nog geen besluit nemen Schevemngsch meisje vermoord DEN HELDER Hedennacht te 1.35 uur Rechts houden Oproep van den Führer Getuigenverhoor laat oog veel in duister het getuigenverhoor. ln de duinen gevonden Voorbereiding van een aanval op Engeland Gesneuveld soldaat beroofd «»au's .wuauwj nwwtuoiinujüCI IV. T \C UCU I IClUOi STRIJD IN FRANKRIJK GESTAAKT De Italiaansch-Fransche wapenstilstand is Maandagmiddag on derteekend. De rijksregeering is volgens een om 20.25 uur via den Italiaan schen omroep gepubliceerde, officieele, Italiaansche mededeeling om 19.35 uur Italiaanschen en Duitschen zomertijd van dit feit in kennis gesteld. Bijgevolg zullen de vijandelijkheden Dinsdag om 1.35 uur worden gestaakt. Stefani meldt uit Rome, dat het officieele Italiaansche commu niqué over de staking der vijandelijkheden met Frankrijk als volgt luidt: „De Italiaansche regeering brengt ter kennis van de Fransche regeering, dat de mededeeling aan de Duitsche rijksregeering om trent de onderteekening van het wapenstilstandsverdrag tusschen Italië en Frankrijk op den dag van heden, 24 Juni, om 19.35 wettigen Italiaanschen zomertijd is geschied. Bijgevolg zullen de vijandelijkhe den, morgen, 25 Juni, te 1.35 uur wettigen Italiaanschen zomertijd een einde nemen. Het officieele Duitsche communoqué luidt als volgt: Hoofdkwartier van den Führer, 24 Juni (D.N.B.). Heden om 19.15 uur is bij Rome het Italiaansch-Fransche wapenstilstandsverdrag onderteekend. Om 19.35 uur volgde de officieele mededeeling daarvan aan de Duitsche rijksregeering. Op grond hiervan is het Duitsch- Fransche wapenstilstandsverdrag van kracht geworden. Het opperbe vel der weermacht heeft bevel gegeven tot staking der vijandelijk heden tegen Frankrijk. Op 25 Juni om 1.35 uur Duitschen zomertijd worden door beide partijen de wapens neergelegd Daarmede is de oorlog in het Westen geëindigd. De kinderverwisseling te Den Haag Be president Iran Gistermiddag heeft een langdurig ge tuigenverhoor plaats gevonden be treffende de zaak van de verwisselde kinderen te Den Haag. Alvorens een beslissing te nemen, zal de president op enkele plaatsen een persoonlijk onderzoek instellen. Voor een goed begrip van deze trieste zaak geven wij nog eens een korte samenvatting: Er is een kort geding gaande tusschen de families S. en van der W., voor den presi dent van de Haagsche rechtbank, Mr. A. S. Hueb, over de vraag, aan wie het kind be hoort, dat de laatste familie thans bezit. Zoo als men zich herinneren zal, heeft eerstge noemde familie een eisch tot afgifte gesteld van het kind, dat de familie van der W. thans bezit en als het hare beschouwt. Me vrouw S. is echter overtuigd, dat dit jonge tje haar toebehoort. De onzekerheid over de afkomst van het kind is een gevolg van de verwarring, die in den ochtend van tien Mei ontstond, toen in de kraamvrouwenkliniek „Huize Bethlehem" op den hoek van de Casuaristraat en de Princessegracht een bom insloeg. Enkele kinderen zijn daarbij gedood. Mevr. S. heeft echter een kind, waarvan zij overtuigd is, dat het het hare was, aan een helper door het raam aangereikt. Deze heeft het naar de schuilkelder van de eerste Ne- derlandsche Levensverzekering Maatschappij gebracht. Zij heeft het kind niet meer terug gevonden en heeft de politie in den arm ge nomen. Deze maakte met haar een rondgang langs alle oud-patiënten, die daarvoor in aanmerking kwamen en in het kind, dat bij mevrouw van de W. werd aangetroffen her kende zij haar kindje. Deze laatste heeft ech ter verklaard, het kind in den scl'u! keld®r van een geheel ander huis aan de Pnncesse- gracht teruggekregen te hebben. Uit het verhoor van den agent-re chercheur van politie, die het 0 zoek in handen heeft gehad meek, dat de mogelijkheid bestaat, da me vrouw van der W., inderdaad in den schuilkelder van de - Nederlandsche is geweest Toen net rapport werd opgemaakt kon J nader aanduiden, in welk g zij geweest was, doch latei'is ztl haar man er langs geloopen e wees zij het pand Prince^,ep'pLveer of 6a als zoodanig aan. Twee Heeft getuige een rondgang gei langs de patiënten. Den ^sten Hij alle patiënten, die op 10 1 I de zalen 8 (waar mevrouw S. ver pleegd werd) en 9 (waar mevrouw van der W. lag) aanwezig waren en later, na het vinden van het twee de kinderlijkje in het puin van zaal 9 op 30 Mei. langs de patiënten van die zaal, die daar bevallen waren van een zoontje- Bij den eersten rondgang is de begeleiden de zuster alleen binnen geweest, wanneer er sprake was van een dochtertje. Mevrouw S. ging mee om naar het kind te kijken, wanneer het éen jongetje was. Alleen bij mevrouw van der W. is zij de eerste keer door een vergissing niet binnen geweest bij den tweeden rondgang herkende zuster H. van de inrichting het kindje bij mevrouw van der W. als het zoontje van de familie S. Uit zijn aanteekeningen, dus niet uit zijn rapport, putte deze getuige nog de mededee ling, dat zuster de F. het kindje als dat van de familie van der W. meende te herkennen aan den vorm van het linkerbeentje en •voetje. Naar deze getuige voorts verklaarde, wa ren op zaal 9 tijdens den bominslag negen kraamvrouwen en acht kinderen. De als getuige gehoorde kraamverzorgster mej. van H. echter verklaarde, dat op die zaal zeven kraamvrouwen verpleegd werden met in to taal zes kinderen, waarvan vier jongetjes. De raadsman van de familie S. legde een lijst over van de verpleegden op 10 Mei, waarop, naar enkele getuigen verklaarden, eenige namen stonden, die hun onbekend waren. Deze getuigen hadden in het kind in het huis van mevrouw van der W. het zoontje van de fam. herkend. Later hadden zij zich echter herinnerd, dat dit niet zulk een groot neusje had. Een zaal met schotten? Mevrouw de G., een patiënte, die op zaal 9 naast mevrouw van den W. verpleegd werd, was door een heer naar een huis naast de Casuaristraat gedragen, op de Princesse gracht, en heeft daar mevrouw van der W. gezien. Zij weet zeker, dat dit niet de Eer ste Nederlandsche is geweest. In een zaal met schotten als bij een kapper zaten werk meisjes met kinderen. In een van die kin deren herkende mevrouw van der W. het hare. De president merkte op, dat hij zich ter plaatse heeft overtuigd en geen zaal met schotten heeft gezien. Deze getuige zal den president het gebouw nader aanwijzen. Alle kinderen van zaal 8 gered! De hoofdzuster van zaal 8, zuster H., die de kinderen dagelijks hieldp, her kende het kindje, dat mevrouw van der W. had, dadelijk als dat van dc fa milie S. Zij heeft ueit getwijfeld en twijfelt nog niet. Deze getuige ver klaarde zeker te weten, dat alle kin deren van zaal 8 gered zijn. Mevrouw S. heeft zelf haar eigen kind uit het raam aan een heer aangereikt, aldus zuster H. In het bijzijn van dc po litie heeft zij het kind ten huize van de familie van der W. gewogen, het woog toen acht pond en 70 gram. Bij de geboorte op 1 Mei woog het kindje S. op anderhalf ons na acht pond,- het kindje van der W. op 2 Mei zes en een half pond. Het wegen had plaats op 30 of 31 Mei. Ook een leerlingverpleegstcr, mei. M., die alleen op zaal 8 werkte, had het kindje ten huize van mevrouw van der \V. herkend als het kindje S. Gedurende tien dagen had(zij het heel veel in handen gehad. „Erg groot geworden". De kraamverzorgster Zuster de F., die op zaal werkte, ontmoette des morgens na den bominslag mevrouw van der W„ toen deze met haar kind uit de richting van de«tee- kenacademie kwam. Zij is niet in het huis geweest, waarin mevrouw van der W. ge weest moet zijn. Doch zij verklaarde, dat dit zeker niet het gebouw van de Eerste Nederlandsche geweest was. De moeder had het kind niét aan getuige willen laten zien of afgeven. Latep bij confrontatie, vond de getuige het kind wel cru groot geworden, naar zij verklaarde. Het linkervoetje stond een beetje scheef en getuige heeft dadelijk daarnaar gekeken, doch verklaarde thans dat dit wel meer voorkomt bij pas geboren kinderen. In tegenstelling tot zuster van H. verklaarde deze getuige, dat het kind niet in de zaal, doch drie weken na den bom inslag een vlekje van zilvernitraat op dc neus had. Eerstgenoemde getuige had dit vlekje later niet meer gezien. In verband met het geboortegewicht achtte zuster de F. het kind hij mevrouw van der W. teveel aangekomen. Overigens kon zij het kindje niet als dat van mevrouw van der W. herkennen. Een belangrijke getuige. Een belangrijke getuige voor het bewijs van de aanwezigheid van mevrouw van der W. in den schuilkelder van Princessegracht 6a was de lichtdrukker A., die haar van vroeger kende en in dien kelder werkte, toen de patiënten van Bethlehem in den kelder kwamen. Zij had haar kind toen reeds bij zich, doch getuige wist niet, hoe het in haar bezit was gekomen. Er waren vele dames met kinderen in den kelder. Deze getuige had met haar gesproken. Bij de behandeling van de zaak op 15 Ju ni had mevrouw van der W. verklaard het kind van een werkmeisje van Bethlehem in het bewuste huis in ontvangst te hebben genomen Bij het verhoor van dit meisje mei. N. bleek thans, dat deze na den inslag het gebouw is uit geloopen en uit het raam van zaal 8 een kindje heeft aangenomen, waarmede zij naar den kelder tegenover de pastorie is ge gaan. Daar zij tengevolge van een kwetsure het kind niet langer kon vasthouden, heeft zij het in den kelder afgegeven aan een dame met een bril op, een van de patiënten. Zij wist echter niet, wie dit was, doch zeker wist zij, dat deze dame niet mevrouw van der W. was geweest. Deze laatste verklaarde hierop, dat zij het kind inderdaad niet van een werkmeisje, doch van een der patiënten in ontvangst had genomen. Ten gunste van Mevr. v. d. W. Als laatste getuige werd gehoord de heer W., die verklaarde van mevrouw S„ die hij herkende, een kind te hebben aangenomen dotor een geopend raam van zaai B. Dit heeft hij naar dc Eerste Nederlandsche gebracht, waar hij het in den kelder aan een dame gegeven heeft. Bij een confrontatie met het geheele personeel van die maatschappij in htc bijzijn van de politie heeft een der da mes van dat personeel den heer W. herkend als degene, die haar het kind heeft gegeven. Naar de W. verklaarde, is haar naam dooi de politie genoteerd, hoewel er geen rap port van is opgemaakt. Sedert eenigen tijd werd te Scheveningen een 9-jarig meisje vermist. Het \vas met twee jongere kinderen uit hetzelfde gezin door de moeder uitgestuurd om aan het strand te gaan spelen. De drie kinderen zijn inderdaad dien middag op het strand, ter hoogte van de Keizerstraat gezien, doch na eenige uren kwamen de beide kleintjes hui lend terug, omdat zij het oudere zusje op eens in de drukte op het strand kwijt waren geraakt. Alle nasporingen bleven vergeefsch, zoodat men. tot groot verdriet der ouders, die juist op den dag der vermissing ge- zinsvergrooting hadden gekregen, tenslotte aannam, dat het kind verdronken was in zee. Zondag j.I. echter is het lijkje van het 9- jarige meisje in de duinen ten noorden van vonden. Het ingestelde onderzoek heeft uit gewezen, dat men hier waarschijnlijk te doen heeft met een moord met sexueelen achter grond. De politie volgt reeds een spoor, dat waarschijnlijk wel zal leiden tot de arrestatie van den dader van dit afschuwelijk misdrijf. Er komen ernstige klachten over de slor digheid waarmede de weggebruikers de verkeersvoorschriften naleven. Nu de auto practisch van de wegen is ver dwenen, veroveren wandelaars en wielrijders de snel verkeerswegen met het noodlottig ge volg, dat hier en daar de zeldzame auto, die ook al veelal „braine" is door zijn alleen recht op de weg, ernstig letsel heeft veroor zaakt. Niet te ernstig kan er dus op worden aan gedrongen. dat de weggebruiker de verkeers regelen in acht neemt. Allen dus rechtshouden, wielrijders op de fietspaden, richting aangeven, wandelaars op de wandelwegen of aan de kant van de weg Indien het publiek niet zelf spontaan me dewerkt, zal tot strenge maatregelen wor den overgegaan. Voor bet graf van Napoleon in de .Invalides" te Parijs is een Duitsche wacht geplaatst Duitschland steekt opnieuw de vlag uit. BERLIJN, 24 Juni. (D. N. B.) De Führer heeft den volgenden oproep uitgevaardigd „Duitsch volk! Uw soldaten hebben in nauwelijks zes weken tijd na een heroïeken strijd, den oorlog in 't Westen tegen een dapperen tegenstander geëindigd. Hun da den zullen in de geschiedenis opgeteekend worden als de roemrijkste overwinning al ler tijden. In deemoed danken wij den Heere God voor zijn zegen. Ik beveel het uitsteken der vlaggen in het rijk voor tien, en het luiden der klokken voor zeven dagen." ADOLF HITLER. Groot Admiraal Raeder reeds in ons land. De opperbevelhebber van de Duitsche oor logsmarine,groot-admiraal Dr. H. C. Raeder, heeft tusschen 17 en 22 Juni de eenheden van de oorlogsmarine en de stellingen der marine bezocht aan de Nederlandsche, Bel gische en Noord-Fransche kust, ten einde zich te overtuigen van de paraatheid dezer eenheden in den strijd tegen Engeland. Na de bezetting van Parijs. - - Fransche krijgsgevangenen passeeren hun hoofdstad op weg naar het interneeringskamp Ergerlijk geval van plundering voor de Bossche rechtbank. Een zeer ergerlijk geval van plundering in oorlogstijd werd Zaterdag bij de Bos sche rechtbank behandeld. Een landbouwer uit Veghel had van het lijk van een ge sneuvelden soldaat een horloge geroofd. De officier van Justitie eischte voor dit mis drijf een gevangenisstraf van twee jaren. De verdachte, de 34-jarige J. v. d. L. had gezegd: „Als ik het niet doe, doet iemand andere het" en met die woorden had hij het lijk van een Nederlandschen spldaat, van zijn horloge beroofd. Voor de rechtbank kwam hij nu vertellen, dat hij niet wist, dat hij iets ongeoorloofds gedaan had en dat het zijn bedoeling was geweest om het horloge aan de familie van den gesneuvel de terug te geven. Dit klopte evenwel niet bijster met de feiten. Enkele dagen na den roof had de burgemeester van Veehei laten bekend maken, dat alle goederen van mi litairen en van het leger, die waren mee genomen, moesten worden ingeleverd. L. had daaraan geen gevolg gegeven. Toon de politie bij hem kwam, gaf hij. volgens de Tel., een paar patronen af, die hij gevonden had. Op de uitdrukkelijke vraag of hij niets anders onder zich had, antwoordde hij ontkennend. .En hoe zit het dan met dat horloge?" vroeg de politie en eerst toen kwam hij daarmee voor den dag. Na een fel requisitoir en niet minder fel le terechtwijzing door den president, werd tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf geëischt. Een tragische noot in deze rechtzaak was. dat de vader van den gesneuvelden soldaat als getuige moest verschijnen om het horloge als dat van zijn zoon te identi- ficeeren.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1