DE INMAAK Duitsche rechter in strafzaken Er is s winters een overvloed van versche groenten Krapper controle op films Marktberichten Plaag de slagers niet! Duitsche tooneelgroep in Nederland iets voor fijnproevers. Dc A'damsche kampioenschappen Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart motorbrandstof. De tijd voor „de inmaak" begint weer te naderen. Het laat zich aanzien, dat menige huisvrouw, die weleer niet zoo licht geneigd zou zijn tijd en geld te besteden aan het con- serveeren van groenten, in de gegeven om standigheden aanleiding zal vinden zich de vraag te stellen of het wellicht thans toch niet de voorkeur verdient tot deze of gene verduurzamingsmethode haar toevlucht te nemen. Bij de beantwoording van deze vraag zal moeten worden onderscheiden het ge zin, dat over een eigen moestuin beschikt, en het gezin, dat voor zijn groente-voorzie ning geheel op rechtstreekschen aankoop is aangewezen. Wie zelf, geheel of ten deele, zijn eigen groenten kweekt, zal in het zomer- getijde licht een overschot hebben, dat wan neer men het niet aan anderen wenscht uit te deelen, alleen door conserveering voor een nuttige bestemming behouden kan blijven. Hier is dus verduurzaming, d.w.z. drogen, in zouten of steriliseeren, de aangewezen oplos sing. Evenwel moet uit een oogput van goede voedselvoorziening in dit verband aanstonds worden opgemerkt, dat de kweekers van eigen groenten er verstandig aan zullen doen zorg te dragen, dat hun grond gedurende het koude jaargetijde 111 genoegzame hoeveelheid en verscheidenheid versche groenten blijft opleveren. Wie zich hierop instelt zal vanzelf minder behoefte hebben aan geconserveerde groenten, terwijl een moestuin, die ingericht is op een groentevoorziening die zich over het gansche jaar uitstrekt, trouwens ook min der groote overschotten in de zomermaanden zal laten, daar de beschikbare grond over een grooter aantal gewassen moet worden verdeeld. In wat wij hier ten behoeve van de zelf- kweekers opmerkten, ligt feitelijk ook reeds het antwoord besloten voor hen, die door aan koop van een deel van den Zomerschen over vloed hun groente-voorziening voor het aan staande wintergetij alvast voor een deel zou den willen dekken. Want de raad aan de zelf tuinders gegeven om een goede verscheiden heid van wintergroenten te kweeken, steunt uiteraard op het feit, dat ook voor de koo- pers deze groenten in genoegzame variatie verkrijgbaar zullen zijn. Het moet nu maar eens uit zijn met de legende, dat de winter ons derma te beperkt in onze voedselkeuze, dat wij er eigenlijk zonder de verduur zaamde levensmiddelen niet zouden kunnen komen. Zonder veel moeite kan men in den wijiter 10 a 14 achtereenvolgende dagen lang iede- ren dag een nieuwe groente op tafel brengen, waarbij zoowel wat uiterlijk, smaak als voe dende bestanddeelen betreft, variatie genoeg wordt geboden. En het is nu wel allengs ge meengoed geworden, dat een voeding met versche groenten de voorkeur verdient bo ven het gebruik van verduurzaamde levens middelen. Daarmede wil natuurlijk niet ge zegd zijn, dat inmaakgroenten geheel ver meden dienen te worden. Wel is het echter duidelijk, dat zij aanvulling moeten blijven en dat het streven van .iedere huisvrouw er op gericht moet zijn ook in den winter zoo veel mogelijk versche groenten op den disch te brengen. Savoye kool, wortelen, winter- andijvie, roode kool, spruitjes, koolraap, boerenkool, bieten, uien, witlof, groene kool, knolselderij, prei en schorseneeren. Ziehier eenige namen opgesomd om er aan te herin neren dat ook het wintertij inderdaad een goede verscheidenheid van versche groenten levert, die bij een wat gevarieerde bereidings wijze (ook de eenvoudige kookkunst laat nog ruimte tot menig nieuw avontuur!) het verlangen naar „inmaak" nauwelijks zal doen rijzen. De nuchtere feiten voeren ons dan ook tot een drietal gevolgtrekkingen: a. Het koude jaargetijde biedt een voldoen de verscheidenheidheid aan versche groenten en de tegenwoordige omstan digheden zullen in dit feit geen veran dering brengen; b Wie uit eigep moestuin een overschot heeft, waarmede hij op andere wijze geen jaad weet, zal uiteraard evenals voor heen bedacht moeten zijn op conservee ring, doch dient tevens zijn bebouwings plan in dier voege te herzien, dat in rui mere mate naar het kweeken van winter groente wordt gestreefd, waardoor van zelf een beter evenwicht wordt verkre gen tusschen de productie in zomer- en wintertij; c. In de onzekerheid van de tegenwoordige omstandigheden zullen vele huisvrou wen zich zonder eenigen voorraad niet veilig voelen en dus meer dan gewoon lijk op het gebied van conserveering wil len doen. Het is van groot belang dat diegenen onder de huisvrouwen die zich thans voor het eerst met inmaken gaan bezighouden mislukkingen en daardoor verspilling van kostelijke etenswaren, geld, tijd en arbeidskracht trachten te voorkomen door zich te houden aan wat de ervaring aan de vele huisvrouwen die dit regelmatig plegen te doen om trent de huishoudelijke conserveering heeft geleerd. Dan is drogen de wijze van bewaren, die zeker het minst kosten met zich brengt, maar die, buiten de fabriek om, slechts in weinige gevallen kan worden gevolgd. Slaboonen vormen het meest bekende voor beeld. Ze worden afgehaald, aan een stevi- gen draad geregen en in de zon gehangen, hetzij buiten (liefst onder een afdak) hetzij binnen voor een raam (b.v. op zolder). Zoo dra de boonen „rammelen" van droogte, wor den ze in goed sluitende trommels opgebor gen en op een drooge plaats bewaard. Ongeveer op dezelfde wijze kunnen in vier de parten gesneden appelen aangeregen wor den, echter zóó, dat tusschen deze zeer wa terrijke stukjes telkens, door middel van een knoop in den draad, een kleine afstand wordt bewaard, waardoor de lucht er beter door kan waaien en het vlugge drogen dus bevorderd wordt. De appeltjes zijn klaar, als ze taai en samengeschrompeld zijn. De hier te lande van ouds bekende inmaak in het zout vraagt niet om een nadere be schrijving. Alleen mag worden opgemerkt, dat toevoeging van een ruime hoeveelheid zout (30 procent van het groentegewicht, dus bv. 3 kg. zout op 10 kg. schoongemaakte groente) een groote werkbesparing mee brengt. De groente in het vat vraagt dan fei telijk geen toezicht: het anders gebruikelijke telkens opnieuw schoonmaken van de boven laag en het toevoegen van zout vervalt. Regels voor liet steriliseeren van groente en zacht fruit (vruchtenmoes. Tomaten), zijn voor de huisvrouw, die dit werk ieder jaar pleegt te verrichten, evenmin noodig. Wel mag de raad worden gegeven om de voor de flesschen voorbereide groenten een oogenblik in een ruime pan met flink kokend water op te wellen (plm. 10 minuten). Door dit „blan cheeren" wordt het gewenschte slinken van de groente op een betere manier, bereikt dan door het opzetten met een bodempje water. Het in de pan achtergebleven water kan gebruikt worden voor het bijvullen van de flesschen. Voor het conserveeren van zacht fruit denke men ook aan de jambereiding. De siti ker kan zeer wel geheel of ten deele door blanke stroop wotvlen vervangen, mits men in het oog houdt, dat voor elk ons suiker, dat men wenscht te vervangen, ongeveer 1 V2 ons stroop moet worden bijgevoegd. Voor het overige onthoude men zich van het ontwikkelen van een overmate ijver op „inmaak' gebied. Daardoor wordt de gezins voeding en de gezinsgezondheid gedurende de wintermaanden eer geschaad dan gediend Duitsche Landgerechten en Duitsch Hooggerechtshof in het bezette Ne derlandsche gebied, waarvoor alle tegen het Groot-Duitsche Rijk en zijn organen gepleegde delicten worden behandeld. DUITSCHE KRIJGSRAAD BLIJFT DAARNAAST. Het gisteren verschenen Verordeningen blad no. 12 bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de Duitsche rechterlijke macht vodr strafzaken. Paragraaf 1 houdf in, dat voor het bezette N'ederlandsche gebied de Duitsche rechter lijke macht voor strafzaken wordt ingesteld Haar organen zijn het Duitsche Landge vecht en het Duitsche Hooggerechtshof in het bezette N'ederlandsche gebied, alsmede voor beide gerechten gemeenschappelijk, 't Duitsche Openbaar Ministerie. De voorschriften betreffende de bevoegd heid van den Duitschen Krijgsraad en van de bijzondere rechtbank voor strafzaken voor leden der S.S. en voor de leden der politie-organisaties met een bijzonderen taak, blijven onaangetast. Volgens par. 2 zijn de Duitsche gerechten, met uitsluiting van de N'ederlandsche rech terlijke macht, bevoegd om delicten, die door Duitsche of voormalig Duitsche staatsbur gers of door staatsburgers van het protecto raat Bohemen en Moravië begaan worden, te vervolgen en te vonnissen. Hetzelfde geldt, ongeacht het staatsburger schap van den dader of de deelnemers, wan neer de daad: 1) zich richt tegen het groot-Duitsche rijk, 't Duitsche volk, de nationaal-socialis- tische Duitsche arbeiderspartij, de vertakkin gen daarvan of daarbij aangesloten organisa ties; 2) zich richt tegen een Duitsch staatsbur ger of een persoon, die in dienstverhouding staat tot het groot-Duitsche rijk, tot de na- tionaal-socialistische Duitsche arbeiderspar tij, haar vertakkingen of daarbij aangesloten organisaties, tijdens de uitoefening van deze dienstbetrekking of in betrekking daarmee; 3) begaan wordt in dienst van de Duit sche autoriteiten of, in verband met dezen dienst, op Duitsch grondgebied, of in gebou wen, ruimten of inrichtingen, die dienen ten behoeve van het groot-Duitsche rijk. de na- tionaal-socialistische Duitsche arbeiderspar tij, haar vetrakkingen of daarbij aangesloten organisaties; 4) blijkt te zijn plundering in op bevel ontruimd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of ruimten, of blijkt te zijn een misdrijf (verbrechen oder vergchen) tegen lijf, leven of eigendom onder gebruikmaking van de maatregelen, genomen ter verdedi ging tegen luchtaanvallen, of blijkt te zijn een misdrijf (verbrechen), gevaarlijk voor het algemeen belang, in het bijzonder eën misdrijf, dat de voedselvoorziening in gevaar brengt. De Duitsche gerechten in het bezette N'e derlandsche gebied zijn gevestigd te 's-Gra- venhage. De sfcraffen. Bij het Duitsche Landgerecht beslist de (alleensprekende) Landrechter. De" Landrechter kan tuchthuisstraf van ten hoogste 5 jaren, gevangenisstraf, vestingstraf, hechtenis en geldboete, alleen of tezamen met bijkomende straffen, alsmede alle maat regelen voor beveiliging en verbetering uit spreken. Tegen de vonnissen van den rech ter is beroep toegelaten, tegen zijn overige be slissingen een klacht (Beschwerde) volgens den maatstaf van het Duitsche procesrecht. Het Duitsche Hooggerechtshof beslist met drie rechters. De leden van het Duitsche Hooggerchtshof in het bezette N'ederlandsche gebied kunnen tegelijkretijd tot een gerecht in het Duitsche rijk behooren. Een zijner le den moet zijn ambtelijke woonplaats te 's-Gra venhage hebben. Het Duitsche Hooggerechthof kan elke toegelaten straf uitspreken. Het beslist in ge val van toepassing van een rechtsmiddel te gen beslissingen van den Landrechter. Hoo- ger beroep of beroep in cassatie van de vonnissen van het Duitsche Hooggerechtshof is niet toegelaten. Niet alle rol-prenten meer ge schikt bevonden. Voortaan mogen in het bezette N'ederland sche gebied slechts die films vertoond mo gen worden, welke: 1) in liet bezette N'ederlandsche gebied zijn vervaardigd en na 14 Mei 1940 door de cen suur zijn goedgekeurd; 2) in het Groot-Duitsche rijk, met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, zijn vervaardigd en na 31 December 1936 door de censuur zijn goedgekeurd; 3) in het gebied van het Groot-Duitsche rijk voor de vertoouing zijn vrijgegeven. Deze voorschriften gelden niet voor smal films van zuiver artistieken, religieuzen of cultureelen aard. of Voor smalfilms met uit sluitend familieopnamen. Hij, die opzettelijk of door grove schuld in strijd met deze voorschriften handelt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste 2 jaar en met geldboete van ten hoogste ÏO.'OOO gulden of met een van deze straffen. Dit besluit treedt met ingang van 26 Juli 1940 in werking. Vetpositie in ons land laat ham steren niet toe. Een ons vet bij een pond vleesch! Nu de distributie van gesmolten vet en reuzel en boter is ingevoerd en rauw vet en rauwe reuzel onder deze distributie niet zijn betrokken, wordt er van de zijde van het publiek een sterke aandrang op de slagers uitgeoefend om rauw vet en reuzel te leve ren, vaak in hoeveelheden veel grooter dan voor direct gebruik noodzakelijk. Er zijn consumenten die namelijk een zekere voor raad willen vormen en nu van den slager vragen hen aan dezen voorraad rauw vet of reuzel te helpen. Dit gaat niet! De slager is genoodzaakt zijn wekelijksche voorraad rauw vet en reuzel zoo goed moge lijk bij het vleesch onder de klanten te ver- deelen, en het is dus heel normaal, dat men bij een pond vleesch niet meer dan een ons vet kan krijgen. ,,iol i(, Deze werkelijkheid heeft het publiek aanvaarden en het is niet billijk om den slager levering te vragen, waartoe hu slist niet in staat is. Vijftien voorstellingen. Het N'ederlandsche perekantoor meldt: In opdracht \an den rijkscommissaris, rijksmi nister Dr. Seyss Inquart is het gezelschap van den stadsschouwburg te Munster voor het geven van 15 voorstellingen uitgenoo- died naar Den Haag te komen. Het gezel schap is in Nederland geen onbekende, aan gezien het reeds verscheidene malen gast- oorstellingen heeft gegeven. Langs de Deensche kust liggen groote hoopen schelpen en resten van beenderen. Eerst meende men, dat de zee deze dingen had aangespeold, maar uit nauwkeurige onderzoekingen bleek, dat de hemels de in eeuwen opgehoopt spijsresten van de menschen uit het middelste steenen tijd perk zijn. Kjökkemöddinger (hoopen van koekafxal) noemden de onderzoekers ze. en volgens deze overbijfselen stelde men een soort spijskaart samen van de menschen uit dit tijdperk. Men trof versteende vogel- resten aan, visschen en schelpen, vooral oesterschalen. Onze voorouders waren fijn proevers en oesters waren ai van oudsher geliefd. Betrekkelijk laat kwam de mensch er toe, het vangen van oesters niet meer aan het toeval over te laten, maar de begeerde schaaldieren systematisch te kweeken. On geveer 100 j. v. Chr. werd de eerste kunst matige oeeterbank in het Roomsche R'.i'k aangelegd. Voor een dergelijk kwee<kerij is geduld noodig, want pas na 3 of vier 'aar zijn de oesters zoo groot, dat ze verkocht kunnen worden. Maar niet alleen oesters zijn zeer ge zocht bij de fijnproevers van alle tijden. 220 n. Chr. vermeldt de kerkvader Tertul- lian de blauwe mossel. Ook de reuzenmos- sel Tridaena gigas, die 100 tot 200 gram zijaar kan worden, werd gegeten. Het ei genlijke mosselvleesch weegt weliswaar zel den meer dan tien gram. De leege schalen werden dikwijls in de kerken voor wijwater gebruikt. Ook slakken werden al in de oudheid gegeten. De Romeinen legden slakkentui- nen aan en mestten de weekdieren vet met een mengsel van zemelen, honing en most. Later werd ook in de kloostertuinen de slakkenteelt bedreven. De dieren werden in zout water gekookt, daarna met een vork uit het slakkenhuis getrokken, met warm water afgewasschen en vervolgens nog maals in vleeschnat en wijn gekookt. Ver volgens werden ze fijn gehakt en met pe terselie en boter gemengd en ten slotte weer in het schoongemaakte siakkehuis gedaan. Op die manier is in Frankrijk ook nu nog de slak een zeer gezochte delica tesse. Zw-emmen Zaterdagavond werden de wedstrijden om het Amsterdamsche kampioenschap beëindigd. De resultaten van dezen laatsten avond brach ten bij de 200 meter schoolslag dames seniores een goede overwinning van Jopie Waalberg (A.D.Z.), tijd 3 min. 8.4 sec., terwijl bij de 100 meter rugslag dames seniores Iet van Feg- gelen een vrij gemakkelijke zege behaalde, tijd 1 min. 19.1 sec. (De Meeuwen). Smitshuijzen (A.Z. 1870) won de 200 meter schoolslag se niores heeren gedecideerd van J. Lewis, tijd 3 min. 2.5 sec. Bij de 100 meter rugslag heeren seniores toonde Metman, dat hij de gelijkwaar dige is van Scheffer, door denzelfden tijd te maken. Scheffer tikte na een feilen gelijk op- gaanden strijd iets eerder aan en werd daar door tot kampioen uitgeroepen. Het afscheid bij het vertrek van de Nederlandsche kinderen naar de Ostmark. Vader en moeder omhelzen hun kleinen, die van een onbezorgde vacantie gaan genieten Beschrijving van de aan- vraagformulieren en de wijze waarop belangheb benden die moeten indie nen om voor de maand Augustus 1940 opnieuw in aanmerking te komen voor een vervoersvergun- ning en/of een hoeveel heid motorbrandstof. 's-Gravenhage, 20 Juli. 1. Witte formulieren voor verschillende vervoersgroepen als op het formulier aangege ven, voor het aanvragen van vervoersvergunningen per mo torrijtuig, in duplo in te die nen bij de rijksinspecteurs van het verkeer van het district, waarin de aanvragers woon achtig of gevestigd zijn. Deze witte aanvraagformulie ren behoeven slechts inge diend te worden voor motorrij tuigen, waarvoor nog niet eer der een dergelijk formulier werd ingediend. 2. Rose formulieren, R.V.I„ voor het aanvragen van een mo torbrandstoftoewijzing voor mo torrijtuigen (met uitzondering van dieseltractoren). Voorts voor het aanvragen van een toewijzing van benzine of ben zol te gebruiken als motor brandstof voor het voortstuwen van vaartuigen of het aandrij ven van hulpmotoren aan boord van vaartuigen, in enkelvoud in te dienen: a. voor motorrijtuigen bij de rijksinspecteurs van het ver keer van het district, waarin de aanvragers woonachtig of gevestigd zijn; b. voor vaartuigen en hulp motoren aan boord van vaar tuigen bij het secretariaat of de daaronder ressorteerende agentschappen van de bevrach- tingscommissie van het district, waarin de aanvragers woon achtig of gevestigd zijn. 3. Rose formulieren b, voor het aanvragen van een toewij zing van benzine of benzol te gebruiken als motorbrandstof voor stationnaire motoren voor andere dan land- of tuinbouw- doeleinden, in enkelvoud in te dienen bij den directeur van het rijksbureau voor aardolie producten, Zeestraat 100104, 's-Gravenhage. 4. Rose formulieren bi-, voor het aanvragen van een toewijzing van benzine of ben zol te gebruiken als motor brandstof voor tractoren of sta tionnaire motoren voor land- of tuinbouwdoeleinden, in enkel voud in te dienen bij den di recteur van afd. H D. Kunst meststoffen van het Rijksbu reau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd, Alexander- straat 19, 's-Gravenhage. In tegenstelling met de witte formulieren moeten de rose for mulieren voor het aanvragen van een motorbrandstoftoewij zing voor elk doel voor elke pe riode opnieuw worden inge diend. Alle aanvraagformulieren zijn bij de plaatselijke distribu tiediensten gratis verkrijgbaar. ANNA PAULOWM GESLAAGD. C. M. Sinke slaagde voor het diploma Handenarbeid. VERHOOGD. Op het Lyceum te Den Helder werden be vorderd: W. Super (Breezand) van de le naar de 2e klasse. G. Borst (Breezand) van de '2e naar de 3e klasse. G. v. Balen Blanken en G. Tiel (Breezand) van de 3e naar de le klasse afd. H.B.S. S. Sinke van de 5e naaf de 6e klasse afd. Gymnasium. ALKMAAt M.UJj.O.-EXAMENS TE ALKMAAR. Voor het M.U.L.O.-examen slaagden Za terdag j.1. o.a.: Diploma A: B. Tompot, G. Smit, P. NÜ" hoff, C. Leeflang, C. Kistemaker, W. Enke- lens, A. Bastiaanse, allen te Den Helder! P- Hofstra, M. Vos, H. Mensink, N. Leeuwen kamp, S. Kappijn, J. Bakker, G. v. d. Brink, H. v. d. Hof, allen te Alkmaar, M- Brouwer te Zijpe, H. Ekkel te Bergen. Diploma B: H. v. d. Hoek, C. v. d. Pla® te Den Helder. De examens zijn hiermede afgeloopen. ALKMAAR. 20 Juli. N.v. Eierveiling voor Hollands Noorder- wartie. Aanvoer: 180.000 kipeieren 3-W —o per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juli. Schotsche muizen 3.70—4, eigenheimer* oV° T°' bI- difo 4-505.30, drielingen 2.8L —3.40, kleine 1.70—2, 67VÓ Kg. sperde!*** nen 13.10, 50 Kg. snijboonen 12.—. ro0^ x-L veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE, 22 Juli. t Aanvoer: 145.700 Kg. aardappelen: Schp1" muizen 3.70—4.40. grooten 3.70, bi. 7' dalingen 2.80—3.40. kleine i-fZ ■w, 40o0 Kg. zilveruien 4.10, drielingen 5- b.60 zdvernep 6—6.70. 500 Kg. witte k°° st. bloemkool 15.70. ALKMAAR, 22 Juli. ,q Veemarkt. 54 Vette koeien f h'U—1 graskalveren f 40—80. 81 nuchtere kalveren s acht) 20, vet(e gchapen f 2*-— 3 vette varkens.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4