ENGELAND BRANDSTOFFEN Handelaren mogen weer verkoopen DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Aan onze abonné's Verwarring Engeland Vloot concentratie bij SINGAPORE Hollend paard verwondt vijf menschen Engelsche eilanden door Duitsche luchtvaart bezet Tot 1 October in Amerikaansche vloot steeds grooter 68e JAARG. No. 8965 Het Verre Oosten trekt zijn krachten samen Gep. Vice-Admiraa) Kruy s overleden 20 procent van het jaarverbruik MUSSÖLINI TE MENTON Gezamenlijk gebed in Engeland HELDERSCHE COURANT DINSDAG 2 J ULI 1946 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.-MJJ. Hollands Noorderkwartier N.V. le Deo Heldor STAD WORDT IN STAAT VAN VERDEDIGING GEBRACHT. Admiraal Sir Percy Noble, de opper, bevelhebber van de Engelache zee strijdkrachten in het Verre Ooeten heeft met zijn geheelen staf Hong kong verlaten om zich naar Singa pore te begeven. ffit Shanghai meldt men, dat het grootste deel van deze zeestrijd krachten en verschillende Australi sche oorlogsschepen bij Singapore zijn geconoentreerd. Officieel is verder bekend gemaakt, dat met het oog op den „algemeenen toestand" in het Verre Oosten, Singapore in staat van verdediging wordt gebracht DE EVACUATIE VAN HONGKONG. Te Hongkong is de evacuatie van vrou wen en kinderen begonnen. Verscheidene honderden gezinnen van Britsche militai ren zijn op bevel der regeering naar Ma nilla vertrokken. In totaal is het evacuatie bevel uitgevaardigd voor 4500 Engelsche vrouwen en kinderen. Op grond van de me- dedeeling dat de toestand nog meer gespan nen dreigt te worden, heeft de consul-gene raal der Vereenigde, Staten de Amerikaan- sche burgers gewaarschuwd en bepaald, dat de „President Coolidge", die van zijn reis naar Manilla is teruggeroepen, zich voor het vervoer van de Amerikaansche vrouwen en kinderen gereed moet houden en voor- loopig te Hongkong moet blijven. De te Hongkong liggende Amerikaansche oorlogs schepen „Ashville" en „Tulsa" hebben op dracht gekregen, eventueel steun te verlee- nen. De woordvoerder der Japansche ambas sade te Hongkong heeft verklaard, dat de .Tapanneezen voorloopig in de stad zullen blijven, daar naar Japansche meening voor de evacuatie geen aanleiding bestaat. WORDT HONGKONG PRIJSGEGEVEN?? Te Londen wordt volgens D.N.B. ver klaard, dat het vertrek van Admiraal Sir Percy Noble met zijn staf van Hongkong naar Singopare beteekent dat Engeland mo gelijk in het Verre Oosten enkele posities zal moeten prijsgeven, doch dat dit prijs geven nuttig kan jfijn voor een „verzame ling der krachten". Van fluitsignaal geschrokken. Het snerpend fluitsignaal van de Haar- lemsche tram heeft vanmiddag omstreeks kwart voor twee veel onheil gesticht op de Rozengracht. Het paard van den koopman Bakker uit de Elandstraat schrok zoo hevig dat het dier op hol sloeg en behalve zijn baas nog vier andere menschen onder den voet liep. Zij werden allen gewond. Bakker reed met zijn paard en wagen op de Rozengracht in de richting van de Nassaukade. Met hem reed in dezelfde rich ting een aantal wilerijders en wielrijdsters, die juist vóór de stopstreep bij de Nassau kade moesten wachten. Uit de richting Wes- termarkt kwam eveneens een Haarlemschc tram, waarvan de bestuurder waarschijnlijk voor het drukke verkeer eenige fluitsignalen moest geven. Dit gebeurde juist toen de tram het paard passeerde. Het dier sprong naar voren dwars door de file wielrijders, die links en rechts op den grond vielen en onder paard en wagen terechtkwamen. Het dier scheen niet tot bedaren te kunnen komen, zegt de Tel., sprong wild in het rond en rende vervolgens het trottoir op. Ook de voer man. Eerst toen het paard tegen de leuning van de brug bij de Nassaukade terecht» kwam, bleef het stilstaan. Paniek. Er ontstond een hevige paniek onder de menschen. die getuige waren van het onge val. Het gegil der slachtoffers, waaronder zich eenige meisjes bevonden, weerklonk tot ver in den omtrek en van alle kanten scho ten hulpvaardiger! toe. De brandweerlieden van den hulppost Rozengracht renden hun kazerne uit en brachten de gewonden naar hun brandweerpost. Oud-commandant van de Mari ne te Willemsoord. In 55-jarigen ouderdom is heden te 's-Gra- venhage overleden gep. vice-admiraal T. L. Kruys. Theodoor Louis Kruys werd 7 September 1884 te Amsterdam geboren en in Septem ber 1905 aangesteld tot adelborst eerste klasse. Na verscheiden jaren in Indië te heb ben gediend, was hij van 1915 tot 1919 werk zaam bij den torpedodienst te Hellevoet- sluis. Na opnieuw een vijftal jaren in Indië te hebben gewerkt, volgde zijn benoeming tot commandant van de mijnenleggers te Vlis- singen. In 1929 ging hij weer naar Indië als com mandant van de Krakatau. Daar was hij ge durende een jaar divisiecommandant van de torpedobootjagers en voorts 'n jaarl ang commandant van het station voor onderzee- booten te Soerabaja. Van 1932 tot 1934 was hij commandant van den onderzeedienst te Den Helder. In laatstgenoemd jaar bij K.B. 15 Aug. 1936 werd hij bevorderd tot schout-bij-nacht en benoemd tot commandant van de marine te Willemsoord. In 1936 volgde zijn bevor dering tot vice-admiraal en in 1938 verliet hij den zeedienst met pensioen. Vice-admiraal Kruys was ridder in de or de van den Nederlandschen Leeuw en com mandeur in de Oranje-Nassau Orde.. De teraardebestelling zal Donderdag 4 Juli te half drie op Nieuw Eik en Duinen in Den Haag geschieden. BERLIJN, (D.N.B.) Het Britsche kanaaleiland Guernsey is gisteren op verrassende wijze door deelen van het luchtwapen in bezit genomen. Hierbij schoot een Duitsch verken ningsvliegtuig in een luchtgevecht twee Britsche gevechtsvliegtuigen van het type Bristol Blenheim neer. Gisteren gelukte het op dezelfde ma nier het Britsche kanaaleiland Jer sey bij verrassing te bezetten. HET POSTVERKEER IN FRANKRIJK. De Fransche regeering deelt mede, dat het postverkeer met een aantal departementen tusschen de niet bezette zone en het bezette gebied is hersteld. Öok het personenverkeer met Zwitserland is hersteld. De secretaris- generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, maakt bekend, dat, in verband met de intrekking van de brand stoffenbeschikking 1940 no. 1, alsmede van alle tot dusverre verleende dispensaties en vergunningen, met ingang van heden tot wederopzegging aan handelaren, slijters en depothouders in den zin van de brandstoffen beschikking 1939 no. 1, zooals deze gewijzigd is hij beschikking van 24 April 1940 no. 24041 n. (Nederlandsche staatscourant no. 80) on der bepaalde voorwaarden opnieuw dispen satie wordt verleend van het verbod tot het verkoopen en afleveren van vaste brandstof fen, bedoeld in artikel 7 lid 1 van laatstge noemde beschikking, en wel voor zoover be treft den verkoop en de aflevering van steen kolen, steenkoolbriketten, cokes, bruinkolen, bruinkoolbriketten en petroleumcokes. Voor alle overige vaste brandstoffen geldt voor loopig een algemeene dispensatie. In een circulaire bestemd voor ko lenhandelaren en verkrijgbaar bij de plaatselijke distributiekantoren, mogen brandstoifenhandelaren met ingang van gisteren hun klanten (niet-industrieele verbruikers) in de zomermaanden Juli, Augustus en September totaal maximum twintig procent leveren van de hoeveelheid vaste brandstollen (steenkolen, bri ketten, cokes, bruinkool etc.), die de zen in het jaar April 1939 tot en met Maart 1940 afnamen. Daar gaat dan nog af het eventueel reeds sedert 1 Mei 1940 geleverde kwantum. De be schikbare hoeveelheden dienen zooveel mo gelijk naar verhouding over de afnemers verdeeld te worden, terwijl tevens de werke lijk geleverde soort en kwalitiet der brand stoffen berekend moet worden. Voor binnenlandsche industrieele verbrui kers (waaronder tevens begrepen bedrijven zooals aannemers, spoor- en tramwegen, bun kering, visscherij etc.) geldt weer een andere regèling. Dezen kunnen, voor zoover hun jaarverbruik boven de 240 ton gaat, brand stoffen krijgen op een toewijzing van het Rijkskolenbureau, voor zoover hun jaarver bruik beneden de 240 ton gaat kunnen zij in de zomermaanden per maand maximum een twaalfde ontvangen van de door hen van April 1939 tot April 1940 gebruikte hoeveel heid. Ziekenhuizen, gestichten, rijks-, provincie- en gemeenteinstellingen, die tot nog toe tot de industrieele verbruikers gerekend werden vallen thans onder de categorie der gewone verbruikers, die in het kwartaal Juli-Augus tus-September niet meer dan 20% van hun jaargebruik kunnen ontvangen, Nieuwe afnemers, zooals nieuwe gevestig- den, kunnen één twaalfde van hun geschatte normale jaarverbruik per maand ontvangen, met aftrekking van het sedert Mei 1940 ont vangen kwantum, indien het gaat om indus trieele verbruikers. Nieuwe particuliere af nemers kunnen 20 procent van hun geschat te normale jaarverbruik ontvangen. De handelaren mogen tot 30 September 1940 geen verplichtingen aangaan tot verkoop of levering van brandstoffen na dien datum. Elke overeenkomst tot levering of verkoop moet de bepalingen bevatten, dat de over eenkomst geheel of gedeeltelijk geanuleerd kan worden. De aflevering van brandstoffen geschiedt slechts tegen een eeteekend ontvangstbewijs, terwijl van nieuwe afnemers bovendien een maandelijksch overzicht moet worden opge zonden aan den plaatselijken distributie- dienst. Inkoopcombinaties, spaarvereenigin gen e.d. kunnen deze ontvangstbewijzen niet teekenen, daar zij slechts mogen worden afgeteekend door den verbruiker zelf. Handelaren wordt aangeraden zich zoo spoedig mogelijk volledig op de hoogte te stellen van de voorwaarden. Niet-nakoming er van kan intrekking van hun dispensatie ten gevolge hebben. Met ingang van giste ren zijn alle tot dusverre veleende dispen saties en vergunningen te gelijk met do brandstoffenbeschikking 1940 no. 1 ingetrok ken. Nieuwe worden slechts verleend op de hierboven gemelde voorwaarden omtrent de te leveren hoeveelheden. Slijters en dopot- houders zullen worden ingelicht door de handelaren. Aan de door den directeur van het Rijks kolenbureau aan te wijzen instanties be hoort inzage te worden gegeven van alle bescheiden, noodig voor een goede controle. Overtreding van do voorschriften kan wor den gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. Met de bezorging van de Heldersche Courant is het de laatste week tengevolge van het feit, dat verschillende loo- pers vertrokken zijn, niet naar wensch gegaan. We hebben getracht, onze abonné's hun krant dagelijks te doen bezor gen. Dat wij daarin niet volkomen geslaagd zijn, zal men verstaan. Wij vertrouwen, dat men de moeilijkheid, waar mee we te kampen hebben, zal begrijpen. Wij richten nu een vriendelijk en dringend verzoek tot al onze abonné's. Laat ieder, die in Den Helder is of daar dagelijks komt, dit even aan ons kantoor opgeven. Wij zor gen dan, dat de krant bij hen bezorgd wordt. Wil men de krant, zonder prijsverhooging, aan zijn tijdelijk adres be zorgd hebben, dan is dat ook mogelijk. Geeft het s.v.p. even op aan onze administratie. Houdt het contact met Den Helder door de Heldersche Courant. „Duitschland heeft getoond te kannen overwinnen." De jongste redevoeringen van Cham- berlain en den onderstaatssecretaris' van het ministerie voor de voorlich ting, Nicolson, worden door de Duit sche avondbladen beschouwd als een symptoon van de in Engeland steeds meer om zich heen grijpende onrust en verwarring. De „Boersenzeitung" keert zich tegen de door Chamberlain uitgesproken bewering, dat „de geruchten over oneenigheden in het kabinet en over een zoogenaamde neiging tot vrede in bepaalde Britsche kringen het werk van de Duitsche propaganda is, alsof Duitschland het noodig heeft, te speculee- ren op binnenlandsche tegenstellingen in Engeland, alsof liet noodig heeft, de geneigd heid tot vrede in Engeland te peilen. Als men Chamberlain hoort, zou men gelooven, dat het Rijk de Engelsche lijf gardisten op het vasteland den een na den ander slechts daarom heeft verslagen, om Engeland di rect het dringende verzoek te doen, toch om God's ^il eindelijk vrede te sluiten. De En- gelschen zullen nergens een verstandig mensch vinden, die dit gezwets ernstig op vat. Want overal wordt de wanhopige toe stand van Engeland duidelijk ingezien en overal zal men daarom precies zoo lachen als bij ons, wanneer Chamberlain als bewij zen voor het hopelooze van een Duitsche „in vasie" de superioriteit noemt van de Brit sche vloot en de moeilijkheid van de Duit sche ravitailleering Moeilijkheden en de En gelsche vloot zijn ervoor om overwonnen te worden. En Duitschland heeft getoond, dat zij weet te overwinnen. De Duitsche Allgemeine Zeitung bestrijd de verklaring van Chamberlain, dat Enge land thans den vijand wil aanvallen. Nu, nu Engeland al zijn hulpvolken op het vasteland in den steek heeft gelaten, spreekt Chamber lain ervan den vijand aan te vallen. De vij and, dat is dus alles wat op het vasteland leeft en bij de algemeen bekende trefzeker heid van de Engelsche piloten kan de doel- schijf ook niet groot genoeg zijn. Alleen wordt op dergelijke wijze niet de geringste invloed uitgeoefend op de richting, die deze oorlog nu zal inslaan en die door Duitsch land wordt bepaald. De „Nachtausgabe" legt den nadruk op de verklaring van onderstaatssecretaris Ni- cholson, dat. er in Engeland lieden zijn, die beweren, dat de eenvoudige man en de mid denstand in Engeland niet onder een Duit sche overwinning zullen lijden. Duidelijker kan de werkelijke stemming van den mid denstand en ook van een groot gedeelte van den arbeidersstand niet gekenschetst wor den. Opnieuw een order van 300 mil- lioen dollar. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft nu weer orders geplaatst voor den bouw van 45 nieuwe oorlogsschepen, t.w. 11 kruisers, 29 torpedojagers, 13 öuikbooten en een moederschip voor watervliegtuigen. De totale tonnage dezer schepen bedraagt 193,000 ton. De kosten bedragen in totaal 500 millioen dollar. Mussolini heeft gisteren zijn bezoeken aan rle troepen aan het westelijk front beëindigd. Hij kwam tot Menton, waar zich de voorste Italiaansche linies bevinden. De geheele stad is door Italiaansche troepen bezet. Op den terugweg bezocht de Duce te San Rerno ge wonde soldaten. Bidstond omstreeks het middaq- uur. In een oproep aan de bevolking bezweren de aartsbisschoppen van Canterburry en York allen, die in God gelooven, hun har ten tot hem te verheffen en dagelijks om streeks het middaguur tot hem te bidden. De aartsbisschoppen zijn gemachtigd te verkla ren, dat deze oproep door den koning ten zeerste wordt aanbevolen. HILVERSUMS BURGEMEESTER GAAT HEEN. Naar de Hilversumsche corr. van het Hsbl. verneemt, heeft: gistermiddag de burgemees ter van Hilversum, mr. dr. K. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn, aan het college van B. en W. medegedeeld, dat hij voornemens is. ontslag te vragen als burgemeester dezer gemeente. Hij deelde mede er prijs op te stellen voor het begin van de raadsvergadering van hedenavond welke hij niet zal bijwonen, persoonlijk van de raadsleden afscheid te nemen. Dit af scheid vindt te kwart over zeven in de bur gerzaal plaats. Voor een groot deel blijft de export van het surplus der tuinbouw- productie naar Duitsch land op het transport per schip aangewezen. In lange sleepen wor den Rijnaken naar de verilingoentra gebraoht, om en de kostbare la ding in te nemen, welke vroeger op de mestvaalt werd geworpen of door gedraaid moest worden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1