vuren van Tohr Geeft nationaal Morgen collecie Groote Clown? door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma WAAROM TREUR JE, Hulp door militairen aan de politic Voor extra broodraotsoeo Een lastig heerschap Lijkenroover tot zware strat veroordeeld TARZ AN en de Onder den ütel „N.S.B. en volkseer" ver scheen in „De Weg', het blad van Natio naal front, een beschouwing welke als volgt aanvangt: Wij begrijpen niet, dat de N.S.B., na de «ware dagen, die achter ons liggen, nog maa| altijd niet wil aannemen, dat zij Ne- derlandsch moet denken en voelen, om door ons volk verstaan te worden en dat gij dus onze Nederlandsche volkseer in vollen omvang heeft te respecteeren. Dat heeft ze reeds te doen, omdat zij een groep van Nederlanders omvat. Want voor leden of groepen van de Nederlandsche \olksge- meenschap is het een natuurlijke plicht de eer van die gemeenschap op te houden en te eerbiedigen. Maar zelfs indien ze dit niet voelt hetgeen wijzen zou op een ontstellend gemis aan waarlijk Neder- landsch bewustzijn zou ze er zich reeds uit eigenbelang van moeten onthouden on ze volkseer te kwetsen, wijl de Duitsche bezettingsoverheid onmogelijk respect kan hebben voor een beweging van een vreemd .volk. die dat eigen volk versmaadt! Daar voor zijn deze Duitschers te waarachtige nationalisten en eerbiedigen zij te zeer een gezond nationalisme van andere volkeren, zelfs dan wanneer ze die volkeren om re denen, aan het Duitsch belang ontleend, hebben bestreden. De heer Mussert heeft het goed geheeten, dat N.S.B.-ers bij den intocht der Duitsche troepen dezen begroet hebben met „Heil Hit Ier". Dat is een slag in het gedicht zoo wel van het Nederlandsche als van het Duitsche volk. Een slag in het gezicht van het Nederlandsche volk, welks gesneuvel den toen nog boven aarde waren. Een slag in het gezicht van het Duitsche volk, want „Heil Hitier" is de Duitsche groet, op recht en vol beteekenis wanneer zij uitge sproken wordt in Duitschland of buiten Duitschland door een Duitseher, onoprecht en vol wanklanken wanneer zij uit den mond komt van een niet-Duitscher. Men denke zich maar eens in hoe valsch „Heil Hitier" in de ooren van een oprecht Duitsch nationaal-socialist zou klinken, wanneer hij morgen door de Franschen al dus zou worden begroet!... Op de hagespraak heeft de heer Mussert de N.S.B.-klok weggeschonken aan gene raal Goering, den schepper van de Duit sche luchtmacht. Generaal Goering is on getwijfeld een groot man, 'n groot Duitsch staatsman. Echter het lot heeft gewild, dat zijn luchtvloot, om redenen van Duitsch militair belang, Rotterdam heeft gebombardeerd. De bezettingsautoriteitcn, vooraan de Rijkscommissaris Seyss-Inquart, doen alles om deze wonde zoo spoedig mo gelijk te helen. De N.S.B. rijt de wonde open! Men kan Goering als Duitsch staats man en schepper van de luchtvloot toch heusch wel erkennen zonder hem daartoe een 30.000 kilo zware klok aan te bieden. Wij willen de laatsten zijn oim de Duitsche weermacht het noodige metaal te misgun nen, maar ook zonder de klok van den heer Mussert zal hij dezen oorlog wel win nen. Wat zal een man als Goering, die reeds vliegofficier was in den vorigen oor log, in zijn hart van zulk een zoollikkerij moeten denken? Bovendien doet de N.S.B. met zoo te han delen groote afbreuk aan de hoe langer hoe betere betrekkingen tusschen Nederland en de bezettingisautoriteiten. Wij. Nederlan ders, hebben met waardigheid verloren, wij kunnen slechts to een hetere en ongetwij feld goede verstandhouding komen, wan neer de Duitschers de Nederlandsche waar- FEUILLETON DOOR A. H KOBER 20 Opeens verbrak Bolansky zijn contract en trok, nadat hfj een tamelijk hooge schadever goeding had betaald, met zjjn menschen van Brussel naar Parijs om in het Circqu d'hiver op te treden. Zulke plotselinge besluiten hoorden bjj zijn temperament; wanneer de groote artist een concurrent vermoedde kon hem niets weerhouden om zich aanstonds met hem te gaan meten. Dat was nu in Parijs het geval. In het Cirque de Paris traden sedert een week de Italiaansche clowns Tanti op met buiten gewoon succes: „Onaangename concurrentie voor u ik begrijp wel, dat u onder deze omstandigheden uw contract met Parijs niet wilt afsluiten; had een agent te Brussel tegen Bolansky gezegd. En toen had de clown onmiddellijk besloten naar Parijs te gaan, nu juist, nu dadelijk! Bolansky debuteerde te Parijs voor een uitverkochte zaal en oogstte veel applaus voor zijn alleraardigst soloprogramma. Ook de pers was vol lof over zijn prestaties. Maar er werden vergelijkingen gemaakt met de Italiaansche clowns in het Cirque de Paris en ofschoon deze niet te zijnen ongunste uit vielen, kan men toch hier en daar lezen, dat de drie broers een nieuwen stijl hadden ge vonden. waar ongetwijfeld toekomst in zst. Bolansky raasde van woede. Hij schrapte dadelijk cncsrks de hevige prot'Jcea van den circusdirecteur al de numers zijner velschil lende troepen van het programma en schreeuwde: „Ik zal jullie toonen. dat ik, Boransky. heel alleen uitverkochte zalen maak, en het met elke concurrent durf opnemen!" En eiken avond kwam hjj met nieuwe grap pen, nieuwe sprongen, nieuwe muziekinstru menten. nieuwe nummers en nieuwe costu- mes. Hij werkte als een krankzinnige, maar met alle kracht en alle geest waarover hij beschikte. digheid respecteeren. Zij doen dat Zij ont zien ons zelfrespect met alle tact, die ze blijken te bezitten. De N.S.B. echter gooit onze Nederlandsche eer telkenmale te grabbel! Het artikel eindigt als volgt: Houdt op, zeggen wij, met het eigen volk te slaan! Daarmee wint ge niets. Ge versterkt slechts de be staande afkeer tegen u bij ons volk en ge verliest iedere achting bij den op eer en waardigheid gestelden Duitseher! De Maasbode zegt over dit stuk in „De Weg": Het verwondert ons niets, dat we in tal van bladen uit dit artikel geciteerd zagen, want het geeft onomwonden weer wat in veler harten brandt. De N.S.B. komt werkelijk onze volkseer te na. Op 'hetzelfde moment, dat de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" met even veel woorden schreef: „In Nederland is het goed leven", herhaalde Mussert nog eens in „Volk en Vaderland" met volle overtuiging zijn gezegde van 1937, dat Nederland geen toekomst heeft zonder de N.S.B. Zoo ellendig zijn hier de door de Duitschers geprezen toestanden. In hetzelfde blad doet deze ingenieur, in .wien nu eenmaal geen staatsman steekt, schrijven: dat de Duitschers door de bezet ting „schoonmaak" in Den Haag hadden gehouden. Veronderstellen we eens, dat een Duitseher over een mogendheid, die Berlijn bezet had. verklaarde, dat deze daar „schoon maak" had gehouden: de algemeene volks verachting ware het allerminste, dat hem te wachten stond. Wij wilen geen verguizing van de N.S.B. Dat de dood van overste Mussert een voor werp wordt van onderzoek voor den zoo hoog staanden Nederlandschen rechter, achten wij zonder meer gewenscht en recht vaardig. Voor de N.S.B. ware het daarenboven ook alleszins gewenscht, dat de zoo talrijke beschuldigingen van onvaderland«*ch ge drag, in de dagen van de bezetting tot leden der N.S.B. gericht, eveneens een voorwerp werden van onderzoek voor dien zelfden onafhankelijken rechter. Dat is de éénige wijze om de N.S.B. in de oogen van het Nederlandsche volk recht te doen. Gisteren is uitgegeven een buitengewoon politieblad, waarin het volgende onder de aandacht wordt gebracht. Op verlangen van den Duitschen opperbe velhebber in Nederland is bepaald, dat de Nederlandsche militairen zich moeten ont houden van het verleenen van hulp aan politiebeambten, indien dezen optreden te gen politieke partijen of tegen leden van zoodanige partijen, die als zoodanig duidelijk zijn te herkennen. In geval van ozodanig optreden door de politiè zijn aanwezige Nederlandsche mili tairen verplicht zich terstond teverwijderen. Ingevolge dit voorschrift behoort derhalve de politie harerzijds in dergelijke omstan digheden verzoeken tot hulp aan militairen achterwege te laten terwijl er ten overvloede op zij gewezen, dat door het verbod tot ver- leening van hulp, op militairen de desbetref fende artikelen van liet Wetljoek van Straf recht bij weigering van hulp tegen politieke partijen of leden daarvan, buiten toepassing moeten blijven. Aanvragen aan de plaatselijke distributiediensten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Yisscherij deelt mede, dat aanvragen voor extra broodrantsoenen op grond van het verrichten van zwaren lichamelijken arbeid of van ziekte, uitsluitend dienen te worden gericht tot de plaatselijke distributicdien- sten. Het Centraal distributiekantoor zal in verband met het voorgaande in den vervol ge aanvragen, welke hij dit kantoor inko men, niet meer in behandeling nemen. Voor elk van zijn nieuwe nummers werd groote reclame gemaakt. En inderdaad: het Circque d'hiver liep eiken avond vol. Doch ook het Cirque de Paris, waar de drie Tantis werkten, was dagelijks uitverkocht. Joe, die nu tijd genoeg had, omdat de Smilis-troep niet optrad, gings eens naar de Tantis kijken. Ja, dat waren heele andere clowns als Bo lansky. Zq zochten het niet in sprongen en in gymnastiek, maar zij speelden komische scènes. De eene verscheen als witgepoederde clown, juist zooals Bolansky en zooals elke clown sedert eeuwen, dan kwam er een Dom me August bij en tenslotte liep een totaal verbogen kerel de manege binnen, zoo grotesk van houding, gebaar en kleeding, dat de Domme August bij hem vergeleken nog een gentleman was. Deze man belichaamde de onhandigheid, de opgeblazenheid, het ongeluk en de dwaze zelftevredenheid op zulk een drastische wijze, dat tie toeschouwers zich tranen lachten. Of het drietal op de vlooienjacht ging of een scheersalon opende, of zij als schutters, als brandweerleden of als goochelaars en acro baten optraden steeds was het de derde man, die zoo onbeschrijfelijk op de lachspie ren werkte. „Ik ben gisteren naar de Tantis gaan kij ken," fluisterde Joe den volgenden dag zijn collega Lupu toe," ze zijn uitstekend..." „Laat de oude het in 's hemelsnaam niet merken!" „Ik wou hem juist voorstellen om een der gelijke c.ownsfiguur in ons programma op te nemen. Ik zou «jat wel graag zelf willen doen. Je kunt zooiets in elk willekeurig nummer aanbrengen, ook bijvoorbeeld in het onze." Maar Lupu zei: „Je hoeft er niet aan te denken, dat Bolansky daar op ingaat." Ons volk weet te geven In tijden van nood, Daarvan spreekt alom zijn historie, Al zijn we dan klein, In de hulp zijn we groot, Dat blijft inderdaad onze glorie! Nooit stellen we and'ren, Die vragen teleur. Wie klopt ooit in Neerland Vergeefs aan de deur?! Steeds opent die deur zich, En schenkt onze hand Een gave voor hen, die soms lijden. Zóó voelen we steeds, In het hoogste verband. Al, wat ons verbindt door de tijden! Want loeide een stormramp Vernielend voorbij. Wij stonden de zwakken Als natie terzij! Als 't water ging stijgen, Zoo hoog en zoo snel. Dat have en goed ging verloren, Stond voor de gezinnen 't Bestaan op het spel, Dan werd weer de huipe geboren! Dan reikten de handen Van Neerland spontaan, Wat zinkend in 't water Teloor was gegaan! En nu? Men komt vragen, Ons volk staat gereed, Als immer bereid om te geven, We bouwen weer op, Na de ramp en het leed, En steunen ons Nederlandsch leven! Straks spreekt de collecte Een eerlijke taal. Tot heil van de natie, En breed nationaal! Want éllen gaan geven, Liefdadig als steeds, We leerden 't van ouder op ouder, In grootvaders tijden Verstond men dit, reeds, Thans staan we weer schouder aan schouder! En dankbaar waardeeren We 't landje zoo klein, Dat, juist in den nood vaak Zoo groot weet te zijn!! Juli 1910. KROES. „Maag- geloof je dan niet, dat ik een goeie jlown zou zijn?" „Je hebt er misschien wel talent voor, ook je gestalte, die kort en breed ia, zou wel komisch kunnen werken, maar ik raad je toch in ernst om er den chef met geen woord over te spreken. Er zou een ongeluk van komen." Golden sloeg dien raad echter in den wind en deed Bolansky zijn voorstel. De groote clown staarde hem aan, alsof hij een krank zinnige voor zich had toen raasde hij, dat het door het heele circus weerklonk: „Ik kan alléén meer dan die drie Tantis samen, meer dan alle clownstroepen ter we reld! En ik sla iedereen, die daaraan twijfelt, de hersens in!" Joe Golden sloop als een geslagen hond naar de garderobe van de Smiles terug. Daar zat Edith voor den spiegel en poederde haar gezicht. Hij vertelde haar wat er gebeurd was. „Trek je er niets van aan," troostte zij hem, „iedereen heeft wel iets, wat hij zoo graag zou willen en wat hem verboden wordt. Maar eens komt de dag. waarop nie mand je meer iets te verbieden heeft, je moet er alleen op kunnen wachten. „Hoe bedoel je dat?" Zij keek haar spiegelbeeld critisch aan, vond zich blijkbaar mooi genoeg, stond op. nam haar taschje en ging naar de deur. ,,Ik bijvoorbeeld ik verheug me op mijn ver jaardag over vier weken. Dan word ik een en twintig en niemand heeft meer iets over mij te zeggen, ook papa niet!" Zij knikte glim lachend en verdween. Joe liep haar langzaam achterna. Hij had nog zoo graag gehoord, wat Edith dan eigen lijk wilde gaan doen, wanneer zij aan de va derlijke macht ontgroeid was. 142. Zwaaiende met zijn slirf hield Malluk de soldaten, die in een hoek gedreven waren, in bedwang, terwijl Tarzan en zijn vrienden de muur van de stallen opklommen. Langs een kronkeling, om de achtervolgers op 'n dwaal spoor te brengen, leidde de koning der jungle zijn vrienden naar de juwelengroeve, waar nieuw gevaar aan. Terwijl de bewakers naar buiten stormden, rende het dappere drietal naar de slavenbarakken. „Ga naar binnen," beval Tarzan aan O'Rourke, „en bevrijd de slaven. De sleutel van hun kettingen hangt aan de muur vlak bij de deur. Kailuk en ik blijven hier staan. We zullen ons best doen In een hoek bij de garderobe vond hij Stassy, die aan hpt oefenen was. „Train jij?" vroeg hij verwonderd. „Mijn oud caoutchoucnummer. Ik wil toch niet vastroesten!" zei het jonge meisje en probeerde tegen hem te glimlachen. Maar het lukte haar niet verlegen sloeg zij de don kere oogen neer en ging aarzelend door met haar oefening. „Wat is Stassy toch altijd ernstig, dacht Joe en ging met een haastigen groet verder. Stassy keek hem heimelijk na. Zij hield toch zoo veel van hem en hij merkte er maar niets van! Voor hem bestond niemand anders dan Edith Bolansky! Edith had haar ook al trots verteld hoe verliefd Go op haar wasStassy had er niets op geantwoord, zij was veel te trotsch om haar ongelukkige liefde of haar jaloezie te verradenWie cr cnef van de Smiles moest worden, konden Joe en Lupu een tijdlang niet beslissen. Joe vond er zichzelf te jong voor en Lupu wilde niet graag aan het hoofd staan van een troep waartoe de dochter van den baas be hoorde. Maar nadat Joe hem beloofd had om, als het noodig was. steeds zijn partij te ne men tegen Edith, liet Lupu zich ertoe over halen om chef van de Smiles te worden. Zij deelden Bolansky dit besluit mee en hij nam er met een kort gebrom kennis van. Zijn gedachten zwierven ergens anders. Hij moest nog vier weken in Parijs optreden, daarna veertien dagen in Londen en dan volgden Blackpool en Liverpool. Maar op den achttienden dag van zijn op treden in het Cirque d'hiver verbrak Bolans ky zijn contract, schreef ook al zijn Engel- sche engagementen af en maakte bekend, dat hij naar Amerika ging, naar Sells Floto, een van de grootste circussen in de nieuwe wereld. zij de slaven wilden bevrijden. Tarzan klom op de hoge proort van de muur rond de olifantsstallen en hielp daarna Kailuk en Perry naar boven. De weg naar de slaven barakken lag achter het huis van de bewa kers. De mannen hoopten dit ongemerkt t« passeeren, maar hun hoop was spoedig ver vlogen. Een waarschuwende kreet kondigd de wacht tegen te houden. Het plan van den aapman was wanhopig, van enige kans op slagen kon nauwelijks sprake zijn. Hoe kon den hij en Kailuk denken, dat ze het tegen de gewapende Tohrianen zouden bolwerken? Tarzan had slechts .een kort mes, terwijl de arme Kailuk in het geheel geen wapen bezat. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek (11.1511.30 Berich ten Engelsch). 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 KRO-orkest. I.45 Gramofoonmuziek (2.002.15 Berichten (Duitsch). 3.153.30 Berichten (Engelsch). 5.00-5.15 Berichten (Duitsch). 5.30 KRO-Melodisten (6.156.30 Berichten Engelsch). 7.00 Reportage. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Musiquette. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.1510.25 Berichten ANP. II.1511.30 Berichten (Engelsch). Dit besluit verraste iedereen, ook Bolans- ky's eigen menschen. En toen volgde er iets, wat zij heelemaal niet meer begrepen: in het circusrestaurant verzamelde hij hen allen om zich heen en hield een kleine toespraak: „Jullie blijven allemaal hier in Europa. Elke troep heeft haar chef, die haar tournees en al het overige bepaalt en waaraan zij moet gehoorzamen alsof ik het zelf was. Ik reis alleen naar Amerika. Ik wensch jullie allemaal het beste! Laten we niet veel praatjes maken: tot ziens!" Hij drukte enkelen van zijn getrouwen de hand, gaf ook Edith een haastige kus en verdween toen, terwijl de overigen verbaasd in het circusrestaurant achterbleven. Den volgenden morgen berichtten de kran ten reeds, dat de bekende clown Bolansky zich in Boulogne had ingescheept naar New York. Joe Golden had tijdens dien laatsten toe spraak van zijn chef Edith voortdurend in het oog gehouden en tot zijn groote verwon dering had zij hem, op het oogenblik, dat Bo lansky meedeelde alléén naar Amerika te willen gaan, büj toegeknikt. Een week, twee weken zat de Smiles-troep nu al in Parijs en wachtte maar. De onaan genaamste situatie, die een artist zich kan voorstellen: wachten op een engagement. Men had niets te doen, men liep in zijn beste pak rond, steeds weer naar de post, steeds weer naar de agenten Lupu was boos, omdat deze heeren niet gauw genoeg voor een engagement zorgden. Joe zat overdag in zijn kamertje of in eei café en probeerde een komisch nummer U bedenken, s Avonds liep hij alle v«x>rstellin gen in de variétés, circussen en bioscopen af Edith was den heelen dag uit en liep doo de grootè magazijnen. Stassy oefende bijiv voortdurend alle bochten, draaien en knooper die men van een slangenmensch eisehen ka- en vond, dat zij veel te dik was geworden e: lang niet meer zoo lenig als vroeger. Eens vergezelde Joe Edith cp haar ganr door de stad. Hij vond dat vervelend en ver moeiend bovendien. Maar het was nog saaier om met Stassy naar een voorstelling in he Alhambra te gaan: het scheen, dat d variété nummers, die voor hem de hoofdzaa waren. haar heelemaa' nier interesseerden i ieder geval kon hij ei met haar geen gesp're over voeren. - 61 (Wvrdt vervolgd.) Maandagavond heelt de Haagsche politie aan den 42-jarigen drukker C. V. V. een gummistok ontnomen. Gisteren vervoegde hij zich aan het bureau Prinsestraat, en ver zocht zijn eigendom terug. Hem werd mede gedeeld dat de gummistok ter beschikking van de politie was gesteld in verband met het proces-verbaal, zoodat teruggave niet mogelijk was. Hij weigerde te voldoen aan het verzoek om het bureau te verlaten en ook niet aan het daarop volgende bevel. Hierop werden eenige agenten ontijoden om hem te verwijderen waarop hij een mes trok en de agenten bedreigde. Hierdoor was de maat vol en werd hij aangehouden en overgebracht naar liet hoofdbureau, waar proces-verbaal werd op gemaakt wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven. Later werd hij voorloopig op vrije voeten gesteld. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen den 3i-jarigen thans gedetineerden landbouwer J. van L., woonachtig te Vechel, die zicli al daar aan lijkenroof heeft schuldig gemaakt. Op 12 Mei j.1. heeft hij van een gesneu velden soldaat die in een sloot lag, een hor loge ontvreemd. Overeenkomstig den eisch van den officier van justitie, heeft de recht bank hem veroordeeld tot twee jaren gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. ZATERDAG 6 JULI 1940. Jaarsveld, 414,4 m. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.15 Concertgebouw-orkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concertgebouw-orkest, Koninklijke ora- toriumvereeniging en solisten (opn.). 10.45 Omroeporkest (11.2511.45 Declamatie) 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. 1.00 AVRO-amusementsorkest en solist. 2.00 De Staalmeesters. 2.40 Disco-causerie. 3.30 AVRO-dansorkest. 4.00 AVRO-strijkorkest. 4.45 Kinderkoor „Zanglust" met pianobege leiding. 5.15 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 6.40 Interview. 7.00 AVRO-Musette-ensemble. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 AVRO-amusementsorkest, de „Harmony Sisters" en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Avondwijding. 10.1510.30 Berichten ANP. Kootwijk, 1875 m. KKO-uitzending. 11.15—11.30 n.m. Ber. 8.00 Berichten ANP.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7