M eer zin Nog meer meelsoorten gedistribueerd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER werkelijkheid per persoon ONZE Britsch vliegtuig neergeschoten Ierland heeft niets te vreezen van Duitschland! Br eg man voor de oorlogs slachtoffers Van zwarthemden en een roode lap Lugubere vondst in den vroegen morgen Een eenheidsfront in Nederland De resultaten van München ZATERDAG 13 JULI 1940 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 8975 De a s. distributie van boter en vet Een half pond meel op bon 90 LEERAAR M. O. Onderschcidingsteekcn opboawdienst HE LDERSCHE COURANT Uitgore der Uhg MH Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder VELE landgenooten geven er telkens weer blijk van, dat zij te weinig zin voor de wer kelijkheid hebben, voor het feitelijke. Dat zij verwarren met het huns in ziens wenschelijke door als de vo gelstruis de kop in het zand te ste ken. Tot hun eigen «scha en wat heel wat erger is veelal ook tot die .van hun stad en hun vaderland. Wij Nederlanders hebben nu een maal een oorlog gevoerd en dien ver loren. Een feit, dat veel te weinig be seft wordt. Misschien wel omdat wij langer dan een eeuw geen oorlog in Europa gevoerd hebben en onze laat ste, de Tiendaagsche veldtocht, wei nig meer dan een militaire wande ling was. Vermoedelijk draagt tot dat gebrek aan besef ook bij het feit, dat de overwinnaar ons nog al „zijig" aanpakt, met de zijden handschoen en niet met de ijzeren. Dat ons volk dien oorlog heel zeker niet gewild heeft, is niet ter zake dienende, evenmin of onze regeering al dan niet vóór het uitbreken van dien oorlog onze neutraliteit gecom- promiteerd zou hebben en of zij niet dan wel verstandig deed door met ons staatshoofd naar Engeland uit té wijken. Wij hebben dien oorlog met eere uitgevochten! Manhaftig strijdend met totaal onvoldoende strijdmidde len en op tal van plaatsen zeer slecht aangevoerd. Daarmee hebben wij de achting verworven van hen die ons overwonnen. Geen geringe prestatie na zoo lang eene periode van vrede, waarvan zeker de laatste veertig 'jaar ook nog met een teveel aan wel vaart dat altijd verslappend op het moreel van een volk werkt. Maar wij hebben hem verloren en dat feit moeten wij aanvaarden! Niet door slaafs de hand te lekken, die ons ter aarde sloeg, maar met de waardigheid, welke ons de blijvende achting van den overwinnaar waar borgt. Velen onzer kunnen of willen echter niet beseffen, dat wij verslagen zijn en ons dien overeenkomstig hebben te gedragen. Het heeft echter niet de minste zin het oog 4e sluiten voor de werkelijkheid en zichzelf en anderen wijs te maken, dat al wat ons over komen is, slechts een booze droom zal blij ken te zijn die op een goeden dag, dank zij het een of andere wonder, zal verdwij nen. Juist als het Duitsche geld, dat goed deels al uit de circulatie verdwenen is, om dat ons volk het niet „lust" en denkt, dat hets traks toch niets waard zal zijn. Zij, die meenen. dat vast en zeker vroe ger of later de tijd komen zal, dat men blij zal kunnen zingen: „En nu is alles weer zoo als het geweest is, nu is alles weer zooals het was", zullen wel zeer bedrogen uitko men.. Wat er ook gebeure het verleden keert nooit weer, in de maatschap pij en in den staat niet! Dat staat als een paal boven water. Ieders belang en het landsbelang in het bijzonder, zouden dus wel zeer gediend zijn als de meerderheid der bevolking zich in stelde op eene blijvende samenwerking met den grooten buurman, die uit zijn schijn bare onmacht waarin het jaar 1919 hem bracht opgerezen is tot grooter macht dan hij ooit sedert de dagen van Karei den Grooten heeft bezeten. Het eerste wat daar voor noodig lijkt, is een andere geesteshou ding zonder daarom zichzelf te verliezen. Zeer velen zullen daarvoor te brekdn heb ben met vooroordeelen, welke een eenzijdige voorlichting of een doelbewuste leugenach tige propaganda hen als evenzoovele dog ma's hebben bijgebracht De oude Romeinen leerden reeds: „Het is verstandig van den vijand te leeren". Hoeveel te meer dan niet van den overwin naar! Indien wij eens begonnen met ons zijn zin voor tucht orde en regel eigen te maken? Daardoor zouden wij ons zedelijk alreeds ten zeerste verrijken en het zoti ons Een half pond per week KINDEREN HALF RANTSOEN Wij hebben reeds gemeld, dat thans weldra de dis tributie van boter, spijsvetten en -olie zal worden in gevoerd. Omtrent de te verstrekken hoeveelheden kun nen wij nog melden, dat per week beschikbaar zul len worden gesteld 250 gram per persoon van genoem de drie producten tezamen. Voor volwassenen denkt men dit rantsoen te kunnen handhaven, doch voor kinderen zal het na eenigen tijd worden g e- halveeerd. Van vleeschdistributie zal, naar wij vernemen, voor- loopig nog geen sprake zijn. Voorts vernemen wij, dat eveneens zeer binnenkort het verbruik van varkensvleesch zal worden beperkt, doordat de slagers worden gerantsoeneerd, ten aan zien van hun normale, afnamen. Zij moeten dan de bestellingen aan varkensvleesch van hun klanten tot een overeenkomstig percentage terugbrengen. De salonwagen, waarin het wapenstilstandsverdrag in het Bosch van Comp ègne werd onderteekend, is naar Berlijn overgebracht. Het historisch voertuig onderweg op het station te Hamm GELDIG VAN 13 JULI TOT EN MET 9 AUGUSTUS. TOT EN MET 26 JULI OOK OP BON 75 EEN HALF POND. Dc secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat op Zaterdag 13 dezer de .distributie van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel zal worden uitgebreid met de artikelen tarwemeel, boekweitmeel, roggebloem en roggemeel- De distributie van deze producten zal geheel gelijk zijn aan die van tarwebloem en zelfrijzend bak meel. Gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 9 Augustus 1940 geeft de met „90" ge nummerde bon van het algemeen distribu tie-bonboekje recht op het koopen van 2Vf> ons tarwebloem, of tarwemeel, of boekweit- meel.e of tyiggebioem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. Opgemerkt wordt, dat slechts de thans nog bij de winkeliers en grossiers aanwezige voorraden zelfijzend bakmeel zullen worden gedistribueerd. Het ■afleveren van dit artikel door de fabrieken is voorloopig stopgezet. In het algemeen zullen de voorraden van de genoemde producten bij de winkeliers voldoende zijn om aan de vraag van het publiek te kunnen vol doen, zoodat geen voorsrhottoewijzin- gen zullen behoeven te worden ver strekt. Mocht bij uitzondering de voorraad ontoereikend zijn, dan kunnen de winkeliers via de plaat selijke distributiediensten een ver zoek tot het centraal distributiekan toor richten voor een voorschottoe- wijziging. Teneinde voorts hen, die het op bon 75 be schikbaar gestelde rantsoen nog konden be trekken, de gelegenheid te geven dezen bon alsnog te gebruiken, wordt de geldigheids duur daarvan met twee weken verlengd. Bon 75 van het algemeen distributie bonboek je geelt derhalve ook gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 26 Juli 1940 nog recht op het koopen van 2Vt ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel oi zelfrijzend bakmeel. geen cent behoeven te kosten. Maar vóór alles onthouden wij ons als onderliggende partij met niet ook maar de geingste kans om de bovenliggende te wor den van alle' klein gedoe en het geven van speldeprikken in de hand met de zij den handschoen, die zich maar even be hoeft te ballen om ons .als hazen weg te doen stuiven. Zoo'n prik gaven wij er b.v. in op den ver jaardag van onzen uitgeweken prins gemaal, toen er zoovele vlaggen werden uitgehangen en zoovelen die daaraan anders niet denken, met oranje en witte anjers liepen terwijl niet één enkel openbaar gebouw vlagde! enkel en alleen om den Duitscher eens lek ker te laten zien, dat wij ons geen klap van hem aantrokken en dat hij. wat ons aanging naar den duivel kon loopen en liefst heel snel. Een manifestatie, waarmee niets te berei ken viel en alleen ons eigen belang geschaad heeft zooals reeds bleek uit de hoofden, die vielen. Men beware zijn nuchterheid en zijn gezond vers.and. Eén Rotterdam is toch zeker wel genoeg! In aansluiting aan de door ons aan „De Telegraaf" ontleende verliescijfers van de Nedertandsche weermacht 3000 gesneuvel den, 7000 gewonden, 2000 nog vermisten vernemen wij nader, dat thans nog 900 ge wonden verpleegd worden. Dit zijn de inder daad ernstiger gevallen. Hierbij bevonden zich ten hoogste 150 voor het leven vermink ten, waaronder zij die oen arm oi been mis sen, en vier hall oi geheel blinden. (Van onzen Haagschen correspondent.) De AVeer Afdeeling der N.S.B. had in Den Haag in uniform een marseh door de stad willen maken, ter gelegenheid van de Gul- densporenslagherdenkingsbijeenkomst. waai de leider ir. Mussert heeft gesproken. Gelijk gemeld, is deze zwarthemdenoptocht niet doorgegaan, „wegens bijzondere omstandig- reden". Deze bestonden, naar wij vernemen, in een verbod van den hoofdcommissaris van politie. Het is gebleken, dat het zien van zwarte hemden bij sommige menschen nog dezelfde reacties opwekt als een roode lap bij een stier; daarom heeft de hoofdcommissaris nog eens een dringend beroep gedaan op de burgerij om zich niet met dragers van een partij-uniform met name van N.S.B. en N.S.D.A.P. te bemoeien. Niets is in dezen ernstigen en zwaren tijd meer misplaatst dan het plegen van wanordelijkheden of het uitlokken van relletjes. Bij ieder geval dat verstoring van de openbare orde zou kun nen teweeg brengen, zal de politie met kracht en zoo noodig met geweld optreden. Vijf inzittenden om het leven gekomen. Gisternacht omstreeks half twee werd bo ven de Zevenumsche peel tusschen Maasbree en Zevenum bij een luchtgevecht 'en Britsch bombardementsvliegtuig door een Duitsch toestel omlaag geschoten. Het Brit- sche toestel stortte brandend omlaag en de vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig brandde geheel uit. Een drietal zware bommen, welke het mee voerde, zijn niet ontploft en bleven op de heide liggen. Het vliegtuig is midden op een groot hei- denveld neergekomen, zoortat geen matcri- eele schade werd aangericht. Twee automobilisten dood ge vonden. Een botsing? In den afgeloopen nacht is te Oegstgeest een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De politie werd gistermorgen om zeven uur door burgers gewaarschuwd, dat bij den nieuwen rijksweg, achter het z.g. groene kerkje, een personenauto in een sloot lag, waarvan de bestuurder levenloos achter het stuur zat. Bij een ter plaatse ingesteld on derzoek werd het lijk vaan een tweeden per soon uit de sloot opgehaald. Het bleken te zijn de 39-iarige koopman C. C. Haalehos. wonente Heemstede en de 25-jarige chauffeur J. Bethlehem, eveneens afkomstig uit Heem stede. Men vermoedt, dat de auto van de slachtoffers in botsing is gekomen met een andere auto. De politie is dezen wagen reeds op liet spoor. De lijken en de auto zijn in beslag geno men. ENGELAND IS ZIJN EENIGE VIJAND. Men vraagt zich af, welke rol Ier land thans in dezen oorlog zal spe len, sedert de recente berichten over een Britsch garantie-aanbod aan den vrijstaat en over het besluit van de Valera anderzijds, de havens Dublin en Cork militair te bezetten. Volgens 't D.N'.B. meldt Stockholm, wordt het probleem Ierland steeds brandender. Van Iersche zijde wordt geëischt, dat een sterk Iersch leger zal wor den gevormd, zonder eenigerlei Britsche inmenging. Volgens de nieuwste berichten naar Reuter meldt, is het Iersche leger thans uitgebreid tot 100.000 man; de kustverdediging is versterkt en men verneemt dat op verscheidene plaat sen aan de kus( mijnenvelden zijn gelegd. Nu de Valera, de Iersche minister-president, verklaard heeft, dat Ierland zijn neutraliteit tegen eiken aanvaller, d.w.z. ook tegen En geland zal verdedigen, is de Engelsche pro paganda, die Ierland met een z.g. Duitsche invasie tracht hang te maken, naar de Bcr- liner Boersen-Zeitung constateert, met de hulp van bepaalde Amerikaansche en ook Zweedsche bladen nog versterkt. Daar staat tegenover, zoo schaft het blad, dat de hand having van een strikte Iersche neutralitei! volkomen in het belang van Duitschland is. Een land, dat onvoorwaardelijk wei gert, zich met Engeland te compro- miteeren, dat tegenover den Brit- schen orlogsbrandstichter duidelijk afstand bewaart, heeft van Duitsch land niets te vreezen. Daarover zal ook in Ierland elk verstan dig mensch het eens zijn. Wanneer Ierland een „vijfde colonne" te vreezen heeft, dan is het de daar welbekende en beruchte ter reur- en sabotage organisatie van den Brit- schen geheimen dienst, en wanneer Ierland een tegenstander te vreezen heeft, dan is het Engeland, dat de Valera zelf eens als „den eenigen vijand" van zijn land gekenschetst heeft. Noord Ierland wil oorlog De minister-president Craigavon van Noord Ierland (Ulster) heeft aan een reeds eerder afgelegde verklaring toegevoegd, dat het met het oog od een grootere veiligheid noodzakelijk zou kunnen zijn, dat Eire (Ier land) zijn neutraliteit opgeeft om met Enge land samen te werken voor den verderen duur van den oorlog. Ulstfr is niet voornemens zijn toevlucht te zoeken in een neutraliteit en zal zich even min leenen tot westelijken flank in geva' van een aanval op Engeland. Accountantskantoor Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Joodsgracht 72 Acc. Tel. 650 Comité van actie gevormd. Men meldt ons uit Den Haag, dat onder voorzitterschap van den heer J. A. H. Hollan der, Louise de Collignystraat 14a te 's-Gra- venhage is opgericht een comité van actie, dat zich ten doel stelt, een eenheidsfront in Nederland te vormen. Het comité zal een be roep doen op prominente personen om de lei ding in handen te nemen ten einde te komen tot een werkelijke eenheid van het Neder- landsche volk, dat binnen het raam van het nieuwe Europa zal strijden voor een zelf standig Nederland. Naar wij vernemen zal als onderscheidings teeken voor den opbouwdienst worden inge voerd een blauw gevlochten koord, afhan gende vaan den linkerschouder. Dit onderscheidingsteeken zal zoowel op de veldjas als op de overkleeding gedragen worden. Zoolang het vastgestelde onderscheidings teeken niet beschikbaar is, zal een voorloo pig onderscheidingsteeken worden gedragen. Roemenië bereid tot besprekin gen. Hongaarsche regeering moet men niet te veel vragen. Volgens U.P. wordt vernomen, dat Roeme nië na de besprekingen te Munchen langs diplomatieken weg zijn bereidheid te ken nen heeft gegeven, besprekingen te beginnen over het territoriale probleem op basis van het principe van uitwisseling der bevolkin gen. De Hongaarsche minister-president, graaf Teleki heeft gisteravond in de club der re- geeringspartij verslag uitgebracht over de bijeenkomst te Munchen. De bijeenkomst, zoo zeide hij, is in het teeken van vertrou wen en vriendschap verloopen. Teleki spoor de aan tot rust en discipline en vroeg in* naleving van het beginsel, dat do regeering niet door nieuwsgierige vragen verstoord mag worden. Thans, zoo zeide hij. staan wij niet meer alleen, thans zijn wij deze zelf tucht niet slechts aan ons zelf schuldig, docii ook aan onze groote vrienden, die hun ver trouwen in ons stellen- GOUVERNEUR DER BANK VAN ENGE LAND AFGETREDEN. De „Daily Herald" bevat een bericht, volgens hetwelk, nu de oorlogsfinan ciering van Engeland opnieuw wordt geregeld, de gouverneur der Bank van Engeland Montagu Norman, zijn post zal verlaten. Als zijn opvolger wordt Lord Cat to genoemd, de president der Engel sche bank Morgan and Grenfeld, die de belangen van het Amerikaansche hankconcern Morgan, vertegenwoor digt.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1