Maarschalk BALBO gesneuveld Engelsche bommen op Amsterdam Britsche havens en vliegvelden gebombardeerd Gemeentebesturen moeten werk zoeken! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Luchtgevechten brengen successen Geen ontruiming van de kuststrook Strijd in Fransch Noord-Afrika cn Syrië gestaakt Vlaggen halfstok in Italië Hitier was te Parijs Bommeo op Kerkrade 1 J UL I 1940 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 8964 Duitsch legerbericbt Italiaansch leqerbericht AMERIKAAN OVER DE BRITSCHE VERDEDIGING Dc Rijkscommissaris bezoekt Den Helder Bonnen die deze week gelden: Dikste man van Frankrijk overleden HELDERSCHE COURANT MAANDAG 'fitgave der Uttg.-Mt|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAARSCHALK BALBO. Het Italiaansche hoofdkwartier geeft een extra, negentiende, leger- bericht uit, dat den volgenden in houd heeft: Bij een vijandelijk bombardement boven Toboerk. op 28 Junt, is het door Italo Balbo bestuurde vliegtuig brandend neergestort. Italo Balbo en de andere leden der bemanning zijn om het leven gekomen. De vaandels der strijdkrachten van Italië neigen zioh ten teeken van hulde en hoog eerbewijs aan de nagedachtenis van Italo Balbo, vrijwilliger en alpenja ger in den wereldoorlog, lid van het viermanschap der revolutie, oceaan- vlieger en luchtmaarschalk, in den strijd gevallen." Vlaggen halfstok in Italië. De Duce heeft bepaald, dat wegens den dood van Balbo op 30 Juni en 1 Juli de vlag gen op de openbare gebouwen en de vlieg velden halfstok worden geheschen en' dat de insignes van de gebouwen van partij en fas cistische organisaties met rouw omfloerst worden. Maarschalk Balbo, gouverneur van Libve, is een der bekendste en actiefste figuren van het fascistische Italië geweest. Hij is in 1896 geboren in de provincie Ferrara. Reeds in zijn jonge jaren voelde hij zich tot de poli tiek aangetrokken. In den wereldoorlog streed hij als vrijwilliger, eerst als alpenja ger, later bij de luchtmacht. Hij werd meermalen wegens dapper ge drag onderscheiden en tenslotte bevorderd tot officier. Na den wereldoorlog verwierf hij te Florence den doctorstitel. In 1915 had hij Mussolini leeren kennen. Onmiddellijk bleken zij dezelfde denkbeelden te hebben en in zeer korten tijd had Balbo de geheele Povlakte tot Milaan voor de nieuwe ge dachten gewonnen. Aaq de zijde van Mus solini, de Vecchi en de Bono maakte hij den marsch naar Rome mede. Sedertdien voerde hij den titel „quadrumvir". Bij den opbouw van het nieuwe Italië werd hij aanvankelijk belast met het bevel over de vrijwilige nationale veiligheidsmilitie. In 1925 werd hij onderstaatssecretaris in het ministerie van economische zaken, om ten slotte in het ministerie van luchtvaart een arbeidsterein te vinden, dat bij zijn aanleg paste. In 1933 werd hij luchtmaarschalk en gouverneur van Libve. De koloniseering van Libye kan als zijn werk beschouwd worden. Zeer bekend is de groote kolonisee- ringsactie, die op zijn initiatief in 1938 be gon met 'het vertrek van 20.000 Italianen naar Libye. In 1938 bracht Balbo een bezoek aan Duitschland, waarbij hij vriendschapsbetrek Het Italiaansche blad „Giornale d'Italia" meldt uit San Sebastian, dat in Londensche kringen groote teleurstelling heerscht over het neerleggen der wapens door de Fransche opperbevelhebbers in Noord-Afrika en Sy rië. De vroegere gouverneur van Parijs, Gou- raud. die te Tanger is aangekomen en ter stond haar Fransch Marokko doorgereisd is, heeft opdracht, alle Fransche ambtenaren in Fransch Noord-Afrika, die nog in verbin ding staan met het z.g. „nationale Comité" van de Gaulle en voor de voortzetting van den oorlog in de Fransche koloniale gebie den ijveren, af te zetten. Het is thans dui delijk dat het Fransche nationale connté van de Gaulle niet meer in staat is, eeniger- lei invloed uit te oefenen ten aanzien van de voortzetting van den oorlog op J ransch ko loniaal en protectoraatsgebied. Ook kan er geen sprake meer zijn van het vestigen van den zetel van het nationale comité op Fransch koloniaal grondgebied, zooals eeni- ge dagen geleden nog in het voornemen lag. kingen aanknoopte met generaal-veldmaar- schalk Goering, die het volgende jaar op zijn uitnoodiging een bezoek aan Italië cu Libye bracht. Ook Duitschland rouwt. De heldendood van maarschalk Balbo, die in het Duitsclie volk een diep medege voel voor het zware verlies voor het be vriende en verbonden Italiaansche volk heeft gewekt, wordt ook in de Berlijnsche zondagsbladen op indrukwekkende wijze herdacht. Telegrammen van rouwbeklag aan Mus solini worden gezonden door Hitier, Goering en von Ribbentrop. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Amsterdam groote consternatie gewekt door het ontploffen van bommen, uitgewor pen door Engelsche vliegtuigen. Omstreeks half vier werden drie bommen van licht ka liber neergeworpen op landerijen achter een tuindorp in de omgeving van de stad, in de directe nabijheid van enkele boerderijen, welke echter niet getroffen werden. Twee bommen explodeerden en drongen diep in den grond. Door de scherven werd een twee tal koeien gewond. De derde bom, vermoede lijk een tijdbom, was Zondagmiddag nog niet tot ontploffing gekomen. In verband hierme de is de omgeving volledig door de politic afgezet.» In het tuindorp is op verschillende plaat sen schade aangericht door, naar de heer J. Verschoor, hoofd van den gemeente'ijken luchtbeschermingsdienst, vaststelde, uit de vliegtuigen neergelaten lichtkogels. Dit neer laten geschiedde, zoo neemt men aan, van te geringe hoogte, met alle gevolgen van dien. Een tweetal kogels is door de daken van wo ningen gedrongen. Dat de bewoners niet ge troffen zijn, mag als een groot geluk be schouwd worden. In de woning van de fami lie H. veroorzaakte de 3 kg. zware kogel, welke vlak langs het bed van twee kinderen door den vloer drong en ten slotte bleef ste ken in den zolder van de woonkamer, brand in de linnenkast, terwijl tevens een tafeltje en het zeil verbrandden. De bewoners en de brandweer konden het vuur tijdig blusschen. De kogel is verwijderd. Uit foto's in de bladen, waarop Hitier met zijn staf aan den voet van den Eifeltoren staat afgebeeld, blijkt dat de Fuehrer een dezer dagen de Fransche hoofdstad heeft be-. zocht. In Frankrijk geen bijzondere ge beurtenissen. H o ofd kwartier an den F h r e r, 30 Juni (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In Frankrijk en op zee geen bijzondere ge beurtenissen. In den nacht van 29 op 30 Juni hebben Duitschc gevechtstocstellen de havenwerken en wapenfabrieken in Enge land cn Schotland met bommen aangevallen, op vele plaatsen werden ontploffingen eli branden waargenomen, voornamelijk in de haven van Cardiff en Bristol, waar verschei dene benzineopslagplaatsen in vlammen op gingen. Vliegvelden bij Lincoln, Nottingham en York waren het doel van nieuwe succes rijke luchtaanvallen. Britsche vliegtuigen hebben des nachts in Noord- en West-Duitschland op verscheidene plaatsen niet-militaire doelen met bommen aangevallen. De aangerichte materieele scha de is onbetcekenend. In een W'est-Duitsche stad beschoot een Britsch vliegtuig de voor het blusschen van een brand uitgerukte brandweer met machinegeweren. Vier vijandelijke vliegtuigen zijn door luchtdoelartiHerrie neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. a Verschillende Britsche vliegtui gen neergeschoten. Ergens in Italië 30 Juni (Stefani) - Het twin tigste legcrbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt; Opmerkelijke bedrijvigheid van onze troe pen aan de grens van Cyrenaica. Een dorp werd bezet, waarbij de aanvallen van vijan delijke gemotoriseerde formaties werden af geslagen. Tijdens luchtgevechten werden vier vijandelijke vliegtuigen omlaag geschoten. Eenige leden van de bemanningen dezer vliegtuigen werden gevangen genomen. Twee van onze vliegtuigen keerden niet op hun basis terug. Tijdens een vijandelijken aanval op To- broek, dat onbeteekenende schade heeft op- geloopen, wisten onze jachtvliegtuigen, die inmiddellijk waren opgestegen, twee vijande lijke vliegtuigen neer te halen, terwijl ook een derde toestel verloren is gegaan. Een vijandelijke luchtaanval op Mapsoea veroorzaakte geen schade. Een vijandelijk vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie neergeschoten. „VLOOT KAN ENGELAND NIET UELPEN". De chef-piloot van de Lockheedvliegtuig- fabrieken, Headle, die dezer dagen uit Frankrijk teruggekeerd is, heeft in een in terview te Los Angelos, verklaard, dat de Britsche vloot Engeland niet kan helpen. Oorlogsschepen zijn tegen vliegtuigen, die de schepen misschien niet tot zinken kunnen brengen, doch wel voor den strijd onbruik baar maken, hulpeloos. De Engelsche vloot heeft geen aanvals- objecten. Tegen wolken van duikbommen werpers staat zij machteloos. Headle gewaag de voorts van de superioriteit van het Duit- sche luchtwapen, van den strik der duik bommenwerpers, waartegen geen verdedi ging bestaat. Rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart neemt de verwoesting in oogenschouw. Studiereis naar de Noordelijke Provinciën. De rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, rijksminister Seyss In quart, heeft ook dit weekeinde benut om ons land en zijn bevolking beter te leeren kennen. Waren het de vorige week Zater dag de Provincie Utrecht en het Zuidelijk deel van Gelderland, dat de rijkscommis saris per auto doorkruiste* Zaterdag reed de rijkscommissaris langs de geheele kust lijn naar Den Helder en vandaar via den sluitdijk naar Harlingen, Leeuwarden en Groningen. In Den Helder bezocht de rijkscommissa ris de plaatsen waar Engelsche bommen verwoestingen hebben aangericht. Hij werd voorgelicht door den plaatselijken marine- commandant. In Friesland en Groningen heeft de rijks commissaris verschilende merkwaardighe den bezichtigd en te Leeuwarden besprak hij met de Nederlandsche autoriteiten vraagstukken, die voor provincie en bevol king van belang zijn. Zondag bezocht de rijkscommissaris een Groningsche boerderij. Op den terugweg is een kruistocht over de Veluwe gemaakt en werd Apeldoorn be zichtigd. Objecten waaraan veel vertoond kan worden en die weiniq mate riaal eischen. De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van So ciale Zaken heeft tot de gemeente besturen een circulaire gericht waarin op krachtige wijze wordt aangespoord objecten voor werk verruiming te zoeken. Wij lezen in de circulaire o.a.: Voor de daartoe geëigende objecten zal op de gebruikelijke wijze subsidie in den loonpost kunnen worden verkregen. Bij de keuze van bovengenoemde werken dient op hun waarde als middel tot werk verruiming te worden gelet. Dit beteekent in de eerste plaats dat de kosten voor het grootste deel uit loonen dienen te bestaan. U gelieve met voortvarendheid er naar te streven, dat dergelijke objecten eventu eel in samenwerking met waterschappen en andere worden voorbereid. Over dc plannen kan in eerste instantie overleg worden gepleegd met de inspectie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming in uw provincie. Mijnerzijds wordt gaarne de ver zekering gegeven, dat voor een snelle be oordeeling en goedkeuring van daarvoor in aanmerking komende dat wil in ver band met het bovenstaande zeggen loon- intensieve, weinig materiaal eischende en zoo mogelijk blijvende werkverruiming bie dende plannen zal worden zorg gedra gen. Ik vertrouw, aldus besluit de circulaire, dat uw college er met kracht toe zal mede werken, dat het in dezen bedoelde middel tot bestrijding van de werkloosheid te weten door uitvoering van werkverruiniingsobjec- ten, op korten termijn tot belangrijke resul taten zal leiden. De Jonge Vieren in actie tijdens de roei- wedstrijden van de .Koninklijke op den Amstel te Amsterdam Broodbons 41 tot en met 50: (broodbonboekje) geldig van 1 Juli tot en met 7 Juli (niet gebruikte tot en met 11 Juli). Voorts zijn de niet-gebruikte van serie 31 tot en met 40 nu, nog geldig tot en met 4 Juli. Bon 75: Eén half pond tarwebloem of één half pond zelfrijzend bak meel tot en met 12 Juli. Bon 69: pond koffie of ons thee tot en met 5 Juli; daarbij bon- nummer nog onbekend. Bon 80: één kilo suiker tot en niet 25 Juli. Petroleumzegel Periode II. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 14 Juli (alleen voor degenen, die - daartoe vergunning hebben). Toekomstig Nederlandsch leger ter opleiding naar Duitschland. (van onzen Haagschen correspondent.) Naar ons ter oore komt, is pas den aller- laatsten tijd besloten tot de algemeen demobi liseering van de Nederlandsche weermacht en de oprichting van den burgerlijken Op- bouwdienst, waarin een groot deel van het beroepspersoneel kan en alle werkloozcn minderen moeten worden opgenomen. Aanvankelijk iag het nh. naai' in ingewij de kringen verluidt, in de bedoeling, het Ne derlandsche leger-op-vredesvoet terug te brengen tot vier divisies, ieder van drie tot vier regimenten met daarbij behoorende wa pens. Alle afzonderlijke commando's, zoo als van de Vesting Holland, van de Stelling van Amsterdam, e.1., zouden worden opge heven en een eventueel overcompleet aan lager beroepspersoneel zou worden samen gebracht in z.g. kaderbataljöns. Nog maar kort geleden zou men van de zen opzet zijn teruggekomen en besloten heb ben tot algeheele demobiliseering. Zij die nog niet pensioengerechtigd zijn, of op an dere wijze den dienst kunnen verlaten, wor den niet „ontslagen", doch „gedemobili seerd". Zij,- die ontslagen worden en de dienst plichtigen, die met groot verlof gaan, moeten een plechtige verklaring afleggen, nimmer de wapenen tegen Duitschland te zullen op nemen. Een verklaarbare formaliteit, aange zien al onze militairen, formeel, nog krijgs gevangenen zijn. Het wordt dus thans zoo, dat onze mili tairen, die niet in het gewone economische leven kunnen worden opgenomen, bij den burgerlijken Opbouwdienst zullen worden in gedeeld. Voorloopige berekeningen zijn gekomen tot een sterkte van 60.000 man. Een vraagstuk op zich zelf is, dat de 2000 jongelui, die in Duitschland op de S.S.-school bij München een opleiding van ongeveer een jaar zullen ontvangen de eerste groepen zijn reeds vertrokken en die bestemd zouden zijn voor het officiers corps van het toekomstige Nedcrlanrteche leger. Alarmeerende geruchten offici eel tegengesproken. In verband met geruchten over een wel dra te verwachten ontruiming van grootere of kleinere gebieden langs de kust, verne men wij van bevoegde Duitsche zijde, aldus de Tel., dat hiervan in geen enkel opzicht sprake is. Dertien dooden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben Engelsche vliegtuigen Kerkrade, de mijn werkersplaats in Zuid-Limburg gebombar deerd. Vijf bommen werden uitgeworpen op de buurtschap Bleierheidc waar 13 men- schen weiden gedood. Verschillende huizen werden verwoest. De bevolking van de gemeente Kerkrade is diep onder den indruk van deze ramp. Er is geen sprake van militaire doelen in deze gemeente, zoodat het ook hier weer paniek- zaaien onder de onschuldige burgerbevolking betreft. In oen dorpje in Savoye is op 38-jarige leeftijd cle grootste en zwaarste man van Frankrijk overleden. Hij had een lengte van 2.45 nieter en woog 330 pond. Zijn duimen waren bijna 4 cm. breed.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1