niet de geschikte man De herbouw van BELGIË ARBEIDSFRONT Bomaanslag te BELFAST CHURCHILL Oorlogsschade aan binnenvaartuigen Roemenië wijzigt buitenlandsche politiek Het vierde deel der bevolking is gevlucht of geëvacoeerd tc Amsterdam vergadert DE MOORD TE LEIDSCHENDAM Droeve plechtigheid te Haarlem Bommen nabij Franeker Na de bezetting van Parijs. Per luidspreker verneemt de bevolking der Fransche hoofdstad de laatste berichten en de verordeningen, welke door de Duitsche autoriteiten worden bekendgemaakt Brussel, 1 Juli (D.N.B.) De chef van het militaire bestuur in België, regeeringspresident Beeder, heeft met een vertegenwoordiger van de Bruesseler Zeitung uitvoerig srespro- ken over de taken, welker oplossing het Duitsche bestuur in België ter hand heeft Henomen. De herbouw van het Belgische economische léven stootte van te voren al op aanzien lijke moeilijkheden. De Belgische ministers en met hen de vooraanstaande functionnarissen der bestuurstakken zijn overeenkom stig de aanwijzing hunner regeering naar Engeland of Frankrijk Re- vlucht. Door het ontbreken van alle verkeersmiddelen was het zeer moei- Toestand in Bessarabië wordt reeds weer normaal. Te Kisjenev is een executief Sowjetcomité van afgevaardigden der arbeiders uit het district in het leven geroepen. De electrisclie centrale, de watervoorziening en het stede lijk verkeer functioneeren normaal, alle win kels zijn open. De eerste kranten in het Rus sisch en Moldavisch zijn verschenen. De bes te Sowjetfilms worden in de bioscopen ge draaid. Uit Kiejev meldt Tass: Met de steden in Bessarabië en het noorden der Boekowina zijn spoorweg-, telegraaf- en telefoonverbin dingen tot stand gebracht. Honderden inge nieurs, technici, spoorwegarbeiders, bedien den der P.T.T., toestellen, werktuigen en ma terialen zijn derwaarts gezonden. Aan hot herstel van de verbinding tnsschen Noord en Zntd wordt met man en macht ge werkt. Drijvende bok- ken nemen een gedeel te der opgeblazen brug gen over de Waal bij Zaltbommel onder handen. Fransche critiek op de Engelsche regeering. De critiek der Fransche pers op de En gelsche regeering neemt steeds toe. Volgens de „Liberté" hebben vooral de laatste oor logsfeiten bewezen, dat Churchill niet de geschikte persoon is, om een modernen oor log te voeren. Het blad herinnert aan de verklaringen van Foch, volgens welke Chur chill een goed journalist, doch geen mili tair genie is, hetgeen de rampspoedige on dernemingen van Antwerpen en Gallipoli duidelijk bewezen hebben. Deze uitspraak van Foch, aldus het blad, kan ook worden toegepast op de gebeurtenissen van dezen oorlog in Noorwegen en Duinkerken. De „Figaro" wijst erop, dat de buitenland sche staatsvormen in Frankrijk zonder ern stig onderzoek gecritiseerd zijn. Frankrijk heeft niets gedaan om een binnenlandsche vastberadenheid te waarborgen. Uit deze feiten moet het de noodige leering trekken. Honderdvijftig personen gear resteerd. - Maatregelen tegen het Iersche Republikeinsche le ger verscherpt. Op hetzelfde oogenblik, dat het Engelsche passagiersschip „Dunbar Castle" met talrijke Engelsche passagiers aan boord naar New- York wilde vertrekken, weerklonk in de ha- veiiu ijk van Belfast een zware ontploffing, aldus het D.N.B. Door deze ontploffing werd bet havenhoofd beschadigd en geraakte een gedeelte der Koederenopslagplaatsen in bi and. Op het schip zelf werd geringe schade veroorzaakt. Tijdens de algemeene paniek probeerde de menigte het schip te bestor men, zoodat de bemanning van haar vuur wapens gebruik moest maken. Het aantal van de bij den aanslag en de daarop vol gende incidenten om het leven gekomen en gewonde personen fs nog niet bekend. Ongc- eer 150 verdachte personen zijn gearres- leeid. Bovendien zijn de maatregelen tegen liet Iersche Republikeinsche Leger ver scherpt. DE MATERIEELE MOEILIJKHE- DEN ZIJN BUITENGEWOON GROOT. FELLE AANVAL VAN Mr. ROST VAN TONNINGEN OP DE JODEN Wie zich met de N.S.B. bemoeit trappen wij de deur uit, zegt Mr. Rost van Tonningen Goed dienen wij te beseffen, aldus sprak gisteravond de leider van het Amsterdam- sche Arbeidsfront te Amsterdam, de heer Thomas tijdens een vergadering aldaar, dat het nieuwe Europa slechts kan ontstaan, wanneer de Engelsche lords zijn verdwenen, Mocht dit niet gebeuren, dan is het onze taak, samen met het Duitsche leger tegen de plutocraten op te trekken. Mr. Rost van Tonningen hield een lange rede, waarin hij een felle aanval deed op de joden. Nauwelijks uit het Ghetto bevrijd, al dus spr. kropen zij in het lichaam van den arbeider. De jood zaaide tweedracht en maakte de scherpe scheiding tusschen landvolken stads volk. De vermomde christen, de dominee en de pastoor protesteerden van den kansel af nooit tegen de uitbuiting van het volk. Inte gendeel, zij misbruikten het evangelie om berusting te prediken in dienst van het ka pitalisme. Door deze factoren werd de arbeidersbevol king gespleten en was de eeuwige knechting van den arbeider verzekerd. Rijp voor de mesthoop. In vele streken was het arbeiderskind ge doemd eeuwig een hongerende proletariër te blijven, zoowel geestelijk als lichamelijk. Jong versleten, rijp voor de mesthoop. Dat was in het Christelijke Nederland. Maar even erg was het elders na den wereldoor log. In Duitschland stond een arbeider op. Hij begreep een beroep te moeten doen op het bloed, het bloed van het volk. Dat beroep op het bloed van een volk ver vulde den jood en den verkalkten Christen met doodsangst. Daartegen vonden zij moesten zij zich verzetten. De volksvreem de machten hebben samen gespannen om den opstand van den arbeider te verhinderen Oud moet weg. Nog altijd is ons volk verdeeld, binnen en buiten de nationaal socialistische beweging zijn er reactionnaire burgerlijke elementen. Weest waakzaam tegen die tendenzen. Hoe strijden wij tegen dit gespuis? Allereerst op de straat. Tien van mijn Rotterdamsche ka meraden zijn tot bloedens toe mishandeld. Ik beschuldig Oud, den vrijmetselaar. Hij moet weg. Op veel plaatsen zijn wij aangevallen. Maar het moet uit zijn, want wij slaan terug Maaz het zijn niet de arbeiders die den Registratie begonnen. Eigenaren van door oorlogsgeweld bescha digde binnenvaartuigen, dienen zich voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied alsnog ten spoedigste te wenden tot het co mité oorlogsschade Binnenvaart 1940, Beurs gebouw, ingang Roode Zand 19, Rotterdam, door welks bemiddeling de aangifte bij de ge voegde Schade-Enquête-Commissie zal ge schieden. Het lichten van vaartuigen, gezonken in rijkswateren, geschiedt voor zoover dit niet reeds door een direct belanghebbende Heeft plaats gehad in den regel door den dienst van den rijkswaterstaat. Daartoe strek kende aanvragen kunnen door bemiddeling van het comité geschieden. Voor lichtings werkzaamheden in andere wateren dienen belanghebbenden in overleg te treden met bovengenoemd Comité Oorlogsschade Bin nenvaart 1940. Omtrent expertise door de daartoe bevoeg de instanties kan men zich eveneens in ver binding stellen met het voornoemd comité. In hooger beroep opnieuw tot' le venslang veroordeeld. Gisterochtend heeft het Haagsche gerechts hof uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den jeugdigen koopman R. Albers, die be schuldigd werd, op 27 Octo-ber van het vo rige jaar den veehandelaar C. G. van der Horst in een auto gelokt en hem vermoord en beroofd te hebben. De Haagsche rechtbank had den verdachte deswege overeenkomstig den eisch van den officier van justitie tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Het Hof heeft thans, met vernietiging van het vonnis op grond van de overwegingen, opnieuw rechtdoende, den verdachte wegens moord ingevolge art. 289, van het wetboek van strafrecht eveneens overeenkomstig den eisch van het openbare ministerie tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. ARME OUDE. Doodelijke val van trap. Een tachtigjarige man, die een perceel ig de Pegasusstraat te Amsterdam bewoonde, is gisteren van den trap gevallen, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij aan de gevolgen overleed. Slachtoffers van bomaanval be graven. Gisterenmiddag zijn te Haarlem onder zeer groote belangstelling de slachtoffers van den laatsten bomaanslag ter aarde besteld. Het waren een politieagent en een dame met haar dochter en schoonzoon. De laatste was ambtenaar bij het Prov. Waterleidingsbedrijf van Noordholland. Verschillende autoriteiten waren op de begraafplaats aanwezig. Na mens het gemeentebestuur werden kransen aan de baren gehecht. Geen schade van beteekenis. Zondagmorgen kwart voor vier heeft een Engelsch vliegtuig, vliegende langs de spoor lijn, drie bommen uitgeworpen, die in een weiland vielen, benevens nog een twintigtal brandbommen. Er werden drie groote kra ters gevormd. Pensoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Ook werd geen vee geraakt. Wel zijn de ruiten van enkele in de omge ving staande boerderijen gesprongen. HET ZIET AF VAN DE GARANTIES DER GEALLIEERDEN. Maandagmiddag is onder voorzitter schap van den Roemeenschen minis ter-president Tatarescu een minister raad gehouden. Op grond van een rapport, uitgebracht door den mi nister van buitenlandsche zaken, Ar- getoianu, werd besloten tot wijziging der Roemeensche buitenlandsche po litiek. Tevens nam de ministerraad er ken nis van, dat Roemenië afziet van de garanties, die op 13 April 1939 door Engeland en Frankrijk werden ver leend. nieuwen tijd haten het zijn de volksvijanden en die moeten wij bestrijden. Geen provocatie onzerzijds, maar ik waar schuw alig burgemeesters, aldus mr. Rost van Tonningegn, dat wij hard terug zullen slaan als wij worden aangevallen. Als er ergens een organisatie is, die zich met ons bemoeit, dan bemoeien wij ons met die organisatie. Wij gaan naar binnen en trappen hen, die er zitten, de deur uit Vele tegenstanders kan spr. zeer waardee- ren. Het plan West.hof, het plan van Loon en het plan Smid, ziedaar drie goede dingen, die wij tot onze plannen maakten. En daar om werden ze niet uitgevoerd. Het S.D.A.P. plan „uit zieken geest" Het plan van den arbeid va nde S.D.A.P. heeft veel goeds, maar het is gesproten uit een zieken geest. Eerlijk erkennen wij, wat in een tegenstander goed is en nooit is de ar beider onze vijand. Hij immers is dikwijls misleid door de schurken, die boven hem stonden. Vlug moet het Nederlandsche volk veroverd worden. Het licht van den nieuwen tijd is doorgebroken. De volkeren, één van bloed, zullen 'n geweldige arbeidsgemeen schap vormen. Een gemeenschap, waarin een mensch niet meer gelooft in een heerlijk hiernamaals in ruil voor een ellendig be staan op aarde. Ten slotte sprak de heer S. Smid een pro- paganr'i>'isrh woord. Hij bood de moeder van Mr. Rost van Tonningen bloemen aan, daar zij de vrouw is, die Rost van Tonningen gemaakt heeft tot wat hij is, een der beste sonen van Nederland. lijk een overzicht over den toestand te verkrijgen. De materieele moei lijkheden waren buitengewoon groot, hetgeen blijkt uit de volgende feiten. Een vierde gedeelte van de Belgische be volking is gevlucht en geëvacueerd. Groote vernietiging en beschadiging van de open bare nutsbedrijven en talrijke industrieele ondernemingen, het wegvoeren van alle gelden, ineenstorting van alle verkeers- en vervoersmogelijkheden en stillegging van het automobielverkeer als gevolg van het in- beslagnemen van de beste vrachtauto's door de legers. Daarbij kwam nog een gebrek aan grondstoffen en steenkool in de meeste fa brieken. Als gevolg van de krachtige maat regelen door het Duitsche bestuur zijn de verhoudingen op alle gebieden thans beter geworden. Het ondersteunen der talrijke werkloozen werd door credieten gewaar borgd. Onderhandelingen met den Vlaamschen en Waalschen Economistenbond heeft geleid tot het bereiken van een practische samenwer king van de beide organisaties voor de toe komst Talrijke bedrijven zijn onder de oude lei ding 'of door nieuw benoemde commissaris sen weer op gang gebracht. He aantal werk loozen is door een groot werkverschaffings- programma verminderd. Niettegenstaande de beschadigingen aan de electriciteitsbedrijven en aan alle hoog spanningsleidingen kon de stroomverzorging voor het grootste gedeelte weer hersteld wor den. De watervoorziening van de steden Brussel, Gent, Brugge en Oostende die door het vernielen der leidingen ernstig in ge vaar was gebracht, kon eveneens weer wor den hersteld. Ook de stilgelegde steenkool mijnen hebben de productie weer ter hand genomen. De handhaving van de openbare orde geschiedt, evenals vroeger, door de Bel gische stedelijke politie en de gendarmerie. De gezondheidsdienst, die door de afwezig heid van vele doktoren en door de gedeelte lijke vernieling der apotheken en door de De Huizer zender is nog buiten gebruik, daar een der masten bij het begin van den oorlogstoestand in Nederland door de genie werd opgeblazen. Het ge vaarte brak door midden en viel tegen zijn buurman Amsterdam bouwt bruggen. De afbraak van de oude ophaalbrug aan de Kalk markt in de hoofdstad, waar ter plaatse een moderne basculebrug het verkeer beter zal verwerken schaarschte aan genees- en verbandmiddelen alsmede door het gevaar van besmettelijke ziekten, in het eigenlijke oorlogsgebied in wanorde was geraakt, is energiek opnieuw georganiseerd. De organisatie werd belast met het herstel van het door het vernielen van bruggen en grondaanvallen zwaar be schadigde verkeersnet. De justitie en de pos terijen hebben hun diensten hervat. De scho len zijn weer geopend. Als gevolg van het falen van de politiek tot het vormen van voorraden, alsmede door het ontbreken van een eenhoofdige staatsleiding van den land bouw, biedt het voedselvraagstuk bijzondere moeilijkheden. Ook hier heeft het Duitsche bestuur door het opstellen van een totaal program op langen termijn ingegrepen. De resultaten van een ver vooruitziende econo mische politiek, zooals deze door het Duit sche bestuur, in samenwerking met de Bel gische autoriteiten, ten uitvoer wordt ge legd, zullen niet lang op zich laten wach ten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6