Oostenrijks danlt aan NEDERLAND provincie Fransch nationaal comité in wording Britsche vliegers begraven Marktberichten OOK ITALIË HEEFT ZWARTE SOLDATEN Wat vergaan is moet worden neergehaald Sensationeele documenten gevonden Voorzichtig met onontplofte granaten TEXEL Texelsche lammcrenmarkt Militaire groetplicht in Rusland Hoe vont Starhembero zich Euro- pa dacht! Een in Frankrijk oprukkende Oostmark- sche divisie heeft sensationeele docum®ni!®f gevonden. Den commandant van een een necolonne viel nl. de volle actentasch \an den uit Oostenrijk gevluchte» vorstStarhem berg in handen in Etampes, waar .starhem berg zich geruimen tijd heeft opgehouden. Behalve brieven aan Daladier over de vorming van een „Oostenrijksch legioen documenten waaruit een groote spanning naar voren komt tusschen Starhemberg in zijn betrekkingen tot Otto von Habsburg. an dere documenten over de anti-Hitler-propa- Randa der Oostenrijksche emipraten, met ve le bijzonderheden over hun intripes en een mededeelinp over de toetredinp van Starhem berp als officier tot een Fransch leper, bevat de actentasch ook ene document over de „richtlijnen voor een nieuw Versailles-dic- taat", d.w.z. een plan tot versnipperinp van Duitschland, dat een controle voor honderd jaar behelst van de westelijke mogendheden over het „Oude Pruisen",( waartoe Duitsch land zou worden teruppebracht en dat zou lippen tusschen Elbe en Oder. De rest van Duitschland zou in hoofdzaak bestaan uit bisschoppelijke vorstendommen met peestelijken als leideis, die petoond heb ben tepen Hitier te zijn. Geen Duitsch pezin zou meer dan drie kinderen mopen hebben om werkloosheid te voorkomen en peen Duitscher zou meer een wapen mopen be zitten. Nieuwsgierige jongeman verliest drie vingers. Ondanks de vele waarschuwingen, welke zijn gepubliceerd ten aanzien van onontplofte gra naten, zijn er nog steeds menschen, die hun nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en daardoor ongelukken, niet zelden van zeer ernstigen aard, veroorzaken. Zaterdagmiddag was de 21-jarige H. Tun- derman in zijn woning- te Rotterdam bezig met het demonteeren van enkele granaten, welke hij een dezer dagen in zijn bezit had gekregen. Plotseling ontplofte een van de granaten, waardoor den jongeman drie vin gers van de linkerhand werden afgerukt. In. zijn woning werd schade aangericht. Komedianten in de „WIJ MOETEN OPNIEUW STARTEN!" iv MAAR ZÓNDER BENZINE! (Van onzen Amsterdamschen correspondent). „Komedianten trokken voorbij.., In een stoet van wel een dozijn reis wagens. Daar zijn er bij,, die al wel vijftig jaar moeten hebben dienst gedaan. Ouderwetsche karossen met hoog omgekrulde veeren en een achterplankje voor den palfrenier, die heeft plaats gemaakt voor opge stapelde, door touwen bijeeiigesnoer- de valiezen. Kalessen met een vaak. gelapte zeildoeken kap, een hoog bepakte diligence, waarvoor drie muildieren zijn gespannen, een boe renkar vol kisten en gerei..." Het tooneelgezelschap uit Johan Fabricius' beroemde roman is op reis naar het Itali- aansche plaatsje Todi, waar het een gast- voorstelling zal geven. De stoet stopt, als de paarden moeten drinken en dan gaat het welgemoed verder. „Uit de haastig weer ge sloten reiswagens dringen luchtige, lachen de vrouwenstemmen naar buiten; een slank- gevingerd handje wischt een ruit schoon om er een lachebekje onder een witte pruik door te laten gluren. Maar dadelijk beslaat de ruit weer door de warmte daarbinnen van stoven en aaneengeperste lijven. Thans flakkerden achter de gordijntjes kaarsen en olielampjes op, die den ouden wankelen wagens het aanzien van voorname koetsen schenken." Ziehier 'n brokje kleurig wereldsch leven uit den ouden tijd, galant geu rend naar poeder en snuif, versprei dend t frivole aroma van schminken geparfumeerde costumes... Fabrici us' boeiende pagina's komen plots in je herinnering, als je er over peinst, hoé het de kunstenaars van onzen tijd moet gaan bij hun reizen naar de provincie, een reis zónder benzine, maar met décors, requisie- ten, om van het transport der artis- len-zelve nog niet eens te spreken... Wij hebben hierbij speciaal het oog op de z.g. kleinkunstenaar, wiens weg tóch al niet over rozen gaat, den variété-artist, den .humorist, den zanger van het levenslied, den conferencier, den cabaretier, den band leider „and his boys den kermisgast, zoo ge wilt... Zij allen moeten het hébben van de provincie, zij zijn het, die van het ééne dorp naar het ander trekken, voor wie de arbeid begint, als de auto zijn geheimzin nige boeren en burgers bekorende lading iieeft gelost, voor wie de arbeid nog niet is geëindigd, wanneer het publiek huistoe gaa- Dan moet er immers weer worden in|?el&; den en morgen staan ze weer op een an<i»r podium! Als 't meeloopt en er „Anschluss is. zoo dat in hun taal heet. Ons vak is stuk; het variétébedrijf is in de provincie op het oopenbli-k onmogelijk", zegt de hr. Lou Dekker, leider van het Amusementsbureau te Zaandam. En hij kan het weten, zijn merkwaardig beroep, dat door het woord ..impressario'' nop wél het beste - hoewel niet heelemaal raak gekenschetst wordt, doet hem de toestanden in de kleinkunst kennen op een Een toumée met een of ander gezel, schap in de provincie is ondoenlijk. Hoé moeten de menschen er komen? Met dep trefn? een bus, goed. - Eerst u.tknobbelen, of er wel een bus loopt naar dit of dat gehucht... Maar de laatste trein gaat terug, als de voorstelling pas begonnen is. Dus; logeeren! Beteekcnt: extra-kosten. Den hee- len volgenden dag besteden aan het trans» port naar een andere plaats, soms op zeer grooten afstand. Geen tijd voor repetities, De financieele en technische bezwaren zijp onoverkomelijk.' „Paard en wagen?' opperen wij. '.Ook dat is geen oplossing. We zoudeij dan den voerman met zijn spul voor hééle dagen moeten charteren. Te tijdroovend en daardoor te kostbaar. Van een ééndags. tournée komt heelemaal niets terecht. „Maar wat dan?" Het publiek gaat tóch! weer uit. Dat ziet U aan den Amsterdam, schen Kunstzomer." De heer Dekker is sceptisch op dit punt, „De menschen hebben een dégout. Begrijpe. lijk. Wat ons betreft, wij moeten opnieuw starten. We zijn misschien in de gelegen, heid, een nieuw systeem op te bouwen. Door de transportmoeilijkheden valt er echter Ihans geen plan te maken." We praten tenslotte over het repertoire, dat zich. evenals zooveel in dezen tijd, zal moeten aanpassen: eenerzijds nieuwe onder- werpen te over, anderzijds afgesloten inspi ratie-bronnen (deed „de politiek" het niet steeds goéd op de planken?). Ook hier geldt: Opnieuw starten! Bij de beëindiging van ons interview zijn! we een illusie armer geworden: de roman tische illusie van een diligence vol vroolij. ke artisten, die de primitieve reis denken goed te maken door de mooie recette... maar een wetenschap rijker: de dienaars der Kleinkunst zoeken nieuwe wegen moge hun pad geëffend worden! Het leven is heerlijk, het leven is mooi, Maar vlieg'uit in de lucht, en kruip niet in een kooi, Mensch, durf te leven! ANNA PAVLOWNA AANBESTEDING ZONDER SUCCES. Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulownapolder hielden Zaterdag aanbeste ding van: het overkluizen van een gedeelte der waterleiding van den Zuidpolder. Er kwam slechts één inschrijving binnen, n.1. van den heer Schouten te Breezand, die echter met een bedrag van f 3998.de ra ming overschreed. Het werk is dan ook niet gegund. POLITIE. Gevonden: Twee bankbiljetten. W1ER1NGEN. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen tot het Gei meentelijk Lyceum te Den Helder zijn ge slaagd Truus Poortman, Simon Wilms en Jan Jaap v. Waohen v. Rijn, Jo Houkema Voor het toelatingsexamen tot de R.H.B.S, te Den Helder slaagden Kees Molenaar en Marie Lont Md. Zaterdagmiddag zijn op de algemeene be graafplaats te Den Burg op Texel vier En- gelsche vliegers, die tijds een luchtgevecht Vrijdagmiddag j.1. het leven lieten, met mi litaire eer ter aarde besteld. De gevallenen werden door Duitsche militairen grafwaarts gedragen. Drie kransen, respectievelijk van het gemeentebestuur, van de thans nog op Texel vertoevende Nederlandsche vliegoffi- cieren en van de Duitsche weermacht dek ten de barèn. De burgemeester van Texal woonde namens het gemeentebestuur de teraardebestelling bij. Aan het graf werd in het Engelschi ge sproken door Dr. Gorter, doopsgezind pre dikant. Er zijn ruim 3000 lammeren aangevoeld. Het laat zich aanzien, dat de prijzen iets hooger zullen zijn dan de vorige week. De gemiddelde noteering was om 9 uur 18.— en de hoogste noteering f13.— BROEK OP LANGENDIJK, 24 Juni. muizen f 6—6.S0, drielingeb j^'0kleine f 3—L90, 112 st. bloemkool ^.00rt f 7—7.10, 2963 Kg. tomaten: rr iH n'10, B f 21.5021.60, C f 21-. nu i 14. De veilingd uurt voort. NOORDSCHARWOUDE, 24 Juni. Aanvoer: 5500 Kg aardappelen: Schotsche muizen 6—6.20, drielingen 6—6.40. ALKMAAR, 24 Juni Veemarkt. - 84 Vette koeien f 140-325, lf^,ka'V.Tn 7 38-68, 60 nuchtere kalve- per stuk f 6—18 19 vette scha- ^64 ct 350 ve,,e varkens per Kir. 58 Keurtroepen nit Somalieland. De „Dubats", waarvan in het legerbericht sprake is, zijn trouwe troepen uit Somali- land, die zich reeds tijdens de campagne in Ehthiopië hebben ohderscheiden. Het zijn keurtroepen voor lange afstanden en uitste kende ruiters. Ofschoon bekwame schutters hebben zij zich ook onderscheiden in gevech ten van man tegen man, waarbij zij. buiten gewonen moed aan den dag hebben gelegd. De Dubats zijn opgeleid door ltaliaansche officieren, waaraan zij zeer verknocht zijn. De Dubats zijn van buitengewone lichaams kracht, groot van stuk, en gaan gekleed in wijde broeken van wit linnen en dragen een lichte tulband als hoofddeksel. Hun naakte bovenlijf tonen hun alhletischen bouw. Gene raal de Vecchi, een van het quadrumviraat .van den opmarsch naar Rome, heeft dit corps in het leven geroepen, toen hij gou verneur-generaal was van Erytherea en So- maliland. ENGELAND ERKENT REGEERING PÉTAIN NIET MEER. Een radiorede van generaal De Gaulle. De Fransche generaal de Gaulle, die, zoo als reeds gemeld, inmiddels door den Fran- schen ministerraad is afgezet, heeft gister avond, volgens het D.N.B., in een radiorede den door de „regeering van Bordeaux" aan genomen wapenstilstand een capitulatie ge noemd. Deze capitulatie zou volgens den ge neraal onderteekend zijn, voordat alle eweer- standsmiddelen waren uitgeput. Door deze capitulatie geraakt Frankrijk in een „volle dig knechtschap" en de „regeering van Bor deaux" onder de rechtstreeksche afhanke lijkheid van de Duitschers en Italianen. Op het grondgebied van het Fransche moeder land bestaat er dientengevolge geen onaf hankelijke regeering meer, die in staat is de belangen van Frankrijk en de Fanschen ook buiten het land te behartigen. Het Fransche volk, zoo beweert de Gaulle, be schikt thans over geen enkele mogelijkheid zijn „waren wil" te uiten. Daarom zal er in overleg met de Britsche regeering een Fransch na tionaal comité gevormd worden, dat de onafhankelijkheid van het vader land wil handhaven door de door Frankrijk aangegane verplichtingen over te nemen. Het is besloten om gemeenschappelijk met den bondge noot „tot de overwinning" bij te dra gen. Aan de radiorede van generaal de Gaulle ging een verklaring van de Engelsche re geering vooraf, waarin deze, zooals reeds kort gemeld, verklaart, dat zij de „regeering van Bordeaux" niet meer als de regeering van een onafhankelijk land kan beschou wen, daar zij met schending van de door de verbonden regeeringen plechtige aangegane overeenkomsten „den wapenstilstand onder- teekeende". Voorts verklaart de Britsche regeeringe dat zij het voorloopige Fransche nationale comité erkent en daarmede zal onderhandelen, zoolang dit comité alle Fran sche elementen omvat, die tegen den ge- meenschappelijken vijand willen strijden. In en buiten dienst. Naar het orgaan van het rode leger. Kras- naja Swesda, meldt, is op bevel van den Russischen volkscommissaris van oorlog de algemeene verplichting tot groeten voor de leden van het roode Leger in en buiten den dienst ingevoerd. Duizenden kinderen kannen er 3 maanden heen. (Van onzen Haagschen correspondent) In verband met de uitnoodiging, welke Rijkscommissaris Seys-Inquart Vrijdagmid dag te Rotterdam heeft gedaan om een groot aantal Nederlandsche, in de eerste plaats Rotterdamsche kinderen voor een rustig ver blijf naar de Oostmark te zenden, vernemen wij nader, dat het de bedoeling is, desge- wenscht aan vele duizenden kinderen gast vrijheid te verleenen. Alleen reeds in de Gouw Linz heeft de Gouwleider aangeboden 6000 kinderen op te nemen, van welke de meesten dan onderdak zullen vinden in het beroemde Salz Kammergut. Doch ook elders in Stiermarken, Karinthië en Tirol zal men gaarne nog duizenden Ne derlandsche kinderen in een gezonde rusti ge o m g e vin gopn c m en Voorloopig is de bedoeling, dat de kinderen met speciale treinen zullen vertrekken en ongeveer drie maanden zullen wegblijven. De Rijkscommisaris weet, als Oostenrijker, hoe gastvrij Nederland in de jaren van den wereldoorlog 19141918 zich veel moeite heeft gegeven otn duizenden ondervoede en heel of halfverweesde Oostenrijksche kin deren een liefderijk tijdelijk tehuis aan te bieden en daarom heeft hij gaarne dit menschlievend initiatief gesteünd en de voorbereiding van de uitvoering: krachtig bevorderd. Blijvende vriendschapsbanden zijn sedert 20 jaar geleden gesmeed tus schen beide landen en het Oostenrijksche volk acht het zich een eereplicht op de meest ruime wijze thans Nederland te hel pen en nogmaals zijn dank te betuigen, nu wij het leed van den oorlog gevoeld hebben. Wat het vorige geslecht in Nederland voor de toen malige jeugdige Oostenrijkers heeft g«daan, hopen dezen, thans zelf volwassen geworden, aan de Nederlandsche kinderen van nu ten volle te kunnen vergelden. Thans moeten de Britten zèll hun man staan. De onderteekening van de Duitsch-Fran- sche wapenstilstand, aldus de diplomatisch- Politische Korrespondenz", heeft den oorlog bezegeld, waarmee de oorlogszuchtig weste lijke mogendheden het Duitsche rijk hadden gehoopt te vernietigen. De aanslag van hen, die de opkomende krachten in Europa eeuwig gepoogd hebben te onderdrukken en die hun heerschappij van geweld en bedrog aan alle volkeren hebben willen opdringen, is daar mee aan den kaak gesteld. Het wederopgesta ne Duitschland en zijn, door een genie gelei de weermacht hebben de wereld bewezen, dat de weg naar gerechtigheid en levensrecht door niets kon worden versperd, wel het aller minst door den vloed van laster, waarmee men het nationaal-socialisme en het fascis me heeft meenen te kunnen overwinnen. Nog is het uur niet gekomen, waar op de wederopbouw van Europa niet alle middelen ter hand kan wor den genomen, onidat nog veel, wat verrot is, moet worden neergehaald. In machtelooze woede ziet Engeland hoe zjju vastfilandsdegcns, de öen na den ander gebroken zijn. Maar nog steeds heeft dit land de onbe schaamdheid aan zijn oude onverant woordelijke methoden vast te hou den. Zooals het voor en ook tijdens dezen oor log geen moeite heeft gespaard om door be drog of omkooping hulp volkeren tegen het rijk in den oorlog te drijven, doet het ook nu, vlak voor de afrekening, nog verdere pogingen offers te vinden voor het herstel van verdwenen Britsche grootheid. In dit verband wijst de „Diplo" op de rede van Churchill en legt -er den nadruk op, dat Engeland thans, als uitdager alleen staat tegenover het Duitsche en het ltaliaansche volk. Met behulp van vreemde satellieten en door middel van den hongeroorlog te gen Duitsche vrouwen en kinderen wilde het, vanuit zijn veiligen schuilhoek, dezen oorlog op gemakkelijke wijze winnen. Thans moete nde Britten zelf hun nian staan. En geland zal gelegenheid hebben nu alleen te bewijzen wat het als wereldmacht waard is. Da aanvoer van nieuwe aardappelen op de veiling is in grooten omvang begonnen. Op één dag werd te 's Gravezande niet minder dan 200.000 kilo .algeslagen" De verbinding tusschen de Zeeuwsche eilanden is grootendeels hersteld. Tusschen Hoedekens- kerke en Terneuzen zorgen sleepbooten voor de communicatie

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 14