Nieuwe mennen aan het joer 3 vloot-eskaders wordt ingetrokken bij Mavtinique Engelsche luchtaanvallen PAST OP Opheffing vrijwillige burgerwachten Verbeten aanvallen op de Britsche handelsvloot Laatste ontmoeting FRANKRIJK Ordening in den Laval plaatsvervanger van P e t a i o Europeeschen handel Haagsch crisis- en distribuftieblad Stafchef van Mittelbauser gev'ucht Groote boerderijbrand in Drenthe Militaire mutaties Zingende muis te Nijverdal Meubelfabriek door brand verwoest Officieele valuta-koersen i&Hti» Jongen onder een werktrein Dank aan het spoorweg personeel In tobbe met zeepsop omgekomen voor de rijwieldievenl Uit Vichy verluidt, dat daar iristeravond In het Parkhotel de eerste ministerraad bij een is gekomen onder Pétain als hoofd van den staat. Gelijk te verwachten was hebben daarbij de ministers collectief hun ontsla» aangeboden en daarmede den we» vrij »e- niaakt voor de vormin» van een uit twaalf leden bestaand nieuw kabinet. Reeds worden de vol»ende namen van de nieuwe mannen door het D.N.B. »enoemd: Ministerpresident: Maarschalk Pétain. Plaatsvervan»end minister-president: Pier- re Laval. senator. Binnenlandsche zaken: Adrien Manquet, af»evaardi»de. Buitenlandsche zaken: Paul Baudoin. Financiën; Yves pouthillier. I.andvcrdedi»in»: Generaal \Vey»and, op perbevelhebber. Welk een belangrijke rol aan den Italië- vriend Laval, is voorbehouden, blijkt wel uit een »isteren in het Fransche staatsblad ee- publiceerde beschikkin» van Maarschalk Pétain waarbij deze „in»eval wij om de een of andere reden verhinderd zijn" zijii -func tie van staatschef overdraagt aan Pièrre Laval. Nog geen klaarheid! De Spaansche dagbladen spreken in de verslagen hunner correspondenten uit Vichy de ineenin» uit, dat noch hetfrcsultaat der stemming in Vichy van de nationale verga dering, noch het aftreden van Lebrun, noch de vormin» eener nieuwe regeering klaar heid hebben gebracht over Frankrijk, dat nog steeds door de met schuld beladen ver tegenwoordigers van het oude regime wordt gerepresenteerd. Plutocratie," Marxisme en vrijmetselarij hebben de geboorte verhinderd van een wer kelijk nieuw Frankrijk, zoo schrijft de ABC. De Fransche republiek is gestorven zooals zij heeft geleefd: zonder grootheid, zonder waar digheid, in eert ellendige schouwburgzaal met nuttelooze redevoeringen en vervelende disputen over het parlementair reglement en tegenover een onverschillig publiek. Va vraagt, wat men er van moet denken, wanneer een in 11)36 gekozen Kamer van het F'ransche volksfront het fascisme in Frank rijk proclameert. Een Engelsch, een Fransch, en een Amerikaansch. ZAL AMERIKA BEMIDDELEN? In de wateren rondom het Fransche antil- leneiland Martinique liggen nog steeds drie marine-eenheden. De Engelsche oorlogsbo dems blijven om het eiland patrouilleeren, waarhij zij volgens de jongste berichten zelfs de driemijlenzone passeeren. Er is echter nog geen gevechtshandeling met de Fransche oorlogsschepen ontstaan, die deels in de ha ven liggen, deels buiten bewakingsdienst verrichten. Op zee kruisen voorts voortdu rend de vijf Amerikaansche torpedojagers, die hun rol van waarnemers blijven spelen. Het eiland is nog altijd van eiken aanvoer van buiten afgesloten, zoodat de Fransche overheid op het eiland reeds het voornemen zou hebben dringend noodige goederen op Amerikaansche oorlogsschepen uit de Ver. Staten te laten ovrkomen. Men verkeert in groote ongerustheid over het lot van twee Fransche koopvaardijschepen, die drie da gen geleden uit Portoriro waren vertrokken en waarvan men sindsdien niets meer ver nomen heeft. Men vreest, dat zij door de tus schen de kleine antillcn kruisende Engel sche oorlogsschepen zijn buitgemaakt. Drie cirkels. Naar United Press van betrouw bare zijde uit Washington verneemt, hebben de oorlogsschepen rond Mar tinique drie concentrische cirkels getrokkqn. Eerst liggen er de Fran sche, binnen de driemijlszone, ver volgens de Engelsche buiten deze zone en daarbuiten weer de Ame rikanen. Zal Amerika bemiddelen? Naar aanleiding van de geruchten, dat de Vereenigde Staten tusschen Engeland en Frankrijk zouden bemiddelen om het uit breken van vijandelijken bij Martini que te verhinderen, meldt de „New York Times" uit Washington, dat naar in Fran sche kringen aldaar verklaard wordt, de Fransche marine-autoriteiten het Ameri kaansche voorstel om het vliegtuigmoeder schip „Béarn" in New Orleans te internee ren, vierkant van de hand te hehhen gewe- wezen. De Fransche opperbevelhebber van Martin'que heeft den commandant van de „Béarn" verboden uit te loopen. Daarente gen zijn thans tusschen Fran=chen en Ame rikanen be«nrrkingen eaande over de vor ming van een internationale commissie die •tot taak za' hebben op de demobilisatie van- de Fransche oorlogsschepen bij Martinique toe te zien. Clearing tusschen Noorwegen en Zweden. Bij de handelsbesprekingen met Noorwe gen is een overeenkomst getroffen tus schen de Zweedsche Rijksbank en de Noor- sche bank over een clearingo vereen komst. Men rekent op een invoer uit Noorwegen tot een bedrag van ongeveer 30 millioen kro nen gedurende het tweede halfjaar van 1940. In de eerste plaats zullen door Noor wegen chemische producten worden uitge voerd. De Zweedsche export naar Noorwe gen zal in de eerste plaats uit ijzer, sfaal- producten en machines tot een waarde van ongeveer 25 millioen kronen bestaan. Om aan dringende Noorsche wcnschen te vol doen heeft Zweden verder toegestemd in den uitvoer van 5000 ton suiker naar Noor wegen. Nader wordt uit Stockholm gemeld: Het bericht over de succesvolle beëindi ging van de Zweedsche handelsbesprekingen met Duitschland en Noorwegen Is door de eeheele pers met belangstelling ontvangen. Nader melden de bladen nog, dat ook het sluiten van een drie-hoeks-clearingverdrag tusschen Zweden, Denemarken en Noorwe gen voor de deur staat. Hel wachten is nog slechts op eenige ophelderingen van Deen- sche zijde. Ook met Hongarije zijn bespre kingen gaande over een herziening van het nog loopende verdrag inzake goederenruil. Voorts zullen binnenkort onderhandelin gen gevoerd worden met Italië over een uitbreiding van den goederenruil. De on derhandelingen zullen te Rome gevoerd worden door een Zweedsche delegatie, die onder leiding zal staan van gezant Modi'g. (Van onzen Haagschen correspondent.) Het valt tegenwoordig soms voor een huis vrouw niet mee om snel op de hoogte te ko men van allerlei distributienieuws en ook „bij" te blijven op het stuk van bonnen, enz. Hetzelfde geldt misschien nog meer voor den handel, voor hotel- en caféhouders e.d. Daar om is het een goede gedachte van den Haag schen Crisis- en Distributiedienst om weke lijks een krantje uit te geven met allerlei nieuws op dit gebied en nóg beter was het, dat de abnonementsprijs per jaar slechts 50 cent bedraagt! Het Zweedsche blad „Goeteborgs handels- och Sjoefartstidning" meldt uit Londen, dal de chef van den staf van generaal Mittel bauser uit Syrië naar Palestina is gevlucht. Het betreft hier een Fransch kolonel, die na het sluiten van den wapenstilstand op dracht had gekregen een plan uit te werken voor het zenden van Fraijsche manschappen en Fransch materiaal naar Palestina. De litwerking van dit plan werd echter verhin derd door het besluit van Mittelhauser het bevel van de Fransche regeering op te vol gen en den oorlog niet voort te zetten. De stafchef van Generaal Mittelhauser is daarop in een fort te Damascus gevangen gezet. Hij ontsnapte echter en ging met eenige Fran sche soldaten naar Palestina. Engelsche vliegers hebben in den nacht 8 op 9 Juli een Noord Duitsche badplaats aangevallen Hierbij werd het Kurhaus door twee dynamiet- en veertien brandbommen getroffen, waardoor het dak, de zaal en de kelder van het Kurhaus werden vernield. Twee andere dynamietbommen vielen in een klein riviertje. Bij een aanval op een bad plaats aan den Rijn werden door vijf bom men verscheidene woonhuizen en gebouwen ernstig beschadigd. Andere nachtelijke bomaanvallen van En gelsche vliegers waren gericht op kleine plaatsjes, waarbij in hoofdzaak terreinscha- de werd aangericht. ROEMENIë UIT DEN VOLKENBOND. De Roemeensche minister-president Mano- lescu heeft gisteren officieel het besluit van Roemenië ter kennis gebracht zich uit den Volkenbond terug te trekken. Geiten en bijen omgekomen. Gisteren is te Ommen brand uitgebroken in de woning van den heer Braam, die een groote kweckerij op den Besthmerberg heeft. De vlammen vonden in het rieten dak gretig voedsel. Het huis is dan ook geheel verlo ren gegaan. De bewoners konden zich slechts met moeite in veiligheid stellen. Twee geiten kwamen in de vlammen om en ook de bijen stal werd door het vuur vernield. De schade, die aanzienlijk is, wordt slechts voor een gedeelte door verzekering gedekt. Tot ver in den omtrek was de brand zichtbaar. Naar de Haagsche corr. van het „Hsbl." verneemt, is Dinsdag een brief uitgegaan van den secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken aan den inspecteur van de Burgerwachten, dat op last van de Duitsche autoriteiten op den dag van ontvangst van dezen brief de Vrij willige Burgerwachten in alle gemeenten ontbonden moeten worden en hun werk zaamheden met ingang van dien datum moeten staken. De liquidatie dier organisa ties zal op nader te bepalen datum volgens nog te regelen wijze moeten geschieden. Herdenking van de gevallenen. Nu onlangs de vordering van de Neder- landsche spoorwegen is geëindigd, heeft de directeur van den etappen- en verkeersdienst de kolonel van den generalen staf, H. H. Tho- den van Velzen, de directie van de Neder- landsche spoorwegen een dankbetuiging doen toekomen met het verzoek deze ter ken nis van het personeel te bréngen. Op de eerste plaats worden zij herdacht, die bij de verdediging van het vaderland het leven hebben gelaten. Gistermiddag viel het H/i-jarig zoontje van den landbouwer A. Coster te Staphorst voor over in een tobbe met heet zeepwater. Het knaapje werd zwaar gewond en overleed nog voor een direct ontboden geneesheer arri veerde. De toestand wordt voor Engeland steeds ernstiger. De curve van tot zinken gebrachte vijan delijke en voor den vijand nuttige handels- scheepsruimte loopt, naar het D.N.B. van be voegde zijde wordt medegedeeld, steil om hoog. De grens van drie millioen ton is over schreden. Het totale resultaat van den han delsoorlog, uitsluitend als gevolg van maat regelen der oorlogsmarine, is op 8 Juli niet 3.283.000 brt. 1 millioen ton hooger dan op 30 April. Het voornaamste aandeel van dit groote succes komt op rekening van het Duitsche luchtbootWapen. Behalve recht- streeksch militair optreden tegen de Brit sche vloot hebben de Duitsche duikbooten sedert het begin van den oorlog 1.920.000 brt. handelsscheepvaarttonnage tot zinken ge bracht. Deze prestatie moet des te hooger worden aangeslagen, daar de Duitsche duik booten eerst slechts de eigen steunpunten ter beschikking stonden. Toen in April het cijfer van tot zinken gebrachte tonnage tij delijk daalde, juichten de Engelschen te vroeg er over, dat het Duitsche duikboot gevaar overwonnen zou zijn. Bekend zijn de operaties van de Duitsche pantserschepen, die direct bij het begin van den oorlog ten uitvoer werden gelegd. Doch ook de lichte zeestrijdkrachten van het va derland zijn behalve voor andere militaire taken vanaf het begin gebruikt voor den handelsoorlog. Duitsche torpedojagers en tor pedobooten hebben tijdens koene tochten, dikwijls bij stormachiig winterweer, steeds weer den mijnendood in de wateren voor de Britsche kust gebracht. Soortgelijke opera ties strekten zich gedeeltelijk tot aan den Zuid-Atlantischen Oceaan uit. Talrijke koop vaardijschepen zijn in het oorlogsgebied rondom de Britsche eilanden het slachtof fer geworden van Duitsche mijnen en zelfs bij Kaapstad gingen koopvaardijschepen door mijnen verloren. Zij aan zij met de oorlogsmariile heeft het luchtwapcn in den haiulelsoorlog tegen Engeland gestreden. De eerste luchtaanval op koopvaardijschepen volgde op 17 December 1939. Sedertdien zijn de successen van maand tot maand gestegen. Eveirals bij de oorlogs marine is ook bij het gebruik van het lucht- wapen de uitbreiding van de Duitsche kust- stellingen naar het Noorden en Westen van beslissende beteekenis geweest. Het schaarsch worden van vijandelij ke voor den vijand nuttige scheeps- - ruimte door de bedrijvigheid van het luchtwapen is aan de hand van het door de oorogsmarinc gepubliceerde totale resultaat uit te rekenen. Behalve door het totale verlies van koop vaardijschepen, dat door het optreden van het luchtwapen alleen 235 schepen bedraagt, is Engeland zwaar getroffen door de bescha diging van een groot aantal andere schepen. Een bom op een koopvaardijschip beteekent, dat het betreffende schip, ook wanneer het niet onmiddellijk tot zinken wordt gebracht, voor weken en maanden niet meer in aanmerking komt voor het scheepvaarverkeer van en naar En geland. Het aantal binnenkomende schepen, dat noodig hersteld moet worden, is zoo groot dat de Engelsche dokken, die toch al tot het uiterste in beslag zijn genomen, in het ge heel niet in staat zijn dergelijke zware be schadigingen te herstellen. In zeer veel ge vallen zal het in het geheel niet mogelijk zijn een koopvaardijschip, dat met veel moeite een willekeurige Engelsche haven heeft be reikt, weer bruikbaar te maken. Banden, welke alle menschen binden. In de 's-Gravenhaagsche Kerkbode heeft de veldprediker dr. L- D. Ier- laak Poot medcdeelingen gedaan over zijn ervaringen tijdens de oor logsdagen, en den geestelijken bij stand, dien hij, reeds in de eeiste uren van den strijd in den vroegen morgen van 10 Mei, aan stervenden heeft verleend. Ze zijn diepontroe- rend. Treffend is ook, hoe hij een der volgende dagen geroepen werd mj een stervenden Duitschen soldaat. .Een open, vriendelijk gezicht, waar- over zich de doodsschaduwen gin gen uitbreiden." De predikant vroeg: „Evangelisch oder katholisch. soldaat antwoordde: „Katholisch Dr. Terlaak Poot liet toen onmiddel lijk naar een Duitschen aalmoeze nier zoeken, maar in afwachting van diens komst verleende hij den ster vende geestelijken bijstand. HO sprak een gebed uit en toen stamel de de soldaat: „U hebt woorden gebe den, die wij ook altijd bidden. In zijn laatste oogenblikken vroeg de Duitsche soldaat: „Ik heb ouders. Wilt u aan hen schrijven Dan moet u aan mijn moeder schrij ven. dat ik altijd haar jongen geble ven ben, dat ik altijd dezelfde ge bleven ben! dat ik in het geloof ge bleven ben." De predikant: „Beste jongen, ik beloof je, dat zal ik ze schrijven, hoor!" En toen zegt dr. Poot „toen greep hij naar mijn koppelriem en trok me naar zich toe; daarop streelde hij mijn gezicht met zijii beide handen en gaf een zoen op mijn rechterhand. „Dank tl wel, Herr Pfarrer, dat is het liefste, wat u voor mij doen kuntEn waarom vertellen we dat nu hier over? Omdat er zulk een innig die pe menschelijkheid in ligt, ver uit stijgende boven grenzen en volken, boven vijand en bondgenoot, boven alle dingen van deze aarde. Die laatste ontmoeting tusschen een Duitschen katholieken soldaat en een Nederlandschen protestantschen geestelijke, die spreekt ons van ban den welke alle menschen binden. In zulk een oogenblik vallen alle verschillen weg en dan is het of er iets opengaat en openglanst van wat de geloovigen noemen „het Koninkrijk Gods". Is het alleen maar mogelijk zoo te sterven; kunnen wij zoo ook niet leven? De Staatscourant van gisteren bevat ver schillende besluiten van dtfn generaal-ma- joor N. T. Carstens, die daartoe is gemach tigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland. Daarbij wordt o.a. met ingang van 15 Juli 1940 aan een aantal beroepsofficieren op het door hen gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, terwijl eveneens verschillende reserve-officieren met dien datum eervol ontslag verkrijgen. Voorts worden met ingang van 15 Juli de cadetten-vaandrig van het derde studiejaar van de Kon. Mil. Academie bevorderd tot tweeden luitenant. Hieronder vallen ook de cadetten-vaandrig van dat studiejaar, die in opleiding waren voor het leger in Ned.-Indië. Triller in verscheidene toon aarden. Men herinnert zich zeker nog, dat ongeveer twee jaar geleden een in woner van Den Haag in het bezit was van een zingende muis. Dit dier tje had toen domicilie gekozen achter het behang. Thans bezit ook het plaatsje Nij verdal .in Overijsel een zingende muis. Die bevindt zich in de bakke rij van den heer R. Berenschot aan cle Grootestraat aldaar. Erg schichtig is deze aria-zanger schijnbaar niet, want 's avonds als het eenigszins stil begint te worden, begint zij met haar gezang en wanneer men het een beetje voorzichtig aanlegt kan men het diertje zien zitten. Het ge luid lijkt inderdaad-op gezang, want het is niet het eentonige piepen, doch geluiden van verschillende toonaar den en trillers. 45 man werkloos. In den afgeloopen nacht, omstreeks twee uur ontdekte een nachtwaker te Varsseveld, gemeente Wisch, dat brand was uitgebroken' in de meubelfabriek van de firma Gebrs Rutgers. Ijlings werd de gemeentelijke bran- weer gealarmeerd, die'spoedig met de mo torspuit ter plaatse was, doch tegen de ge weldige vuurzee zoo goed als niets kon uit richten eri derhalve moest aanzien, dat de geheele fabriek met inventaris in de vlam men opging. Men slaagde er in de belendende perceelen voor het vuur te behoeden. Omtrent de oor zaak van den brand is nog niets bekend.. oor zoover bekend is.de fabriek verzekerd. Door dezen brand worden ongeveer 45 man werkloos. Valuta's (schriftelijk en tel. transacties New York 1>88 3 l^~1-S8 9/m Berlijn 76.2g_7>- - Brussel Helsinki Stockholm Zuerich 3.81- 3.$ Bankpapier: New York Brussel Stockholm Zuerich ^"''-42.6(5 1.8 42.52-4®; Een der Amsterdamsche plape^ Ook Noord-Brabant dankbaar jachtveld. Een der grootste plagen van Amsterdam vormen de vele rijwieldiefstallen. Dag e„ nacht is de politie in touw om de meestal zeer geraffineerde zwijntjesjagers op te spo. ren. Het lukt in lang niet alle gevallen. Gisteren is zij er echter in geslaagd, dank zij de me. dewerking van eenige burgers, een 20-jarigm los werkman, die.bekend staat als een n. raffineerd rijwieldief, te arresteeren. Bur. gers hadden gezien, hoe de man een dames' rijwiel stal en dat, zooals bij deze heeren ge. bruikelijk is, op de Egelantiersgraoht tegen een lantaarnpaal zette, met de bedoeling het eenigen tijd later weer op te halen en inmiddels de gelegenheid te hebben ziC)| van eventueele vervolgers te ontdoen. Deze truc ging ditmaal echter niet op. Een agent werd gewaarschuwd en deze kon den man toen hij de fiets weder wilde weghalen, ar resteeren. Het bleek een zeer goede vangt te zijn. Wegens een vorige rijwieldiefstal op den Nieuwendijk was de man door de politie van het bureau Warmoesstraat enkele we ken geleden gearresteerd, doch op verzoek van den rechtercommissaris wegens plaats- gebrek opgesloten in het politiebureau Sin gel. Hieruit had de mah kans gezien te ontsnappen. Eigen schuld! Het stelen van de liefst gloednieuwe - fietsen blijft voor een belangrijk deel de schuld van de eigenaars der fietsen, die voor een belangrijk deel nog steeds niet het nut van rijwielstallingen en goede sloten hebben ingezien. Aan alle politiebureau* in Amsterdam komen dagelijks aangifte van dit soort diefstallen binnen. De oogst van het bureau Leidscheplein bedroeg gisteren niet minder dan tien stuks, waarvan vier binnen een uur. Daar in vele gevallen de politie bij het opsporen voor een schier hopelooze taak staat kunnen niet met genoeg aandrang de rijwieleigenaars gewaarschuwd worden voor de rijwieldievenl Niet allen Amsterdam is operatieterrein, Ook Noordbrabant schijnt een dorado var zwijntjesjagers te wezen. 19 karretjes gestolen! In Breda en in verschillende andere plaat sen zijn er de laatste maanden herhaalde lijk rijwieldiefstallen gepleegd, waarvan de dader tot nu toe nog niet kon worden aange houden. Thans heeft de Venlosche politie de hand gelegd op een Amsterdammer, die in het po litieblad stond gesignaleerd en die bekend heeft liefst negentien rijwielen ontvreemd te hebben. Straatverkoop vanaf heden vrfl. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat zijn ambtgenoot van Justitie den procu reurs-generaal b. d. gerechtshoven heeft ver zocht te bevorderen, dat de straatverkoop (colportage) van nieuwsbladen en andere periodieken wordt vrijgelaten. In verband hiermede noodigt hij de burgemeesters n» te bevorderen, dat voor zoover in hun ge meente een door den Raad of door den bur gemeester op grond van artikel 220 gemeen tewet uitgevaardigde verbodsbepaling van kracht is deze ten spoedigste wordt ingetrok ken. Het vorenstaande geldt mede voor be palingen, waarbij de straatverkoop zoo wordt beperkt, dat zij practisch niet kan worden uitgeoefend. Voorts is den burgemeesters verzocht aan de ambtenaren van plaatselijke politie opdracht te geven om handhaving van de hier bedoel de bepalingen, in afwachting van hc.ar in" trekking, achterwege te laten. Tragisch ongeval te Amsterdam- Op de spoorbaan van het werktreintjr< dat rijdt over den Ouderkerkerdijk achter den omval, is gistermiddag een tragisch ofl'S geval gebeurd. Twee jongens fietsten over de spoorlijn en letten niet voldoende op het spoorverkeer- Een van hen kwam in een kuil en viel vlak voor een juist aankomenden trein. Hij werd o\ erreden, waarbij zijn linkerbeen werd ver brijzeld. In bewusteloozen toestand werd hij (]o0t Jen G.G. en G.D. naar het O. L. V.-gastluii» vervoerd. Vermoedelijk zal het 13jafl«« s achtoffer het been moeten missen,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2