Oorlogsgeweldschade in den Noordkop onzer provincie Het nijpt oo Gibraltar Duitsriiland achter Hongarije en Bulgarije DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Foto's van den dag Enquêtebureau in Den Helder vangt werkzaamheden aan BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN VOOR DE BETROKKENEN Hitier wenscht Mussolini geluk Examinator verdient zelf een tien Zonder succes meester getreiterd KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 30 JULI 1940 o8e JAARG. No 8989 amerikaansche motorbooten voor engeland. op rantsoen! waar is de engelsche vloot? levensmiddelenschaarschte. Rede van den Zweedschen minister-president Engelsche bommen op kerkhoven heldersche courant Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG .Amsterdam leert wandelen". Onder dit motto organiseerde de Noord Hollandsche Wandelsportbond tempo- contröletochten. Een groepje onderweg Schapenwol spinnen zonder spinnewiel. Een boerin te Chavagnac in Frankrijk tijdens haar interessant handwerk De contrölekaarten worden uitgereikt voor de tempo-contróletochten, die de Noord Hollandsche Wandelsportbond organiseerde onder het motto^.Amster dam leert wandelen Terstond nadat vergunning voor de trans ter was verkregen van de federale scheep vaartautoriteiten, is hier een begin gemaakt met het inschepen van de 15 gemiddeld 50 voet lange motorbooten, die voor Engeland bestemd zijn. In Engeland zullen zij ver bouwd worden tot motor-torpedobooten, Reeds eenige malen hebben onze le zers kunnen kennis nemen van me- dedeelingen inzake een actie ter ver goeding van materieele schade ten gevolge van oorlogsgeweld. Wij heb ben daarbij aangedrongen op zooveel mogelijke spoed inzake deze werk zaamheden, begrijpende dat deze ac tie speciaal door den zoo zwaar ge troffen middenstand van Den Helder met wel zeer bijzondere belangstel ling gevolgd wordt. Het is verheu gend dat wij ten deze thans kunnen berichten dat in Den Helder deze werkzaamheden een aanvang geno men hebben. Er is voor den Noord- kop der provincie Noord-Holland een schade-enquête-commissie gevormd. Het rayon omvat het deel der pro vincie tot en met Uitgeest en daar ten noorden van. Ook Hoorn en Me- demblik vallen onder dit rayon. Tot secretaris der commissie werd be noemd de heer F. I. Wethmar in zijn kwaliteit als Inspecteur der Directe Belastingen te Den Helder. Hem werden toegevoegd 2 assistenten. Als bureau heeft de commissie domi cilie gekozen in het voormalige kan toor van het Marine Sanatorium Fonds, Koningsplein No. 5, telefoon no. 500. Naar wij vernemen zullen nog twee leden der commissie door den Commissaris van de Koningin in Noord-Holland benoemd worden. Wij laten voor een juist begrip hier nog een aantal mededeelingen vol gen, waarvan de betrokkenen goed doen deze zeer goed te lezen. Geen „aanspraak". Volgens de wet kan men geen aanspraak doen gelden op schadevergoeding; er is ech ter een commissie ingesteld, welke tot taak heeft voorstellen te doen over de beginse len volgens welke van overheidswege tege moetkoming zal worden verleend in ver hand met geleden materieele oorlogsschade. Wat is oorlogsgeweldschade? Onder „oorlogsgeweldschade" moet wor den begrepen alle schade door oorlogsge weld, hetzij van Nederlandsche hetzij van vreemde herkomst, toegebracht aan de vólgende goederen: onroerende goederen, gebouwd- of niet-gebouwd, bosschen en veld gewassen inbegrepen, alles wat behoort tot de uitrusting van bedrijven (bijv. machine rieën, gereedschappen, voertuigen, vee enz.) alsmede roerende zaken dienende tot de uitoefening van een beroep; bedrijfs- en handelsvoorraden; huisraad; gebruiksvoor- raden; schepen. Onder bepaalde omstandig heden kan verlies of materieele beschadi ging van deze goederen tengevolge van diefstal of plundering, veroorzaakt door of rechtstreeks gevolg van den oorlogstoestand eveneens als oorlogsgeweldschade worden aangemerkt. Niet als oorlogsgeweldschade wordt aan gemerkt schade aan goederen tengevolge van wegruimingen, ingebruiknemingen en vorderingen uit hoofde van de Wet op den Staat van Oorlog en Beleg, de Inundatie- wet. de Algemeene Vorderingswet 1938 en 1939 en andere schade tengevolge van Ne derlandsche militaire maatregelen, waar voor afzonderlijke wettelijke voorzieningen zijn getroffen. Ook geldt niet als oorlogs geweldschade schade aan goederen tenge volge van regelmatige vorderingen en in gebruiknemingen door vijandelijke of an dere buitenilandsche militaire autoriteiten. Voor deze schade kunnen belang hebbenden zich wenden tot de Ad vies-commissie vorderingen, Alexan- derstraat 15, Den Haag, telefoon 180027 of het Departement van De fensie, le afd., Carel van Bylandt- laan 30. Den Haag, telefoon 180080. Ook zal schade aan vensteruiten en an dere kleine schaden aan onroerende en roe rende goederen in het algemeen niet als oorlogsgeweldschade worden beschouwd en derhalve niet door een eventueele tegemoet koming van Overheidswege in aanmerking komen. Deze schaden worden door de Schade Enquête Commissie bezien in het licht van de economische positie der getrof fenen. Geen tegemoetkoming kan gegeven wor den in schade aan huisraad, tenzij een be langrijk deel van het huiesraad e.d. is ver loren gegaan. De belanghebbenden zullen in de gelegen heid worden gesteld opgave der geleden schade te doen op formulieren, die koste loos aan genoemd bureau op het Konings plein te Den Helder ter beschikking wor den gesteld en ingediend moeten worden bij de enquête-commissie. De commissie' is bevoegd opgaven van belanghebbenden te weigeren, indien deze naar haar oordeel van zoo onbelangrijken aard zijn, dat zij voor behandeling niet in aanmerking ko men. Er zijn 6 formulieren verkrijgbaar, n.1. a. onroerend goed. b. de outillage van bedrijven (behalve sche pen) en de roerende zaken dienende tot de uitoefening van een beroep. c. bedrijfs- en handelsvoorraden d. huisraad- en verbruiksvoorraden. e. schepen. terwijl tenslotte op een zesde formulier de eindcijfers der op de andere formulieren in gevulde schade zullen worden vermeld. De reeds door de gemeentebesturen verza melde gegevens of door de belanghebbenden bij de gemeentebesturen of de Commissie Oor Iogsschade ingediende opgaven zullen in handen der commissie worden gesteld. Een nieuwe opgave behoeft in dat geval niet naar Den Helder te worden gezonden. De desbetreffende biljetten worden Jiun na melijk toegezonden. Wel verdient het aanbeveling (speciaal voor hen die in of in de omgeving van Den Helder woonden) dat men zijn tijdelijk adres opgeeft. Alle inlichtingen die men omtrent deze za ken wenscht worden ten kantore van de com missie verstrekt. Ook is men event. behulp zaam bij het invullen der formulieren. Munitiedepot in de lucht gevlo gen? Ontstemming over optre den der Britsche vloot. Gisterochtend heeft zich in Gibraltar een geweldige ontploffing voorgedaan, die op grooten afstand te hooren was en zelfs de ruiten van alle huizen, welke aan de grens bij La Linea liggen, deed springen. Men kon waarnemen, dat de brandweer gealarmeerd werd en dat ziekenwagens op de plaats van het ongeluk aankwamen. Ofschoon van En- gelsche zijde beweerd wordt, dat alleen een benzinedepot in de lucht gevlogen is, ver neemt men van betrouwbare'zijde dat een munitieopslagplaats door onbekende oor zaak ontploft is. Vier Engelsche soldaten zou den omgekomen, talrijke gewond zijn. Men verneemt, dat het commando van de vesting Gibraltar ten zeerste de houding der Engelsche vloot betreurt, die bij Italiaansche luchtaanvallen geen andere zorg heeft, dan zich op open zee in veiligheid te stellen, in plaats van aan de verdediging mede te wer ken. Dat was ook Vrijdagnacht het geval hij een aanval, die zestien miquten duurde. Men heeft toen opgemerkt, dat de Engelsche zoeklichten de Italiaansche toestellen niet konden bereiken en dat het afweergeschut op goed geluk en zeer verward schoot. Te Gibraltar is groote levensmiddelen- schaarschte ontstaan tengevolge van het on voorziene langdurige oponthoud der uit Ma rokko teruggekeerde vluchtelingen. De schaarschte is des te ernstiger, daar iedere toevoer van nieuwe levensmiddelen uitblijft Sedert den overval op de Fransche vloot bij Oran heeft Gibraltar geen versch vleesch meer bekomen. Het betrok dit tot dusver steeds uit Fransch-Marokko. De autoriteiten troffen thans maatregelen voor een krachti ge rantsoeneering van alle voor het levens onderhoud noodzakelijke producten. Bij zijn 57en geboortedag. De Führer heeft den Duce bij zijn 57en ver jaardag een telegram gezonden van den vol genden inhoud: „In kameraadschappelijke verbondenheid breng ik U.Duce, bij Uw verjaardag vandaag mijn hartelijke gelukwenschen en die van het Duitsche volk. Zij worden uitgesproken voor Uw persoonlijk welzijn, het succes van Uw staatsleiding en de zegevierende beëin diging van onzen gemeenschappelijken strijd voor de vrijheid van onze volkeren." „Roemenië's onnatuurlijke rol definitief ten einde". Ten aanzien van de doelstelling en het verloop der besprekingen te Salzburg geeft een speciale corres pondent aldaar van de te Essen ver schijnende „National Zeitung" een preciseering van het Duitsche stand punt, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: De belangstelling van Duitschland vloeit voort uit het feit, dat het aanzienlijke econo mische belangen in het Zuidoostelijk deel van Europa heeft. Men is in Duitschland van oordeel, dat de Zuidoostelijke problemen in vrije overeenkomst en volgons een door verantwoordelijkheidsbesef Ingegeven poli tieke gedragslijn door de Balkanvolken zrK moeten worden geregeld, zoodat de reorga nisatie in Z.O. EuFOpa niet tot een bron van nieuwe wrokgevoelens en eventueele latere verwikkelingen kan worden. Het is in strijd met de opvatingen van Duitschland en Ita lië, dictaten te scheppen. Vrijwillig aange gane verbintenissen, aangepast San bestaan de beginselen, worden echter bevorderd, waardoor de voorwaarden worden gescha pen voor het tot stand brengen en in stand houden van stabiele verhoudingen. In welingelichte kringen te Salz burg verklaart men ten aanzien van de besprekingen met de Bulgaarsche staatsliedne, dat Duitschland het nooit onder stoelen of banken heeft gestoken en juist thans geen aan leiding heelt, te verzwijgen, dat Duitschland sympathiek staat tegen over de verstandige revisionistische eischen van Hongarije en Bulgarije. Men herinnert eraan, dat de constructie en de structuur van Roemenië door de naoor- logsche verdragen op een ten deele onlogi sche wijze zijn geschapen. Men wijst erop. dat Roemenië door de westelijke mogendhe' den welbewust in een onnatuurlijke rol is gedrongen, die het alleen niet kon spelen. Men legt er den nadruk op. dat deze politiek thans definitief ten einde is en dat Roeme nië zich ook van zijn kant ervan bewust is, dat deze politiek tot het verleden moet behooren en geliquideerd moet worden. Het is tijd. dat de onzinnige verschijnselen, die tot voortdurende oorlogen leidden en konden leiden, spoedig en definitief worden weggenomen. De Hongaren, zoo besluit het artikel, weten zeer goed. dat een regeling zonder dat zij iets van hun oude doelstellingen prijs gevers niet mogelijk is. Evenzoo verkeeren ook de Roemenen niet meer in het onzekere over het feit, dat de duidelijke ongerechtigheden, die Hongarije bij de vorming van Roemenië werden aange daan, een permanente aanleiding tot gevaar lijke spanningen vormen, en dat zij uit den weg moeten worden geruimd, wanneer een voor beide volken vruchtbare vredestoestand in de Donauvlakte zijn intrede moet doen. Blijde terugkeer der Bulgaarsche onderhandelaars. Een groote menschenmenigte vulde gister middag de straten der Bulgaarsche hoofd stad, toen minister-president Filoff en de mi nister van buitenlandsche zaken Popoff van het vliegveld van Sofia in de stad terug keerden. Met luid hoera-geroep werden de ministers verwelkomd, terwijl op den weg bloemen waren gestrooid. Op het vliegveld waren ter begroeting van de beide ministers alle overige leden der regeering verschenen. Voorts zag men vertegenwoordigers van het hof, leden van het diplomatieke corps en vele vooraanstaande figuren uit het open bare leven. Terstond na hun aankomst werden Filoff en Popoff ontvangen door Koning Boris. wien zij verslag uitbrachten. Des avonds werd nog een zitting van den ministerraad gehouden. Hongarije en Roemenië. De Roemeensche censuur heeft vier Hon- gaarsche bladen verboden. Geen wijziging in den buiten landsche politieke koeis van Zweden. Binnen het kader van de propaganda voor de in de herfst te houden verkiezingen heb ben de minister-president Hansson, de mi nister van Justitie Westman en de minis ter voor het verkeerswezen Andersson een rede gehouden. De minister-president sprak ook over problemen der buitenlandsche politiek. Daarbij verklaarde hij, dat de speciHaties op een wijziging der Zweedsche politiek een abuis waren De leidende gedachte is en blijft de behartiging van de belangen van Zweden met openlijke en vriendschappe lijke samenwerking naar alle kanten. Ten aanzien van den Duitschen doorvoer naar Noorwegen legde de premier er den nadruk op. dat men hierin noch een op geven der neutraliteit, noch een wijziging in den buitenlandschen poliieken koers moet zien. Gelijke strekking hadden de verklaringen van den minister van justitie, die zeide niet te kunnen begrijpen, welk nut men ver wachtte van het verspreiden van overdre ven opgaven omtrent den inhoud van de doorvoerovereenkomst met Duitschland. En op een binnenplaats van een school. Over het lukraak werpen van bommen door de Royal Air Force boven het gebied van het Duitsche rijk zijn nog de volgende bijzonder heden bekend geworden. In den nacht van den 22en op den 23en Ju li hebben Engelsche vliegers verscheidene bommen geworpen op het kerkhof van een plaatsje in Noordwest-Duitschland. Hier door werden vier graven vernield. In den nacht van 23 op 26 Juli werden op den doo denakker van een grootere stad in West- Duitschland door 7 explosieve bommen zelfs meer dan honderd graven volkomen ver woest. Bij een anderen luchtaanval troffen de bommen 't dak van een dorpskerk en vernielden een herberg naast de kerk. Hier bij werd een burger gewond, terwijl verschil lende stuks vee werden gedood. In een West- Duitsche stad viel een Engelsche bom op de binnenplaats van een school. Een slachtoffer op de juiste ma nier aangemoedigd! Eenige dagen geleden is ergens in ons land, waar het eindexamen H.B.S. werd af gelegd, het volgende geschied. Een meisje bracht van het eerste mondelinge vak dien ochtend niets terecht. De antwoorden, die ze op vragen gaf waren of totaal on juist of hadden niets met de vraag te ma ken. In de woonplaats van deze candidate waren des nachts eenige bommen neerge komen, en kennelijk had dit invloed op haar zenuwen gehad. Een der gecommit teerden, die dat begreep, zeide, toen het meisje opstond: „Nu. als u alle vakken zoo maakt vandaag, dan behoeft u niet onge rust te wezen". Het meisje, in de meening, dat zij het er toch nog vrij goed had afgebracht, ging, zooals ook de bedoeling van den mensch- kundigen gecommitteerde was, opgewekt haar andere mondelinge examens afleggen en het ging bij de andere vakken inderdaad heel goed. Men kan aan dit examenverhaaltje al lerlei beschouwingen over humane exami natoren, zelfvertrouwen wekken bij eta- mandi vastknoopen, zegt het Hsb., maar die blijven hier achterwege. Zeker is het goed, dat examinatoren met de bijzondere om standigheden rekening houden. Vrouwe Justitiu velde het eeltig juiste oordeel. Kort geleden moest een hoofdonderwijzer voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch ver schijnen op aanklacht van mishandeling van een elfjarigen leerling. De beklaagde .erken de, den jongen twee draaien om de ooren te hebben gegeven, maar zei. dat hetgeen de knaap toegaf daaraan vooraf gegaan was, dat hij op een Maandagochtend geen huis werk had meegebracht, daar zijn moeder uit was geweest. Den volgenden dag was het werk niet af, daar ze zelf bezoek hadden gehad. Woens dag weer iets anders, enz., tot er Zaterdag strafregels, en tenslotte voor de volle klasse een prestigekwestie alsmede de genoemde klappen bijkwamen. De officier van Justitie zeide ter terrechtzitting, het feit geen mis handeling te noemen. Hij achtte het erger lijk, dat de kwajongen zijn onderwijzer acht dagen lang had getreiterd, en dat de ouders na den jongen in het kwaad gestijfd te heb ben. nog naar de justitie waren gegaan. Hij eischte vrijspraak voor den verdachte, waar bij de verdediger zich aansloot. ,Het Katholieke Schoolblad," waaraan wij dit geval ontleenen, schrijft met recht, dat de Justitie hier het gezag op de juiste wijze heeft gehandhaafd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1