De voedselvoorziening van Engeland Een derde ambtstermijn van Roosevelt De eenheidspartij van Prins Konoje Japan voelt zich beleedigd Basis van Noord-Ierland is eigen defensie S'agschip „Hood" krijgt bomtrcffcrs Fel betoog tegen de Joden Officieele valuta-koersen Slecht verduisteren kost 14 dagen Fraosche oorlogsvloot uitgeloopen Eere den tegenstander! Amsterdam bracht f119.000 bijeen Een bloemlezing van Britsche persstemmen. De Engelsche radio heeft herhaaldelijk be schouwingen gewijd aan de voedselpositie van Duitschland en van de door Duitschland bezette gebieden. Van Duitsche zijde is men daarop het antwoord niet schuldig geble ven en is dezer dagen een beschouwing ge geven over de werking van de continentale tegenhlokkade ttyzen Engeland. Thans heeft de presscdezcrncnt, de heer W. Janke. ons 'n bloemlezing verstrekt van Engelsclic pers stemmen, die wel heel teekenend genoemd kunnen worden voor de schaarschte. die En geland zelf heeft leeren kennen en die de smalende opmerkingen van de Britsche radio over den honger aan de overzijde van de zee in het juiste licht zetten. Ilier volgt de bloemlezing: Uit de Daily Mail van 1 April 1940: In heel Engeland hebben de huisvaders gisteren bij het middagmaal gezegd: „Wat, al weer schapenvleesch?" De huisvaders be knorren hun vrouwen, de vrouwen beklagen zich over de slagers, de slagers stellen weer den minister voor de voedselvoorziening ver antwoordelijk en deze minister weer het mi nisterie v. oorlog. Dit ministerie wil n.1. het rundvleesch reserveeren voor de soldaten en daardoor krijgen de huisvaders schapen vleesch, terwijl den soldaten ongetwijfeld het rundvleesch al tegenstaat. Uit de Times van 2 April 1940: De bekende landbouwdeskundige, A. P. Mc. Cougall schrijft: „Wat heeft het voor zin hon derden millioencn uit te geven aan vliegtui gen, wanneer wij niet voor de voeding van onze bevolking kunnen zorgen. Wij kunnen niet altijd hopen, dat wij er van» dag op dag door zullen rollen". Uit de Daily Worker van 4 April 1940: Leegc provisiekamers en oploopende prijzen zijn het resultaat van de voedselpolitiek der regeering, die groote deelcn van de arbeiders bevolking aan ondervoeding bloot stelt. Sui ker is in prijs met 72%, buitenlandsch ham- spek met 25 Engelsch spek met 34 op- geloopcn, terwijl varkensvet 27,7 duurder is. De prijs van margarine is met 13 van vcjjsche eieren met 103 van boter met 12 van kaas met 37 van aardappelen met 29 en van versch vlecsch met 10 tot 42 gestegen. Al deze artikelen zijn voor arbeidersgezinnen echter van de grootste be- teekenis. Uit een der draadlooze Nieuwsdien sten van Reuter van 15 April 1940: Het ministerie van voedselvoorziening heeft nieuwe' aanduidingen verstrekt over de waarschijnlijke gevolgen der invasie van Denemarken op de voedselvoorziening van Engeland. In de toekomst hangt de positie van de verschepingskwestie af en mag men niet verwachten, dat het mogelijk zal zijn de aanvoeren uit de Scandinavische landen voor 100 te vervangen. De Columbia Broadcasting Company in een uitzending van Londen naar de Ver- eenigde Staten van 15 April 1940: Kenmerkend voor de buitengewoon moeilijke positie der Engelsche voedselvoor ziening zijn de fantastische loonen der vis- scliers. Eenvoudige Engelsche visschers ont vangen, wegens het buitengewone oorlogsge vaar van hun heroep, 750 mark per week, terwijl de reeders voor hun hooten het tien voudige bedrag uitbetaald krijgen. Voor een vischvangstseizoen van 10 weken ontvingen Engelsche visschers die in normale tijden JAPAN Weinig kans op succes. Prins Konoje, die op 24 Juni de functie van voorzitter van den Staatsraad heeft neerge legd en sindsdien in het middelpunt staat van de gedachtenwisselingen over de bin- ncnlandsche politiek, heeft Zondag te Kanui zawa gesproken over den vooruitgang en de vooruitzichten van de beweging tot vor ming van een eenheidspartij en over de zoogenaamde „nieuwe politieke^ structuur". Als inleiding wees Prins Konoje er op, dat tot nu toe geen positieve resultaten zijn be reikt ,daar eerst aan talrijke voorwaarden inoct zijn voldaan. Konoje waarschuwde te gelijkertijd tegen voorbarige oplossingen en beval voor de geheele binnenlandsche poli tiek een „middenkoers" aan. Hij heeft de re geering en het leger bepaalde voorstellen doen toekomen over 'n nieuwe politieke or ganisatie. Tot nu toe hebben regecring en leger zich hierover nog niet uitgesproken. Alle vraagstukken kunnen daarom niet bin nen een of twee maanden worden opgelost. Men moet zich de volgende taak stellen: 1. Ken gesloten nationaal systeem; 2. Een parlementair stelsel in overeenstem ming met de nieuwe politieke structuur waar bij Konoje uitdrukkelijk betoogde, dat het parlement grootere beteekenis moet krijgen. 3. Overeenstemming tusschen regeering en leger; ■4. Samenwerking tusschen alle regeerings- organen. De Japansche pers wijdt veel aandacht aan de verklaring van Prins Konoje. In verband met diens waarschuwing, dat een nieuwe po litieke organisatie niet in een of twee maan den kan worden verwezenlijkt, merken de Maden over het algemeen op, dat Konoje daarmee heeft willen aanduiden, dat er wei nig kans bestaat op een door hem gevormd kabinet. Konoje beeft thans zelf vastgesteld, dat er geen verhand bestaat tusschen een wisseling van het kabinet en zijn plannen. nauwelijks droog brood verdienden, 75.000 mark. Het Britsche ministerie van voedselvoorzie ning van 16 April 1940: In een officieele verklaring heeft het ministerie van voedselvoorziening uiting ge geven aan de hoop. dat het niet noodig zal zijn de rantsoeneering van levensmiddelen te verscherpen, ook al is Engeland afgesne den van de aanvoeren van ham, boter en eieren uit Denemarken. Zou de toestand ech ter minder gunstig worden, dan zal men de rantsoeneering daarbij moeten aanpassen. Hef tijdschrift „The British Union" van 17 April 1940: Uit een artikel van Jorian Jenks, getiteld „Het hongergevaar". De organisatie van levensmiddelenvoorziening en van de prijscontrole, ligt in Engeland in handen van lieden, die niet bepaald deskundig ge noemd kunnen worden. De „Nation Beige" van 19 April: Een reisbericht wijst op de scherpe Engelsche beperkingen van levensmiddelen. In het huishouden van een doorsnee En- gelschman staat nog maar een maal per weck het traditioneele rundvleesch of spek op tafel. Op de overige dagen van de week moet men volkomen van vleesch afzien of zich tevreden stellen met inwendige declen, afvalvieesch, hersenen en dergelijke, waar hij af en toe een konijntje of gevogelte komt. Ook het verbruik van boter en suiker is bui tengewoon beperkt. Het bezit van een klomp echte boter wordt als een bijzonderheid be schouwd. Het spek, dat vroeger bij een En gelsch ontbijt als onmisbaar gold, is zoo goed als geheel van de tafel van den Engelschman verdwenen. Uit de Times van 5 Mei 1940: Het blad wijst er op, dat de eieren zeer schaarsch en duur zullen worden. De minister voor de voedselvoorziening. Lord Woolton, in een radiorede op 16 Mei 1940: De minister doet mededeeling van vermindering in de rantsoeneering van le vensmiddelen. Op 27 Mei wordt liet suiker rantsoen van 12 tot 8 ons per week en per persoon verlaagd. Op 2 Juni wordt het boter- rantsoen van 8 tot 4 ons verlaagd, wegens het verdwijnen van den export uit Scandina vië en Nederland. De rantsoenen spek zullen later ook moe ten worden ingekrompen. Het spijt mij, al dus de minister, hiertoe te moeten overgaan, maar ik behoef u er niet aan te herinneren, dat wij allen in oorlog zijn tegen de nazie agressie. Uit de Daily Express van 26 Mei 1940: Het blad brengt voorbeelden van de schan dalige toestanden in de Britsche levensmid delenvoorziening. Gebrek aan levensmidde len, prijsopdrijvingen, woeker enz., alsmede de toenemende verontrusting van de Engel sche bevolking vallen niet te verdoezelen. Uit de Daily Express van 27 Mei 1940: De „Tulpenham" zal weldra de ontbijttafel van den Engelschman sieren. Dit is een oor logsontdekking. Landbouwdeskundigen en anderen hebben geconstateerd, dat tulpen- bollen een uitstekend varkensvoer vormen, die 25% van het veevoeder waaraan steeds grooter gebrek komt, kunnen vervangen. Uit de News Chronicle van 27 Mei 1940: Het blad schildert de onbeschrijfelijke toe standen in de Engelsche levensmiddelenvoor ziening, welke de gezondheid schaden. De graaf van Powis op kasteel Powiis heeft een andere slager geëischt, daar hem den laat- stcn tijd vleesch geleverd was, na welks ge bruik drie van zijn familieleden Onder ver schijnselen van vergiftiging levensgevaar lijk ziek waren geworden. De „Europa Press" uit Stockholm van 29 Mei 1940: Het sedert het uitbreken van den oorlog zorgwekkende tekort aan suiker in Engeland heeft de Londensche regeering er toe ge bracht onteigeningsmaatregelen te nemen, welke het geheele Britsche rijk omvatten. Noch de dominions, noch de koloniën mo gen suiker naar het niet-F.ngelsche buiten land exportceren. Alle suikervoorraden tot een totaal van 1.75 ton zijn door bonden in beslag genomen. Uit de „Daily Mirror" van 31 Mei: Professor Mottram van de Londensche universiteit verklaarde, dat de Engelschen zich veel eenvoudiger, dus minder overdadig zouden kunnen voeden, vooral in het geval van oorlog. (Het doel is blijkbaar de Engel schen op komende aanzienlijke beperkingen van levensmiddelen voor te bereiden.) Uit de Daily Mail van 31 Mei 1940: De distributie van ham is met de helft ver laagd. Op 3 Juli 1940 meldde Reuter: Men treft voorbereidingen voor een nauw keurige tcliing en voor het nemen van maat regelen tot versobering in de voedsclvoorzie- ning in alle restaurants en café's in Groot Brittanniö, teneinde zoo noodig, tijdelijke maatregelen te nemen, opdat een collectieve voedselvoorziening van de burgerbevolking binnen den kortst mogelijken tijd gemakke lijk in werking kan worden gesteld. Op jacht naar Britsche koopvaar dijschepen. De in Casablanca liggende Fransche oor logsschepen zijn, volgens berichten in de Ita- liaansche bladen, uitgeloopen om jacht te maken op Britsche koopvaardijschepen in den Atlantischen oceaan. Uit Tanger wordt bevestigd, dat na he' bombardement op Gibraltar door Fransche vliegtuigen de aldaar gestationneerde Brit sche vlooteenheden zijn uitgevaren. Op het oogenblik ligt nog slechts één Engelsch oor logsschip in de haven van Gibraltar. Na het incident met de Japansche gendarmes. SCHERP PROTEST BIJ AMERIKA. Het incident waarbij Amerikaansche mf riniers zestien Japansche gendarmes heb ben gearresteerd, neemt ernstige vormen aan. Van Japansche zijde is geconstateerd, dat de Japansche gendarmes door de Ameri kaansche soldaten met geweerkolven en vuistslagen aan het hoofd en lichaam zoo danig zijn mishandeld, dat zij zich onder medische behandeling moesten stellen. De Japansche autoriteiten hebben bij de Amerikaansche autoriteiten scherp gepro testeerd en behouden zich voor cischen te stellen. Naar de woordvoerder van de Ja pansche militairen verklaarde, acht het Japansche leger zich ernstig in zijn eer aan getast. Dit is des te erger, omdat de Japan sche gendarmes zich na hun arrestatie heb ben gelegitimeerd. Desniettemin zijn zij vijf uur lang gevangen gehouden, zonder dat de -Japansche militaire autoriteiten hiervan in kennis werden gesteld. President Roosevelt heeft met den voor zitter van de democratische partij, den minister der posterijen, Farley zijn poli tieke plannen besproken, in het bijzonder betreffende zijn eventueelc derde ambts periode. Dc president heeft Farley echter verplicht een volkomen stilzwijgen in acht te nemen tot aati den democratischen par tijdag op 17 Juli a.s. Het ccnige wat Farley aan de journalisten meedeelde was, dat hij thans volkomen op de hoogte is van dc be doelingen van Rooosevelt. Vooruitzichten op accoord tus schen Noord-Ierland en Eire ge ring. Lord Craigavon heeft na zijn terug keer te Belfast over de kansen van een „afhandeling" der Iersche kwes tie verklaard, dat Noord-Ierland zich moet concentreeren op zijn eigen verdediging. In verband met het bezoek van Lord Crai gavon aan Churchill schrijft de „Daily Mail" volgens een D.N.B.-bericht uit Bern, dat de uitzichten op een accoord tusschen Noord- Ierland en Eire op het oogenblik gering lij ken. Het blad wijst er op, dat de politiek in Ierland voortdurend hoogst onbevredigend blijft. Lord Craigavon is na de conferentie teruggekeerd naar Ulster. Het is voor Enge land onmogelijk de ról van een passieven toeschouwer te spelen, daar een eventueele Duitsche aanval op Eire uitsluitend ten doel zal hebben den hoofdaanval op Engeland voor te bereiden. Daarom is het voor Enge land plicht de Britsche troepen in Noord- Ierland belangrijk te versterken en op elke mogelijkheid te zijn voorbereid. „Nya Dagligt Allehanda" meldt uit Londen, dat in Engeland het probleem Ierland steeds brandender wordt. Men gelooft, dat ook de Valera naar Londen zal komen. Van Iersche zijde wordt geëischt, dat een sterk inlandsch Iers leger zal worden gevormd zonder eeni- gerlei Engelsche inmenging, doch met inbe grip van de Ieren, die in Engelsche troepen- deelen dienst doen. Ter verbloeming van het feit, dat Engelsche troepen Ierland bezet ten, heeft men, volgens genoemd blad, een plan opgesteld om „Katholieke troepen" in Noord-Ierland te stationneeren en wel „met het oog op de openbare meening in de Ver- eenigde Staten". Noord-Ierland zou in ieder geval vastbesloten zijn om niet neutraal te zijn. Twee Britsche torpedojagers zwaar beschadigd. olgens een havasbcricht uit Algiers wordt officieel medegedeeld, dat bij den overval op de Fransche vloot te Oran Fransche jachtvliegtuigen en'kustbatterijen twee Brit sche vliegtuigen hebben neergeschoten. Het slagschip Ilood werd mccrmaalcn getroffen en twee Britsche torpedojagers werden zoo beschadigd, dat zij wellicht gezonken zijn. Nat.-Soc. Ned. Arbeiderspartij vergadert. De partij van Majoor Kruijt, de nationaal- solialistnsche Nederlandsche arbeiderspartij, hield een bijeenkomst in Den Haag. De spre ker de heer F. de Mos hekelde scherp de vrijmetselarij en het internationale joden dom, evenals de politiek van Dr. Colijn, die thans nog niet weet hoe ons volk tot een heid moet komen. Wie niet met ons is aldus spr. is tegen ons. De nationaal-so- cialistische beginselen, waarvan het haken kruis het symbool is, zullen door alle volks- genooten moeten worden aanvaard, willen zij tot een werkelijke eenheid komen in een vrij en gelukkig Nederland. De leider der partij, majoor Kruijt, richtte felle woorden tegen het jodendom. De joden zeide spreker hebben de zeven plagen over Egypte gebracht en zij zijn in de ze ventiende eeuw in ons land gekomen. Toen waren zij arm en wij rijk. Thans zijn wij arm en zij rijk. Doch thans zijn met onze vorige regeering tallooze Joden naar Engeland het laatste fort van het Europeesche Joden dom verhuisd en het is sprekers uitdruk kelijk verlangen, dat zij hier nimmer zullen terugkeeren. De bestaande regeeringscolleges moeten worden opgeruimd en er moet komen een rijksregeering volgens het leidersbeginsel, een regeering van daden en niet van praten. Adolf Hitier heeft het machtige voorbeeld van zulk een regeering gegeven. De Duit- schers, aldus spreker, zijn onze werkelijke broeders, in tegenstelling tot de Engelschen of de Franschën. Het is de schuld van de smadelijk gevluchte regeering, dat op 10 Mei hier te lande aan Duitschland de oorlog werd verklaard, in plaats van aan Engeland en Frankrijk. De werkelijke landverraders zijn zij, die dat op hun geweten hebben. Eerst dan zoo eindigde spreker zal er in de geheele wereld vrede heerschen, wanneer alle staten volgens het nationaal socialistische, volksche beginsel zullen wor den geregeerd. Gevallen Engelsche vlieger met militaire eer begraven. Terwijl de regen bij stroomen neerviel, zijn gistermiddag op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam twee Engelsche vlie gers, die in de omgeving van de hoofdstad gevallen zijn, met de Duitsche militaire eer bewijzen ter aarde besteld. Het was een eenvoudige, doch treffende plechtigheid. Dc dienst werd geleid door den Duitschen predikant bij de Luthersche gemeente te Amsterdam. Het vuurpeleton stond onder commando van den luitenant Messerschmidt. Nadat de plechtigheid in de groote aula Holland op zijn mooist. Middagrust in het gras langs den weg onder de knotwilligen. De herder met zijn schapen in het vredige Zuid-Hollandsche landschap, Valuta's (schriftelijk en tel. transacties)' New York' 188 3/16~ 188 3/16 UftrTiïn 75.28 —75.43 Brussel 3011 ~3017 Soumki 381 3.82 Helsinki m o, p,, Stockholm Z^-90 Zürich 4~eb Bankpapier: New York Brussel Stockholm Zürich 1.90 Vi i.86 y2 30.08 —30.20 44.76 —44.04 42.52 —42.70 met orgelspel was geopend, bad de predi kant het Onze Vader. De stoet begaf zich vervolgens grafwaarts, waar de predikant, na het uitspreken van de officieele Engelsche begrafenistekst een korte toespraak hield. Ongeveer tien dagen geleden zijn hier En gelsche en Duitsche soldaten tegelijkertijd begraven, aidus de predikant. Het is eervol als de overwinnaars de overwonnenen eeren. Iedere Duitsche soldaat zorgt, dat ook zijn tegenstander 'n ridderlijke Christelijke be grafenis krijgen. Een oordeel over zijn daden spreekt hij daarbij niet uit. Wij gevoelen eer bied voor den dood. De Engelsche soldaten zijn de bevelen van hun regeering nageko- men en wij eeren hen als soldaten. Namens den ortskomniandant legde luite nant Messerschmidt twee kransen op de graven. Hij besloot de plechtigheid met de woor. den: „Wir ehren unsere gefallene feinde". Nationale collecte ook daar een succes. Het resultaat van de straatcollecte van de nationale inzameling 1940 in de hoofdstad heeft wel de meest optimistische verwach ting verre overtroffen. Toen men gisteravond omstreeks half 12 klaar was met het tellen van het uit de bussen gekomen geld, was het bedrag van 119.000 gulden overschreden. Ruim 84.000 gulden was hiervan op Straat verzameld. Vijfendertig duizend gulden be vond zich in de bus van den burgemeester. Giften van allerlei aard waren binnengeko men. In een bus werd een cheque van 10.000 gulden en een cheque van 3000 gulden aan getroffen. In een andere bus vond men een gouden ring, afkomstig van een Rotter- damsch meisje, dat niets anders bezat oen te offeren De inzameling wordt nog voortgezet. Haarlemmer stelde de gemeen schap aan groote gevaren bloot. Een inwoner uit Haarlem is gistermorgen door den politierechter veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, omdat hij op 11 Mei zijn woning, welke in de onmiddellijke nabijheid van het Sint Elisabethgasthuis staat, on voldoende had verduisterd. De politie was gewaarschuwd namens de directie van het gasthuis, dat in het betreffende huis steeds licht uitstraalde, hetgeen men met het oog op het luchtge- vaar uiterst gevaarlijk achtte. Een agent posteerde zich daarna bij de woning en constateerde, dat in een half uur tijd vijf maal het licht aan- en werd uitgeknipt achter een klein raampje. De bewoner kreeg dienaangaande proces-verbaal. Ver dachte gaf toe, dat er licht had uitgestraald, doch hij had het niet geweten en wierp de schuld op enkele bezoekers. Hij was, vol gens de Tel., ontstemd over het feit, dat hij geen waarschuwing had gekregen, doch de politierechter merkte op, dat het in oorlogs tijd niet bepaald gewoonte is iemand te waarschuwen, die zich niet aan de verduis- tcringsbepalingen houdt. De Officier van Justitie achtte het gevaar, dat door verdachte's handelwijze het, zieken huis zou zijn getroffen, alelrminst denkbeel dig en hij vond het een buitengewoon ern stig feit, dat veel op opzet gelijkt. Na den eisch van één maand hechtenis werd ver dachte veroordeeld tot een straf voor den tijd van veertien dagen. ,pf*. V* C A -aA ■/v v Ze zijn prachtig. Een mand vol boschbessen- J oogst, welke gretig aitrek vinden. i

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2