De Duitsche wapens zullen nu spreken Naar een nieuw tijdperk Foto's van den dag „Hun scherpte zal het Britsche Rijk tot verbazing brengen" van gemeenschapszin en saamhoorigheid MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD DE TEERLING GEWORPEN! Onzescholen in den komenden winter Oude luister gered DE OPBOUWD1ENST Eerbied en waardeering voor den arbeid Vliegers aangespoeld WO E N SD AG 24 J UL I 1940 Het eerste huwelijk op glazen schoen tjes is te 's Gravenhage voltrokken. De moderne Asschepoester past het muiltje, alvorens naar het stadhuis te rijden Zelfs boomklimmen staat op het pro gramma der ontspanning, welke de Rofterdamsche jeugd thans geniet op de voor haar opengestelde sportvelden in de Maasstad Watersport in waterland. Zeilen op de Zaan Gistermiddag omstreeks kwart voor zes is op den Rijkstraatweg te Oegstgeest nabij de „Drie Witte Palen" de 14-jarige wielrijdster Nelie Boon, wonende te Leiden, door het onvoorzichtig oversteken van den rijweg door een personenauto, bestuurd door n 25 jarigen handelsreiziger uit 's Gravenzande aangereden en zoodanig verwond, dat zij na ongeveer 20 minuten ter plaatse o\ er- leed. Het lijk is naar het Academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. De auto is voor onderzoek in beslag genomen. 4 olgens getuigen treft den bestuurder geen schuld. De teerling is geworpen! aldus luidt de conclusie, welke in Duitsche politieke krin gen te Berlijn wordt getrokken uit de radio ede, welke de Engelsche minister van bni- tenlandsche zaken, Lord Halifax, heeft ge houden. Wij zijn, aldus verklaart men in deze kringen, de meening toegedaan, dat deze rede de laatste afwijzing is van de re de van den Führer. De huichelachtige ma nier waarop het aanbod van den Führer is bejegend, kan niet meer worden overtroffen Het gefemel, tvaarmee lord Halifax poogt het Engelsche volk met gebeden te mobili- seeren is van dien aard, dat wij ons met discussies in dien trant niet inlaten. Wij zijn van meening. dat de rede van den En- gelschen minister van buitenlandsche za ken een anderen vorm van handelen nood zakelijk heeft gemaakt. Indien lord Halifaj, niet wil luisteren naar de woorden van den Führer, dat deze niet voornemens is het Britsche wereldrijk te vernietigen, dan ne men wij er acte van, dat lord Halifax ei allen, in wier naam hij spreekt, de meening van den Führer niet deelen.maar van op vatting zijn, dat het op een vernietiging van het Britsche wererdrijk niet aankomt. Dr Führer. zoo zegt men veder, heeft niet zoo als lord Halifax beweert, gedreigd, maai gevolgtrekkingen gemaakt uit politieke fei ten en uit een politieke noodzaak. Of het gaat om dreigementen of om zulke gevolgtrekkingen zal de toekomst leeren Indien lord Halifax meent zich te kunnen en te durven verlaten op bepaalde opmer kingen van staatslieden en uit dergelijk» opmerkingen meent te kunnen afleiden, da1 ook andere landen en werelddeelen de be slissing van lord Halifax beschouwen als een bëwijs van historisch doorzicht, dar blijve deze opvatting voor rekening van dr Engelsche politici. De geschiedenis zal aan toonen wie gelijk heeft. Zij zal bewijzen o' het juist was de beslissing over de Engel sche politiek afhankelijk te maken van vei standelijke meeningsverschillen, van filoso fische stokpaardjes, van religieuze overtui gingen en van wenschen, die zijn ingespon nen in de redevoeringen van «ndere staats lieden. Over de duidelijke verklaringen en mededeelingen van den Führer wordt van Duitsche zijde niet meer gedis cuteerd. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld, dat lord Halifax en daar. mee de Engelsche regeering en daar mee ook het Engelsche volk „neen" gezegd hebben. Op dit „neen" is nog maar één antwoord mogelijk en dit antwoord staat niet op schrift en is geen gesproken woord. Wat de gosdienstige noot in de rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken betreft, herinnert elke zin, dien mer in zijn rede leest, door zijn schijnheiligheid en femelarij aan de beroemde vergelijking van den duivel met het brevier. Wanneei lord Halifax het Engelsche volk met den bijbel toewenkt om het te mobiliseeren staat achter hem de duivel, die dit Engel sche volk en zijn Rijk naar en ander doel dan naar den Hof van Eden wil leiden. De strijd op leven en dood. De avondbladen schrijven boven hun com mentaren op de rede van Halifax koppen als: „De beslissing is gevallen", „Engeland heeft zijn lot gekozen". Zij leggen er den na druk op, dat de verklaringen van den Brit- schen minister moeten worden beschouwd als een defifnitieve afwijzing van het beroep, dat Adolf Hitier op het gezonde verstand heeft gedaan. De Boersenzeitung schrijft: „Engeland heeft de uitgestoken hand teruggestooten. Blind en doof voor alle overwegingen van het verstand en voor alle geboden van ware menschelijkheid drijven de Engelsche macht hebbers hun land naar de catastrofe, om het daarna aan anderen over te laten het met hun nalatenschap klaar te spelen. Na dat gene, wat de Britsche minister van buiten landsche zaken gisteren gezegd heeft, kan Churchill als minister-president zich verdere verklaringen besparen. Engeland heeft den strijd op leven en dood gekozen. Duitschland neemt daarvan kennis en Duitschland zal de consequenties daaruit trekken". Het Hamburger Freindenblatt zegt: „Door het besluit, dat het Britsche kabinet heeft ge nomen, is snel een einde gekomen aan het tijdperk van het verstand, dat de Führer hoopte nog eens tot gelding te kunnen bren gen. Thans zullen de wapenen spreken. Hun scherpte zal het Britsche rijk tot verbazing brengen. Het tijdstip daarvoor zal alleen de Führer bepa len. Engeland hoopt nu de geheele wereld den vrede te onthouden, doordat het in weerwil van den Duitschen oproep tot vrede een te genstand biedt, die niet meer op militaire doelwitten gericht kan zijn. Het is immers voor de Britsche eilanden onmogelijk ge worden eenigen invloed op het Europeesche vasteland te doen gelden. Alleen het oorlogs zuchtige universalisme van Groot-Brittannië, dat altijd in de geschiedenis bereid is ge weest den vrede van alle volken aan zijn ei gen belangen op te offeren, heeft kunnen be sluiten tot deze daad van een herostratos". De bewering, dat een overwinning van Hitier het einde zou beteekenen van alle dingen, vvie het leven zijn waarde geven, wórdt door de bladen afgetvezen als een brutaal verzinsel, dat slechts propaganda ten doel heeft. Zij verklaren met nadruk, dat hier ten hoogste sprake kan zijn van voorrechten der Engelsche heerschende klassen. In dit verband schrijft de I/jkal Anzei- ger „de volken van Europa zullen alle ge- meenschappelijlk en vrij samenwerken tot heil van het geheel. Dat zal de orde zijn. die Duitschland instelt. Het is de politiek van Engeland geweest de volken van Europa tegen elkaar op te zetten. Dat zal voorbij zijn, lord Halifax en gij zult ook geen uit val uit uw „vesting" m(ur beleven. Vroeger beginnen, vroeger uit. Naar wij vernemen, wordt door de bevoegde instanties een tijdelijke regeling voorbereid, waardoor de scholen in het donkerste gedeelte van den winter des middags eerder zullen uitgaan. Mochten in den aan staanden winter de verduisterings maatregelen nog van kracht moeten zijn, dan zou aldus in ieder geval voorkomen kunnen worden, dat de kinderen in de diepe duisternis van den vroeg invallenden winteravond- zonder-straatlverlichting, nog over straat moeten. Met behoud van het normale aantal lesuren wordt een oplossing nu in dezen zin' gezocht, dat de scholen eerder zullen aan gaan, welicht de pauze tusschen och tend- en middagschooltijd verkort zal worden. (Van onzen Haagschen redacteur). De oude patricische luister van het Haag- sche Lange Voorhout is gered! De eindpun ten van alle intercommunale tramlijnen die naar Wassenaar/Leiden, Delft en Rijs wijk/Voorburg welke van het Plein weg moeteq,, worden verplaatst ndar de Turf markt, een der gedempte zijhavens van het Spui, den grooten verkeersweg Noord-Zuid, voorheen de scheepvaartverbinding naar Delft—Rotterdam, waar de beurtschippers hun vaste aanlegplaats hadden. Het plant soen op de Turfhaven wordt verwijderd en hier komen de rails te liggen, welke, voort gezet langs de Nieuwe Haven, deze intercom munale trams weder op het oude spoor zul len terugbrengen. Met man en macht wordt er aan gewerkt om het Plein reeds Zaterdag a.s. tramloos te hebben. 50.000 jongemannen opgeleid in Nederlandschen geest. 's-Gravenliage, 24 Juli. Vijf-en- vijftig-duizend dienstplichtigen van de Nederlandsche weermacht zijn tlians overgegaan in den opbouw- dienst. Over de organisatie van de zen dienst heeft de leider, majoor J. N. Breunese, in een persconferen tie eenige beschouwingen gehouden. De mannen van den opbouwdienst zijn die leden der weermacht die geen arbeid hebben kunnen vinden in de burgermaat schappij. Zij hebben een bewijs van hun bur gemeester overgelegd, dat zij werkeloos zijn. Een deel van hen moet gerekend worden tot de slachtoffers van de huidige omstan digheden. De ondernemingen, waarin zij werkzaam waren, zijn stil komen te liggen door den oorlog, of zijn ten gronde gegaan. Een ander en grooter deel was reeds voor de mobilisatie werkloos. Helaas zijn er onder hen vele beroepswerkeloozen. Iedereen kent de funeste uitwerking van onze vroegere stempel- en steun-regelingen. De jarenlange werkloosheid was oorzaak van arbeidsschuwheid, van een daling van het moreel en van een minderwaardigheidsge voel. leder officier heeft dat in de vooraf gaande maanden in de praktijk bij den trpep kunnen merken. De mannen, die eenige^ja- ren werkloosheid achter den rug hadden, misten voor een groot deel houding en fut. Eerbied en den arbeid. waardeering voor De opbouwdienst nu wil in de eerste plaats bij allen gemeenschapszin en saarn- iioorigheidsgevoel bevorderen en wil trach ten eerbied en waardeering voor den arbeid bij te brengen. Natuurlijk is dit niet in veer tien dagen of drie weken te bereiken. Het is evenwel een doel van zoo hooge sociale waarde, dat wij, aldus majoor Breunesse. gaarne al onze krachten daaraan zullen geven. Het eerste middel om dit doel te bereiken is het herstel van orde, netheid, en tucht. Met 50.000 mannen, bij wie geen stiptheid en tucht heerscht, valt niets aan te vangen. De tucht moet gebaseerd zijn op vertrou wen. De leidende officieren en onderofficie ren moeten hun mannen in alles voorgaan, moeten zich dicht bij den man begeven en hem wijzen op den ernst van de taak die hem wacht. De grootste gestrengheid, en als het moet hardheid, moet worden toegepast. Dit kan ook indien met rechtvaardigheid wordt opgetreden. Excessen, fouten en over tredingen zullen met kracht moeten worden bestreden, om zoodoende te komen tot afdee- lingen, die volkomen in de hand van de lei ders zijn en die op haar beurt ook weer het vertrouwen hebben in .die leiders. Dit is een moeilijke opgave, doch tevens een eer ste voorwaarde, welke ook vervuld zal wor den indien de leiders hun taak met bezieling verrichten. Half Augustus zal het eerste werkobject ter hand worden ge nomen. Zoodra eenige teekenig in de verbetering op dit terrein merkbaar zal zijn, zal onmid dellijk worden aangevangen met de uitvoe ring van arbeidsobjecten. Men zal gemerkt hebben, dat op dit punt de opbouwdienst niet terstond van stapel is geloopen. Het zal misschien half Augustus worden eer het eerste werkobject ter hand zal worden ge nomen. In den aanvang zal de keuze der werkobjecten met eenige kieskeurigheid moeten geschieden. Niet elk object immers leent zich voor gerueenschappelijken arbeid van eenvoudigen aard, waaraan een ieder, ongeacht zijn beroep, kan deelnemen. Bo vendien moet den mannen duidelijk zijn, dat hun arbeid aan de gemeenschap, dus aan land en volk, ten goede komt. Dit zal het ge val b.v. zijn, wanneer de opbouwdienst in het Oostfront van de vesting Holland, waar veel akkers en weiland aan de agrarische productie zijn onttrokken, deze landerijen weder voor landbouw en veeteelt bruikbaar gaat maken. Indien de daar werkzaam te stellen afdeelingen tevoren aan de hand van kaarten inzicht krijgen in doel en werk wijze, zal zeker de zin en de ernst van de te ondernemen arbeid tot de mannen spreken en zal hun innerlijke gesteldheid medebren gen, dat zij hun werk ten behoeve van de gemeenschap met ambitie en toewijding zul len verrichten. Dergelijke werkobjecten, ge schikt om te worden uitgevoerd door men sehen uit verschillende beroepen afkomstig, zijn ook bebosschingswerken, cultuur arbeid, Op het Texelsche Nodrdzeestrand zijn gisteren de stoffelijke resten aange spoeld van twee Franschen en een Engelschman, vermoedelijk vliegers. De nationaliteit van een vierde lijk kon niet worden vastgesteld. Nadat dokter Boswijk de lijken had geschouwd, zijn deze op de Algemée- ne Begraafplaats te Den Burg ter aarde besteld. Ook vannacht zijn nog enkele lij ken aangespoeld. herstellen van dijken, het graven van kana len ed. Door dezen arbeid zal de vroegere soldaat, ingedeeld bij den opbouwdienst, de waarde weer leeren kennen van het werken ten nut te van de gemeenschap en zal hij-de vruch ten p lukken, niet alleen van de onledigheid, maar ook van het verheffende besef, een nut tig mensch in de maatschappij te zijn. Alleen arbeid echter is niet voldoende voor het gestelde doel. Het is veelzeggend, dat de eerste dag, waarin de opbouwdienst offici eel in werking trad, aan de sport was gewijd. Op 15'Juli is in Den Haag een sportcentrum geopend, waar de toekomstige sportleiders van den opbouwdienst in opleiding zijn. Het feit, dat terstond op den eersten dag daar mede begonnen is, moet men zien als een demonstratie van den geest, welke de lei ders bezielt: een daad is meer waard dan lang gepraat. Wij weten allen hoe het met de lichamelij ke opvoeding in ons land gesteld is en ken nen de plannen, welke thans voor de toe komst worden gemaakt. Bij de vernieuwing van de lichamelijke opvoeding in Nederland zal de opbouwdienst in de eerste gelederen marcheeren. Zijn mannen moeten hard als staal en taai als leer zijn. In hun krachtige lichamen zal een frissche geest huizen en een warm hart kloppen voor land, volk, taal en cultuur. Ook aan muziek en zang zal veel aandacht worden besteed. Ik ben, aldus majoor Breu nese, een overtuigd voorstander van muziek- en zang-oefeninggen, rhvtme immers geeft kracht. Ik hoop op dit gebied binnen niet al te langen tijd merkbare resultaten te heb ben bereikt. Groote aandacht aan vakbe kwaamheid. Misschien had hetgeen nu volgt in de eerste plaats moeten worden genoemd: Groo te aandacht zal de opbouwdienst besteden aan vakbekwaamheid. Het doel immers is menschen af te leveren, die hun plaats in de maatschappij met eere zullen gaan innemen. Er zijn in den opbouwdienst mannen, afkom stig uit de meest uiteenloopende beroepen. Voor hen zal gelegenheid worden geschapen zich in het eigen vak te bekwamen of hun reeds verworven bekwaamheid te onderhou den. Daarom zal nauw contact worden ge houden met fabrieken, werkplaatsen en vak scholen, teneinde deskundigheid en practi- sche werkgelegenheid in elk beroep voor den deelnemers aan de cursussen te waarborgen. De opbouwdienst is on politiek. Daarom is alle politieke en kerkelijke propaganda er verboden. De opbouwdienst streeft slechts naar een Nederlandschen geest. Zoo gaarne tioorde ik, aldus majoor Breunesse, tijdens ue vierdaagsche afstandsmarschen oiii Nijmegen het lied: Want wij zijn een voor allen, En allen zijn wij een, Zoo willen wij door Neêrland En door het leven heen. Naar een nieuw tijdperk van ge meenschapszin en saamhoorig heid. Wij komen uit een tijdperk van verdeeld heid en moeten naar een nieuw tijdperk, waarin gemeenschapszin en saamhoorigheid zullen heerschen. Indien de opbouwdienst deze gemeenschapszin en saamhoorigheid ook maar voor zestig procent bereikt, achten wij ons doel geslaagd. Natuurlijk erkennen wij, dat ons land op christelijken grondslag is gegrondvest. Het christendom is zoo hei lig, dat het niet in discussie komt. Maar wel heb ik, aldus majoor Breunesse, bezwaren tegen sommige belijders van het christen dom, omdat achter hen aan steeds de politiek om den hoek kwam kijken. Daarom zal er in den. opbouwdienst geen politieke, noch kerkelijke pro paganda worden geduld. Wel zal de Zondag geheel ter beschikking staan en zal iedere man van den opbouw dienst ten volle de gelegenheid krij gen den Zondag te vieren en zijn godsdienstplichten na te komen. En mocht het voorkomen, dat het uit te voeren werkobject verafgelegen is van een kerk. dan zullen op Zon- dagochten de auto's van den op bouwdienst beschikbaar staan om de mannen naar de kerk te bren gen. Maar de werkdagen zijn voor den opbouwdienst en voor niemand anders. De opbouwdienst is een Nederlandsche or. ganisatie. Hij staat alleen ten dienst van het Nederlandsche volk. Ons land en ons volk moeten hieruit de voordeelen trekken. Bij al le narigheid van deze tijden moet het als een lichtpunt worden beschouwd, dat wij de gelegenheid hebben 50.000 van onze jongen* op te leiden in Nederlandschen geest, tot bruikbare leden van onze Nederlandsche volksgemeenschap. De opbouwdienst is een daad, welke beantwoordt aan de groote be hoefte aan gemeenschapszin, welke in Ne. derland bestaat.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1