Ontmoetingen Ons Indisch hoekje MadbtueuujLó Geef Uw tijdelijk adres op Heldersche politie aanzienlijk versterkt Eindexamen Zeevaartschool (Jit 't Buitenveid JjMceJUcfi rueuwLd, ÏLieuiuó uit Uïk Woensdag 10 Juli 1940 Tweede Blad De Heldersche schooljeugd in Schagen De treinverbinding met West-Friesland Burgerlijke Stand van Den Helder Hoe ontvang ik mijn delegatie of pensioen 1 Overgangsexamens R.H.BS. Tentoonstelling Texel in dc O.L. School Texel op zijn mooist Visscherij In de advertentiekolommen van vandaag Honderde poststukken terug aan de afzenders. Het is begrijpelijk, dat heel veel men- schen in den eersten schrik er niet aan gedacht hebben hun tijdelijk adres op hun woning achter te laten of aan het postkantoor en andere instanties op te geven. Nu men zich echter, zij het tijde lijk, in een andere gemeente geïnstalleerd heeft, is het dringend noodig, dat men zorgt, dat zijn tijdelijk adres op zijn wo ning vermeld wordt en aan het postkan toor te Den Helder bekend is. Een duizendtal stadgenooten heeft aan het postkantoor alhier kennis gegeven van zijn nieuw tijdelijk verblijf, maar duizenden heb ben dat verzuimd. Het is anders eenvoudig ge noeg. Men kan aan het postkantoor in de plaats waar men vertoeft een formulier vra gen waarop men zijn adres in Den Helder en zijn tijdelijk adres vermeldt. Kosten zijn hier aan niet verbonden, terwijl men er op deze wijze voor zorgt, dat veel moeilijkheden voor de post en voor zichzelf voorkomen worden. Heel veel poststukken zijn onbestelbaar naar de afzenders teruggezonden. Tal van post pakketten konden niet worden besteld. Was de woning leeg of erger nog, verbrand, dan werd, als het tijdelijk adres van den gewezen bewoner niet bekend was, de postzending direct naar den afzender teruggestuurd, was de woning echter gemeubileerd, dan werd een kennisgeving in de bus gestopt, wanneer er een postpakket op het postkantoor lag en bij gewone post, werd deze in de bus gedaan. Het wordt dus inderdaad dringende noodzaak, dat men zijn bus gaat controleeren en dat men zijn tijdelijk adres opgeeft. De post is soepel, doch men kan op het postkantoor nog niet inde koffiedik lezen en dus gaan vele onbestelbare zendingen terug. Dus: zorg vandaag nog voor de opgave van uw tijdelijk adres. Met Rijksveldwacht en Mare chaussee. In ons nummer van gisteren heeft men ge lezen, dat er in enkele huizen, waarvan de be woners tijdelijk naar elders vertrokken zijn, ingebroken is en dat laaghartige individuen zich niet ontzien hebben uit die woningen dat gene te halen wat hen van pas kwam. Men meene thans echter niet, dat Den Helder zonder zorg en controle van de Overheid is achtergebleven. Het tegen deel is waar, want ons politiekorps is aan zienlijk uitgebreid en wel met leden van de Rijksveldwacht en Marechaussée. Zoo I bevinden zich hier 20 Rijksveldwachters onder commando van Majoor Holema uit Schagen en 20 man Marechaussée onder commando van den opperwachtmeester Lijnstra. Zooals men ziet, een belangrijke aanvulling van het Heldersche politie korps. Deze rijksveldwachters en marechaus- sée's zijn voornamelijk naar Den Helder gekomen voor bescherming van have en goed van de weggetrokken ingezetenen. Bij dag en bij nacht zijn de ploegen op pad en wee hem die zij betrappen op het inslui pen in woningen of het by het de hand slaan aan andermans bezittingen. Dat er altijd individuen zijn, die door de mazen van het net weten heen te glippen, is iets wat men uitsluitend betreuren kan. In hotel Boogaards te Sloot- dorp. Het schriftelijk eindexamen van de Zeevaartschool, dat door het bombarde ment van den 24sten wreed verstoord werd, zal vandaag verder worden af genomen. Om mogelijke verdere ver storingen te voorkomen, zal dit examen plaats vinden in hotel Boog&ards te Slootdorp Wieringermeer)Vandaag morgen. Vrijdag en Zaterdag heeft het schriftelijk gedeelte plaats. Maandag. Dinsdag, Woensdag en zoo noodig vol gende dagen, het mondeling examen. De candidaten, 28 in getal zijn gisteren avond om half tien van het oude Raad huis aan de Dijkstraat, met een autobus naar Slootdorp vertrokken en zullen daar, zoolang het examen duurt worden ondergebracht in hotel Boogaards. Zeer waarschijnlijk zullen ook de toe latingsexamens voor den nieuwen cur sus in Slootdorp plaats vinden. Het is ons gebleken, dat een groot deel der kinderen van Heldersche ouders, die in Den Helder de Openbare school bezochten in Scha gen geheel van onderwijs zijn verstoken. De Katholieke en Christelijke kinderen genieten wel onderwijs. De openbare school te Schagen heeft zooveel kinderen opgenomen als mogelijk was, de klassen zijn thans overvol. Van goed ingelichte zijde werd ons medege deeld, dat het gemeentebestuur van Schagen gratis een drietal leegstaande lokalen in de openbare school beschikbaar wenscht te stel len, wanneer de gemeente Den Helder een ver zoek om schoolrnimte doet. Daar het gemeen tebestuur van Schagen de toestand van thans zeer ongewenscht acht, heeft het zich tot de onderwijsinspectie gewend. Onder verwijzing naar een advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat die Helderschen, die tijdelijk in Hoorn en om geving woonachtig zijn en ongerief ondervin den van de onmogelijkheid des morgens half 9 per trein in Den Helder te arriveeren, zich tot een adres kunnen wenden, teneinde gezamen lijk actie te voeren. van 9 Juli 1940. ONDERTROUWD: J. Borst en M. Doorne kamp. OVERLEDEN: K. Scholtes (m.), 26 jaar. Wed. Th. R. Deelder, geb. E. C. Rijkers, 78 j. De ochtenden zijn in den polder soms van een onbeschrijfelijke schoonheid. Daar zijn ochtenden die letterlijk geboren worden uit goud en purper: dat zijn de och tenden. als de zwarte mantel van den nacht afglijdt van de blanke schouders van de dag vorstin en zij zich te tooien begint met een kleed van glinsterende douw-parels, gouden sluiers en rilver-witte kant. Wij stedelingen... ja... wit wisten wij van den morgen? Wij, die de schoonste uren van den dag plachten te verslapen in een warm bed, die eens kwamen kijken als de zon reeds hoog stond en meenden dat 7 uur en half 8 al een zeer schappelijke tijd was... Nu zijn wij er als de nacht sterft en de morgen geboren wordt: wij zien hoe de oker- grijze nacht - schimmen wegvluchten op de vleugelen van den ochtendbries en hoe het duister zichtbaar overgaat in het parelgrijs en zachtrose van den komenden morgen. Wg zien de zonnebal komen: eerst een brandend vuur achter den nevel en dan het uitbarsten van het licht. Blauw, diep blauw, is de hemel en zoo begint de zon zijn tocht. Het doet denken aan een ontzaglijk flonke rende edelsteen in een kobalt-blauwen schaal. Deze ochtenden geven kracht en sterkte aan hen, die terug gaan. Aan hen, die gedurende de uren van den dag in Den Helder werken. Die aan hun zaak bouwen, hun bedrijven in beweging houden. Omdat stilstand niet alleen achteruitgang beteekent maar ook totale ver nietiging. Het zijn ochtenden, die het optimisme niet alleen in stand houden maar het zelfs stimu- leeren. Niet bg iedereen en dat is jammer. Want daar is de man, die iederen morgen om 3 minuten over half zeven het verhelder- schte dorp Schagen verlaat; het is een man in bruine overjas en platte grijze pet. Een man, waartegen wg waarschuwen, omdat hij een pessimist is. Het is de man, die stee-vast iederen morgen, na het neerzijgen op zijn derdeklas bank, stuk voor stuk zijn 7 mede-passagiers aankijkt, dan het raampje der coupé uitstaart, vervolgens 12 maal veelbeteekenend het hoofd op en neer beweegt en tenslotte weer de 7 mede-reizenden aanziet. En dan profeteert deze bruingejaste: „dat het weer een best vlieg-luchtje is, dat het ideaal weer vandaag is voor Britsche bom menwerpers en dat de ongelukkigen, die ge doemd zijn den dag door te brengen in Nieuwe- diep, de meest beklagenswaardige lieden zgn die er op dit tranendal rondijsbeeren. Die man is de personificatie van den geboren pessimist. Wat kan het dien man schelen dat de morgen zich geeft in al zijn kostelijke schoonheid, wat kan het hem schelen, dat de hemel blauwer dan blauw is en dat er alleen leeuwerikken in de lucht en reizigers aan de slootkanten staan. Wat zégt het dit heer schap, dat er dien dag geen sprake kan zijn van vliegtuigen omdat de lucht zoo prachtig helder is... Deze man laadt zich veel vijandschap op den hals. Hij is de eeuwige wolk, die tusschen Schagen en Den Helder drijft. Zoo zijn er méér. In Julianadorp pleegt iederen morgen een scheepsbeschieter naar Den Helder te fietsen, die zegt op het allerergste voorbereid te zijn. Laatstelijk had ik het (twijfelachtige!) ge noegen met den man op te fieten. Van Juliana dorp naar Den Helder. De man was om 6 u. bezig aan zijn tweede ontbijt, welke bezigheid hem op de fiets met verregaande handigheid afding. Het kopje thee alleen ontbrak. Tusschen het verslinden van twee immense brokken brood, gescheiden door een barrière van geel-bruine kaas en boter, vertelde hij, dat we aan den afgrond stonden. Dat ons einde nabij en onze rust verre was. Hg ver telde dat het leven geen waarde meer had. Na de eerste ontbgt-lawine is daar een pauze van 5 minuten, waarna de man met de tweede faze aanvangt. Weer twee enorme zui len brood met kaas en boter. De buikriem moet al spoedig ontspannen worden en met verbazing aanschouwen wij het feit, dat een mensch zóó vroeg zülke ontzagwekkende kwantiteiten brood kan bunkeren. Hij heeft het zwaar. Zelfs zéér zwaar. Hij vertelt, dat er aldra geen brood, geen boter en geen aardappelen meer zullen zijn. Hg ver telt dat we dezen winter veldmuizen en ratten zullen gaan consumeeren en dat het beleg van Leiden kinderspel zal blijken te zijn in verge lijking met wat ons te wachten staat in Hol land. Hij vertelt dat hij een maagkwaal heeft en niet buiten eten kan en dat hij d u s „voor- eet". Weer een pauze, doch aan het begin van den Nieuwen Weg komt de derde bunkering: weer eenige fantastische stukken brood-en-kaas, waaraan een klein gezin voldoende zou hebben. Waar de man het laat is een raadsel, maar hij schijnt over meerdere magen te moeten be schikken. Reserve-magen... In Den Helder, ergens op den Brakkeveld- weg, nemen we afscheid. Hij zegt, dat het einde voor de deur staat en dat we ons op het allerergste zullen moeten voorbereiden. Het is de eerste (en tevens laatste) maal geweest, dat ik dezen record-eter-record-kan- keraar begeleidde. Men kan zich beter aansluiten bij de tevre denen. Bijvoorbeeld bg de mariniers, die iederen avond Schagen binnenkomen. Men moet het zien, hoe zij hun entrée maken. Ziet hen stappen, in hun marine-blauwe uniformen met de lichtgele koppelriemen. Met koperen knoopen blinkerend als evenzoovele gouden tientjes op dien uniform. De Nieuwediepers, zie hen zonder meer, maar veel Schager meisjes blijven staan en zien met verrukking naar deze blauwgeuni- formden op. Want de roem is hun vooruitge gaan en het woord „marinier" roept ook in de harten van Schager meisjes bepaalde gedach ten op. Er zijn veel aardige mariniers... en misschien nog meer aardige meisjes, zoodat... maar laat ons zwijgen. Wij gaan, we schreven het al, vroeg naar kooi. Daar liggen we dan; de een slaapt terstond, de ander ligt nog te luisteren naar vlieg- machine's die er meestal niet zgn, of naar het gezoem der muggen, die er altyd zgn. Soms zijn er zóóveel muggen, dat men op jacht gaat met flitspuit of citronel, want het zijn „vast houdende" muggen, die Schager muggen... Als men laat is komt men altijd nog wel een bekende tegen, die iets weet te vertellen. En soms hoort mpn ineens z'n naam noemen en ziet men in den schemer van een terrasje opeens een oude bekende zitten, verscholen achter een glas donker bier, waarvan hg juist de manchet afbijt. Het is altijd weer prettig als men elkaar Het Is voor veel gepensionneerden niet mogelyk eens in de maand hun delegatie of eens in de drie maanden hun pensioen te halen. Velen gaven reeds aan het post kantoor hun tijdelijk adres op. Voor wie dit nog niet deed en wie niet in de gelegen heid is naar Den Helder te komen, die kan zijn tijdelgk adres aan het post kantoor in Den Helder opgeven. De cheque wordt dan aan zijn tijdelgk adres gestuurd en hg kan aan het postkan toor van zijn tgdelijke woonplaats zijn delegatie of pensioen ontvangen. Naar wij uit goede bron vernemen is het de bedoeling, dat de twijfelachtige leerlingen van de R.H.B.S. voorwaardelijk zullen wor den verhoogd. De goede leerlingen zullen on voorwaardelijk overgaan, terwijl de slechte blijven zitten. Het is waarschijnlijk, dat voor het Gemeen telijk lyceum een zelfde regeling zal worden getroffen. Langs de paden van buitenplaatsen treft men soms groote schelpen aan, die als bloem potten dienst doen. Ze zijn afkomstig van de Molukken, het Oostelijk deel van den Indischen archipel. Die schelpen kunnen een lengte bereiken van 1.5 meter en een gewicht van 250 kg! De allergrootsten dienen soms tot doopvont. Op de Tanimbareilanden (ten Zuiden van West- Nw. Guinea) gebruikt de bevolking ze voor var kenstroggen en ook om er rijst of mais in te stampen (zie foto). Schelpen komen in de Molukken in onge- gekend freel soorten voor, buitengewoon fraai van kleur en vorm. Van een dier soorten maakt de bevolking lepels, die ze met fraai graveer werk versiert. Een andere dient voor het geven van signalen, net als hier de trom pet. Daartoe boren de menschen er een ope ning in, waarin ze blazen Er is ook een soort, die op de Tanimbareilanden tot arm ring wordt geslepen. Ook andere stammen dragen van die ringen o.a. de Dajaks. Dan zijn er de pareloesters. Deze zijn veel be langrijker om het parelmoer dan om de pa rels. In 1916 voerde Ned.-Lndië 267.000 kg er van uit. Parelmoer is een onmisbaar bestanddeel van ons toilet: zonder parelmoer geen mooie knoopjes! Behalve van de reuzenschelp bedienen de vrouwen zich ook van houten vijzels om er de rgst of de mais te stampen (ontbolsteren). Op een der foto's ziet men een drietal vrou wen bezig aan één blok of vijzel voorberei dingen tot het middagmaal treffen. Dat stam pen is zwaar werk. De vrouwen kunnen het alleen volhouden door de stampers streng in de maat te hanteeren. Klaarblijkelijk heeft men hier te doen met een feest of een plech tigheid, omdat ze zichzelf zoo keurig hebben uitgedost met de paradijsvogels en fraaie kleeren. Ook de stampers zijn versierd. De vrouwen in die streken weven buitengewoon fraaie doeken. In de museums te Leeuwarden, Leiden, Rotterdam en Amsterdam kan men er bewonderen en bij „Boewatan" in Den Haag koopen. Die doeken zijn versierd met motieven aan het dieren- en plantenrijk ontleend en hebben in oorsprong godsdienstige beteekenis. Zoo hoog als de weefkunst staat, zoo laag staat daarentegen het pottenbakken. Wellicht is dit te wijten aan de omstandigheid, dat de natuur in de holle bamboe genoeg vaatwerk aanbood. Vroeger (ook nu nog wel in heel enkele gevallen) diende de bamboe tot kook pot. Een stuk bamboe, gevuld met rijst en water, werd boven vuur geplaatst. Zoodra de buitenkant vlam begon te vatten, was de rgst gaar. Op de foto ziet men efen Vrouw be zig een potje uit klei te vormen met behulp vaq een „aambeeldje" (uit klei gebakken of van hout) en een spaantje. Misschien maak ten onze verre voorouders hun vaatwerk op die manier. Nog een merkwaardigheid op Tanimbar vormen de huizen der adellijken. De nok is versierd met twee uitgesneden planken. De vorm doet denken aan buff^horens en laat de gedachte aan magische beschouwing op komen. Maar die versierselen heeten: kore (mast). De menschen schijnen dus het huis te vergelijken met een schip of een prauw, wat wellicht wijst op het feit, dat ze over zee op hun eilanden zijn gekomen. Foto's: Pater Drabbe's boek, inlichtingen Pater Geurtjens. H. F. TTI.T.EMA. ontmoet. Het „hééé... ben jij d'r ook?" is nog steeds niet van de lucht. Soms zijn die ontmoe tingen in derdaad prettig, soms zijn ze pijn lijk, bijv. als het iemand is die (Steeds gezegd heeft: „ik verlaat Nieuwediep nooit, niet dan over m'n lijk", of zoo iets... Enkele trachten zich onherkenbaar te ma ken. Een achtbaar wethouder zagen wij al wandelend met een platte pet en een opval lend witte regenjas aan. Hij was bijna onher kenbaar. Daar zijn jongedame's, die zoomaar in de Landbouwstraat van Schagen of in het park van Julianadorp ijsbeeren met een strandbroek aan, hetgeen men tenslotte spor tief en Schevenings kan noemen. Er zijn ook moeders van 3 spruiten, die het doen, hetgeen weer iets anders is. En daar is, in Schagen, Frans Neijts, die zich geheel in 't nieuw ge stoken heeft en in blok-jasje en groene broek, benevens licht-grijze jockey-pet, zoodat hij zóó als bookmaker van de grenzen in Long- cbamps weggeloopen kon zijn. Zoo leven wij: in Julianadorp, in Heerhugo- waard, in Schagen en voorts overal waar we zijn neergestreken. Wij leven er met onze hebbelijkheden en onhebbelijkheden en maken het er, na alles wat we doorstaan hebben, redelijk wel. Om niet zeggen: uitstekend! Reeds geruimen tijd bestond het plan om in de school een tentoonstelling over Texel te houden en bijgevolg hadden de leerlingen hun uiterste best gedaan om dit tot stand te brengen. Nu het mag gezien worden en de belang stellenden zullen stellig geen spijt hebben van hun bezoek. Met trots zullen leerlingen u rondleiden, om met toelichtingen aan te toonen, wat zij gepresteerd hebben en waar toe leerlingen van een dorpsschool in staat zgn. Bij een rondwandeling wordt het eerst ons oog getroffen door een keurig diorama van de Molen van 't Noorden. Werkelijk een kunststuk! Verder zijn aanwezig teekeningen en pla ten betreffende de geschiedenis van Texel, de folklore, vogels en landschappen. Zelfs grafieken ontbreken er niet, die u een keu rig overzicht geven van Texel. Tevens zijn aanwezig een eierverzameling en eén verzameling schelpen. Ook de Dennen zijn hier niet vergeten. Alles is ruimschoots een bezoek waard. De toegang is gratis en voor belangstellenden vanaf heden iederen werkdag 's avonds van 78 uur (vacantie uitgesloten). Vreemde lingen kunnen zich ook tijdens den schooltijd vervoegen. Komt allen! U zult er geen spijt van heb ben en de leerlingen zullen het ten zeerste waardeeren. De landbouwgewassen in onze gemeente staan buitengewoon goed en beloven een rijke oogst. Het weer is tot heden al zeer gunstig geweest voor de bouwbedrijven, het is een lust eens een kijkje te nemen in de Texelsche bouwpolders. Ook de weilanden staan dit jaar buiten gewoon mooi. De hooioogst is uitstekend, en de pas gemaalde landerijen zien er, doordat op tijd regen is gevallen, zoo schitterend mooi uit, als bijna nimmer te voren. De prachtige bosschen hebben dit jaar al heel weinig schade geleden door voorjaarsstormen, de boomen zgn zoo mooi als men dit om dezen tijd van het jaar nimmer zag. Kort om het geheele eiland, met zijn prachtig be groeide tuinwallen en de wegen waarlangs de mooiste veldbloemen welig tieren, is dit jaar schooner dan ooit te voren. Zeer valt het daarom te betreuren, dat juist nu Texel zich in zijn mooiste tooi ver toond, het aantal zomergasten nog zoo gering blijft. De vele, ten oni'echte, verspreide be richten over bombardementen, enz., schijnen velen te weerhouden om naar hier te komen. En toch is de schade op Texel door den oorlog aan gebouwen aangericht onbetee- kenend. De heerlijke rust, die men op dit eiland kan genieten is juist in de veel bewogen da gen. die we thans beleven, van zulk een on schatbare waarde. Een verblijf van eenige weken op dit heerlijke eiland zou toch voor zoovelen van ontelbare waarde zijn! URK, 8 Juli. Door 16 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag al hier aangevoerd: 831 pond kuilpaling. van 73 tot 274 pond per vaartuig, prijs 14 tot 15 ct., 770 pond lijn- of beugaal, 23 tot 25 ct., alles per pond. vindt U juist dat artikel wat U moet hebben

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5