DE ZEESLAG Kinderen gewond door ontploffende granaat Vluchtelingen keeren naar België terug DEN HELDER EN HOLLANDS in de Middellandsche Zee Britsch linieschip slagzij geschoten Het Land van Hoboken Einde der Fransche democratie De gevluchte Fransche parlementsleden Beroepsofficieren naar de politie Italiaansche vloot haakt naar den strijd De kinderen van Koning Leopold Parlement stuurt zichzelf naar huis Gevaarlijk spel Denaturatie aardappelen wordt beëindigd SCHRIINEND LEED Werkverruiming op Texel BEDOELING DER ENGELSCHEN WAS VERMOEDELIJK VAN ZEE UIT EEN AANVAL OP DE ITALI- AANSCHE KUSTEN TE ONDERNE MEN. Stefani verneemt de volgende bijzon derheden over den zeeslag in de Inoische zee. De in den namiddag van 8 Juli uit het gebied ten zuiden van het eiland Kreta komende Britsche zeestrijd krachten bestonden uit drie liniesche pen van het type Barham, een vlieg tuigmoederschip. eenige kruisers en talrijke torpedojagers. Terwijl het eskader in westelijke richting voer, waarschijnlijk met' het doel van zee uit een aanval op de Italiaansche kusten te ondernemen, verloor het een torpedojager, die door een op den loer liggende Italiaansche duik boot getorpedeerd werd en zonk. Terwijl de Italiaansche zeestrijdkrachten in de Ionische zee ter hoogte van kaap Stilo (Calabrië) geconcentreerd werden om het initiatief van den vijand doeltreffend te kun nen bestrijden, werden op de Italiaansche vloot in achtereenvolgende golven aanval len ondernomen door Britsche vliegtuigen, die van korten afstand talrijke torpedo's lan ceerden. Deze aanvallen mislukten echter ge heel. Van de negen aanvallende vliegtuigen werden er, naar met zekenieid is vastgesteld, vijf door het luchtafweergeschut van de Ita liaansche schepen neergehaald, terwijl aan den anderen kant de commandanten van de eenheden alle torpedo's handig wisten te ontwijken. De zeeslag begon tegen 2 uur in den mid dag van den Den Juni en werd geopend door het vuur van de Italiaansche kruisers, ge volgd door de beide Italiaansche liniesche pen „Cesare" en „Cavour", elk van 23.600 ton en bewapend met tien kanons van 320 m.m. (gewicht van het projectiel 500 kg.), die zich gesteld zagen tegenver drie Britsche slag schepen van het type Barham, elk van 31.000 ton en bewapend met 8 kanonnen van 381 mm. (gewicht van het projectiel 1000 kg.) Van een afstand van ongeveer 26 km. openden de Italiaansche slagschepen het vuur. De strijd tusschen de Ita- Een zeer krijgshaftige geest. De dagbladen publiceeren een ar tikel van een Engelsch vlootofficier over de mogelijkheden van een zee oorlog in de Middellandsche zee. De officier, die tot voor kort een functie in Italië bekleedde, schrijft, dat bij de Italiaansche marine een veel krijgshaftiger geest heerscht dan bij de andere wapens. De Italiaansche marineofficieren zijn trotsch op hun vloot en juichen iedere oorlogsgele genheid te meer toe, daar de presta ties van het Italiaansche leger en de luchtvloot in Spanje en in Abessinië een rivaliteit gewekt hebben. Italië beschikt over vijf pantserschepen en wel twee nieuwe en drie gemoderni seerde. Het vierde gemoderniseerde pantserschip zal waarschijnlijk eerst over zes maanden gereed zijn. eenheden. In een commentaar schrijft de „Boersenzeitung": Met de opruiming in de Middellandsche Zee is een begin gemaakt. De Italiaansche vloot en het Italiaansche luchtwapen hebben van de welkome gelegenheid, den Britschen indringer bij zijn kraag te pakken, een gron dig gebruik gemaakt. Hem is thans in de Middellandsche Zee op dezelfde wijze de les gelezen als voordien al in de Noordzee en in de IJszee, bij. Scapa Flow en bij Duinker ken geschiedde. Het blad herinnert verder aan den uitspraak van den Engclschen mi nister van marine, Alexander, dat Engeland „nooit van plan is" zijn zeemacht te verlie zen en dat deze zeemacht eiken inval zal afslaan of aan plunderaars, die voet op Brit schen bodem zetten zal verhinderen te ont komen. „Ja gisteren nog, zoo schrijft 't blad, heeft Lord Addison in verband met de zecroovers- daad tegen de „Richelieu" verklaard: „Wan neer men steeds weer hoort van zulke daden der Britsche marine, dan denkt men verge noegd aan den dag. dat zulke daden ook zullen worden ondernomen tegen de Italiaan sche schepen, die zich nu nog heel verstan dig in hun havens verborgen houden. Op hetzelfde tijdstip echter zat de Italiaan sche vloot den Britschen tegenstandër al op de hielen en lieten Italiaansche vliegers hun bommenregen neerkomen op Engelands schepen. Op den dijk? Het zijn de geweldige puinhoopen, welke op het Land van Hoboken te Rotterdam gestort worden voor de ophoogingswerkzaamheden liaansche en Engelsche liniesche pen duurde 15 minuten. Bij het vier de salvo van de kanonnen van de „Cavour" en de „Cesare" werden de vijadelijke slagschepen getroffen. Men zag hoe een vijandelijk slag schip naar bakboord overhelde en het vuren staakte. Tegelijkertijd richt ten de Italiaansche kruisers van 10.000 ton en hevig vuur op de vijan delijke slagschepen en kruisers. Op het hoogtepunt van den slag kwamen verscheidene Italiaansche torpedo jagers temidden van nevelschermen dichterbij en vielen onder het vuur der vijandelijke schepen niet torpe do's aan. Een groep dezer torpedo jagers slaagde er in, een vijandelij ken bodem te torpedeeren en met het luchtafweergeschut drie vijandelijke bombardementsvliegtuigen neer te halen. Aan den strijd namen Italiaansche en Britsche bommenwerpers deel. De Italiaansche bommenwerpers troffen verscheidene malen de vijandelijke strijdkrachten, aldus tot het succes van den dag bijdragend. Na de eerste vijftien minuten bleek de vijand geenszins verlangend^den strijd voort te zetten, wellicht omdat hij. getroffen door granaten, torpedo's en bommen, het wen- schelijker achtte de wijk te nemen. Intus- schen viel de duisternis in. De vijand verwij derde zich Z.O. richting en liet zijn agres sieve bedoelingen tegen de _Jtallaa1"f';!^; kusten varen. Alle Italiaansche sch p keerden op hun bases terug. Slechts ee Italiaansche bodem werd getroffen, doen schade kan in enkele dagen hersteld worden. Voldoening in Duitschland. De Berlijnsche avondbladen maken onder groote koppen als „Zeeslag van 6 uur in ae Middellandsche Zee". „Zeeslag aan de Zuid kust van Italië" of „De Engelschen moesten wijken", melding van de botsing tusschen deelen van de Britsche Middellandsche Zee vloot en Italiaansche marine- en vliegtuig- Over de nieuwe grondwet volgt een volksstemming. De Fransche Nationale Vergadering heeft gisterenavond, naar uit Vichy wordt gemeld, met groote meerder heid het volmachtenontwerp aan genomen, dat de regeering machtigt om een nieuwe grondwet uit te wer ken. Daarmede heeft het laatste par lement van de Derde Republiek ook zijn eigen afdanking onderteekend. Het machtigingsontwerp is volgens Havas met 569 tegen 80 stemmen aan genomen. Voorts wordt uit Vichy gemeld, dat in po litieke kringen aldaar verwacht wordt, dat het kabinet-Pétain vóór het einde van de ze week gereorganiseerd zal worden. De tweede en laatste zittingsdag van het parlement begon vanmorgen om 9.30 u. met de voorbereidende zitting van senatoren en afgevaardigden. De zitting was geheim en stond onder leiding van den vice-voorzit ter van den Senaat, Valadier. Het protocol over de zitting zal niet gepubliceerd worden. Het kan pas later, op nadrukkelijk verlangen van de Nationale Vergadering, openbaar worden gemaakt. Laval legde, naar D.N.B. te Bern verneemt, een verklaring af. waarin hij uiteenzette, dat hij het initiatief heeft genomen tot het voorstel, de nieuwe grondwet door het volk te laten ratificeeren. Deze passage zal in de reeds gemelde ontwero-resolutie van de regeering. waarover de Nationale Vergade ring een oordeel moet uitspreken, worden Naar wij vernemen, zullen'onge veer 300 olficieren overgaan naar de politiecorpsen in de groote steden, waar zij, na een aanvullende oplei ding, aangesteld kunnen worden ols inspecteur, en hoofdinspecteur. Wij hebben reeds gemeld, dat de manschappen der militaire politie- troepen welks corps wordt opgeheven na individueele keuring en geschikt- bevinding. aangesteld! kunnen wor den bil de marechaussée of bij de Rijksveldwacht. Ook zullen militai ren geplaatst kunnen worden bii de Douane, gemeenteveldwacht, water- politie, enz. Gistermiddag is in dc pantserstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij twee in die straat wonende kinderen werden gewond. Drie kinderen hadden een granaat, welke nog niet was ontploft en in oen rioolput lag, gevonden. Zij wa ren er mee gaan spelen. Plotseling knalde het projectiel uit elkaar, ten gevolge waarvan twee van hen dc 12-jarifc A. Gerritse en de 12-jarige D. Bazendijk, min of meer ernstig werden gewond. De kinderen, zijn naar het Zuiderzeeziekcnhuis ge bracht en aldaar ter verpleging op- •v-nTrien. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt belanghebbenden bekend, dat dc denaturatie van aardappelen met bijslag, welke 1? Juni 10iO wederom werd opengesteld, op 13 Juli a.s. wordt be ëindigd. De aanvragen voor denaturatie van aard appelen dienen uiterlijk op 13 Juli a.s. in lie bezit te zijn van de betreffende instantie, terwijl de datum.waartegen de denaturatie wordt aangevraagd, uiterlijk zeven dagen na genoemden datum moet liggen. ingelascht. De wijze, waaop de ratificatie door het volk zal geschieden, zal door de nieuwe grondwet bepaald worden. Laval lassen brief van Pétain voor. waar in deze den vice-premier verzoekt, hem in de zittingen van het parlement en de Na tionale Vergadering te vertegenwoordigen, omdat het hem moeilijk valt zelf daaraan deel te nemen. De machtigingswet luidt: De machtigingswet geeft aan de regeering der republiek onder de handteekening en het gezag van maarschalk Pétain alle vol machten om de nieuwe grondwet van den Franschen staat af te kondigen. De grond wet moet de rechten van den arbeid, van het vaderland en van het gezin waarbor gen. Zij zal door de natie geratificeerd en door de vertegenwoordigende lichamen, in de oprichting waarvan zij voorziet, toege past worden. Op last der regeering vertrokken Uit Vichy wordt gemeldt, dat gisterenmid dag de vicepremier Laval een onderhoud heeft gehad met den voorzitter der kamer, Herriot, betreffende de parlementsleden, die begin Juni met het s.s. „Massillia" uit Bor deaux waren gevlucht en zich thans in Ma rokko zouden bevinden. Zooals men zich herinneren zal, bevinden zich onder deze parlementsleden ook Daladier en Mandel. Bij den aanvang der zitting van de Fran sche nationale vergadering heeft de voorzit ter van de kamer. Herriot, volgens een be richt uit Vichy verklaard, dat de afwezige parlementsleden indertijd op instructie van de regeering vertrokken waren en dat hij. Herriot, in het bezit was van den tekst dezer instructie. Zij hadden zich ingescheept, op het stoomschip „Massillia". dat hun door de regeering ter beschikking was gesteld. Her riot verklaarde stappen te hebben onderno men om hun den tijdigen terugkeer naar Verblijf aangeboden door gene raal Franco. San Sebastiaan 10 Juli (D.N.B.). Gene raal Franco heeft den in het hotel Maria Christina wonende kinderen van den Bel gischen koning aangeboden verblijf te hou den in het historische koninklijke paleis San Udefonso in Lagranza, ten noorden van Madrid. Duizend Duitschers en 500 Vlamingen zijn gistermorgen onder de hoede van de Duit- sche weermacht naar België teruggekeerd. Men had hen den lOen Mei te Brussel gearresteerd en daarop naar Zuid-Frankrijk weggesleept. Volgens hun verklaringen ge schiedde het transport van België naar Frankrijk in afgesloten veewagens, waarin geen licht doordrong. Bajonetsteken en sla- een met geweerkolven en stokken behoor den tijdens het transport alsmede in het kamp tot het alledaagsche leven. Ofschoon men de burgers van al hun geld en andere eigendommen beroofd had. gaf men hun zelden meer dan water en brood als voed sel en ook dit nog slechts in geringe hoe veelheden. Men liet hen op den natten grond slapen enz. Grijsaards, jongelieden pn zelfs kinderen, alsook zieken d.eelden hetzelfde lot. Geestelijken en monniken, alsmede Vlaamsche nationalisten-leiders waaronder prof. dr. Borms, werden de kleeren van het lichaam gerukt. Te Tours werd een gevangene, die van dorst waan zinnig geworden was. door den begeleiden den officier neergeschoten. De ernstig ge troffene strompelde nog eenige schreden verder. Verscheidene bewakers wierpen zich op hem. trapten hem en sloegen hem met Vichy mogelijk te maken, doch hij had hier mede geen succes gehad. De plaatsvervangende minister-president Laval bevestigde, dat de regeering erover ge dacht heeft, haar zetel naar Pernignan te verplaatsen Maarschalk Pétain had toen echter beslist, dat de regeering in Frank rijk zou hlijven 7 aval verklaarde daarop, dat het waar was. dat de regeering met het ver trek van de „Massilia" accoord ging. geweerkolven, tot hij eindelijk geen levens- teeken mee gaf. Het lijk schoof men opzij en liet men verscheidene uren liggen. Tij dens een 12 K.M. lange voetreis onder dc brandende zon werden zieken en andere door dorst gekwelde menschen bij dozijnen tegelijk mét geweerkolven neergeslagen. Men liet hen hulpeloos en zonder dokters hulp aan den rand van den weg liggen, waar zij den met bajonetsteken weer tot opstaan gedwongen werden. Op de gesloten barakken in het kamp werden op een nacht meer dan twintig schoten gelost, waarbij eep grijsaard in zijn slaap werd getroffen en vijf uur lang zonder doktershulp werd gelaten, zoodat hij doodbloedde. AANSLAG OP ROOSEVELTS TREIN BERAAMD? Stanton fDelaware), 10 Juli (United Press). Eerst thans wordt bekend, dat men j.1. Zondag ontdekt heeft dat eenige rails van de spoorlijn waarover Rooseveits extra-trein van Hvdepark naar Washington is gereden, op een plaats waren losgemaakt. Mogelijk heeft men dus een aanslag op Roosevelt willen ondernemen. Een aantal dwarsliggers zijn op deskundige wijze ver wijderd. zoodat men waarschijnlijk de da ders moet zoeken onder personen, die met het spoorwegbedrijf op de hoogte zijn. Polder Eierland besloot tot het uitvoeren van een werkverruimingsplan, teneinde een beter functionneerende waterafvoer te verze keren. De totale kosten zullen f 167.500 bedragen. Uit het werkloosheidssubsidiefonds zal een bedrag van f 122.100 worden uitgekeerd. De polder zelf draagt voor f 45.500 in de kosten bij. Voor de grootte van dit bedrag zal hij een leening sluiten tegen il/2 pet. per jaar. Naar de opzichter van den polder, de heer van Hoorn, onder wiens bekwame leiding de werkzaamheden zullen worden uitgevoerd, ons meedeelde, zullen wel honderd werk- loozen hier gedurende den tijd van twee en een half jaar te werk kunnen worden ge steld. O.a. zal het polderkanaal over een lengte van 6650 meter worden uitgediept Voorts zal de aandacht aan een verbetering van ver schillende wegen worden besteed. Hiervoor zal een leening worden aangegaan tot een bedrag van f22.500, tegen een rente van vier procent per jaar. i F,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1