In den orkaan Paarden-pedicure in de Biomsteen 0ero,ld beroep' Hoe prebi'hbeurtftr Om 11 uur 's avonds binnen! Exclusieve Stoffen Zaterdag 22 Juni 1940 Tweede Blad ^iaddnieuwj H.R'C.CX blijft particulier bezit 60 Kruideniers voor 8 uur sluiting op Zaterdagavond De jeugdherberg Tot nu toe leeg Dr* J» H. Gunning J.Hzn. overleden Werkzaamheden voor de Marine Burgerlijke Stand van Den Helder WUl. Sutotdt dat weer modern werd beslaat men een paard Waarom de gemeente van over name afziet. In Uw vergadering van 19 Juli 1938 hebt U zich in beginsel uitgesproken voor het over nemen door de gemeente van het radio-distri butiebedrijf van de fa. E. N. Heyligenberg. alhier, aldus schrijven B. en W. aan den Raad. Dientengevolge zijn wij met genoemde firma in onderhandeling getreden ten einde, over eenkomstig het bepaalde in artikel 5 der con cessie-overeenkomst, omtrent de overneming van het bedrijf met haar tot overeenstemming te komen. De pogingen om door rechtstreeksch over leg tuaschen de gemeente en de concessiona- resse daartoe te geraken zijn echter mislukt. Bij de besprekingen, welke hierover zijn ge voerd, bleek reeds aanstonds, dat hiervoor bij partijen een te groot verschil in waardeering van het bedrijf bestond. In verband hiermede is door ons over wogen U voor te stellen de beslissing om trent de bepaling der overnemingssom aan de uitspraak van scheidslieden te onderwerpen, dan wel te besluiten tot het inwinnen van voor beide partijen bindend advies. Het te dezen gepleegde overleg met Gedeputeerde Staten dezer provincie en de concessionaresse deed echter blij den, dat het practisch evenmin mogelijk zou zijn om langs dezen weg een oplossing van de gerezen moeilijkheden te verkrij gen. Voor een meer uitvoerige toelichting be treffende den aard van deze moeilijkheden meenen wij U te mogen verwijzen naar de ter zake door ons gevoerde briefwisseling met Gedeputeerde Staten dezer provincie en de andere bijgevoegde stukken. Mede In verband met de bijzondere tijdsomstandigheden hebben wij de eer U daarom in overweging te geven, onder intrekking van Uw ter zake betrekkelijk besluit van 19 Juli 1938, betreffende het niet verlengen van de concessie-overeen komst, waarmede de concessie dan ge acht moet worden niet te zijn onderbro ken nader te besluiten om thans niet tot het overnemen van het radio-distribu tiebedrijf van de fa. E. N. Heyligenberg, alhier, over t<? gaan. Zij komen nu reeds in troepen van 60, om zich gezamenlijk te verklaren voor 8 uur slui ting op Zaterdagavond. Dezen keer zijn het niet minder dan 60 kruideniers (vermoedde U, dat onze stad zoo'n uitgebreide koopmogelijkheid bood in dit be drijf?), die eenstemmig een dringend namens de Kruideniersvereeniging „E.M.M." een ver zoek tot B. en W. hebben gericht, teneinde vooral in deze branche de zeer gewenschte ge meentelijke of politieverordening te verkrij gen, die deze 8 uur sluiting op Zaterdag be paalt. Het is ons ook niet ontgaan, dat wanneer na 10 uur de laatste klanten afgeholpen zijn, de vermoeide kruidenier nog eens kan begin nen met het ordenen en opruimen van zijn zaak. Zaterdagsavonds ver over tienen mag hij dan nog eens zijn winkel beginnen te schrobben, maar... zonder licht. De verduiste ring verbiedt het verlichten van de zaak. Ge volg: men moet ermee stoppen en velen wor den op deze wijze genoodzaakt hiervoor dan maar den Zondagmorgen te besteden. Ook wij en ongetwijfeld onze Heldersche medeburgers gevoelen heel goed, dat hieraan een einde moet komen. Dat kan. Op eenvou dige wijze. Om 8 uur sluiten. Overheid en publiek werke daartoe mee. Wij waren benieuwd naar den stand van zaken in en om de Heldersche Jeugdherberg en togen dientengevolge op pad naar Her bergvader Geerling. De ontvangst was, zooals alle trekkers die te beurt valt: hartelijk. Zoo als u wel bekend zal zijn staat onze jeugdher berg bij de trekkers goed aangeschreven, voor namelijk door de geschiktheid van de^ familie Geerling als herbergouders. „Moeder" Geer ling is zoo juist hersteld van een ernstige ope ratie en is thans weer klaar om haar gasten te ontvangen. Als die nu maar komen. Want tot nu toe is dat nog zeer slecht. Slechts twee jongens hebben zich tot nu toe aangemeld. Theorethisch zijn er meer factoren aanwezig Voor een goed, dan voor een slecht seizoen. De jeugdherberg van Wielingen is nog door militairen bezet, zoodat deze uitgeschakeld is. Evenzoo de bekende jeugdherberg te Petten. Op de doorreis naar Texel is Den Helder dus de eenige pleisterplaats. Bovendien zouden er meer Nederlandsche trekkers moeten zijn, nu het verkeer met het buitenland gestagneerd is. Daar staat echter tegenover, en dit weegt Waarschijnlijk zwaarder dat vele vaders en moeders hun kinderen niet zoo gemakkelijk zullen laten gaan. Hoe het zij, het blijft gissen hoe dit seizoen zal worden en zooals zooveel tegenwoordig, ook dat moet afgewacht wor den. Wat de jeugdherberg zelf betreft, deze is eveneens gereed de gasten te ontvangen. Er hunnen geen bokkesprongen met de uitga- Ven gedaan worden, doch enkele kleine voor zieningen zooals nieuwe gordijntjes, enz. worden toch getroffen. Het is in de afgeloopen maanden niettemin druk geweest in de jeugd herberg. Eerst was het gebouw door soldaten hezet, daarna kwam van Januari tot Mei e Fröbelschool van de Laan tijdelijk om onder dak vragen en verder is het gebouw in dienst geweest als wijkgebouw van den luchtbe- ®chermingsdienst. Alzoo een bewogen winter. Feitelijk waren wij toen uitgepraat, in ien er nóg niet iets was, wat de aandacht vroer vader Geerling heeft het wel niet 8P«cia^! verzocht dit in de krant te zetten, doch .wij bemerkten, dat iets hem erg speet. Het aantal begunstigers van „De Noordkaap" loopt ach teruit en dat is iets, wat men bitter slecht ge bruiken kan. Van gemeentewege ondervindt de j.h. volle medewerking en er zijn nog velen die dit mooie werk steunen. Maar toch zou men gaarne zien, dat er wat begunstigers bij kwamen. Het is wel de kwaal van bijna elke vereeniging, doch voor dit jeugdwerk zijn er allicht nog stadgenooten te vinden, die een guldentje per jaar te missen hebben Als dat bij u het geval is, lezer dan schrijft u het slot woord aan dit praatje, nietwaar? In den ouderdom van 82 jaar is te Amster dam de emeritus-predikant J. H. Gunning J.Hzn. overleden, een man die door zijn bij zondere gaven van hoofd en hart een zeer be langrijke plaats in het godsdienstige en ker kelijke leven van ons land heeft ingenomen, als pastor voor iedereen die naar hem wilde luisteren, zoo zou men kunnen zeggen: in woord, en nog veel meer in geschrift, heeft hij een grooten invloed gehad. Dr. Gunning was vooral de prediker van den gemoedsgods dienst en heeft altijd buiten en boven alle richtingen willen staan. Zijn boodschap was bovenal die van de ,,Una Sancta". de Eene Heilige Christelijke Kerk, en deze zag hij overal, ook in de R.K. Kerk, in het Leger des Heils en in alle christelijke stroomingen. Voor het Leger had hjj een bijzondere sympathie; zijn geestigheid en originaliteit maakten, dat iedereen naar hem luisteren moest. De eerste standplaats van den jongen pre dikant was Wilhelminadorp in Zeeland, waar hij door zijn redenaarsgaven speodig de aan dacht trok. Twee jaar later werd hij beroe pen te Bennebroek in Noordholland. Daarna is dr. Gunning achtereenvolgens nog predi kant geweest te Gouda, Leiden en Utrecht. Wegens zijn benoeming tot directeur van het Diaconessenhuis te Haarlem, gaf hij zijn pre- dikantsplaats in de Ned. Herv. Kerk prijs. Kort daarna legde hij ook deze betrekking neder en vestigde zich ambteloos te Apel doorn. Toch bleef dr. Gunning nog zeer actief boeken schrijvend en „Pniël" redigeerend. Pas in de laatste weken heeft hij allen arbeid moeten opgeven, ofschoon zijn langzaam ver minderende kracht hem al eenige jaren lang beperkingen had opgelegd. „Pniël" was en bleef zijn hartekind, gelijk dit weekblad bij zijn vele lezers een haast ongekende sym pathie en waardeering genoot. Een opsomming van Gunnings werken is niet doenlyk, omdat zyn verspreide ge schriften vrijwel onoverzienlijk zijn. Wij be- perken ons tot een paar titels: „De critische beschouwing van Israels geschiedenis" (1885) „De Chassidim" (1891), „De Wet van Chris tus (1903), „De Bijbel voor kinderen" (tweede druk 1909) en uit de latere jaren „Wililam Booth", „Kardinaal Newman", „Het gebed des volks voor zijn Vorstenhuis"', In „Pniël" en ook in andere bladen heeft hij een zeer persoonlijk oeuvre geleverd, dat bovendien van een omvang is, die tót de allergrootste zeldzaamheden behoort. Zijn levend geloof, zijn gemoedswarmte en zijn fnschheid van geest, zijn tintelende humor, hebben hem in breede kringen geliefd ge maakt; het was altijd weer Gunning die iets kon zeggen zooals het nooit eenig an der zou hebben gezegd. Een werkelijk na tionale figuur kon hij worden genoemd. EF MCCI^TC F^C P©PTEET *TELIEP i 11 Een maatregel, die tot nader order gehandhaafd blijft. De Duitsche overheid deelt ons mede, dat de Vrijdagavond genomen maatregel, welke bepaalt dat men des avonds niet meer op straat aanwezig mag z(jn, tot nader order geldig blijft, met dien verstande, dat men om 11 uur bin nen moet zijn. Deze maatregel is van toepassing v oor alle particulieren en het verkeer. Om 5 uur 's morgens mag men zich weder bulten zijn woning be geven. Het betreft hier slechts een voorzorgs maatregel, die geen aanleiding tot onge rustheid behoeft te geven. CORRESPONDENTIE. „Marinevrouw". Uw warm pleidooi voor de eer van de marinevrouw met sympathie gelezen. De zaak is nu echter in voldoende mate belicht, zoodat opname geen zin meer heeft. Daarbij plaatsen wij geen ingezonden artikelen zonder onderteekening. Red. Held. Crt. Op Maandag, 8 Juli a.s., zal door den direc teur van Rijkswerf te Willemsoord des voor middags om half twaalf worden aanbesteed: het maken van een gewapend betonnen cen trale verwarmingskelder en verdere daarmede in verband staande werkzaamheden in het ge bouw waarin de bureaux arsenaal enz. zijn ondergebracht. van 21 Juni 1940. GETROUWD: H. A. Enklaar en G. Zier mans. BEVALLEN: K. Boonde Vries, d.; M. Boonde Jong, d. APOTHEKEN. Op Zondag 23 Juni 13 van 's morgens 8 uur tot 's avonds 8 uur alleen geopen'd de apotheek van de firma SmeetsSnel, tijdelijk gevestigd Sluisdijkstraat 135. MAA.TK LEER MAKER Koningstraat 30 - Tel. 830 De oude wereld davert op haar grond vesten. Europa siddert in koortskrampen, trilt in zijn voegentronen wankelen en regee ringen worden naar alle windstreken ver spreid. Wij bewoners van deze oude wereld, bevinden ons temidden van het oorlogs geweld. temidden van dezen oorverdoo- venden orkaan van machtswisselingen en ineenstorting van waarden, die sedert vele. vele jaren als onaantastbaar golden. Wij staan temidden van dezen orkaan; wij staan temidden van dezen storm, die meedoogenloos de zwakken gaat ontwor telen en ook de sterksten aan een zware beproeving blootstelt. Het is goed ons te realiseeren. dat de wereld aan het veranderen is. Het is goed te bese[[en, dat er veel gaat verdwijnen, waarvan wij gedacht hebben, dat het voor een eeuwigheid geschapen was, en dat er een nieuwe wereld gaat geboren worden, waarin wij zullen moeten trachten ons een plaats te veroveren. Ook al weten wij nog niet, hoe deze wereld gefundeerd zal zijn. Het is niet gemakkelijk dat alles klaar voor oogen te stellen, maar men kan het voelen, iederen dag. ieder uur, dat dit een tijd is. waarin niet alleen uiterlijk het aan gezicht der wereld verandert, maar waarin ook door de menscheid een innerlijke revo lutie beleefd wordt. De oorlog woedt voort. Nóg strijden de legers in Frankrijk, maar men weet, dat deze strijd in feite reeds gestreden is. Een bijna verslagen Fransche armee dolf het onderspit tegen de bezielde Duitsche heerscharen. Aangenomen dat complicaties vermeden worden en dat de oorlog zich niet verder zal uitbreiden, zal de wereld thans getuige zijn van een strijd tusschen het machtige Engeland en het tot aan de tanden be wapende Derde Rijk. Het zal een strijd worden tot het uiterste, want zelden waren twee volken zoo met haat vervuld, zoo verbitterd, ten opzichte van elkaar, als in dezen strijd. Hier zal het laatste woord gesproken worden tusschen twee, elkander afstóotende.' iiftolbgieën. tusschen twéë wereldbeschouwingen, tusschen twee ..be schavingen". Hier in feite ziet men de slotfase van een botsing tusschen twee werelden: aan den eenen kant het socia- Niet eiken dag komt men in den ouden Helder. Tenminste, de doorsnee „Nieuwedie- per" niet, die in het jongere gedeelte van onze stad woont en er 'feitelijk geen boodschap heeft. Maar als men daar eens verdwaald raakt, zoo op een zonnigen middag, dan ont komt men niet aan die sfeer, die dit oude kwartier heeft. Hetzij de oude huisjes, hetzij de smalle straatjes en steegjes, hetzij wat anders, steeds is er iets, dat ons even terug voert naar de tijden van weleer. Er gaat een zekere rust van vroeger tijden uit van oud Den Helder. Zoo was er deze week de hoefsmid, die onze aandacht trok. In een der steegjes van de Middenstraat stond een paard aan den muur gebonden en was de smid ijverig in de weer het te voorzien van nieuwe hoeven. Wij kon den niet nalaten er eens even bij te gaan kijken. Hier was weer dat „iets" uit vroeger tijden. Hier werden wij weer teruggevoerd naar de tijden zonder auto's. Naar de tijden met rijtuigen, sleeperswagens, trekschuiten. Ja, naar de tijden van den tachtigjarigen oor log. Want in ieder verhaal uit dien tijd kwam een hoefsmid voor. Zelfs gingen onze gedach ten terug naar de middeleeuwen, het ridder tijdperk, toen elk edelman een eigen kasteel met een eigen smidse bezat. Wat is er eigenlijk aan het vak van hoef smid veranderd, sinds dien tijd? Weinig, zeer weinig. Mogelijk niets. Want de hoefijzers zijn bijna zoo oud als de paarden zelf. En de paar- densmid bij wijze van spreken ook. Hier is een vak, dat met mechanisatie niets van doen heeft. Het is vakkundig handwerk, dat nooit door machines gedaan zal kunnen worden. We spraken den smid. Op onze vraag of hij het al veel gedaan had, dat hoef-slaan, kwam het antwoord, dat hij dat al dertig jaren deed. In 1910 ongeveer was hij te Amsterdam opge leid. De smeden kregen daar les van een smid dierenarts en na afloop van den cursus een diploma. En dat zou dan het eenige verschil moeten zijn met de smeden van vroeger, die geen diploma's kenden. De smid gaat praten over de paardenteen. Hij heeft het over de gewrichten van den poot. Maakt ons duidelijk, dat in den nagel feitelijk nog een gewricht zit en dat de paar denhoef geen massieve klomp nagel is, doch van binnen uit vleesch, been, spieren en zenu wen bestaat. De nagel zelf, die dit omgeeft, is maar hoogstens 1% èt 2 cm dik. En in die betrekkelijk dunne laag moeten de hoefnagels geslagen worden. Behalve op de vakkennis komt het hier dus in niet mindere mate op de vakvaardigheid aan. Wij kijken naar den smid. die onder het praten door voortgaat met zijn werk. Stevig zet hij de paardenpoot vlak boven de hoef tusschen de knieën. De hoef is al pasklaar ge maakt en gereed om geslagen te worden. Voorzichtig wordt de nagel met enkele slagen een stukje in den hoef gedreven. Nauwkeurig bekijkt en voelt de smid of de vierkante spijker den gc- wenschten weg door den hoef neemt. Is hjj daarvan overtuigd, dan wordt met een paar forsche slagen van den hamer de nagel er geheel in gedreven, waarbij de punt opzij van den hoef naar buiten treedt. Met een handige ruk legt de smid deze punt om. Iemand, die dit voor het eerst ziet, denkt bjj zichzelf: hé, smid, je bent een knoeier." Maar al spoedig wordt ons duidelijk, dat dit de juiste manier is. De smid vertelt ons, dat hij de hoeven nog zelf vervaardigt. Er zijn ook fabriekshoeven in den handel, maar deze smid is er van over tuigd, dat niets boven handwerk gaat en daar om gaat hij voort de hoeven zelf te smeden. Aan lange latten tegen den zolder van de smederij hangen de hoeven in allerlei grootten. Wat een „geluk" is hier vergaard Als al de hoefnagels in den ijzeren hoef zijn geslagen, zes of acht stuks, dan wordt de paardenteen gepedicuurd. Een driepootig ijze ren krukje wordt aangedragen en daarop moet bruintje z'n poot plaatsen, wat natuur lijk niet zonder hulp gaat. De smid knijpt met een tang de uitstekende spijker-punten af en neemt dan een nagelvijl„tje" van pl.m. 40 cm lengte en netjes worden alle oneffenheden weggevijld. Zoo worden de paarden-hoeven weer voor het dagelijks loopen op de harde straatsteenen in orde gemaakt. Of het paard dat prettig vindt of niet, kan het ons jammer genoeg niet zeggen. Zeker is, dat een vak kundig hoefsmid zooals wij er hier een troffen, het dier geen oogenblik pijn doet. De groote zaak is om niet het „leven" in den nagel, in het innerlijk van den teen, te raken en een goed smid weet hoe hjj dat moet aanleggen, terwijl hij nochtans de ijzeren hoef op de meest hechte manier bevestigt. Het paard staat er onbewogen bij en slechts als de smid de harde slagen moet toepassen om den hoefnagel ge heel tot den kop in te slaan, wordt het dier even onrustig. Wordt 't weer een goede tijd voor de hoefsmeden Ja, zegt de smid, het wordt wat druk ker. Maar heelemaal stopgestaan heeft het nooit. Een auto is voordeelig op lan gere afstanden, maar voor korte afstan den geeft het paard nog steeds meer vol doening. En reeds in den loop van 1939 was het te bemerken, dat de benzine duurder werd. Het aantal paarden nam geleidelijk weer toe. Tot de mobilisatie -cwam. Toen zijn er dagen geweest, dat de Blomsteeg met dertig, veertig paarden vol stond. Maar dat is nu natuurlijk weer voorbij. Nu komt er weer af en toe een paardeigenaar met zijn trouwen vier voeter aanzetten. Dat het vak van hoef smid een opleving ondervindt laat zich echter begrijpen. Zoo bleven wij nog even staan kijken bij de uitoefening van dit eeuwenoude beroep. Een beroep, waaraan vele geschiedenissen kleur en fleur ontleenden. Een beroep, dat interessant genoeg is om er eens een uurtje of langer aandacht aan te besteden. lisme en liberalisme der 20e eeuw, aan den anderen kant de vervulling van den totali- tairen staat. Wij Nederlanders behooren bij dezen strijd tusschen twee kolossen tot de toeschouwers en zien ademloos toe. Maar wij komen er niet met toezien. Wij komen er nog minder met leidzaam afwachten. Wij moeten ons niet in slaap- wiegen met den dooddoener dat-wij-een- nuchter-volk-zijn-dat-afwacht. Wij moeten fuist mi, nu de wereld verandert, onze plaats bepalen. Want hoewel men overal met prijzenswaardigen ijver tot opbouw van datgene, wat in materieel opzicht ver loren ging, is overgegaan, is daar tot nu toe. voor zoover ons althans bekend, geen sprake geweest van opbouw in staatkundig opzicht. De toekomst, die Nederland wacht, ligt in nevelen verborgen: geen sterveling die weet op welke wijze er getegeerd kan en zal worden. Thans geschiedt dit nog in zeker opzicht onder toezicht en met sanctie van de Duitsche overheid, maar men mag toch aannemen, dat dit een overgangs stadium is. Van verschillende zijden werd reeds aan het Nederlandsche volk den raad gegeven zich te bezinnen en zich positief aan den maatschappelijken opbouw te begeven. Verzuimt men dit. dan is de mogelijk heid niet uitgesloten te achten, dat de Duitsche overheid ingrijpt en naar haar inzicht een regeling tot stand brengt. Groote. markante figuren zijn het. die wij thans noodig hebben. Opdat ons volk. dat op dit oogenblik nog tijdelijk ontworteld temidden van den orkaan staat, geleid worde naar een betere toekomst, naar een doel. wanneer het waard is te leven en naar een maatschappij, die wij als erfdeel onzen kinderen zonder schaam te kunnen nalaten. Leidzaam afwachten kan thans funest zijn. Er moet gewerkt worden en wel door de beste geestelijke krachten, die ons volk rijk is. Het kan niet moeilijk zijn dezen te vinden. Het moet mogelijk zijn de sterksten, onbaatzuchtigsten en. voor wat het regeeren betreft, meest kundige mannen naar voren te doen treden en in hun handen de leiding van den Staat der bfecfëflanden te leggen. Goede schippers op de staten-vloot der 11 provincieën, dat hebben wij noodig. Geve de voorzienigheid, dat het mannen zijn, die zich schrap kunnen zetten ook in dezen daverenden orkaan en dat zij ons schip van staat behouden thuisvaren! Voor Zondag 16 Juni Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark) 's morgens 10 uur Ds. Tollenaar. Heilig Avondmaal, n.m. 5 uur Ds. Veenhuizen. Voortzetting H. A. Dankzegging. Gerei. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. n.m. 5 uur Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdag a.s., 's avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof van Scheveningen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur: Leesdienst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Melners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 u.: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk iLangestraat s' Morgens 10 uur, dienst. Pastoor H. J, Verhey. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Evangeüsatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur: Samenkomst, 's avonds half 8 Samenkomst. Leger des Heils V.m. 10 uur: Heiligingssamenkomst. N.m. 7.30 uur: Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw su 6. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen. JULAANADORP Ned. Herv. Gemeente Geen dienst Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, ds heer P. Bok, Den Helder,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5