Churchill motiveert Expeditie HENS Aanklacht tegen militaire rechter in België G. J. Boots J. H. Goes S. de Groot J. v. d. Kuyl C.J.Lagerveld J.A.v.d. Vloed L. D. HARTOG rijden van inboedels P. WIT Jr. DE ACTIE TEGEN DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN De Directie der Levensver zekering Maatschappij R.V.S. 3 het Rotterdamsch Ziekenfonds ENGELAND en IERLAND Dc voedselvoorziening in Engeland Perfide Albion Marktberichten Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart RVS. en van tot en met 1 uur 1 GEPASTE MAATREGELEN' VAN GEWELD GEBRUIKT. OVERNE MING VAN FRANSCHE OOR LOGSBODEMS TE PORTSMOUTH, PLYMOUTH EN SHEERNESS. DE ZEESLAG VOOR ORAN. Londen. In zijn gister voor het Lagerhuis afgelegde verklaring motiveerde Churchill den overval van de Engelschen op de in Oran liggende Fransche oorlogsbodems met er op te wijzen, dat Engeland den Franschen heeft aangeboden, hen van hun verdragsverplichtingen te ontslaan, indien de Franschen hun vloot voor het sluiten van den wapenstilstand naar Britsche havens gebracht zouden hebben. Dit is niet gebeurd. Churchill deed opmerken, dat Engeland van de regeering te Bordeaux met volledi ge keunis van de gevolgen een slag heelt ontvangen, die doodelijk had kunnen zijn. Churchill verweet daarop de Fransche re geering een „kwaadwilige behandeling" van Engeland. Duitsche vliegers, zoo ging Chur chill voort, bevonden zich als krijgsgevan genen in Frankrijk. Engeland heeft van Revnaud de belofte gekrecn, dat deze vlie gers naar Engeland gestuurd zouden wor den. Toen echter Reyanud was afgetreden, zijn deze vliegers aan Duitschland uitgele verd. De beslissing van het Britsche kabi net over de actie tegen de Fransche vloot is eenstemmig genomen. Gisterochtend heef! Engeland het groot ste gedeelte van de Fransche vloot onder zijn contróle gesteld of de Fransche eenhe den opgeroepen, zich te schikken naar de Engelsche voorwaarden, hetgeen met ge bruikmaking van „gepaste maatregelen van geweld" is geschied. Twee slagschepen, twee lichte krui sers, ecnige duikbooten, waaronder de groote „Surcouf", acht torpedoja gers en tweehonderd kleine mijnen vegers en duikbootjagers in Ports- mouth. Plymouth en-Shecrness zijn door de Engelschen na een korten termijn overgenomen. Deze operatie is met uitzondering van de „Sur- couff" zonder bloedvergieten ver- loopcn. Bij de „Surcouff" zijn een Britsch en een Fransch officier ge dood. Er zijn ook gewonden gevallen. Daarna sprak Churchill over de situatie van de Fransche marine-eenheden in de Middellandsche Zee. Hij verklaarde, dat in Aiexandrië een sterke Britsche vloot ligt. Daar beiinden zich ook een Fransch slag schip, vier Fransche torpedojagers en een aantal kleine schepen. Deze zijn er van in kennis gesteld, dat zij van Engeland geen vergunning kunnen krijgen de haven te .verlaten. De Fransche slagkruisers „Dunkerue" en „Strasbourgh", lasmede nog andere oorlogs vaartuigen lagen in Oran. Gisteren vroeg heeft een Britsch officier aan den Franschen generaal een document overhandigd, waarin werd verlangd, dat de Fransche vloot een van de beide volgende alternatieven koos: 1. Den strijd tegen de Duitschers en Ita lianen voort te zetten. 2. Met een verminderd aantal manschap pen naar een Britsche haven op te stoomen. De Fransche admiraal heeft deze voor waarden van de hand gewezen. De Britsche commandant heeft daarop om 17.5S uur het vuur geopend. Een slagkruiser van de „Stras- bourg"-klasse is beschadigd en op net strand geloopen. Een slagschip van de „Bre- tagne"-klasse is tot zinken gebracht en een ander zwaar beschadigd. Twee Fransche torpedojagers ,en een vliegtuigmoederschip zijn eveneens tot zinken gebracht of in brand geschoten. Een van de Fransche slagkruisers heeft de haven van Oran veriaten, is door vliegtuigen achtervolgd en door een torpedo getroffen. Dit schip heeft echter, tezamen met an dere Fransche schepen, Toulon bereikt. De „Dunkerque" is voor vele maahden buiten gevecht gesteld. Het verlies aan menschen levens onder de Franschen aan boord der schepen en in de haven van Oran is groot geweest, doordat de Engelschen gedwongen zijn geweest zeer scherpe maatregelen te ne men. Men heeft zware ontploffingen waar genomen; van de Britsche schepen is er geen enkele aan de geschuttorens getroffen. De Italiaansche vloot heeft zich heel verstandig buiten het gevecht gehouden. Engeland zal de noodige stappen onderne men om de heerschappij in de Middelland sche Zee te handhaven. Eenigc andere Fran sche oorlogsschepen bevinden zich nog op zee. Het is de vaste wil van Engeland te verhinderen, dat deze in Duitsche handen vallen. Churchill laat de beoordceling van deze zuivere Engelsche actie met vertrotrwen over aan het parlement, de natie, de Vereenigde Staten en de wereld. Daarna sprak Churchill over het ge vaar van een aanval op het Engel sche eiland. Hij verklaarde: Enge land treft alle voorbereidingen, die in zijn macht liggen om aanvallen van den vijand af te slaan, hetzij deze aanvallen op Engeland zelf of op Ierland zijn gericht. Churchill probeerde den toestand zoo voor te stellen, alsof Ierland in on middellijk gevaar verkeert Aan het einde van zijn verklaring richtte Churchill een appèl tot de Engelsche onder danen in hoogc functies en aan de verant woordelijke persoonlijkheden, moedig te blij ven en een voorbeeld van standvastigheid en vastbeslotenheid te geven. Zij moeten uit latingen van slapheid en misplaatste mee- ningsuitingen in hun functies controleeren en berispen. In het Hoogcrhuis heeft Ilalifax een soort gelijke verklaring afgelegd als Churchill in het Lagerhuis. Halifax verzekerde, dat slechts door de zege van de Britsche wapens de bevrijding van Frankrijk mogelijk was, en dat het Fran sche volk vroeg of laat begrip zou hebben voor het einddoel van het Britsche volk. Ieder in Engeland tvas vastbesloten, tot het zegevierende einde tegenstand te bieden. Commentaar in politieke kringen te Berlijn. De overval van de Engelsche vloot op de Fransche oorlogsschepen voor Oran wordt in politieke kringen te Berlijn als een van de laaghartigste daden gekenmerkt, waarvan ooit in de wereldgeschiedenis is melding ge maakt. Engelands verraad aan Frankrijk, dat in de documenten over den slag in Vlaan deren welke het departement van buiten- landsche zaken gister heelt gepubliceerd, op werkelijk dramatische wijze wordt ont huld, vindt in den zeeslag voor Oran, aldus zegt men te Berlijn, een werkelijk duivel- sche bekroning. De motiveering, die Churchill voor het bru tale optreden tegenover Frankrijk heeft ge vonden, wordt in politieke kringen be schouwd als een afleidingsmanoeuvre, die door niets te rechtvaardigen is en die in geen geval geschikt is de Engelsche laag- SLACHTVERBOD VOOR VARKENS. 's-Gravenhage, 4 Juli. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het slacht verbod voor varkens met in gang van Maandag tó Juli zal gelden voor het volgende ge bied: De provincie Noord-Holland, uitgezonderd de gemeenten Texel, Vlieland, Terschelling en Urk. De provincie Zuid-Holland, met uitzondering van de ge nieenten: Abbenbroek, Beijer- land 'Nieuw!, Beijerland (Oud), Beijerland (Zuid), den Bommel, Brielle, Dirksland, Geervliet, Goedereede, Goudswaard, Heen- vliet, Heinenoord. Hekelingen. Hellevoetsluis. Helvoet (nieuw), Herkingen, Klaaswaal, Melis sant, Middelharnis. Mijnshee- renland, Nieuwenhoorn, N'u- mansdorp, Ooltgcnsplaat. Oost- voorne. Ouddorp, Oudenhoorn, Piershil, Rocknnje, Rozenburg. Sommelsdijk, Spijkenisse, Stad aan ös Haringvliet, Stellendam, Tonge (Nieuwe), Tonge (Oude), Vicrpolders, Westmaas, Zuid- land en Zwartewaal. De provincie Utrecht, met uit zondering van de gemeenten: Amerongen. Leersum, Rhenen en Veenendaal. Terwijl in de provincie Gel derland de gemeenten Barne- veld. Herwijnen, Hoevelaken, N'ijkerk, Putten, Scherpenzeel en Vuren onder het slachtver bod begrepen zijn. In dit gebied zal door de Ne- derlandsche veehouderijcentra le ontheffing van het verbod worden verleend voor de slach ting van varkens, welke door deze centrale beschikbaar wor den gesteld aan de daartoe aan gewezen centrale slachtplaat sen .welke gevestigd zijn in de volgende gemeenten: Alkmaar, Bergen, Amster dam, Schagen, Beverwijk, Bus- sum, Haarlem Hilversum, Hoorn, Nieuwer-Amstel, Uit hoorn, Zaandam, Bodegraven, Gouda, 's-Gravenhage, Hille- gom, Leiden, Naaldwijk, Dord recht, Gorinchem, Lekkerkerk, Rotterdam, Schiedam, Schoon hoven, Sliedrecht, Leerdam, Utrecht, Zeist, Amersfoort, Bar- neveld, Montfoort, Woerden, Breukelen en Soest. In deze gemeenten zijn de openbare abattoirs of de ge meentelijke noodsiachtplaat- sen en in enkele gevallen parti culiere slachterijen aangewe zen. De voor iedere centrale slacht plaats aangewezen commissie uit de slagers en/of grossiers moet een opgave van de var kens, noodig in de week van 15 tot 20 Juli a.s. op Maandag 8 Juli vóór 12 uur bij den di recteur van hei abattoir c.q. het hoofd van den vleeschkeu- ringsdienst indienen. KALK EN KALKSTEEN. De Secretaris-Generaal, waar nemend hoofd van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat een ieder, die kalk of kalk steen in zijn onderneming als grond- of hulpstof verbruikt of verwerkt, anders dan voor de bouwnijverheid. hiervan vóór 15 Juli a.s. aan het Rijks bureau voor bouwmaterialen opgave moet doen. Deze opgave moet tevens de volgende gegevens vermelden: 1. De soort en de hoeveel heid, welke gemiddeld per jaar werden verbruikt of verwerkt. 2. de hoeveelheid, welke men in het tweede halfjaar 1940 denkt noodig te hebben. 3. De voorraad, waarover men ten tijde van de opgave nog de beschikking heeft. Zij, die een dergelijke opgave niet binnen den gesteldeij ter mijn inzenden, worden geacht geen kalk of kalksteen, anders dan voor de bouwnijverheid, noodig te hebben. Ontruiming DEN HELDER uxBVKn.fn verzoekt haar verzekerden afd. Den Helder bij dezen dringend zoo spoedig mogelijk hun adres op te geven aan een van haar agenten: Ruimte voor Goederen enz. beschikbaar. H. TIEBIE, Kal- verdijk, Harenkarspel. GEMEUB. ETAGE met vrije keuken te huur. Dijk 5, Alkmaar. Of bij haar Controleur: Magnusstraat 1S6, SCHAGEN. p.a. KLAVER, Molenvaart 167, ANNA PAULOWNA. p.a. T. BROUWER, OOSTWOUD. p.a. A. GEEL, SCHAGER3RUG E 66 p.a. J. A .BAKKER, Oostdijk G 49, HEERHUGOWAA.RD p.a. KLAVER, Molenvaart 167, ANNA PAULOWNA. Landbouwstraat D 146, SCHAGEN. Uw adres voor liet uit Den Helder is STATIONSWEG C 84, SCHAGEN. TEL. 580 Beleefd aanbevelend. Slagerij, Van Galenstraat 34. Tel. 331 maakt zijn klanten bekend, dat de slagerij van 's morgens 7 u. geopend is. Al wat je later in de slagerij moet doen is in de zen toestand overbodig. heid te verdoezelen. Met den meesten na druk moet er op gewezen worden, dat de Duitsch-Fransche wapenstilstandsvoorwaar den uitdrukkelijk de plechtige garantie van Duitschland bevatten, .dat de Fransche vloot niet voor oorlogsdoeleinden zal worden ge bruikt. Het betreft hier een tusschen solda ten gegeven bindende belofte. Wanneer Churchill het waagt over deze belofte heen te loopen en haar beteekenis tracht te ont kennen, resp. in twijfel te trekken, dan is dit in de hoogste mate kenmerkend voor de Engelsche opvatting van recht en bindende plechtige verplichtingen. De openbare meening der wereld zou thans, naar men in bevoegde Duitsche krin gen meent, voldoende kunnen zijn ingelicht. Met belangstelling wacht men af, welken indruk de verklaring van Churchill vooral in Europa zal maken. Gezien vanuit een zui ver Europeesch standpunt, is de vraag ac tueel of er zich thans op het vasteland nog een enkele verdediger van de door Churchill verkondigde these bevindt Tot dusver is slechts bij één persoon en wel den Ameri- kaanschen journalist Knickerbokker, de poging van Churchill zich schoon te was- schcn en te rechtvaardigen in den smaak gevallen. Havens onder militaire bewaking. De berichten over het Engelsche voorne men, Ierland onder „Britsche bescherming" te plaatsen en de Iersche havens militair te bezetten, hebben in breede kringen van het Iersche volk de grootste ongerustheid gewekt De ongerustheid is te grooter, daar men reeds sedert eenigen tijd in kringen van in gewijden de onderhandelingen tusschen de regeering van Ulster en Londen met groeiend wantrouwen volgt en vreest, dat Belfast zou kunnen toestemmen in het binnenrukken van Britsche troepen, die dan van het noor den uit geheel Ierland zouden kunnen be zetten. In nationale Iersche kringen gelooft men, dat in Ulster oude plannen tot hereeni- ging van het eiland onder leiding van Bel fast en in de nauwste samenwerking met En geland worden overwogen. Men weet im mers, met hoeveel afkeer te Belfast de Ier sche vrijstaat beschouwd wordt. Men vreest, dat Londen en Belfast samenspannen om een vrij Ierland te vernietigen. Iersche havens onder bewaking, militaire De Iersche regeering heeft bevel gegeven de havens van Dublin, Dunlaoghaire en Cork onder militaire bemaking te stellen. Het ha venpersoneel moet de hevelen der officieren opvolgen. Een enorme hoeveelheid naphtaline is te New Jersey door feilen brand vernietigd. De brandweer stond voor een vrijwel hopelooze taak en moest zich beperken tot het beveiligen van de omgeving Volgens de Belgische bladen, heeft de Bel gische procureur-generaal een aanklacht in gediend tegen den voormaligen hoogsten mi litairen rechter var. der Meersch die er van beschuldigd wordt een groote roi te hebben gespeeld bij de- uitlevering aan Frankrijk van Belgische en Duitsche staatsonderdanen, alsmede van personen van andere nationali teit. Van der Meersch wordt tevens aange klaagd van hoogverraderlijke uitlatingen te gen Koning Leopold. De procureur-generaal heeft reeds den vroegeren senator van Die ren verhoord, die onlangs van der Meersch in het Paleis van Justitie een oorvijg heeft toegediend. doet het thans met Frankrijk. Het gchcele wreede egoïsme van het perfide Albion spreekt uit deze nieuwste daad van zeeroo-* verij tegenover zijn vroegeren bondgenoot. Overigens kan Engeland met dergelijke da den van geweld zijn lot niet ontgaan. Slechts wie als Engeland zich reeds niets meer r?* legen laat liggen aan zijn prestige, is in staat tot het plegen van gewelddaden als deze." De oproep van het Engelsclfê ministerie voor de voedselvoorziening tot het aanleg gen van een voorraad meel voor het geval dat „vervoersmoeilijkheden ontstaan", heeft in Engeland groote ongerustheid gewekt. De bevolking ervaart door dezen oproep, dat de broodvoorziening van Engeland oj) geen en kele wijze gewaarborgd is. In den oproep werd den huisvrouwen tevens op het hart gedrukt, in de zomermaanden zoo weinig mogelijk conserven te gebruiken, doch ver- sclie groente en fruit. Als gevolg van de prijsstijging zijn versche groente en fruit voor het grootste gedeelte van de arbeiders bevolking niet meer te betalen. In arbeiders gezinnen is een besparing op meel zoo goed als onmogelijk. Radiorede van Ansaldo. In een radiotoespraak tot de Italiaansche weermacht heeft de directeur van het Itali aansche blad „De Telegrafo" naar aanlei ding van den Engelschen overval op de Fransche oorlogsschepen bij Oran gezegd: „Frankrijk kan thans zien, welk ras van bondgenooten deze Engelschen zijn, voor wie Frankrijk in Vlaaanderen en aan de Somme de bloem zijner jeugd heeft opgeofferd. Het is sedert eeuwen Engelsch gebruik, de vrienden te laten vallen of zelf te over vallen, zoodra de zaak verkeerd gaat. Zoo heeft Engeland honderd jaar geleden met den Koning van Napels gehandeld en zoo ANNA PAULOWNA BREEZAND AANRIJDING. Van de brug in den Molenvaartsweg over de zandvaart zijn twee betonnen palen der leuning stuk gereden. Gezien de aangerichte schade moet er met flinke vaart tegenaan zijn gebotst. Onderzocht wordt wie de schuldige is. SCHOOLVACANTIE VERLAAT. Daar op 1 Augustus het gebouw der bloem bollenveiling door de openbare school, die hier tijdelijk onderdak vindt, zal moeten zijn ontruimd en de nieuwe school voorloopig nog niet in gebruik genomen kan worden, hebben B. en \V. in overleg met den inspec teur van het lager onderwijs en het bestuur der r.k. school, besloten in de vacantie van laatst genoemde school, gebruik te maken van het gebouw om er de openbare school in onder te brengen en wel van 29 Juli tot 24 Augustus. De vacantie van de openbare school zal dan 24 Augustus aanvangen en duren tot den dag, waarop de nieuwe school geopend kan worden, wat, naar gehoopt wordt, omstreeks 1 October, zal kunnen plaats hebben. EIERVEILING SCHAGEN, 4 Juli. Aangevoerd: 50.000 kipeieren 3.704.40, per 100 stuks. BROEK OP LAN'GENDIJK," 5 Juli. Schotsche muizen 55.80, drielingen 4.20 —4.70, kleine 1.902.50. 11 st. komkommers 4.60, 9 Kg. slaboonen 24!9ff, 6V> Kg. snij- boonen 21.20, 20 st. bloemkool 10.30. 2e srL 5.90. NOORDSCHARWOUDE, 5 Juli. Aanvoer: 162.S00 Kg. aardappelen: Schot sche muizen 5—5.20, grooten 5.drielin gen 4.104.70. kleine 1.90—2.80. t

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3