Vice-Admiraal Kruys ten grave gedragen 1] 1] Sobere plechtigheid op De treinverbinding met Alkmaar Hulde Wie vergeten werden Deze Heldersche zaken zijn iederen dag open De 100.000 Huiduitslag, Jeuk, Eczeem De oorlog en onze kinderen De evacuatie naar Heerhugowaard ïlieuuDó uii UaJü KeA& en Zending, Vrijdag 5 Juli 1940 Tweede Blad ^iadinieuuM Tal van hooge marine-autoriteiten aanwezig Kerkdiensten op Zondag Burgerlijke Stand van Den Helder GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Gratis vervoer, kost- en inwoning en zakgeld INGEZONDEN Visschcrij Gisteren heeft te 's-Gravenhage, op de I begraafplaats Nieuw Eijkenduijnen, de teraardebestelling plaats gevonden van wijlen vice-admiraal T. L. Kruys, gewe zen commandant der Koninklijke Marine te Den Helder, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Vice-admiraal Kruys, stammend uit een oud geslacht van zee-officieren, heeft het land aan zich verplicht door de wijze waarop hij zijn taak vervulde. V/ars van ieder uiterlijk vertoon werkte hij beschei den aan zijn belangrijke taak. Een taak, die hij vervulde op loffelijke wijze en waarvan de uitvoering bewees, dat hij de rechte man op de rechte plaats was. De gisterenmiddag gesproken woorden, dat zgn verscheiden een leemte achter liet, zijn dan ook ongetwijfeld meer dan een piëteitsvolle phrase. Nieuw Eykenduynen lag in de volle glorie van den zomer. De wind woei de geuren over de paden van den doodenakker, de wind stoeide en woelde in de ruischende toppen der populieren. Van verre en nabij was daar het Zingend vogelheir. Tusschen 2 uur en half drie arriveerden tal van autoriteiten aan de begraafplaats. Wel duidelijk bleek welk een belangrijke plaats de zoo jong heengegane vlag-officier heeft ingenomen in de harten van velen. Zoo zagen wij daar de heer Sluijter, ge- pensionneerd hoofdofficier der K.M., Schout bij nacht D. Vrede, gep. kapt. ter zee J. J. v. d. Linden, Mr. F. A. Jas, gep. procureur generaal van het *Hof van Justitie te Cu- ragao, kapt. ter zee L. F. Klaassen, de ge wezen vlootvoogd van Nederl. Indië Vice- Admiraal H. Ferwerda, dr. F. Liebert, direc teur van het Rijksinstituut voor visscherij- onderzoek, de heer A. A. Lagaay, hoofd officier van adm. der K.M., de kapt. luit. ter zee C. Schlüter, gep. kapt. luit. ter zee van Nauta Lempke, gep. kapt. ter zee A. Vos, de oud-Inspecteur v. d. scheepvaart van Nederl.-Indië W. C. B. Wintgens, de schouten bij nacht Heeris en Van der Stad, gep. vice- admiraal B. Schreuders, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, gep. kapt. ter zee J. P. Remeijnse, gep. kapt. ter zee D. J. Baron van Lynden, de kapitein van den Generalen Staf, P. Gips, gep. vice admiraal J. F. Osten, kapt. luit. ter zee H. Vredenberg, gep. vice- admiraal Brutel de la Rivière, kapt. ter zee R. P. v. d. Wetering de Rooy, de luit. ter zee le kl. B. J. Velderman, adjudant van den Commandant der Marine te Den Helder, de kapt. A. Spruit, griffier van 't Hoog Militair Gerechtshof, schout bij nacht La A. C. M. Door man, de waarnemend President van het Hoog Militair Gerechtshof W. Fick, Mr. C. A. Wienecke, gep. rechterlijk Hoofdambte naar in Nederl.-Indië en gep. schout bg nacht J. S. C. Olivier. Voorts waren daar tal van intieme vrien den, kennissen en familieleden, die door hun tegenwoordigheid blijk van medeleven en be langstelling gaven. Even over half drie werd de baar, gedekt met rouwfloers waarop kransen witte lelies, naar de groeve gedragen, waaromheen zich vervolgens het groote gezelschap schaarde. Vice-Admiraal de Graaff: Het was de gep. vice-admiraal De Graaff, oud-chef Marinestaf, die het woord nam en op sobere, doch aangrijpende wijze zijn oud collega toesprak. Na gewezen te hebben op het tragische van het zoo vroegtijdige ver scheiden merkte spr. op, dat men in den kring van den heengegane nog zoo gehoopt had op goede dagen die mogelijk na Juni hadden kun nen komen. Zulks mocht voor hem niet meer mogelijk zijn. Na een zeer arbeidzaam marineleven is thans voor hem de groote rust gekomen. Na een. leven, waarin uiterst veel nuttig werk ver richt werd voor de Koninklijke Marine. Spr. acht het een eer en een voorrecht met en naast vice-admiraal Kruys gewerkt te hebben, zoo wel in Nederland als in Indië. Zijn groote gaven en integere persoonlijkheid kwamen steeds en overal naar voren. Zijn adviezen en aanwijzingen waren steeds waardevol. Voor dat alles dankt spr. den heengegane uit den grond van zgn hart. Ook voor de samenwer king die er was na het uittreden uit den actie ven marinedienst. En zeker niet in 't minst voor de warme vriendschap die er tusschen beiden bestond. Spreker besluit zijn welgemeende woor den met het toewenschen van kracht en troost aan de zoo zwaar getroffen familie Kruys en met een „rust in vrede" tot den heengegane. Schout-bij-Nacht Dekkers. Het is daarna Schout-bjj-Nacht Dek kers, die als vriend en jaargenoot spreekt. Men begrijpt de smart die dit verlies voor de familie beteekent, temeer waar hij, die heenging naast een voortreffelijk marine officier ook een plichtsgetrouw gezins hoofd was. Hij was een man die steeds den juisten weg wist aan te geven en te vol gen. Nu is het einde gekomen van een leven dat vele zorgen kende, een einde van een leven van onverdroten werkzaamheid. Voor de familie is daar een groote troost: en wel de wetenschap dat met hem heenging een goed vader en een rechtschapen echtgenoot. Het is bijna 40 jaar geleden dat de ge storvene en spreker bij de Koninklijke Marine als adelborst toetraden. Vele jaren werkte men samen en steeds was dit spr. een voorrecht. Een voorrecht, omdat hij was een voorbeeld van volkomen plichtsbetrachting. Hij was niet iemand die zich zelf op den voorgrond plaatste, maar zijn belangrijk werk was het, dat zulks deed. Uiterlijk vertoon was hem ten eenenmale vreemd. Deze heengegane officier, die steeds trachtte het beste te geven voor de belan gen der marine, laat een leemte achter onder het corps officieren. Dit is iets, wat iedere officier zal beseffen. Te kort mocht vice-admiraal Kruys terug zien op zijn zoo vruchtbare loopbaan! mag men daarom vurig hopen dat hij thans de rust en vrede bezit, die hem zoozeer toekomen. Kruysbrave makker, rust zacht. Het is hierna een zoon van den gestorvene, die namens de familie voor de eer, den heen gegane gebracht, dankt. Witte strooibloemen, uit vele vriendenhan den neerdwarrelend, bedekken dan de kist. Velen zijn diep ontroerd als zij deze laatste daad van piëteit verrichten. In stilte verlaat men de begraafplaats, die daar ligt in het hoogtij van den zomer. Achter blijft het stoffelijk overschot van een zee officier die niet vergeten zal worden. Weekkaarten ook geldig voor den trein van half acht uit Alkmaar. De soepele regeling van de Ned. Spoor wegen om voor de geëvacueerden in Alk maar ook de gelegenheid open te stellen met den eersten trein, van 6.10 u. uit de Kaasstad naar Den Helder te ver trekken, heeft de waardeering van allen, die in Alkmaar tydelyk wonen en die 's morgens op tyd In Den Helder wil len zijn. Met ingang van Zaterdag zullen heel veel stadgenooten, die tot nu toe In schuren en hokken onderdak vonden, ver plicht zijn tijdelijk in H. Hugowaard te gaan wonen. Op onze vraag aan den sta tionschef, of deze stadgenooten ook met den eersten trein naar Den Helder kon den komen, was deze direct bereid daar voor de noodige stappen te doen en met ingang van Maandag a.s. zal deze eerste trein ook in H.-Hugowaard stoppen. Voorts kunnen we mededeelen, dat de weekkaarten niet alleen geldig zijn voor den trein van 6.10 uur uit Alkmaar, maar ook voor de trein die om ongeveer half acht uit Alkmaar vertrekt en hier om half negen komt. Gemeenten en kringen, die Zondag dienst houden gelieven dit hedenmiddag voor zes urn- op ons kantoor te willen opgeven. van 4 Juli 1940. GETROUWD: D. Brouwer en H. Kwast. J. Meijer en J. Faas. L. Romkes en G. Boven. A. Triest en Ph. T. Vierstra. J. Visser en M. Holtman. F. J. van Dorst en P. Fokke. PUIN-SCHUIMERS. Dat zelfs in dezen tijd puinhopen voor som mige elementen niet veilig zijn wordt bewe zen door het feit, dat dezer dagen een vrouw zich niet ontzag 2 theepotten uit een puin hoop aan de Molenstraat, hoek Westgracht te halen. De politie onderzoekt dit ergerlijk geval. Ergerlijk niet zoozeer vanwege het feit, dat er 2 theepotten verduisterd werden, maar wel omdat zelfs in dezen tijd het weinig over geblevene van de zoo zwaar getroffen stad genooten niet veilig is. De zwaarste staf is hier geboden! Op ons redactie-kantoor kwamen vanmorgen twee blieven, brieven van vrouwen, die ons vriendelijk, maar toch stil verwijtend schreven, dat ze met in stemming gelezen hadden ons woord van hulde en dank aan de brandweer en politie, die den nacht van 24 Juni zichzelf hadden uitgeschakeld om hun leven te wagen voor het behoud van het stoffelijk bezit van hun medemen- schen. Dat was een dankwoord waard. Maar... zoo schrijven deze lezeressen, en zfj hebben volkomen gelijk, waar was uw woord van warmen dank aan de doktoren, die werkten en werkten om menschenlevens te redden, waar aan de verpleegsters, waarvan er één den anderen dag zenuwziek was, door al de ellende die ze gezien had en had trachten te verzachten? En waar ten slotte aan de chauffeurs, die den bom menregen trotseerden om de slacht offers te vervoeren? Zjj hebben gelijk, deze lezeressen. We namen een groep en we verzuim den hen er in te betrekken, die het lijden van velen dien nacht hebben ver zacht en daarbij eigen angst en span ning onderdrukten. Wij danken ook hen, dank namens heel de Heldersche bevolking en nu betrekken wij In dit dankwoord allen, die geholpen hebben en anderen, die ln nood waren, bijstonden. Wij danken hen, die de duizenden stadgenooten, die naar elders vluchtten, vriendelijk opna men, hun ligging en eten verschaften en er toe bijdroegen, dat geschokte zenuwen weer tot rust konden komen. Wij zullen met ingang van morgen op de advertentiepagina een rubriek opnemen van Heldersche zaken, die dagelijks open zijn. Rubrieksgewijze zullen deze zaken daarin wor den opgenomen. Zoo kan men zelf opgeven onder welke rubriek men geplaatst wenscht te worden. We noemen*slechts enkele rubrieken: Manufacturen, dames en heerenkleeding, levensmiddelenbedrijf, brandstoffen, huishoude lijke artikelen, café en hotelbedrijf, cafetaria's, enz. enz. Men geeft voor deze rubriek, naam, adres pn telefoonnr. op en de uren waarop men door de week en waarop men Zaterdags geopend is. Dus b.v. J. PIETERSE Jan Hendrikstraat 278 Tel. 834 Dagelijks van 10 tot 5 uur en Zaterdags van 10 tot 7 uur. Benevens geeft men er dan even bij op onder welke rubreik men geplaatst wenscht te wor den. Wij zullen deze advertenties tegen ge ringen prys opnemen, n.1. tegen 50 cent per plaatsing, zoodat iedere zakenman op deze goedkoope wijze bekend kan maken, dat eyn zaak geopend is. Minstens driemaal per week, dus om den anderen dag zullen wy de rubriek opnemen. Op deze w-yze is men dus niet meer dan 1.50 per week kwyt voor drie advertenties. W'y meenen hierdoor te bereiken, dat de Hel dersche Middenstand op voordeelige wijze bekend kan maken, dat zy op haar post is en dat zy, die ln de stad zyn en de ge- evacueerden, weten waar zy overdag terecht kunnen. Een twintigje viel in Den Helder.- Gelukkig, het is niet alles even zwartgal lig, wat op het oogenblik uit Den Helder aan berichten komt. Als men tenminste het ge zicht van den gelukkigen lotenverkooper, die gisterenmorgen op ons kantoor binnenkwam zag, dan zou men haast geloofd hebben, dat hy met de tijding kwam, dat de vrede ge sloten was. Het was de heer J. Visser, sub-agent van de spaarbriefbank ,.De Toekomst", die gis terenmorgen met zijn hoofdagent bg ons kwam. „De honderdduizend is gevallen, meneer", zoo kondigden ze beiden gelgktijdig aan en al was „de val" niet zoo geweldig als we aan vankelijk dachten, het bleek toch, dat ver schillende stadgenooten een buitenkansje had den gekregen. Een twintigje, verkocht aan een clubje van winkeliers, was in Den Helder terecht geko men en de club kan daarmee een bedrag van 4250 gulden in haar zak steken. Men begrijpt, dat wil er wel in en het is dus te begrijpen, dat de verkooper van dit gelukslot een vroo- Ujk gezicht zette. Het was alsof hg zelf de vier mille in zijn zak kon steken. PAARD MISHANDELD. Een militair kwam gisteren bg de politie aangifte doen, dat hij had gezien hoe bij Koegras een paard op ergerlijke wijze was mishandeld. Een onderzoek wordt ingesteld. Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons k 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bü Apoth. en Drogisten. Als eersten van een vrgwillige, doch door het gemeentebestuur ter hand genomen evacuatie, zullen Maandagmorgen de tgde- lgke bewoners van schuren en hokken, in Julianadorp, naar Heerhugowaard ver trekken. Men weet, de gezondheidstoe stand en andere overwegingen, lieten de overbevolking en slechte huisvesting in Julianadorp niet langer toe en daarom werd hier ingegrepen, voordat de gevolgen van deze primitieve en benauwde huis vesting zich zouden doen gevoelen. Ieder in Julianadorp geëvacueerde, die onder bovengenoemde omstandigheden is gehuisvest, werd gevraagd of hg vrijwillig naar Heer hugowaard wilde evacueeren. Is men niet ge neigd naar dit nieuwe oord te gaan, dan moet men Maandag naar zijn woning in Den Helder terugkeeren. In het andere geval worden de menschen Maandag op kosten van de ge meente naar Heerhugowaard vervoerd en daar wordt hun, eveneens op kosten van de gemeente onderdak bezorgd, daar worden hun maaltijden verstrekt en krijgt men dagelgks aan zakgeld voor een man 75 cent, voor een vrouw 50 cent en per kind 25 cent, tot een maximum van 2.50 per gezin per dag. Dit geldt natuurlijk uitsluitend voor hen, die de kosten van de evacuatie niet zelf kunnen dragen. Is men in staat daarvoor zelf te zor gen, dan komt men niet ten laste van de ge meenschap. Op onze vraag aan den burgemeester of voor hen, die hun werk in Den Helder hebben ook dagelijks voor vervoer per trein werd ge zorgd, antwoordde deze ontkennend. „Wie zijn werk hier heeft, heeft zijn in komsten hier en kan dus voor zichzelf zorgen," zoo redeneerde de burgemeester. Als de Helderschen uit Julianadorp rustig en veilig in hun tijdelijke woonplaats Heer- Hugowaard zitten, wordt begonnen met de geëvacueerden in Breezand en Anna Paulowna en zal de toestand in andere plaatsen van de omgeving worden bezien. Ook Schagen zal wel teveel bevolkt zijn. Een en ander wordt met de noodige spoed ter hand genomen. ZIEKENTROOST EN DE MILITAIRE HOSPITALEN. Het is U waarschijnlijk bekend, dat Zieken troost contact heeft met meer dan 10.000 chronische zieken. Ook zal het U niet onbe kend zijn, dat zij het blad, van gelgken naam, gratis en franco ontvangen, alsook lectuur, wollen kleeding, leesplankjes, enz. Doch wat U misschien niet weten zult is, dat onze arbeid zich ook thans uitstrekt tot onze gewonde soldaten. Ook zij krggen ons blad terwgl bg bezoek aan de hospitalen o.a. sigaren, sigaret ten en lectuur wordt uitgedeeld. Dat deze tak van onzen arbeid zeer op prijs wordt gesteld, blijkt telkens bij persoonlijk onderhoud met de soldaten. Het is gewoonte, dat twee maal per jaar een oproep door middel van de Pers tot U komt. Éénmaal met het oog op de te verzenden kerstpakketten en éénmaal een verzoek om steun bij het begin van de vacantiemaanden. Dit jaar hebben wij getwgfeld. Mochten wg Uw hulp inroepen, nu reeds zooveel gevraagd wordt? Het antwoord daarop werd gegeven door onze zieken en gewonde militairen. Im mers kwam al spoedig vast te staan dat juist n u, in deze benarde tijden, een troostwoord op zijn plaats is en onze zieken en gewonden juist n u onze hulp van noode hebben. Vele zieken hebben het weinige, dat zg bezaten, verloren en wij willen geestelijk en stoffelgk helpen. Vele zieken getuigen in hun brieven van groote dankbaarheid en waardeering voor ons streven. Een zieke schrijft: „God alleen weet wat Ziekentroost in mgn leven beteekent; het is alles voor mg". Welnu, deze wetenschap geeft ons vrijmoe digheid bij U aan te kloppen om financieelen steun. Onder U zullen er voorzeker zgn die, uit dankbaarheid voor het leven, dat hen ge spaard bleef, onze zieken en gewonden willen gedenken. Welnu, U kunt dit doen door een gift te storten op giro 272371, Den Haag, ten name van de stichting Ziekentroost. Helpt ons hiermede het werk voortzetten, dat thans reeds 13 jaar geschiedt onder hen, die 10. 20, 30 jaar en langer Ujdende zgn (de laatste maanden werden honderden guldens meer uit gegeven dan ontvangen werden). Mochten sigarenfabrikanten of winkeliers sigaren of sigaretten voor bovengenoemd doel willen afstaan, dan kunnen deze gezonden worden aan ons kantoor Obrechtstraat 51, Den Haag. Onze arbeid strekt zich uit over geheel Nederland en geschiedt onder alle gezindten. J. J. Stoltenhof Jr„ Redacteur. We denken en we praten over den oor log, zoowel op ons werk als thuis. We staan, om het eens populair te zeggen, er mee op en we gaan er mee naar bed. We zijn vol geweest van het bombardement en we hebben de gruwelijkheden daarvan doorgegeven aan ieder die het hooren wilde. Onze fantasie heeft ons daarbij natuurlijk parten gespeeld en de dingen nog erger gemaakt dan ze reeds waren, Zoo blijven we rondtollen in den vicieusen cirkel van den angst en we betrekken er telkens anderen in, anderen, die nog niet aan den lijve ondervonden hadden, hoe verschrikkelijk de realiteit van den moder nen oorlog wel is. Het is niet goed en niet verstandig altijd bezig te zijn met die dingen, die ons met ontzetting en afschrik vervullen. We komen er zoo niet bovenuit, we moeten weer interesse krijgen voor andere dingen: voor een goec. boek. voor de natuur, die zich zoo rijk tooit, voor de kleine dingen van iederen dag, bovenal voor de geeste lijke waarde van ons leven, die ons weer uithaalt uit die sfeer van angst en span ning, die onzen weerstand breekt. Er is, behalve voor ons zelf. nog een groot gevaar in dat altijd bezig zijn met den oor log en zijn gevolgen. Onze kinde ren, ontvankelijk en open voor alle indruk ken, worden beangst voor al de ontzet tende dingen, waarvan de ouderen zoo vol zijn. Het is ons opgevallen hoe ouders de meest griezelige bizonderheden over de gevolgen van het bombardement in het bijzijn van.hun jonge kinderen bespraken. Hebt u den angst op het gezicht van uw kleintjes wel eens gezien? Bewaar ze toch voor deze dingen! Houd uw kinderen toch verre van de ontzetting van dit misdadig gedoe. Schenk hun, voor zoover dat in uw vermogen is. een onbezorgde jeugd. Laat hen genieten van hun spel en voed hen niet met radio-oorlogsberichten en met verhalen over den oorlog. Alleen een kind. dat in een gezonde atmosfeer opgroeit zal sterk zijn voor zijn taak, die hem later wacht. Een kind gevoed met oorlogsgif en dat zijn ook de sterk gekleurde verhalen, is geestelijk verknoeid voordat het aan de jaren des onderscheids toe is. Wees ook voorzichtig in uw oordeel ten opzichte van de oorlogvoerenden. Laat uw verbittering niet de verbittering worden van uw kinderen. Betoom p in uw uit latingen en help er aan mede, dat de toe komst ons niet een geslacht geeft van menschen die in haat en vijandschap tegen hun naaste zijn groot gebracht. De taak van de opvoeding is een schoone taak. maar een zeer verantwoordelijke. Nu meer dan ooit! Wij ondervinden de gevolgen van een opvoeding in de kracht van het wapengeweld, in de macht van het brute geweld, laat onze kinderen groot gebracht worden in het besef dat de macht van den geest grooter is en blijvender dan alle satanische oorlogsmiddelen. URK, 3 Juli. Door 76 vaartuigen werd heden aan den Gemeenteüjken Vischafslag alhier aangevoerd: 11696 pond Kuilpaling, van 30500 pond per vaartuig, prgs 15)/,17 ct. en 980 pond Lijn- of Beugaal, 2027" ct. per pond. COLLECTE. In de Ned. Hervormde Kerk alhier is een collecte gehouden voor de door den oorlog ge troffenen. Deze collecte heeft bijna honderd gulden opgebracht. VOOR DEN GEESTELIJKEN WEDER OPBOUW. Dr. F. J. Krop, emeritus-predikant der N ederlandsche Hervormde Kerk, wonende Frankenslag 181 te 's-Gravenhage, heeft een beroep gericht tot predikanten van alle ge zindten en studenten in de theologie, gods dienstonderwijzers en evangelisten, jeugdver- eenigingen, leiders van organisaties of instel lingen die door de oorlogsramp hun bibliotheek hebben verloren. Hun wordt verzocht, te willen opgeven welke boeken men het dringendst noodig heeft; getracht zal dan worden de ge- wenschte werken te verstrekken als geschenk en blijk van medeleven. Deze zeer sympathieke oproep is mede on derteekend door de heeren G. 31. A. Laernoes, rustend hoofd eener school in Indië, H. Tol lensstraat h te Utrecht, H. B. P. Stemerding, uitgever te Rotterdam, ds. J. J. Dijk, predikant der Gereformeerde kerk te Leiderdorp en ds. A. Dubois, predikant der Christelijke Gerefor meerde kerk te Gouda.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5