Oe Britsche Middellandsche Zee-v!oot lied groote schade Opnieuw luchtgevechten en de vuren van Tohr Groote Clown Wijziging in het Dcensche economische leven Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs jfaliaansch legerbericht Duitsch legerbericht WAAROM TREUR JE, Proefmobilisatie in de Vereenigde Staten Een Britsche vijfde colonne in Amerika De bezittingen der Europeesche naties in Amerika Het Engelsche volk is onkundig Geen politiek uit een droomwereld Zweedsch visschersvaariuig door Engelsch vliegtuig beschoten Het legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt; Volgens stellige berichten hebben bij de luchtvlootgevechten tusschen 8 en 13 Juli behalve het vliegtuigmoederschip „Ark Hoval" en het slagschip „Hood". Nog een slagschip van het type Warspite, groot 31.000 ton. en de kruisers Gloucester, groot lO.OOOton, en Arethusa, groot 5200 ton, ern stige schade bekomen. De verliezen onder de vijandelijke bemanningen zijn aanzien lijk. Een vijandelijk vliegtuig, dat getracht had de bemanning van een onzer toestellen met mitrailleurvuur te bestoken, toen het door schade aan een der motoren gemeerd lag en toen reddingspogingen in het werk werden gesteld, is brandend neergeschoten door onze jachtvliegtuigen. Een officier, die per valscherm op zee was neergedaald i« gered en door een onzer watervliegtuigen gevangen gemaakt. 8 g In Noord-Afrika werden intensieve en doeltreffende bombardementen der vijande lijke bases in Sidi Barrani en Mersa Ma troe ten uitvoer gelegd. In Oost-Afrika werden Engelsche troepen en vliegtuigen gebombardeerd op de basis van Duna en IV ajir, waar een vijandelijk jachtvliegtuig werd neergeschoten. Al onze toestellen keerden op hun base< terug. Vijandelijke aanvallen op Asmara richtten geen schade aan en maakten geen slachtoffers. Groote tankboot tot zinken ge bracht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op nieuw vliegvelden, haven-, tank- en fabrieks- installaties in Engeland aangevallen. Ex plosies en zware branden zijn waargeno men. Bij aanvallen op een convooi in het Ka naal gelukte het een tankboot en vier koop vaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 40.000 br. reg. ton door inslaande bommen tot zinken te brengen. Vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van 21 op 22 Juli Noord- en West-Duitsch- land binnenvlogen, richtten daar evenals in de bezette gebieden met neergeworpen bommen slechts materieele schade aan. Een vliegtuig is door luchtafweergeschut der marine, een tweede door nachtjagers neergehaald. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren acht vliegtuigen, o.m. een Sunderland vliegboot, die bij Drontheim werd neergeschoten. Vier eigen toestellen keerden niet terug, o.m. een z.g.n. „zeenood- vliegtuig", dat boven de Noordzee door de Engelschen werd neergeschoten. EEN „DRIEMANNEN CONFERENTIE" OVER IERLAND? Volgens een bericht uit Londen in de Zweedsche „Dagens Nyheter" zou Chur- chill het voornemen hebben den Ierschen premier, de Valera, en den premier van Ul ster, Lord Craigavon, uit te noodigen voor een „driemannenijconferentie" te Londen. FEUILLETON DOOR A H KOBER 00. Gezond, twee jaar lang. Toen ontwaakte Alf Söderström op zekeren morgen hij had dien nacht lang gefuifd als uit een boozen droom: het meisje was er met den koetsier vandoor en had Alf's dollars en diamanten meegenomen! Het eenige wat hij nog had was zijn paard. Hij moest het verkoopen om in leven te kunnen blijven. Toen had hij in de artistenclub Witte Ratten in New York, waar hij gezelschap zocht, zijn vroegeren partner Joe aangetroffen en zij waren de „Caramelli brothers" geworden. Zij waren met hun nieuwe nummer begon nen in Amerikaansche bierhuizen, tusschen hojo-kapellen en zangkomieken en hadden later het geluk gehad om voor het Coliseum te Londen geëngageerd te worden. Maar nu had Joe een contract met Pincy afgesloten en Alf Söderström rilde, wanneer hij aan de moeite en inspanning dacht, welke die tournée voor hem zou meebrengen. Op den vijfden avond van hun optreden te Oran werd er, terwijl zij zich afschminkten, bescheiden aan de deur geklopt en dadelijk daarna trad er iemand binnen: een vrouw, die angstig achterom keek en haastige bewegin gen maakte alsof zij vervolgd werd. O daar! Goeden avond! nep z\j ver licht uit toen ze Alf zag en reikte hem de hand. De Zweed was zoo verrast, dat hij geen woorden vond. T „Dat is nu toch wel wat bar! zei Joe Gol den halfluid. „Hier damesbezoek te ontvan gen Toen zag hij, in de spiegel, dat de vrouw blond was en nog niet zoo oud kon zijn, ofschoon zij erg leelijk geschminkt "'as'" En opeens sprong hij op en ging voor haa Btaan: V ..Marfa Marfa Rasumow stamelde Joe Golden Ja: Joe Golden!" riep zij. „Go!" Rede van den Deenschen ml. uister van openbare werken. pif hieuw e Deensche minister voor verkeer P^,"Loar® werken, Gunnar Larsen, heeft narb?iders van een Kopenhaaesche machinefabriek en ijzergieterij een redevoe nng uitgesproken over de noodzakelijkheid en doelmatigheid van een reoriënteering der Deensche Huishouding. Hij begon met te wijz.en op den toestand die groote veranderingen op economisch gebied onvermijdelijk noodzakelijk maakt waarna hij uiteenzette, dat de samenwer Mng met Duitschland voor zekere takken \an het economische leven in Denemarken groote mogelijkheden en betere voorwaarden biedt, in het bijzonder is dat het geval voor den Deenschen landbouw. In dit verband U het wenschelijk te werken in de richting van een stuiten van den trek van het land naar de stad en op een omkeeren van dezen stroom. H at de toekomstperspectieven van de Deensche industrie betreft, het is moeilijk op het oogenhiik daarover iets bepaalds te zeggen. Mogelijk moeten ook hier groote wijzigingen aangebracht worden tengevolge tan de nauwere economische samenwer- zo° krach,'g ontwikkeld industrieland als Duitschland. In ieder ge val is spr. er van overtuigd, dat met de Deensche industrie ook van Duitsche zijde vergaand rekening zal worden gehouden untler alle omstandigheden echler moet een wijziging in het economische leven plaats vinden. Evenzeer is het noodzakelijk de Deensche sociale en politieke toestanden m*m. .vormcn- dat (>e best mogelijke sa menwerking met Duitschland in de toe komst wordt gewaarborgd. olgens de „New York Herald Tribune" heeft de leider van het centrale bureau voor de staatsmilities, generaai-majoor Wil liams. een proefmobilisatie in het uitzicht gesteld van de geheele militie der 48 staten, welke een sterkte heeft van 235.000 man met 16.000 officieren. Als tijdstip voor deze mobilisatie is 1 Oct. opgegeven. Een machtigingswet, waarbij zulk een maatregel in tijd van vrede toegestaan zou zijn, is thans bij het congres in behandeling. Gene- raabmajoor Williams heeft meegedeeld, dat de staatsmilities onder de wapenen zullen worden geroepen voor de oefening van het volksleger, dat president Roosevelt heeft ontworpen. In dit verband meldt de „New Lork Herald Tibune", dat talrijke officieren der militie hiervan tegenstanders zijn, om dat de Vereenigde Staten een millioenenle- ger niet noodig hebben, indien de vloot ter volle baar taak vervult en den vijand ver w-ijderd houdt van de Amerikaansche kus ten. In een hoofdartikel op de frontpagina waarschuwt de Nèw-York Enquirer voor een miskennen van den invloed der'Britsche vijf de colonne in de Vereenigde Staten. De par tijprogramma's die geformuleerd zijn op de recente partijdagen der beide partijen, heb ben weliswaar duidelijk rekening gehouden met den afkeer van het volk der Vereenigde Staten van den oorlog, maar desondanks moet men streven naar voortdurende waak zaamheid om aanslagen te verijdelen van den kant van hen, die weliswaar met luider stem huh liefde en vereering voor vrede en democratie prediken, maar die nooit ophou den met arglistige pogingen om het ongeluk van een oorlog voor de Vereenigde Staten op te roepen, een oorlog, die niet in het belang is van de Vereenigde Staten, maar die impe rialistische macht, aan wier handen de voor vaderen hun onafhankelijkheid hebben moe ten ontrukken. Agenten van de Engelsche vijfde colonne zijn ook op de beide partij-con gressen uiterst actief geweest ten gunste van het Britsche Keizerrijk. Gelukkig hebben zij echter geen succes gehad. Het blad besluit met te schijven, dat het niet voldoende is, dat het volk der Vereenigde Staten vastge sloten tegen den oorlog is, het moet ook steeds weer met luider stem zijn wil tot vre de doen hooren en er op letten, dat het niet toch nog ten offer valt aan de „afschuwelijke intriges'' der Britsche rijfde colonne. Uit Cuba wordt vernomen, dat de Duit sche en Fransche diplomaten den gedele geerden van de Pan-Amerikaansche con ferentie de verzekering hebben gegeven, dat geen enkele poging in het werk zal wor den gesteld om wijziging te brengen in de souvereiniteit over Martinique of de andere Fransche bezittingen in de Nieuwe We reld. Bijgevolg acht men iedere ongerust heid volkomen ongerechtvaardigd, evenals iedere poging om de bezittingen van Euro- .peesche naties in Amerika onder een Pan- Amerikaansch protectoraat te stellen. Naar „Stockholms Tidningen" meldt, is in een ingezonden stuk in de „Times" de geestelijke van Uckfield, rev. Dermott, aan het woord gekomen en om zich te verzet ten tegen de algemeen gehoorde bewering dat het Britsche volk vastbesloten is om den oorlog voort te zetten, omdat het zijn eigen kracht nauwkeurig zou kennen. Uit talrijke gesprekken, die hij dagelijks voert, aldus deze geestelijke, blijkt, dat de men- schen ten eenenmale onkundig zijn van den toestand en van de werkelijke verdedigings mogelijkheden van Engeland. De Zweedsche minister van handel. Do- moe, heeft in een redevoering door hem te Brumso uitgesproken, opnieuw geprotes teerd tegen de bewering van Engelsche zij de, als zou Zweden door het toelaten van Duitsche transporten en van Duitsche ver- idfgangers zijn zelfstandigheid hebben op gegeven. De Zweedsche minister van justi tie, Westman, heeft in een rede geëischt, dat de Zweedsche neutraliteitspolitiek een practisch doel nastreeft, Het is onmogelijk deze politiek te vormen uit wenschdroomen en volgens maatstaven, die thuis hooren in een droomwereld. De Zweedsche vischtrciler „Mats" is Za terdagmiddag, tijdens het visschen in het Skagerrak door een vliegtuig, klaarblijke lijk een Engelsch toestel, met machinege weervuur fel beschoten. Verder is een bom naar het schip geworpen, die op ongeveer 30 M. afstand in zee viel en het schip, even als een tweeden treiler, die achter de „Mats" voer, aanzienlijk beschadigde. Ook dit tweede schip werd door het vliegtuig onder mitrailleurvuur genomen. Kort daar op doken twee Duitsche machines op, dit» het naar het Oosten wegvliegende toestel achtervolgden. WOENSDAG 24 JULI 1940. Jaarsveld 414.4 m. VARA-Uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel 12.00 Berichten. 12.05 Esmaralda en soliste. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 VARA-Harmonie-orkest (opn.). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Orgel en zang. TARZAN 157. Een harde, half krankzinnige lach klonk van Ahtea's lippen, terwijl ze de punt van het heilige mes tegen Janette's borst richte. „Beweeg je niet," riep ze tegen de vrienden van Janette, „of het meisje sterft. Jg Wong. Blijf waar Je bent. Ik zie, dat je naar me toe kruipt." Perry O'Rourke beet zich op de tanden. „Als ik die duivelin maar één ogen blik in mijn armen kon houden," mompelde hij. „Rustig Perry!" waarschuwde Tarzan, De aapman was bang, dat de onstuimige Perry door een ondoordachte daad, de ko ningin zou prikkelen, zodat ze zou toesteken. Tarzan keek woedend naar Ahtea. „Wees geen dwaas! Uw stad is gevallen in de handen van Shan Rathor. Uw edelen en sol daten zjjn dood of gevangen genoemen. De dood van Janette zal U niet helpen." „Dat doet er niet toe, het meisje zal sterven!" zei de koningin kort. En ze voegde er hard aan toe: „Tenzij je bereid bent te onderhandelen voor haar leven." „Wat bedoelt U?" vroeg de koning der jungle op kalmen toon, die zijn boosheid verborg. „Het leven van Ja nette in ruil voor dat van Shahn Rathor en het jouwe. Tarzan van de Apen," zei Ahtea. 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.40 Boekbespreking. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 Volkszang. 7.40 Felicitaties. 7.45 Puzzle-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Declamatie. 8.30 Radiotooneel. 9.00 Bont programma. 10.00 VARA-strijkorkest (opn.). 10.15—1030 Berichten ANP. Kootwijk 1875 m. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Berichten ANP). 9.00 Omroeporkest en solist (opn.). 9.30 Berichten Vlaamsch. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pi.). 10.30 De Twilight Serenaders (opn.). 11.15 Berichten Engelsch. 11.30 Berichten Vlaamsch. 11.45 Altviool, piano en klarinet. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. 1.00 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. 2.00 Berichten Duitsch. 2.15 Omroeporkest. 3.15 Berichten Engelsch. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Avro-dansorkest. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 Onderwijsf. Scheepv.: Taalles en causcrii ,,De waterwegen van West-Europa". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 Avro-Amusementsorkest. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Berichten Vlaamsch. 9.00 De vroolijke vijf (9.15—9.30 Berichten Engelsch. 9.45 Berichten Vlaamsch. 10.00 Berichten Duitsch. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. 10.30—10.45; 11.1511.30 en 0.150.30 Berichten Engelsch. 1-001.15 Berichten Vlaamsch. 1.151.30 Berichten Engelsch. En toen schudden zg elkaar de hand, terwijl Alf Söderström verbluft stond te kijken. HOOFDSTUK 10. Een weerzien. Marfa was al langer in Oran dan de Cara- melli's en wel met Billy Big's damesorkest, dat al haast een maand in de Victoria-salon speelde. Marfa was in het Grand Casino eens gaan kijken naar het nieuwe programma en had toen in een van de Caramelli's den man herkend, die eens op de jaarmarkt te Agen met haar geschertst had. Zij was indertijd op zijn vleierijen alleen ingegaan omdat zij hoopte, met behulp van dezen blijkbaar ver liefden artist aan Billy Big's tyrannie te ont komen. Het was haar ook bijna gelukt, in Alf Söderström's woonwagen te vluchten maar Big. die haar stilletjes was nagesloopen, had haar gepakt en teruggehaald. Doch nu In Oran had Marfa opnieuw een gunstige gelegenheid om te vluchten. Big was voor twee dagen naar Algiers om daar het bezoek van zjjn orkest voor te bereiden en juist nu had zij Alf Söderström, die in Agen bijna haar redder was geworden, opnieuw ont dekt. Het scheen haar geheel natuurlijk om hem dadelijk op te zoeken. En daar ontmoette zij nu Joe Golden, de oude medewerker van haar vader! Zg was uiterst verrast, want zjj had hem op het too- neel als Bumsti niet herkend. Het sprak van zelf, dat zij Alf Söderström liet staan en zich met haar zorgen aan Joe toevertrouwde. Marfa Rasumow was waarlijk niet mooi meer. Integendeel, haar gezicht had diepe vouwen, die zg met schmink probeerde te vul len Golden's critische blikken ontgingen haar niet. ..Mijn tijd is voorbij, beste Go," zei ze lachend, „ik ben intusschen negen en dertig jaar geworden. En dan het aandenken aan de beren, kijk eens hier!" Zij veegde de schr van haar eene wang en legde Golden's vin gers in twee, drie diepe lidteekens. „Daar heeft Oswin mij gestreeld indertijd en vijf minuten later maakt hij papa dood..." Marfa had in de laatste jaren vreeselijke dingen beleefd. Nadat Joe Golden in het zie kenhuis was gekomen en Bil weggestuurd, was Rasumow zijn dochter gaan trainen en op haar een en twintigsten verjaardag debu teerde zij met groot succes. Vijf jaar lang ging alles uitstekend. En toen was in het cir cus te Perm de catastrofe geschied: Oswin, de grootste beer, viel Marfa aan en daarna ook haar vader, die haar te hulp wilde komen. Rasumow was al dood toen men hem uit de kooi trok. Marfa leefde nog. Twaalf weken lag zg in het hospitaal en herhaaldelijk bedreigde een bloedvergiftiging haar leven. Toen zij eindelijk ontslagen werd. zag de wereld er heel anders voor haar uit. Marfa was intusschen een wees geworden, want haar moeder had haar vader niet lang overleefd. Haar twee jongere broeders en haar zusters waren bg verschillende familieleden ondergebracht en de beren aan een dierentuin ten geschenke gegeven. Niemand bekommerde zich echter om Marfa, en de eenige, die bij haar terug keer uit het hospitaal op haar wachtte, was Big. Hij haalde haar af, had al voor een hotel kamer gezorgd, schoot haar geld voor en be geleidde haar op aUe gangen, die noodig wa ren om de kwestie van haar erfenis te rege len. Hij scheen slechts te bestaan om Marfa te dienen. Hij was intusschen de eigenaar ge worden van een aantal schommels, carous- sels en tentjes, die hem veel geld inbrachten Marfa volgde zjjn raad en stak haar erf deel in zgn onderneming. Drie jaar lang reisden zij samen door Rusland. Toen had Big pech doordat zijn concurrenten nieuwerwet- sche toestellen uit Amerika hadden laten ko men en verloor hun beider geld. Maar Marfa wilde, nu het Big slecht ging, hem niet in den steek laten; zij begeleidde hem naar West- Europa, waar hg er weer bovenop wilde ko men. Het lukte. Met zgn geüniformeerde dames orkest verdiende hij in Frankrijk weer een aardigen duit. Maar nu raakte hij aan den drank, begon te spelen, werd ruw en gemeen, en voor Marfa begon aan zgn zgde dat af schuwelijke leven, dat zij thans tien jaar lang met een eindeloos geduld had verdragen. ,,Wg gaan van hier naar Mekines", zei Joe Golden toen zg hem alles verteld had, „dat is dus naar het Westen, terwijl Big naar het Oosten trekt. Kom maar met mg mee; en als Big zou probeeren je met geweld terug te halen, dan krijgt luj met mg te doen." Toch beraamde Marfa haar vlucht met de grootste voorzichtigheid. Noch in Mekines, noch in de volgende steden waarheen zg reis de, bemerkte zg dat Big haar achtervolgde. Ofwel hij wist met, waarheen zij gegaan was. ofwel hg berustte in haar vlucht, omdat hg Joe Golden vreesde. Marfa woonde nu met Golden samen, zorg de voor zijn huishouden en gold als zijn vrouw. Alf gunde ze hem graag. Was hg aanvan kelijk even beleedigd geweest toen Marfa zich zoo harteüjk tot zgn partner wendde, nu was hij big. dat hg zich niet verder met haar had bemoeid; want hoe meer hg haar zag, hoe leeüjker hg haar vond, en hg was het geheel eens met de menschen, die hun hoofd schud den over zulk een huwelijk. Marfa bemerkte wel, dat men over haar lachte. en het deed haar Pijn- Als artiste had zg weinig bereikt, als vrouw had zij geen man gelukkig gemaakt en zg had geen kind het leven geschonken. Dit bewustzijn drukte haar terneer. Maar nu begon zg een taak in haar leven te zien: Joe Golden! Uit hem een groot artist te maken, de grootste clown ter wereld, dat kon haar voor haar eigen verloren leven schadeloos stellen, dit was werkelgk de in spanning van een Marfa Rasumow waardig! Van nu af aan was zij degene, die Jot Golden steeds verder dreef. .Gooi Alf er toch uit!" ried zij hem aan, toen de tournee door Atrika bgna ten einde was. „Hg houdt je tegen. Je moet ook einde lijk dat Humsti Bumsti af gaan schaffen, want het is al lang een cliché geworden!" Golden zag in, dat Marfa gelijk had. Hij deelde Alf mee, dat hij voortaan alleen zou optreden, stelde een contract dat hij in Frankrijk had, een jaar uit en ging met Marfa naar Parijs waar hij in een voorstad een kleine villa huurde. Alf kocht een electronummer, waarbij hg niet anders hoefde te doen, dan een paar schakelaars om te draaien zoodat een sterke electrische stroom dooor het lichaam van zijn partner liep en hij daarmee lampen kon doen branden. De „Electric Gigants" kregen dade- lijk een goed aanbod voor Zuid-Amerika, zoo- dat Alf zonder wrok van Joe afscheid nam. De „Caramelli-brothers" bestonden niet meer. Een paar maal bemerkte Joe, dat men zich zijn beroemden naam onrechtmatig toe eigende; hij maakte een en ander in de vak bladen bekend, zoodat de plagiaatplegers geen succes hadden met hun twijfelachtige onder- neming. Hg nam twee jonge Spanjaarden aan, wier vader een klem reizend circus bezat. De oude had zgn kinderen het métier van meet af aan laten leeren. Juan en José waren goede dan- mU anten' hoogspringers, acrobaten, jongleurs en pantomimisten. Joe vond in hen ous ontelbare mogelijkheden vpor zijn nieuw nummer. J ZClf WUde 111 het nieuwe trio den voor namen clown in het elegante paiUetten- costume spelen; Juan moest de komiek met de enorme roode neus zgn, die door zacht zinnige domheid op de lachspieren werkte en dieenZa" Van den S^^nden. onhan- digen August den Domme op zich nemen en wand", phantasti8ch jacqüet. rok of jas rónd- of veelte 3?^ S Wordt vervolqd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3