tiaar de eenheid van het Nederlandsche volk Kookt kort Welvaartsstreven vóór alles H. HOOGLAND Niet autorijden voor plezier! Arrondissements rechtbank te Alkmaar BOERDERIjBRAND Marktberichten Félix Timmermans weer vrij De hooikist alleen voor peul- en graanproducten (Van onzen Ilaagschen correspondent). Maandag is het eerste nummer uit gekomen van 't nieuwe dagblad van liet Nationale Front. De nieuwe krant, welke den naam draagt van: „Nederlandsch Dagblad, Orgaan van Nationaal Front", wordt uitgegeven als kopblad van het Haagsche R.K. orgaan „De Residentiebode", doch het schijnt, dat de bedoeling is, eer lang tot samensmelting over te gaan. Thans draagt alleen de eerste pagina een eigen karakter, en vindt men op andere bladzijden hier en daar nog een eigen bericht. De leider van Nationaal Front, de heer Arnold Meijer, schrijft in dit eerste nummer een oproep: „Naar de eenheid van het Nederlandsche volk!", waarin hij betoogt, dat ons volk uit de huidige smeltkroes slechts herboren kan worden indien de Nederlanders, zoowel van Rijks Nederland, als van Vlaanderen, bene vens die uit den Westhoek van Frankrijk, in één staat, den Neder- landschen Volksstaat, vereenigd wor den. Dit is ons rechtmatig aandeel in de nieuwe orde van Europa Vriendschap legt men niet op. Vriendschap bloeit slechts op den grondslag van een gemeenschappe lijk belang. Welnu, dat gemeenschap pelijk belang zal er zijn vanaf het oogenblik, dat een onafhankelijk Groot-Nederland deel uitmaakt ■fan die nieuwe te scheppen orde „Het zoo oer-Nederlandsche beginsel van souvereiniteit in eigen kring blijft in het door ons voorgestane ver ankerd. Wij hebben een Nederlandsch program en een Nederlandsche stijl". Onvermijdelijk moeten gemeente besturen en Kamers van Koophan del ombuigen. De heer mr. J. in 't Veld, burgemeester Van Zaandam, heeft ter gelegenheid van 1de opening der nieuwe kantoren van de Famer van Koophandel aldaar, een rede g >houden. Eenige kernachtige uitspraken 1; en wij hieronder volgen. 'ast staat, aldus spr., dat deze oorlog zal ngen een nieuwe economische instelling, irvan kenmerken zijn: sterker saamhoo- heid en meer doelbewuste organisatie, n kan, wat zich thans over Europa uit- !b ddt zien als een noodlot in den zin van ii i onafwendbaars. Daartegenover kan <1 eërlei houding worden aangenpmen: de e tig juiste houding is die onvermijdelijk c i te buigen en daardoor het meest we zenlijke van ons volksbestaan te behouden. De kamers van koophandel en fabrieken Zullen daarbij een belangrijke rol kunnen en moeten spelen: naast de territoriale zal ■de sociaal-economische geleding van ons ivolk zich sterker moeten afteekenen. Dat behoeft niet te beteekenen, dat de functio- neele decentralisatie de territoriale ver dringt. Integendeel, uit deze ontwikkeling kan een nauwer samenwerking groeien tusschen de kamers van koophandel en de gemeentebesturen en ook deze laatsten zul len zich veel intensiever met het wel vaartsstreven moeten bezighouden." In Frankrijk gevangen gezeten. Verscheidene bekende Vlaamsche persoon lijkheden, die in de eerste dagen van den oorlog naar Frankrijk zijn getransporteerd, zijn de laatste dagen naar België terugge keerd. Onder hen bevinden zich de Vlamin genleider dr. Borms en de bekende schrijver Felix Timmermans. Benzine alleen voor zakenreizigers Het blijkt, dat particuliere perso nen-auto's veel voor vermaak en in het algemeen niet-zakelijke doelein den worden gebezigd. Dit kan niet worden toegestaan, zoolang motorbrandstof niet volledig voor zakelijke doeleinden beschik baar is en tal van bedrijven daarvan nadeel ondervinden. JAPAN EISCHT EEN AMERIKAANSCH EXCUUS. Nog geen officieel bericht ontvan gen. Het incident te Sjanghai tusschen Japan- sche politie en Amerikaansche mariniers heeft, naar verluidt, geleid tot den Japan- schen eisch, dat de regeering der Vereenigde Staten zich officieel zal verontschuldigen. Staatssecretaris Huil heeft echter in een persconferentie verklaard, dat omtrent zulk een eisch nog geen bericht is ontvangen. Hij hoopte nog steeds, dat het incident ter plaat se zou kunnen worden bijgelegd. BRANDBOMMEN OP BELGIë. Als steeds: niet militaire doelen. Engelsche vliegers hebben hun nachtelij ke aanvallen op niet militaire doelen ook in België voortgezet. Uit Ostende wordt gemeld, dat in den nacht van Zondag op Maandag verscheidene brandbommen zijn geworpen op een tehuis voor ouden van dagen, waar een oude man werd gedood. Verder vielen bommen op een klooster en deden een brand ontstaan, die snel kon worden gehluscht. Militaire doelen werden niet getroffen. ENGELSCHE TROEPEN TREKKEN ZICH TERUG. Volgens een te Londen uitgegeven officieel communiqué trekken de Engelsche troepen, die aan de Egyptische grens vechten, zich steeds verder terug. De voedingsraad schrijft ons: Onkruid vergaat niet. Deze oude Neder landsche zegswijze zien wij in deze dagen opnieuw bewaarheid aan de met merkwaar dige kracht plotseling herleefde populari teit van de hooikist. In een welhaast grijs verleden was de hooikist het kenmerk van de zuinige huisvrouw, maar haar groote aanzien bereikte zij toch pas ten tijde van den wereldoorlog, toen de brandstoffen- schaarschte dwong tot een zuinig omgaan met de beschikbare verwarmingsmiddelen. Sindsdien zonk zij snel in de vergetelheid, waarin zij eigenlijk thuis hoort, maar oude herinneringen kunnen zich soms hardnek kig handhaven en hieraan is het ongetwij feld toe te schrijven, dat vele huisvrouwen sedert ook in onze volksgemeenschap op nieuw een spaarzaam gebruik van brand stoffen raadzaam is geworden, aanstonds de hooikist in eere hebben hersteld. Nu zullen wij zeker van de hooikist niet meer kwaad zeggen dan haar toekomt. Ook in de moderne keuken kan zij, zij het op zeer beperkte schaal, nog een nuttige rol ver vullen. Maar toch is haar beteekenis veel en veel geringer geworden, zoodat zij in wer kelijkheid niet de mate van belangstelling verdient, die haar sinds enkele maanden we derom te beurt is gevallen Wat is het, dat de hooikist van haar luister heeft beroofd? De totaal veranderde wijze van koken, die de hedendaagsche huisvrouw, geleid door een streven om aan haar gezins leden een maximum voedingsrendement te verschaffen, in steeds ruimer mate is gaan toepassen. Wij koken tegenwoordig veel korter dan weleer en daarmede heeft de hooi kist voor de bereiding van een heele reeks van spijzen eenvoudig uitgediend. In die pun ten kan men het belangrijkste van de heden- dagsche kooktechniek samenvatten. a. Voor de bereiding van -aardappelen, groente of stamppot heeft men niet meer dan een half uur van noode. Zelfs het vroeger zoo geliefde nastoven is tegenwoordig ver vallen. In plaats daarvan wordt de groente of de stamppot even vóór het opdienen ver mengd met wat boter of wat vet, waardoor de geurigheid van het gerecht verhoogd wordt, terwijl deze sterk bekorte bereidings- duur geen afbreuk doet aan de verteerbaar heid van de spijzen, komt zij bovendien zeer ten goede aan de smaak en de voedings waarde. b) vroeger liet men prei en selderij uren lang in de soep meekoken ook dat doen wij niet meer. Tegenwoordig geldt als algemee ne gulden regel voor de soepbereiding, dat de fijnverdeelde groenten hoogstens 20 minu ten vóór het opdienen in de pan worden ge daan. Aldus bereide soep munt uit door een frisschen smaak en verdient ook uit een oog punt van voedingswaarde de voorkeur. c) Meer dan voorheen wordt nu ook ge bruik gemaakt van ongekookte groente als onderdeel van het middagmaal. Men kan dit doen door een ruimer gebruik te maken van als sla bereide groenten, waarin heel wat verscheidenheid is te brengen. Of wel men voegt terwille van de vitamines en de sma kelijkheid aan een gekookt gerecht op het laatste oogenblik wat rauwe, fijngesneden groente toe. Dit kan met name worden toege past bij bladgroenten (spinazie, andijvie, raapstelen) en bij stamppot. Wij laten het bij deze drie voorbeel den, die zoo duidelijk aantoonen, dat een goede kooktechniek er op uit is om de kookduur zoo kort mogelijk te houden. Gebruik van de hooikist met als gevolg een verlenging van de verhittingsduur tot ongeveer het drievoud van den normalen tijd van bereiding, is met een rationeele wijze van koken niet meer te vereenigen. Wie een hooikist heeft en daarvan ge bruik wil maken voor spijzen, waarbij dit zender bezwaar kan geschieden, beperke dit gebruik tot peulvruchten en graanproducten Peulvruchten (bruine en witte boonen, capucijners, groene erwten) kunnen veilig gedurende langen tijd ingepakt blijven. De inwerking van de langdurige hitte heeftop de vitamines van peulvruchten weinig in- vleod. Graanproducten (gort, rijst, havermout) kunnen in water gekookt, ook zonder be zwaar in de hooikist gaar worden gemaakt. Men kan de hooikist voor deze gevallen met evenveel succes en heel wat goedkooper vervangen door gebruik te maken van kran tenpapier. Voor de rest late men de hooikist onge moeid. Uw verstandige kookkunst heeft haar immers overbodig gemaakt. Kook dus kort en kook met weinig water. Dit laatste om het verlies van waardevolle oplosbare bestanddeelen uit de aardappelen en de groenten tot een minimum te beperken. Ziehier tenslotte eenige voorschriften, die iedere huisvrouw in acht dient te nemen: 1. aardappelen en groenten (de laatste voor zoover het aanhangende water niet reeds voldoende nat geeft) steeds opzetten met niet meer dan een bodempje water; 2. beginnen op een groot vuur in een goed gesloten pan; 3. zoodra het bodempje water kookt nou gedurende hoogstens een half uur de aard appelen of de groente op de spaarbrander gaar laten worden; 4. bij het opdienen desgewenscht een kluitje boter of wat vet toevoegen, maar zoq min mogelijk roeren of stampen in het ge recht. Wie deze voorschriften in acht neemt, kookt voordeelig, smakelijk en gezond. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Uitspraken. De Rechtbank deed gistermorgen de na volgende uitspraken: A. W. te Alkmaar werd veroordeeld we gens diefstal van aardappelen en koolrapen tot 4 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf. K. D. te Schagen werd wegens een belee- digend schrijven aan het adres van W. F. G. te Schagen veroordeeld tot f 40 boete subs. 12 dagen hechtenis. De eisch luidde f 40.boete, subs. 20 dagen P. B. te Den Helder veroordeeld tol 6 maan den gevangenisstraf wegens diefstal van een pakje boter van een vrachtwagen. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. WIERINGERMEER Stier in den rook gestikt. Gistermiddag pl.m. 12 uur brak brand uit op de boerderij toebehoorende aan het staats bedrijf, bewoond door den bedrijfsleider, Oos terveld, gelegen aan den Schelpenbolweg E 39. De motorbrandspuit onder leiding van den heer Jaspers rukte onmiddellijk uit,doch op de plaats van bestemming gekomen was het dak al ingestort. Het vuur vond gretig voed sel, daar de schuur vol zat met hooi, dat fel brandde. Energiek werd het vuur bespoten. Om 3 uur in den namiddag was men het vuur meester, zoodat de brandspuit kon in rukken. Eenige brandweerlieden bleven ach ter ter bewaking. Het huis bleef gespaard, doch het dak werd zwaar beschadigd. Een groote stier, die op den stal stond, is in den rook gestikt. Deze boerderij was van de nieuwste bouwaard. Oe oorzaak van den brand is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. De stallen bleven bewaard. TANDARTS, houdt ten huize van Banket bakker L. ZANDER te WIN KEL, de volgende spreekuren: Dagelijks 2—3, beh. Zat. en vol gens afspraak. Telef. 274. CALLANTSQQQ Plechtige begrafenis van een vlieQer. officier van de Royal Air Force. Maandagmiddag is op de Algemeene Be- graafplaats dezer gemeente het stoffelijk overschot van een tot de Roval Air Force behoorende vliegerofficier ter aarde besteld Door de te Callantsoog gelegerde Duitschê soldaten werd hun tegenstander, wiens lijk Vrijdagmorgen aangespoeld is, met militaire eer begraven. Ook het burgerlijk bestuur was vertegenwoordigd. j Aan de goeve heeft de burgemeester, de heer G. D. Rehorst gesproken, waarna ook 1 de Duitsche commandant een korte toe- spraak hield. =3 PURMEREND, 9 ulJi. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 par tijen, wegende 96.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 28.1657 Kg. (6 stapels) klei ne Boerenkaas f 28.50, handel matig, 1096 Kg. boter f 1.55—1.64 per kilo. Rundereu, totaal 659 stuks: 310 vette koeien 80—86 ct. per kilo, matig; 194 geldekoeien f' 130-180 per stuk, matig: 105 melkkoeien f 180275 per stuk, matig: 50 stieren 6072 ct. per kilo, matig; 22 paarden f 225—400 per stuk, stug; 53 vette kalveren 5575 ct. per kilo, matig; 459 nuchtere kalveren: voor de slacht f 816, voor de fokkerij f 14—22 per stuk, stug; 425 vette varkens voor de slacht 60- 66 ct. per Kg., vlug; 61 magere varkens f 26—40 per stuk, matig; 214 biggen f 12—24 per stuk, matig; 528 schapen f 1633 per stuk, matig; 65 bokken f 416 per stuk, matig; 496 lammeren f 613 per stuk, ma tig; kipeieren f 4—4.30, eendeieren 3.— per 100 stuks; 1800 Noordhollandsche blauwen (kuikens) 50—55 ct.. per kilo, 5900 oude> kippen en hanen: wit enr ood 47%52% ct, per kilo,, idem blauw 5055 ct. per kilo, konijnen 0.301.70 per stuk. 1900 eenden 10 30 ct. per stuk, duiven 40 ct., per paar, 2000 jonge hanen (wit en rood) 4550 ct, per kilo. Eierveiling. 80000 eendeieen 3.103.20, 70.000 kipeieren 3.60—4.50. BROEK OP LANGENDIJK. 10 Juli. Schotsche muizen 4.404.60, bl. eig. 6— 6.40. drielingen 2.603.60, kleine 1.40—2.10, 65 Kg. spereieboonen 24.4024.70, 65 Kg. snijlboonen 13.10, 225 Kg. tuinboonen 4. NOORDSCHARWOUDE. 10 Juli. Aanvoer: 260.000 Kg. aardappelen- Schob sche muizen 4.40—4.70, grooten 4.40, bl. ei genheimers 5.60—6.80, drielingen 2.504, kleine 1.202.20. 18 Kg. tuinboonen 4.40. geheel Cambra. (Frankr.jk) is geen voedsel te verkrijgen dan alleen aan de Duitsche keul enwagens. Ook oe deelnemers van het Nederlandsche vluchtelingentransport waren op deze keukenwagens aangawezen. - Da soep smaakt uitstekend De bevreesde en de onbevreesde tijdens de jaarlijksche bijenmarkt te Veenendaal. Een imker-kap bewijst goede diensten Overal op de Fransche wegen ontmoet de Nederlandsche atHo-colonne du! vluchtelingen op alle mogelijke vervoermiddelen

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8