Naai één nationale Profetieën van den grooten Franschen waarzegger Michel Nostradamus Hoe zal deze oorlog eindigen 1 Zwerver bleek eigenaar te zijn van 900 gu'den De moord op het tienjarig meisje De petroleumbronnen in Iran DE NIEUWE ORDENING VAN DE WERELD Eén landelijke competitie Maandag a.s. dc Beurs open Groot alarm voor een kat Oude man door duisternis misleid en verdronken In onze dagen vragen inillioenen, door zorgen om de toekomst gekwelde men- schen zich af, hoe de geweldige worsteling zal afloopen, waarvan zij getuigen zijn. Zelfs de meest scherpziende raakt verbijsterd door de veelheid van factoren welke op elkaar inwerken om ten slotte uit het heden de toekomst te doen ge- boren worden. Neen! Wat staat te scheuren kan niemand thans uit de feiten afleiden. Maar toch, hoe sraas zou de mensch de donkere toekomst willen ontsluieren om er zijn lot, hoe sruwzaam het ook mose zijn, in te onderkennen! Is het daarom wonder dat astrologen en lieden, die zich zoo gelieven te noemen, gou den tijden beleven? Geen der menschelijke pogingen om de geheimen van de natuur en van het wereld gebeuren te doorvorschen, is echter zóó zeer omstreden als de astrologie. En geen won der, want er is er tevens géén die zóó zeer misbruikt wordt door zwendelaars en charlatans, door contróle op voorspellingen nu eenmaal onmogelijk is. Heel anders is het gesteld met de voor zeggingen der oude meesters in deze kunst. Over hen kan iedere leek zijn oordeal vellen, wanneer hij slechts tracht om met aandacht hunne voorspellingen met de geschiedenis te vergelijken. En zoo, aldus de vertaler van de profetieën van den grooten Franschen ziener Michel Nostradamus, zullen wij zien, hoe, getoetst aan een geschiedenis van vier eeuwen, Nostradamus voor ons oprijst als een ziener van zeldzame grootte en goedheid. Een belangwekkende beschouwing van Dr. de Fontbrune is op grond van bovenge noemde voorspellingen dezer dagen versche nen bij den uitgever W. J. Ort, te Den Haag, onder den titel: „Hoe zal dezen oorlog ein digen?" Aan dit fraai uitgevoerde boekje, dat de een met een ongeloovig glimlachje zal ter zijde leggen (om er later heimelijk in te gaan speuren!) en waarnaar de ander met graagte zal grijpen, ontleenen wij hier eeni- ge markante voorspellingen. Nostradamus, dokter en toekomstvoorspel ler, leefde van 1505 tot 1566 in Frankrijk en zijn voorspellingen voor onzen tijd ontleenen haar waarde aan het feit, dat in de jaren 1555 tot 1940 er een aantal op waarlijk tref fende wijze schijnen te zijn uitgekomen. Het is derhalve opmerkelijk, dat de huidige oor log er in voorspeld wordt, evenals bijvoor beeld de opkomst van een „Groote", waar mee dan kennelijk Hitier is bedoeld. Voorts wordt een enorme débacle voor Engeland voorspeld. Deze ondergang wordt uitvoerig beschre ven. Over Duitschland wordt betrekkelijk weinig gezegd en over Frankrijk hooren wij alleen, dat het zich, tegenover den dooden te genstander weldra in het volledig bezit van de macht zal stellen. Het zou dus volgens Nostradamus zoo ongeveer de geschiedenis worden van twee honden, Engeland en Duitschland, die om een been, de wereld heerschappij, vechten, terwijl de derde, Frankrijk, er mee heen gaat. „De bewoners der Engelsche eilanden", zoo heet het ergens in dit boek, „die sinds langen tijd niet meer werden belegerd, zullen in dezelfde middelen, waarmede zij hun vij anden onderdrukten, hun ketenen vinden. Beheerschers der zeeën, verslagen door hen, die buiten van honger stierven, zullen een nederlaag ondergaan als nimmer tevoren". Zif ik des nachts ontvankelijk voor geheime dingen, In diepe eenzaamheid, op harden zienerslroon, Dan laat mij een verloren vonkje weldra hopen Dat mijn geloof op juiste wijze zal worden beloond. Met dit vers begint Nostradamus' voor naamste werk, dat zijn wereldroem heeft ge vestigd. Het is verdeeld in „Centuriën", een aantal van tienmaal honderd vierregelige verzen. De profetieën van Nostradamus gaan tot het jaar 3797. Sedert het neerschrijven der centuriën zijn thans ongeveer 400 jaar verloo- pen en gaan wij zijn voorspellingen verge lijken met wat in deze vier eeuwen gebeur de, dan moet ons wel een onbehaaglijk ge voel bekruipen. M ant de ziener van Salon werd in het ge lijk gesteld, tienmaal, honderd maal! Slechts enkele voorbeelden zullen wij ge ven. Wie er meer van wil weten, bestel le bij zijn boekhandel het bovengenoemde werkje- Het 18e vers de IVo Centurie luidt als volgt: „Le lys Dauffois portera dans Xansi Jusques en Flandres Electetir de l'Empire Xeufve oblurèe au grand Monlmorency Hors lieux prouvez delivre a clere peine. Hetgeen in vrije vertaling beteekent: De kroonprins zal de lelie naar Xancy brengen en zal in -Xlaande ren een keurvorst van het Rijk on dersteunen. Een nieuwe gevangenis voor den grooten Montmorency. Elders dan op de daartoe bestem de plaats zal hij aan Clerepeyne worden uitgeleverd. En ziet, ruim 60 jaar na Nostradamus dood, die zooals gezegd in 1566 stierf, kwam zijn voorspelling op wondere wijze uit: De eerste kroonprins, Lodewijk XIII, drong in 1633 Nancy binnen. In 1635 rukte hij naar Vlaanderen op om de zaak van den gevan gen genomen keurvorst van Trier te onder steunen. Omstreeks dezen tijd 1632 werd de groote Montmorency in het pas gebouw de stadhuis van Toulouse gevangen gezet. De rebel werd op de binnenplaats van de gevan genis terecht gesteld, inplaats van voor het stadhuis en wel op dringend verzoek van zijn familieleden. En, o wonder! De naam van den beul was: C 1 e re p e y n e. Maar gaan wij verder en putten uit den inhoud van het zonderlinge werkje dat thans op onze schrijftafel ligt. Dan zien wij dat Nostradamus in de 16e eeuw de komst van Napoleon ruim twee euuwen later aankondigde. Hoor maar naar zijn profetie: „In het onderste deel van het Westen van „Europa zal een kind van arme menschen „worden geboren, dat door zijn woorden den „grooten troep weet in te palmen. Zijn faam „zal door een regeeringsonderneming naar „het Oosten (Egypte! noot v. d. schrijver), „nog meer groeien." Opmerkelijk is ook dat Nostradamus, wan neer hij Napoleon bedoelt, spreekt van het „Geschoren hoofd"! Napoleon droeg, in te genstelling tot de mode van zijn tijd, kort geschoren haar. In een ander vers is de duur van het Na poleontische keizerrijk nauwkeurig aangege ven. Het luidt als volgt (VIII, 13): „Van de cijnsbare stad, gelegen „aan de zee neemt het geschoren „hoofd de satrapie weg verjaagt de „smerigen die hem tegenstreven: „veertien jaar bezit hij de tyrannie" De „cijnsbare stad" is Toulon, dat den En- gelschen schatplichtig was. Onder de „sa trapie" is de Engelsche overheersching te verstaan. Napoleon heeft van den 9en November 1799 tot den llen April 1814 geregeerd. Veertien jaar derhalve. En nu wat het heden en onze toekomst be treft. Komen Nostradamus' voorspellingen uit, dan is Engelands toekomst weinig be nijdenswaard. De FYansche ziener rijmt: MICHEL NOSTRADAMUS, naar een teekening van lijn zoon. „Le grand empire sera par Angleterre, „Le Pempolan des ans plus de trois eens, „Grandes copies passer par mer et terre, „Les Lusitans n' en serant pas contents". Dr. de Fortune, de Fransche geleerde, die zulk een diepgaande studie maakte van Nostradamus' centuriën, ziet hierin de aan staande ondergang van Engeland. Hij schrijft: „Engeland zal dus zijn heerschappen ter „zee gedurende meer dan drie eeuwen be houden; van den dag af waarop zijn ko lonisten, den Portugeezen hun heerschap- „pij ontroovend, over de oceanen en conti nenten zullen worden gezonden." De grondlegging van het koloniale rijk der Britsche eilanden en hun overheersching der zeeën dateert van het begin der zeventiende eeuw. Juist dus driehonderd jaar geleden! Nog opmerkelijker is de volgende profetie, welke wij vertaald geven: „Zeven maal zult ge het Britsche volk zien „veranderen, gekleurd in bloed in 290 jaren. „Frankrijk geenszins; door den druk der „Duitschers twijfelt de ram aan zijn Bastar- „nische pool Wat beteekent dit alles? De met bloed be vlekte gebeurtenis, welke Nostradamus noemt, is ongetwijfeld de koningsmoord van 1649, toen Cromwell Karei I liet terecht stellen. En dan volgen de groote veranderingen: 1. Van 1649 tot 1660 vormt Engeland een republiek onder Cromwell. 2. In 1660 keert Karei II op den Engel- schen troon terug; 3. In 1685 tracht Jacobus II de Katholieke kerk weer in Engeland in voeren. Dit was de oorzaak, dat hij 4. in 1689 wordt onttroond door Willem III. 5. In 1711 groote economische crisis onder Koningin Anna. 6. In 1714 komt George I, Keurvorst van Hannover, op den troon. Na 1714 geen groote verandering meer. De zevende omwenteling in een tijdsver- Niet voldoende door de Engel- schen ontgonnen. De Iraneesche minister van financiën heeft in het parlement een verklaring afge legd, over de meeningsverschillen tusschen de regeering en de Anglo-Iranian Oil Conipa- ny, de Engelsche maatschappij, die de olie velden in Zuid-Iran in concessie exploi teert. Naar de minister van financiën heeft meegedeeld, zijn in het concessiegebied op vele plaatsen zoo rijke bronnen gewonnen, dat het mogelijk is de productie te vervier voudigen, waardoor Iran, na Amerika, de belangrijkste olieproducent ter wereld zou worden. Ondanks de groote vraag op de we reldmarkt is de ontginning door de Engel sche concessiehouders echter ten eenenmale onvoldoende. Hierdoor hebben zij de con cessie-overeenkomst geschonden. Het feit, dat de concessiehouder de overeenkomst met de regeering niet nakomt, doft de regeering be zorgd zijn voor de toekomst, daar zij vreest koestert, dat hierachter bepaalde plannen liggen. In het debat, dat op deze verklaring volgde, hebben de afgevaardigden eenstem mig het standpunt der regeering goedge keurd. Arbeid inplaats van goud. Aan de gevels van talrijke Madrileensche huizen is een propagandabiljet opgeplakt met het opschrift: „Oproep aan het volk". Hierin wordt o.a. gewezen op de komende nieuwe ordening van Europa. Het resultaat van den oorlog is voor niemand twijfelach tig. zoo luidt het biljet verder. Aan de nieu we ordening van de wereld moet de vernie tiging van Engeland voorafgaan. Dit staat gelijk met het« einde van de plutocratie. De nederlaag van Albion beteekent de vervan ging van de waardemeter „goud" door de waardemeter „arbeid", dus de overwinning van den arbeid op tyrannie en plutocratie. Tevens beteekent de vernietiging van Enge land de rechtmatige verdeeling van alle grondstoffen en het aanbreken van een nieuw tijdperk van politieken vrede. Voor eens en altijd is het afgeloopen, dat ande re volkeren voor John Buil de kastanjes uit het vuur halen. Toen de inspecteurwan politie te Woerden na zijn nachtelijken inspectietocht met een haveloozen arrestant op het bureau terug kwam, kon men weinig vermoeden, dat de ze zonderlinge man een bedrag van 900 gul den aan bankpapier en muntgeld bij zich had,-een som gelds, die, zooals later bleek, het eigendom van den zwerver was. De arrestant een 40-jarige bewoner van Woerden, had door zijn zonderling gedrag de aandacht van den pohtie-inspecteur getrok ken, die hem dan ook maar even mee naar het bureau nam. Daar werd de man gefouil leerd. Een zeer vreemdsoortige verzameling van allerlei dingen kwam uit de zakken van den man te voorschijn, ettelijke eindjes siga ren en sigaretten, leege tabakszakjes, luci ferdoosjes en een hoeveelheid munten. Reeds wilde men de doosjes en zakjes weg werpen, toen een der agenten in een leeg luciferdoos je een opgerold bankbiljet vond. Het was zoo stijf opgerold, dat het meer op een stokje, dan op een biljet van 25 gulden leek. Men ging na deze vondst nog eens nauwkeurig den rommel uit de zakken van den man na, met het gevolg, dat steeds meer bankbiljet ten te voorschijn kwamen. Toen men ging tellen, bleek, dat de havelooze man ben be drag van 700 gulden aan bankbiljetten v. 25 gulden en voorts nog tal van andere bankbil jetten en munten bij zich had, totaal tot een bedrag van 900 gulden. Een onderzoek werd ingesteld naar 's mans antecedenten. Hieruit bleek, dat de zwerver, hoewel hij er een kosthuis op na hield, meestal den nacht in schuren en hooibergen doorbracht Het geld was zijn eigendom. Later is de inan naar de neurologische kli niek te Utrecht overgebracht. loop van 290 jaar moet derhalve noff b'*»*» vinden. En nu kan iedere schooljongen het sommetje uitrekenen: 290 jaren, geiek van het noodlottige jaar 1649 af. *everl uitkomst het jaar 1939, het uitbreken van den wereldoorlog! In tal van profetiën schildert Nostradamus Engelands ondergang. Wij lichten er slech een tweetal uit: „De groote alleenheerscher zal met twee heerschers, die op vriendschap pelijke wijze met hem verbonden zijn een unie stichten. O, welke een gezucht zal de groote kunstgreep ver oorzaken, welk een gejammer bil de kinderen van Xarbonne en omge ving!" (27) Dat met den grooten alleenheerscher, Hitier, met de twee bevriende heerschers Mussolini en Stalin werden bedoeld, ligt voor de hand en dat het Duitsch-Russisclie pact gejammer heeft gebracht bij de kinae ren van Narbonne (Frankrijk) is ons be kend. En tenslotte II, 85: „Vieux plains de barbe sous le statpi severe, A. Lyon fait dessous lAigle cet- tique": Le petit grand trop outre persevere Bruit d'armes au ciel, mer rouge Lygustique". „Het oude democratische volk (Engeland) „zal zich in gevaarlijke situatie bevinden, „door het opkomen der dictatuur in het „Fransche Rijk. Zijn vorst zal te lang over- „wegen men zal den luchtoorlog zien en „de zee in de Golf van Genua zal zich rood „kleuren van het bloed." (26). Wordt hier de strijd van het vasteland van Europa met inbegrip van een zich reeds vor mend dictatoriaal Frankrijk voorspeld en zal het begin van het einde der Britsche vlopt gevonden worden in een bloedigen zeeslag voor Genua? Geweldige gebeurtenissen van wereldhisto rische beteekenis staan nog voor de deur Niemand zal dit willen betwijfelen. Nog nooit heeft de ziener van Notre Dame zich vergist zal hij ook ditmaal in het ge lijk worden gesteld? i In verband met het streven om te komen naar één nationale sportor ganisatie in den lande, had een re dacteur van het A.N.P. gistermor gen een onderhoud met den heer A. F. GronvaldtMuller, voorzitter van den Nederl. Arbeiders Sport bond te Amsterdam, die zitting heeft in de nationale stichting voor licha melijke opvoeding, welke in wezen reeds verleden jaar werd geconsti tueerd en thans de tijd rijp acht tot de uitvoering' van de reeds langer bestaande plannen te komen. Zooals U bemerkt hebt, aldus deelde de heer A. F. Gronvaldt-Muller mede heeft verleden week reeds een bespreking plaats gevonden met de vertegenwoordigers van de verschillende voetbalorganisaties in den lande, waarbij men het er in principe over eens is geworden en de noodzakelijk heid en wenschelijkheid heeft ingezien, om een verdere uitvoering te geven van de plannen van Üe nationale stichting ter concentratie van de bestaande voetbalorga- nisaties. In wezen was men reeds met el kander in contact. Want de nationale stich ting had reeds bereikt, dat alle sportorga nisaties, dus niet alleen voor wat betreft voetbal, doch ook athletiek, handbal, korf bal, tennis, honkbal, zwemmen, motorsport, 4 roeien, etc. bij de nationale stichting wa ren aangesloten. Iedere vereeniging of or ganisatie b.v. aangesloten bij het N.O.C., was daardoor eveneens aangesloten bij de nationale stichting. Het ligt dan ook in de bedoeling van de stichting om met de aan gevangen doorvoering van de concentratie, nu de situatie zich daarvoor bij uitstek leent, zoo intensief mogelijk door te gaan. Zoo zal a.s. Vrijdag in Den Haag een be- spieking plaats vinden met de vertegen woordigers van de verschillende gymnastiek bonden, terwijl des morgens in de bestuurs vergadering zal worden uitgemaakt, welke tak van sport men daarna zal aanpakken. Deze concentratie, biedt buitengewone oordeelen, aldus vervolgde de heer Gron- vad—Muller zijn uiteenzetting. Zoo stel ik nnj voor. dat de commissie, die de fusie der verschillende voeltbalorganisaties uitwerkt, daarbij ongetwijfeld zal komen tot de instel ling van één landelijke competitie voor alle organisaties in den lande. Dus geen competi ties voor de verschillende organisaties afzon derlijk. Er zal daarvoor natuurlijk een spe ciale technische commissie moeten worden samengesteld, waarin de verschillende organi saties hun vertegenwoordigers hebben, af hankelijk van de grootte van den bond 7oo ligt het dan voor de hand, dat de K N V B daarin natuurlijk als grootste federatie zal domineeren, doch de r.k. federatie van voet balbonden is ook lang niet mis, zij telt zeer veel leden en zal dus eveneens in deze com missie sterk vertegenwoordigd moeten zijn. Zoo zal alles naar evenredigheid dienen te worden vastgesteld. Om u slechts een enkel voorbeeld te noe men, welke voordeelen deze fusie met zich medebrengen, wil ik u wijzen op de samen stelling van het nationale elftal. Na deze fusie wordt het gezichtsveld van de techni sche commissie en de elftalcommissie veel De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën deelt mede, dat de beurzen voor den geld- en fondsenhandel op Maandag 15 Juli 194Q worden heropend. Ter opneming in de dagelijksche notee ring in de prijscouranten der beurzen, van genoemden dag af. zijn door hem aangewe zen de volgende fondsen, t.w.: 3 pet. Nederlandsche Staatsleening 1936 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 19401 (met belastingfaciliteit) 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940II (zonder belastingfaciliteit) 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940II (met belastingfaciliteit) grooter en kan een krachtig nationaal elftal, dat de hoogte en het spelpeil van ons na tionale voetbalspel volkomen kan weergeven worden samengesteld en kan men niet meer spreken van een achterstelling of het pas- seeren van spelers, die als Nederlander, doch georganiseerd in een of andere niet bij den K.N.V.B. aangesloten bond, het recht heb ben in verband met hun spelcapaciteiten uit te komen in ons nationale elftal. Bovendien krijgt men een veel beter over zicht van de verschillende krachtsverhou dingen in alle deelen van ons land. Dit wil niet zeggen, dat de autonomiteit der aangesloten organisaties en bonden in die mate zal worden aangetast, dat de spe ciale aangelegenheden de vereenigingen be treffende, evenals in het verleden, niet door de vereenigingsbesturen zelf behartigd zouden kunnen worden. Men zal zich echter moeten aanpassen aan de noodzakelijke ver anderingen, welke zullen ontstaan door de instelling o.a. van een landelijke competitie in verband met de noodzakelijke en ge- wenschte concentratie. Dat de verschillende bonden afwijzend tegenover deze voorstellen zullen staan, lijkt overigens onwaarschijnlijk. Men kan mogelijk in enkele détails speciale bezwaren hebben, welke ondervangen kunnen worden, doch momenteel kan men wel aannemen, dat alle bonden zullen begrijpen, dat het nationale sportbelang eischt, zich met hart en ziel te geven aan de voorgestelde concen tratie. Wat zou men er immers mede berei ken, indien men een andere meening toe gedaan zijnde, op eigen gelegenheid verder zou willen gaan werken. De meerderheid zal zich natuurlijk een stemmig voor de voorgestelde fusie verkla ren, waardoor vanzelf sprekend de enkeling in het niet verdwijnt en geen kans van sla gen heeft in de toekomst, waarin men meer dan ooit zich bewust zal zijn van de noodza kelijkheid van de beoefening van de sport in het algemeen ter versterking van onze nationale volkskracht. Een kat die in het nauw zit, doet rare sprongen, In dit geval veroorzaakte zij ech ter groot alarm. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur werd de politie van het bureau Gevers Deynootweg te Den Haag opgebeld door bewoners in de Haagsche- straat, met de mededeeling, dat bij hem vermoedelijk werd ingebroken. De politie trok er direct op uit en om singelde het huis. Toen men nu een nader onderzoek in stelde, kwam men tot de ont dekking, dat de dader slechts... een kat was, die met haar kop tusschen de spijlen van een rooster was beklemd geraakt en bij de pogingen om zich te bevrijden groot misbaar maakte. De politie heeft toch nog goed weide kunnen doen: zij heeft de kat bevrijd. Zondagmorgen omstreeks half twaalf is uit het Utrechtsche Veer te Leiden het lijk opgehaald van den 70-jarigen L. F. van S., wonende in de Ooisterstraat te Leiden, die in den nacht., vermoedelijk ten gevolge van de duisternis, te water is geloopen en ver dropken. De oude heer was op bezoek geweest bij zijn broer in de Rijnstraat. Toen hij niet thuis kwam maakten zijn familieleden zich niet direct ongerust, aangezien men ver onderstelde. dat hij bij zijn broer zou over nachten. Eerst toen men Zondagochtend vernam, dat de oude heer 's avonds laat diens huis had verlaten, vreesde men een ongeluk en ging men op onderzoek uit. Ter zake van den moord op het tienjarige meisje J. O., te Den Haag, vernemen wij nog het volgende: Vermoed wordt, dat het kind Donderdag door J. K. aan school is opgewacht en is meegelokt met bonbons. In deze meening wordt men gesterkt, omdat op het zolder kamertje, waar het lijkje is gevonden, en kele stukjes zilverpapier zijn aangetroffen. Het meisje is waarschijnlijk na het plegen van een zedenmisdrijf gewurgd, hetgeen blijkt uit de omstandigheid, dat het hoofd blauw was. Het lijk van J. K. heeft men gevonden op de eerste etage met het hoofd bij den gas meter, waarvan een looden buis was door- geveild en waardoor het gas naar buiten is getreden. Verder vond men nog het ca- da\er van een hond, die eveneens door he# gas den dood heeft gevonden. J. K. heeft reeds in het verleden gevan genisstraf ondergaan, voor het plegen van ontucht met kinderen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6