pretnhbeurteti Knm Dierenvriendin mahme&eiicfiten ^0/1 OftZC advCttcCidcïS Bevorderingen Meer kinderen naar de Oostmarkt Anna Pauloivna Xe^celdcü rueuiuJL Spoedeischende Raadsvergadering Ingekomen personen Vertrokken personen Burgerlijke Stand van Texel YLeuw-ó uit UnJk Visscherij Uit de natuur Mid-zomerdag Nieuwe uitgave advertentie r 's-Gravenhage, 12 Juli. Bij besluit van den generaal-majoor N. T. Carstens, daar toe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland, zijn, met ingang van den datum van dit besluit, bevor derd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee W. H. C. Hoog en tot luitenant ter zee der 2e klasse de luitenant ter zee der 3de klasse J. C. A. Siliacus, voorts benoemd tot officier van administratie der derde klasse de adelborsten der eerste afdeeling vc or de ad ministratie H. W. Tapper, K. Th. Bremer en B. J. van Tongerloo. Ook Heklersche kinderen. Er blijkt zeer groote belangstelling te be staan voor de mogelijkheid om Nederlandsche kinderen, die op eenigerlei wijze te lijden heb ben gehad onder het oorlogsgeweld, ingevolge de door den Rijkscommisaris Rijlisminister S^yss-Inquart overgebrachte uitnoodiging, een prettige en rustige vacantie van eenige maanden in Opper-Oostenrijk te bezorgen, zoo schrijft de Haagsche corr. van De Telegraaf. Gedurende de laatste dagen stroomen de aanr vragen uit alle deelen des lands bij honderd tallen binnen, en, wanneer het zoo doorgaat, laat het zich aanzien dat veel meer dan 6000 kinderen, welk aantal aanvankelijk als maxi mum was aangehouden, voor een vacant'e- verblijf in de Oostmark in aanmerking willen komen. Eerste trein op 20 Juli. De eerste treinen, welke eerst op 15 dezer zouden loopen, zullen nu op dezer vertrek ken. Deze 900 kinderen zijn afkomstig uit Dén Helder, Alkmaar, Enkhuizen, Edam, Zandvoort, Haarlem, Amsterdam, Leiden, Leiderdorp, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, 's Gravenhage, Delft, Vlaardingen en Gouda. Deze kinderen zullen in het rustige gezonde Salzkammergut, ver van de oorlogsonrust, in vacantiehuizen en hotels worden onderge bracht. Mén weet dat aangifte bij den burgemeester voldoende is om het geheele voorbereidings apparaat, beginnende bij een medisch onder zoek, in beweging te zetten. Een voorbeeld voor tallooze dieren,,vrienden" Den Helder telde voorheen vele dieren vrienden. Dat wil zeggen, lieden die er een hond of kat op nahielden, en van wie logi scherwijze verwacht mocht worden dat zij, wanneer én waar dan bok, voor het onder hun hoede staande dier zouden zorgen. Het bleek dat vele dierenbezitters toch niet den naam van dieren-vriend mochten dragen. Het bleek, dat tal van hen Den Hel der verlieten, zonder dat zij zich ook maar iets van hun hond, kat of vogel aantrokken. Ze lieten de dieren los, hetzij in de veronder stelling dat anderen wel voor hen zouden zorgen, hetzij van meening dat men niet meer verplicht was naar de dieren om te kijken en dat die zelf maar hun fortuin moesten zien te zoeken. Het gevolg is, dat men bij dag en nacht tallooze honden en katten tegenkomt, die aan honger' en dorst ten prooi zijn en bezig aan het verwilderen. Wij zelf kwamen reeds verscheidene malen waarlijk uitgehongerde poesen tegen, die op vreemde erven zitten te schreeuwen om wat melk of voedsel. Het is een erbarmelijk gezicht en het zijn weinig vriendelijke gedachten, die men in die mo menten aan de desbetreffende dieren-„vrien- den" voelt opkomen. Daarom doet het sympathiek, zeer sympgt'iiek aan, dat er thans een juf frouw in onze stad is, die blijkbaar be wogen met het weinig benijdenswaardige lot van zooveel verlaten dieren, er da gelijks op uittrekt, in het bezit van een wagentje, waarop zich een aantal scho teltjes melk bevinden, benevens een hoe veelheid kattenbrood. Is het wonder, dat deze echte dieren vriendin reeds tal van vrienden gemaakt heeft onder de verlaten honden en kat ten De uitgehongerde beesten laten "ich gaarne door haar opnemen, aaien en... verwennen. Met de honden is het al evenzoo gesteld. Hieruit blijkt, dat er nog altijd men- schen gevonden worden, die in hun hqrt een plaatsje open houden voor het thans in grooten nood zijnde dier. Waar de eigenaars hun huisdieren verlieten, hen in de steek lieten, daar komt nu een wildvreemde vrouw het dier verzorgen... Eenige schaamte zal menig „dieren vriend", die dit leest ongetwijfeld bjj het lezen van deze regelen bij zich voelen opkomen. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden voorwerpen: Een belastingmerk (werkloos), een grijs wiel van een vrachtauto met band, een zwarte hond, een rieten mand voor een kat, een bankbiljet, een automatische revolver, een herdershond, een heerenrijwiel, een blauwe heerenjas. Verloren voorwerpen. Een vulpenhouder, merk Can; een acte- tasch, inh. gereedschap: een zilveren arm band witte steen; een distributie stamkaart; een blauwe regenjas; een jekkertje, zwart, van een kind. met koperen knoopen; een beige heerenhoed; een regenjas van een off. van de Marine; een bruin lederen porte- fuille. inh. rijbewijs; een vulpen, merk wa terman. Wij vestigen de aandacht van H.H. adverteerders op de aankondiging van hun „Opruiming". Toegestaan zijn de volgende aanduidingen; Jaarlijksche Opruiming Halfjaarlijksche Opruiming. Seizoen-Opruiming. Balans-Opruiming. Inventaris-Opruiming. KOSTELOOZE RIJWIELBELASTINGMERKEN. De Rijksontvanger te Anna Paulowna zal voor het behandelen van aanvragen ter ver krijging van kostelooze rijwielbelastingmer- ken, te zijnen kantore Molenvaart 22, zitting houden op de volgende dagen en uren: Dinsdag 23 Juli, 30 Juli en- 6 Augustus 1940 des namiddags van 7 tot 9 uur. Donderdag 18 Juli, 25 Juli en 1 Augustus 1940 des namiddags van 7 tot 9 uur. In aanmerking ter verkrijging van een kosteloos rij wiel belastingmerk komen alleen hoofden van gezinnen, die niet in de Rijks inkomstenbelasting zijn of worden aangesla gen en een rijwiel voor hun beroep of bedrijf noodig hebben. Hedenmiddag zal de Gemeenteraad van Texel voor een spoedeischende vergadering bijeen komen. De voornaamste punten van be handeling zijn: le. Ontslagaanvrage van den heer en mevr. Jouwersma, resp. als hoofd en als vak onderwijzeres van de U.L.O.-school. 2e. Credietverleening voor de inrichting en exploitatie van een noodziekenhuis te Dén Burg. 3e. Tewerkstelling van werkloozen bij een centraal werkverschaffingsobject te Eier- land. GESLAAGD. Voor het gisteren te Alkmaar gehouden eindexamen M.U.L.O-A slaagden de volgende leerlingen van de U.L.O.-school te Den Burg: Willy Lagerveld, E. Keyser, P. Kerey (allen te Den Burg), P. R. v. d. Vis (Oosterend), Kathe Roeper (Eierland), Henk Schagen (Oudeschild) en A. Eelman (De Waal). Gerardus van Beek, De Koog 78, van Am sterdam Ortilinsstr. 297h. Jacobus J. A. Wolters, Den Burg, Groene- plaats 1, van De Bilt, Julianalaan 26. Dieuwertje Bakker van Oudeschild 387, naar Amsterdam Haviklaan 24. Jan Slikker van B 77, naar Eindhoven, Woensel, Nieuwedijk 169. Cornelis Keijzer, van Molenstraat, Den Burg naar Duitschland. Haaije de Jong, van Eierland 85, naar Dantumadeel, Zwaagwesteinde 360. Anna P, Demison van Zwaanstraat, ^Den Burg, naar Leeuwarden, Meidoornstraat 57. Neeltje Krijnen en Jacob Krijnen, van Eier land 77, naar Zelhem Halle 951. Jan de Boer, van Koogerweg 17, Defl Burg. naar Vlieland A 85. GEVONDEN. Een rijwielplaatje, een blazer, 2 sleuteltjes, een portemonnaie. DOOR EEN RIJWIEL AANGEREDEN. Terwijl mej. C. P. op den Koogerweg wan delde, en daar met aandacht keek naar een vliegmachine in de lucht, werd ze van achte ren aangereden door een wielrijder den heer P. D. die eveneens aandacht had bij hetgeen in de lucht was waar te nemen. Zoowel mej. P. als de heer D. kwamen te vallen. De wiel rijder kwam met den schrik vrij, doch mej. P. moest met een auto naar haar woning wor den overgebracht. Ze klaagde over zeer veel pijn in de beenen, die waarschijnlijk gekneusd zijn. van 6 tot en met 12 Juli 1940. GEBOREN: Grietje Aaltje, d. v. P. de Vries en Jantje Geertsema; Ada Corine, d. v. J. Visser en G. P. Kalf. GETROUWD: G. Witvliet en J. L. Broek man. OVERLEDEN: Grietje Aaltje de Vries, oud twee dagen; Kassen Zegel, oud 85 jaar, wed. v. Antje Dekker. Predikbeurten Zondag lk Juli J9k0. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 U; Ds. Visser.' Oosterend n.m. 3.30 u. Ds. Wesseldijk v.m. 11 u. Zondagsschool. Waal v.m. 11 u. Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn v.m. 10.30 u. Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp v.m. 10.30 u. Ds. Salm, Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10.30 u. Ds. Gorter. Den Hoorn v.m. 10.30 u. Ds. Smits. Extra Collecte. Gereformeerde kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10.30 uur Cand. Wouda, n.m. 3.30 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10.30 uur, Ds. v. d. Leer. n.m. 3.30 u. Cand. Wouda. Gereformeerde kerk H.V. Oosterend v.m. 10.30 en n.m. 3.30 u. Ds. v. d. Plas van Amsterdam. Leger des Heils. m 7.30' v.m. Bidstond. 10.30 v.m. Heiligingsdienst. 3.30 n.m. Openlucht in De Waal. Leiders: Kapt. D. Pieters en Luit. Th. Plomp. 7.30 n.m. Verlossingsbijeenkomst. Leider: Kapt. S. Dros. Dinsdag 8 uur Soldatenbijeenkomst. Donderdag 8 uur Heiligingsdienst. PRACHT COLLECTE. De collecte, welke op Urk gehouden is voor het Nationale Fonds voor Wederopbouw van Rotterdam heeft de som opgebracht van 326.21. Horizontaal: 1- 3. Plaats in Gel derland. 1- 8. Grondstelling. 2- 1. Amsterdamse!» peil. 2- 4. Kon. Stoomb. ondern. 2- 9. Plaats in Arabië. 3- 1. Paard. 3- 5. Plaats in Limburg.. 4- 1. Spleet, snede. 4- 6. Voorschrift verordening. 4-12. Jongensnaam. 5- 1. Plaats in Gelderland. 5- 7. Vorm van het w.w. kennen. 5-11. Woud. 6- 3. Geld incassee- ren (midd. let ter wegjaten). 6-10. Moeras, poel. 7- 3. Stuk weefsel. 7 -9. Beletsel. 8- 1. Lichaamsdeel. 8- 8. Kon. Ind. Packv, Mjj. 9- 1. Plaatin Gelderland. 9- 5. Onderdeel der marine. 9- 9. Schelm. Boef 10- 1. En anderen. 10- 4. Teenen kooi. 10-10. Zangwijs. 11- 3. Lijk. 11-11. Deel van een schip. 12- 2. Zelfsbesturend rijk op Celebes. 12- 8. Aldus. Zoö staat er. 12-12. Muzieknoot. 13- 1. Blanke, in Zuid-Amerika of W.-I. ge boren. 13- 8. Opgegeven werk. I VerticaalI 1- 1. Plaats in Algerië. 4- 1. Pers. voorn. woord. 5- 1. Plaats in Gel derland (aan de Waal). 6- 1. Botterik. Lomperd. 9- 1. Gaan krijgen. 10- 1. Verheven. 11 -1. Zwitsersch alpenherder. 12- 1. Voorzetsel. 2 -2. Spel. 3- 3. Profetes. 7 -3. Mal, dwaas. 8- 3. Stekelvarken. 13- 3. Stapel, menigte. 4- 4. Lange, smalle sloep. 12- 4. Bak. Schaal. 5- 5. Ter eerste plaats. 11- 5. Voorschotbank. 10a 6. Bruine water verf van dier lijke oorsprong. 9- 7. Klip. 1- 8. Kap- of snoeimes. 2- 8. Meisjesnaam. 6- 8. Berucht Spaansch landvoogd. 13- 8. Rij van ver bonden palen. 5- 9. Half, midden. 7-9. Verschillende (afk.). 12- 9. Plaats bij Antwerpen. 4-10. Klein schuitje. 8-10. Droogoven. 3-11. Deel van den veestapel. 9 -11. Meisjesnaam. 2-12. Chemisch sym bool voor Broom. 10-12. Ongeveer. De prijs werd gewonnen door: G. C. VEER, Wilhelminastraat 18, Den Helder. OPLOSSING VAN 6 JULI. Horizontaal. 1. Atrium; 6. Arrest; 11. Zwad; 12. Das; 13. File; 14. Iep; 17. Kor; 18. A.E.; 19. Bof; 20. Dos; 22. O.W.; 23. A.d.; 24. Re; 25. O.I.; 26. Pij; 27. Auto; 29. Stug; 31. Ostentatief; 33. Saus; 34. Prei; 36. L.B.; 38. A.v.; 39. Er; 40. Nu; 41. Eis (Cis, dis, enz.); 44. A.R Edo; 49. Emir; 51. Mep; 53 sum; 55..Oudste. Verticaal. 1. Aziaat; 2. I. Id.; 5. M.d.; 6. A.S.; 7. Sloop; 10. Terwijl; 12a. A.G 16. Boottrein; 19. Brutaal; Ass.; 28. Ons; 29. Sap; 30. 35. Furore; 37. Bromo; 40. 47. Te; 48. Ets; 50. R.S.; 51. 53. S.D. Or; 42. Lex; 43. 45. Vol; 48. Star; 54. Ros- Tweed; 3. Rap; R.F.; 8. Eik; 9. 15. Voeteuvel; 21. Sluiers; 27. Gei; 32. Klover; Nadat; 46. Lis; M.M.; 52. P.O.; Urk, 10 Juli. Door 80 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier, aangevoerd 12340 pond kuilpaling, van 50450 pond per vaartuig, prijs 1619% et.; 885 pond lijn- of beugaal, 2226 ct per pond. Urk, 11 Juli. Door 40 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier, aangevoerd 2750 pond kuilpaling, van 40 tot 278 pond per vaartuig, prijs 19 tot 21% ct.; 980 pond lijn- of beugaal, 23 tot 30 ct, alles per pond. Bjj 't ruischend riet. door J. K. S. We zijn neergestreken bij t fluisterend, ruischend riet, langs het klotsende, kabbelende water van de vaart. Dat water, dat maar ver der klotst en murmelt, de weiden door, het wijde, groene, bloeiende polderland in, waar boven leeuweriken tierelieren en witte wolk gevaarten drijven. Dat water, waar de zomer zon in zilverschitteringen op te tintelen staat, dat levenbrengende water, waar de koeien, de pooten diep-weggezakt in den modderigen kant, gulzigklokkerend van staan te slobberen. Langs het water. Over heel dit wijde, door breede, blinkende slooten doorsneden polderland zitten we uit te kijken. De leutige, bolle wind waait erover. Hij doet 't riet klateren en vaart stoeiend over de landen en neemt geuren mee van zonwarme aarde en gras, dat te drogen ligt op de hooi landen. 't Is 'n warme zomerwind, die felwitte wolkenstoeten voortstuwt door het wazige blauw van den hemel en neuriend zoeft in de telefoondraden, op welke notebalken de kwet terende zwaluwen zwart-witte noten zetten. Een fleurige, vroolijke melodie, in drie kwartsmaat, op bevel van den bollen Zuid ooster!... Tusschen het riet, voor ons, bloeit forsch en groen de waterzuring en rankt in sierlijke wendingen de haagwinde omhoog, hier en daar met groote, witte, soms iets rose-aangeloopen kelken bloeiend. Daarnaast kleurt het donker blauw-paars van wikke-trossen en de blauwe bloemkorfjes van brunel, met de ronde gera niumblaadjes en fijne paarse lipbloemen van het hondsdraf, waartusschen het fijn-witte kantwerk van het walstroo sterrelt. Zwaluwen glippen laag over het riet en scheren laag over het water in onberekenbaar- grillige wendingen. Bekken vol voer verzame len ze voor de hongerige jongen, die samenklit- ten in het al veel te nauwe kleinest. Nog boven de groene riet-dolken uit, wuift het rietgras met groote pluimen in den wind. Die rietgras-pluimen worden door veel men- schen voor pluimen van het gewone riet aan gezien, maar rietgras hoewel de bloeiplui- .men ervan inderdaad veel weg hebben van die van riet bloeit veel vroeger dan riet, dat im mers tot diep in den herfst met z'n glorie van grijs-verkleurde pluimen te ruischen staat! En verder het murmelende water langs deinen de witte wollegraspluimen en schomme len de purperen zwanenbloem-parapluietjes. Daar bloeien de rose wilgenroosjes en gele trossen waterkers naast purperroode water- aardbeibloemen, die heerlijk contrasteeren met het kinderoogen-blauw van de eenvoudige moerasvergeetmenietjes. Naast de dichte, dichte, blanke schermen van het pijptorkruid en de fijne porseleinen bloei van het pijlkruid waast er het wit van de waterweegbree en geuren er de lichtpurperen bloei-pyramiden van de watermunt. En op de slooten zelf drijven de platronde blaadjes van het fonteinkruid met lichtrose bloei-aren en blinken de helderwitte sterretjes van de waterranonkels. Vogelleven. Een zwartwitte kievit spat op uit het bloeiende grasland. Op stompe vlerken zwaait hij over ons heen met luide kreten kioeiet! en strijkt ver achter ons neer. In de verte joelen een paar scholeksters. In 'n sneltrein vaartje stuiven ze, onder 'n schel tepiet-tepiet! met druk beweeg van vleugels, de helroode laksnavel recht vooruit, boven de weiden. Snel- wiekend komen een paar vogels over. 't Zijn zoo net meeuwen, maar ze zijn vlugger van vleugelslag. Aan hun weeke, afgeronde fluit toon herkennen we ze dan ook pas afdoend alswulpen. En als we die bruine steltloopers in den kijker nemen zien we ook duidelijk den naar beneden gebogen snavel, zoo uitermate geschikt om naar allerlei voedsel te graven in een weeken bodem. Eentonig roept een koekoek in de verte. Een blauwe reiger zeilt met loomen vleugelslag over. 'n Bloeifestijn. Zoo zitten we uit te zien over de landen. Waar overal de rooken gras te drogen liggen in de zomerzon. Hier en daar deint nog wel een perceeltje bloeiend hooiland. Daar dolt de zomerwind bjj voorkeur in rond en daar geeft het dan één zomerdans van groen en goud, blauw en zilver, wit en geel, één feest van kleurig en fleurig beweeg van bloemen en boomen en water. Daar bloeien ook nog de grassen. Hier het sierlijke, steeds bewegende sluierig-fijne tril- gras, daar het reukgras, dat straks aan het hooi den kruidigen muscarine-geur zal geven, het wiegelwuivend gepluim van beemdgras en zwenkgras en plekken met lichtgroene, iets roodaangeloopen pluimen van het witbolgras. Ertusschen de aren van kamgras en vossen staart en timothee, en overal plekken gele dopjes van boterbloemen, 't goud van morgen ster en op sommige plekken, alsof een spelend kind ze er neergestrooid had, op den grond de rose, wit-bestreepte kelkjes van akkerwin- de. Hier 'n bos ratelaar, knalgeel, daar fel blauwe wikketrossen en schaterend-gele vlin dertjes van rolklaver, 'n Feest van kleuren waaraan we niet uitgekeken raken. Moeder Natuur op haar best. Maar ook deze weelde zal gemaaid worden, misschien morgen al. Dan zullen de maaiers gaan over de landen, door de juichende vol heid van het jaar, vellend den voorjaarsgroei. In 't gelid, met in de zon blikkerende zeisen, met breeden armzwaai en bedaarden tred. Klinkend gaat af en toe de pikstok over het staal. Bloeiend gestrekt ligt dan nog de zwee op de groene stoppel. Spreeuwen stappen er in om en tureluurs en kieviten. Morgen wordt 't door felle zon en wind gestoofd tot geel- geurige strooken. Schudders zullen rikketik ken over de akkers en harken zullen het zon en wind-droge hooi op. hoopen stapelen. Dan zullen wagens komen om den geurigen last de openstaande schuurdeuren binnen te rijden. Langs weg en dijk. Maar langs wegen en dijken begint de zomerbloei nu eigenlijk pas goed. Hier de gele hoofdjes van gewoon kruiskruid, met na den bloeitijd leuke witte pluiskopjes, naast witte en roode bloeibolletjes van de klavers, waar tusschen op lange, windbewogen stengels de gele sterren van boksbaard. Elders blinken boven het veervormig blad, dat aan de onder zijde zoo mooi zilverig glimt, de gele bloe men van zilverschoon, alles overwuifd door bloeiende grassen. En overal de groote witte, soms iets rose aangeloopen plakkaten van duizendblad en peen, waarnaast de gele scher men van pastinaak, steeds goed bezocht door allerhand gevleugeld en brommend insecten- gedoe. Want in de lucht heerscht groote be drijvigheid. Schietmotten en uiltjes, wantsen en dazen, vliegen en bijen en hoe het allemaal heeten mag. 'n Blauwgroene libel knettert op gazen vleugels voorbij. Een fluweel-bruin en roode dagpauwoog rust even klapwiekend op 'n bloeischerm van pastinaak. Kentering. Ja, dit is wel de volheid van het jaar, de volzomer na den langsten dag. Maar het is ons toch ook niet ontgaan, dat er reeds lang weer allerlei teekenen zijn, die wijzen op den zekeéën en komenden ondergang. Hier en daar heeft reeds vruchtvorming plaats. Rijp heid en oogst naderen al. De jongen van de weivogels, al het jonggoed van kievit en ture luur, van grutto en scholekster zijn vluchtig hebben het jeugdpakje uitgetrokken en zwer ven nu met de ouden door duin en inlage, lan<*s slik en wad, of zijn hun eigen weg al gegaan En als we de kieviten in los verband zien zwermen, in lange gelederen en breede golf- rijen, zwierend en zwenkend boven de wei, dan beseffen we ook daarin te moeten zien een voorteeken van diezelfde kentering. Ook het broedterrein en strijdperk van de vinnige, gekraagde kemphaantjes ligt reeds weer ver laten. Grutto en tureluur zwerven langs zee en wad en weide, en laten in de zomernachten soms'hun trekroepen al hooren. En zoo is er immers veel meer. Maar we willen die voorteekenen van den naderenden herfst nog maar liever niet zien. En nog ge nieten van zon en zomer, zoolang het kan! MIJNEN IN HET IJSELMEER. Volgens een telegram dat in den Gent Vischafslag te Urk was aangeplakt, zoude van de Ketel tot het eiland Marken, mijnen zijn ontdekt. Vooral voor onze visscherij op het IJsselmeer zou dit zeer teleurstellend zijn, aangezien de aal- en palingvisscherij thans zeer goed te noemen is. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: TheodoorAlke Meindert, z. v. A. v. Gelien en G. de Haan; Arie, z. v. P. van Urk en K. de Vries. OVERLEDEN: Marretje de Vries, 82 j., wed, van Jan Kramer; Pieter de Boer, 67 j., echt- gen. van Elisabeth Ras; Jan Meeuw, 35 j., echtgen. van W. de Vries. NAAR HET ZIEKENHUIS. De heer Steven Korf, die vorige week onder groote belangstelling zijn 50-jarig huwelijks feest mocht vieren, is plotseling zoo ernstig ziek geworden, dat hij naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. De toestand was thans iets gunstiger. Langs Nederlands mooie wegen, Wij ontvingen ter kennisname een zeer bij- j zondere Atlas van Nederland, n.1. de z.g. King- Atlas, thans opnieuw bijgewerkt en belang rijk uitgebreid. Naast de zeer duidelijke kaarten van de 11 provinciën, waarop grondsoorten, spoor- en tramwegen, enz. zijn aangegeven, vindt men van elke provincie een verkeerskaart, waar op de verkeerswegen, ook de allernieuwste, j voorkomen. Verder is er een uitgebreide wegenkaart van het Gooi, van de Graafschap Zutfen, de Veluwe en Zuid-Limburg. Voor den Watertourist zijn er eveneens prachtige kaarten. Het Meren-gebied van Noord- en Zuid-Limburg en van het geheele gebied tusschen Den Haag, Leiden, Gouda, I Utrecht en Amsterdam. Op deze waterkaartën zijn ook de landwe gen zeer duidelijk aangegeven, zoodat men onmiddellijk uitstekend georiënteerd is. De wetenschappelijke bewerking geschiedde door Drs. G. J. de Vries te Waalwijk; de uit voering door de N.V. J. Smulders Co., Den Haag. 't Is een verdienstelijk werk in alle op zichten. De wijze waarop men in het bezit van deze uitvoerige en practische atlas kan komen, is per advertentie in het nummer van gist®" ren bekend gemaakt. is beter dan de beste reiziger Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6