ZUIVERING VAN BEELEN DEI) MAGIN9TLIIIE IBKIMEMMMEI 6000 Hollandsche kinderen De historische handeling in het bosch van Compiègne Over vrede wordt eerst later gesproken Dc „nationale inzameling' uitgesteld De Leidscheodamsche moordzaak Rijkscommissaris Seyss-Inquart deelt geschenken uit naar Duitschland Conferentie begon te 15 35 Reynaud ageert van uit Londen Joe Louis blijft wereldkampioen Dc handel in specerijen en zuidvrachten NIEUWE Italiaansch legerbericht Nieuwe aanvallen op Bizerta en Malta Duitsch legerbericht Dc lachfaaoval op Dnsseldorf Nu vastgesteld op 6 Juli Levenslange gevangenis straf geeisebt Bxrfc&en Bescherming van schu'denaren SALONWAGEN UIT 1918 STOND OP DEZELFDE PLAATS ALS TOENTER TIJD. PLECHTIGHEID VAN VOORLEZING DER PREAMBULE DUURDE ZEVEN MINUTEN. Compiègne, 21 Juni (D.N.B.) Op precies dezelfde plaats en in hetzelf de rijtnig, onder veel waardiger uiterlijke omstandigheden, welke den verslagen tegenstander niet deemoe- digden, hebben de gevolmachtigden van Frankrijk uit den mond van den gevolmachtigde van den oppersten bevelhebber, den chef van het opper bevel der weermacht, generaal kolo nel Keitel, de voorwaarden in ont vangst genomen, waaronder Duitsch land bereid is een wapenstilstand toe te staan. Aan de aftakking naar het bosch van Com piègne staan posten. Tot op gooten afstand is het gebied afgezet. Rechts van den weg, die leidt naar de plaats der wapenstilstand* onderhandelingen van 1918 en 1940, ligt een ruime tent. Deze is voor de Fransche delega tie bestemd als verblijfplaats voor hun be raadslagingen. De inrichting is eenvoudig, maar comfortabel. Een staande kalender toont de historische datum van den 21stcn Ju ni 1910. Op een tafel in een hoek staan een karaf water en glazen, schrijfbenoodigdhe- den, aschbakjes. Het monument van den wapenstilstand van 11 November 1918 is bedekt met de rijks- oorlogsvlag. In de korte allee, die naar de plaats der toenmalige onderhandelingen leidt, staat een eerecompagnie met twee trei nen van het leger en een van het luchtwapen opgesteld. Midden over 't plein loopen twee rails. Daartusschen ligt, iets hooger, de ge denksteen met het opschrift: hier strandde op 11 November 1918 de misdadige hoogmoed van het Duitsche Keizerrijk, overwonnen door de vrije volken, die hetteich aanmatigde te onderwerpen.". Vlak boven den steen wap pert de standaard van den Führer. Rechts van den steen staat, precies op dezelfde plaats als in 1918 het rijtuig, waarin toen de- onderhandelingen werden gevoerd en waar vandaag de vertegenwoordigers van het over wonnen Frankrijk de voorwaarden voor den wapenstilstand in ontvangst nemen. Het is een normale restauratiewagen van de internationale slaapwagenmaatschappij, i.'die volledig onversierd is gebleven. In het midden staat een gronte rechthoekige tafel. Daarop staan witte plaatskaarten met. het gouden souveroiniteitsteeken. Op het tweede spoor geeft een gedenksteen de plaats aan, waar in 1918 het rijtuig der Duitsche gevolmachtigden stond. Aan dezen kant is ook het monument voor Foch opge richt, met het front naar het rijtuig. Op de plaats, waar toen het Duitsche rijtuig stond, hebben de vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche pers hun plaats, terwijl vlak voor het rijtuig de generaliteit en admi raliteit en de eeregasten van staat en partij op den Fuehrer wachten. Onder hen ziet men den rijksleidcr der S.S. Himmler, rijksminister Lammers, rijksperschef, dr. Dietrich, rijksleider Bormann, den chef van liet weermachtslcidingsbureau, generaal ma joor Jodl, genei aal-luitenant Bodenschatz, de persoonlijke en militaire adjudanten van den Fuehrer en generaal Glaise Ilorstcnau. Eere-compagnie treedt aan. Even voor drie uur marcheert de eerecom- pagnic op. Om kwart over drie arriveerde de Fuehrer per auto op het plein van het gedenkteeken. Hij werd door generaal veld maarschalk Goering, grootadmiraal Raeder, generaal kolonel von Brauchitsch, generaal kolonel Keitel, den rijksminister van buiten landsche zaken von Ribbentrop, en den plaatsvervanger van den Fuehrer. Rudolf Hess, ontvangen. Gevolgd door deze persoon lijkheden liep hij langs de eerecompagnie. Aangekomen op het ronde plein, begaf hij zich naar den gedenksteen en stapte daarop met zijn gevolg in liet rijtuig. Iets later, om half vier. verscheen de Fran sche delegatie, die Donderdag de voorste Duitsche linie bij Tours was gepasseerd en die door den opperkwartiermeester van het leger, generaal luitenant von lippelskirch, naar Compiègne was begeleid De gevolmach tigden van Frankrijk hadden in een hotel in Het legerbericht van het Italiaansclie hoofdkwartier luidt: In den nacht van 21 Juni zijn opnieuw hevige en nauwkeurige bomaanvallen on dernomen op de marinebasis van Bizeita en Malta. Verkenningsvliegtuigen blijven on ophoudelijk de marine- en luchtvaartbases in ile Middellandsche Zee controleeren. In Noord-Afrika zijn nog steeds krijgsver richtingen gaande aan de Oostelijke grens. Hoewel de operaties beperkt blijven tot tac tische bewegingen heeft de vijand meer dan 10 vliegtuigen en een 40-tal gevechtswagens verloren. Des nachts is een hevig bombarde ment ondernomen op de luchtbasis van Marsa Mat root li, waarbij groote schade werd aangericht en hevige branden ontston dein Oost-Afrika werden tijdens een aanval op onze luchtbasis van -Tatello, welke zon der resultaat bleef. 2 Engelsche vliegtuigen neergehaald. De vijand heeft zijn luchtaanvallen op Ita liaansch grondgebied sterk verminderd. Een enkele bom is gevallen in het open veld nabij Imperia. Parijs overnacht. Vanochtend werden zij naar Compiègne gebracht, waar zij door Oberstleutnant Thomas, den commandant van het hoofdkwartier van den Fuehrer, naar het ronde plein werden geleid. Generaal Hantziger betreedt het rijtnig. Generaal Hunfziger bleef een oogenhlik nadenkend staan, voor hij om 15 uur 35 in het rijtuig stapte. In het rijtuig waren de Führer en zijn gezelschap opgestaan. De Führer begroette elk der Fransche gevolmachtigden door het opheffen van de rechterhand. Daarop na men de deelnemers hun plaatsen in. De Führer had plaats genomen aan het midden van de tafel, rechts van hem zaten generaal veldmaarschalk Göring, groot-admiraal Rae der en de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, links generaal-kolo- nel Keitel, generaal-kolonel von Brauchitsch en Rudolf Hess. Aan den anderen kant nam de leider der Fransche delegatie, generaal Huntziger, de middenplaats in. Aan zijn lin kerzijde zat vice-admiraal Leluc, aan zijn rechterzijde ambasadeur Noel en generaal Bergeret. Toen stond de chef van het opperbevel der weermacht, generaal kolonel Keitel op en las op bevel van den Führer de preambule voor van de wapenstilstandsvoorwaarden. In aansluiting hierop werd de preambule vertaald door gezant Schmidt. Daarop ston den alle aanwezigen op en de Führer ver liet met zijn gezelschap om 15 uur 42 het rijtuig, terwijl generaal-kolonel Keitel met de Fransche gevolmachtigden in het rijtuig bleef. Toen de Führer de allee naar het plein voor het monument had bereikt, meldde zich de commandant der eerecompagnie hij hem met de woorden: „Mijn Führer, de Grootduitsche weermacht groet haar opper sten hevelhebber". De Führer zeide dank, de volksliederen weerklonken. De historische handeling in het bosch van Compiegne was geëindigd. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De bewegingen van onze troepen voor de bezetting van Normandië, Bretagne en het gebied tusschon de monding van de Loire en het dal van de Rhöne verloopen volgens het vastgestelde plan. De door Bourgondië oprukkende snelle troepen hebben Lyon. na strijd, ingenomen. Bij de veroverin" van Nevoy, bij Gicn, bemachtigden onze troepen '00 nieuwe gepantserde gevechtswagens. In Lotharingen en den Elzas is de zuive ring aan den gang van deels hardnekkig strijdende Fransche troepen, in deelen van de Maginotlinie. De in het Noorden van Lotharingen in het nauw gedrongen resten van de Fransche troepen zijn door onzen aanval in verschillende deelen gesplitst. Af zonderlijke omsingelde vijandelijke afdee- lingen handhaven zich nog in het Westelijk deel van de Vogezen. De in den wereldoor- Ie™ fel omstreden Hartmannsweiler-kopf, in de Vogezen is in ons bezit. Het luchtwapen zette ook op 20 Juni zijn aanvallen op den wijkenden vijand voort. Voor het Pfaelzewald stelden onze duik bommenwerpers weer een reeks vesting werken der Maginotlinie' buiten gevecht en droegen er op deze wijze toe bij het verzet van den vijand, die zich hier nog hand haaft, te breken. Bij de gevechten in den Elzas, die tot de inneming van Straatsburg, Schlettstadt cn Colmar leidden, alsmede hij de opening van de Bourgondische poort, werden de troepen van het landleger op aanmerkelijke wijze door eenheden vliegers in het optreden tegen objecten te land, gesteund. Eenheden gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers ondernamen op 20 Juni aanval len op schepen voor La Roebelle en in do monding van de Gironde en brachten een transportschip van 10.000 ton, alsmede een hulpoorlogsschip van 4.000 ton tot zinken. In den nacht van 21 Juni ondernamen Brit sche vliegtuigen weer tal van vluchten naar Noord- en West-Duitschland, om daar hun hommen, evenals tot dusver, op niet-militaire doelen uit te wernen. De aangerichte mate- rieele schade is niet groot, daarentegen wer den weer eenige burgers gedood. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroe gen gisteren 6 vliegtuigen. Daarvan werden er alleen 4 door luchtdoelgeschut neerge haald. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist Ons duikbootwapen meldt het tot zinken brengen van 4 Engelsche koonvaardiischepen waaronder zich een Royal Mail schip van 11 000 ton bevindt. Bij de snelle doorbraken door het bolwerk van pantsers en beton in de .Maginotlinie volbrachten infanterie en pioniers, in een zwaren striid mpt een taaien tegenstander, roemvolle daden, waarvan de waardeerine aan latere tiiden bliift voorbehouden. ïn dezp "evechten hebben zich door heel bijzondere dapperheid en onverschrokkenheid onder scheiden: de commandant van een regiment infanterie, kolonel Schwalbe. de bataljons commandant in een regiment infanterie, ma toor Wildermuth en de eerste luitenant in een regiment infanterie von Kettelhodt Naar het Italiaansche blad de „Popoio di Romameldt, wordt vanuit Londen een groote politieke manoeuvre tegen de regee- ring Pétain geleid om het sluiten van een officieelen wapenstilstand te verhinderen. De vroegere Fransche minister-president Koynaud is niet, zooals aanvankelijk be richt, naar de Vereenigde Staten vertrok ken. maar, in gezelschap van Mandel en ba ron Rotschild, per vliegtuig naar Londen gevlucht. Hij zou van daaruit pogen om met alle middelen de Fransche regeering, vol gens Britsche wenschen, te beïnvloeden. De leidende vrijmetselaarskringen van Frank rijk zijn. volgens de „Popoio di Roma" even eens te Londen bijeengekomen en ontplooien daar een koortsachtige activiteit. Door voort durende radiouitzendingen in de Fransche taal poogt ook deze groep het Fransche volk er toe te bewegen de wapenen weer op te nemen. Aanzienlijke schade aan parti culier bezit. Over den aanval van Engelsche vliegtui gen op niet-militaire doelwitten te Dussel- dorf in den nacht op Woensdag, meldt de Rheinische Landeszeitung, dat de aanval tien dooden en tal van gewonden ten gevol ge had. De bommen veroorzaakten deels aanzienlijke materieele schade aan het par ticuliere bezit der bevolking. De Westdeut- sche Zeitung te Krefcld meldt, dat in den nacht op Dinsdag opnieuw vijandelijke vliegers West-Duitschland zijn binnenge vlogen en bommen geworpen hebben. Een deel biervan viel op open terrein zonder schade van beteekenis aan te richten, an dere weer vielen in verscheidene plaatsen op particuliere huizen, die deels ernstig beschadigd werden. De luchtaanval op de burgerbevolking eischte verscheidene slachtoffers. Een vrouw werd gedood, haar man zwaar gewond. Verscheidene andere personen werden gewond. De wapenstilstandsvoorwaarden beteekenen militaire vernietiging Frankrijk lis verslagen, constateert de Deutsche Ailgemeine Zeitung naar aanlei ding van de komende besprekingen over den door Frankrijk verzochten wapenstilstand. De Franschen hebben nooit naar de stem van 't geweiten willen luisteren De wapenstil stand, waarom zij thans verzoeken, is zeker niet te vergelijken met dien van 1918. De Duitsche weermacht was ook in 1918 bij den wapenstilstand nog niet verslagen, zooals Pe tain het thans wel "van het Fransche leger zeggen moet. Het "Hamburger Fremdenblatt schrijft: wat een wapenstilstand is. dat heeft Frankrijk ons op 11 November 1918 in het bosch van Compiègne geleerd. Een wapenstilstand dat heeft men ons op dien noodlottigcn dag stevig in het geheugen geprent is de mili taire vernietiging van den verslagen vijand in dien zin, dat hij de wapens niet meer kan opnemen. Het sluiten van den vrede echter, die de toekomstigö betrekkingen tusschen de vijan den van gisteren moet regelen, moet wegens zijn gecompliceerdheid tot een later tijdstip voorbehouden blijven. De Fransche wapen stilstandsdelegatie zal dus van Duitsche zij de ontvangen worden. Het is een delegatie, die van de opdracht der regcering van maar schalk Pétain is voorzien. Hierop dient ge wezen te worden, onulat de Engelsche pro paganda geruchten heeft laten verspreiden over een aftreden van den maarschalk. Deze stemmingmakerij is van eiken grondslag ontbloot cn bevestigt slechts de verontwaar diging in Engeland over het uitvallen van den verslagen bondgenoot De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche za ken deelt mede, dat bij de voorbereiding van de inzameling ten behoeve van de getroffen gebieden, waarvoor het hulpcomité 1910 werd opgericht, is gebleken, dat het wenschelijk is aan deze inzameling een meer nationaal karakter te geven en haar in provinciaal ver band te regelen. De secretaris-generaal heeft de Commissa rissen der Koningin in de provinciën ver zocht, hem in deze aangelegenheid ter zijde te staan. Het hulpcomité 1940 heeft in verhand met dezen nieuwen opzet hare werkzaamheden beëindigd. De „Nationale inzameling" zal nu plaats vinden op Zaterdag 6 Juli, welke datum het mogelijk maakt de voorbereiding behoorlijk tot haar recht te doen komen. Voor de besteding der gelden, door deze „nationale inzameling" bijeengebracht zij worden uitsluitend bestemd voor de getrof fen gebieden zal gebruik gemaakt worden van bestaande nationale instellingen. Ten aanzien van de verdere organisatie zullen spoedig nadere mededeelingen volgen. Bij de behandeling in hooger beroep van de Leidschendamsche moordzaak voor het Haagsche gerechtshof heeft de advocaat-ge neraal jhr. mr. dr. van Asch van Wijck te gen den verdachte R. A. levenslange gevan genisstraf geëischt. Zoo luidde bok het von nis van de rechtbank. Ook voor het Hof hield verdachte er hard nekkig aan vast, dat niet hij, doch een ze kere Arie, de veekoopman C. G. van der Horst te Leidschcndam had vermoord. De verklaringen der deskundigen en ge tuigen waren vrijwel dezelfde als voor de Rechtbank. De advocaat-generaal hield een fel requi sitoir, waarin hij tot de conclusie kwam, dat de geheimzinnige Arie slechts bestaat in de fantasie van verdachte. De Chileen Godoy zorgt voor sensatie. In het Yankee stadion verdedigde Joe Louis met succes zijn titel van wereldkam pioen in het zwaargewicht voor de tweede maal tegen zijn uitdager Arturt> Godoy, door zijn tegenstander in de achtste ronde van het gevecht over 15 ronden technisch knock out te slaan. Scheidsrechter Cavanagh tilde Godoy van het plankier op en kondigde het einde van het gevecht aan, 1 minuut en 24 seconden na het ingaan van de achtste ronde. Reeds was de met bloed besmeurde uitdager van Joe Louis tot tweemaal toe in de achtste ronde tegen den grond gegaan, terwijl hij ook in de zevende ronde reeds met 't plan kier had kennis gemaakt. Cavanagh eindig de daarop het gevecht omdat Godoy bloedde uit verschillende wonden, o.a. ter zijde van zijn linkeroog, op zijn linker wang en uit zijn mond en niet meer in staat kon worden ge acht het gevecht verder voort te zetten. De moedige Chileen zorgde evenwel, dat de 35000 enthousiaste toeschouwers aan het slot nog konden genieten van een sensationeele ver tooning. Hij rukte zich na eenige oogenblik- ken plotseling los uit de handen van den scheidsrechter, om zich vervolgens in den hoek van Joe Louis te storten met de be doeling opnieuw den strijd met zijn tegen stander aan te binden. Snel toegeschoten politie-agenten sleurden Godoy, terwijl deze krachtig weerstand bood, terug naar zijn hoek in den ring. Aan gewonde Duitsche en Neder- landsche soldaten. Rotterdam Rijkscommissaris, rijks minister Seys-Inquart, heeft de bijzondere sympathieke gedachte gehad Duitsche en Nederlandsche gewonde militairen, die thans nog in Nederlandsche ziekenhuizen worden verpleegd, te bezoeken en geschenken aan te bieden. Reeds eenige dagen geleden ont vingen deze militairen een circulaire met het verzoek hierop hun wenschen ten aanzien van een geschenk, waarvoor een bepaald en aanzienlijk bedrag was uitgetrokken, ken baar te maken. Het spreekt vanzelf, dat dc militairen deze aardige geste van den rijks- commisaris zeer op prijs stelden en dat de in gevulde circulaires binnenstroomden. Het totaal aantal Duitsche cn Nederlandsche ge wonde militairen, dat voor een geschenk in aanmerking kwam, bedroeg ongeveer 1000. In het bijzonder de cadeaus, die de Nederland sche gewonden op het verlanglijstje plaatsen, waren zoo vernamen wij van zeer prac- tischen aard, zooals b.v. schoenen, overhem, den, onderkleeren, enz. Even talrijk waren in tusschen geschenken als vulpenhouders en andere meer luxe-voorwerpen. Zelfs waren er gewonden, die baar geld vroegen. Het is niet gemakkelijk geweest de wenschen te vervullen. Dagenlang zijn de vrouwelijke le den van de Duitsche kolonie in Nederland en andere hulpvaardige vrouwen op pad ge weest om de op de verlanglijsten geplaatste goederen en voorwerpen te koopen en het mo ge tot groote blijdschap strekken niet in het minst voor de betrokkenen dat voor een belangrijk percentage aan de verlangens voldaan is kunnen worden. Er deden zich dikwijls groote moeilijkheden voor. Zoo wa ren er militairen, die bijv. een paar schoenen of een overhemd op hetl ijstje plaatsten en dan het nummer of de maat vergaten op te geven. Ook waren er gewonden, die de geste van den rijkscommissaris beantwoordden met een even sympathieke daad: zij stonden het geld, dat voor hun geschenk was uitgetrok ken, af ten behoeve van oorlogsslachtoffers, zooals de gezinnen van gesneuvelde kame raden enz. In een ziekenhuis te Rotterdam. In een groot ziekenhuis te Rotterdam, waar verscheidene gewonde Duitsche en ook Nederlandsche militairen thans nog worden verpleegd, heerschte gistermiddag een bijzonder blijde stemming. Alvorens zich naar het stadhuis te bege ven, vertoefde de rijkscommissaris gerui- men tijd temidden zijner gewonde landge- nooten. Voor iedereen had hij een vriende lijk woord, iedere gewonde ontving uit zijn handen bet geschenk, dat op het verlang lijstje had gestaan of indien het niet mogelijk was geweest hieraan te voldoen een cadeau, dat er mee overeenkwam. Na het bezoek aan de gewonde Duitschers, begroette dr. Seyss-Inquartt twee Engelsche gewonde militairen, die hier worden ver pleegd. Ook aan hen werden geschenken aangeboden. Hierna waren de Nederland sche gewonden militairen aan de beurt. Har telijk schudde de rijkscommissaris onze gewonde landgenooten de hand en over handigde hij hun het geschenk, dat zij hadden uitgekozen. Evenals hij dat aan de Duitsche gewonden had gevraagd, vroeg de rijkscommissaris ook aan de Nederlanders naar den aard hunner verwondingen en onderhield hij zich geruimen tijd met hen. Heden Zatedag zal dr. Seyss-Inqpart op andere plaatsen in ons land gewonde mili tairen bezoeken en hun de gevraagde ca deaus persoonlijk overhandigden. Crisisbesluiten ter contröle van de voorraden. Het verordeningsblad bevat verschillen^ bepalingen omtrent het opslaan van spe cerijen, waai-onder wordt verstaan: witte eg kruidnagel, piment, laurierbladeren, ge®, berwortel en cardaznom, zoowel in bewerk» ten als in onbewerkten toestand. Het voorhanden hebben van specerijen ig verboden, behalve voor detaillisten en parti- culieren en van die groothandelaren welke bun voorraad bij den secretaris-generaal van landbouw en visscherij hebben opgege- ven. Ook het verhandelen, behalve aan d9 consumenten is verboden. Dergelijke bepa- lingen gelden ook voor zuidvruchten De be sluiten treden terstond in werking en wor- den genoemde crisisspecerijcnbesluit en crl- sis zuidvruchtenbesluit. GEBRUIK MOTOR- EN AUTO SLECHTS BIJ SPECIALE VER GUNNING. VOORSCHRIFTEN VOOR HET BEROEPSGOEDE- RENVERVOER. Het verordeningenblad bevat nieuwe bepa lingen omtrent het vervoer van personen en goederen, het gebruik van auto's en motorrijwielen en de daarvoor te krijgen vergunningen. Wij ontleenen hieraan het volgende: Gebruik van motorrijwiel of auto is slecht* geoorloofd indien aan den houder een ver gunning is verleend vanwege den inspec* teur-generaal van het verkeer. Voor Noordholland moet deze ver gunning worden aangevraagd bij den heer Ir. J. Rodenburg. Paviljoens laan 11, Haarlem. Aan de motorrijtuigen zal een herken» ningsteeken worden aangebracht, waaruit de rijvergunning blijkt. Indien op een aanvrage om een vergun» ning door den rijksverkeersinspecteur af wijzend is beschikt, kan binnen 14 dagen na dagteekening van de beschikking schrifte lijk beroep worden ingesteld bij den secre taris-generaal van het departement van Waterstaat. Behandeling van het beroep vindt plaats, nadat bij genoemd departement bericht is binnengekomen, dat een bedrag van twee gulden vijftig cent" (f 2.50) is bijgeschreven op postrekening nr. 166820 ten name van de afdeeling kabinet en secretarie van het departement van Waterstaat, onder ver* melding: beroep inzake vergunning per* sonenvervoer. Het goederenvervoer per autv. Ook voor het goederenvervoer gelden der* gelij'ke bepalingen, voor wat betreft het ver* voer voor eigen behoefte. Het vrachtvervoer, vervoer voor derden dus, is ook slechts veroorloofd bij speciale vergunning. Een aanvraag van een vergunning kan slechts worden ingediend, indien de ver voerder, lid is van of door middel van het lidmaatschap van een vereeniging, die aan* gesloten is bij een door den secretaris-gene raal van het departement van waterstaat voor de toepassing van deze regeling er kende organisatie. Uit deze organisaties wordt een commissie voor beroensgoederenvervoer gevormd. De verordening voor personenvervoer en vervoer van eigien goederen treedt terstond in werking, die voor het beroepsgoederen- vervoer per 1 Juli a.s. ZOO NOODIG UITSTEL. De rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart, heeft bijzondere be palingen uitgevaardigd ter bescher ming van schuldenaren, die door de tijdsomstandigheden niet aan hun verplichting kunnen voldoen. De rechter kan ten hoogste zes maanden uitstel geven, zoo noodig met terugwerkende kracht. Is nog geen geding aanhangig, doch ge brek aan overeenstemming met den schuld- eischer, dan kan de schuldenaar zich bij eenvoudig request tot den rechter wenden. Beslissingen nopens het uitstel zijn noch aan hooger beroep, noch aan cassatie onder worpen. Ten aanzien van de burgerlijke en straf rechtspleging, alsmede het administratief recht, kan de rechter verschillende normen en termijnen buiten toepassing laten, indien deze door de bijzondere omstandigheden niet in acht kunnen worden genomen. Oostenrijk toont zijn dankbaar heid. Dc Deutsche Zeitung deelt mede, dat in de Duitsche Oostmark (het vroegere Oostenrijk) een groote hulpbeweging voor Hollandsche kinderen wordt voorbereid,. Rond 6000 Hollandsche kinderen zullen voor een verblijf van meerdere maanden naar het schoone Oostenrijksche Salzkam- mergut worden vervoerd, waar zij nieuwe levenskracht en gezondheid zullen kunnen opdoen. Oostenrijk wil daarmede zijn dankbaar heid toonen voor de door Nederland na den wereldoorlog aan Oostenrijksche kinderen betoonde weldaden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2