Abonneert li op dit blad De hand aan den ploeg Hulde yjLad&nieJUwJ Maak Uw woning waterdicht Parate middenstanders Evacuatie Hoe kan de huis vrouw op koken bezuinigen ÏUzuwló uil 'WJc KeJiHc exi Zxnditiq, Dinsdag 2 Juli 1940 Tweede Blad Koop bij Heldersche zakenlieden Den Helder Hij lapt het aan zijn laars Kinderuitzending naar Oostenrijk Visscherij Wie in dit blad adverteert Het zag er, aanvankelijk, weinig florissant pit met Den Helder. Legde men z'n oor te luisteren, waar en bij wien ook, men kreeg steeds hetzelfde bescheid: „we komen daar nooit meer terug. Wij hebben ons toen dat oude vaderlandsche spreekwoord voor oogen gehouden, dat zegt, dat de pap nooit zoo heet gegeten wordt als Se wordt opgediend. Wij begrepen dat de „vlucht uit Den Helder", logischerwijze gevolgd moest worden door een terugkomst i n Den Helder en van gistermorgen af blijkt dat deze verwachtingen niet te optimistisch waren. Optimisme... een vreemd woord in dezen tijd en zeker een woord, dat vreemd klinkt in het oor van verreweg het grootste aantal Nieuwediepers. Maar... het bestaat nog en laat ons beseffen dat wij nu, meer dan ooit anders, dat restantje optimisme hard noodig hebben. Wij allen hebben slagen te incasseeren gekregen. Bij den een kwamen ze harder aan dan bij den ander, maar gespaard... neen, dat werd vrijwel niemand. En dat optimisme werd behoorlijk versterkt toen daar gistermorgen die intocht in Den Helder begon. Het deed ver heugend aan dat zoovele middenstanders weer arriveerden, hun zaken eens in oogenschouw namen en dat velen van hen weer achter de toonbank plaatsnamen. Dat was het goede voorbeeld, waarvan wij hopen, dht het door alle anderen gevolgd zal worden. Maar het waren niet alleen middenstan ders. Daar waren ook eenige duizenden andere burgers, die weer de stelling introkken, hetzjj per trein, hetzij op de fiets. De meesten had den begrepen dat het niet aangaat zijn werk blijvend in den steek te laten. Dft men de eerste dagen z'n hoofd kwijt geweest is... nie mand die het ten kwade zal duiden, maar nu de eerste schrik voorbij is, nu mag men ook verwachten dat mannelijk Den Helder weer in Zijn geheel terugkeert en dat 'het werk voort gezet kan worden. Het werk moet worden voortgezet. Hier aan valt niet te ontkomen. Alleen werk kan ons nu helpen. Trachten zoo normaal mogelijk voort te gaan met den dagelijkschen arbeid. Waagt men het niet in de stad te blijven als den dag teneinde loopt, welnu, dan verlate men .de stad, maar men zorge er voor des morgens weer vroegtijdig aanwezig te zijn, opdat het maatschappelijk leven zonder al te groote storingen kan voortgaan. Er is één euvel, dat wij ook gezamenlijk dienen te bestrijden. Het is het euvel dat „het booze gerucht" heet. Het is ongelooflijk wat de menschen elkaar in deze dagen weten te vertellen. Men heeft het nog steeds over ont ruimingen i er heele Nederlandsche kust, over invallen van Engelschen op Texel (en dus komt ook Den Helder nu aan de beurt over massa-bombardementen, die met pamflet ten aangekondigd zijn en waarvan tijd en uur precies bekend zijn, over Britsche vloten die de Noordkop komen platschieten... ja, wat hoort men eigenlijk niet? Laat ons verstandig zijn lezers. Laat ons het hoofd koel houden. Wij zijn geen kinderen en geen on- noozelen. Wij zijn altijd nog nuchtere Nieuwe- diepers, en wij hebben de eer op te houden de dingen niet al te zwartgallig en zwaar-op-de- hand op te vatten. Dat deze mentaliteit thans gedemonstreerd worde hopen wij van ganscher- harte. Een nieuwe week is aangevangen: wij kunnen haar niet beter beëindigen dan dat wij gezamenlijk besluiten pal te staan in de stor men van dezen tijd en er het beste van te maken wat er in Den Helder van te maken valt. Dan beteekent voor alles: de hand aan de ploeg. Aan het werk...! We hebben het na de ramp over onze stad wel getroffen met het weer. lederen dag een stralende zon. Niet alleen was dat voor de uitgeweken stadgenooten een uit komst, maar ook voor de verlaten woningen. Het weer kan echter iederen dag omslaan en dan is het dringend noodig, dat men er voor zorgt, dat zijn woning waterdicht is, anders kan de schade, veroorzaakt door het water, voor velen nog grooter worden, dan die voor velen door het bombardement. Van honderden woningen zgn de pan nen gedeeltelijk vernield en wanneer men niet spoedig zorgt, dat daarin voor zien wordt, kan men daarvan onaange name gevolgen beleven. Zorg er dus voor, dat uw woning zoo spoedig moge lijk waterdicht gemaakt wordt. Wij willen bovendien stadgenooten, die dagelijks in Den Helder komen, verzoeken, doe zooveel mogelijk uw inkoopen bij den Helderschen middenstand. De Heldersche za kenlieden zijn bijzonder zwaar getroffen door alles wat zich in de laatste weken heeft afgespeeld. Wij moeten gezamenlijk trachten de zaken op de been te houden. Eenige dui- zende stadgenooten zijn op het oogenblik da gelijks in Den Helder. Het is gemakkelijk tal van zaken 's avonds mee te nemen. Laat b.v. uv schoenen repareeren in Den Helder. Neem uv levensmiddelen mee uit Den Helder. Koop u kleeding of schoeisel bij de Heldersche zakenlui en help zoo mee Den Helder weer zoo snel mogelijk te herstellen. Dit is een taak, die we tegenover onze stad en haar inwoners hebben. HIJ HAD HET KIJK ALLEEN De politie was gisteravond genoodzaakt een manspersoon, die hevig onder den invloed was. onder bewaring te nemen en hem op te sluiten in het bureau aan de Spoorgracht. Dat de echte ond-Hollandsche koop- C mansgeest, in den goeden zin. ook in f Den Helder nog niet dood is, dat zagen i wij gisteren in enkele hoofdstraten van onze stad. 1 Daar waren namelijk eenige winke- f liers, die zich terstond hadden weten aan te passen aan de gewijzigde om- i standigbeden. die van den nood een deugd maakten, en poogden voor hun bedrijf reclame te maken. Wjj zagen een zaak, waarvan de f étalage-ruiten dichtgetimmerd waren. De eigenaar echter stond met een kwast f gedoopt in de Oostindische inkt, op te l r schrijven op die planken wat hij in zijn J zaak voorhanden had. Een goed idee. j Er was een andere zaak, een tabak- f en sigarenbedrijf. Hiervan had de eige- naar t e g e n de planken voor de étalage f enkele courante merken tabak en ciga- 1 f retten aangehecht, die sterk de aan- dacht trokken. Iets... wat juist de be- 1 doeling was! f Middenstanders, dit is de manier. Volgt deze voorbeelden. Open de zaak f en tracht te verkoopen. j Er zijn veel stadgenooten vrijwillig geëvacu eerd. Wij hebben de vorige week in een artikel reeds gewezen op den onhoudbaren toestand, die daardoor ontstaan is in dorpen als Juliana- dorp, Breezand, Anna Paulowna. Zoolang het prachtig zomerweer blijft en men dus practisch buiten kan leven, is dit leven nog dragelijk, al zijn er reeds toestanden, die bedenkelijk zijn, omdat de volksgezondheid erdoor geschaad kan worden. Slaat het weer echter om en is men gedwongen binnen te blijven, door regen of storm, dan wordt de situatie in vele geval len critiek. Terugkeer naar Den Helder of evacuatie naar elders zou dan noodig zijn. Over evacuatieplannen naar elders staat definitief nog niets vast. Men heeft natuurlijk gehoord, dat tal van burgemeesters van ge meenten in N.-Holland het verzoek hebben ge kregen om plaatsen voor Heldersche geëvacu- eerden vrij te maken. Of deze evacuatie even tueel door zal gaan is nog geenszins zeker. Het beste zou zijn, dat de inwoners van Den Helder, als het zoo rustig blijft als de laatste dagen weer naar hun eigen home zouden terugkeeren. De stad ziet er op het oogenblik, behalve de gehavende plekken dan, vriendelijk uit. De dijk noodt weer tot een wandeling, het strandleven kan beginnen, de middenstanders keeren terug. Het is daarom te hopen, dat de zwerftoch ten van de Helderschen spoedig gestaakt mo gen worden en, dat men weer rustig in eigen huis kan slapen. Diverse nuttige wenken. Om de huisvrouwen te helpen bij het bezuinigen, dat thans zoo dringend nood zakelijk is, hebben we hieronder enkele wenken en voorschriften, die o.i. bij het zuinig huishouden kunnen helpen, ver zameld. Zij zijn ontleend aan de wenken, van 't Instituut tot Voorlichting bij Huis- houdelijken Arbeid der Nederl. Ver. v. Huisvrouwen. In enkele volgende num mers geven wij meerdere van dergelijke hints voor de huisvrouw. Kook zoo kort mogelijk. Om zooveel mogelijk op gasverbruik te be zuinigen, doet men het best de regels, die al geruimen tijd door de gasbedrijven hierover gegeven worden, op te volgen. Deze luiden: le. Plaats de pannen met inhoud geheel gereed op het fornuis, alvorens het gas aaa te steken. 2e. Breng den inhoud van de pan met de volle vlam aan de ko-k. Hoofdkraan en com- i oor kraan moeten hiervoor geheel zijn ge opend (let hierbij op 3e.). 3e. Temper bij het gebruik van kleine pan nen de gasvlam steeds zóóver, dat hij binnen de bodemomtrek van de pan blijft. 4e. Temper het gas direct, wanneer de in houd van de pan kookl. Laat de spijzen zachtjes doorkoken en gaar worden met de getemperde gasvlam. De getemperde gas vlam is in staat om de kooktemperatuur van 100 gr. te handhaven, zonder het water over matig te verdampen. Dit is juist de goede stand om de gerechten te laten gaar worden. De getemperde gasvlam (zuinigheidsbrander, spaarbrander) gebruikt 1/61/10 van de hoe veelheid gas van de groote vlam. 5e. Kook altijd met goed sluitend deksel op de pan. Hierdoor blijft de warme water damp. die noodzakelijk is voor het gaarkoken der spijzen, in de pan. Neemt men het deksel van de pan af, dan ontsnapt de waterdamp. Dit hééft tengevolge, dat de spijzen afkoelen en van de kook raken. 6e. De pan mag het kookgat van het for nuis of comfoor- wel bedekken, doch nooit afsluiten. Wordt het kookgat van het fornuis door de panbodem afgesloten, dan kan de warmte niet Nu de nacht der verschrikking, nu de nacht, waarin de hel boven Den Helder losbarstte, een week achter ons ligt, nu de meesten tot elkander zeggen dat het is alsof dat alles „jaren achter hen ligt", nu Ujkt het ons gewenscht op deze plaats een woord van hulde te brengen aan die genen, die in dien nacht op hun post zijn gebleven en temidden van vlammen, schervenregens en bombardementen het werk voor de gemeenschap deden dat ge daan moest worden. Het is niet mogelijk allen te noemen, maar ook diegenen, die hier niet met name aangegeven zijn betrekken wij in dit dank woord, dat misschien zelden eerlijker en spontaner gemeend is, en waarvan wij overtuigd zijn, dat het de instemming heeft van de geheele bevolking. Het zijn de luchtbeschermers, die in de straten waren en die niet de wijk genomen heb ben. Het is ons politiekorps, met tal van leden waarvan wij dien nacht spraken, dat een verheugende koelbloedigheid toon de. Het zijn alle brandblusschers, bene vens het hoofd van den brandweer, die van brand tot brand togen en onvermoeid den strijd tegen den rooden haan aanboden, ook al was het meermalen een hopelooze opgaaf. Daar, evenals overal elders, was ook onze burgemeester, die dien nacht naast het personeel gestreden heeft tegen de vernieling van het vuur. Zij allen zijn op hun post gebleven, en dat onder omstandigheden, die men niet anders dan verschrikkelijk kan noemen. Zij bleven staan bij wankelende muren, terwijl de lucht boven hen vervuld was met het gedaver der vijandelijke vliegtui gen en terwijl de bommen in de onmiddel lijke nabijheid neerkwamen. Het zijn de mannen die bewezen hebben kaerels te zijn. Die bewezen moed in hun body te hebben en die niet hun heil in de vlucht zochten, ook niet toen het vuur hen zeer na aan de schenen gelegd werd. Wij achten en eeren deze Heldersche ingezetenen. En wij weten dat, ook al worden deze daden dan niet beloond met een eere metaal of een „lintje", ieder stadgenoot hen mét ons mee zal eeren. Wij zijn trots op hen! Laat dit voor hen de grootste voldoe ning zijn. Voor het eindexamen der R.H.B.S. slaagden 25 Juni de volgende leerlingen: K. Bottema, J. Bouma, A: de Bruyn, J. W. van Driel, J. N. Feij, P. S. J. Groot, J. van Hoek, L. de Hoogh, J. H. Karstanje, mej. E. Kimmel, C. L. Kroesen, C. C. Mantz, D. Ram- ler, D. E. D. Romijn, J. G. van Santen, W. C. Stoll, M. K. Wierstra, J. Feitsma, Middenmeer, A. van 't Hof, Hippolytushoef, mej. IJ. Jou- wersma, H. J. Keyser, A. J. W. Lap (laatste drie Den Burg, Texel), P. F. G. Nieuwland, Breezand, S. C. Veerdig, Wieringen, A. M. de Wilde, Breezand, M. G. Zuidijk, Anna Pau lowna. Afgewezen 1 candidaat. langs de pan opstijgen, doch moet een uitweg vinden onder de bovenplaat van het fornuis. 7e. Voor zuinig gebruik moet de gasvlam goed gesteld zijn, d.w.z. de vlam moet overal gelijk van grootte zijn, rustig branden zonder suizen of heen en weer wapperen en zonder gele punten, doch met duidelijk zichtbare groene kern. Is dit niet het geval, dan raad plege men een erkend gasfitter. 8e. Gebruik de „sterkbrander" slechts voor groote pannen. Een sterkbrander is éen bran der van grootere afmeting, die dus een vlam met groote middellijk geeft. Voor een kleine pan is hg onvoordeelig in het gebruik, ter wijl het aanwarmen niet noemenswaard vlugger gaat. 9e. Kook Uw gerechten met zoo min mo gelijk water. 10e. Stapel zoo mogelijk twee of meer pannen op elkaar. Om een goed resultaat met stapelen te be reiken, is het noodig, dat de kooktemperatuur eenigen tijd op de gerechten heeft ingewerkt. Men koke daartoe de gerechten 5 10 minu ten vóór, op een afzonderlijke gaspit. Daarna plaatst men zoo snel mogelijk twee of drie pannen boven op elkaar. Gerechten, die moei lijk gaar worden (in het algemeen de „vaste" spijzen: aardappelen, vleesch, kool, peul vruchten) laat men op de getemperde gas vlam staan. Bovenop deze pan plaatst men een pan met gemakkelijker gaar wordende inhoud (groenten, rijst, melkspijzen), terwijl als derde hier bovenop geplaatst kan worden een pan met b.v. soep, die zachtjes moet trek ken, vruchten die gaar moeten worden, groen ten, die moeten stoven, boter die moet smel ten, gerechten die moeten worden opgewarmd of warmgehouden; ook kunnen op deze wijze vóórgewarmde gerechten vlugger aan de kook gebracht worden. Rechte gaspannen met gelijk bodemopper vlak en insluitend deksel kunnen gestapeld worden door het deksel van "de pan af te nemen en de tweede pan op de plaats van het deksel te stapelen. Alle andere pansoorten kan men, als de ooren met boven de pan uitsteken, door mid del van ..stapelringen" op elkaar plaatsen. Heeft men geen stapelringen en passen de pannen niet op elkaar, dan kan men sta pelen door het deksel omgekeerd op de pan te leggen en hier weer een pan bovenop te zetten. Op deze wijze wordt de warmte echter minder goed aan de tweede pan medegedeeld. Ook kan men door middel van de stoom- inzet twee gerechten in één pan klaarmaken. Onder en gedeeltelijk naast de stoominzet kunnen bijv. de aardappels gelegd worden, terwijl op de stoominzet nog een schaaltje met een of andere spijs gezet kan worden. De vergietstoomer of de kolmapan kan men eveneens op dergelijk wijze benutten, Menigeen op kwaad gewezen, Laat zich daardoor niet genezen, Want bekeering vindt men sëhaars. Ja, de meesten, 't is gebleken, Lappen alle mooie preeken Maar geregeld aan hun laars. Ach, de kermis moet verdwijnen. Want de menschen zijn dan zwijnen. Ook, al is 't maar eenmaal 's jaars... Mensch! u moet niet overdrijven, Duizenden die netjes blijven. Lappen uw wenschen aan hun laars. Maar wat heerscht er nog een boosheid, Misdaad, hebzucht, bandeloosheid, Ja, dat is gewis iets naars. Zelfs in oorlog en ellende, Lappen zij, die wetten schenden, Al het goede aan hun laars. Wat men hoort en ziet in 't leven Kan soms ergernis u geven. Daarin ligt gewis iets waars. Volgen wij de rechte paden. Eerlijk, trouw en vastberaden. Lap de rest maar aan uw laars. Maar die rest, het is te snappen, Om het aan zijn laars te lappen, Is zoovelen naar den zin. Maar om zooiets goed te praten, Wensch ik liever na te laten, 'k Heb er geen ambitie in. K. Wij verwijzen belanghebbende ouders naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin de mogelijkheid wordt bekend ge maakt, om hinderen uit te zenden naar Oos tenrijk, voor kosten van een Duitsche ver- eeniging. In de annonce wordt bekend gemaakt, dat men zich uiterlijk morgen kan vervoegen bij den dienst voor sociale zaken, Kanaalweg 92. FIETS VERünST. Een bewoner van de Spoorstraat deed aan gifte dat zijn fiets, die hij ergens onbeheerd had neergezet, verdwenen was. Een andere stadgenoot kwam mededeelen, dat een damesfiets, die als vermist opgegeven stond, weer terecht was. LEK IN DE GASLEIDING. Een dame in de Rozenstraat deed aangifte, dat in een der huizen aldaar een lek in de gasleiding gesignaleerd was. De politie deed dit euvel door personeel van de water- en lichtbedrijven verhelpen.- Urk, 1 Juli. 65 vaartuigen voerden j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan: 6828 pond kuilpaling, van 40 tot 320 pond per vaartuig, prijs 17% tot 19% ct.; 823 pond lijn- of beugaal, 2236 ct.; 240 pond fuikaal, 2021 ct.j .SOO pond kubaal, 1819 ct. per pond; 350 pond snoekbaars, 19 tot 20 ct. per pond en 210 manden nest, 30 tot 35 ct. per mand. In het begin van de vorige week werd de visscherij op de voormalige Zuiderzee ook uitgeoefend door de groote motorvaartuigen. Deze vaartuigen, welke tot Woensdagmorgen hebben kunnen visschen, maakten het eerste etmaal vangsten tot 700 pond kuilpaling; het tweede etmaal varieerden deze tot 400 pond per groot vaartuig. De zeilvaartuigen hadden gemiddelde vang sten van 25 tot 40 pond per etmaal. De dun ste soort kuilpaling werd gemiddeld verkocht voor 18 ct. per pond. De nestvangsten waren maar tot zeer matig. De weekbesommingen waren tot 45 gulden per zeilvaartuig. Bij meerderen aanvoer was de prijs van de kuil paling stabiel. De vorige week (24 tot en met 29 Juni) werd door 9 tot 65 vaarutigen per dag aan den Gemeentelgken Vischafslag alhier aan gevoerd: 33324 pond kuilpaling, prijs 17% tot 21 ct.; 2641 pond lijn- of beugaal, 2236 ct.; 840 pond kubaal, 1821 ct.; 450 pond fuikaal, 20 tot 21 ct.; 1270 pond snoekbaars, 19 tot 21 ct.; 250 pond Bleibaars, 7tot 9 cent per pond en 400 manden nest, 30 tot 35 ct. per mand. De vlammende Heide. Roman van Evert Zandstra. Uitgave H. P. Leopold N.V., 's-Gravenhage. Ingen. 2.90, Geb. 3.90. Een nieuw werk van Zandstra, waarin de heide de plaats inneemt van het meer in zijn vorig boek. Bij de heide leeft een weeskind, opgevoed door enkele mannen, een drietal ooms, die alle krachten inspannen om hun en meer tot verval gerakend boerenbedrijf in stand te houden. Hierin slagen zij echter niet; ze moeten have en goed verkoopen en als ar beiders hun brood zien te verdienen. Ook de wees ondergaat dit lot, maar de eigenaardige opvoeding, welke hij van de drie mannen ge noten heeft en waarbij de één hem boer, de ander een mensch, de derde een sterke en ge harde man heeft gemaakt, is oorzaak dat hij. niet zooals de ooms, verslagen is, maar alleen voorloopig geslagen, bezield met hoop en plannen voor een betere toekomst. In dit boek worden krachtige, harde men schen geschilderd, in hun op kracht en hard heid gebaseerd leven. Zachtmoedigheid is hun vreemd, maar toch weet de schrijver temid den van de schijnbaar groote onaandoenlijk heid en fijngevoeligheid te ontdekken en weer te geven op een wijze welke diep ontroert. Het gunstig onthaal, dat Zandstra's eerste ling te beurt viel, wordt met dit meesterlijk en natuurlijk geschreven boek nog vergroot. Hij heeft er een eervolle plaats in de rij der jongere Nederlandsche schrijvers mee ver overd, VERLOREN BIBLIOTHEKEN. In het Algemeen weekblad van kerk en christendom", dezen t cij den vol'jenden oproep van prof. dr. H. Th. Obbink te Utrecht: ,JEn- kele predikanten zijn door de over hen gekomen catastrofe hun geheele bibliotheek kwijt ge raakt. Denken we ons dat even in. Een predi kant zonder één boek.' Dat is als een werkman zonder gereedschap. Wij, die ongeschonden uit den storm zijn gekomen, moeten helpen, en we moeten het een voorrecht achten, dat we kun nen helpen. Wanneer zij, wier bibliotheek ver woest is, mg daarvan mededeeling doen en zij die den coUegialen plicht tot hulp erkennen, mij opgave doen van de boeken die ze beschik baar willen steUen, dan zal ik gaarne zorgen voor het contact. Het te brengen offer is klein en de behoefte is groot. We zullen dat samen in orde brengen". „WEGEN IN DE WILDERNIS" OPGEHEVEN. Het weekblad „Wegen in de wildernis", redacteur ds. J. J. Buskes Jr., predikant der Gereformeerde kerk in hersteld verband te Rotterdam, heeft opgehouden te bestaan. Het blad werd steeds vrijwel geheel gevuld door copy van ds. Buskes zelf. Ds. Buskes heeft het volgende aan zijn lezers medegedeeld: ,fiu wij in een volkomen andere wereld terecht zijn gekomen, zie ik geen kans meer, om met „Wegen in de wilder nis" te bereiken wat ik er mee wilde bereiken. Verschillende plannen, die ik had en aan wier uitwerking ik bezig was, kunnen niet meer verwezenlijkt worden. Daarom heb ik de redactie neergelegd. Het werk van dit week blad beteekende veel vóór mij. Ik deed het met heel mijn hart. Het eigenlijke werk, het werk van God, gaat door en ik weet zeker, dat God mij op andere wijze voor Zijn werk als medearbeider gebruiken zal". NIEUW BLAD VAN JOHANNES DE HEER. Kort geleden deden wij mededeeling van de opheffing van het weekblad ,fiet Zoeklicht". Het vervallen van verschillende rubrieken wegens Qe tijdsomstandigheden en de daarbij komende slechte gezor.dheidstoestand van den redacteur, den heer Johannes de Heer, had tot dit besluit geleid. Echter bestond het voor nemen zoo mogelijk het contact met de lezers te behouden en zoo rijpten inmiddels plannen lot uitgave van een nieuw blad. Deze nieuwe uitgave wil, naar de heer De Heer ons mede deelt, zich aanpassen aan de geestelijke be hoeften van dezen tijd en stelt zich daarom ten doel aan de wereld de boodschap van het evangelie te brengen en Gods kinderen te wij zen op de noodzakelijkheid van een leven, ver vuld met den Heiligen Geest en hun toeberei ding voor de wederkomst van Christus. In ver band met deze bijzondere taak, zal het nieuwe blad verschijnen onder den naam van „De Wegwijzer", waarbij wordt teruggegrepen naar een vroeger evangelisatie-bijblad van filet Zoeklicht"dat eveneens den naam van ,fie Wegwijzer" droeg. Een intusschen ingetreden wending ten goede in den gezondheidstoestand van Johan nes De Heer maakte het mogelijk dat hijzelf wederom de redactie van dit nieuwe blad kon ter hand nemen. Zoo zag dan een dezer dagen het eerste nummer van ,fie Wegwijzer" het licht. Het blad verschijnt tweemaal per maand en de abonnementsprijs bedraagt f 1.25 per halfjaar. Naast de verschillende artikelen in den geest als hierboven vermeld zal dit blad evenals het vorige een correspondentie rubriek bevatten, waarin zielszorg- en levens vragen, alsook vragen over bijbelsche onder werpen zullen worden beantwoord. Eveneens zal er een correspondentie-rubriek van „Tante Wilhelmina" in voorkomen, terwijl onder de rubriek „Een wegwijzer voor iederen dag" dagelijks een korte overdenking met aange geven leesstukjes uit de schrift zal worden gegeven. HOE KOMEN WIJ VAN DE JEUGD DIENSTEN AF? In zjjn rubriek „Rond de Groote Kerk" in de 's Gravenhaagsche kerkbode schrijft dr. L. D. Terlaak Poot, predikant bij de Haagsche Her vormde gemeente een artikel over „Onze kerk gang". Dr. Terlaak Poot deelt daarin onder meer ook mede, dat bij de gereformeerden de kinderen mede gaan naar den gewonen kerk dienst en dat is ook goed. Wij, hervormden, schrijft dr.'Poot, hebben van ouds de pructijk der kinderkerken; en sinds de dagen van den Rotterdamschen predikant, dr. Oberman, die der jeugddiensten. In Januari 1926 heb ik, aldus dr. Terlaak Poot, met ds. J. P. van Bruggen en anderen, de jeugddiensten in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam, hel pen invoeren. Ik blijf er den grooten zegen van zien, en toch met dien zelfden collega Van Bruggen, thatis nog te Amsterdam werkzaam, zeg ik: eerst hadden we het probleem: hoe komen we aan jeugddiensten f Nu rijst de vraag: hoe komen we er op de juiste manier weer van af* Dat wil zeggen: hoe leggen we de levende brug tusschen jeugddienst en „groote menschenkerk" f Het schoonste ideaal is: heel het gezin op gaand naar de samenkomst van het gemeente gezin! Geen schooner schouwspel dan vaders, moeders en kinderen te zien zitten in de groote kerkgemeenschap. Als de kinderen tiaast hun eigen ouders zitten, verdwijnt de moeilijkheid van een saamgedrongen kindergroep onder den preekstoel of ergens op de galerij, roerig van levenslust. Als de preek duidelijk en onmidde- lijk is, vrjj van alle gerekte en langdradige uitweidingen, vrij van alle overtollige spinsels, dan wordt de kerkgang het loekelijksch feest voor jong en oud. Aan het slot van zijn artikel doet dr. Ter laak het voorstel aan allen die leiding geven, om doelbewust mede te werken tot het ideaal: het gemeenschappelijke opgaan naar „de on derlinge samenkomsten", en hij vraagt wie een poging wil ondernemen om de besturen van kinderkerken en van jeugdkerken te bewegen om een proef te nemen in een bepaald stads gedeelte om eens, gedurende een jaar, één keer per maand naar een bepaald kerkgebouw te gaan, om daar dan den „gewonen dienst" mede te maken. bereikt alle gezinnen van alle gezindten A 4

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5