Msche angst voor de „vijfde colonne" 1 Roomijs zonder room.... mi Opper-Oostenrijk en Hoe Engeland zich wapent Huiveringen sprookjesgrot... Zuid-Afrikaansche vrouwen willen vrede s Nederland "den ^^^d^^MeTmedewerkmf v"an deTe^rl^!!!!? u Centrale is het daartoe gevormde eomité met haar werkzaamheden begonnen lertee't Beschouwingen van gauleiter Eigruber iWS3 <97 r: 5 in een Gelaatsstudie onder het jeugdig audi torium bij de opvoering der lotgevallen van Hans en Grietje in het nieuwe openluchttheater op het Minerva-terrein in Amsterdam-Zuid Vredespetitie aan Smuts, De vrouwen van de Boersche bevolking in Zuid-Afrika hebben den ministerpresident der Zuid-Afrikaansche Unie, Smuts, een vre despetitie overhandigd, welke meer dan 60.000 handteekeningen draagt en waarin zij eischen, dat Zuid-Afrika terstond een einde maakt aan den oorlog met Duitschland. Daar Smuts de petitie van de hand heeft gewezen zal het document thans aan het parlement worden voorgelegd. Ook de nationalistische studenten in Zuid- Afrika komen openlijk tegen de politiek van Smuts in opstand. De voorzitter van den na- tionalen studentenbond heeft tot Smuts een brief gericht, waarin hij verklaarde, dat de studenten weigeren, zich te houden aan het insigneverbod en de geweren in te leveren. Voorts eischte hij het staken van de eenzij dige radiopropaganda en het onmiddellijk sluiten van vrede tusschen Zuid-Afrika en Duitschland. De Turksche bladen maken melding van twee voorvallen in Anatolië, welke een ?e" volg zijn van de „voorlichting" der bevol king, door middel van lezingen, over het bestrijden van de „vijfde' colonne" en de valschermspringers. Twee doktoren in staatsdienst bereisden met een witte ambulance-auto afgelegen Oost-Anatoolsche dorpen. De boeren, die zulk een wagen voor de eerste maal zagen, overvielen de doktoren met houweelen, zei sen en jachtgeweren en namen ben gevan gen. Pas toen de autoriteiten gewaarschuwd waren, kon het misverstand worden opge helderd. Op soortgelijke wijze werd bij Koniya een rijwielhandelaar gevangen genomen. Deze reisde per motorrijwiel de dorpen af en had op zijn rug een fiets vastgegespt. Boeren boeiden den handelaar en gaven hem aan d'6 politie over. Persfoto s uit Engeland, die sedert eenlg® aagen in de Vereenigde Staten gepubliceerd worden wijzen erop, dat Engeland zich i*d r i.ii n op een Franctireursoorlog voorbe reidt. De foto's vertoonen in alle variaties burgers, die in het gebruik van allerlei Tafens WOr(den opgeleid. Een opname Soia n Van het Lagerhuis, die in bur- PaH«r ?P bet binnenplein van het DublUp^Sgtb0Uw exeI'ceeren. Maandag rican al "New York Journal Ame- liiko in 1 van een Britschen geeste- onderoffi "eS!frKewaad' wien een Engelsch de juiste manier wijst om een luidt i houden. Het onderschrift •mat, dan ondpr i.,iin uifit n0l|uen. Het onderscliri» Engelanrf11 ?n (,e laatste reserves, die geilden invoor,bereiding voor den dren de kerk van pP d? bcen bren«L thans oojf rijen de,- a ..^n*eland een plaats in J der strijdenden krijgt Uw kinderen zullen het B°®d Visschen In den regen bij stevigen Noord Westenwind tijden den Zilveren Molen-hengel wedstrijd in den Zunder- dorperpolder Van mixe-ketel tot bioscoopzaal, (van een bijzonderen verslaggever) „Roomijs-ij-ijs!" het is de solo in het zomeravondconcert van straat geruchten... Een zonderling concert: menschenstemmen, voetslappen, kin dergeschreeuw, nieuwsberichten, door 'n open venster, geratel van wie len, het zoeven van fietsbanden over den weg... en daar boven uit, steeds wéér, niet een cresendo van je wel- ste, de roep: „Roomij-ij-ijs!" Er komt aan de boter- en vetdistributie een spreek-technische moeilijkheid te pas! Wat zegt U? Ja, want geen room meer in het ijs, dat beteekent, dat de ijsventers een anderen toon moeten aanslaan, ze mogen niet meer heerlijk uithalen op de laatste let tergreep van dat kostelijke woord, dat ieder mensch op een snikheeten Julidag doet wa tertanden... Ze moeten inderdaad een toon tje lager zingen, alleen naar „IJs"!... Of zouden de ijsfabrikanten er wat op gevon den hebben? Iets dat op room lijkt, maar het niet is, iets. wat den weelde-smaak aan ons vijfcents-ijsje weeromgeeft, een ersatz-pro- duct voor het vetste van de melk? We den ken met beklemming aan de strenge clau sule van de desbetreffende verordening: „Het is verboden een op room gelijkende waar uit boter of melkproducten te berei den"... Het onderste uit de kan... Teneinde het ijselijke probleem te kunnen oplossen, zijn we naar een ijsfabrikant toe- gestapt, de bekende V.A.M.I. (N.V Vereenig de Amsterdamsche Melkinrichtingen), 't Is daar een drukte van belang op de Prinsen gracht in de hoofdstad. Juist worden talloo- ze blikken melk „gelost" en een beetje achter dochtig kijkt het personeel naar ons bloc nootje en potlood, zichtbaar gedragen, gereed voor den slag... Crisis-controle? Dat kan niet meer, dat is voorhij... Inventarisatie? Nu, zoo iets. Een journalist doet eigenlijk niet an ders dan inventariseeren: altijd maar den voorraad copie oprpaken én..." 't onderste Tiit de kan", met het blijmoedig-geloopen ri sico van het deksel-op-den-neus! De chef van de ijsafdeeling, de heer Völker verzekert ons in de eerste plaats, dat het z.g.n. consumptie-ijs even lekker is als room ijs. Het ontbreken van den room is meer een kwestie van mindere voe dingswaarde dan van smaak; het vetgehalte wordt n.1. van 12 tot 3% verlaagd, doch men eet geen ijs om zich te voeden, maar bij wijze van tractatie! Het publiek zal er geen erg in hebben; bovendien mag de aan wezige voorraad nog worden uitver kocht en die strekt nog voor een héélen tijd, zoo verzekert men ons. Hoe de lekkernij wordt bereid. Hoe ontstaat ons ijsje? We hebben het proces van melkblik tot verpakking ge volgd. Eerst worden er groote hoeveelheden nnelk, suiker en vanille in een enormen mixe-ketel gepasteuriseerd. Een geurige witte cocktail... De volgende bewerking is het „homogeniseeren", dat is het uitwisse len van alle bestanddeelen, suikerkristal len, vetbollen, water, enz. todat alles homo geen is. Daarna wordt de massa naar een aantal zilverig-blinkende tanks geleid, de z.g. „rijpers". Dit zijn geïsoleerde allumini- um ketels, van binnen met emaille bekleed Hierin moet het mengsel „rijipen", de zuur graad wordt opgevoerd, terwijl een koeler, welke zich met gelijkmatige slagen door 't vocht beweegt (met beste te vergelijken met pap roeren) voor de juiste temperatuur zorgt. Vier en twintig uur blijft de massa staan, dan begint de reis naar den vriezer. Bevroren. De vriezer is we! de belangrijkste machine in dit ijspaleis. Hij staat een verdieping la ger dan de éérder genoemde installaties; door een stel buizen van roestvrij staal Stroomt de blanke substantie vanuit de „rijpers" een étage lager naar den vriezer en komt terecht in een erooten cylinder. Hier heeft het „voorvriezen" plaats, wat, populair gezegd, neerkomt op een zeer snel roeren en koelen van de vla, zooals deze verstijft. „De lucht slaat in", zegt onze ge leider en de vla wordt stijf, tenminste ze krijgt een stroopachtig karakter. Interessant is het te zien, hoe de tot ..pudding" omgetooverde vla vanuit den cy- linder wordt opgepompt naar een grooten metalen hak en vandaaruit door een kraan tje in tailooze kleine bekertjes stort. Deze bekertjes komen aan den loopenden band aangewandeld en stoppen één voor één .pre cies onder de kraan, wippen dan even op, villen zich in een seconde tijds met het kos telijke product, schuiven verder en worden automatisch van een dekseltje voorzien. Veertig graden onder nul. Jongens in witte jassen zetten de bekers op groote bladen en deze bladen verdwijnen in de hardingsruimten oftewel de koelkast! „Gaat U even mee?" noodigt de heer Völker. Een zware deur valt achter ons dicht; een huiver bevangt ons want achter die zware deur uiest het 40 graden onder nul. Brrr.... We kijken eens om ons heen en wa nen ons in een wintersche wereld. Dik glin stert de ijzel aan binten en buizen, het heele hebben. inférieur schijnt als met een sneeuwige laag bedekt. Langs de wanden houten stellingen, van elke plank hangt als een ha gelwitte kastrand de ijzel in grillige rafels neer En in die kraak heldere omlijsting lokt het ijs, staven ijs, bekers, pakjes, rollen en platen ijs, glashard, zuiver, koel cn verlei delijk. Een snijmachine hakt juist een verrukke lijke staaf sinaasappelijs in „mootjes"; die krijgen een zilveren omhulsel (stanjol), al dus verpakt, verhuizen ze weer naar een an dere koelcel, waar een temperatuur van der tig graden onder nul heerscht... „En blijven de ijsjes nu hard?", informee- ren we. „Mits ze 21 uur in de eerste veriiardings- ruimte gelegen hebben", verklaart de chef. Kabouters in Luilekkerland. De mannen, die in deze koclkamers wer ken, hebben natuurlijk een extra beschut ting noodig tegen de felle kou. Ze dragen een warm wollen pak met dito hoofdkap, hooge laarzen en wanten. Over deze dikke spullen een smetteloos witte overall met witte punt muts. Groote kabouters in een blanke Sprookjesgrot, vol glinsterende pegels, vol crêmig- en oranje getinte ijstaartjes, zóó voor het grijpen, o, heerlijk Luilekkerland, de kou de rillingen loopen ons over den rug van genot èn van de veertig graden Een chocolade-bad. Onze gids door de Sprookjes-grot laat ons niet te lang bibberen. De poort gaat weer open en we treden in een ander heiligdom, het heiligdom der ijschocolade. U kent ze wel, van buiten een extra-vette reep, van binnen niets dan roomige smetteloosheid- een truffel in 't groot. Hoe komt dat cacao- dek er om heen? Of, technisch gezegd, hoe geschiedt het cacheeren? Zóó: boven een bassin vol vloeibare cho colade draait een rad. Aan dat rad zitten grijparmen, die elk zoo'n maagdelijk ijsje gevat houden en hun prooi op het juiste oogenblik in het bruine bad doopen Op, neer, gaan de armenDe negerinnetjes krijgen vervolgens, natuurlijk ook automa tisch, een zilveren kleedje aan. hup-hup! plooit de machine het zilverpapier keurig in de juiste vouw en dan zijn ze klaar voor haar entree in de bioscoopzaal, tus schen de voorfilm en het hoofd-drama Onsterfelijke solo Tenslotte belanden we in de ^xpeditie-af- deeling, hier haalt de ijsco-man zijn koude vrachtje af. De ijsstaven, welke de waar moeten conserveeren, worden in de fabriek zelf gemaakt. Ook zien we nog de geweldi ge compressors, waarop vriezer en koel kasten zijn aangesloten, in werking. Dit vormt den laatsten indruk van het mooie bedrijf; 't had eigenlijk onze éérste moeten zijn, want zonder deze machtige compressors zou de zaak niet kunnen draaien... „Roomij-ij-ijs! IJ-ij-ijs!" de onster felijke solo in 't zomeravondconcert klinkt ons thans anders in de ooren, nu we weten wat er achter zit., nu we weten, dat ze gecomponeerd werd in de witte Sprookjesgrot... In een persconferentie heeft de Rijks stadhouder en gouwleider van de gou^ Ober-Donau beschouwingen gehouden naar aanleiding van de reis van meer dan bouu Xederlandsche kinderen naar dit gebied. De streek waarin uw kinderen thans eenige vacantie gaan genieten, aldus de heer Eigruber, ligt ia de uitloopers tan de Alpen aan den bovenloop van de Donau. Het is de gouw, waarin de Führer is ge boren en opgegroeid. Het landschap en de menschen zijn er Duitsch. In het verleder moge dan al door een misleidende propa ganda buiten het Duitsche Rijk de mee ning verbreid zijn, dat de Oostenrijkers na den Anschluss ontevreden zouden zijn met hun lot en heimwee hadden naar een keizer- huis, waarvan de Oostmarkers allen een zeer ongunstige herinnering met zich dragen. Er is thans geen Oostmarker, die er aan denkt Oostenrijk weder zelfstandig te maken. Sinds St. Germain heeft Oostenrijk zoo ont zettend veel ellende en nood meegemaakt. Nederland kent dien nood, door de opneming van zoovele Oostenrijksche kinderen in dit mooie land. De blokkade van toen trof in de eerste plaats de Oostenrijkers. Daarna heeft het land langen tijd voortgeleefd zonder ini tiatief en zonder den wil eigen lot in handen te nemen. 600.000 werkloozen waren het re sultaat van de regeeringen Dollfuss en Schuschnigg. Thans is alles veranderd. Reeds voor den oorlog waren er geen werkloozen meer, in tegendeel, meer dan 40.000 vreemde arbeids krachten vinden thans in de Gouw Ober- Donau werk. Het onderscheid met voorheen is weer galoos. Waar voor vier jaar slechts braaklig gend land te zien was zijn thans nederzettin gen en fabrieken verrezen. Het Amerikaan- sche tempo is in dezen streek verre geslagen. In één jaar tijd is aan een der meren de grootste kunstzijdefabriek ter wereld ge bouwd, waarin 140.000 ton kunstzijde per dag wordt afgeleverd. Voorts zijn er o.a. fa brieken van de Hermann Goeringwerke met 12 hoogovens gesticht. Ook voor de boeren is ontzettend veel gedaan. Niemand wenscht den tijd terug, dat famielies van drie gulden per week moesten leven. Gisteren heb ik, zoo vertelde de heer Eigruber, voor de eerste maal Nederland gezien, en heb in gezelschap van den rijks commissaris Rotterdam, Utrecht, het Na tionale Park op de Veluwe bezichtigd en de zeekust bewonderd. Er is in landschap een geweldig onder scheid tusschen cfe hooge bergen in mijn geboortestreek, waar zomer en winter de sneeuw te zien is, en de laagvlakte aan de zee. Het is een eigenaardig gevoel voor het eerst een zonsondergang boven zee te aan schouwen. Ik weet niet wat schooner is, het Alpengloeien of zulk een zonsondergang aan de zeekust. De helderheid en de vriendelijkheid van het landschap en van de steden en dorpen vallen dengene,' die uw land voor het eerst bezoekt, het meeste op. De menschen lijken mij naar uiterlijk en naar gemoed eigenaar dig verwant met de Zuid-Duitschers en de Oostmarkers. Ik verzeker u, wij bedoelen geen propa- ganda-actie met deze kinderuitzending. Wij achten dit niet noodig. Wij bedoelen in den eerste plaats dank te brengen aan Neder land voor zijn hulpvaardigheid in de jaren 1920 en 1921. Uw kinderen zullen het goed hebben en zullen heusch geen honger lijden. Zij zullen geen grootere porties krijgen dan ieder an der, doch als zij thuiskomen zal hun ge zondheid bewijzen, dat er geen nood is aan de Ober-Donau. Als de diepste zin van onze actie voor de uitzending van Nederlandsche kinderen naar de Oostmark moet u zien het verlan gen om te bewijzen ,dat Wij geen vijanden zijn. doch vrienden, die elkaar gevonden hebben in het streven eenmaal in vrede, arbeid en brood voor onze volken te vinden.'

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4