in Naar eenheid de sport Kampioenschap van Nederland Verdiende zege van Heracles Aantrekkelijke strijd tusschen Juliana - G*V* A*V* Naar één gymnastiek- organisatie W- waard I-B.K.C. 12-1 Feijenoord - Hermes DVS 9-2 Duitschland Roemenië 9-3 9qmricUljUe& Wedstrijden te W. waard Nieuw Duitsch record AMdieb WieJUmJtw% De a-s* baankampioen- schappen van Nederland 'ii Hnlvc Lucifer.... ükii Uitstekend spel van Van der Veen. Ideaal voetbalweer voor dezen tijd van het jaar begunstigde gistermiddag den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland tusschen Blauw Wit en Heracles, welke in het Olym pisch Stadion voor een behoorlijke belangstel ling werd gespeeld. De Almeloërs hebben de lange reis met de vele supporters niet vergeefs gemaakt. Een kleine, doch volkomen verdiende overwinning, de eerste in deze kampioens competitie, werd in de wacht gesleept. Dit succes hebben de Almeloërs voor het grootste gedeelte wel te danken aan het prachtige werk van Van der Veen, die ge durende den geheelen wedstrijd vooral zijn aanvalslinie uitstekend leidde. De elftallen verschenen vrijwel volledig in het veld. Het spelgehalte was over het alge meen vrij middelmatig, alhoewel door ver schillende aantrekkelijke momentendeze wed strijd geheel aan het gestelde doel beantwoord de. Bij Blauw Wit was het vooral Westphal, die bijzonder goed werk verrichtte, doch later geblesseerd raakte en het laatste kwartier van den wedstrijd het veld verliet. De wedstrijd. Het eerste gedeelte, van deze ontmoeting, bracht reeds terstond eenige gevaarlijke door braken van de gasten, die evenwel strandden op Wilders en Slot en in laatste instantie op Ferwerda. Bij een van deze aanvallen trachtte Dirckninck het leder in het Amsterdamsche doel te loopen, doch Ferwerda wierp zich ener giek op den bal en voorkwam daarbij een vrij wel zeker doelpunt. Een hard schot van Jaarsma belandde kort daarop in de veilige handen van Ferwerda. Aan den anderen kant zat de Blauw Wit aan val ook niet stil. Een voorzet van Geluk bracht den bal in de nabijheid van het Heracles doel, waar Westphal gereed stond en inkopte. Keeper Kruiswijk voorkwam evenwel -dit doel punt. Bij een doorbraak van Van Nol werd deze tegen den grond gewerkt, doch al gebeurde dit binnen het strafschopgebied, de scheids rechter achtte geen termen aanwezig om in te grijpen. Opnieuw kwam de Blauw Wit aan val opzetten. Keeper Kruiswijk liep gevaarlijk uit zijn doel, waardoor Westphal bij een schot van Van Driel, toen de bal tegen den doelpaal terugstuitte, scoorde (10). Nauwelijks was de strijd hervat, of een fout van Entjes werd onmiddellijk afgestraft, waar bij Westphal onhoudbaar voor keeper Kruis wijk scoorde (2—0). Het ging er slecht uit zien voor de gasten, die dat blijkbaar inzagen en nu wat flinker aanpakten. Het was vooral v. d. Veen, die hierna uitstekend werk ver richtte en de Heracles aanval als het ware tot den aanval dwong, steeds opnieuw goede passes gevend, hetzij naar de vleugels, hetzij naar den middenvoor Veldhuis, die de Amsterdam sche verdediging voor moeilijke problemen stelde. Na een doorbraak van v. d. Veen, waarbij hij de rechtervleugel aan het werk zette, for ceerde Krabshuis een corner, deze werd uit stekend door hem genomen, waarbij v. d. Veen, die zich goed had opgesteld onhoudbaar voor keeper Ferwerda scoorde (21). In de tweede helft wierp Blauw Wit zich energiek op den aanval, waarbij het er slecht uitzag voor de gasten. Met moeite hield men stand, dank zij het onproductieve, korte spel van de aanvallers. Het gelukte na ongeveer een kwartier aan de gasten het spel wederom naar de andere helft te verplaatsen, waarna goed samenspel tusschen v. d. Veen en Veldhuis, tenslotte tot resultaat had, dat de laatste speler na een goede doorbraak door de geheele Blauw Wit- verdediging heen, den gelijkmaker scoorde (2—2). Nu de gasten het zoo ver hadden weten te brengen, kwam het enthousiasme hen nog te hulp. Aanval op aanval werd ondernomen, waarbij het spel goed open werd gehouden en speciaal geconcentreerd op den middenvoor Veldhuis. Het was dan ook deze speler, die vrij spoedig opnieuw wist door te breken en een voorzet van Krabshuis uitstekend benutte (23). Nog was het overwicht der gasten niet ge broken. Opnieuw verschenen zij \jor het Am sterdamsche doel, waar Krabshuis een door braak forceerde en met een fraaie voorzet Jaarsma in de gelegenheid stelde het vierde doelpunt te scoren. (24) Westphal bleek een blessure te hebben op- geloopen, en verliet het veld. Hij werd ver vangen door v. Deenen, die in de laatste mi nuten de achterstand met een goed doelpunt wist te verkleinen. Hoewel Blauw Wit nu alles op alles zette om nog een gelijk spel te ver krijgen, gelukte dit niet. Gel(jk spel (22). De verwachting, dat Juliana na de 43 overwinning op GVAV te Groningen, dit maal op eigen terrein een gemakkelijke winst zou halen, is niet bewaarheid. In tegendeel, na een aantrekkelijken strijd hebben de Zuidelijke kampioenen met de grootste inspanning een gelijk spel kun nen bemachtigen, waarmee zij zeer zeker tevreden kunnen zijn. De eerste helft ging het initiatief het meest uit van de Groningers. Zij slaagden er in de tactiek van Juliana, om de tegenpartij direct in het begin te overrompelen, den kop in te drukken. Wel kreeg de Groningsche verdedi ging in het begin veel moeilijk werk te ver richten, maar doelman Haan stopte vele scho ten op goede wijze. Nadat het Jiüiana-offensief tot staan ge bracht was namen de Groningers het spel in handen. Technisch en tactisch waren zij be slist beter dan de thuisclub, vooral Bonsema gaf weer tal van goede passes aan zjn mede spelers. Na 14 minuten werd het betere spel bekroond met eefi goed doelpunt van Haze- veld Jr. (01). Dat het Groningsche overwicht, behalve nog een doelpunt van Pais uit een voorzet van Jeltema in de 29ste minuut, niet meer oplever de was voornamelijk te wijten aan het zwakke spel van Pais en Jeltema, de vervangers van Van Meel en Hazeveld Sr. Al het goede werk van Bonsema als verbindingsspeler ging ver loren door het slechte schieten van de overige voorhoedespelers. In tegenstelling met Bonsema speelden de binnenspelers van Juliana te veel op één lijn met den middenvoor en buitenspelers. Boven dien steunde de middenlinie onvoldoende, zoo dat er voortdurend gapingen in het Juliana- elftal ontstonden. De Groningsche achterhoede kon het werk dan ook in de eerste helft ge makkelijk af, ook al, doordat de middenlinie haar hierbij goed steunde. Wanneer Juliana in deze periode werkelijk gevaarlijk werd kwam dit alleen van J. Von- denhoff, die met zijn snelle rushes zijn mede spelers enkele prachtige kansen gaf, waarvan zij geen gebruik maakten. In de tweede helft speelde de thuisclub direct aanmerkelijk beter dan voor de rust. De Groningers bleven de situatie niet meer meester en eerst was het W. Vondenhoff, die den achterstand met een schot van verren af stand verkleinde en daarna bracht Vroomen de partijen op gelijken voet na 20 minuten spelen. Er ontwikkelde zich toen een feilen strijd om de leiding. GVAV herstelde zich van de inzinking en vertoonde het beste voetbal. Door goed spel van Fohler kregen de Groningers echter geen kans om doelpunten te maken. Na een uiterst spannend laatste kwartier, waarin de beide doelverdedigers om beurten enkele moeilijke schoten te verwerken kre gen, kwam het einde van dezen strijd met een verdeeling der punten. De stand van de competitie om het Kam pioenschap van Nederland is thans: Feijenoord Juliana Blauw Wit Heracles G.V.A.V. 13—4 11—13 9—9 8—10 6—11 Deze, drukbezochte, wedstrijd eindigde in een verdiende overwinning voor de roodbroe- ken; ze waren doortastender en slaagden er daardoor meer in de verdediging van BKC, die niet op haar sterkst uitkwam, te verschalken. Het was een mooie, spannende wedstrijd, vol met emotioneele momenten aan beide zijden ontsnapten de doelen soms wonderbaarlijk aan een doorboring. Reeds na 2 minuten spelen wist K. Oost indiër met een mooien kopbal uit een voorzet van M. Jansen, de leiding aan Wieringerwaard te geven (10). Even later werd, na een cor ner, net tegen de doellat geschoten. Wieringerwaard was meer in het offensief, toch leverden de aanvallen der gasten soms ook gevaarlijke situaties voor het W. waard- doel op. Wij zagen eenmaal Mereboer net naast het, door den doelman verlaten, doel schieten, toen de B.K.C.-aanhang reeds juichte. Toch was de stand spoedig gelijk, toen n.1. Jn. de Schipper, met een harden kopbal, uit een voorzet van rechts, wist te scoren (11). Wieringerwaard meende er nu een schepje op te moeten leggen; een paar maal kroop het B.K.C.-doel door het oog van de naald paal en lat brachten redding toen Prins reeds ge slagen was. Met rust was de stand gelijk (11). Eén minuut na de hervatting wist K. Oost indiër, toen Prins niet voldoende reageerde op een ver schot, te scoren (21). Even later wist hij een hoog schot net over de lat te tippen. Het spel werd nu aan beide zijden emotio neel; het werd een fraai, vlug spel met vele spannende momenten, zonder dat één der kee pers kon worden gepasseerd. Het einde bracht de overwinning voor Wie ringerwaard. De stand ia thans: Oudesluis B.K.C. Wieringerwaard Schagen Succes De Zaterdag voor afdeeling 2 van den K.N.V.B. gespeelde competitiewedstrijd Feijen oordHermes DVS indigde in een 92 over winning voor de Rotterdammers. De rust stand was 42. De jaarlijksche Midden-Limburgsche Paardenfokdag te Roermond kon zich in een groote be langstelling verheugen. Een overzicht tijdens de keuring De landenwedstrijd tusschen Duitschland en Roemenië, welke te Frankfort voor ruim 40.000 toeschouwers werd gespeeld, leverde een 93 overwinning op voor de Duitschers. De stand bij de rust was 40 voor Duitsch land. Het streven, dat allerwege bestaat om te komen naar een Nationale Sportorganisatie, bracht een redacteur van het A.N.P. opnieuw in contact met Jhr. Mr. C. J. A. de RanitZ, den secretaris-generaal van de Nationale Stichting ter bevordering van de Lichamelijke Opvoeding, welke stichting verleden jaar door het rijkscollege voor lichamelijke opvoe ding in het leven werd geroepen. Reeds langen tijd bestond een ernstig stre ven zoo deelde dé heer Ranitz mede niet alleen bij de officieele instanties, doch ook bij de sportbonden om tot een inniger onderlinge samenwerking te komen, waardoor men het nationale sportbelang beter zou kunnen dienen. De eerste stoot werd gegeven door den se cretaris-generaal op het departement van sociale zaken, Prof. Dr. G. A. van Poelje. Wij kunnen met vertrouwen in de geschie denis van ons nationale sportleven de toekomst onder de oogen zien, daar aangenomen kan worden, dat de komende fusie of hoe men het dan ook noemen wil, aan vele reeds lang be staande ongewenschte toestanden voor goed een einde zal maken. De prettigste noot in dit alles in ongetwijfeld de wijze, waarop deze verniewing, zooals men het ook zou kunnen noemen, thans plaats vindt. De uitvoering berust immers in handen van de sportbonden zelf, zij hebben 't initiatief voor zoover niet reeds zelf genomen, dank baar en geïnteresseerd overgenomen, zoodat van overheidswege voorloopig geen bepaalde stappen te verwachten zijn. Dit sluit evenwel niet uit, dat als mocht blijken, dat de bonden niet berekend zijn voor de uitvoering der ge- wenschte hernieuwing of andere factoren er toe leiden, dat een redelijke en gewenschte oplossing van dit thans dringende vraagstuk dreigt te mislukken, dat de overheidsinstan ties zich dan verplicht zullen achten dusdanige ingrijpende maatregelen te treffen, welke zij noodzakelijk achten om het voor oogen gestel de doel te bereiken. De overheid zal bewijzen, dat het haar ernst is met de lichamelijke opvoeding van ons volk. Daardoor zal zij meer bereid zijn dan ooit te voren om de sportbeoefening zoo krachtig mogelijk te steunen. Op de vraag of het in de bedoeling ligt van de stichting, de sport in het algemeen ook op te nemen als onderdeel van de lichamelijke opvoeding bij het onderwijs, deelde de heer de Ranitz mede, dat het rijkscollege zich hier over in dit opzicht nog niet had uitgesproken. De kwestie, die u hier aanroert, aldus ver volgde hij is zelfs voor het college geheel nieuw. Persoonlijk zie ik met u zeer zeker de waarde in van een goed onderricht van de voornaamste takken van sport, zooals voetbal, Het nieuwe Rijksveer te Arnhem, dat de gemeente-pont vervangt, is in gebruik genomen. Het bestaat uit twee gekoppelde elevatorbakken, waarover een breed dek is gelegd korfbal, handbal, hockey en tal van andere. Dat dit niet in strijd is met de wettelijke regeling, kan men lezen in het K.B. van 1 Augustus 1924, Staatsblad no. 397, onder de vereischten voor het behalen van de akte S voor onderwijzers bij het lager onderwijs, waardoor zij de bevoegdheid krijgen les te geven in de lichamelijke opvoeding. In deze eischen vindt men o.a. aangegeven de kennis van de voornaamste terrein- en zaalspelen. Naar wij vernemen worden, a.s. Zondag te Wieringerwaard athletiekwedstrijden gehou den. De volgende nummers staan op het pro gramma: Heeren: 100 meter (ook junioren). 400 meter. 1500 meter. Hoogspringen met aanloop (ook junioren). Verspringen met aanloop (ook junioren). Hink-Stap-Sprong. Kogelstooten. Zweedsche estafette. 4 X 100 meter. Dames: 100 m hardloopen. 80 m hardloopen (ook juniores). Hoogspringen met aanloop (ook juniores). Verspringen met aanloop (ook juniores). Kogelstooten. Verspringen. Balverwerpen. Ralay. Estafette. Max Syring liep gisteren de 10.000 meter in den nieuwen recordtijd van 30 min. 6.8 sec. Hij verbeterde hierbij zijn oude record, dat in 1936 tot stand kwam, toen hij dezen afstand liep in 30 min. 40 sec. Bij het behalen van het nieuwe record werden de volgende tusschen- tijden genoteerd: 5000 meter in 14 min. 58 sec. en de 7500 meter in 22 min. en 34.6 sec. Algeheele medewerking. Op uitnoodiging van de Nationale Stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding heeft Zaterdag in het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een vergade ring plaats gehad van vertegenwoordigers van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Ver bond, de R.K. Nationale Gymnastiek Federa tie, het Christelijk Gymnastiek Verbond en den Nederlandschen Arbeiders Sportbond. Op initiatief van den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departe ment van onderwijs, kunsten en Weten schappen, heeft de voorzitter der stich ting, Mr. J. J. p. c. van Kuyk, de wen- schelijkheid betuigd om ten aanzien van de onderscheidene takken van sport en lichamelijke oefening, tot eenheid te komen. De vergadering heeft zich, op grond van het vorenstaande met algemeene stemmen ver- eenigd met de volgende resolutie: De vertegenwoordigers van: 1. Het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond, 2o u8, Nationale Gymnastiek Federatie 3. het Christelijk Gymnastiek Verbond 4. den Nederlandschen Arbeiders Sportbond op 12 Juli op initiatief van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en op uitnoodiging van de nationale stich ting tot bevordering van de lichamelijke op voeding in vergadering bijeen 1«nd® van de noodzakelijkheid, dat het Nederlandsche volk, met behoud van eigen volkskarakter en met eerbiediging van Jfl r overtuiging op confesrioneel en staatkundig gebied, in al zijn geledingen gebracht worde tot een nationale eenheid ter gezamenlijke behartiging van alle volksbelang gen, bereid om naar deze eenheid te streven, in het bijzonder op het gebied der gymnastiek, als zijnde een belangrijk middel tot de lichame lijke vorming van het Nederlandsche volk, overwegende, dat deze eenheid het beste be reikt kan worden door aaneensluiting der be staande gymnastiek-organisaties in één cen traal verband, besluiten: 1°. te bevorderen, dat vertegenwoordigers van de besturen der voornoemde organisaties op 20 Juli a.s. opnieuw tezamen zullen komen, teneinde de middelen te overwegen om tot een eenheid, als hiervoor genoemd, te komen, 2°. aan een raad van voorbereiding, be staande uit' efen vertegenwoordiger van elk der genoemde organisaties onder voorzitterschap van Mr. J. J. P. C. van Kuyk, voorzitter van de nationale stich ting tot bevordering van de 'lichamelijke op voeding, met toevoeging van den secretaris dezer stichting en van de secretarissen der organisaties, op te dragen voor 31 Juli a.s, een uitgewerkt voorstel te formuleeren en aan de onderscheidene besturen ter overweging voor te leggen, 3°. te bevorderen, dat voornoemde organi saties op korten termijn zullen beslissen over de vorming van een centrale eenheid, zooals die door de onder 1°. bedoelde, op 20 Juli» houden besturenvergaderingen, zal worto voorgesteld. Bij de hierbovenbedoelde aaneensluiting gel dén de volgende grondslagen, maatregelen, enz.: 1. de grondslagen zijn nationaal, met be houd van geestelijke vrijheid; 2. de fuseerendé organisaties stellen de nieuwe organisatie primair in dienst der volks opvoeding, 3. de samensmelting moet een blijvend karakter dragen; 4. samensmelting mag niet het karakter aanemen van usurpatie door de sterkste orga nisatie; 5. aansluiting der nieuwe organisatie bij de ..nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding" is verplicht. Programma van drie dagen in het Olympisch Stadion. Naar wij vernemen vinden de wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland, ver deeld over drie dagen, Zaterdag 20, Zondag 21 en Donderdag 25 Juli a.s. op de Stadion wielerbaan te Amsterdam plaats. Op het programma staat het kampioen schap sprint voor drie categorieën, n.1. voor amateurs, onafhankelijken en professionals. De winnaars der categorieën rijden in matches a deux een finale om het sprintkampioenschap van Nederland. Sprintkampioen 1939 b(j de amateurs was, zooals bekend, Derksen, bij de onafhankelijken Van dér Linden en bij de be roepsrenners Van Vliet. Algemeen kampioen was Van Vliet. In de tweede plaats wordt uitgeschreven het kampioenschap van Neder land over 100 km met motorgangmaking, dat zal worden gereden in een rit met slechts een voorrit, over denzelfden afstand. Stayerskampioen 1939 was Wals Tenslotte zal het kampioenschap achtervolging over 5 km plaats vinden in ritten van twee renners. De bepaling is evenwel gemaakt, dat de be roepsrijders slechts kunnen inschrijven of voor de sprint öf voor de achtervolging en dus niet voor beide nummers. Kampioen in het num mer achtervolging 1939 werd Klink. U al méér dan genoeg om een héél boschin een half uur in lichterlaaie te doen komen I Rookt niet in bosch of Hei!

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4