Lnchtbombardsmenten op Malta en Alexandrië Wederom vliegtuigen boven Gibraltar Succesvolle operaties ter zee eo in de lucht Kabinetscrisis ia SIAM Egypfe wil geen oorlog Egyptische stafchef in vrijheid Schietpartijen in MEXICO „Nederlandsch Dagblad" verschenen Nederlands oudsfe inwoner overleden Duitsch legerbericht Italiaansch legerbericht Het salonrijtnig van Compiègoe Theedistribctie in Engeland Nog vier jaar tegoed Stop met koolplanten bespuiten DE NEDERLANDSCHE UNIFORM UIT Het proces om de betwiste baby PV-v I Geëvacueerden moeten verhuizen I Texelsche lammerenmarkt Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben in het zee gebied voor de Spaansche kust 21.500 bruto registerton vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht, waaronder het bewapende Britsche stoomschip „San Fer- nando" van 13.000 bruto registerton. Het luchtwapen heeft in Engeland o.a. de 9poorwegwerkon van Brighton, kustbatte- rijen op het eiland Whight, haveninstalla ties en barakken te Falmouth, alsmede in stallaties van de wapenindustrie te Middles- borough en Xewcastle met bommen be stookt. Aan de Zuidkust van Engeland werden convooien en scheepsconcentraties aange vallen. Het gelukte hierbij 2 koopvaardij schepen en 1 transportvaartuig tot zinken te brengen, en andere schepen zwaar te be schadigen. Britsche vliegtuigen wierpen overdag, zon der silcces, eenige bommen uit boven West- Duitschland. Nachtelijke aanvallen op Noord- en West-Duitschland veroorzaakten slechts geringe materieele schade. Twee burgers werden gedood. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 14 vlieg tuigen. Daarvan werden in luchtgevechten boven het Kanaal 10 Britsche jachtvlieg tuigen van het type Spitfire neergeschoten. Twee andere toestellen werden elders in luchtgevechten neergehaald, terwijl de res- teerende 2 machines door luchtdoelgeschut weden neergeschoten. De eigen vliegtuigen worden vermist. Hef legerbericht van het Italiaansclie hoofdkwartier luidt als volgt: De luchtaanvallen op de marinebases van Malta en Alexandrië werden met zeer groo- te successen hervat. Twee van onze toestel len zijn niet op hun basis teruggekeerd. Aan de grens vaan C.vrenaica speelden zich ge- gevechten af tegen vijandelijke gemotori seerde en geblindeerde formaties, waarvan er eenige vernield werden. De gevechten verliepen in ons voordeel, 'n Gevechtswagen en een geblindeerde auto werden buit ge maakt. Zooals later kon worden vastgesteld zijn tijdens de aanvallen van 5 Juli op Tobroek drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en is een vierde machine vermoedelijk ge troffen. In Oost-Afrika heeft' ons luchtwapen ver kenningsvluchten en aanvallen ondernomen tot voorbij Cassala en gemotoriseerde afdee- lingen gebombardeerd. Bovendien werden de vijandelijke vliegvelden te Amalakal en Fcrim met bommen bestookt. Britsche eisch van de hand ge wezen. Onlangs heeft Reuter een bericht ver spreid, volgens hetwelk de afgetreden Egyp tische minister-president Ali Maher Pasja in het openbaar zou hebben verklaard, dat En geland nooit van Egypte heeft geëischt, dat het aan den oorlog tegen Italië zou deelne men, noch iets anders heeft gedaan om Egyp te in den oorlog te betrekken. Ali Maher Pasja heeft, naar men van Egyptische zijde verklaart, zulk een verkla ring niet afgelegd, doch in zijn laatste rap port over de huitenlandsche politiek van zijn kabinet gezegd, dat zijn regeering den eisch van de Britsche regeering, dat Egypte open lijk Italië en Duitschland den'oorlog zou ver klaren, beslist van de hand heeft gewezen. Deze verklaring van den intusschen afgetre den ministerpresident is in het parlement met de grootste voldoening opgenomen, en zij was ook reeds in de pers verschenen, toen de politie plotseling de betreffende oplagen in beslag nam. In plaats daarvan heeft het officieele Britsche nieuwsbureau het boven genoemde communiqué uitgegeven. Deson danks heeft de origineele tekst van de ver klaring van den ministerpresident zich, zoo als dit in het Oosten steeds gaat, met groo- te snelheid in de Arabische landen verspreid pn overal heeft hij diepen indruk gemaakt. Volgens een officieel communiqué fe de minister van eeredienst, Sima, afgetreden. In zijn plaats is Radu Budisteanu benoemd, die evenals Sima uit de IJzeren Garde voort komt. Naar vernomen wordt, zouden ook mi nister Noveanu en staatssecretaris August Bideau, van het ministerie van financiën, besloten heben uit het kabinet te treden. Beiden behoorden eveneens tot de IJzeren Garde. Het historische salonrijtuig uit Compiégne is in de Duitsche Rijkshoofdstad aangeko men. Totdat nader zal zijn vastgesteld, waar het rijtuig een plaats moet vinden, blijft het voorloopig bij het goederenstation aan het Anhalterbahnhof staan. De chef van de Egyptischen generalen staf. Aziz Al Masri, die op verlangen van de Engelseheen uit zijn functie moest wor den ontslagen, doch die door de Egyptische regeering slechts met verlof werd gezonden, is door twee Engelsche officieren gearres teerd, maar na tusschenkomst van Koning Faroek na 48 uur weer vrijgelaten. De Engelsche generale staf in Cairo vrees de voor een rebellie onder de Egyptische troepen, welker officieren gehecht zijn aan hun chef van den generalen staf. Onder deze omstandigheden prefereerden de Enge- schen het toe te geven aan de tusschenkomst van den Koning. Boter en margarine zullen spoe dig volgen. De Britsche minister voor het voedingswe zen, Lord Woolton, heeft bekend gemaakt, dat van af heden thee nog slechts gedistribu eerd kan worden in wekelijksche rantsoenen van 56 gram per persoon. Boter en marga rine, evenals alle andere vetten zullen bin nen zeer korten tijd gerantsoeneerd worden. Aan hotels en restaurants is verboden tege lijkertijd visch- en vleeschgerechten aan te bieden. Bakkerijen zullen geen suiker meer krijgen. Lord Woolton verklaarde: „het oo- genblik is gekomen, waarop van ieder wordt geëischt, dat hij zich beperkingegn zal op leggen" Engeland staat thans, zoo ging spr. voort, alleen en moet zich alle inspanningen getroosten om uit dezen strijd te voorschijn te komen. Engeland moet vooral rekening houden met het optreden der duikbooten. Bloedig verloop der presidents verkiezingen. Zondag zijn in geheel Mexico de verkiezin gen gehouden voor het presidentschap der republiek. In vele plaatsen zijn daarbij in cidenten en schietpartijen ontstaan tusschen de aanhangers der verschillende candidaten. Alleen in de hoofdstad en omgeving wer den vijftien personen gedood en ongeveer vijftig gewond. Het resultaat der verkiezingen. Het officieele resultaat van de verkiezin gen zal eerst Donderdag bekend worden. Vol gens de gegevens die tot nu toe bekend zijn, moet men echter aannemen, dat de regèe- ringseandidaat Avila, Camache, candidaat van de nationale revolutionnaire partij, tot staatspresident van Mexico gekozen is. Gisteren zijn opnieuw vliegtuigen versche nen boven Gibraltar. Engelsch luchtafweer geschut opende het vuur. Bommen werden niet neergeworpen. Oude bekende van de Haagsche politie ingerekend. De Haagsche politie heeft den 29-jarigen handelsreiziger J. v. d. V., die in Augustus van het vorige jaar een moordaanslag heeft gepleegd, op den kapelmeester van het Fritz Hirsch-operette gezelschap, aangehouden. Bovendien bekwam toen een agent van'po litie, die te hulp was gesneld, een klap op het.hoofd, waardoor deze verwondingen op liep. J. v. d. V., die deswege tot gevangenisstraf was veroordeeld, onderging zijn straf in het huis van bewaring te Rotterdam, doch was tijdens de oorlogsdagen hieruit tijdelijk ont slagen en niet teruggekeerd. De man heeft nog een gevangenisstraf van vier jaar te goed. Orgaan van Nationaal Front. Te Den Haag verscheen gisteren het eer ste nummer van het „Nederlandsch Dag blad", orgaan van het Nationaal Front. Naast het weekblad „De Weg", zal dit dag blad in den vervolge de doelstellingen en be ginselen dezer beweging in grooter kring be kend maken. Het eerste nummer bevat onder meer een ariikel van den leider van Nationaal Front, Arnold Meyer, getiteld: „Naar de eenheid van het Nederlandsche volk". RUIM 103 JAAR OUD GEWORDEN. De oudste inwoner van Nederland, de heer J. M. Littig, is gisteren te Dordrecht overleden in den leeftijd van 103 jaren en 141 dagen. De heer Luttig heeft gedurende zijn geheele leven in Dordrecht gewoond en was er een zeer bekende figuur. Eiken dag kon men hem zien zitten achter het raam van zijn ouderwetsche woning bij de St. Jorisbrug en met smaak wist hij steeds te vertellen over den goeden, ouden tijd. Op zijn 102den verjaardag heeft hij, zegt het Hsb., in een vraaggesprek voor de N.C.R.V.nmicrofoon nog het een en ander verteld over het oude Dordt. Zijn geest ia steeds helder gebleven en vrijwel nooit was hij ziek. Eerste vlucht koolgalmug afge- loopen. Uit de waarnemingen omtrent het optre den van de koolgalmug is gebleken, dat de eerste vlucht van dit insect afgeloopen is. Aan alle koolbouwers kan derhalve medege deeld worden, dat de bespuiting van de kool- planten, zoowel op deb anen als op 't veld, thans kan woiden gestaakt. Zoodra een nieuwe vlucht van de koolgal mug weer bespuiting wensclielijk maakt, zal hiervan bericht gegeven worden. De spoorbrug bij Delden in de spoorlijn Hengelo-Zutphen, welke gekanteld was, wordt ihans gelicht. Daartoe wordt het ge vaarte in zijn oorspronkelijken stand ge bracht en opgevijzeld, waarna nieuwe beton nen landhoofden zullen worden,aangebracht. De aanvoer op de Aalsmeersche veiling, een der voornaamste centra van de Nederland sche bloemenkweekerij, stond Maandagmor gen in het teeken van den oproep, dien de groep „Bloemisterij" van den Nederland- schen Tuinbouwraad aan het publiek heeft gedaan, om zooveel mogelijk bloemen te koo- pen en daarmede een nationaal bedrijf, dat thans moeilijke dagen doormaakt, te helpen. Een overzicht in de groote hal. Slechts militairen bij den op- bouwdienst en enkele anderen mogen haar blijven dragen. De weerniachtsbevelbebber in Nederland, de generaal der luchtmacht Christ.iansen, heeft liet volgende bepaald: Aan alle officieren, onder-officieren en manschappen, beroepsmilitairen en niet be roeps-militairen der Nederlandsche weer macht, die uit den militairen dienst zijn ont slagen, op pensioen, non-activiteit of wacht geld zijn gesteld, of met groot verlof zijn ver trokken en die niet in de hier beneden opge noemde diensten werkzaam zijn, is van 16 Juli 1940 af liet dragen van de militaire uni form verboden. Voor zoover de militaire uniformen en uit rustingstukken geen privé eigendom zijn, zal over de inneming daarvan nog een bevel worden gegeven. Wie van de bovengenoemde officieren, on der-officieren en manschappen na 15 Juli 1940 nog in militaire uniform wordt aange troffen, maakt zich strafbaar. Na 15 Juli 1940 zijn tot het dragen van de militaire uniform slechts gerechtigd: a. Officieren, onderofficieren en man schappen, die tot de mobilisatie-organen van de Nederlandsche weermacht resp. tot de afzonderlijke onderdeden behooren. Boven dien is het officieren, die als rechters in mili taire gerechten fungeeren, geoorloofd voor den duur der zittingen uniform te dragen. b. Officieren, onderofficieren en man schappen van den opbouwdienst. Hun uni form moet het onderscheidingsteeken van den opbouwdienst dragen. Slechts de onder a. en b. vallende officie ren zijn na 15 Juli 1940 nog gerechtigd het zijdgeweer te dragen. De president van de Haagsche rechtbank zal morgenochtend om 10 uur uitspraak doen in het proces tusschen twee families om de ba by, die in veiligheid werd gebracht bij den bominslag op 10 Mei j.1. in huize Bethlehein en waarvan zoowel de familie S. als de fa milie van der W. beweren, dat het kind aan haar toebehoort. n V. m t'yTï-H fctJ, - - V" ANNA PAULOWNA De Heldersche vluchtelingen die nen zich precies aan de voor schriften voor hun vertrek te houden. Er blijken onder de Heldersche vluchtelin gen personen te zijn, die meenen, dat zij de voorschriften voor het vertrek uit onze ge meente niet zoo heel letterlijk moeten op vatten en opvolgen. Zij gronden hun oordeel op hetgeen met de vluchtelingen te Juliana* dorp geschiedt. Het gemeentebestuur van Den Helder heeft hen, die in Julianadorp in schuren of zoo maar in het hooi slapen, naar Heerhugo- waard geëvacueerd en nu schijnen meerde ren te meenen, dat de voorschriften die voor onze gemeente zijn gegeven, ook zoo moeten worden uitgelegd, dat zij alleen zouden gel den voor hen die niet op behoorlijke wijze zijn ondergebracht. Die meening is onjuist! Wat voor Den Helder of Julianadorp geldt, geldt NIET voor Anna Paulowna! Aan het besluit van de Commissie te 's-Gravenhage voor den afvoer van de burgerlijke bevolking, dat wij in ons blad van Zaterdag meedeelden, ligt een geheel ander motief ten grondslag, dan aan de maatregelen te Julianadorp. 't Is hard weer te worden „opgejaagd", als men pas een goed tehuis heeft gevonden, maar wanneer allen willen inzien of ge- looven, dat de maatregelen zijn geno men in het belang van de vluchte lingen en van de bewoners van den Polder zelf, zal men zich er misschen gemakkelijker bij neer leggen, dat onvermijdelijk alle Heldersche vluchtelinggen weer uit Anna Pau lowna moeten vertrekken. (De maat regel geldt alleen niet voor hen, die op de Marinewerf of bij andere rijks- of gemeente-instellingen werk zaam zijn!) Geloof in de juistheid van de getroffen maatregelen, voorkomt onnoodig geloop naar de secretarie, waar men zich toch precies aan 't voorschrift houdt, 't Voorkomt ook on aangenaamheden als waarvan we Zaterdag toevallig getuige waren, toen 's middags, bui ten kantoortijd en terwijl veel werk op hem wachtte, de gemeente-secretaris iemand toch vriendelijk te woord stond over een evacua tie-aangelegenheid en deze persoon tegen over den welwillenden secretaris een toon aansloeg, of deze hem iets voor stond te jokken of zich wat al te gemakkelijk van de zaak afmaakte. Wie den heer Keizer kent, weet dat dit nimmer zijn gewoonte is. Nogmaals de maatregelen zijn in ons aler belang genomen en men dient zich dan ook precies aan de voorschriften te hou den. Vlottere handeL De lammerenaanvoer bedroeg heden aan de markt nog ruim 700 stuks. De handel ver- liep belangrijk beter dan we dit in de laat ste weken gewoon waren. Omstreeks 11 uur waren vrijwel alle lammeren verkocht. De middenprijs bedroeg pijn. f 9.per stuk, de hoogste prijs f12.— Schapen golden f 18.— tot f25.—, vette schapen zijn hoog in prijs. De vette varkens op de boerderij doen ongeveer 31 cent per pond. Voor een goede big betaalde men op de markt pl.m. f20.— per stuk. Rundvee werd weinig aangevoerd. Nuch tere kalveren brachten gemiddeld f 13.— op, graskalveren hoogste prijs f 55 De eierenprijs was aan de veiling een wei' nig lager dan vorige week. VEEMARKT MAANDAG 8 JULI 1940. 757 lammeren f 7.— tot f 12.—; 7 graskalve- *°t f 55.—; 9 nuchtere kalveren oa' i.- 16.—; 25 schapen f 18.— tot f25.—; 30 biggen f 16.tot f22.—. EIERENVEILING MAANDAG 8 JULI 1940. in^aJ1?oA0erf' ®2684 eieren. Groote eieren per fon 1^-35; kleine eieren per 100 f 3.30 tot f 3.60.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8