Wie? NEZO. Ingezonden en goede Groenten Firma E. W. VET, steeds geopend RIJWIEL Er werd drukker verkocht In zee verdronken Waar gelachen en geleden wordt IN HUIS Adverteeren doet verkoopen Betrekkingen Te koop Te huur Maandag 22 Juli 194Q Voor de Heldersche tippelaars Tweede Blad Uit 't Buitenveld advertentie is beter dan de beste reiziger VAKKLEEBING Spoorstraat 116, as. Dinsdag GEOPEND van 9-12 en 1-3 uur. NED. STAATSLOTERIJ GELD< Aan alle Heldersche Tippelaars. MACHINIST-MONTEUR 1 3 ets. per Kilopak. Inmaak zonder risico! ■Iww 50 gratis pattonen uan ongeëvenaarden pasvorm vindt in elQ nummer uan om in te maken. P. KALIS ^tacLirdeuujJ) Er is Zaterdag inderdaad heel wat drukker verkocht dan de dagen daarvoor. Onze foto graaf maakte 's middags een plaatje voor een bekende zaak in Den Helder, waar het „zwart van de fietsen" stond en de trein van Zaterdagmiddag half zes puilde uit, zoo als we dat door de week gewend zijn, als Kantoor- en werfpersoneel naar hun tijdelijke verblijven reizen. Wij spraken middenstanders, die het Zaterdag zonder hulp nauwelijks had den kunnen redden. Dat geeft weer moed voor de toekomst. Wij mogen ook inderdaad vertrouwen, dat zoodra men zich weer safe voelt in onze stad, de groote terugkeer be gint. Voorloopig is het echter nog veiliger buiten de Heldersche veste te blijven. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie verzoekt onze oud-stadgenoot, de heer H. Lastdrager, aan alle bestuursleden, leden en donateurs der plaatselijke wandel- sportvereenigingen hun tijdelijk adres aan hem te willen opgeven. Hij doet zulks op uitnoodiging van den Noord Hollandschen Wandelsportbond, welke met leedwezen heeft kennisgenomen van de huidige verbrokkeling der vereenigingen. Wij kunnen dan ook de rasechte tippelaars niet anders dan met 'klem aanraden, geeft Uw tijdelijk adres nog vandaag even op. Van het resultaat van dezen oproep zal afhangen op welke wijze de N.H.W.B. haar trouwe Helder sche leden de zoo hoogst noodige, nuttige en aangename afleiding zal kunnen bezorgen. Ook de Heldersche individueele loopers kun nen van deze gelegenheid gebruik maken om contact te verkrijgen met het bondsbestuur. Gisterenmiddag is een aantal Duitsche sol daten, ter hoogte van paal 5 in zee gaan zwemmen. Een van hen waagde zich daarbij te ver in het water en zonk op een gegeven moment in de diepte. Zijn vrienden trachtten hem nog te grijpen, doch tevergeefs. De jon geman kwam na eenigen tijd boven en werd toen naar den wal gebracht. Een inmiddels gewaarschuwde Duitsche arts kon slechts den dood constateeren. Men heeft nog gewerkt met een zuurstofapparaat, doch de levens geesten bleken reeds geweken. Ja, dè.t zijn we geworden, forensen. We forensen van Den Helder naar Oude- Sluis, naar Anna Paulowna, naar Sohagen, naar Heerhugowaard, naar St. Pancras, naar Alkmaar, naar Heiloo... kortom, we forensen overal heen, waar men meent voor vallende hommen veilig te zijn. In den beginne was het hoogelijk interes sant, zooals alles wat nieuw is interessant lijkt. We vonden dat reizen wel de moeite waard, we kochten week-kaarten of we nooit anders gedaan hadden en veroverden ons een plaats, zonder ook maar eenigszins aandacht te besteeden aan de belangen van anderen, die óók meewilden. Ja, we waren echte forensen geworden, met alle gewoonten (slechte en goede) des forens. Men moet de uittochten in de dorpen van 't Noorderkwartier maar eens zien! Hoe men tusschen 6 en 8 treinwaarts trekt. Het mee- rendeel met de restanten der slaapluizen in het oog, (de polderlucht schijnt het medicijn te wezen voor olapeloozen...) en bungelend aan de rechterwijsvinger het stikkebuultje. Men ziet stikkebulen in allerlei vormen en Uitvoeringen. Daar is het snoepdoosje, waarin zich de 8 boterhammen met worst en vette kaas bevinden. Daar is het klassieke blauw- geruite zakje, met het witte bandje en daar is het vierkante pakje in boterhampapier gewikkeld en bevattende den mondvoorraad voor een heelen dag. Zoo stapt men naar de trein. De trein is vol en bijna altijd te laat. Maar we hebben ons den laatsten tijd leeren aan passen en -aangezien we waardeeren dat de N.S. zich onze belangen heeft aangetrokken, vinden we geen vrijheid meer voor critiek en hoon. Die zijn de wereld uit. De trein is vol, maar we zijn vindingrijke forensen geworden en als zoodanig is geen moeilijkheid ons te groot. Integendeel, we loopen niet eens meer hard om een plaats te krijgen, we gelooven het wel en wandelen laconiek langs de lange rij wagons. Zijn alle 3e klas coupé's vol, geen nood, dan zijn er de 2e en le klasse wagens. Zijn óók die vol, dan in den postwagen. In den postwagen is het warm, welk on gerief weer goed gemaakt wordt door het feit, dat men er zich zoo gerieflijk kan neer- vleien op postsorteerplanken en leege post zakken. P.T.T. getuigt in deze van een ver gaande Soepelheid; bravo!, namens vele honderden postwagen-reizigers, die sedert een week al een vaste garde zijn gaan vor men en met zekere vijandigheid neerzien op hieuwe gezichten die óók meewillen. Wat hebben we ontzaglijk veel nieuwe Vrienden gekregen door dien trein! Iedereen kennen we nu tusschen Alkmaar en Den Helder en iedereen kent ons; iedere bankbediende^ werf-arbeider, grondwerker en middenstanders is onze vriend geworden. We beginnen des morgens in de vroegte gesprekken over „den toestand" en zetten die 's-avonds voort. Eventueel te besluiten den "olgenden morgen. We houden voor vrij wel wildvreemde lieden een of meerdere plaatsen open en betrekken volstrekt onbe kenden in ons gesprek. En niemand die er zich aan stoot, niemand die er ergernis aan neemt, niemand die het vreemd vindt of ongewoon. Integendeel, het hoort bij den nieuw-gescha- Pen toestand en men zou het vreemd vinden als het anders was. Zoo schommelen we door Noord-Holland, lederen dag tweemaal. verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen, aambeien, rheumatiek. zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid, men gevoelt zich vrijer en beter Flacon t t.n. Dubbele tiaeon I i n bi| apotnetera en vakdioglsten. We zitten voor de raampjes en laten het polderland aan ons voorbijtrekken. We zien naar de koeien en schapen die daar iederen dag grazen en wier uiterlijke verschijning aan geen verandering onderhevig is. We zien de boerenplaatsen die er waarschijnlijk over 100 jaar nóg wel zullen staan. We zien de sloten, opgepropt met groen kroos en we zien de dorpskinderen spelen, met korte witte rokjes en roode strikken in het haar. W e zien de diep-blauwe luchten die zich over het groene polderland spannen en de ontzag lijke wolkformaties, die van kim tot kim trekken. We zien den landman bezig op het veld, allang voordat w ij in den trein gestapt zijn. Iederen dag zien we het; niet iedereen kijkt ernaar. Er zijn nog altijd veel forensen die zich als „Ochtendblad" aandienen. Dat zijn zij. die altijd iederen nacht ergens bommen hebben hooren vallen. Die altijd ergens vlieg tuigen zagen of lichtkogels die naar beneden daalden. Dat zijn de lieden waar we reeds eerder voor waarschuwden; dat zijn de menschen die U weten te vertellen dat de oorlog nog lang en de slechte tijden nóg langer zullen duren. Dat het er duister uitziet en dat het er heel ons leven duister zal blijven uitzien. He zijn de défaitisten en humeur-beder vers; de pessimisten en zwartgalligen. Kent U het soort...? mijd het en ga liever boven op de locomotief zitten dan met hèn in één coupé. Ja, die forensentrein...! In dien trein wordt gelachen en geleden. Geleden door de angstigen van ziel, die geloof hechten aan de smoezerijen en kletspraatjes van hen, die altijd alles schijnen te weten en als geestelijke raddraaiers eer van hun werk hebben. Geleden door hen, die niet naar Den Helder durven te gaan, omdat ze helaas be schikken over een hazenhart. Geleden door hen, die werkelijk iets in onze geteisterde stad verloren hebben en daarheen terugkee- ren. En gelachen: door hen, die de zon van het leven nog niet verleerden te zien. Gelachen door hen, die het waardeeren thans iederen morgen de zon te zien opgaan, en gelachen door hen, die maling hebben aan al die praatjes en beuze lingen van de zwartkijkers. Gelachen, ook door hen, die altijd met een pittige kwinkslag of een dosis gijn binnen vallen en heel een coupé in den luister van hun lach zetten. Die als het ware loopende Buziau's zijn, het soort dus waaraan we juist zoo'n schreeuwend gebrek hebben. Ja, die forensentrein...! Ér wordt in geleden en gelachen. (Buiten verantwoordelijkheid van de RedactU. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Met verwondering hebben w(j, en waar schijnlijk velen met ons, kennis genomen van de regeling tot steun aan de door den oorlog getroffenen en hun nabestaanden. Immers, de uitkeering, welke zjj ontvangen is en dit wel geldt speciaal voor de oorlogsinvaliden absoluut onvoldoende. Waar deze menschen zooveel hebben moe ten opofferen in dienst van het vaderland, mogen zij onder geen voorwaarde afhankelijk gesteld worden van den een of anderen vorm van liefdadigheid, doch hebben zij recht op een dusdanige uitkeering van overheidswege, dat zg financieel onbekommerd kunnen leven. Wij stellen ons voor dat ieder rechtgeaard Nederlander er niet het minste bezwaar tegen zal hebben, dat er een extra heffing op de inkomstenbelasting wordt ingevoerd, waardoor het mogelijk zal zijn aan allen, die direct door den oorlog getroffen zijn, een bovenbedoeld bedrag uit te keeren. Deze heffing zal op het totaalbedrag van de inkomstenbelasting prac- tisch van geen invloed zijn. Ondergeteekenden, vljf-oudgemobiliseerden, stellen zich voor ter bereiking van het boven uiteengezette doel een verzoekschrift in te die nen bg de bevoegde autoriteiten. Adhaesie- betuigingen worden gaarne ingewacht aan 't adres van den eersten ondergeteekende.- F. J. Beyer, Ant. Mattheuslaan 40, Utrecht. K. Hofland. H. P. van Lente. W. van Vliet. H. Zijlstra. ttieuuM uit UhJc Urk, 19 Juli. Door 35 vaartuigen werden heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 5844 pond kuilpaling, van -«6 tot 320 pond per vaartuig, prijs 20 tot 21% ct., 210 pond l(jn- of beugaal, 24 tot 28 ct. en 155 pond snoek baars. 21%22 ct., alles per pond. Zij wordt namelijk nooit teruggestuurd UeAlaapi? Zoo'n verheugende gebeurtenis maakt U natuurlijk aan vrienden en kennissen bekend met een FAMILIEBERICHT in de Heldersche Courant (20 cent per regel) Met groote blijdschap geven w(j kennis van de geboorte van onzen Zoon CORNELISDIRK C. VISSER C. VISSER-Wagenmaker. Den Helder, Ruighweg 281. Heden overleed na een kort, doch hevig lijden en voorzien van de H. Sacra menten der Stervenden te Alkmaar, onze zorgzame Man en Vader, Johannes Zwagerman in den ouderdom van 49 jaar. 20 Juli 1940. Zijn diepbedroefde vrouw en kinderen, H. ZWAGERMAN-Buys. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben van uit O.L. Vrouwe Kerk op Dinsdag 23 Juli a.s. des voormiddags 9.30 uur op de R. K. Be graafplaats te Den Helder Van schriftelijke bestellingen wordt de porto vergoed. Wij zijn ook gevestigd: Langestraat 37, Alkmaar. De loten van de collectrice C. W. van Pienbroek-Duparc zijn te verkrijgen bij Boek handel DUIHKER, Spoor straat 64. Geopend van 9-5 uur. KONIJN zonder veilige berg plaats vermeerderen de zorg en verminderen het inkomen (renteverlies) NUTSSPAARBANK vanaf f 2.per jaar HET IDEAAL VAN DEN WIELRIJDER IMPORTEURS: WILUAM K0CH S Co., KEIZERSGRACHT 318, AMSTERDAM-C Om het contact te vernieuwen worden de bestuursleden, leden en donateurs der W.S.V. de Jutter, de Zilvermeeuw, de Duinkan- ters en 't Centrum verzocht p o. hun tijdelrjk adres op te geven aan ondergeteekende. Namens het N.H.W.B. bestuur, H. LASTDRAGER, p.a. Marnixstr. 386 hs, Amsterdam C. MIDDELGROOT BEDRIJF zoekt een zelfstandig Aanbiedingen onder No- 91 Bureau van dit Blad. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 ^utteAtjeó, 100 °/o verkoopswaarde l VERZOEKE OPGAVE ADRES. J. JONGSMA, agent Groot Nd. Hollandsche Levensverz. Mij., komt wekelijks in Den Helder. Sint Maarten C 93, p.a. G. Plooy Natuurlijk maakt U thans groenten in: dat komt dezen winter van pas Doe het veilig en goed: met NEZO, het hygië nisch verpakte en bereide keukenzout van Boekelo! N.V. KON. NEDERl. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO HENGELO. °}a FieuscFi SMeurouw (Bovendien 10 GoedQoope (patronen a. 25 cent. in totaal 60 modellen per nummer, dus 120 modellen per maand flbonnementspiïjs.- fl 120 Per kwartaal Iper post fl 1501 Sosse nummers 20 cent Draagt gratis proefnummer aan de administratie van dit blad 't J/ieuwe SModeblad heeft tot leuze: Ülot. goede snit en ruime Qeuze! Postelein per pond 4 ct. Jonge Worteltjes p. p. 6 ct. Doperwten p. p. 8 ct. Tuinboonen p. p. 4 ct. Snijboontjes p. p. 6'/2 ct. Het gaat misschien wel een beetje lastig, maar met wat overleg en een beetje goede wil kunt U toch de potjes nog wel vol maken. Wacht niet te lang, doch denk aan de winter en nu wat moeite, geelt deze winter een hoop gemak. Geopend van 's morgens 7 tot 's avonds 5 uur. Briefkaarten worden vergoed. Beleefd aanbevelend, Gravendwarsstraat 3 Ruyghweg 49 - Tel. 416 aangeboden GevrEiagd voor dag- en nacht een nette Dienstbode, geheel zelf standig kunnende werken. Brieven Mevr. KONING-Visser p.a. K. Zuurbier, Laanweg 152c, te Schoorl. Ook aan te melden dagelijks tusschen 12 en 1 uur, Drukkerij De Boer. gevraagd Hand- of Trapnaaimachine te koop gevraagd. Iets defect geen bezwaar, tegen billijken prijs. Br. onder no. 89, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een in zeer goeden staat zijnde DKW Mo torfiets. Brieven met prijsopgaaf onder no. 92, aan het Bureau van dit blad. gevraagd Heer vraagt voor tijdelijk ge schikt PENSION voor billijken prijs. Brieven onder no. 90, aan het Bureau van dit blad. KeAtc en Zending, GEREFORMEERDE ZONDAGSSCBOOL- VEREENIGING JACBIN Op Woensdag 7 Augustus zal in de Wilhel- minakerk te Baarlem de 66ste jaarvergadering worden gehouden van de Gereformeerde Zon- dagsschoolvereeniging Jachin. De vergadering zal staan onder leiding van prof. dr. F. W. Grosheide te Amsterdam. Aan den avond van 6 Augustus zal in de Kloppersingelkerk een bidstond worden gehouden, waarbij zal voor gaan ds. A. J. van Sluijs te Rotterdam. DE BOND VAN NEDERLANDSCBE PREDIKANTEN Bet hoofdbestuur van den bond van Neder- landsche predikanten heeft in een circulaire aan de leden medegedeeld, dat de bond in deze bewogen dagen zgn bemoeiingen niet kan be perken tot zijn leden, maar zich de belangen zal moeten aantrekken van alle Nederlandsche predikanten. Daar toezending van een orgaan aan deze allen finantieel niet wel mogelijk zou zijn, zal dus voorloopig het bondsorgaan niet meer verschijnen, terwijl mededeelingen van wege het hoofdbestuur telkens aan die predi kanten, die er belang bg hebben, per brief of circulaire zullen worden toegezonden. Bet bondsbureau zal, behoudens onvoor ziene omstandigheden, van 19 Juli tot 86 Augustus, wegens vacantie gesloten zijn. Nog vóór de vacantie zal de eerste verant woording over „Onderlinge Bulp" plaats heb ben. DE PAUSELIJKE INTERNUNTIUS. Naar wg vernemen, zal de pauselgke inter nuntius, mgr. Paolo Giobbe, op Donderdag 18 Juli uit 's-Gravenhage vertrekken. GIFTEN EN LEGATEN. De diaconie van de Nederlandsche Bervorm- de gemeente te Apeldoorn ontving een gift van f 500.uit dankbaarheid voor bewaring in oorlogstgd. EVANGELISCB LUTBERSCBE KERK De synodale commissie der Evangelische Lu- thersche kerk heeft een omzendbrief doen uif- gaan tot kerkeraden en predikanten om door collecten, inschrijvingen of giften een bedrag bijeen te brengen tot hulp aan de door oorlogs geweld getroffen gemeenten, waarbg in het bijzonder gedacht wordt aan de gemeente van Rotterdam die haar fraaie kerkgebouw verloor. BULP VOOR DE ZENDING IN N.O.-INDIE. Blijkens een hier te lande uit Glendale in Californië ontvangen schrijven collecteert men in Amerikaansche zendingskringen voor de in standhouding van de zending in Nederlandsch Oost-Indië. Daar in dezen tijd slechts zeer ten deele de zendingsgelden uit het moederland naar Nederlandsch Oost-Indië kunnen worden overgemaakt zal deze spontane hulp in zen dingskringen ongetwijfeld op hoogen prijs wor den gesteld.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5