Naar één socialistische gemeenschap Hevige vliegaanvallen ENGELSCHE PERSSTEMMEN 'rabtia Mostra" bonnen Minder petroleum Vrede of verwoesting? Gf SRALTAR gescheiden van het vasteland Duitsche pers over de Engelsehe reacties die deze week gelden Ook grutterswaren op de bon De nieuwe leiding moet oit het volk zelf voortkomen Duitsch legerbericht op Engeland Ifaliaansch legerbericht Italiaansche lichte kruiser gezonken Hitler's re^e Cultuurwaarden der arbeiders beweging blijven behouden. KR ROST VAN TONNINGEN OVER DE SANEERING DER S.D.AP., DE C.P.N. EN DE R.S.A.P. In een radiorede heeft de nieuwbenoemde commissaris voor de S.D.A.P. de R.S-A.P. en de C.P.N., de heer Mr. Rost van Tonningen lid van de Nationaal Socialistische Bewe ging in Nederland een toelichting gegeven op de maatregelen'ten aanzien van deze par tijen. Als een stormwind. aldus spr. is de nieuwe tijd over Europa ge gaan. Het gevaar bestond dat in deze ge weldige revolutie de waarden, die door de moderne arbeiders der vakbeweging zoo zorgvuldig werden gehoed, door onverant woordelijke acties zou worden aangetast. Het is een dwingend gebod voor de Neder- landsche volksgemeenschap om de arbeiders die in de S.D.A.P. en in het N.V.V. zijn samen gevat, in de gelegenheid te stellen uit de kracht van hun eigen persoonlijkheid den weg tot het nieuwe Europa te vinden. Alleen karakterloozen kunnen verwachten, dat een socialist zijn socialistisch ideaal zou kunnen prijsgeven. Als dan ook vandaag de Nederlandsche ge nieenschap misschien verrast is geworden door het besluit dat de leiding van de S.D. A.P. van haar functies is ontheven, dan is de uitsluitende bedoeling daarvan, dat uit de rijen van de arbeiders zelf de nieuwe lei ding op zal staan. De vormen van het nieuwe socialisme moet door de arbeiders zelf worden gevon- d 'n. Slagen de arbeiders hier niet in, dan blijft het socialisme een hersenschim. Waarom de oude leiding weg? De leidng van de oude S.D.A.P. heeft de stuwkracht gemist om het diepe verlangen der arbeiders naar maatschappelijke ver nieuwing ook maar in eenigszins voldoende mate te bevredigen. Zij heeft in den poli- tieken strijd zoo zeer haar beginselen ver zaakt door het aangaan van coalities met partijen van een lijnrecht tegengesteld be ginsel, dat van haar niet te verwachten was, dat zij die vernieuwing zou kunnen leiden. De weg naar een betere toekomst kan door nieuwe leiders gewezen worden, die van onderop uit de rijen der arbeiders voortkomen. Deze nieuwe leiders hoeven slechts aan te knoopen bij de oorspronkelijke idealen van Nederlandsche socialisten. Kunnen zij deze in vervulling brengen, dan zal het heele Nederlandsche volk hun dank weten. „Vrijheid, arbeid, brood". Het grenst aan beleedigende schijnheilig heid, als men aan deze ontzettende gevol gen van het kapitalistische sys*eem zou willen voorbijgaan en over geestelijke waarden zou willen spreken, alvorens de materieele vraagstukken op te lassen. De liooge nood dwingt ons als eerste socialisti sche eisch te stellen don arbeider dato,enp te geven, wat de socialistische strijders hebben samengevat onder den kreet: „vrij heid, arbeid, brood". Wie waariiik voor zijn kinderen een betere toekomst wil scheppen, dan die der prolet t arische, vaoantielooze levens der arbeiders klasse in het algemeen, moet nu de handen ineenslaan met een ieder, die aan de werk gemeenschap van het Nederlandsche volk wil deelnemen. De eisch van thans: Een socialistische arbeidersklasse dient dan ook aan elk bewind de volgende eischen te stellen: 1. Het onmiddellijk ontwerpen van een arbeidsplan voor het Nederlandsche volk, dat de productie voor de eigen beho3ften in de toekomst binnen de wordende Euro- peesche gemeenschap zal waarborgen. 2. De inschakeling van alle arbeiders ten einde de werkloosheid op te heffen en een gewaarborgde vaeantie, met behoud van loon, te kunnen invoeren. 3. de organisatie van ontspanning door de opening van reisgelegenheid in deze vacantiedagen. Spr. bracht hulde aan hetgeen door de ar beidersbeweging op het gebied der cultu- reele ontwikckling is bereikt, speciaal ook waar het de jeugdbeweging betreft. De fakkels, die branden rond de Paasehheuvels te Vierhouten, de hooggespannen idealen van Mei- en Pinksterbijeenkomsten zij mogen niet worden uitgedoofd. Het groot- sche, blijde en gelukbrengende, dat door het socialisme is opengegaan in de harten van tienduizenden arbei ders en arbeiderskinderen, mag niet verloren gaan in de verwarring, die in deze bewogen dagen in de ge dachten van zoovelen is ontstaan. Voor het waarlijk Nederlandsche en voor het zuiver socialistische in dit werk, is een grooter toekomst dan ooit weggelegd, indien de arbeiders van hun kant den weg willen aan geven om te komen tot één Neder landsche gemeenschap van socialis ten, dat wil zeggen van kameraden. Het sociale gevoel, dat ons bezielt, is niet iets, dat wij uit boeken kunnen leereu, het is het medetrillen van gelijkgestemde men- schen met het lot van de volksgenooten, die door een misdadig stelsel worden ver trapt. Weerloos zijn daarbij zoowel de moege- werkten als de kinderen. Hoezeer men ook moet erkennen, dat de arbeidersbeweging in tal van sociale maat regelen, als ziekte-, invaliditeits-, ongeval len en ouderdomsverzekering concessies aan het kapitalisme heett algewrongen, zoo is toch aan die eene eisch niet voldaan, die elke socialistische gemeenschap moet stel len, nl. dat niet de ouderdom, maar wel het tijdstip waarop de mensch afgewerkt is zijn recht op een arbeidspensioen bepaalt. Troelstra's ideaal... Spr. huldigde vedvolgens de naoorlogsche jeugd, die de A.J.C. stichtte, die begreep dat Troelstra's profetische woorden van 1914 haar richtsnoer moesten zijn. Het was Troelstra, die zeide, dat de natio nale gedachte de nationale geschillen moest overheerschen, dat het socalisme opnieuw doorgrond en gefundeerd moest worden. Deze woorden van den grooten socialisti- schen strijder waren het richtsnoer van de eerste generatie van de A.J.C. Zij wilde terug tot de bron van het leven, d.w.z. terug tot den eenvoud en de waarachtigheid van de natuur. De spanning der eerste jaren is verslapt en na 1922 is het langzaam bergaf gegaan. De adem van een nieuwen tijd moge de arbei dersjeugd met frissche kracht vervullen. Het is onmiskenbaar, dat de socialistische jeugd naar nieuwe bindingen en nieuwe vormen tast. Het Nederlandsche volk staart verlangend naar initiatieven van de jeugd. Zij is onze hoop en onze toekomst. Wat gebeuren zal. In de eerstvolgende dagen zullen de tech nische maatregelen bekend worden gemaakt, die noodzakelijk zijn, om liet deelgenootschap van de arbeiders aan hun organisaties vast te leggen en om te overleggen, *ioe de sociale en cultureele ophouwarbeid uit hun binnen ste het best kan worden gewaarborgd. Bij het ontwerpen dor plannen zal het initiatief aan do organisaties zelf worden gelateen. Aan de arbeiderspers en de arbeidersradio zullen de eigen krachten blijven verbonden. Voor zoover de financieele nood, die de ar beiderspers en de arbcidersradio heeft be zocht, liet niet strikt noodzakelijk maken, zal in het personeel geen wijziging worden gebracht. In de vrijheid van een volk moeten de besten en storksten de leiding hebben. Tn de zen edelen wedstrijd in dienst van de volks gemeenschap zullen de arbeiders de leiding kunnen hebben, tot welke beweging zij ook behooren. Zij zullen liet kininen en daarbij den korst van slappe burgerlijkheid, die hen tientallen jaren heeft overwoekerd, kunnen doorbreken. Daarmee zal uit een rotte schaal de goe de kern voor den dag komen. Moge dan spoedig in Nieuw Nederland de socialistische gemeenschap waarvoor zoove len streden, worden verwezenlijkt. Mogen de socialisten uit alle bewegingen elkander de hand rijken, Als deze éénwording thans be reikt zou worden, zouden de strijders uit alle bewegingen hun doel hebben bereikt en daarmede de eenige werkelijke hulde zijn gebracht aan de nagedachtenis van hen, die als socialistische voorgangers, de vervulling van hun ideaal niet hebben mogen beleven. Nederlandsche arbeiders en arbeidsteis, besloot spr., uw tijd is gekomen! Onder geweldige opschriften, die het al ternatief van Engeland: vrede of verwoes ting, ondubbelzinnig tot uitdrukking bren gén, publiceerden de late edities van de New Yorksche kranten Vrijdag de gedenk waardige redevoering van Hitier in groote uitvoerigheid. Daarbij worden uiteraard de tot Engeland gerichte passages op den voor grond geplaatst. De Associated Press, die den volledigen tekst van de rede heeft ge publiceerd, legt den nadruk op Hitiers waar schuwing voor de verwoesting van een we reldrijk, wanneer Engeland vasthoudt aan voortzetting van den strijd. Amerika ansche persstemmen. De „New York Herald Tribune" steunt de opvatting der Engelsehe bladen, dat het vre desaanbod van Hitier moet worden afgewe zen. Het blad schrijft, dat Engeland stellig niet zal ingaan op „lokmiddeltjes", zoolang het niet overwonnen is. Voorts erkent liet blad, „dat Hitiers opsomming van alle Duit- sche overwinningen hoogst indrukwekkend is geweest. Sedert de triumfen van een Ro- meinsch keizer heeft geen veldheer zich meer kunnen beroemen op zoo veel overweldigen de overwinningen. Deze opsomming moet de Duitsche harten met trots en de vijanden van Duitschland met schrik vervullen. Berichten uit Gibraltar melden, dat de Eugelschen een 4 Meter breed en diep kanaal graven door de landengte van Gi braltar om den rots van Gibraltar zoo noo- dig van het vasteland te scheiden. Verder wordt geschut van allerlei kaliber opge steld en worden koortsachtig defensiemaat regelen op alle gebieden getroffen. Onder den invloed van het laatste bombardement maakt de evacuatie der burgerbevolking voortgang. De menschen bestormen als in paniek de transportschepen. Een Britsche luchtraid op Wil- helmshafen afgeslagen. Het Opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen op 20 Juli en in den nacht van 20 op 21 Juli vlieg velden, haven- en tankinstallaties in Zuid en Midden-Engeland, alsmede industrieele bedrijven bij New-Castle aan. Door de neer geworpen bommen ontstonden branden en ontploffingen. Bij aanvallen op convooien werden een vijandelijke kruiser en twee tor pedojagers getroffen en zwaar beschadigd. Hierbij schoten onze jagers tijdens luchtge vechten boven het Kanaal acht vijandelijke vliebutigen neer. 'n Ander vijandelijk vlieg tuig werd bij Rotterdam neergeschoten. In den loop van den nacht wierpen Brit- sche vliegtuigen wederom bommen op Nrd.- en West-Duitschland en Nederland. De aan gerichte materieele schade is onbelangrijk. Verscheidene bommen vielen in een kleine Noordduitsche stad, waardoor zeven burgers gedood werden. Bij deze nachtelijke aanval len gelukte het negen vijandelijke vliegtui gen neer te schieten, waarvan zeven door de luchtdoelartillerie, en twee door nachtjagers. Bij een aanval op Wilhelnishafen werden vijandelijke vliegers door den sterken afweer tot vroegtijdig omkeeren gedwongen. Vier van deze vliegtuigen werden door de lucht doelartillerie der oorlogsmarine neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 22 vliegtuigen. Vijf eigen vlieg tuigen worden vermist. Torpedofabriek op Malta gebom bardeerd. Legerbericht nr. 41 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Bij het eiland Kandia (Kreta) is Vrijdag bij het aanbreken van den dag een gevecht van drie uur geleverd tusschen onze lichte kruisers „Giovanni dalle Bande nere" en „Bartolomeo Colleoni", groot 5000 ton, en en Engelsehe formatie, bestaande uit twee kruisers van 7000 ton en van het type „Syd- ney", bonevens vier torpedobootjagers. On danks het duidelijke overwicht van de vijan delijke strijdkrachten bonden onze kruisers den strijd aan, waarbij zij den vijand ern stige verliezen toebrachten. De kruiser „Bar tolomeo Colleoni" werd op een vitaal punt getroffen en tot bewegingloosheid gedoemd. Hij ging dapper strijdende ten onder. Men gelooft, dat een deel der bemanning gered is. Onze bombardementsgformaties hebben de vijandelijke viootstrijdkrachten aangevallen en herhaaldelijk met bommen bestookt, waarbij de kruisers herhaaldelijk getroffen werden. Een vijandelijk schip vloog in brand en zonk. Al onze vliegtuigen keerden naar hun basis terug. Bij een nachtelijk bombardement van ge ringe hoogte is een torpedofabriek op Malta doeltreffend met hommen bestookt, waar door geweldige branden ontstonden. Al on ze vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. In Noord-Afrika werd een Britsch vlieg tuig neergehaald en de bemanning, bestaan de uit drie personen, gevangen genomen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen doeltreffende bombardementen uitgevoerd op de vliegtuigbasis van Buna (Kenya), op de vlootbasis van Berbera en óp de vijan delijke stellingen in het gebied van Eur- muk in de Engelsch-Egyptische Soedan. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. Lloyd George in actie? De Engelsehe Zondagsbladen wijzen even als de bladen van Zaterdag Hitiers vredes oproep van de hand. De Observer schrijft, dat Hitiers rijksdagrede „niet het geringste spoor van een werkelijk vredesaanbod" be vat. De Sunday Times tracht het voor zijn lezers te doen voorkomen, alsof de groote rede van den Führer, evenals op den Gen October 1939 een „rede van de Duitsche zwakte" vormt. De Daily Telegraph" merkt op, dat Hitier met nadruk zijn vredesaanbod van 6 Octo ber heeft herhaald. Het .blad tracht veron derstellingen te opperen over Duitschlands droomen van een wereldoverheersching, wel ke het dan aanvoert als motief er voor, dat Engeland onwrikbaar besloten is den oorlog voort te zetten. De „Daily Herald" schrijft o.m., dat Engeland slechts vrede en veilig heid kan hebben op voorwaarde, dat het den oorlog tot aan de overwinning voortzet. De oorlog zal lang zijn en vele offers kosten. „Maar wij zullen hem voortzetten tot hij zal zijn gewonnen. Er is niet anders." Een politieke slag in Engeland. Volgens een Stefanibericht uit San Scbas- tian, verluidt uit achtenswaardige bron, dat Lloyd George, na de rede van Hitier te heb ben gelezen, om een audiëntie bij den Ko ning heeft verzocht en van dp regeering het bijeengeroepen van het parlement in eén ge heime zitting zou hebben verlagd. Stefani merkt hierbij op, dat er niet aan te twijfelen valt, dat in Londen echter de parlementaire schermen een grooten poli- tieken slag tusschen drie stroomingen wordt geleverd. De eene strooming, die niet op de rede van Hitier wil antwoorden, wordt door Churchill gepersonifieerd. Een andere stroo ming. die naar getal het sterkste is, staat gunstig tegenover een fnformeeren bij de spilmogendheden naar de vredesvoorwaar den. De derde strooming, die van het volk uitgaat, wenscht een einde aan den oorlog. De Berlijnsche pers is van meening, da* in de eerste reactie uit Engeland op ae rede van Hitier het gezonde verstand, waar op de Führer voor het laatste een beroep deed, ontbreekt. Een zakelijk initiatief tot 't bestudeeren van de mogelijkheden welke door de rede geschapen zijn, kan in de En gelsehe commentaren tot dusverre niet ont dekt worden, aldus de Deutsche AUgemei- ne Zeitung. De Boersenzeitung ziet in de Engeische commentaren een blindheid voor den werkelijken toestand. Wij zijn ons er van bewust, aldus dit blad. dat deze stem men geen officieel antwoord zijn. Doch wij beseffen evenzeer, dat zij geïnspireerd zijn en de opvatting van Churchill weergeven. Churchill is niet het Engelsehe volk. Tot dat volk, dat den verderen oorlog zou heb ben te ondergaan, heeft de Führer zich ge richt. De Lokalanzeiger schrijft: „Wien de Go den wil verderven, slaan zij met blindheid. De Engelsehe pers neemt in het geheel niet de moeite, het volk uitvoerig in te lichten over de rede van den Führer. Zij heeft de opdracht, ieder vreedzaam en positief ini tiatief te vernielen. Het is precies als na 6 October". De Berlijnsche correspondent van het Hamburger Fremdenblatt, dr. Halfeld, schrijft in een beschouwing: .Buiten het Britsche rijk is er vrijwel nie mand. die ontkent, dat het uniek is, dat de Führer een laatste beroep op het gezonde verstand van het Britsche volk en op de wetten van menschelijkheid gedaan heeft, ofschoon de militaire, politieke en econo mische voorwaarden voor de laatste periode van den geweldigen strijd in overweldigen de meerderheid in het voordeel van Duitsch land zijn. Het is een voorbeeldeloos bewijs van zelfoverwinning, dat de grootste man van deze eeuw verklaart voor het voortzet ten van den strijd geen dwingende reden te zien. Nog eenmaal heeft de politiek het woord. Dit is mogelijk, doordat het oor logsdoel van het Groot-Duitsche Rijk van den aanvang af gelegen heeft op Euro- peesch terrein en doordat de Duitsche Yrijd noodig is geworden- voor het terzijde schuiven van de ordening van Versaiileis, maar niet voor het doen verdwijnen van de positie van Engeland buiten Europa. Dat alles is ten overvloede bereikt. Als En geland niettemin op aanwijzing van Chur chill den strijd wil voortzetten, doet het dat met het zekere vooruitzicht, dat een verovering van het Britsche eiland door de Duitsche wapenen onafwendbaar geworden is, terwijl van een wedergeboorte van den Britschen invloed op het continent nooit meer sprake kan zijn. Dat zijn de strategi sche en politieke omstandigheden, waaron der het Duitschland van Adolf Hitier en het Engeland van Churchill tegenover el kaar staan. Er kan geen twijfel meer over bes-taan, dat de verschrikkingen van den eindstrijd alles te boven zal gaan, als En geland niet op het laatste oogenblik er toe overgaat, zijn verderver binnen de perken te houden." PROVINCIALE BEWEGINGEN HEBBEN NATIONALE WAARDENI Onder auspiciën van „Brabantia Nostra" is Zaterdagmiddag in het Concertgebouw te 's-Heriogenbosch, een zeer druk bezochte bij eenkomst gehouden, waarin Mr. J. Linthorst Iloman, de voorzitter van de „Groninger Ge meenschap", en Jef de Brouwer, leider van het secretariaat van „Brabantia Nostra", het woord hebben gevoerd. Na een korte inleiding van den voorzitter van „Brabantia Nostra", den heer Dr. Frans van der Ven, sprak Mr. Linthorst Homan over „De nationale waarden in de Groninger gemeenschap". De stichting „De Groninger Gemeenschap" is in begin 1939 opgericht ter bevordering van het saamhorigheidsgevoel en van het na tionaal besef in de provincie Groningen. Haar werk ligt voornamelijk op sociaal gebied, haar voornaamste daden waren het houden van de Groningenr dagen voor beter onder ling begrip tusschen landbouw, industrie en handel. Voorts verrichtte de Groninger ge meenschap cultureel werk voor de werkver- schaffingskamoen, voor O. en O., en ander mobilisatiewerk en ten slotte trachtte zij na de oorlogsdagen de sociale krachten in de provincie Groningen samen te brengen. Spr. toonde vervolgens aan dat deze pro- \inciale waarden ook nationale waarden kunnen krijgen, wanneer men het in Gro ningen geleerde toepast op onze geheele ge meenschap. Diep en eerlijk sociaal onderzoek, ge volgd door zelfcritiek kunnen goed werken, niet alleen door binding in de bedrijfsgroe? pen en tusschen de bedrijfsgroepen onder ling, maar ook door binding tusschen de godsdiensten. Het streven naar verdwijning der zoogenaamde klassentegenstellingen brengt nationaal allen bijeen voor gezamen- lijken arbeid voor allen, die Jeeren, dat de nationale plichten jegens de maatschappij voor de rechten gaan. Dan was het woord aan Jef de Brouwer, die sprak over het nationale waardeleven van „Brabantia Nostra". „Brabantia Nostra" betoogde spr., is gebouwd op de gedachte dat de menschen sociaal bewust zijn dat in onderlinge groepeering, in gemeenschap pelijke activiteit werkzaamheden liggen tot het verkrijgen en behouden van een nood zakelijke eenheid. Veelvuldig is de aard van de menschen en daarom zijn ook veelvuldig de gemeenschappen. Het is van het grootste belang, dat deze gemeenschappen, ofschoon verscheiden toch samen een eenheid vormen en geen individualisme kweeken. Een van die ge- gewest iS de Remeenschap van het begrijpt, dat de eenige gemeen schap niet los naast de andere kan blijven Broodbons 71 tot en met 80 (brood bonboekje) geldig tan 22 Juli tot en met 28 Juli a.s. (niet gebruikte tot en met 1 Augustus) rechtgeven- de op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. oorts zijn de niet gebruikte bons van de serie 6i tot en met 70 nu nog geldig tot en met 25 Juli. Bons 67 en 68 (algemeen distribu tiebonboekje): Op eiken bon 2% ons boter of margairine of vet tot en met 28 Juli a.s. Bon 80: één kilo suiker tot en met 25 Juli; daarna bonnummer nog niet bekend. Bon 85: V2 pond koffie of l/2 ons thee tot en met 2 Augustus. Bon 90: Naar keuze y2 pond tar we bloem, tarwemeel, boekweitmeel roggemeel, roggebloem of zelfrij zend bakmeel tot en met 9 Augus tus. (7p bon 75 kan men tot en met 26 Juli een dier product en ook nog bekomen tot een gewicht van een half pond. Bon 95: Vè pond rijst of rijstemeel van 22 Juli tot en met 11 Augustus a.s. Bon 100: Naar keuze V2 pond ha vermout, havervlokken, gort of grut ten van 22 Juli tot en met 11 Augus tus. Bon 105: Naar keuze 1 ons mai- zena, griesmeel of puddingpoeder van 22 Juli tot en niet 11 September (Puddingpoeders, die niet vervaar digd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca zijn vrij van de distributieregeling). Bon 110: 1 ons macaroni of vermi cclli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 September. Petroleumzegel Periode 3. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). De petroleum periode 4 wordt niet geldig verklaard en kan vernietigd worden. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren kopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Vier in plaats van twee wektH met twee liter petroleum. Met het oog op den voorraad petroleum, welke thans voor huishoudelijk verbruJ be schikbaar is, is het noodzakelijk gebleken, den geldigheidsduur van de tot en niet Zon dag 28 Juli a.s. geldig verklaarde met „pen de 3" gemerkte petroleumzegel, te verlen gen tot en met Zondag 11 Augustus a.s. Dit beteekent, dat bij het verbruik van de op de thans geldige petroleumzegel gekoch te petroleum rekening dient te worden ge houden, dat met deze hoeveelheid volstaan moet worden tot en met 11 Augustus a.s. Voorts wordt er op gewezen, dat de met „periode 4" gemerkte petroleumzegel niet geldig zal worden verklaard voor het koo- pen van petroleum. Laatstbedoelde zegel zal dus vernietigd kunnen worden. Zooals reeds gepubliceerd zal vanaf heden een aanvang worden gemaakt met de distri butie van alle soorten rijst, rijstemeel, gort, havermout, havervlokken, grutten, maizena, griesmeel, puddingpoeders, macaroni, spa ghetti en vermicelli. Gedurende het tijdvan van 22 Juli tot en met 11 Augustus a.s. geeft de met genummerde bon van het algemene distri butiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel. De met „100" genummerde bon geeft gadu- rende genoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken o' gort of grutten. Voorts geeft gedurende het tijdvak van ~2 Juli tot en met 11 September a.s. met „105" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koo pen van 100 gram maizena of griesmeel ol puddingpoeder. Wat deze puddingpoeder betreft wordt de aandacht er op gevestigd, dat onder «9 distributieregeling slechts vallen pudding poeders, welke vervaardigd zijn van hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca. Gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. to en met 11 September a.s. zal voorts de jn« „HO" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geven °P gram macaroni of vermicelli of spaghetti. staan. Het ziet zich dan ook niet als een gesloten gemeenschap, doch als een L'e van het groote geheel: het raderwerk va Nederland. In dienst van het land zal Brabant ten slotte moeten begrijpen, dat het steeds e onderdeel van de natie is gebleven. Het z in eenheid naar eenheid stuwen en san'ie bundelen en nooit anderen in die eenb uitschakelen. Brabant met zijn gemeenschapszin va eeuwen zal zoo de gemeenschap in N'eue land zuiver stellen. het het zingen van zesde couplet van Ubelmus werd de bijeenkomst gesloten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2