De gunstige positie van Duitschlands iuctitwapen Engelsche kinderen in Amerika aangekomen LANDBOUWWEEK gaat niet door Marktberichten Listige spionnage in Japan OORLOG LEEREN IN TWEE DAGEN! Grieksch tankschip getorpedeerd Britsch legervliegtuig verongelukt Wijziging in Slowaaksche kabinet Uae-t&at Succes te sterk voor Schagen (5-1) Uit onze Omqevinq TEXEL De 'j zvarbeidsdi'enst h,e!d Zaterdagmiddag een propagandamarsch in Utrecht en Den aag^waa. g in de Residentie gedefileerd werd voor den Rijkscommissaris, dr. Seyss Inqart. Een toverzicht tijdens het défilé op den Kneuterdijk. De nationale roeikevmpioenschappen op den Amstel te Amsterdam zijn Zondag beëindigd. Een fraai overzicht tijdens de beslissing van het hoofdnummer „Oude Achten". In het midden de ploeg van „De Amstel", die winnaar werd. Om het voetbalkampioenschap van Nederland. In den Zondag te Amsterdam gespeel den wedstrijd bracht Blauw Wit het bezoekende Feyenoord een 5—1 nederlaag toe. De keeper van Feyenoord doet een uitval tijdens een bestorming van Blauw Wit op het Rot- terdamsche doel. In de komende laatste verrekening met Engeland zal het luchtwapen weer een be slissende rol spelen, wellicht de beslissende rol. Het Engelsche volk weet dat en is er bang voor. Het weet ook, dat de tot dusver ondernomen verkennings- en aanvalsvluch- ten slechts speldeprikken zijn vergeleken met wat komen kan en komen zal. Met deze zinnen opent de gene raal der Duitsche vliegers Quade, zijn beschouwingen over de rol van het luchtwapen, welke de „Berliner Boersenzeitung" heden publiceert Generaal Quade noemt in zijn uit voerig artikel het uitgangspunt, waar het Duitsche luchtwapen tot den aanval tegen Engeland gereed staat, zoo gunstig mogelijk en geeft daarvoor de volgende redenen: overvloedige luchtbases achter de kusten van Noorwegen tot Brest. Sterk verkorte luchtwegen van deze vliegvelden naar alle doelen, welke het eiland biedt. Uitschakeling van den afweer te land door het vliegen over zee. Daardoor ook begunstiging van het oogen- lslik der verrassing. Het vasthouden van sterke deelen der Engelsche luchtmacht door Italië. Daarentegen onverkorte lucht wegen voor het Engelsche luchtwapen bij aanvallen tegen Duitschland. Bemoeilijking van vijandelijke luchtaanvallen op de eigen vliegvelden als gevolg van de sterke decentralisatie. De weg van Berlijn naar Londen, zoo sluit Quade, is in de laatste maanden aanmerkelijk korter geworden dan die van Londen naar Berlijn. En daar Engeland blijkbaar onvoorwaardelijk het bewijs voor deze bewering wil hebben, zal het Duitsche luchtwapen dit ook wel eer lang leveren. Binnen de perken der wet In een communiqué waarschuwt het Ja- pansche ministerie van oorlog, naar het pers bureau Domei meldt, voor het steunen, van buitenlandsche agenten. Onlangs hebben, verklaart liet ministerie, aan Japan vijandige mogendheden het land doortrokken met een net van informatie- en propagandabureaux. Deze bureaux zijn gewoonlijk economische organisaties godsdienstige vereenigingen of verkeersondernemingen. De betrokken lan den zorgen ervóór, dat hun optreden niet met de wet in strijd komt. Lenige malen zijn een of twee geheime agenten naar Ja pan gezonden. De tegenspionnage in Japan heeft buitenlandsche spionnage langs on- wettigen weg bemoeilijkt en daarom heeft een land zijn spionnage-actie door organisaties gevoerd, die niet de wet overtreden. Het Japansche volk moet bijzonder voorzichtig met dit soort spionnage zijn en ervoor zor gen, dat er geen staats- of militai re geheimen in handen van aan Ja pan vijandige landen vallen. De Japan vijandig gezinde mogendheden hebben reeds sinds geruimen tijd in ver schillende lagen der bevolking van het land hun ondermijnende actie gevoerd. Het eerste deel van de Britsche politiek in het Verre Oosten is gekenmerkt door het streven pro- Britsche gedachten te verspreiden, hetgeen juist een broedplaats van spionnage betee- kent. De Japanneezen, die in dienst van bui tenlandsche inlichtingenbureaus staan, zijn oprecht te beklagen. Het leger is vastbeslo ten tegen deze onvaderlandslievende Japan neezen op te treden. Vit de betere standen Met de Britannic van de Cunard lijn zijn te N'. York behalve de Fransche journaliste ma dame Tabouis 272 Engelsche kinderen onder de hoede van hun ouders aangekomen. Zij behooren allen tot de hoogste bevolkings klasse van Engeland. Ook mei het Engel sche schip Cameronia zijn kinderen aange komen, onder wie de elfjarige lord Prom- rose, zoon van lord Rosebery. Voorbereiding tot gnerilla-oorlog in Engeland. Een vroegere bataljonscommandant van de internationale brigade in den Spaanschen burgeroorlog Tom Wintringhain roept in de Daily Mirror" de bevolking op elk week einde deel te nemen aan de spoedcursussen voor de burgerwacht. Wintringham schrijft o.a.: Tot nu toe is de Engelsche burger wacht voorbereid op het passieve verzet maar steeds meer blijkt dat haar strijdwijze de aanval moet zijn. Een versterkt blok hui zen is slechts nuttig, indien men weet wan neer men zich hierin moet vastzetten en wanneer men tot den aanval moet overgaan. Deze beginselen leeren wij in een officieuze burgerwachtschool te Londen. Lord Jersey heeft deze school in Qsterley park ter be schikking gesteld. In twee dagen kan daar ieder de tactiek van den guerilla-oorlog en 't gebruik van geïmproviseerde wapenen in versterkingen leeren. Het kleine Grieksche tankschip „Her- mione", is bij kaap Sunion aan den zuide lijken punt van Attika door de Engelschen getorpedeerd. De „Hermione" was met een lading brandstof onderweg van Albanië naar het Italiaansche eiland Patmos. Naar eerst thans uit Ottawa gemeld wordt, is Zaterdag bij proefvluchten van duikbommenwerpers in Britsch-Columbië een legervliegtuig neergestort. De drie in zittenden werden gedood. Buitenlandsche en binnenland- sche zaken in andere handen. De staatspresident der Slowaaksche repu bliek heeft den minister-president Dr. Tuka belast met de portefeuille van buitenlandsche zaken. Voorts heeft dr. Tiso den heer Sano Mach tot minister van binncnlandsche zaken en tevens tot opperbevelhebber van de Hlinka-gade benoemd. De heer Durcansky die tot dusver de portefeuille van buitenland sche en binnenlandsche zaken beheerde, heeft op zijn wensch ontslag uit zijn func ties gekregen. Naar men ons mededeelt, heeft de rege lingscommissie voor de elfde Nederlamlsche landbouwweek, welke in September a.s. te Wageningen zou worden gehouden, besloten deze niet te laten doorgaan. DUITSCHLAND-ESTLAND OP 18 AUGUSTUS Het Duitsche voetbalelftal zal op 18 Augus tus a.s. te Dantzig wedstrijd spelen tegen Estland. Spartaansche invallers schoten te kort. Gezien de spelverhouding mag Schagen zich nog gelukkig achten er met 51 te zijn afgekomen. Aan de reeksen S.-aanvallen, waaraan Schagen in dezen wedstrijd bloo.t stond, wist zij ternauwernood het hoofd te bieden. Dank zij het uitmuntend doelverde- digen van keeper Slikker is echter een deba cle voorkomen. Tallooze gevaarlijke schoten maakte hij op dikwijls eminente wijze onschadelijk. Ook spil Boontjes zagen wij uitstekende dingen doen, doch het moest van hem alléén komen. De Schager voorhoede kon slechts bjj hooge uitzondering het S.-doei benaderen. De overige gasten waren in alle opzichten de minderen van de Successers. die dezen middag met hun tegenstanders speel den. Zelfs Dooves op de voor hem toch zeer ongewone linksbuitenplaats jongleerde met den bal als nimmer te voren, terwijl ook Ott op de rechtsbuitenplaats nu eens meer dan voldoende noteerde. In het binnentrio van Succes, C. Lont, Schmitt, Steenvoorde, was laatstgenoemde nog verreweg de zwakste. In hem schuilt wel een goed voetballer, de ware fiting-spirit ontbreekt echter nog. Indien hij dit. met het noodige uithoudingsvermo gen, nog weet aan te kweeken, kan S. nog plezier van hem beleven. De oude rotten H. Lot, Rijkers en Montulet speelden in de half- linie weer een prima .partijtje. In de achterhoede, waar Jn. Lont den laat- sten tijd nieuwe voetbaltriumphen viert, zagen wij tot ons genoegen ook den onverbeterlijken Iedema weer opereeren. Aangevuld met Posthumus is bij dit drietal de verdediging van S. wel in goede handen. Dezen middag kwamen zij echter slechts sporadisch in de gelegenheid hun talenten te ontplooien. Voordat Jb. Ott, op fraaie wijze de score na 10 min. spelen opende, door alleen door de Schagen-verdediging te wandelen, was het Sch.-doel reeds zeker 5 X door het oog van een naald gekropen. Ook daarna kreeg keeper Slikker handen vol werk. Aan hem was het voornamelijk te danken, dat S. haar voor sprong niet reeds voor de rust vergrootte. Éénmaal kwam de Sch.-linksbuiten in goede schietpositie, doch het leer ging hard naast. Na de rust constateerden wjj eerst een kleine opleving in de Schagen-gelederen. De middenvoor loste een keurig laag schot, dat Posthumus ternauwernood tot corner kon werken. S. beantwoordde dit gevaarlijke mo ment met een goed doelpunt van Schmitt,, dat hij door 3 tegenstanders te omspelen, ge heel alleen maakte (20). Nog geen minuut later verraste zijn vinnig schot den keeper wederom bijna. Bij een aardigen Schagen-aan- val loste de linksbinnen een keurig schot, dat Posthumus te machtig bleek, Schagen had de eer gered (2—1). Kort hierna kwam de meerderheid van S. wel zoo duidelijk aan het licht, evenals de tekortkomingen van enkelen der vele Schagen»invallers. Na fraaie schoten van Doves, Lont en Ott. doelpuntte Schmitt wederom, ditmaal nadat Doves den bal schitterend had vrijgespeeld en voorgezet (31). Kort daarop legde Rijkers den grondslag voor het vierde doelpunt Zonder dat er een tegenstander aan te pas kwam bracht hij het leer keurig op, Doves kreeg den bal toegespeeld, deze zette ineens voor en van de meegekomen S.-voorhoede was het Steenvoorde, die in den run het leer opving en inko 'de (41). Nog vóór Schagen van den schrik was bekomen, kreeg de vrijstaande Dovers den bal wederom van Rijkers afge meten toegespeeld en na handig gemanoeu vreer loste hij een vinnig schot, waarbij de bal via den paal in het net caramboleerde (51). JULIANADORP. HET NOODZIEKENHUIS Naar wij vernemen zullen behalve de dok toren aan het noodziekenhuis te werk wor den gesteld 12 verpleegsters cn 1 verpleger. Arbeidsovereenkomsten voor één jaar zul len worden aangegaan. Aan salariskosten wordt geraamd 30.500. voor eerste inrich tingskosten is 10.000 begroot ANNA PAULOWNA B.K.C.—OUDESLUIS, 1—1 Het is B.K.C. eindelijk gelukt een punt tegen Oudesluis te vergaren. De ruststand was 0—0. Kort daarna nam O. de leiding, maar De Schipper maakte voor B.K.C. ge lijk. Tauber nam een aan B.K.C. wegens hands toegekende penalty „vriendschappe lijk". evenals Oudesluis dat thuis tegen B.K.C. had gedaan. Na rust werd hel een aardige spannende wedstrijd. Jan v. Wees' spel was ditmaal weer eens heel goed. DE OUDE VEER-BEKER. Zondag te Wicringerwaard heeft de voor zitter van de zwcmclub Het Oude Veer de prijzen uitgereikt van de vorige week in Anna Paulowna gehouden wedstrijden. Hiertoe beboorde^ook een prachtige VV'issel- bekcr, welke door de directie van Hotel Veerburg was beschikbaar gesteld voor den winnaar van den wedstrijd over het Oude Veer. Zooals men weet, is d ebeker voor het eerst gewonnen door Jb. Boondcker te Scha gen. DE BAARS BLEEF ONDER WATER. Waren de tijden gewoon, dan was Zon dag de Poldersche kermis begonnen. Van daar dat de hengclaarsvereeniging D.V.S. haar gister gehouden vischwedstrijd een kennis-wedstrijd noemde en de prijzen be stonden uit paling en vleeschwaren. Er na men 18 leden deel aan dit visschen in de Mo lenvaart. Vol goeden moed was men er op uitgetrokken, maar de vangst viel zoo tegen dat men besloot de prijzen maar te verloten. De uitslag was toen: le pri)s P. v. d. Berg; 2e prijs J. Zwirs, 3e prijs S Roels; 4e prijs D. Kunnen, 5e prijs Jac. Steenvoorden; 6 H. Roets, 7 J. Nieuwenhuizen, 8 P. Nieuwenhui- zen, 9 Kossen, 10 P. Rozenbrooek, 11 C. v. d. Klooster, 12 C. Hartog, 13 G. de Vries, 10 P. van Loon, 15 H. Sieberga. 16 F. van Loon, 17 A. Philipsen, 18 C. Rozenbroek. Ook de voor zitter werd niet vergeten, zoodat allen toch voldaan huiswaarts keerden. BREEZAND. DE OPENBARE SCHOOL. De openbare- school heeft het veilingge bouw ontruimd en vindt nu voor een week of vier onderdak in het R.K. schoolgebouw, t Zal voor de kinderen en de juffrouwen en meesiers een verademing zijn, eindelijk weer eens in een behoorlijk leslokaal te zitten, waar rilstig gewerkt kan worden, zonder hinder van het voortdurend getim mer aan bollenkistjes en de geluiden uit de naaslliggende klassen, waarvan men in het veilinggebouw alleen door een half- duims houten wandje gescheiden was. Een verademing ook. omdat het er in dezen tijd van 't jaar zoo erg gauw heel benauwd warm was in de kleine bokjes, hoe koud 't er ook van den winter kon zijn. Alleen de waterval-lekkage hij een flinke regenbui zal als verfrisschende afwisseling gemist wor den! Maar men was gered met het hulp- schooltje; hel onderwijs kon voortgang heb ben. terwijl op 't terrein van de afgebroken oude school gebouwd kon worden aan de nieuwe. Die schiet intusschen flink op! Vooral het eigenlijke schoolgebopwd zelf', 't gymnastieklokaal en schoolhuis haasten minder. Op de school liggen de pannen reeds en hinnenin is de stukadoor al aan hef werk. Behalve wat zand en grind mis schien. is al het benoodige materiaal voor den bouw aanwezig, zoodat men, groote te genslagen buitengesloten, er op mag reke nen. dat de school met een paar maanden betrokken kan worden. Maar die zullen voor de algeheele afwerking, die immers altijd zooveel meer tijd vordert dan men op pervlakkig denkt, toch ook wel noodig zijn. Vandaar, dat eerst nog een maandje in de R.K. school gewerkt moet worden, eer ook voor de Openbare school de vacanti» ingaat, die nu algemeen bij het onderwijs genoten wordt. Zij zou anders van al te langen duur zijn. W1ER1NGEN HET AVONTUUR MET DE TANKBOOT. Nog heel wat voeten in de aard' eer ze los was! Wij hebben nog eens geinformeerd hoe het is afgeloopen met de tankhoot, die drie Wie- ringer Aken vergeefs trachtten los te trek- nen. Den volgenden dag hebben negen vis- schersschepen hun krachten beproefd, maar- zonder resultaat. De AV. R. 217, die ook aan de eerste pogingen had deelgenomen, liep nu averij op aan het roer. doordat een F.nkhui- zer botter hier wat hardhandig mee in aan raking kwam. De tankhoot is toen nog een dag blijven liggen. F.en zustertankschip kwam eindelijk langszij, pompte een flinke hoeveelheid van de inhoud over en liet slachtoffer kwam weer vrij. Na in F.nkhuf- zen de lading weer te hebben overgenomen, heeft het schip zijn onvrijwillig onderbro ken reis weer voortgezet. Geen wonder dus. dat de W.R. 164, de W. R. 18 en de W.R. 217 BURGERLIJKE STAND. 11 t.m. 26 Juli 1940. Geboren: Pieter. z. v. K. Moes en K. Tol huis: Egbert, z. v. A. de Vries en A. J. v. d. Schaaf: Jacobus, z. v. A. Hager en H. J. L. Walburg. Pieternella. d. v. D. Post en J. Hollander: Trijntje Mbert.ie, d. v. H. Koning en M. Visser: Martje, d. v. J. Wierema en R. Mild. Ondertrouwd: C. Lont en A. Kuut: P. Joos ten en S. Lont; P. Bakker en E. Langereis. Gehuwd; W. de Jongh en R. v. d. Kaap. Overlcd: (te Alkmaar) Grietje Kaleveld, 54 jr., erhtgenoote van K. Bakker; Trijntje Kaleveld. 71 jr.. wed. van L. Bouterse. eer der van W. T. Bevel. Neeltie Brouwer. 72 jr. m. echtgen. van P. Pruimboom, eerder wed. S. Koegelberg; ALKMAAR. 29 Juli. Aardappelen per 100 Kg. f 3.754.<0. aal bessen per 100 Kg. f 10—18, andijvie per 100 stuks f 1—1.60. bloemkool I per 100 stuks f 13—22, idem Tl per 100 stuks f 4—12. dop erwten per 100 Kg. f 12.—, kropsla per 100 stuks f 1—1.70. komkommers per 100 stuks f 9.404.60. meloenen per 100 stuks f 732, peterselie per 100 bos f 1.perziken per 100 stuks f 2—8, postelein per tokje 1(V—40 ct., peulen per 100 Kg. f 5.rabarber pes 100 bos f 1—2.20. roode kool per 100 Kg. 3.60 —4.50. selderie per 100 hos f 1.—. spinazie per bak 16—70 ct., snijboonen per 100 Kg. f 12—22. dubbele spercieboonen per 100 Kg. f 1216. tuinbnonen per 100 Kg. f 3.506.20, ♦motten per 100 Kg. f 12—17, wortelen per 100 bos 4.508. zwarte bessen per 100 Kg. f .rö.-. AMSTERDAM. 29 Juli. Veemarkt. 483 Vette koeien, le kw. 86 98 ct., 2e kw. 7484 ct.. 3e kw. 6070 ct. per kg. slachtgewicht; 50 melk- en kalf- kocien f 222—300 per stuk, 76 vette kalve ren: 2e kw. 58—68 ct., 3e kw. 46—56 ct. per Kg. levend gewicht 89 nuchtere kalveren f 9 16 per stuk. 54 schapen f 25—45 per stuk, 31 lammeren f 14—18 per stuk. Overzicht: Slachtrunderen ruime aanvoer, handel stug prijzen hoogcr voor de eerste kwali teit. Melkkoeien matige aanvoer, zeer stug ge handel, hoogere prijzen. Vette kalveren matige aanvoer, stugge handel, oploopende prijzen. Nuchtere kalveren n.atige aanvoer, stugge handel, prijzen hooger. Schapen en lammeren matige aanvoer, stugge handel, hoogere prijzen, vooral voor vette schapen. BROEK OP LANGENDIJK. 30 Juli. Schotsche muizen 3.704, eigenheimers 4.30—4.40. bl. dito 3.904.20, drielingen 2.10 —3. kleine 1.70—1.80, 300 Kg. gele uep 5.—, 150 Kg. zilvernep 8.10. 75 Kg. tuinboonen 3.60, 2300 Kg. spercieboonen 13.7016.20, 3450 Kg. tomaten: A 13.30-14.60. B 14.—, C 13.CC 9.100 Kg. druiven: Alicant 60. Frankcnthalers 60.20—64.80. Veiling duurt voort. PURMEREND, 30 Juli. Veemarkt. Koeien, totaal S30 stuks: 400 vette koeien 8088 ct. per Kg., geldekoeicn f 130210 per stuk, melkkoeien f 200325 per stuk, stieren 62—75 ct. per Kg., 85 vette kalveren 6095 ct.p er Kg.. 320 graskalve- ren f 40—65 per stuk, nuchtere kalveren f 923 per stuk. 35 magere varkens f 26 46 per stuk, 180 biggen f 1424 per stuk, 500 schapen f 1736 per stuk. 90 bokken f 5—16 per stuk, 750 lammeren f 714 per stuk. VEEMARKT MAANDAG 29 JULI 1940 2 Koeien 180220; 3 Graskalveren 40 65; 9 nuchtere kalveren 714; 38 Schapen f 2232; 462 Lammeren f 8—15; 9 Biggen/ 14—18; 450 Kippen 0.501.10. EIEREN VEILING 29 JULI 1940 Aangevoerd" 54000 eieren. Groote eieren per 100 4.204.85; Klei ne eieren per 100 3.80—4.10. MARKTOVERZICHT De wolveehandel had gister op de markt een zeer vlot verloop, er werden ook nu nog bijna 500 lammeren aangevoerd, die omstreeks half elf reeds allen waren ver handeld. De prijzen waren zeer goed, ge middeld werd 12 a 13 gulden per stuk be taald: hoogste prijs 15. Ook de schapen deden goede prijzen, er was vooral veel vraag naar vette dieren, gemiddeld werd 26.per stuk betaald. De hoogste prijs was 32. Koeien werden slechts twee verhandeld, prijzen 180.— tot 230 Nuchtere kal veren golden gemiddeld 12.graskalve ren van 40.— tot 65. De vette varkens, die op de boerderij nog in den vrijen handel verkocht werden, de den 30 a 31 cent per pond. Een goede big kocht men op de markt voor ongeveer 16. De pluimveeaanvoer aan de markt is thans begonnen, er werden 450 kippen ver kocht voor ten hoogste 1.10 per stuk. De eierprijzen op de veiling zijn bij vo rige week iets gestegen (zie noteering) ver wacht wordt evenwel eenige daling, omdat in het Oosten van ons land de prijzen te- rugloopen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3