Credietmogelijkheid voor indirect getroffen middenstandsbedrijven tftadinieiuitf Dank van den marine- t Nieuwe levenskansen voor Heldersche middenstanders De marine vertrekt D.e. w-ttk Ln. fMlen en Jxuitalieën Zaterdag 13 Juli 1940 Tweede Blad Een middenstandsoffer voor de gedupeerden Contact met Uw leden kwijt Examen handenarbeid en handwerken commandant Apotheken In de advertentiekolommen van vandaag Over helden en lafaards 1500 Gezinnen in Den Helder Weert opkoopers uit Uw winkel ii. In ons eerste artikel, opgenomen in ons nummer van gisteren, hebben we gewezen op de philantropische en economische hulpver leening aan gedupeerde middenstanders, als mede op de mogelijkheid om oorlogsmolest- credieten te bekomen. De heer Rhee, directeur van de Nederland- sche Middenstandsbank, kantoor Heeren gracht 580, Amsterdam, die ons over deze vraagstukken een interview toestond, wees ons niet alleen den weg om die credieten te bekomen, hij heeft ons ook verteld aan welke voorwaarden men voldoen moet en op welke wijze de credieten besteed moeten worden, terwijl uit het vraaggesprek bleek, dat niet alleen de direct door den oorlog gedupeerden zullen worden geholpen, maar dat er ook een mogelijkheid is om dt indirect gedupeerden weer in het zadel te helpen. Het Is daarom o.l. In de eerste plaats dringend wenscheljjk, dat In Den Helder een plaatselijk comité opgericht wordt, dat coördineerend en voorbereidend werkt voor de „Provinciale stichting 1940", die straks onder leiding van onzen commis saris der Koningin, zal worden opgericht. Want dat mag wel zoo goed als zeker worden verondersteld. In dat plaatselijk comité zou in de eer ste plaats zitting moeten hebben de bur gemeester, voorts zou het wenscheljjk zijn daarin te benoemen eenige leden van de K. v. Koophandel, enkele vooraanstaande middenstanders, een lid van het Insti tuut van Accountants, een bankdirecteur. Wie zijn middenstanders? Voor de verstrekking van oorlogsmolest- crediet is van beteekenis de bepaling wie middenstanders zijn. Wij hebben deze vraag aan den heer Rhee voorgelegd. Als middenstander beschouw ik, aldus de heer Rhee, de bevolkingsklasse, welke aan d§n eenen kant begrensd wordt door den arbeider-werknemer en naar boven door het groot-bedrijf, de groot-industrie, het waren huis en het groot-filiaalbedrijf. In de eerste plaats echter moet men kun nen aantoonen, dat men direct door de oor logsramp getroffen is, b.v. door bominslag, brand enz. Dan zal, door onderzoek moeten blijken, dat men financieel niet in staat is zijn bedrijf voort te zetten of opnieuw te begin- "nen. Is dat laatste wel het géval, dan kan men geen aanspraak maken op oorlogsmolest- crediet. De indirect getroffenen. Behalve echter de groep van direct ge troffenen, zijn er ook, die indirect te lijden hebben gehad. Voor dezen ós het bekomen van oorlogsmolest-crediet bui tengesloten, doch dank zij de bemiddeling van de Nederlandsche Middenstandsbank is de mogelijkheid tot hulpverleening ook voor deze bedrijven geopend en wel door inschakeling van de z.g. B.credieten (bij zonder crediet voor den middenstand, voorheen genoemd crisiscrediet), dat sinds eenige jaren bestaat en waarvan de be doeling was crediet te verleenen aan vol waardige middenstandsbedrjjven en za ken, die door omstandigheden buiten hun schuld in liquiditeitsmoeilijkheden waren geraakt. De toepassingsmogelijkheid van dit crediet is nu verruimd in dien zin, dat de moeilijk heden ook mogen slaan op gebeurtenissen, voortvloeiend uit, of veroorzaakt door den oorlogstoestand, moeilijkheden die niet opge lost kunnen worden door het opnemen van een normaal bankcrediet. Om eenige voorbeelden te noemen: a. Winkeliers, in wier omgeving de woon wijken ten deele verwoest zijn, die dus hun afzetgebied in meerdere of mindere mate kwijt zijn en die moeten verhuizen, andere artikelen gaan verkoopen of op andere wijze hun bedrijf moeten om- of opbouwen. Vele van onze Heldersche middenstanders verkeeren in deze omstandigheden. Zij ver loren hun clientèle door de evacuatie, zij wer den gedupeerd door de onveiligheid van onze stad. b. Vakpatroons, die hun klanten grooten- deels in een ernstig getroffen stad hadden en een nieuw arbeidsveld moeten zoeken. Commentaar bij dit voorbeeld lijkt ons overbodig. c. Bedrijven, die vorderingen hebben op de biteuren, wier solvabiliteit door oorlogsram pen ernstig geleden heeft, en welker bedrijfs kapitaal dientengevolge ten deele bevroren of verloren is. Op welke wjjze, zoo vroegen we den heer Rhee, worden nu de gelden voor het oorlogs- molestcrediet verstrekt? Wanneer het aangevraagd crediet eenmaal door de „Stichtingen 1940" toegestaan is en zijn weg naar de banken heeft gevonden, zul len de credietnemers met bescheiden moeten aantoonen, welke uitgaven zij hebben te doen. De bank verricht alsdan de giro's of betalin gen. zoodat zij er zeker van is, dat de gelden besteed worden voor het doel waarvoor zjj bestemd zijn. Alleen eventueel kasgeld krijgt men in handen. Maar hoe moet nu een gedupeerde hande len met schulden, die op 10 Mei liepen? Die schulden zijn van het crediet uitgeslo ten. Geen enkele crediteur per 10 Mei heeft de bevoegdheid verhaal te zoeken op de eigendomen of activa van den credietnemer. Maar worden er dan geen nieuwe oorlogs slachtoffers geschapen? zoo vragen wij ver der. Inderdaad is dit een gewichtig punt bij de molestcredieten, maar ik heb nog geen juist inzicht, hoe in die gevallen zal worden ge handeld. Moeiljjkheden bij de B-credieten. Hebt U, zoo vragen we, bjj de behandeling van de B-credieten wel eens voor de moeilijk heid gestaan, dat door een gebrekkige boek houding, de illiquiditeit van de zaak niet vol doende was aan te toonen? Dit kan, zoo zegt de heer Rhee, bij de cre- dietbehandeling een groot struikelblok vormen. De bank heeft n.1. een opvoedende taak; zij dient van advies, maar het is haar niet mo gelijk. naast haar veelomvattend bedrijf, zelf de administratie van zoo'n zaak uit te plui zen, zoodat het wenschelijk kan zjjn, dat een goed accountant eerst de administratieve moeilijkheden oplost, alvorens de credietaan- vraag nader ln behandeling wordt genomen. De Bank verheugt zich in een gelukkige sa menwerking met plaatselijke accountants kantoren. En wanneer dan zoo gaat de ge- interviewde verder aan alle voorwaar den voor verleening van crediet, hetzjj een gewoon, een B- of een oorlogsmolest- crediet, is voldaan, dan wil dit geenszins beteekenen, dat de moeilijkheden onvoor waardelijk tot het verleden behooren. Nie mand toch heeft de toekomst in de hand en niemand kan voorzien of de komende jaren een ongestoorde ontplooiing van het bedrjjf mogelijk zal maken. Het is bijv, denkbaar, dat na korten tijd de rentelast en de aflossing te zwaar blijken te drukken of dat er na afloop van het cre diteuren-moratorium (bij een oorlogsmolest- crediet bedoel ik) strubbelingen met de oude leveranciers ontstaan. Ook kunnen zich om standigheden voordoen', welke met den besten wil ter wereld niet voorzien konden worden. En zoo vragen wij hoe zijn die moei lijkheden bij de oorlogsmolestcredieten op te lossen Hier, zegt de heer Rhee, vult een particu lier initiatief de overheidsregeling op zeer gelukkige wijze aan. Er is n.1. door de drie landelijke Middenstandsbonden een actie on dernomen tot herovering van het zelfstandig bestaan van den middenstander. Het zijn de Kon.- Ned. Middenstandsbond, de R.K. Middenstandsbond en de Chr. Midden standsbond, die een Centraal comité vormden, waarin ik zitting nam, voor het bijeenbrengen van een Middenstandsoffer 1940. Aan alle plaatselijke afdeelingen van genoemde bonden, alsmede aan alle aan gesloten organisaties wordt gevraagd een offer te brengen, en wel een bedrag over eenkomend met 1 proc. van het gespaard gebleven bezit. Wat is het doel van dit offer? Ieder realiseere zich duidelijk, welke enorme kapitalen met een algemeene schaderegeling gemoeid zullen zijn, zoodat het heusch niet dwaas is de vraag te stellen of de midden stand onbeschadigd uit dezen chaos vandaan komt. Ik vrees, dat dit niet het geval zal zjjn, zoo zegt de heer Rhee. Zal het b.v. niet wenschelijk en noodzake lijk zijn in de toekomst een regeling te tref fen met schuldeischers of hypothecaire cre diteuren Het Middenstandsoffer nu heeft de bedoe ling te werken als een soort nazorg om zoo veel mogelijk het voortbestaan van een solied, zelfstandig bedrijf voor langeren tijd te hel pen waarborgen. De particulieren, vakorga nisatie of plaatselijke comité's van actie, die het offer brengen, kunnen daaraan een spe ciale bestemming vastkoppelen. De bakkers organisatie kan het bestemmen voor de bak kers, de slagershond voor de slagers, enz. Organisaties op nieuwen leest geschoeid. Ik vind het van belang, zoo zegt de heer Rhee in verband hiermee, dat zoowel vak- als standsorganisaties nu eindelijk eens komen tot kapitaalsvorming, een factor, die gedu rende een lange reek9 van jaren door de meeste organisaties (de goede niet te na ge sproken) volkomen is verwaarloosd. Wanneer wij zien met hoeveel offerzin werknemersbon den groote fondsen bij elkaar brachten als stootblok in moeilijke tijden, dan moeten we helaas erkennen, dat in dit opzicht aan den geheelen middenstand de smaad kleeft van kortzichtigheid. Volgens mijn overtuiging zullen alleen die vakorganisaties in den nieuwen tijd, dien we tegemoet gaan, reden van bestaan hebben, die kunnen bewijzen, dat zij hare leden niet alleen sociaal, maar ook financieel sterk hebben georganiseerd. Een financieele interesse van de leden bij hun organisatie is nog steeds het beste bind middel gebleken. Gelukkig zijn er ook goede voorbeelden. Neem b.v. den Ned. Slagershond te Utrecht, die door zijn uitstekende finan cieele organisatie in staat is gebleken een slagersvakschool te bekostigen, welke nog dagelijks meewerkt aan de verheffing van de geheele vakgroep. Zoo is er ook het voorbeeld van den Nederl. Bakkerbond te Den Haag. Heeft in feite niet de Meelfabriek der Neder landsche Bakkerijen (de naam zegt het dui delijk en klaar) haar ontstaan mede te dan ken aan de kapitaalsdeelneming van honderden bakkers? Een prestatie van den eersten 'rang! Verder de kruideniersbonden. Zij komen zeer binnenkort met een noviteit in den vorm van een Nationaal Waarborg- en Spaarfonds voor; Jongeren in het bedrijf, dat in zijn wezen de sluitsteen, wordt van de Vestigingswet klein bedrijf. Dit zijn organisaties, die gaarne gehoor vinden bij het departement van Economische Zaken te Den Haag en die in staat worden geacht voor hun leden vitale belangen te be pleiten. Over het verschil in organisatie van den middenstand in Nederland en b.v. in Duitschland zouden zeer belangwekken de dingen te zeggen zjjn, die in het voor deel van Duitschluand uitvallen, doch dit valt buiten het bestek van dit interview. Laat men in Den Helder, hier keerde de heer Rhee terug tot zijn uitgangspunt, aanpakken en de organisatie ter hand nemen van het oorlogsmolestcrediet, op dat de gedupeerde zakenmenschen zoo gauw en goed mogeljjk geholpen worden! Mist u het contact met uw leden? Weet u niet waar uw donateurs of contribuanten zijn? Zoekt u naar de adressen van uw verzeker den, voor het innen van de premie? Plaats een advertentie in de Heldersche Courant. Wij bereiken eenige duizenden Heldersche gezin nen in de omgeving. De candidaten van de bizondere kweek school, die nog examen moeten doen voor handenarbeid en handwerken, worden in een advertentie in dit nummer verzocht hun adres op te geven aan den heer Chr. Dun, inspecteur L.O., te Alkmaar. Zij, die adressen van andere candidaten weten, worden verzocht deze ook te vermelden. Men zie de betreffende advertentie. Van verschillende zijden is mijn aan dacht gevestigd op de sympathie en de hulp door de bewoners van de dor pen en polders rondom Den Helder be toond aan zoovele marine gezinnen, door den nood gedwongen aldaar een slaapplaats te zoeken. Het is mij een behoefte aan allen, die daartoe hebben medegewerkt mjjn zeer groote erkentelijkheid te betuigen voor wat zij gedaan hebben. De schout bjj nacht, H. Jolles, Commandant der Marine. Afscheid van den Marinecommandant. Vanmorgen heeft de commandant der Marine, schout-bij-nacht H. Jolles, afscheid genomen van officieren en minderen, die daar toe om 10 uur waren opgesteld op het HRC- terrein. Het was een sobere plechtigheid, die velen diep ontroerd heeft. Morgen en Maan dag zullen velen vertrekken en geen Neder landsche marine-uniform zal men meer in de straten van Den Helder tegenkomen. We zul len moeten wennen aan dit nieuwe beeld van de Marineplaats. Het zal vreemd zijn en pijnlijk. De Nederlandsche Marine en Den Helder, zij waren onaf scheidenlij k aan elkaar verbonden en dit is zeker, wij vergeten onze marine niet. De beste herinneringen aan onze stad zijn aan de Marine gebonden. Voor vele marinemannen zal het zwaar zijn, Den Helder te moeten verlaten en wij weten zeker, als straks rustiger tijden aanbreken, dan zullen tal van gepensionneerden weer terugkeeren naar Nieuwediep, want hier lig gen hun herinneringen en hier eerst zullen ze weer leven. Als er eerst maar vrede is Op Zondaj 14 Juli is van 10 u v.nr. tot 3 u. n.m. alleen geopend de apotheek van D. W. de Bas, Binnenhaven. vindt U juist dat artikel wat U moet hebben En dan het eerst over de helden. Ja, we hébben ze nog. Hier in Nieuwe- diep. Hier in de stad, waar eens bom men neerregenden en waaruit we ge lrokken zijn omdat we waarom het te verbloemen?) bang waren. We stelden er hoegenaamd geen prijs op een hel denrol te gaan vervullen en als we dat v> el wenschten. hebben we spitsvondig beweerd dat we zulks deden ten bate onzer vrouwen, onzer kinderen, schoon moeder of oud-tante die we bij ons aan huis hadden. Alevenweler zijn er enkelen gebleven. Niet dezulken die in de kazematten, diep onder de Huisdui- ner duinen, plegen te slapen, maar zij, die werkelijk in de stad blijven Het dappere voorbeeld daarvan wordt gegeven (herdenk en gedenk hunne namen) door den burgemeester. Hij voelt zich den kapitein op het Hel dersche schip en zal dit als laatste ver laten. Een schoon voorbeeld. Naast hem bleef wethouder Van der Vaart. Als oud-zeeman bleef hij, als de stuurman van den burgervader, eveneens in Nieuwediep en ook hem brengen wij hierbij glorie en erkenning. En nu wij toch namen noemen, waar om dan te verzwijgen dat meneer Wit- senburg, de kapitein van de Nutsspaar- bank, bekend bij jong en oud, de geeste lijke vader van het sparende deel onzer stedelijke natie, de Koning van den Spaar kous en de man-van-het-busje, evenmin de beenen nam. Weliswaar ontmoetten wij hem dezer dagen in den vluchttrein van 4 over half 6 naar Schagen en dat zelfs in den p o st- wagen maar daarvóór had onze bankier dagenlang de verkwikkingen des slaaps gezocht en gevondenin ja. men raadt het nooitin de safe van de bank. Daar, beschut door vele decimeters gewapend beton en zand, daar, in den schaduw van de honderd duizend, van waardepapieren en waar- d^voorwerpen. sluimerde hij als een moderne alchimist. En tenslottedaar was ons aller vriend „de Gorrel" uit den Ouden Hel der. Met zijn bijna 90 lentes vertikt hij het z'n stad te verlaten. Hij slaapt ergens aan den dijk, in een ouwe kaze mat en wil niets hooren van emigreeren. En zooals hij ons zeide: „noch ik, noch m'n broer t j e (die pas 84 is gaan de negerij uit. We blijven hier." Dat is blauwe-zeeridderstaall Dat is de Dorus Rijkersgeest voor honderd procent. Hulde aan den Gorrel en z'n broer t j e En thans de lafaards. Dat zijn zij, die hun graaivingets uit staken naar de bezittingen van stad- genooten die uitweken. Die hun ziel be smeurden met een vuig misdrijf. Die binnensloopen. zich gedekt wetend door de duisternis, en wegstalen van datgene wat nijvere burgers in goed vertrouwen achtergelaten hadden. Lafaards zijn de verhuizers, die zich als on-sociale elementen doen kennen door het vragen van schrikbarende prijzen bij het ver huizen: deze Shylocks, die de menschen pogen uit te beenen en hen 't vel over den neus halen. Misselijk is zooiets. Lafaards dat zijn ook de opkoo- pers die voor een appel en een ei zich pogen te verrijken ten koste van in de misère zittende middenstanders. Die zich niet ontzien gebruik te maken van andermans nood. Walgelijk. Haast automatisch gaan de gedachten van schrijver dezes naar de schandpaal. Waarom deze weer niet in hernieuwde eer en glorie hersteld? Waarom geen schandpaal opgericht op het Konings plein. En daar aan vastgebonden allen, die zich op een of andere wijze trachten te verrijken aan d emisère huns naasten? Waarlijk, een goed idee: een idee. dat wij ter verdere goedkeuring en uitwer king gaarne aan gedupeerde stadgenoo- ten aanbevelen. Succes verzekerd ZONDAG 14 JULI 1940. Ned. Herv. Gemeente Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.45 u. Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk (Julianapark) 10 uur Ds. Veenhuizen. HERSTELD APOSTOLISCHE GEMEENTE, Sumatrastraat. Zondag v.m. 9.30 uur. Zondag nam. 4 uur. Donderdag nam. 7.30 uur. Leger des Heils 10 uur v.m. Heiligingsdienst Leger des Heils, Spoorgracht 35, Den Helder. 7.30 uur. Leger des Heilsdienst; Ned. Herv. Kerk te Julianadorp; Leider: Luitenant L. H. Heikens. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. S'chagen, voorm. 10 uur Ds. v. d. Poel. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur Ds. Krop. Winkel, voorm. 10.30 uur Ds. v. d. Heide. Heerhugowaard, vm. 10.30 u. Ds. de Leeuw. Noordscharwoude, voorm. 10.30 uur Ds. W. Chr. Smits van Wormer. Oosterland. voorm. 10.30 uur Ds. van Beek.' Hippolytushoef, 's av. 7.30 uur Ds. v. Beek. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur Ds. Vorst man. Haringhuizen, vm. 10.30 uur Ds. v. Biemen. Barsingerhorn, nam. 2.30 uur Ds. v. Bienen. Julianadorp, vm. 10.30 uur Ds. v. Wichen. 's Av. 7.30 uur Leger des Heils, dienst o.l.v. Lt. L. H. Heikens. Huisduinen, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur Ds. Broer, van Hilversum. Hippolytushoef, vm. 10.30 u. Ds. de Wilde. Geref. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur Ds. Greving, van Dirkshorn. 's Av. 6 uur Cand. Kramer. Ewijksluis, 17 uur Ds. Veenhuizen. Anna Paulowna Polder, 10 uur Ds. Tollenaar. Julianadorp, Herv. Kerkgebouw, 17 uur Ds. Tollenaar. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur Ds. H. E. Craven- meijer, v. Amsterdam. H. Doop. Breezand, voorm. 10 uur de heer Boon. Nam. 7 uur de heer Boon. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongemannen- vereen., Dinsdagavond 7.30 uur in het Evan gelisatiegebouw a. d. Grootesloot. Het is ons uit wel heel goeden bron bekend, dat op het oogenblik dagelijks een vijftienhonderdtal gezinnen in Den Helder is. Dat geeft moed, dat er, wan neer het in Den Helder overdag zoo rus tig bljjft, als dit de laatste weken het ge val Is, er meerdere gezinnen terug zul len keeren en dat beteekent ongetwijfeld, dat onze middenstanders het ook weer drukker zullen krijgen. In vele zaken be- gint volgende week de halfjaarlijksche uitverkoop, zoodat in onze stad vele goe de en voordeelige koopjes te halen zijn. Men zie hiervoor ook de advertentierubric- ken in het nr. van heden. Het komen in Den Helder heeft ook dit voordeel, dat men zjjn zaken hier kan regelen en dat men zjjn huis kan onder houden. Een huis, dat wekenlang onbe woond staat heeft daaronder te lijden. Schep dus moed en volg het voorbeeld van die 1500 gezinnen. Laten het er vol gende week drieduizend mogen zjjn, die onze stad overdag bevolken. En nog maals: Koop bjj den Helderschen Midden stand. Wederom bereiken ons mededeelingen van Heldersche middenstanders, dat zij dezer dagen bezoek gekregen hebben van opkoopers uit andere gemeenten, die thans pogen te profi- teeren van de gelegenheid om goederen, die in Den Helder zoogenaamd onverkoopbaar zouden zijn, voor een „zacht" prijsje in de wacht te sleepen. Men biedt bijv. voor paren schoenen, ter waarde van 6.3.per paar, bij groo- ten aankoop. Ook is men „bereid" de geheele winkelinventaris „over te nemen" tegen een abnormaal lagen prijs. Het behoeft geen betoog, dat wij iederen winkelier zulks ten sterkste ontraden. Af gezien van het feit dat men de bevolking van Den Helder, die gaarne bereid is in de stad te blijven koopen, hiermede na tuurlijk dupeert, benadeelt men zichzelf ook. Niet alleen doordat de goederen al dan niet met groot verlies weggaan, daarnaast geschiedt deze „uitverkoop" zon der distributiebonnen, zoodat de winkelier niet in de gelegenheid is nieuwe voorraden in te slaan. Overigens lijkt het ons de verstandigste methode, zoodra zich opkoopers melden, de politie in den arm te nemen,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5