De gevonden documenten Actie in het Kanaal en Noordzee De Afspraak VOOR DE VROUW ZWART blijft modern Wat te doen met goud en juweelen Gebrek aan vliegeniers in Engeland Duitsch legerbericht Heftige verwijten van Reynaud RADIO-UITZENDING VOOR INDIË Zuid Oost-Engeland gebombardeerd Om> koAi iWihaal: doch vraagt kleurige details S Voor warme zomerdagen Nu het papier schaarsch is, heeft de papierafval bijzondere waarde voor de binnenlandsche fabricatie. Hoog opgepakt worden heele zolderschuiten in de Amsterdamsche grachten gereed gemaakt voor de reis naar de papierfabrieken Het opperbevet van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een duikboot onder bevel van den eers tenluitenant ter zee Endrasz heeft een tor- pedotreffer- geplaatst op het nieuwste Brit- srhe vliegtuig moederschip „Illustreous". Duitsche gevechtsvliegtuigen iiebben op 3 Juli in het kanaal en aan de Noordzee Brit- sche haveninstallaties, kustfortificaties, vliegvelden, barakkenkampen en inrichtin gen van de bewapeningsindustrie aangeval len. Zoo werden het manoevreterrein Alders- hot, de vliegtuigfabriek Reading en zware kustbatterijen bij Newhaven met succes met bommen bestookt. Bij een aanval op een Britsch convooi op het kanaal kreeg een groot schip twee zwa re bomtreffers. Britsche vliegtuigen wierpen, beschermd door laaghangende wolken, in den loop van den dag van gisteren, op ver scheidene plaatsen in Noord- en West- Duitschland bommen neer. Hierbij vielen zij op gewetenlooze wijze de burgerbevolking «taan, waarbij in Hamburg- Barmbeck 11 kinderen, 3 vrouwen en 1 man gedood en 11 kinderen en 9 vrouwen gewond werden. Ook in den nacht op 4 Juli vlogen eeni- ge vijandelijke vliegtuigen België en Neder land binnen, zonder echter noemenswaardige schade aan te richten. Zes vijandelijke vlieg tuigen werden vernietigd De Engelschen saboteerden leiding van Weygand. de Heftige klachten over gebrekkige leiding en verbinding bij de in Noord-Frankrijk en België opereerende geallieerde legers heeft Churchill naar voren gebracht in een tele gram van 24 klei 1940 aan Reynaud. Het te legram is gepubliceerd onder nr. 15 in het nieuwe witboek. Daarop volgt dokument nr. 16, een telegram van Reynaud aan Churchill van 24 Mei, waarin Reynaud van zijn kant klaagt in verband met de ontruiming van Atrecht en Le Ilavre door de Engelsche troe pen en waarin hij den eisch stelt, dat zij zich onderwerpen aan de bevelen van generaal .Weygand. In dit telegram wordt o.a. gezegd: Het is dringend noodzakelijk het leger van Gort via Duinkerken van proviand te voorzien. Dit leger wordt door de beide divisies Fagalde gedekt. Het is. wenschelijk dat gij (Chur chill) troepen zendt naar de havens, zooals gij gisteren gedaan hebt voor Calais. Gene- aal Weygand he.ft tot zijn verrassing ge constateerd, dat in strijd met dit plan de stad Atrecht gisteren ontruimd is door de Engelsche troepen. De onmogelijkheid om met Blanchard, den opperbevelhebebr van het Belgische leger, en de legers van Gort en Blanchard direct in verbinding te ko men, veroorlooft het generaal Weygand niet u antwoord te geven over het ontbrekende contact tusschen Blanchard en Gort. Aange zien hij echter direct in contact staat met het Belgische leger, heeft hij de overtuiging dat zijn bevelen Blanchard en Gort hebben be reikt. Het bewijs voor de samenwerking tus schen Blanchard en Gort schijnt te blijken uit het feit, dat in den afgeloopen nacht een Fransche divisie een Engelsche divisie heeft afgelost. Generaal Weygand heeft zooeven bericht ontvangen, van het weghalen der zware een heden der Engelsche legers uit Le Havre, hetgeen achter het front een groote móreele .verwarring doet ontstaan. Evenals ikzelf is ook hij er van overtuigd, dat hij daar niet van te voren van in ken nis isg esteld. Gij zult ecenals ik van mee ning zijn, dat in deze noodlotszwangere uren de eenheid van leiding meer dan ooit uitge voerd moet worden en dat de bevelen van generaal Weygand ten uitvoer moeten wor den gelegd. Generaal Weygand is er van overtuigd, dat zijn plan alleen dan met suc ces bekroond kan worden, wanneer het Bel gische leger en de legers van Blanchard en Gort vervuld zijn van den fanatieken wil om een uitval te ondernemen welke hen alleen kan redden, Met vandaag te beginnen. Amsterdam, 4 Juli. Wij ver nemen van bevoegde zijde dat bin nenkort verwacht kan worden he den, Vrijdag de radiouitzendingen naar Nederlandsch-Indië hervat zul len worden. Tot de verzorging van deze Uitzendingen is, na gepleegd overleg met de bevoegde Duitsche autoriteiten, door den secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche za ken, een gemeenschappelijke mach tiging verleend aan de Avro, den K.R.O., de N.C.R.V. de V.A.R.A. en den V.P.R.O. Bij toerbeurt zullen de vier algemcene opi- roeporganisaties dagelijks van 15.0010.00 uur a.z.t., een afgerond cultureel programma ten behoeve van Nederlandsch-Indië verzor gen, terwijl de uitzendingen van de Avro en de Vara telkens met een kwartier verlengd zullen worden ten behoeve van den V.P.R.O. Door samenwerking tussche nde omroepver- eenigingen onderling zal een harmonische programma-opbouw in Nederlandschen geest worden verkregen. Na dit programma zal telkens de nieuwsberichtgeving vanwege het A.N.P. volgen. De uitzendingen vinden plaats via den P.C.J. zender te Huizen (golflengte 19.71 meter) welke door bemiddeling van de Nozema ter beschikking van de uitzendende omroepvcreenigingen zal worden gesteld. Is Gravenhage. Bij vele juweliers in het geheele land kom dagelijks telefonische en mondelinge aanvragen binnen waaruit blijkt, dat de z.g. „Deviezen-verordening" niet of niet voldoende begrepen wordt. Het komt ons gewenscht voor de bepalingen hier nog eens duidelijk te herhalen: Iedereen, hetzij particulier, handelaar of bestuur van een vennootschap, is verplicht zijn voorraad goud, zilver en platina of me talen, die tot de platina-groep behooren, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden op een formulier, dat bij de Bank verkrijg baar is. Het metaal zelf wordt dus niet op gezonden, alleen de omschrijving. De bedoeling is, een overzicht te verkrij gen van de aanwezige grondstoffen, waaronder ook munten gerangschikt wor den. Voor zoover het fabrikanten betreft, vallen ook de z.g. halffabrikaten hieronder Dit is echter een vorm, die de particu lieren niet kennen. Het opgeven van sie raden, tafelzilver, gebruiksvoorwerpen van edel-metaal of horloges is dus niet de bedoeling. Evenmin de munten, die tot sieraden verwerkt zijn. Het spreekt dus vanzelf, dat de aanschaffing van deze voorwerpen aan geen enkele beperking ge bonden is. Zelfs de stamkaart is er niet voor noodig. Ook de sieraden, die met dia mant of andere steenen bezet zijn, vallen geheel buiten de verordening en kunnen dus vrij verhandeld worden. Het gebrek aan vliegtuig-bestuurders neemt in Londen, naar thans ook officieel wordt toegegeven, catastrophale vormen aan. Alle afdeelingen van het Britsche ministerie van luchtvaart, die te zorgen hebben voor de op leiding der piloten, zullen onder leiding van vice-luchtmaarschalk Garrant worden ge coördineerd. Door middel van de radio wor den alle geschikte personen opgeroepen, zich voor de opleiding aan te melden. Reuter seint, dat vijandelijke vliegtuigen Zuid-Oost Engeland hebben gebombardeerd. Een brandbom kwam neer op een gebouw. Het aantal dooden is nog niet bekend. Mijn vrouw en ik verwachten de Peter sons ten eten. We leerden de Petersons drie jaar geleden kennen, toen we met vacantie in een badplaats waren en werden toen dikke vrienden. We zwommen en zeilden samen, tennisten samen en aten samen aan één tafel. Toen onze vacantie om was en onze wegen zich scheidden, spraken we af, onze vriendschap in de stad voort te zetten. „Een reuze-idee!" zei Peterson verrukt. „Ik kan me niets gezelligere voorstellen", kirde zijn vrouwtje. „Wat zal dat leuk zijn", zei ook mijn betere helft. „Ja, we zullen iets afspreken", zei ik met gevoel en overtuiging; vooral met gevoel. Maar we spraken niets af. Niet per brief en niet per telefoon. De tijd ging snel. U weet, lieve lezer, hoe dat gaat. En toen ik Peterson <5p zekeren dag toevallig op straat tegenkwam, keken we elkaar eerst verrast en een beetje verlegen aan. „Wat aardig om u weer eens te zien, meneer Peterson", zei ik vriendelijk. „Hoe gaat 't met uw vrouw?" „Dank u, heel goed. En hoe maakt uw vrouw het?" „Dank u, ook heel goed." „Eigenlijk moes tenten we weer eens een afspraak maken", lachte Peterson. „Ja, dat moeten we zeker", lachte ik te rug, waarop we met een hartelijken hand druk van elkaar scheidden. „Toen mijn vrouw vier uur later met haar armen vol pakjes uit de stad kwam, riep ze me verheugd tegemoet: „Weet je wie ik vanmiddag in het warenhuis gezien heb? Mevrouw Peterson!" „Welke mevrouw Peterson?" vroeg ik verwonderd. „Nu. je herinnert fe mevrouw Peterson toch wel! Die mevrouw die we in Zandvoort hebben leeren kennen. Zoo'n dik, kogelrond vrouwtje. Werkelijk een aardig mensch. Ze vond het zoo Iuek dat ze me weer eens zag. We hebben besloten een afspraak te ma ken." Maar pas een faar later troffen we de Petersons buiten bet stadion, waar een voet bal wedstrijd gespeeld werd. Mevrouw Pe terson en mijn vrouw vielen elkaar bijna om den hals en ook meneer Peterson en ik schudden elkaar hartelijk de hand. Wat leuk, wat vreeselijk leuk, wat eenig om elkaar weer eens te izen, riepen wij in gemengd koor uit. En nadat we genoeg genoemd hadden over deze toevallige ont moeting, vroeg ik hoe mevrouw Peterson'» broer het maakte, waarop ik te hooren kreeg, dat mevrouw Peterson nooit een broer had gehad. „Jammer dat we nog nooit een afspraak gemaakt hebben", zei meneer Peterson bij het afscheid. „We moeten heusch eens een keer afspreken." „Ja, dat moeten we", knikte ik. Een half jaar later deden we dat ook werkelijk. Mannen handelen immers snel. Ik trof Peterson namelijk weer eens toeval lig en het schoot me ineens te binnen, dat Peterson eens mocht denken, dat we nief op hem gesteld waren, als ik niet direct een afspraak maakte. En niet alleen dat. Het scheen mij toe. alsof Peterson in de laatste drie jaar erg veranderd was, hij was zichtbaar ouder ge worden en het zou kunnen zijn dat ik hem op een goeden dag niet meer zou herken nen, terwijl we toch zooveel gezellige uren met elkaar hadden doorgebracht. Ik noodigde hem en zijn vrouw dus uit om bij ons te komen eten. Ilij kon zijn ver wondering over mijn plotseling besluit niet verbergen. Ik ook niet. „Dat zou erg leuk zijn", mompelde hij. „Wanneer schikt het u het beste?" vroeg ik. „Volgende Zondag misschien?" Tot nu toe is het ons nog niet gelukt een afspraak te maken, dus moet het er toch eindelijk van komen!" Hij bloosde eenigszins en lachte begrij pend. ..Het zal ons een waar genoegen ziin", zei hij en boog hoffelijk. „Zondag dus. Mijn vrouw zal het erg leuk vinden." En vandaag is het Zondag. De groote dag is aangebroken. Mijn vrouw en ik loopen ongewonden heen en weer, vol verwach ting Maar zii komen niet Ze hebben laten afzeggen. Als we het dienstmeisie gelooven moeten, heeft me vrouw Peterson plotseling ondraaglijke hoofdpijn gekregen Mijn vrouw gelooft het niet, maar ik wel. En ik hen er van over tuigd optimist die ik ben dat me neer en mevrouw Peterson en wij toch eens in ons leven een afspraak zullen maken en nakomen! Zwart blijft, ondanks de veroveringen, die de bedrukte weefsels maken, toch steeds aan de spits, vooral indien het stadskleeding geldt. Men kan zwart van 's morgens tot 's avonds dragen, bij regen en bij zonneschijn, onder alle omstandig heden. Een zwarte japon, die gecomple teerd wordt door een mantel, een cape of een bolero maakt altijd een gekieeden in druk, maar., de finishing-touch moet er een fleurige noot aan verleenen. De com binatie zwart-wit blijft zich als immer hand haven, doch, er zijn nog vele andere moge lijkheden o.a. om de meest eenvoudige te noemen, een zacht georgette shawltje, dat de halsopening van mantel of japon aan vult. Naar gelang het tijpe is, zal de keuze der kleur varieeren, doch bleu „royal air force" en „rouge anglais". die tot de mode kleuren behooren, maken steeds groote kansen. Wanneer een zwarte japon gecom pleteerd wordt door een bolero, kan men deze met een bedrukte crêpe de chine voe ren, b.v. wit met bleu-moezen, waarvan dan tevens een shalwtje in de halsuitsnij ding wordt gedragen. Een andere levendige noot voor een zwarte japon, die door een kort, loshan gend manteltje gecompleteerd wordt, is en rechtlijnige garneering van konings blauw soutache, die zeer apart werkt Zelfs 's zomers behoeft een zwarte tail leur volstrekt niet somber aan te doen, in dien op directe wijze kleurige details wor den gedragen, die behalve in een shawl gevonden worden in hoed, tasch of hand schoenen. Het meest gedistingeerd is even wel, om de bijkomstigheden in één kleur te kiezen, want niets verraadt zoozeer ge brek aan smaak, als wanneer men verschil lende tinten kiest, die onderling niet har monieeren. Schoenen, tasch en handschoe nen van naturel-leer zijn zeer en vogue en inderdaad een gedistingeerde combinatie bij zwart. Voor de middaguren vindt men vele in teressante variaties, die weten te voorko men, dat zwart ook maar eenigszins mono toon werkt. We noemen in de eerste plaats de ensembles, bestaande uit een petite-robe gegarneerd met gekleurde of bedrukte crêpe de chine, waarvan tevens de voering van den loshangenden mantel is gekozen ev soms zelfs om den bol van den hoed wordt gedrapeerd. De capejes, die juist de ellebogen be dekken, zijn rivales van de 1 olero en de modellen zijn dusdanig ontworpen, dat zelfs ietwat gezette dames ze kunnen dra gen. De dunne zomerweefsels leenen er zich uitstekend voor om de vereischte on derwijdte te verkrijgen, door rijen inge haalde ruimte, andere modellen zijn klok kend en hebben schoudernaden. Sluiting met strik van bedrukte zijde, waarmede de cape ook gevoerd wordt. Zwarte mantels worden gaarne gecom pleteerd door en hoed van gekleurd stroo, of, indien men de voorkeur geeft aan een zwarte hoed zal kleurige voile tulle of een bonte touffe bloemen een levendige noot aanbrengen. De zomer brengt ons een weelde van kleuren en hiervan zullen velen dankbaar gebruik weten te maken, doch ook wit blijft steeds een uitstekende aanvulling van zwart. Onze schets geeft en japon van Balenciaga te zien, gemaakt van zwart wollen jersey met een grooten strik yan wit organdie aan de halslijn. Aansluiten, lange corsage, dat met een scherpe pUnt de voorbaan valt. Smalle reepjes jersey den over de heupen gestikt, terwijl lange rij knoopjes middenvoor is aans. bracht. De hoed is een ontwerp Legros en heeft een garneering van faille, zwart met witte moesjes, waarvan twee ET00t: lussen het kapsel grootendeels bedekken (Nadruk Verboden) (C.C.M.j VOOR WARME DAGEN. IJs in de provisiekast, De moderne electrische en gaskoelkas. ten ontheffen de huisvrouw van veel zorj in de warme zomermaanden. Jammer ge noeg blijven deze practische kasten, die feitelijk in geen huis zouden moeten ont. breken, buiten het bereik van velen, om- dat de kosten van aanschaffen zeer hoog zijn. In Amerika, waar alles zoozeer op ver- eenvoudiging in de huishouding is inge. richt, ontbreekt in geen enkele keuken een ijskast. In woningen, waar men geen koele be- waarplaats heeft, zal het gemis van een koelkast zich dubbel doen gevoelen en zal men zich met een eenvoudiger hulp. middel moeten behelpen. Een gewone kleine ijskast zal in gebruik gesteld die nen te worden en om den levensduur van het ijs te verlengen, maakt men gebruik van wollen doeken, die uitstekende warm- te-isolatoren zijn. Men strooit eerst grof zout over het ijs en wikkelt de brokken vervolgens in stukken van een oude de ken. De plaats van de ijskast moet donker gekozen worden, want ook deze heeft in- vloed op het ijs. Het ophangen van linnen zakjes, gevuld met ijs, dat aan kleine stukjes verdeeld en vermengd is met grof zout en zaagsel brengt koelte in een provisiekast. Men schroeft aan den onderkant der planken b.v. een hakje, waaraan men een ijszakje hangt, terwijl men er voor het wegdruppe- len van het water een kommetje onder plaatst. Het is een eenvoudig hulpmiddel dat echter uitstekend werkt bij gebrek aan kelder of ijskast en verdient ongetwijfeld toepassing. Practisch speelbroekje, dat gemaakt is van kleine couponnetjes in twee kleuren effen of effen en bedrukt katoen. Het knipoverzicht geeft te zien op welke wijze het patroon geteekend en van papier geknipt moet worden. Aan de stof naden aanknippen. Fig. I geeft de voorpas en fig. 2 de rugpas, terwijl fig. 3 het overige deel uitmaakt. De gebroken lijnen geven aan, waarde verschillende lapjes aan elkander gestikt worden. Het olifantje wordt over stramien in kruissteken gewerkt, waarvan 3 kruisjes 1 c.M. breed zijn. Sluiting achterzijde broekje met knoopen en knoopsgaten op de pas. Afwerking pijpjes met elastiek. ....EN HET BESTE VERDWIJNT IN DEN AFVALEMMER. Indien men aan een huisvrouw vraagt, of zij sla kan schoon maken, zal zij vermoe delijk zóó verwonderd zijn, dat zij het ant woord schuldig blijft. Maar kijken wij eens even hoe bij het schoonmaken der malsche kroppen sla, die wij thans volop hebben dan blijkt, dat het schoonmaken lang niet altijd even zuinig gebeurt, want niet al leen de gave, zachte groene bladen worden als afval beschouwd, doch ook de nerven verhuizen naar den afvalemmer. De gele blaadjes worden alleen gebruikt, terwijl de groene juist meer vitaminen bevatten, om dat ze door de zon beschenen zijn. Ook de sappige nerven bevatten vitaminen en worden verdeeld bij de sla gevoegd. Smakelijk is deze, indien men met een pitje knoflook langs den wand van den slabak wrijft, daarna een sausje maakt van sap van y2 citroen en twee eetl. slaolie, een tikje zout, een fijngesneden uitje of prei en zeer fijngehakte tuinkruiden. Sla na het wasschen niet uitknijpen, doch in een doek, waarvan de vier punten bijeen gehouden worden, uitslaan, eventueel een slamandje gebruiken. Sla, die men tot een volgende dag wil bewaren wordt in een courant gepakt en op een koele plaats bewaard. Ook in een pan blijft sla versch, mits deze gesloten wordt Veel wordt in den aschbak geworpen, dat onnoodig is, o.a. de schillen van aardappe len. Zoolang ze niet te oud zijn, worden ze in de schil opgediend, want immers de beste voedingsstoffen, bevinden zich on der de schil. Hetzelfde geldt ook voor vruchten, alleen menschen met een zwak ken maag kunnen de schil niet verdragen, doch zullen dan ook meestal compote ge* bruiken. Goed wasschen is evenwel zeer gewenscht evenals goed kauwen van vruchten, die men ongeschild nuttigt. Een dame op een avond drie maal ten dans te vragen wordt als zeer opdringerig beschouwd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8