De Baltische staten bij RUSLAND ren naar de Oostmark DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER MAA Saneering van het Nederlandsche socialisme ROST VAN TONNINGEN COMMISSARIS ENGELAND Dr olievoorziening van Directeur van „De Arbeiderspers'' overleden KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 8982 ^Vaa^oDl is de S.D.A.P onder curateele? Oostzeestaten roepen zich uit tot Sovjet republiek Oorlogsgeweldschade Salaris alleen na slagen LDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-MJ) Hollandi NoordeikwuiUer N.V. te Den Helder Koos Vortink gaat Leiding van S.D.A.P., Commu nistische en revolutionnair socia listische partij naar huis gezon den. WAARBORGEN VOOR VRIJE ONTPLOOL ING VAN DE GEZONDE KRACHTEN IN DE ARBEIDERSBEVOLKING! Do volgende officieele verklaring is Za terdag op de pcrsafdeeling van het rijkscom missariaat afgelegd: Daar de in Nederland bestaande marxis tische partijen in haar leiding op grond van haar klassenstrijdmentaliteit, van haar in ternationale verbindingen en beinvloeding door onder leiding van Franschen en En- gelschen staande internationalen alsmede van de steeds systematisch door haar ge voerde hetze tegen het naburige Duitsche rijk en het nationaal-soeoalisme geenerlei waarborg bieden, dat de gewenschte Duitsch Nederlandsche samenwerking op de gebie den van den wederopbouw, van de werk loosheidsbestrijding en van de opheffing van de sociale positie van de breede lagen der Nederlandsche bevolking, in het bijzon der van de arbeiders, kan worden verwerke lijkt» is een regelend ingrijpen, dat dezen on gezonden toestand opheft, niet langer te ver mijden geweest. De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft dan ook verordend, dat de sociaal-demo cratische arbeiderspartij (S.D.A.P.) de revolutionnair-socialistische ar beiderspartij (R.S.A.P.) en de com munistische partij Nederland (C.P. N.l onder de uitsluitende leiding en het beheer van een commissaris w-orden gesteld. Op dezen commis saris gaan terstond alle rechten en volmachtend van de leiding zonder onderscheid of het gaat over afzon derlijke personen of colleges van personen, over. Hij is gerechtigd alle vereischte maatregelen van organi- satorischen, personeelen of finail- cieelen aard te treffen. Tot commissaris met den boven- omschreven bevoegdheidskring is mr. Rost van Tonningen benoemd. Hij heeft de hem overgedragen be- voegdheden op zich genomen. LEIDING UIT EIGEN TEN. KRACH- Een van de belangrijkste taken van dezen commissaris zal het zijn, de sociale waar den en instellingen, die in de verschillende organisaties van de S.D.A.P. voorhanden zijn, voor de leden te behouden en boven dien onder gebruikmaking van de zich thans voordoende nieuwe mogelijkheden nog aan zienlijk uit te breiden. In den loop van deze inwendige sanee ring en versterking zal aan de arbeiders de gelegenheid worden geboden, zich uit eigen krachten een nieuwe leiding te geven, welke de groote idealen en doeleinden, van welke de pioniers van het Nederlandsche socialis me vervuld waren, welker verwezenlijking echter door de internationale verwaterinq en iassenvreemde beïnvloeding van de sociaal democratische partijen sterk werd bena deeld, in vollen omvang zal kunnen verwer kelijken. Dit saneeringsproces moet door geschikte maatregelen van den commissaris tegen iederen reactionnairen aanval van buiten af beschermd worden. Reeds jarenlang Duitsch-vijandig gezind. NOG TIJDENS DEN OORLOG TEGEN DUITSCHLAND GEAGEERD. Van bevoegde zijde vernemen wij bijzon derheden omtrent de overwegingen, welke tot den maatregel tegen de vroegere leiding van de socialistische partijen hebben ge voerd. De internationale verbindingen, aldus Rost van Tonningen komt. onze- zegsman, van deze partijen met de internationalen, waren bekend. Deze inter nationalen, welke veelal sterk onder Fran schen en Engelschcn invloed hebben ge staan, waren het Duitsche nationaal-socia- lisme vijandig gezind. In het bijzonder echter heeft het aan Duitsche zijde kwaad bloed ge- zet, dat de Nederlandsche socialis tische partijen er niet toe hebben kunnen besluiten deze verbindingen met de internationalen te verbre ken of althans tijdelijk los te laten, toen in Augustus 1939 de oorlog uit brak. Door besprekingen met de internationalen, vooral de vertegen woordiging van de S.D.A.P. bij het congres van de S.A.J. te Parijs, wa ren geschikt om de Nederlanders te betrekken in een on-neutrale. anti- Duitsche strooming. De kritiek, wel ke hiertegen hier te lande is geuit, heeft in den boezem der S.D.A.P. geen weerklank gevonden. Een tweede reden voor den thans genomen maatregel is de systematische anti-Duitsche hetze, welke in die kringen is gevoerd. Deze hetze dateert niet van het begin van dezen corlog: toen is zij integendeel onder aan drang van de regeering verminderd. De het ze is sinds jaren stelselmatig gevoerd. Men kan zeggen, dat de betrokken partijen sinds 1933 in openlijke vijandschap tot Duitscbland stonden. In de derde plaats was de leiding der par tijen sterk doortrokken van Joodsche elemen ten, die daar een veel grootere rol speelden, dan door het percentage van de aangesloten Joodsche arbeiders werd gerechtvaardigd. Een en ander is reden geweest om de par tijen onder het bewind van een commissaris te stellen. Opgemerkt dient te worden, dat zij niet ontbonden zijn, maar zich metterijd zelf een nieuwe leiding zullen kunnen geven. Een hartelijk vaarwel. Zaterdag en naar de Ostmark vertrokken, waarbij Zondag zijn uit Den Haag en Rotterdam de eerite treinen met Nederlandsche kinderen te Rotterdam de Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart de vertrekkenden persoonlijk uitgeleide deed. Een laatste groet uit het coupéraam De militaire deskundige van de „New York Post" Fletcher Pratt heeft een arti kel geschreven over den olie-invoer van Engeland. Hij is van iaeening, dat door de activiteit van Italië in de Middellandsche Zee den voor Engeland noodzakelijken olie toevoer zeer sterk wordt belemmerd, daar Engeland het grootste gedeelte van de pe troleum uit Mesopotamië via de Middel landsche Zee betrekt. Deze waterweg is echter thans voor de Briischo tanksche pen nauwelijks meer te bevaren. Engeland moet derhalve de olie uit Mesopotamië om Afrika heen vervoeren. Deze weg is zes maal zoo lang en daarom heeft Engeland om den olietoevoer op het vroegere peil te handhaven, minstens zesmaal zooveel tankschepen noodig. Over zoon aantal tankschepen beschikt Engeland echter niet meer. Pratt is van meening. dat h'et acute ge brek aan olie. waardoor Engeland getroffen wordt, een niet te onderschatten gevaar voor het eilandenrijk beteekent. In de drie Baltisohe landen, Littauen, Estland en Lettland zijn gisteren op het zelfde tijdstip de nieuw gekozen volksver tegenwoordigers bijeen gekomen om be slissende maatregelen voor hun landen te treffen. Te Kaunas is de vergadering van het nieuwe Littausche parlement om 12 uur in hel Staatstheater geopend. Aanwezig hierbij waren de leden der regeering. hoo- ge vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie met den plaatsvervangenden volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Dekano- sow aan het hoofd, het diplomatieke corps en talrijke genoodigden. In een rede. welke een uur duurde, heeft minister-president Paleskis, die evens de functies van staats president uitoefent een terugblik gegeven op de afgeloopen 20 jaar- waarin Littauen onafhankelijk is geweest. In aansluiting hierop ontwierp hij een beeld van de acti viteit der nieuwe regeering. Met het vroege re regime rekende hij af in scherpe bewoor dingen en hij wees op de noodzakelijkheid een nieuwe grondwet aan te nemen en wel de democratische grondwet van de Sovjet- Unie. De plaatsvervangende minister-presi dent. de minister van buitenlandsche za ken. Kreve-Mickevicius verklaarde, dat de regeerinc: aftrad. De Sejm sprak daarop ech ter in de regeering haat: vertrouwen uit en verzocht haar in functie te blijven totdat op grond van de nieuwe wetgeving een nieuwe regeering zal zijn gevormd. Nadat de for maliteiten waren vervuld werd de ageude opgesteld. Hierop werden de volgende pun ten geplaatst: L het aannemen van een nieuwe grond wet; 2. het toetreden tot de Sovjet-Unie; 3. de regeling van het agrarische vraag stuk; 4. de onteigening van groote banken en fabrieken. Nadat deze agenda was aangenomen werd de vergadering verdaagd voor een rustpoos. Nadat de vergadering van de Sejm weer was geopend, heeft de minister van bin- nenland-sche zaken. Gidvila een uitvoerige verklaring afgelecd Hierbij is Littauen uit geroepen tot socialistische Radenrepubliek en is de Sovjetgrondwet onmiddellijk inge voerd. Deze verklaring is om half vier met alecpieene stemmen aangenomen. In Letland werd eveneens de Sovietgrond wet afgekondigd en besloten om aan aan sluiting bij de Sovjet-Unie te verzoeken. Ook in het Estlandsche parlement werd de toetreding tot de Sovjet-Unie on de agen de geplaatst. Het voorstel wordt thans door een parlementscommissie hestudeerd. Er is echter geen twijfel aan of ook Est land zal verzoeken zich als radenrepubliek bij de Sovjet-Unie te mogen aansluiten. Kinderhandjes wulfden een blij tot weerzien! DE RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT HARTELIJKE WOORDEN. Reeds gistermorgen om acht uur heersehte aan het station Delftsche Poort te Rotterdam een drukte van belang en om half elf was het zwart van de menschen Het betrof hier het vertrek van den eersten trein uit Rotterdam naar de Ostmark en daarbij was rijkscommissaris Seyss Inquart, begeleid door den rijksstadhouder Eigruber van de gouw Overdonau,,de heimatgouw van den Führer, en voorts door commissaris-ge neraal Schmidt en dr. Langgoht. Toen vrijwel alle kinderen een plaatsje in den uit 14 wagons bestaanden trein ver overd hadden om precies te zijn waren er 803 jeugdige vacantie-gangcrtjes verscheen de rijkscommissaris, die burgemeester Mr. P. J. Oud hartelijk begroette. Mede aan wezig was de wethouder van onderwijs, L. de Groot. Voor een muzikale omlijsting van deze ge beurtenis zorgde het muziekkorps van de Ordnungspolizei te 's-Gravenhage, onder lei ding van luitenant L. Iiahn. Nadat rijkscommissaris Seys Inquart den leider van den trein, kreisleiter Hochmeier. begroet had, sprak hij op het perron burgemeester Oud toe en zcide o.a., dat deze prachtige va- cantie de Rotterdamsche jeugd zou sterken. Dat is van groot belang, om dat Nederland met 'n sterke gezonde, jeugd een goede toekomst tegemoet gaat. Voor de toekomst behoeft Ne derland zich in dit opzicht dan ook geen zorgen te maken. Voor wat deze verre vacantie betreft, zeide de rijks commissaris. kunnen de ouders der kinderen gerust zijn, want de jeugd zal in de Ostmark liefderijk worden opgenomen. Bloemen voor den rijkscommissa ris. Nadat burgemeester Oud den rijkscommis saris dank had gezegd voor zijn woorden, wandelde deze langs den trein teneinde zich er persoonlijk van te vergewissen, of alles goed zou verloopen. Tijdens deze wandeling heeft een der jeugdige deelnemertjes, Leo van Geest, den rijkscommissaris een boeket bloemen over handigd. Op een bijgevoegd kaartje waren dankwoorden geschreven. Uit ieder portier werden den rijkscommis saris en den burgemeester enthousiaste kin derhandles toegestoken en beide functiona rissen drukten elk handje. Hier en daar in formeerde de rijkscommissaris even. inspec teerde een deelnemerskaart en noemde dan den jeugdigen vacantie-canger bij name. Ook burgemeester Oud -gaf hier en daar goede vacantie-wenschen mede. Gekomen bij den wagen, waar een groote hoeveelheid versnaperingen gereed lag. om in grage ma gen te verdwijnen, inspecteerde rijkscom missaris Seys Inquart den inhoud. Toen de lange trein zich om 11.20 uur on der luid gejubel van de uitgelaten kinder schare in beweging zetten, begon het mu ziekcorps vroolijke liederen te spelen, o.a. „Musz icb denn zum statele hinaus'' en eeni- ge bekende Hollandsche liedjes. Het „dag" \an de kinderen werd telkenmale door rijks- IJ. G. van der Veen t Naar Het Volk meldt, is de heer IJ. G. van der Veen, directeur van de Arbeiders pers N.V. in den ouderdom van 56 jaar overleden. In een zeer waardeerend artikel wordt hulde aan zijn nagedachtenis ge bracht en zijn enorme werkkracht geroemd. commissaris en burgemeester met een arm- groet beantwoord en daarmede was de va- cantiereis naar de Ostmark voor de Rotter damsche jeugd begonnenl ,Niet dan prettigs" Tenslotte heeft de rijkscommissaris nog eenige woorden voor de microfoon gesproken waarin hij dank bracht aan de rijksgouw leider Eigruber, die dit mogelijk heeft ge maakt. Nogmaals verzekerde hij den ouders, dat hun kinderen niet dan prettigs staat te wachten. „De kinderen zullen over eenige weken of maanden bij hun terugkomst te Rotterdam een geweldigen indruk medebrengen van het leven in de bergen", zoo zeide spr. „Zij zul len geweest zijn bij menschen, die hen lief devol opgenomen hadden en zij zullen ver tellen, dat zij bij Duitsche menschen zijn ge weest, die hen vriedelijk en goed verzorgd hebben." Hedenmiddag om twee uur zullen de kin deren, die in den trein slapen, in de Oost mark aankomen. Er zijn zestig begeleiders in den trein, dertig Hollanders en dertig Duit- schers, onder wie de Rotterdamsche dok ters W. v. d. Sluys en v. d. Hoeven. De trein gaat naar de Adlersee, bij Salzburg en vandaaruit reizen de kinderen per lokaal- trein en autobus naar hun plaatsen van be stemming, hun vacantie-oord. Accountant van naam en de beste recht- streeksche relaties bij Fondsen, Commissies. Stichtingen enz. (te Rotterdam bijna 100 schade-zaken behandeld) treedt als eco- nomisch-adviseur op en behandelt deskun- die en snel ALLE SCHADEPOSTEN. Slechts streng serieuze opdrachten worden aanvaard. Men schrijve vlug aan: BERT G. VAN HAARLEM, Accountant, Belastingdeskundige, Bedrijis- econoom, Oud-leeraar M.O., 24 Verl, Wijk aan Zeeërweg 24, IJmuiden Oost. Tel. 5169.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1