Breuk tusschen Engeland en Frankrijk Ontwapening der Fransche vloot opgeschort Amerikaansche lof voor Churchill GIBRALTAR DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER- De asmogendheden Breg man Frankrijk verbreekt de diplomatieke betrekkingen Nog geen varkens- vleesch op de bon Lindebloesem plukken ZATERDAG 6 JULI 1940 Het gebeurde te Oran de aanleiding. „Onuitwischbare smet op Engelsche eer," verklaart de Fransche minister van buitenlandsche zaken De goudstroom naar de Vereeoigde Staten Ook Turkije zeer tevreden voor 't eerst gebombardeerd hebben Fransche vloot niet noodig Geen mond en klauwzeer meer Conferenties te Berlijn De Italiaansche vloot Door granaatscherven getrotfen HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELETOON 50 (2 LIJNEN) UHgor» der HoSotxl» NoocduYwaröer N V. M Des M«W*r 68e JAARG. No. 8969 De Fransche regeering deelt, volgens het D.N.B. officieel-mede: De Donderdagmorgen onder voorzitterschap van president Le brun bijeengekomen ministerraad heeft na kennis te hebben geno men van den niet te rechtvaardigen aanval, dien een machtig En- gelsch eskader heeft ondernomen op een Fransch eskader bij Mers el Kebir, en nadat hij zijn vvaardecring tot uitdrukking had gebracht over den heldenmoed der vloot, besloten de diplomatieke betrekkin gen met Engeland te verbreken. Ontwapening Fransche vloot op geschort. Als gevolg van de gebeurtenissen in Oran heeft de Duitsche wapenstilstandscommissie in een nota de Fransche delegatie doen we ten, dat het opperbevel van de weermacht be reid is, de in artikel 8 van het wapenstil standsverdrag vervatte eisch tot ontwape ning van de Fransche oorlogsvloot op te schorten. Scherpe reactie in Frankrijk. De verontwaardiging der Fransche open bare meening over de Britsche actie bij Oran weerspiegelt zich in de opgewonden commen taren der bladen. De Petit Danphinois spreekt van een „brutale eu hatelijke ver minking der Fransche vloot, de vrucht van den Franschen arbeid der laatste decennien" Wij, die ons hebben opgeofferd om Engeland te redden, aldus het blad. zijn thans terugge plaatst in het verleden, dat wij niet zullen vergeten. Het is de lange geschiedenis van een land, dat zijn vrijheid zoekt tegenover de Engelsche tuchtroede. Maar waarom zouden wij ons thans nog verbazen, vraagt het blad Men heeft vaak het ineenstorten van bond genootschapen gezien, maar weinige daar van eindigden met een schande als die van Oran. Een dergelijk optreden draagt de straf in zich zelf mede. „Onuitwischbare smet op de En gelsche eer." De Fransche minister van buiten landsche zaken, Baudoin, heeft voor de pers te Vichy verklaard, dat Frankrijks betrekkingen tot Enge land op en nieuw plan komen. Hij zeide onder meer: „Op het oogenblik, dat op onze vloot een aanval gedaan werd, die een onuitwischbare smet op de Engelsche eer zal blijven, lijkt het ons noodig, in het kort de ge schiedenis der betrekkingen met on zen vroegeren bondgenoot te schet sen. De Fransche buitenlandsche politiek werd sedert lange jaren gedicteerd door den wensch, niets te doen, dat in tegenstelling tot de buitenlandsche politiek van Engeland zou staan. Wij zijn in het kielzog van Eïige- land met Duitschland in oorlog gekomen. En geland heeft het eerst den oorlog verklaard Baudoin zette daarna uit een, hoe de I ran sche noordelijke legers en het Belgische le ger door de Engelschen in den steek wer den gelaten. Hij sprak vervolgens over de houding van zijn regeering bij de wapen stilstandsonderhandelingen ten aanzien van de vlootkwestie. Maarschalk Pétain en ik zelf. aldus zei- de hij. hebben in dit opzicht tegenover de Britsche regeering herhaaldelijk de plech- tigste verklaringen afgelegd. De Duit- 50% van de wereldvoorraad in de kelders van fort Knock. Volgens een mededeeling van het Ameri- kaansche ministerie van financiën bevindt zich thans in de Vereenigde Staten meer dan twintig milliard dollar aan goud of rond tachtig procent van den geheelen be kende goudvoorraad van de wereld. Alleen in Juni is van uit Engeland. Frankrijk als mede uit de neutrale Europeesche landen voor een bedrag van meer dan 1.15 milliard goud naar de Vereenigde Staten gestuurd. sche regeering heeft geen uitlevering van onze vloot verlangd. Frankrijk steeds loyaal. Wij hebben jegens onzen vroegeren bond genoot steeds loyaal gehandeld. Churchill had zelfs bij de vergadering van den hoog- stcn oorlogsraad op 13 Juni verklaard, dat Engeland ook in geval van een afzonderlij ken vrede volkomen trouw zou blijven, in dien Frankrijk zijn oorlogsvloot niet aan den vijand zou uitleveren. Baudoin sprak van de smartelijke ver bazing, waarmede Frankrijk kennis heeft genomen van den Britschen aanval op zijn schepen. Nog thans, zoo zeide hij, blok keert de Britsche marine op de reede van Alexandrië een ander Fransch eskader, dat bedreigd is met den ondergang, wanneer het tracht uit te loopen. Deze feiten kunnen niet anders dan een grooten invloed op de oriënteering onzer politiek hebben. Wij hebben vanochtend met smart het besluit moeten nemen, onze diplomatieke betrekkingen met het land. dat schuld heeft aan 't bloedvergieten on zer zeelieden, te verbreken. DE SLAGERS ZULLEN HET VERBRUIK MOETEN BEPERKEN. Thans is vrij spoedig de invoering van een varkensvleesehdisiributie te verwachten, welke ten aanzien van het publiek indirect zal werken. Het varkensvleesch komt immers niet terstond „op de bon", doch de slagers zullen gerantsoeneerd worden en al dus genoodzaakt zijn, tegenover hun klanten het varkensvleeschverbruik te beperken. Het schijnt dat dezen zomer nog geen verdere vleeschdistributie verwacht behoeft te worden. Ook ten aanzien van de distributie van rundvleesch, boter en vet zijn de plannen, waarover wij reeds bericht ten, nog niet geheel en al uitgewerkt. (Men zie verder het artikel in dit nummer over de beperking van het gebruik van varkensvleesch.) TER VERVANGING VAN THEE. IN DEN HAAG ZIJN EEN HON DERDTAL WERKLOOZEN BEZIG DE BLOESEMS TE PLUKKEN. (Van onzen Haagschen correspondent) Den Haag heeft veel parken en plantsoenen, daarvoor is het nu eenmaal het Haagje- oftewel de Re sidentie-met-een-hoofdletter en zoo doende zijn er hier natuurlijk ook vele lindeboomen. Gezien 't feit, dat onze thee voorraad bijna uitgeput is, heeft de Gemeentelijke Plantsoenen dienst nu een hondertal werkloozen tewerkgesteld om overal de linde bloesem te plukken. Men is begon nen. met lange ladders, aan het Lange Voorhout en is vervolgens ploegsgewijs de stad doorgetrokken. Er zijn reeds groote voorraden ver zameld en nu is men ook aan de rozenbottels begonnen, welke even eens een drinkbaar theevervangsel schijnen op te leveren. WIESBADEN, 5 Juli (D.N.B.) - Als gevolg van de gebeurtenissen te Oran heeft de Duitsche wapenstilstandscommissie in een nota de Fransche delegatie doen weten, dat het opperbevel van de Duitsche weermacht bereid is, de in artikel 8 van het Wapenstilstandsverdrag vervatte eisch tot ontwapening van de Fransche oorlogsvloot voor- loopig op te schorten. Het Amerikaansche blad de „New York Herald Tribuna" is vol lof voo rde doortast- tendheid van dfc Britsche regeering. Het blad verklaart, dat het moreele bankroet van de Fransche regeering te Vichy steeds duidelij ker aan den dag treedt. Een regeering, die haar bondgenoot heeft kunnen verraden en zich gemaakt heeft tot een veroveringsinstru ment der Nazi's. Deze regeering zal wellicht zelfs Engeland den oorlog verklaren, doch dit risico is van weinig beteekenis. De New York Times schrijft: hoe groot ook de verbittering in Frankrijk geweest moge zijn, een objectief oordeel zal Groot-Brittannië in het gelijk stellen. Een beslist noodzakelijk maatregel. Naar de correspondent van de „New York Times" -te Washington meldt, willen de New Yorksche vlootdeskundigen niet zoo ver gaan als Pittman en direct een verkla ring afleggen met betrekking tot het Brit sche optreden tegen de Fransche vloot. Ze kere kringen stellen zich echta*- op het stand punt, dat Engeland»een besli* noodzakelijke maatregel heeft getroffen, die van zijn stand punt bezien een stap van het grootste be lang beteekent. Want zou Duitschland de beschikking hebben gehad over de Fransche vloot, dan zou de Duitsche vloot op gelij ken voet tegenover de Britsche staan. Som migen gingen zelfs voover, te verklaren, dat Amerika zich thans veiliger kan voelen. Ook Turkije voldaan. De stemming te Ankara is er een van op luchting en bewondering voor het optreden der Britsche regeering. Men geeft er zich rekenschap van, dat Engeland thans een zekere toekomst tegemoet gaat Door het ontbreken van berichten over de bewegingen van de Fransche vloot was in Turkije reeds een gevoel van onbehagen merkbaar geworden. Men betreurt het alge meen, dat de Fransche schepen zich niet naar Britsche havens hebben begeven. Door de Franschen? Een bericht uit Algeciras bevestigt, dat Gibraltar gisteren is gebombardeerd. Het bombardement werd op 6 uur des morgens uitgevoerd door vliegtuigen, waarvan de na tionaliteit onbekend zou zijn. Reeds om 1.30 des nachts waren verkenningsvluchten bo ven de vesting gemaakt. De Engelschen open den een hevig afweervuur, dat echter naar het scheen zonder succes bleef. Algemeen wordt vermoed, dat de aanvallen werden uit gevoerd door Fransche vliegtuigen. Dit is de eerste maal in dezen oorlog dal Gibraltar is aangevallen. Do restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar is hervat. De Regeerings- commissaris heeft het voortzetten der herstelwerken aan koor en schip met zijbeuken goedgekeurd De strijd tegsn-Engeland zal met geheel andere middelen worden gevoerd. De Italiaansche radio heeft gisteravond in de nieuwsberichten in de Fransche taal naar aanleiding van de Engelsche veronder- steilling, als zouden de spilmogendheden zich meester hebben willen maken van de Fransche oorlogsvloot het volgende medege deeld: Duitschland en Italië zouden als overwin naars, indien zij werkelijk eenigerlei plannen gehad hadden met de Fransche orologsche- pen. geheel andere voorwaarden in het wa penstilstandsverdrag hebben gesteld. Het in- dienststellen van de Fransche oorlogssche pen met nieuwe bemanningen zou niet dan na een opleiding van verscheidene maanden van Duitsche of Italiaansche matrozen moge lijk zijn geweest. Duitschland en Italië hebben in hun oor log tegen Engeland de Fransche oorlogssche pen in het geheel niet noodig, daar de hui dige strijd met geheel andere middelen en eenheden gevoerd zal worden. Accountantskantoor lid N. I. v. B. LEERAAR M. O. Lid Ncd. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 650 In de week van 23 t/m 29 Juni heeft zich noch bij runderen, noch bij de kalveren, noch bij varkens, biggen, schapen en geiten een sterfgeval tengevolge van mond- en klauwzeer voorgedaan. De Italiaansche .minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, is vanmorgen vroeg uit Rome naar Berlijn vertrokken. Hij brengt een bezoek van verscheidene dagen aan Berlijn. Aan de zijde der Franschen als zij door de Engelschen bedreigd worden. Ten aanzien van de in het buitenland ver spreide geruchten over een uitloopen van de Italiaansche vloot naar aanleiding van de door Engeland geprovoceerde ongehoorde ge beurtenissen te Oran, is in welingelichte Ita liaansche kringen geen bevestiging te ver krijgen! Men wijst er wel op, dat deze ge ruchten niet uit Italiaansche bron afkom stig zijn. In dezelfde kringen wordt er ver der op gewezen, dat Fransche oorlogsschepen tijdens de vaart naar hun thuishavens op geen enkele wijze door de Italiaansche strijd krachten worden gehinderd, daar de betref fende oorlogsschepen instructies navolgen die in overeenstemming zijn met de bepalin gen van het wapenstilstandsverdrag. Zou deze voorwaarde niet aanwezig zijn. dan zou den natuurlijk de Italiaansche oorlogssche pen een andere houding moeten aannemen. Overigens spreekt het vanzelf dat de eenhe den van de Italiaansche marine, steeds wan neer zij Engelsche oorloesschenen tegenko men, met deze den strijd aanbinden, en wel in het hiizonder ook dan wanneer zij Fran sche oorlogsschepen trachten te beletten, naar hun thuishavens terug te keeren. Wederom onvoorzichtigen tijdens luchtdoelgeschut. Gistermiddag zijn wederom tijden^ het vuren door luchtdoelartillerie te Rotterdam burgerpersonen, die zich op straat bevonden, door neervallen de scherven getroffen en wel in de Tweede Schansstraat en op het Piet Heinsplein. Zij werden door den ge neeskundigen dienst verbonden. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat men zeer onverstan dig handelt, wanneer men zich op straat begeeft of op straat blijft tijdens het vuren van de luchtdoel artillerie. MINDER ONGELUKKEN OP ONBEWAAK TE SPOOROVERWEGEN. Wij lezen in het jaarverslag der Ned. Spoorwegen: „Het aanbrengen van automatische bevei ligingsinstallaties op onbewaakte overwe gen wordt zoo krachtig mogelijk door ons bevorderd. Speciale maatregelen tot ver hooging van de veiligheid van het spoorweg personeel zijn in voorbereidng." Aan het jaarverslag is een staatje toege voegd, waaruit blijkt, dat het aaantal ge- dooden op onbewaakte overwegen in 1939 33 heeft bedragen, tegen 51 in het vooraf gaande jaar. In 193-4—'37 bedroeg het aan tal gedoode slachtoffers resp. 36, 36. 43 en 33. GIFT VAN PAUS VOOR VLUCHTELINGEN UIT BESSARABIë. Rome. 5 Juli (D.N.B.). Paus Pius heeft door tusschenkomst van den nuntius te Boeka rest een aanzienlijke som gelds beschikbaar gesteld voor de hulp aan Roemeensche vluch telingen uit Bessarabië en de Boekowina.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1