op niet militaire doelen De Spaansche grens bereikt N.V. Broodfabriek „De Volharding" Landhuis Adverteert in dit blad EEN SPOORBAAN OVER DEN AFSLUITDIJK BROOD Alderliefste Gemeub. %o£l no-cUt! BOMMEN OP ARNHEM Dc Presidentsverkiezingen in de V.S. Schagen Magousstraat 165 HUISJE B. J. M Slot - Schilder en Behanger Mej. A. M. D E M A N Nu gedeputeerde Polak verdwenen is De verbinding met DEN HELDER Veel leed, veel liefs, veel dankbaarheid Marktberichten Luchtgevechten De Japansche gezant uit Den Haag naar Batavia COMMUNISTISCH DAGBLAD VERBODEN Fransche troepen in Noord- Afrika leggen de wapens neer Thorbeckestraat 124 B - Schagen CONCENTREER Opdracht tot aanleg reeds gegeven Broodbons voor het Avondmaal SCHAGEN Middeastaods-cxamens Wat bij bom aanvallen in Noord en West Duitschland getroffen werd. In tegenstelling met de officieele mededeelingen van het Britsche mi nisterie van luchtvaart, volgens wel ke de Engelsche vliegers slechts mi litaire objecten zouden hebben aan gevallen, maakt men van bevoegde Duitsche zijde opnieuw melding van een aantal bombardementen van de laatste dagen, waarbij alleen zuiver niet-militaire objecten werden ge troffen. Zoo zijn te Munster, op de woonwijken 30 bommen gevallen en op de brouwerij West- falia en'omgeving 11, waardoor geringe schade werd geleden en eenige branden ont stonden, die onmiddellijk gebluscht konden worden. In de wijk Marxioh te Duisburg zijn op 12 huizen 25 brandbommen geworpen. De branden werden onverwijld gebluscht. De schade is slechts gering Ook ten noorden en, ten oosten van Wezel zün op vier kleine plaatsen in totaal 16 explosieve en 32 brand bommen geworpen. Alleen de grand werd beschadigd. Op Walsum zijn 1,4 explosieve en 9 brandbommen gevallen, waarbij drie koeien gedood werden. Overigens werd er geen schade aangericht. Zelfs de afgelegen badplaats Lippsprioge werd niet ontzien. Ilier vielen 10 bommen op het open veld. Bij de nachtelijke Duitsche aanvallen op havens en vliegvelden in Engeland zijn daar entogen uitsluitend installaties en fabrieken .van strategische beteekenis vernield. Bommen op Harne. In, den middag van 26 Juni dook uit laag hangende wolken een Britsch vliegtuig op hoven het centrum van de stad Harne in \V estfalen en wierp 8 explosieve bommen op een woonwijk. Vier personen werden gedood, 10 zwaar gewond en verschillende licht ge wond. Onder de dooden waren 3 kinderen, die op straat sneelden. Twee woonhuizen zfjn zwaar beschadigd. In den verren om trek bevindt zich noch militair doel, noch een fabriek. Het luchtafweergeschut, dat onmiddellijk in werking kwam, belette het vliegtuig verdere aanvallen te doen. Even snel als het uit de wolken was gekomen, verdween het weer. De luchtaanvallen op Italië. De buitenlandsche journalisten, die de schade in oogenschouw hebben genomen, welke door vijandelijke bomaanvallen in Ge nua is aangericht, hebben er zich ten volle van kunnen overtuigen, dat geen enkel mili tair of maritiem doel is geraakt. Zij hebben vastgesteld, dat de slachtoffers van den aan val uitsluitend burgers zijn en dat de ma- terieele schade zeer beperkt is. Te Sestri Ponente, waar zich een marine werf bevindt, heeft de vijand '250 schoten ge lost, waardoor 11 huizen van burgers zijn vernield, terwijl 3 dooden en talrijke gewon den zijn te betreuren. Duitsch legerbericht Het Duitsche oppercommando der weer macht maakt bekend: Zooals in het wapenstilstandsverdrag was bepaald, hebben onze in de kuststrook optrekkende snelle afdeelingen gisteravond ten Zuiden van Bayonne de Spaansche grens bereikt. Daarmede is de geheele kust van het Kanaal en den Atlantischen Oceaan van Frankrijk in ons hechte bezit. Kapitein-luitenant Prien meldt het tot zinken brengen van 40.100 ton vijandelijke koopvaardijtonnage. Gevechtsgroepen van het luchtwapen heb ben ook in den nacht van 28 Juni wapen fabrieken en haveninstalaties in Zuid- en Midden-F.ngeland met% succes met bommen aangevallen. Ontploffingen en fele branden werden voor een deel nog lang na de aan vallen waargenomen. Op 27 Juni vlogen overdag op verscheide ne plaatsen van de Nederlandsch-Belgische kust Britsche vliegtuigen binnen. Zij wer den door onze jachttoestellen aangevallen, waarbij on een plaats alle 6 binnen gevlo gen toestellen neergeschoten werden. Twee andere vliegtuigen gelukte het, gedekt door laaghangende wolkbanken door te dringen tot in de streek van Hannover en bommen neer te werpen. Er vielen verscheidene doo den en gewonden en er werd eenige mate- rieele schade aangericht. Ook in den nacht van 28 Juni vlogen we derom Britsche vliegtuigen West- en Noorrt- Duitsehland binnen. Op verscheidene plaat sen, onder meer ook op woonhuizen, wer den bommen gewornen. waarbij verschei dene personen werden gedood of gewond. Bij een aanvaDpoging op het vliegveld Stavanger-Sola werd een Engelseh vliegtuig nogtijds de nadering boven zee neergescho ten. Onze nachtiaeers schoten drie vijandelijke vliegtuigen neer. Het luchtafweergeschut der marine haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. In totaal verloor ('e tegenstander op 27 Juni 12 vlieg tuigen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Eén zwaargewonde, materieele schade. Aanval bedoeld op den spoorweg? In vervolg op het bericht elders in dit nummer over den bom-aanslag op Arnhem worden nog de volgende bijzonderheden vermeld: In den vangen nacht heeft ook Arnhem een Engelsche bomaanval te verduren gehad. Een bombarde mentsvliegtuig wierp omstreeks half drie aan den Oostrand van de stad een viertal bommen af. Eén huis w-erd getroffen, een groot aantal hui zen werd door rondvliegende boni- schenen ernstig bechadigd. Een man werd zwaar gewond onder de puin- hoopen van een huis aan de Spijker straat vandaan gehaald. Vele andere burgers liepen lichtere wonden op. Een paar huisgezinnen zijn op wonder baarlijke wijze aan den dood ontsnapt. In een h^iis, dat tijdens den oorlog reeds door een granaatscherf was getroffen en juist weer in gebruik genomen was, vond een in storting plaats, zonder dat iemand gewond werd. In een andere woning stortte de ach- terbouw in, waardoor eenige kinderen in hun bed onder het puin bedolven werden. Toen de kinderen bevrijd waren, aldus de Tel. bleek geen hunner letsel te hebben ge kregen. Van een groot aantal huizen in de 's-Gravenmolenstraat zijn de daken vernield. In een groot deel van het Oosten van de stad zijn de ruiten der woningen vernield. Vermoedelijk was de aanval gericht op een spoorweg in de omgeving. De Japansche gezant in Den Haag, Ishi, zal volgens persberichten, naar Batavia wor den gezonden om de Japansche regeering te vertegenwoordigen bij den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië. Tegelijkertijd spreken de bladen van het voornemen om een diplomaat naar Fransch Indo-China te zen den. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft in verband hier mee verklaard, dat de Japansche gezant in Den Haag inderdaad naar Tokio is terugge roepen. Na zijn terugkeer zal een beslissing worden genomen over zijn uitzending naar Batavia. Over het zenden van een bijzondere diplomatieken vertegenwoordiger naar Fransch-Indo-China is niets bekend. Naar de Telegraaf verneemt, is „Het Volks dagblad", het orgaan van de Communisti sche partij Nederland, op last van de auto riteiten verboden. Men zou Donderdag juist de dagelijksche oplage drukken, toen van hoogerhand bevel werd gegeven de uitgave te staken. Het verbod van uitgave van het communis tische blad is genomen op grond van de on langs verschenen Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende de bevoegdheden van de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van Algemeen Bestuur. Hier in wordt o.m. over de uitgifte van drukwer ken het volgende bepaald: „Indien het belang van de openbare orde en het openbaar leven zulks eischt. zal de bevoegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, de noodige maatrege len treffen". Het D.N.B. meldt: In welingelichte ltaliaansche kringen be vestigt men het bericht, dat de opperbevel hebber der Fransche strijdkrachten in Noord Afrika, generaal Nogues, op grond van het bevel van den generalisimus Weygand, zijn troepen in Marokko, Tunis en Algerije order gegeven heeft, de wapens neer te leggen. Generaal Gouraud naar Marokko. De Fransche generaal Gouraud is Donder dag in Tanger aangekomen en gisteren naar Fransch-Marokko doorgereisd, aldus hel D.N.B. Naar verluidt heeft hij een speciale opdracht van maarschalk Pétain. Zijn reis moet verband houden met wijzigingen in het opperbevel der Noord-Afrikaansche troepen. WILLKIE REPUBLIKEINSCH CANDIDAAT. De aanwijzing van Willkie tot republi- keinsch candidaat voor het presidentschap, is geschied bij de zestiende stemming en wel in hoofdzaak ten koste van candidaten, die weinig vooruitzichten hadden. Alleen Sena tor Taft was in den eindstrijd een gevaarlij ke tegenstander voor Willkie. Nadat het re sultaat vaststond, hebben de deelnemers aan de republikeinschen partijdag, onder grooten bijval een besluit aangenomen, waarin werd vastgelegd dat de aanwijzing van Willkie eenstemmig tot stand is gekomen. Willkie. die directeur-generaal is van een electrici- teitsfabriek en 48 jaar oud is, heeft onmiddel lijk, nadat hij was aangewezen, verklaard, dat hij alles zal doen om de Amerikaansche welvaart en de nationale eenheid te herstel len en om de landsverdediging te volmaken. KUIPERSTR., DEN HELDER, meldt, dat waarschijnlijk a.s. MAANDAG 1 JULI een ge deelte zal gebakken worden. Door de omstandigheden is het nog niet geheel zeker. Mocht broodbakken nog niet mogelijk zijn, dan zal zulks ze ker later geschieden, waarvan wij dan nadere aankondiging zullen doen. Wij verzoeken onze clientèle ons in deze ter wille te zijn. Aanbevelend, DE DIRECTIE. ADMINISTRATIEBUREAU T'jdelijk adm te Maandags te Den Helder, Sluis- dijkstraat 109. Te koop: Een lief met mooien tuin, direct te aan vaarden. D. DE LEEUW, Rui- geweg F 8, Schagerbrug. KRUGERSTRAA.T 99. DEN HELDER, TIJDELIJK ADRES: te huur met grooten tuin te Schoorl; direct te aanvaarden. Te bevr. bij K. P. ZUURBIER, Schoorl, Tei. 253. op het krachtigste reclame-middel Courantenreclame De initiatiefnemer tot het voeren van een actie voor de aanleg van een spoorbaan over den afsluitdijk, burgemeester Mijnlieff van Anna Paulowna, kon ons mededeelen, dat opdracht tot het maken van een spoorver binding met Friesland over don afsluitdijk is gegeven. In Anna Paulowna en op den dijk zijn tech nici reeds bezig de noodige metingen te doen en de baan uit te zetten. Met groote voldoening begroeten wij dit krachtige aanpakken, dat voor de Noordpunt van Noord-Holland van zoo groot economisch nut zal blijken te zijn. Ons rijke agrarisch gebied komt thans in directe verbinding te staan met Friesland en Groningen, maar bovendien met het zeer dicht bevolkte gebied van Noord-Duitschland ((BremenHamburg), wat door deze spoor verbinding ongetwijfeld een groot afzetge bied voor onze land- en veeteeltproducten kan worden. Voor vele markten in ons Noorderkwartier kan het geheel nieuwe oriënteering, maar daardoor ook groote opleving beteekenen. Geen opvolger voorloopig. Door de bepaling dat de Staten-Generaal voorloopig op non-actief is gesteld, komt de op 30 Juli a.s. vastgestelde vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland tot verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te vervallen. Blijkens bedoelde verordening bepaalt de rijkscommissaris tevens in hoeverre verdere benoemingen van leden van Ged. Staten plaats vinden. In verband hiermed kan in de vergadering van 2 Juli a.s. niet worden over gegaan tot benoeming van een lid van Ged. Staten in de vacature Polak. Deze benoe ming zal tot nader order moeten worden uit gesteld. EEN REGELING GETROFFEN. De regeeringscommissaris voor de voed selvoorziening heeft zicli bereid verklaard, aan de behoefte aan brood voor de bedie ning van het Heilig Avondmaal tegemoet te komen, indien de aanvragen daartoe van uit de protestantsche kerkgenootschappen centraal behandeld worden. De kerkeraden moeten tijdig een opgave van het bcnoo- digd aantal brooden. den datum en het adres voor de toezending der broodbons aan liet secretariaat der Synode, Java- straat 100. Den Haag. zenden. Een voorwaarde van den regeeringscom- missie was nog. dat iemand zich voor de redelijkheid en de goede trouw der aan vragen verantwoordelijk zou stellen; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft dat, volgens het Hsb., gedaan. WIERINGEh EINDELIJK WEER BRUIKBAAR. Na een rust van eenige jaren gaan er nu geregeld kranen van den Oever weg, bestemd voor den Noordoostpolder, die daar hun diensten zullen bewijzen. DIT JAAR GEEN POLDERDAG. Wegens den moeilijken tijd zal dit jaar geen polderdag gehouden worden. EXTRA VROEGTREIN 10 MINU TEN EERDER. De speciale vroege trein, welke door de spoorwegen is ingelast, ten gerieve van de Heldersche vluchtelingen zal vanai heden tien minuten eerder vertrekken, dus om 6.35 uur 's morgens uit Schagen. NORMAALEXAMEN 28 JUNI 1940. Geslaagd zijn: Josephus J. Remmeren, Mid denmeer; Jan J. Klant, Schagen; Teunis A. van Klaveren, Hauwert; Klaas Knegt, Noord scharwoude; Pieter Koning, Noordscharwou- de; Cornelis Kostelijk, Zuidscharwoude; Jan Koster, Hauwert; Frits Kruit, Schagen; Pie ter Kuin, Sijbekarspel; Jan Kuit, St. Maarten Lambertus Kuit, Wieringen; Willem Leeg water, Alkmaar; Johannes de Man, Den Hel der; Jan Manneveld, Dirkshorn; Jacob Mosk Schagerbrug; Gerrit Oudijk, Den Helder; Jan Corn. Ooyevaar, Broek op Langendijk; Bin Paulusma, Haringhuizen; Dirk Purmer, Ju- lianadorp; Pieter H. van Raalte, Winkel; Pieter de Ruyter; Wijdenes; Petrus N. Rui ter; Zijdewind; Antje de Ruyter, Hauwert; Marianus C. Ruyter, Breezand; Luberta van Rijswijk, Schagen; Willem J. Schuyt, Schoorl Nicolaas Sikking, Anna Paulowna; Jan C. Slikker, Noordscharwoude; Jan Smit. Noord- Scharwoude; Dirk Stam, Heerhugowaard; Gesinus Temmink, Oostvvoud; Wytze Nelt- man, Den Burg Texel; Cornelis J. Verkroost, Warmenhuizen; Pieter Voorthuyzen, Bar- singerhorn; Jacob J. Vos, Callantsoog; Jacob v. d. Welle, Broek op Langendijk; Reindert Wit, Gouwe, gem. Hoogwoud; Frederik van Zoonen, Kolhorn; Simon Zwagerman, Bcn- ningbroek; Cornelis Zwart, Alkmaar. Afgewezen 13. SPECIAALEXAMEN Jacob Rcindprman, Den Helder. ANNA PAULOWNA De polder heeft wéér gasten! Het juiste aantal is nog niet bekend, maar naar een globale berekening vinden een vier a vijf duizend geëvacueerden onderdak in onze gemeente. Vier a vijf duizend uit eigen huis gevluch ten hoeveel leed houden die paar woorden niet in leed soms dat met geen pen is te beschrijven. Met den angst nog op 't gezicht moe en afgemat, toch opschrikkend als ze weer 't ronken van een vliegmachine meen den te hooren, zijn ze langs onze wegen ge trokken, achter kinderwagens, op zwaar be pakte fietsen met autobus en aftandsch paard-en-wagentje, een ernstig-zieke op een handkar! Een onafgebroken stroom van el lende. Maar allen vonden onderdakl En al hadden wij, uie de Poldersche gastvrijheid kennen, niet anders verwacht, het zal de ongelukkige gevluchten zeker getroffen en veel goed gedaan hébben, toen zij merkten met welk een gulheid huis en hart voor hen openstonden. O ja, ook wij hoorden van enkele minder prettige ervaringen: van vrouwen, die geen zin hadden de aardappelen voor het hun gratis verstrekte maal te schillen;* van per sonen, die zich nog niet goed konden reall- seeren in welke omstandigheden zij ver keerden en hoewel hun met veel liefde een vilig onderdak werd aangeboden, meenden te moeten opmerken, dat ziin niet gewend" waren op een stroozak te slapen. Doch zeker waren dat slechts uitzonderingen, zoodat bii waren dat slechts uitzonderingen, zoodat wij kunnen zeggen: er was veel leed, maar ook veel liefde en *- dankbaarheid! Natuurlijk zij hier en daar groo;e moeilijk heden gerezen, nu de bevolking zoo plotse ling bijna verdubbeld werd. Er zijn zieken, die door gebrekkige huisvesting niet de ver zorging kunnen krijgen, die zij behoeven. De scholen zijn overbevolkt en moeten haar deu ren gesloten houden voor de kleine vluchte lingen. die men, nu zoo op een gepakt ge huisd wordt, zoo graag een paar uur in an dere omgeving zou willen onderbrengen. Wat nu de eventueele vergoedingen betreft verwijzen wij naar de pertinerte verklaring van den burgemeester van Schagen in de raadsvergadering van gisteravond gedaan. Deze heeft van de autoriteiten de verzeke ring ontvangen, dat voor de Heldersehe vluchtelingen en evacuatie, bepalingen zul len gelden, voor hen die niet in staat zijn ver goeding te geven. Een en ander moet echter behandeld wor den door de officieele evacuatie ominissie, onderlinge afspraken gelden dus niet, OPSTAND Wij allen zijn van tijd tot tijd in opstand tegen het leven. Er zijn zooveel „waarom's" waarop niemand antwoordt. Waarom sterft iemand die ons lief is, waarom verloochent een zoogenaamde vriend ons, dien wij een eerlijke toewijding hebben betoond, waarom slaagt een ander met schijn baar weinig of geen inspanning, terwijl wjj tot heden toe, ondanks groote inspanning niet slaagden, waarom komt een op zichzelf reeds onaangenaam voorval tot overmaat van ramp nog op zoo'n allerongelukkigst tijdstip. Waarom, ja waarom? Wjj blijven het antwoord schuldig en we zijn geneigd om bitter en opstandig te worden tegen het leven en tegen iedereen, vooral tegenover hen wie het beter gaat dan ons. Is dat redelijk? Dat is het zeker niet. Maar wat voor een mensch van meer belang is: helpt het iets? Ook al niet! Er is tot zekere hoogte een antwoord te vinden op alle „waarom's", voor ieder volgens zijn eigen aanleg en psyche, en reeds het zoeken naar een dergelijk antwoord stemt eer tot vrede dan bittere opstandigheid. Wanneer wij de hierboven gestelde vragen eens als voorbeeld nemen en het beantwoor den ervan in deze lijn probeeren. Elk mensch sterft als het volgens kosmische wetten zijn tijd is. Om een ons niet bekende reden is dat het juiste moment voor hem om dit bestaan voor een ander te verwisselen, evenzeer al ont breekt ons kennis van de gegevens om dit te kunnen inzien. Het is natuurljjk om droefheid en gemis te gevoelen over het heengaan van een ge liefd wezen, en de eenige troost is, ons te ver diepen in het mooie van de uren van samen zijn in het verleden. De „vriend" die ons in den steek laat was nooit een waar vriend; is dan niet onze eigen menschenkennis te kort geschoten dat wij een onwaardige als vriend hebben verkozen? Een bewust ontwikkelen van onze menschenkennis door middel van scherp waarnemen en niet te gauw relaties aanknoopen zal ons waarschijnlijk voor een tweede teleurstelling van deze soort vrij waren. Wat het slagen van anderen met schijnbaar weinig moeite betreft, hoe lang hebben wjj hun poging gadegeslagen? Is het niet moge lijk dat jaren van inspanning, mistasten en opnieuw probeeren achter hen lagen, voor zij tenslotte schijnbaar zoo gemakkelijk slaag den En als wjjzelf ondanks wezenlijke in spanning niet slaagden, spanden wjj ons dan wel op de meest doeltreffende manier in, en gaan wjj niet, uit sleur, moeizaam verder op een verkeerden weg? Zoo niet, dan komt de lang gewenschte overwinning voor ons wellicht morgen of overmorgen en misschien óók schijnbaar ge makkelijk of werkeljjk gemakkelijk. De laat ste loodjes wegen niet altijd het zwaarste. Wat het ongelukkig tijdstip betreft, waarop wjj tegenslag hebben, wel tegenslag is nooit welkom, en een ongeluk komt nooit alleen; laat ons hopen dat de „pech" even kort ais hevig is. Het zoeken naar een antwoord op 's Levens waarom's? heeft nog dit voordeel, dat wjj erdoor ontdekken welke van de dingen, die ons in opstand brengen wij bi) machte zijn ge heel of gedeeltelijk te veranderen. Dr. JOS DE COCK. KERK-BOLLEN VEILING. De ten overstaan van Notaris Koomen ge houden bloembollenveiling ten behoeve \an de R.K. Kerk in de Spoorbuurt bracht f 500 op. HERIJK Op 1 en 2 Juli a.s. zal ten huize van den heer Van der Goes genlegenheid gegeven worden voor den herijk van maten en ge wichten. ALKMAAR, 28 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd 30 stapels, zijnde 93.000 Kg.: fabrieksbaas kleine 27.50, Boerenkaas kleine 26.50, idem commissie 27.Handel vlug. ALKMAAR. 28 uJni. Aardappelen, nieuwe 3.60—5.70 aardbeien 0.320.61, andijvie 1.103.20, bloemkool I 8—12. idem II 47. doperwten 5.508. drui ven 31.kropsla 1"2.70. komkommers 4 5.70, peterselie 2.603.60. perziken 11. postelein 0.200.36, peulen 817.50. rabar ber 1.203.60, selderie 0.501.40, spinazie 8408 ct.. snijboonen 13—20. dubbele sper- cieboonen 1517. tuinboonen 2.503, toma ten 10.50—12. uien 5.709, wortelen 57. BROEK OP LANGENDIJK. 29 Juni. Schotsche muizen 5.505.80. drielingen 3.30—3.90. kleine 1.20—2.20. 450 bos rabar- l>er 1.3S70 Ka. tomaten: A 21.—. B 21. C 21.CC 12.3013.10. Veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE. 29 Juni. Aanvoer: 98S00 Ka aardappelen: Schot sche muizen 5.505.70. grooten 5.50, bi. ei genheimers 6.20, drielingen 2.803.59. kleine 1.20—1.S0.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3