vuren van Tohr Engelschen vallen Roede Kruis vliegtuig aan Vetdistributie met ingang van heden Grutterswafen op de bon WAAROM TREUR JE, Groote Clown Zelf karnen niet toegestaan door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma FEUILLETON Weer Bredanaars teruggekeerd Motorrijtuigen niet lakken! Visch aan deo afslag Bon 67 en 68 voor vet, boter en margarine. Zooals wij Zaterdag reeds konden mede- Üeelen, is met ingang van heden de distri butie van boter, oliën en vetten een feit ge worden. Litgezonderd zijn schapen- en gei- fenboter. Voorafgaand aan de definitieve regeling, ial van 15 tot en met 28 Juli a.s. een voor- loopige distributie plaats vinden. Geduren de deze twee weken zullen de met 67 en 68 genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje elk recht geven op het lioopen van 250 gram boter of margarine of vet, naar keuze van den kooper. Het koopen \an spijsoliën voor consumptiedoeleinden Tal gedurende deze twee weken verboden lijn. Bovendien zal met ingang van 15 Juli geen room, op welke wijze ook vervaar digd en voor welke doeleinden ook bestemd, mogen worden betrokken, tenzij op dokters gttest, waarvoor nog een nadere regeling zal .volgen. De goedkoope margarine. De distributie van goedkoope margarine aan werkloozen, enz., zal op de normale wij ze voortgaan, zooveel mogelijk met handha ving van de bestaande kwanta. Aangezien echter bij de algeheele distribu tie het verkrijgen der hierboven genoemde producten slechts kan plaats vinden door 't afgeven der daarvoor bestemde bonnen, zul len ook de werkloozen en armlastigen voor het verkrijgen van goedkoope margarine en vet een gelijk aantal bonnen behooren in te leveren teneinde te voorkomen, dat deze ca tegorie zich grootere hoeveelheden zou kun nen aanschaffen dan de andere distributiege rechtigden. Aangezien bij de algeheele distributie de beschikbare hoeveelheid voorloopig 250 gram per persoon per week bedraagt, zullen de werkloozen en armlastigen in aanmer king nemende de vastgestelde kwanta goed koope margarine en vet veelal dus nog enkele bonnen van hun algemeen distribu tieboekje overhouden, waarvoor zij marga rine of vet tegen den normalen prijs kun nen koopen. Bij de definitieve distributieregeling, wel ke blijkens het bovenstaande op 20 Juli a.s. in werking treedt, zullen evenals zulks reeds bij de brooddistributie geschiedt zij, die zwaren en zeer zwaren lichamelijken ar beid verrichten, voor extra rantsoenen in aanmerking komen In restaurants behoeft men voorloopig geen vet- of boterbonnen te toonen. Deze week den verkoop stopgezek 22 Juli gaat distributie in. Op 22 Juli a.s., volgende week dus, zal een begin worden gemaakt met de distributie van alle soorten rijst, gebroken rijst, rijste- meel, havermout, havervlokken, grutten, gort, maizena, griesmeel, macaroni, spa ghetti, vermicelli en puddingpoeders. Om te bevorderen, dat bij den aan vang van de eerste periode de winke liers over voldoende voorraden zullen beschikken, is het noodzakelijk den verkoop en de aflevering van de ge noemde goederen aan den verbruiker stop te zetten van heden tot en met 21 Juli a.s. Voor de eerste distributieperiode zullen vier bonnen van het algemeen distributie bonboekje worden aangewezen. Gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 11 Augus tus geeft één bon hiervan recht op het koo pen van 250 gram rijst of gebroken rijst of DOOR A. H KOBER 28 De heer Plack te Weenen schudde het kale hoofd. Toen besloot hij naar Mapchester te reizen om eens persoonlijk met de krankzinnig geworden „Hoedendoos" te gaan spreken; de taak was wel de moeite waard. Toen hij te Manchester in „Hippodrom" zat en het nummer nog eens bijwoonde, herademde hij. Het nummer was in ieder geval zoo uitste kend als hij maar wenschen en had ook enorm succes. „Ja alle duivels, wat mankeer jullie?" snauw de hij later achter de coulissen Lupu toe. „Komt u straks, als wij zijn afgeschminkt, maar eens bij ons eten," antwoordde de Roe meen, „en kijk dan goed uit uw oogen!" De rest zal ik u morgen wel vertellen. Het avondeten, door Stassy toebereid en in de kamers, die zij met haar broer bewoonde, opgediend, verliep zeer stil. Als de agent niet gesproken had, dan zou er zeker geen woord zijn gezegd. Ieder at zwijgend en bedrukt; kort na het eten ging Joe Golden heen; en even later trok ook Stassy zich terug, omdat zij moe was. „Nu en u vroeg Plack den Roemeen. ...„Als u het mij niet kwalijk neemt, dan zou ik ook liever naar bed gaan." gaapte Po- pescu. En hij geleidde zijn gast beleefd naar de deur. „Wij kennen elkaar al zoo lang, dat ik u niets hoef wijs te maken," begon Lupu den volgenden dag, toen hij tegenover den agent zat. „Om het zoo kort mogelijk te zeggen: dat gaat niet meer met ons drieën. Mijn zuster houdt van dien Golden, allang, al heel lang. Maar hij weet het niet en hij merkt het ook niet, hij heeft heelemaal geen oog voor Stassy..." „Dan zou ik het hem toch maar eens aan zjjn verstand brengen," onderbrak dfe agent. „Stassy is toch een pracht van een meisje! De man, die haar krijgt is een geluksvogel! Maar als dat alles is dan zal i& Golden zelf wel eens rijstemeel en één bon op het koópen van 250 gram gort of havermout of havervlokken of grutten. Voorts zal gedurende het tMÉvak van 22 Juli tot en met 8 September a.s. eén bon recht ge\en op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder en één bon op het koopen van 100 gram macaroni of spaghetti of vermicelli. Het ligt in de bedoeling voor zeer jonge kinderen een toeslag op het normale rant soen van bepaalde artikelen te geven. Alleen bij hooge uitzondering. Gelijk met de distributie van vet en boter is een verordening afgekomen op het zelf kamen. Met ingang van li Juli 1940 is het berei den van boter slechts geoorloofd, indien men in het bezit is van een karnvergunning, wel ke uitgereikt zal worden door de Nederland sche Zuivclcentrale, afdeèling zuivel te 's-Gravenhage. Deze kamvergunningen zul len behalve aan zuivelfabrieken slechts in uiterste noodzaak worden verleend, n.1. al leen in die gevallen, waarin er geen andere mogelijkheid bestaat om de gewonnen melk productief te maken, zooals melkveehouders, die de melk niet aan een zuivelfabriek of als consumptiemclk kunnen verkoopen. Ook zij, die gewoon zijn schapen- of gei- temelk te verkamen, dienen een karnvergun ning aan te vragen. Een boterdistributiezegel. Bezitters van een kam, die niet gerechtigd zijn om boter te bereiden, dienen deze on bruikbaar te maken of door een controleur van den centralen crisis-controledienst te doen verzegelen. Bovendien zal alle geproduceerde boter, met uitzondering van schapen- en geitenbo- ter, van een merk dienen te zijn voorzien. Voor hen, die aangesloten zijn hij een onder rijkstoezicht staand botercontrolestation, zal het rijksbotermerk voldoende zijn. Zij, die niet aangesloten zijn, zullen een nieuw in te voeren merk, het z.g. boterdistributiezegel, dienen te gebruiken. Zij dienen zich voor de verkrijging daarvan ffc wenden tot do af- deelingen zuivclcontrole der Nederlandsche zuivelcentrale in de verschillende provincies. Ook contröle op den handel. Naast de controle op de bereiding van bo ter, zal ook 'n controle worden ingesteld op het verhandelen van boter. Daartoe is be paald, dat ongeacht het voorschrift, dat bo ter dient voorzien te zijn van een merk, men geen boter zal mogen afleveren of verhande len, indien men bovendien niet overlegt, het zij een distributiebon of toewijzing, welke recht geeft op het koopen van boter, hetzij een uitvoercertifiraat, wanneer het export- boter betreft, hetzij een door de centrale af gegeven vergunning voor den opslag in koel huizen. In één ruk van Nantes. Met vier autobussen van de B.B.A. is gis termiddag een nieuwe groep vluchtelingen in Breda teruggekeerd. Deze groep bestond in hoofdzaak uit Bredasche gezinnen, in to taal 52 personen, daarenboven waren er nog veschillende. personen uit Amsterdam bij. Een aantal Nederlandsche schippers, met dit transport meegekomen, is in Antwerpen achtergebleven. Deze groep was afkomstig uit Nantes, uit welke stad thans alle daar ondergebrachte Nederlanders zijn gerevacueerd. De bussen zijn Zaterdagmiddag uit Nantes vertrokken en hebben de lange reis vrijwel in een ruk afgelegd. Slechts in den nacht heeft men enkele uren rust genomen. Onmiddellijk bi] hun aankomst zijn de gerevacueerde perso nen in het gemeenteziekenhuis door den G.G.D. onderzocht en geregistreerd. Zij bleken zich allen in goeden welstand te bevinden. Tevens werden zij van brood, melk en boter voorzien. De autobussen zullen morgen naar Frank rijk terugkccren, zij gaan dan of wel naar Bordeaux of wel naar Toulousc, in welke steden de meeste Nederlanders thans zijn geconcentreerd. Ook de autobussen, die in de afgeloopen week uit Frankrijk zijn terug gekeerd, hebben intusschcn de reis naar het zuiden weer aanvaard. Verbod tot onherkenbaar maken De secretaris-generaal van het departe ment van Justitie heeft, blijkens een in het verordeningenblad opgenomen beschikking bepaald, dat het met ingang van heden aan particulieren verboden is motorrijtuigen in den zin van de motor- en rijwielwet door be spuiten, verven, lakken of op andere wijze onherkenbaar te maken. Dit verbod geldt niet, indien daarvan door het hoofd van de plaatselijke politie onthef fing is verleend. Overtreding van het verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gul den. TARZAN en de Heden zal op den afslag te IJmuiden een groote partij versche visch, afkomstig uit Denemarken, worden aangevoerd. Deze par tij weegt in totaal 10.000 kg. en bestaat uit verschillende soorten visch. Een Duitsch z.g. „zeenoodvliegtuig", startte op 11 Juli om de in nood geraakte beman ning van een Duitsch gevechtsvliegtuig te zoeken en te redden. Het was overeenkom stig de internationale overeenkomst der Ge- necfschc conventie wit geschilderd en voor zien van acht roode kruisen, benevens van de rijksdienstvlag. Het was ongewapend. Daarmede stond het onder de bescherming van het Geneefsclie Roode Kruis. Deson danks werd het in strijd met alle regels-van het volkenrecht bij de uitvoering van zijn moeilijken opsporingsdienst boven het Ka naal plotseling aangevallen door een Britsch vliegtuig van het type Bristol-Blenheim, dat machinegeweervuur opende, waarbij de bak böordmotor en het dwarsroer, benevens de drijfinrichting stukgeschoten werden. De vliegboot moest neerstrijken en de uit vier koppen bestaande bemanning moest in de rubberboot gaan. Het Britsche vliegtuig ondernam op deze nu zelf in nood geraakte, onder bescherming van het Roode Kruis staande reddingman schappen nog vier aanvallen, waarbij de Duitsche bemanning als door een wonder ongedeerd bleef. Na het verdwijnen van het vijandelijke vliegtuig roeide de bemanning in haar rubberboot met alle kracht naar het zuiden, doch kon spoedig waarnemen, dat op nieuw Blenheim-vliegtuigen verschenen, naar het schijnt om torpedoboot jagers der Britschh marine, die kort waarop aankwa men en het wrak ramden, de plaats te wij zen. Ofschoon een vijandelijk vliegtuig nog een kwartier cirkelde boven het gebied, waai de rubberboot voer, bleef de bemanning voor de F.ngelschen verborgen en kon na boven- menschelijke inspanning en na een strijd van 23 uur met wind en golven bij de Kanaal eilanden gelukkjg weer aan land komen. Deze daad vormt, naar van Duitsche zijde wordt vastgesteld, opnieuw een schakel in den langen keten der F.ngelsehe vergrijpen tegen alle regels der internationale volken rechten. Duitschland neemt er met afschuw kennis van, doch zal ze niet vergeten. DINSDAG 16 Juli 1940. Jaarsveld 414.4 m. AVKO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.0011.20 Huishoudelijke wenken. 12.15 AVRO-dansorkest. 150. Onbewust van het feit, dat Ahtca het ge sprek afluisterde, ging Dr. Wong voort zijn zogenaamde verraderlijke houding tegen over zijn vrienden te verklaren. „Als je even terugdenkt, Janette, zul je zien, dat alles wat ik deed in het belang was van jou, Tar- zan en Perry, al scheen het ook andersom", „Maar waarom hebt U er dan voor gezorgd, dat Ahtea mij tot haar slavin heeft gemaakt en mfj beschikbaar stelde als prijs voor den overwinnaar van den strijd tussen Tarzan en Mungo?" „Ik deed beide voorstellen, toen Ahtea van plan was je te doden. En ik wist, dat als Tarzan voor jou vocht, het gevecht zoveel heviger zou zijn." Ingehouden pret lichtte in de ogen van den Oosterling. „Ik zag onmiddellijk, dat Tarzan een man van de daad was eerlijk, dapper. Ik begreep, dat het verstandig was enkele van mijn tactische methoden te volgen bij zijn onloochenbare talenten. En die combinatie heeft ons allen gered." Opeens klonken er voetstappen ach ter hen. Het \yas Ahtea! „Zo, Wong Tai, mijn wijze raadgevër!" verklaarde de koningin koud, „je denkt, dat je veilig bent. Zeker! Over enkele minuten zul je veilig zjjn jjj en het meisje Janette veilig in de gloeien de armen van Pantu, den God van het vuur!" 12.45 Berichten ANP, event. gr.muziek. I.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.00 Concertgebouw-orkest (opn.). 3.00 Zang, piano en declamatie. 4.10 Gramofoonmuziek. 5.00 De vroolijke Vijf. 5.30 De Romancers en soliste. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.35 Cyclus „Nederlands provincieschoon" (met reportages). 8.00 Berichten ANP. 8.15'Koor, solisten en orkest (8.358.50 Gramofoonmuziek •9.00 AVRO-Musette-ensemble en solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. Kootwijk 1875 m. NCRV-uit zending. 11.15—11.30 n.m. Be richten. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Schriftlezing, medidatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten Vlaamsch. 9.45 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. II.15 Berichten Engelsch. 11.30 Berichten Vlaamsch. 11.45 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Berichten ANP. 1.00-Jac. Stoffcr's sextet (1.452.00 gramo foonmuziek. 2002.15 Berichten Duitsch). Doch Lupu onderbrak hem heftig: „Dat vooral niet! Stassy zou uit het raam springen, wanneer zij hoorde, dat iemand ook maar iets over haar gevoelens aan Joe had verraden. Toen ik haar eens op den man af zei, dat zij op Golden verliefd was, heeft zij zich zoo opgewonden, dat ik haar nauwelijks nog kon kalmeeren en sedert dien heb ik er maar niet meer over gesproken. Neen mijn beste Plack, dit is een heel moeilijk en ernstig geval van beschaamde en terughoudende liefde. En dat maakt ons samenleven zoo moeilijk. Want Golden denkt over niets anders en spreekt over niets anders dan zijn doch tertje. In het begin heeft hij ons van 's mor gens tot 's avonds verteld hoe goed, hoe mooi en hoe lief Edith en Zephora wel waren. Ik heb hem tenslotte verzocht, daarover te zwij gen, omdat ik zag hoe Stassy er onder leed. En u ziet, hoe het tegenwoordig met ons gaat. Niemand zegt meer een woord en daar bij vergaat elk van ons van innerlijke onrust." „Weet jullie dan tenminste waar Henry Eagle en Golden's dochter zitten?" „Ik heb alles gedaan wat in mijn vermogen stond om daarachter te komen, verzekerde Lupu, „maar tot nu toe weten wij niets anders dan dat Henry zich van al zijn loopende con tracten vrij gemaakt heeft, omdat hij niet meer wil optreden en zich in het privé-leven terug wil trekken. Maar niemand kan zeggen, waar. Misschien weet de oude Bolansky in Kopenhagen het; maar daar komen we dan toch ook niet verder mee want hij verraadt het niet. 'Hij heeft op al onze vragen het zelfde geantwoord: Edith is begraven in Hon duras en hij weet niet waar Eagle en Zephora op het oogenblik wonen." ..Maar waarom," begon Plack weer, „wil jullie je niet aan je Engelsche contracten houden?" „Omdat wij in beweging moeten blijven, on ophoudelijk! Wij moeten steeds weer i.i een andere stad zijn, heelemaal niet tot rust kun nen komen, geen t(jd hebben om na te den ken... Stelt u zoo'n tournee voor ons samen Plack! Dan^haal ik mijn twee patiënten er misschien doorheen. Maar anders zie ik de zaak zwaar in en voorspel ik u, dat ons werk en ons nummer het niet lang meer maken zullen, en is dat niet het ergste wat een artist kan overkomen?" Plack deed zijn best en had „De Wonderlijke Hoedendoos" na korten tjjd het beste Ameri- kaansche engagement bezorgd, dat in dien tijd bestond, namelijk de Keith-Tournée. Ge durende vijftig weken moesten de artisten in ongeveer honderd variété's optreden, die aan de Keithtrust behoorden, en hadden dage- lijksch twee, 's Zaterdags en 's Zondags drie voorstellingen. De volgorde der steden, de reis, het oponthoud, de hotels, het werk, de aansluiting dat alles was door de onder neming op grond van haar lange en veelvul dige ervaring zeer nauwkeurig berekend en georganiseerd en elk artist kreeg tegeljjk met zijn contract een gedrukt dienstvoorschrift. Vanaf het oogenblik. dat hij in Amerika aan kwam, behoefde hij niets anders te doen dan zich strikt aan zijn tabel te houden, dan ging alles vanzelf op zijn vijftig-weken-reis. Maar wee degene, die ook maar een en kele maal op eigen gelegenheid handelde! Hjj werd zonder termijn ontslagen en zijn heele engagement was naar de maan. De „Hoedendoos" had totnutoe In Europa steeds rustig gewerkt, dat wil zeggen haar nummer zóó gespeeld als het 't beste tot zijn recht kon komen en daarvoor waren twaalf tot vijftien minuten noodig geweest. Maar voor de Keith-tournée mocht het num mer maar acht minuten duren en zoo moes ten Stassy. Lupu en Golden gedurende hun overtocht dagelijks oefenen om het nieuwe tempo aan te leeren. En het gelukte! Het dubuut in het Palace Theatre te New York werd een succes. De drie artisten zelf hoorden het pas van den regisseur, die hun toeriep, toen zjj van het tooneel terugkwamen. Zij hadden tijdens hun optreden niets van het publiek gemerkt; plotseling stonden ze op het voortooneel, speelden hun nummer in razend tempo, hoor den de muziek, bedankten voor het applaus en moesten toen vlug tusschen de coulissen verdwijnen omdat er alweer een gordijn op ging en een groot ballet op het tooneel stond. Of het applaus, dat zij uit de verte verna men, hen nog gold of reeds voor het volgend nummer bedoeld was, konden zjj niet meer uitmaken. Lupu had nu inderdaad verkregen ,wat hij gewenscht had: een tournée waarbij geen tijd overbleef om tot bezinning te komen. Het drietal joeg van de eene stad naar de andere, van de eene garderobe, het eene po dium naar het andere. Tusschen de voorstel lingen konden zij het theater slechts voor korten tijd verlaten, haast om den anderen nacht moesten zij op reis, tot een uur of 12 sliepen zij meestal en aan training viel niet te denken. Van de steden zagen zjj natuur lek ook niets. Hun heele tijd, hun heele per soon werd door de Keithrust opgeëischt. Op zulk een tournée waarbij men voortdurend op de planken stond en een zeer hooge gage verdiende, kon men inderdaad een vermogen bijeen spelen; maar wie geen sterke zenuwen had, hield het tempo niet uit. Doch het drietal van de „Hoedendoos" scheen over die ijzeren zenuwen te beschik ken. Zij waren geheel gemechaniseerd, zoo- 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten Engelsch. 3.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 4.25 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Arnhemsche Orkestvereeniging en gra mofoonmuziek. 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 RVU: Psychologische lezing. 7.00 Berichten. 7.05 Arnhemsche Orkestver. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Berichten Vlaamsch. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten Engelsch. 9.30 Gewijde muziek (opn.). 9.45 Berichten Vlaamsch. 10.00 Berichten Duitsch. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. 11.15—11.30 Berichten. wel in hun reizen als hun werk en hun le venshouding; de managers bewonderden hen. Die „Hoedendoos" was werkelijk een num mer, dat afliep zoo precies als een uurwerk. Een uitstekend nummer! Haar groote kracht berustte enkel en alleen op de fijne organisatie van het samenspel en Lupu had groot gelijk, toen hij op zekeren dag tot zijn partners zei: „Wanneer een van ons drieën ooit een ongeluk zou krijgen, dan is het uit met de andere twee!" In de twaalfde stad, het was New Orleans in Louisiana bemerkte Stassy dat er een gewetenlooze reclame met haar werd ge maakt. De kranten brachten een' sensatie artikel door de Keithtrust gelanceerd, en waarna rondom een foto van 't mooie jonge meisje fantastische verhalen vermeld ston den over millionnairs en andere heeren, die aan een ongelukkige liefde voor de beroemde artiste leden. Woedend beklaagde zij zich bij den directeur van het Orpheum; maar deze wees haar schouderophalend op 5 26 van het contract, waarin vervat stond, dat Kelth' zich elk soort reclame voorbehield voor de door hem verplichte nummers. In de volgende weken werd deze reclame met Stassy's schoonheid nog ergerlijker. Wanneer zij op een station aankwam ston den daar een paar dozijn heeren met bloemen op haar te wachten, of er had in een hotel te harer eere een feestelijke lunch plaats comedies, die Stassy verafschuwde, maar die zij zich niettemin moest laten welgevallen. Overigens duurde de narigheid ook nooit lang; zoodra de fotografen geknipt en de reporters hun informaties hadden aangetee- kend, mocht de „gevierde schoonheid" zich terugtrekken. In het vervolg lagen er, wanneer de „Hoe dendoos" arriveerde,doorgaans al brieven in Stassy's garderobe te wachten. Zij kwamen van mannen, die haar foto in de kranten hadden zien staan en die haar verzochten om kennis met haar te mogen maken. Zij ver scheurde deze aanvragen meestal dadelijk of las ze niet eens en gaf ze aan haar broer, maar beantwoordde ze nooit. Een paar maal liet Lupu in de garderobe, die hij tezamen met zijn partner Golden had] zulke huldigingsbrieven aan Joe zien. Die bladerde er eens in en zei toen: „Geen won der, Stas^ is toch ook een erg knap meisje!" Popescu bracht dit bij gelegenheid aan zijn zuster over. N'orrff vervolgd,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3