Vergaderen slechts Aanval op ALPENFRONT en de vuren van Tohr Atlantische kust tot de Gironde bezet Groote Clown Radioprogramma door Edgar Rice Bnrroughs FEUILLETON WAAROM TREUR JE, Staten-Gcaeraal tijdelijk op non-actief Een „berstelfonds1940 Duitsch legerbericht Italiaansch legerbericht In vele gevallen aanvragen bij den precureurs-generaal, direc teuren van politie. De secretarissen-generaal van de fleparte- jn enten van Justitie en Binnenlorfulsche Za ken, wien de rijkscommissaris, nijmndere 1*> voegdheden heeft verleend liebben et-n ver ordening uitgevaarding te^ verzekering van de openbare orde. Dez,a verordening regelt 111 hoofdzaak het verenigingsleven. Bepaald is o.a.: 1 Het voornemen een vereeniging of stich ting op te richten moet worden medegedeeld aan don bevoelen procureur-generaal, fun- geerend directeur van politie. Deze med<ideeling behelst: Den naa/n en het doel der vereeniging of stichting; De namen en woonplaatsen van de leden, van het bestuur; De statuten; Bij een vereeniging: de namen en woonplaatsen .van ten minste twaalf leden-oprichters. In dien de bevoegde procureur-generaal. fungeer end directeur van politie, niet binnen zes wdfcen na de mededeeling verklaart, dat de oprichting niet in het belang van de open ba.re orde en het openbare leven is, kan de vcfroeniging of de stichting haar werkzaam heid aanvangen. De bevoegde procureur-generaal, fungee rend directeur van politie, kan bestaande vereenigingen en stichtingen ontbinden of haar werkzaamheid schorsen. Behalve voor vergaderingen met een rui- ver godsdienstig of artistiek karakter en voor besloten gezelschappen, voorts voor ver gaderingen waaraan niet meer dan 20 per sonen deelnemen gelden nog de volgende beperkende bepalingen: Vergaderingen, die in een besloten ruimte gehouden worden, kunnen slechts door het bestuur van een vereeniging, of van een ha- rer plaatselijke afdeelingen, of van een stich ting worden bijeengeroepen. Uiterlijk zeven dagen, voordat de vergadering gehouden zal worden, wordt het voornemen daartoe aan den bevoegden procureur-generaal, fun geerend directeur van politie, medegedeeld. De vergadering heeft niet plaats, indien de bevoegde procureur-gene raai, fungeerend directeur van po litie, verklaart, dat het niet in het '(•elang van de openbare orde en van het openbare leven is, dat zij gehou den wordt Schriftelijk uitnoodigen! Onverminderd het bepaalde in het voor gaande lid moeten de deelnemers aan ver gaderingen, uitgaande van staatkundige vereenigingen of van plaatselijke afdeelin gen daarvan of waar staatkundige onderwer pen besproken worden, schriftelijk uitsrenoo- «ligd worden. De uitiioodiging moet op naam gesteld zijn. De bevoegde procuredr- generaal, fungeerend directeur van politie, kan op verzoek van belanghebbenden van deze beperkingen dispensatie verleenen. Voor openluchtvergaderingen en voor op tochten is de goedkeuring van den bevoeg den procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie, vereischt. Opgeheven worden alle van 1 September 1039 tot en met 29 Mei 1940 op grond van ar tikel 37 van de wet van 23 Mei 1899 (Staat van oorlog en beleg), uitgevaardigde verbo den, welke het vervaardigen, uitgeven, ver spreiden, aanslaan of in omloop brengen van drukwerken betreffen. Indien het belang van de openbare orde en het openbare leven zulks eisoht, zal de be voegde procureur-generaal, fungeerend di recteur van politie, de noodige maatregelen treffen. De verordening treedt terstond in werking. Ook de Raad van State In ruste. Geen Kamerverkiezingen. hn a 'le-' £*s,eren verschenen verordeningen- haakte de rijkscommissaris bekend, aai de werkzaamheden der beide Kamers •«er Staten-Generaal tot nader order blijven rusten. Ook de Raad van State blijft op non-actief. Kamerverkiezingen vinden tot nader order niet plaats. Over verkiezing van leden der Provinciale Staten, gemeente raden of andere publiekrechtelijke vertegen woordigende lichamen zal de rijkscommis saris nader beschikken. De rijkscommissaris bepaalt dan in hoe verre verdere benoemingen van leden van Gedeputeerde Staten en wethouders van de gemeenten plaats vinden. Hij beslist, indien noodig. over de benoemingen van andere publiekrechtelijke functionarissen. Voorzoover verkiezingen hadden moeten plaats vinden, worden de volmachten der zittende leden verlengd. De verordening treedt terstond in werking. DOOR A. H KOBER 10 En dit dames en heeren. kunt u aanschou wen voor niet meer dan tien pfennig. Moet een verstandig mensch de handen niet in elkaar slaan en zeggen: Hoe kan die Wichtl- meyer dat allemaal doen Die ontzaglijke kosten alleen al het transport van een Mars-mensch naar de aarde? En dat wordt u hier allemaal voor tien pfennig vertoond... Maar het is nog niet alles, dames en heeren 1 Want in de laatste afdeeling volgt pas het bijzonderste, de kroon op het geheel om zoo te zeggen, het indrukwekkendste wat W ichtl- meyer u te bieden heeft en wat niemand an ders op de geheele aarde u kan laten zien, namelijk de geheimen van den harem! Hier zal zich voor U het geheime liefdesleven van den sultan en zijn vrouwen ontsluieren. Gij zult begrijpen hoe de Sheik in wilde lust voor zijn favorieten begint te gloeien, om ze een uur later met ijskoude hand en een ijskoud hart te worgen, terwijl zijn vloot hem scheeps ladingen van nieuwe slavinnen aanvoert.Da mes en heeren! Hiermee maak ik u er uitdruk kelijk op attent, dat het ons gelukt is, de eenige dezer haremvrouwen, die aan zulk een bloe bad ontsnapt is, te engageeren voor onze ten toonstelling, namelijk Fatima, de vroegere favorite van den beroemden sultan Abu Has- sar.eens de schoonste vrouw van den Oriënt, die van dezen schrikkelijken tiran ST®0 e Parels en diamanten ontving. En nu zal deze schoonste Turksche hier binnen, geacht pu bliek, u zoowel een levenswaar als een aan grijpend beeld geven van alle haremgeheimen en deze afdeeling kost, zooals ik u uit drukkelijk moet verzekeren, geen bijzonder entree, maar is inbegrepen in den prijs voor «ie geheele wondertentoonstellingtien pfen- Uig-.. Dames en heeren: ik ben geen man, die Praatjes maakt. Ik verlaat mij slechts op onze unieke kwaliteit en op uw intelligentie. Daarom zeg ik enkel: de kassa bevindt zie Te financieren voor een gedeelte door vrijgekomen gelden. In het gisteren verschenen verordeningen blad zet de rijkscommissaris uiteen wat hij beoogt met de instelling van een fonds voor wederopbouw, genaamd herstelfonds 1940. Wij herinneren eraan, dat de rijtecommis* saris in diens rede te Den Haag en te Rotterdam reeds toezeggingen deed. Voor de financiering dezer uitgaven zullen worden aangewezen: Op de begrooting uitgetrokken bedragen, in bet bijzonder die bedragen, welke als gevolg van de gewijzigde staatsrechtelijke verhoudingen niet meer voor hun oorspron kelijke bestemming aangewend kunnen worden. Het batig saldo van het Egalisatiefonds. Vlottende schuld of geldleeningen. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën stelt de richtlijnen vast, volgens welke het herstelfonds 1940 door dit departement zal worden beheerd. Van de uitgaven en inkomsten van het fonds wordt jaarlijks oen begrooting vast gesteld. VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND NEERGEHAALD. Hoofdkwartier van den Führcr, 24 Juni (D.NB.) 'Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan den Atlantischen oceaan werd de kust tot aan de monding van de Gironde bezet. La Rochelle en Rochefort werden ingenomen Meer oostwaarts werd de streek ten noorden van Poitiers bereikt. Wat de enorme en voortdurend toenemende buit betreft, moet nog vermeld worden, dat aldaar een groote opslagplaats met artilleriemunitis in ons be zit is geraakt. In Èlzas-Lotharingen hebben zich weer nieuwe uiteengedreven vijandelijke groepen overgegeven. Weer nieuwe vestingwerken in de Maginot-linie werden ingenomen. Ten Zuid-Oosten van Lyon rukken onze troepen naar Grenoble en Chambery op. Aan Duitsche „Schnellboote" gelukte het in den nacht op den 24 en Juni in het zee gebied van Dungeness een gewapend En- gelsch schip van 3500 ton en nog een ander schip van 5.000 ton door torpedo's tot zinken te brengen Een duikboot meldt het tot zin ken brengen van 23.500 bruto registerton. Het Iuchtwapen Het optreden van het Iuchtwapen beperk te zich gisteren tot verkenningsvluchten bo ven het gebied van de Noordzee. Duitsche jasers schoten gisteren twee Britsche gevechtsvliegtuigen bij Calais neer. Van ongeveer negen Britsche vliegtuigen die des middags boven Nederland poogden le vliegen werden er zes door jagers en luchtdoelgeschut neergehaald. Beschermd door het wolkendek gelukte het aan twee of drie van zeven vliegtuigen door te dringen naar Westfalen, waar zij hij het plaatsje Wieschenhoefen boerenhuizen met bommen bestookten, en de bewoners met machinegeweren beschoten. Hierbij wer den twee burgers ernstig vier andere bur gers licht gewond des nachts zette de vijand zijn vluchten boven Noord- en West-Duitsch land voort. De op tal van plaatsen op niet militaire doelwitten uitgeworpen bommen richtten materieele schade aan en eischten weer dooden en gewonden onder de burgerlievol- king. Eenige bommen vielen in een kamp van krijgsgevangenen aan de Oostzeekust waarhij eenige Franschen gedood en gewond werden. In de gevechten ten zuiden van Tcnil in den nacht van 21 op 22 Juni, dwong de eerste luitenant Klote in een regiment infan terie, slechts door twee sectiecommandanten en 28 man zijner compaenie verge<zeld door onverschrokken en krachtig optreden drie Fransche regimenten infanterie en twee re gimenten artillerie tot overgave en ontwa pening. BOMBARDEEREN IN NOORD OOST-AFRIKA VOORTGEZET. EN Ergens in Italië, 24 Juni (Stefani), Legerbericht nr. 13 van het Italiaanschc hoofdkwartier luidt als volgt: Op 21 Juni hebben onze troepen den aan val geopend aan de Alpengrens vanaf de Mont Blanc tot aan de zee. De geweldige verdedigingswerken in de rotsen van het hooggebergte, de zeer krachtige reactie van den vijand, die vastbesloten bleek zich tegen onzen aanval te verzetten en de ongunstige weersgesteldheid, hebben de aanvalskracht van onze troepen, die overal opvallende successen behaald hebben, niet kunnen ver zwakken. Dank zij het bijzonder dappere op treden van onze detachementen wisten wij ons van bepaalde ves tingwerken meester te maken, zoo- als bijv., van Chanaillet. nabij Bri- anqon en Ra zet aan den benedenloop van de Roja. Al onze eenheden bereikten de dalen van de Isère, de Are, de Guil, de Ubaye, de Tinee en de Vesnbie. drongen door in het verdcdigingsstelsel van den -vijand en bedreigden alle vijandelijke fron ten in den rug. Aan alle fronten wordt de opmarsch van onze troepen voortgezet. In de Tyriieensche Zee werd een vijandelijke duikboot tot zin ken gebracht. Onze luchtmacht, die on danks de moeilijke weersgesteldheid voort durend met de landmacht samenwerkt, heeft ook gisteren* haar aanvallende actie voort gezet en bomaanvallen ondernomen op de luchthaven van Mjcabba op Malta en op het arsenaal van Bizerta. Twee van onze jachtvliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika werden de bombardemen ten op de basis van Marsa Matronh en van Sidi Barrani herhaald. Een belangrijke con centratie F.ngelsrhe gevechtswagens en vrachtauto's werd op doeltreffende wijze met hommen van groot en klein kaliber be stookt. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. In Oost-Afrika werden bomaanvallen on dernomen op de luchtbases van Dzjiboeti en Bcrbera en op vijandelijke troepen in Kenya. De vijand ondernam, zonder resul taat, eenige vluehten boven Massaouah, As- sa b en Diredawa. Gisterenmiddag heeft de vijand bomaan vallen ondernomen op de stad Palermo, zonder schade aan militaire werken te be rokkenen. Onder de burgerbevolking wer den 25 personen gedood en 153 gewond. Een toestel werd door onze jachtvliegtuigen neergehaald. WOENSDAG 28 JUNI 1940. Jaarsveld, 414,4 m. VARA-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. TARZAN 133. Toen de afdelingen suidaten uit de zijwegen te voorschijn kwamen, spoorde Tarzan Zwarte Malluk tot grooter spoed aan. Ka'nllu bleef vlak naast zijn grooten makker lopen. „Waar gaan we heen?" vroeg O'Rourke. „Naar de olifantsstallen," antwoordde Tar zan, „waar we ons verbergen". „Die gele duivels," bromde Perry, „zijn vlugger dan jakhalzen. Ze zullen ons vast gevangen ne men. Laten we proberen het paleis binnen te dringen. Janette meenemen en zien dat we in de jungle komen. Het is onze eenige kans om te ontsnappen." „We zijn nog niet klaar om Tohr te verlaten," antwoordde Tar zan. „Niet klaar! Goeie help, ik ben elk ogenblik klaar hoe eerder hoe liever." De aapman schudde het hoofd. „Ik heb beloofd de slaven van de groeve te zullen verlossen. En ik houd mijn woord." Kailuk knikte be rustend. „Goed gesproken, Tarzan van de Apen. Als je hen vrij kunt maken, zullen ze je als één man volgen." Maar Tarzan voelde zijn hoop weer zinken, toen hij de gele krijgs lieden al nader en nader zag komen. Opeens scheen hun lot beslist. „Kijk! Vlak voor ons! riep Perry verschrikt. „Nog meer soldaten. Nu zitten we in een val voor en achter ons!" 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gevarieerd programma (opn.). 11.40 Declamatie. 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. I.10 VARA-orkest. 2.00 Esmeralda. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.15 Orgelspel en zang. 3.45 Voor de kinderen. 5.30 Accordeonduetten. 3.45 VARA-orkest. 6.40 Letterkundig overzicht. 7.00 Berichten. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang. 7.30 „De Golfbrekers". 7.40 Hobo en piano. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 De Ramblers. 9.00 Radiotooneel. 9.25 Rosianorkest. 10.00—10.10 Berichten ANP. Kootwjjk, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 De Twillight Serenaders en solist (opn.) II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Omroeporkest. hier links op het podium. Ik verzoek u bin nen te stroomen, dames en heeren!" Nu sprong hij vlug naar beneden, pakte een dienstmeisje, dat met open mond had staan luisteren bij den arm: „Mevrouw! Mag ik u verzoeken?" En hij leidde haar galant naar de kassa, waarna hij zich om wendde en riep: „Alstublieft vlug aansluiten, dames en heeren!" v En inderdaad stroomde een dikke slang menschen naar de kassa, waar de vrouw van directeur Wichtlmeyer terwijl haar echt genoot naar het draaiorgel liep en een be kend motief uit Carmen draaide, het on danks haar dichte sluier zeer goed merkte, als iemand haar in plaats van een tienpfen- nigstuk een waardelooze munt in de hand trachtte te stoppen. Nadat de directeur nog „Wat Bloemen Droomen" en „Wie had dat nu ooit van Tante gedacht?" gedraaid had, ging hij eens in de geldla kijken. Honderdelf biljetten? Dan beginnen we. Zijn vroüw sloot de kassa en ging heen om zich voor de voorstelling te verkleeden. Op het oogenblik, dat Wichtlmeyer de in gang van zijn tent wilde sluiten, zag hij. dat ginder bij de carroussel een ruzie aan de gang was. De eigenaar viel op een jongen aan, die uit de caroussel kwam gekropen en ranselde hem onder veel scheldwoorden af. De jongen heif zijn armen op om de slagen af te weren, maar het baatte niet en een stevige vuist slag wierp hem op den grond. jy vervloekte luiwammes!" schreeuwde de carrousselbaas, „ik zal je leeren om enkel te vreten, en niet werken!" En nu hij zag, dat Wichtlmeyer keek, riep hij hem verkla rend toe: „Daar sleep ik me die vent nou al acht weken mee, heb hem waarachtig van de straat opgeraapt en meegenomen om de car roussel te duwen, en nu is dat jong zoo lui, dat hij onder het werk inslaapt of veel te langzaam duwt. En dat juist op de uren waarin je met vlotte toeren een paar mark kunt verdienen...!" H(j wilde den jongen een trap geven tot besluit maar bleef verwonderd slaan kij ken: hjj was weg... Doch de carousselbaas had geen tijd om zich lang af te vragen, hoe die luiaard zoo gauw was verdwenen... „Haal jij het geld op!" riep hij zijn vrouw toe, „ik zal wel duwen! De bengel is er van door... Goed, tenminste een mond minder. In de volgende stad zullen we weer een paard huren om te trekken...!" Wichtlmeyer had den jongen echter in het oog gehouden en gezien, dat hij tusschen de menschen was verdwenen om een oogenblik later achter den zijwand van de„Wonderten- toonstelüng" weer op te duiken. Waarschijn lijk was hfl nu binnen in de tent en Wichtl meyer besloot, gedurende de voorstelling op hem te letten. Toen hij op het podium kwam om de eerste sensatie, den origineelen Marsmensch aan te kondigen, zag hij den knaap inderdaad op de voorlaatste rij zitten. De voorstelling was korter da n de reclame toespraak, die directeur Wichtlmeyer voor den ingang gehouden had. Allereerst verscheen er een wezen met een romp als een paasch- haas en een enorm langen hals, die eindigde in een soort eendenkop. Wichtlmeyer be weerde, dat dit de raadselachtige Mars-be woner was. liet hyn een paar maal met den hals draaien en met de oogleden knipperen waarna het vreemdsoortige wezen weer ach ter de coulissen verdween en mevrouw Wichtl meyer vlug uit haar Mars-costuum stapte om nu, in pagekleeding, op het tooneel de plaats van haar man te gaan innemen. Want hij moest nu als „Radumpo de Stiermensch" verschijnen. Tot dit doel beplakte hij zjjn gezicht met lange zwarte haren, trok een grijs-groen tri cot aan. waaraan een staart bengelde en werd nu. op handen en voeten ^kruipend, aan een dikke, rammelende ketting door zijn echtge- noote op het tooneel getrokken, waarbij hij wilde en waarlijk dierlijke kreten uitstiet. Nadat het publiek een interessante voordracht over de zonderlinge gewoonten van dit beest- mensch had aangehoord, moest het curieuze wezen een handvol hooi eten en water drinken uit een emmer; hiermee was dit gedeelte van voorstelling ten einde. Nu volgde de onthoofding. Nadat Wichtl meyer had vastgesteld, dat niemand uit het publiek bereid was om zich te doen onthoof den, besloot hij zijn eigen levensgezellin van haar kostbaarste lichaamsdeel te berooven. Zij moest op een stoel gaan zitten, werd met een zwarte doek bedekt dit met het oog op nerveuze toeschouwers daarna sloeg hij met een lange sabel rechts en links op genoemde doek, totdat hjj die wegnam en... het afgehakte hoofd van mevrouw Wichtl meyer op de tafel zette! Het was ongetwjj- twijfeld jeugdiger dan tevoren doch dit lag slechts hieraan, dat de wassen beeltenis ge maakt was in een tijd, toen Therese Wichtl meyer heel wat knapper was geweest dan nu en dat zjj thans hardnekkig bleef weigeren om een nieuw wassen hoofd te laten vervaar digen, dat met den huidigen toestand van het origineel meer overeenkwam. Het publiek dankte slechts met zwak ap- 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Omroeporkest. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 „La forza del destino", opera (opn 4.40 Orgelspel. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 6.15 Berichten (Engelsch).' 6.30 AVRO-Aeolianorkest en gramofoonmuziek 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Zang en orgelspel. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 AVRO-Dansorkset. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP, sluiting. 111511.30 Berichten (Fransch). plaus van dit inderdaad vrij gruwelijk too neel. Maar de nu volgende zoölogische won deren wekten de lachlust op. De sprekende kanarievogel werd in zjjn kooitje binnengebracht en door Wichtlmeyer als volgt in het Hamburgsch aangesproken. „Na, min lew Jung, wat rookst denn jern?" Z(jarrn oder Piep?" „Piep!" antwoordde de vogel duidelijk. Waarop Wichtlmeyer het onderhoud voor geëindigd verklaarde en thans het tweede na tuurwonder vertoonde: het paard, dat de kop had zitten, waar alle andere paarden de staart hadden. Hij hing een kleine ruif op, bracht een aardigen pony op het tooneel en zette hem met den staart aan de ruif.Ziedaar! Een ieder die wel eens paarden aan een ruif had zien staan, moest wel erkennen, dat dit paard den kop had zitten waar bij anderen de staart hing. Het laatste nummer, geheimen van het ha remleven" werd weer door mevrouw Wichtl meyer uitgevoerd. Zij verscheen als Fatima in een oriëntaalsch gewaad met witte sluier en een mandoline in de hand. Met smachten de kopstem begon zjj een lied voor te dragen, dat veertien strofen lang bleek te zijn en in een ontroerende beschrijving haar leven als haremdame weergaf. Overweldigd van mede lijden met haar eigen lot, zonk Fatima ten slotte met een tamelijke bons op het tooneel neer. Haar echtgenoot boog zich naar haar over: „Die jongen in dat blauwe hemd, tweede rjj van achteren heeft niet betaald, wij moe ten hem vasthouden!" fluisterde hjj Fatima toe. Toen wendde hij zich met een diepe bui ging tot het publiek: „Hiermede, dames en heeren is de hoog- interessante voorstelling ten einde. Want niemand van het geacht publiek zal toch wel verwacht hebben, dat wij hier onfatsoenlijke of aanstootgevende dingen vertoonen. Ik ver zoek mjjn geëerde gasten om mijn tentoon stelling aan alle vrienden en kennissen aan te bevelen, want elk van hen zal toch wel bij zich- zelf zeggen: dat moeten die ook maar eens beleven! De uitgang, dames en heeren bevindt zich aan de rechterzijde... hiermee verzoek ik u vriendelijk het etablissement snel te ver laten, daar een langer verwijlen opnieuw en tree zou kosten." Wordt vervol/jd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3