloop van den oorlog heeft En geland zijn belangrijkste markten verloren. Als gevolg van de afsluiting van het vaste land, welke de Duitsche \yeermacht in de afgeloopen maanden tot stand heeft ge bracht, heeft Engeland achtereenvolgens verloren zien gaan: 71 procent van zijn in voer aan spek, 78 pet. van zijn invoer aan gecondenseerde melk. 47 pet. van zijn boter- invoer, 69 pet. van zijn invoer aan eieren, 42 pet. van zijn invoer aan uien, 95 pet. van zijn invoer aan wortelen en andere groen ten. Gaandeweg zijn boter, eieren, spek en groente, ten gevolge van het verdwijnen van dezen invoer van het vasteland, in Engeland zeer karig geworden. Ook zijn scheepsruimte, waarmee het zou kunnen pogen het evenwichte te herstellen door invoer uit overzeesche gebieden, staat Engeland niet meer in toereikende mate ter beschikking. De Engelsche minister van landbouw Hudson heeft dit eenige dagen ge leden zelf toegegeven. Hij heeft verklaard, dat de varkens- en hoenderstand in Enge land van tweederde tot op eenderde van den huidigen omvang moet worden verkleind en dus door afslachten moet worden ver minderd, daar de aanvoer van vee- en vo- gelvoer slechts voldoende is om een derde van den huidigen varkens- en hoender stand in het leven te houden. Aan de Burgermeesters van Am sterdam en Den Haag. Het Amsterdamsche gemeenteraads lid Ds. Mr. L. C. W. Ekering (N.S.B.) heeft aan B. en W. van Amsterdam vragen gesteld getreffende de behan deling van honderden leden van de N.S B. en van talrijke Rijksduitschers door de Amsterdamsche politie en de Amsterrdamsche burgerwacht tildens de oorlogsdagen in Mei. Ds. Ekering vraagt wie voor deze behandeling de verantwoordelijkheid draagt en of er reeds een niemand sparend onder zoek werd ingesteld. Het Haagsche gemeenteraadslid J. H. Scholte (volk in nood) heeft even eens dergelijke vragen gericht tot B. en W. van 's-Gravenhage. De verrassende benoeming Knox en Stimson. van In kringen van het congres, welke Ameri ka buiten de oorlog willen houden heeft de verrassende benoeming van de republikeinen Stimson tot minister van oorlog en van Knox tot minister van marine scherpe critiek uit gelokt. De benoeming van deze beide mannen die voor inmenging in de oorlog zijn, zoo ver klaarde senator Wheeler, beteekent, dat de regeering Roosevelt zich van haar liberale politiek afkeert en in plaats van de belangen te behartigen van de ondervoeden, de slecht gekleeden en de slecht gehuisvesten, zich be zig houdt met den toestand in Europa. De voorzitter van de Republikeinsche par tij, Hamilton, legde te Philadelfia een officiee le verklaring af, waarin hij zeide, dat de wensch van Stimson en Knox naar een in terventie der Ver. Staten in de Europeesche aangelegenheden zoo bekend is, dat hun be noemingen voor zich zelf spreken. Senator Taft verklaarde dat hij weigerde in het hervormde kabinet een coalitie-regee ring te zien en op dezelfde wijze uitte zich oud-president Hoover. Inmiddels heeft president Roosevelt door zijn secretaris Early de volgende commen taar op de benoeming van Knox en Stimson aan de pers gegeven: „de benoemingen staan in verband met het overheerschende gevoel van het land naar nationale solidariteit in een tijd van wereldcrisis. Zij zijn ten nutte van de landsverdediging. Dat is alles." ln de beneden-verdieping van een gebouw in oostelijk New York, waarin de kantoren van de communistische partij en van het communistische blad „Daily Worker" zijn gevestigd, heeft gisteren een bomaanslag plaats gevonden. Voor zoover tot nu toe be kend is niemand daarbij gewond. Nog een bom. In het kantoor van de firma „Deutscher Handels- und Wirtschaftsdienst" te New York is Donderdag een bom geworpen. De bom ontplofte en verwondde eenige perso nen, onder wie een bediende van de firma. Het Duitsche consulaat-generaal, dat een ver dieping hooger in hetzelfde gebouw is ge vestigd, werd niet beschadigd. De Amerikaansche Senaat heeft een voor stel aangenomen waarbij 1777 millioen dol lar besteed zal worden aan den bouw van 68 oorlogsschepen, den aankoop van nog 3000 legervliegtuigen en een verhooging van 't legerpersoneel met 95.000 tot 375.000 man, 43.5 millioen dollar zal besteed worden aan den aankoop van 3000 Rolls Rovce Merlin vliegtuigmotoren, die bij Ford besteld wer den, alsmede 32 millioen dollar voor de op leiding van 87.000 vliegtuigbestuurders. Het voorstel gaat thans nog naar het Huis van Afgevaardigden terug. 't Seizoen is daér, de hengel wacht, Werp dus Uw dopper uit, Het versche Juni-water lokt Met nieuwen, frisschen buit! Wat is het, dat de rust hergeeft Bij allerhand gejengel? Kom, luister naar wat goeden raad, Dit middels werkt vanouds probaat: Ga uit en hengel! Een bootje midden in den stroom Op 't spieg'lend watervlak, Dat stelt een wat gespannen geest Volmaakt op zijn gemak! Het leven draait vaak al te straf Den dagelijkschen zwengel, Draai dus de spanning wat terug, Bekijk de wereld op Uw rug, Ga uit en hengel! Er zijn nog plekjes tusschen 't riet, Waar 't leven stil bleef staan, Waar iets uit onze jongenstijd Heel stil voorbij komt gaan! Daar wuiven pluimen heen en weer Op ranken, hoogen stengel, En, ach, we droomen weer van... toen, Een avondzon... een prachtseizoen... Ga uit en hengel! En als na uren van geduld De dobber kansen biedt, En in een ongewonen stand Door 't held're water schiet, Wanneer hij spartelt in de lucht, Zoo'n fiksche, zware bengel, Dan wordt de moed opnieuw gestaald, De visch wordt niet te duur betaald, Ga uit en hengel! De wereld stormt aan ons voorbij Met daverend geraas, Blijf thans Uw geest op elk gebied Op volle kracht de baas! Zoek iets, waarbij naar juist begrip Het lief met 't leed zich mengelt, Dat vindt U in een weideland, Waar 't riet ruischt langs den waterkant, Waar heel Uw wezen zich ontspant, Gaat uit en hengelt!! Juni 1940. KROES (Nadruk verboden) Met zijn gemalin, zijn secretaris en nog zes andere personen, is de Hertog van Windsor te Barcelona aangekomen. Bij la Junquera was hij over de Fransch-Spaansche grens ge komen. Zijn secretaris vertelde, dat de Her tog vandaag naar Madrid zal doorreizen, waar hij richtlijnen uit Londen verwacht. De terugreis naar Engeland zal via Lissabon geschieden. Medelijden met Frankrtfk is volkomen misplaatst. Met betrekking tot het Fransche verzoek om wapenstilstand aan Duitschland en Ita lië, schrijft de Italiaansche „Messaggero" o.a. dat, nu het oogenblik is aangebroken waarop rekenschap zal moeten worden afge legd, uitingen van medelijden volkomen mis plaatst zijn. In de vredesvoorwaarden, welke gedicteerd zullen worden, behoeft niet het wraakgevoel te overheerschen. doch is het voldoende de gerechtigheid te volgen. En de gerechtigheid eischt de totale en radicale herziening van de toestanden en verhoudin gen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 11