dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier (teerlands Jeugd Passagiersschip op IJsselmeer beschoten De Zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije Geen communisten meer in den Raad De I.R.A. herleeft Een Amerikaansche twee=0ceanenvloot Nationale jeugdstorm defileert Door een Engelsch vliegtuig Schadevergoeding commissie te Den Helder DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 68e JAARG. No 8991 voor een verplicht arbeidsjaar en een verplicht jaar werken op het land in overweging. Twee personen gedood, verscheidene gewond Roemenië niet van de zee afgesneden HELDEKSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Ml(. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder Arbeidsplicht Een redacteur van de „Deutsche Zeitung" heeft een belangwekkend onderhoud gehad met den president van den arbeidsdienst in Duitschland, den heer Jacob, die thans is toegevoegd aan den staf van den rijkscom missaris, rijksminister Seys Inquart. De heer Jacob is als geen ander deskundig op zijn terrein. Wij lezen omtrent dit interview: De heer Jacob begon met ons te vertellen hoeveel werkloozen er in Nederland wel wa ren en hoe de arbeidsbemiddeling en de steunverleeningsorganen hier te lande wer ken. Hierin dient wel een en ander veran derd en verbeterd te worden, verklaarde de Duitsche expert. De organisatie der arbeidsbemiddeling moet in overeenstemming zijn met dê poli tiek van den staat. Zoo is het gewenscht de arbeidsbemidde ling niet meer tot de enge grenzen der distric ten te beperken, maar werklooshei dsverzeke- ring, werkverschaffing en arbeidsbemidde ling in één hand te brengen. Het is gewenscht, dat een Neder- landsch ministerie voor sociale zaken werkelijk een „vak-ministerie" is, Een der eerste opgaven zal zijn, de inscha keling van de Nederlandsche jeugd. Hier moet demoralisatie met kracht worden te gengegaan en daarom zijn reeds in een ver gevorderd stadium de besprekingen over een verplicht arbeidsjaar en een verplicht jaar van werken op het land, alles naar het Duit sche voorbeeld. Noodig is het, dat de Nederlandsche instan ties eerbied krijgen voor den scheppenden mensch en zich aan de hand van dé Duit sche vakliteratuur groote kennis eigen ma ken omtrent de Duitsche zegenrijke arbeids- methoden. Tot slot besprak de heer Jacob de kwestie van het plaatsen van Nederlandsche werk loozen in Duitschland. Bij den verderen opbouw van Nederland zullen hoe langer hoe meer Nederlandsche werkkrachten worden ingeschakeld, waar door hoe langer hoe meer Nederlanders uit Duitschland zullen kunnen terugkeeren. Voorloopig echter moet men het Duitsche aanbod om door tewerkstelling in Duitsch land de nood in Nederland op te heffen, op zijn groote waarde schatten. Ik wek daarom alle Nederlanders op, aldus de heer Jacob, gewillig en met vreugde de aangeboden gelegenheid aan te grijpen in het groote gemeenschapswerk, dat slechts door arbeid opgebouwd en onderhouden kan worden. VERGUNNING VOOR MOTORRIJTUIGEN VERLENGD. Tot en met i Augustus. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van 't Departement van Wa terstaat, deelt mede, dat voor motor rijtuigen, waarvoor op 31 Juli 1940 een vergunning op grond van het eerste, tweede of derde uitvoerings besluit van 18 Juni 1940, betreffende het vervoer van personen en goede- deren, van kracht was, deze vergun- nig geacht zal worden tot en met 4 Augustus 1940 van kracht te zijn, en dat, zoolang met het voeren van het voor de maand Juli uitgereikte herkenningsteeken op die motorrij tuigen kan worden volstaan. Rijkscommissaris persoonlijk aan wezig. Verscheidene afdeelingen van den nationa- len jeugdstorm, voornamelijk uit s-Graven- hage en andere plaatsen van Zuid-Holland, doch ook uit andere deelen van Nederland, waaronder een groote afdeeling uit Amster dam en eenige vertegenwoordigende groepen hebben gisteravond 'n gezamenlijken marsch door Den Haag (binnenstad) gemaakt, on der aanvoering van den N.J.S.-leider, den heer Van Geelkerken. Rijkscommissaris Scyss-lnquart deed p soonlijk van zijn belangstelling blijken. Daarna begaf de stoet, ter sterkte van on geveer anderhalf duizend,, zich onder R'Y?" te belangstelling langs Koninginnegracht. Heerengracht, Korte Poten, Plein, Binnen- en Buitenhof, Kneuterdijk. Heulstraat en h'oordeinde. naar de zeestraat, waar gecten- leerd werd voor den leider der n.S.B., Ir. a. A. Mussert De marsch ging tenslotte langs de Java- straat weder naar de Koninginnegracht en het Malieveld, waar de stoet werd ontbon den. Gistermiddag is, naar het A.N.P. meldt, de boot „De IJssel" van den dienst AmsterdamZwolle door een Engelsch vliegtuig met bommen en mitrailleurvuur bestookt, waardoor Iwee opvarenden, de heeren J. Hof man uit Kampen, sergeant bij den opbouwdienst en H. Kummer uit Zwolle, werden gedood. Vier perso nen. twee heeren en twee dames wer den zwaar gewond, terwijl een aan tal anderen lichtere kwetsuren oplie pen. Gistermiddag te drie uur kwam de boot te Kampen aan. De opvarenden deelden me de, dat het schip, een passagiers- en vracht boot. een kwartier varens buiten de Ketel, op het IJsselmeer, door een Engelsch vlieg tuig was aangevallen. Het toestel kwam uit de wolken neergedoken en wierp twee bom men omlaag, welke achter het schip in het water vielen en ontploften, zonder schade aan te richten. Het vliegtuig viel ten tweede male aan en gooide thans drie bommen uit, welke voor het schip in het water vielen, doch niet ontploften. Nu keerde het vliegtuig voor dq derde keer terug en bestookte het vaartuig met mitrailleurvuur Dit mitrailleur vuur veroorzaakte de dooden en gewonden. Een geneesheer, die aan boord was, ver bond de gewonden voorloopig. Te Kampen werden de dooden en gewonden met behulp van manschappen van den opbouwdienst van boord gehaald en naar het ziekenhuis gebracht. Zwaar gewopd werden de heeren J. ten Tel] uit Amsterdam en G. J. ter Pel 'uit En schede en de dames Maria Pot uit Amster dam en Trijntje Kors uit Sassenheim. De lichtgewonden hooren allen te Kampen thuis en konden, na te zijn verbonden, naar hun woningen terugkeeren. De corr. van de Tel. heeft een oftderhoud gehad met den gezagvoerder van „De IJs sel", kapitein Berends. „Alles speelde zich in minder dan geen tijd ai", zoo vertelde de kapitein. „Het was precies 1.40 nar vanmiddag en we waren niet ver meer van den Ketelmond af. Ik heb wel iets gehoord, maar niets gezien. Er vielen twee bommen achter en drie voor het schip, ik schat op een afstand van vijf tig meter van de „IJssel". Ik stond zelf aan het roer en riep den passagiers toe dekking te zoeken en zooveel mogelijk plat te gaan liggen. Er waren ongeveer 85 personen aan boord. Vooral btj de tweede duikvlucht van het vliegtuig, dat ik toen duidelijk heb kun nen waarnemen, want ik was naar de stuurboordreling geloopen, waren de pas sagiers door grooten schrik bevangen. Nog maals riep ik zoo luid mogelijk allen toe, dat zij vooral dekking moesten zoeken, want de mitrailleurkogels vlogen om ons heen. Ik zelf zocht in de stuurhut achter allerlei jassen zooveel mogelijk dekking. Toen het vuren ophield en ik den toe stand aan boord opnam, bleek mij, dat er verscheidene menschen waren getroffen. Een jongeman van 24 jaar, een zekere v. d. Meer, lag dood in het gangboord. Hij bleek niet gewond te zijn en dokter, die toevallig aan boord was, vermoedt, dat de jongeman als gevolg van den schrik een hartverlam ming heeft gekregen. Een ander, een ze kere Kummer, iemand van naar mijn schatting ongeveer 45 jaar, was getroffen door de scherven van de bommen. De on gelukkige blies later op de kussens in den salon den laatsten adem uti. DOLLE HOND VALT HONDERD MEN SCHEN AAN. Het ging er „Spaansch" toe. Ruim honderd personeAb; in hoofdzaak le den van de jeugdafdeeling der falanx, zijn op het marktplein van Valdepenas door een dollen hond aangevallen en gebeten. Zij zijn terstond ingeent en onder doktersbehande ling gesteld. OOK HIER VOLKSVERHUIZINGEN TURKIJE IN MOELIJKHEDEN. ROME, 31 Juli (D.N.B.) Naar de „Popoio di Roma" uit Boedapest verneemt .zullen de onderhandelingen tusschen Roemenië. Bul garije en Hongarije spoedig beginnen. Men kan vrijwel zeker aannemen, dat Bulgarije de Zuidelijke Dobroedsja zal terugkrijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Do broedsja zal moeten afzien, teneinde Roe menië niet af te snijden van de Zwarte Zee en zoodoende nieuwe verwikkelingen te scheppen. De Bulgaren in de Noordelijke Dobroedsja zullen naar het Zuiden verhuizen, waar zij de plaatsen zullen innemen van de Roeme nen, die naar hun vaderland zijn terugge- keerd. De diplomatieke medewerker van de Ber liner Boersenzeitung, Karl Megerle, schrijft dat door de besprekingen te Salzburg en Rome een ontwikkeling is begonnen, waarin de Balkan-Entente geen recht van bestaan meer heeft. Als de grootste.van alle mpei lijkheden, die voor de ontwikkeling van de ze entente ongunstig waren, noemt le het kiezen van de westelijke mogendhe dén door Turkije door het bondgenootschap met Engeland en Frankrijk. Want door deze keus zijn de overige deelnemers aan het Bal kanpact in een onmogelijken toestand geko men en is Turkije ermede begonnen, zich De Dobroedsja, welke vóór 1914 tot Bulgarije behoorde, is de landstreek welke ten Noorden van dat land aan de Zwarte Zee grenst tot aan de mon ding van de Donau. Bijgaand kaartje geeft de toestand weer zooals die thans nog is. zelf uit te sluiten van de verdere ontwikke ling op den Balkan. In Joegoslavië heeft men dit, naar Meger le verklaart, het duidelijkste zien aankomen Met de verdeeling der Engelsche garanties aan Griekenland en Roemenië zijn toen van de vier leden van de entente er drie van het Engelsche oormerk voorzien en daardoor uiterlijk gekenmerkt als te behooren tot het systeem der westelijke mogendheden. Na erop gewezen te hebben, dat de militai re gebeurtenissen intusschen ook in deze ge bieden alle illusies in rook hebben doen op gaan, wijst Megerle er met nadruk op. dat overeenkomsten als het Bhlkanpact. dat zich ondanks alle pogingen tot aanpassing aan dpn tegenwoordigen lijd niet hqeft kunnen be vrijden van zijn compromitterend verleden volledig achterhaald zijn. Het kan zijn leden in de oogen van de spilmogendheden alleen nog comnromitteren. Naar Megerle verder opmerkt beteekenen de vrijwillige aansluiting van Roemenië aan de politiek van de suil en de aanstaande on- derhanlingen met Hongarije en Bulgarije reeds het afzien van de politiek en de orga nisatie der Balkanentente. Joegoslavië en Prachtige peren rijpen in de fruitkassen van Bunnik, waar de pluk der heerlijke vruchten is begonnen Een leger van twee millioen man. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft gister overeenkomstig den wensch van Roosevelt geadviseerd, 4.% milliard dol lar beschikbaar te stellen voor den bouw van een twee-oceanen-vloot en de uitrusting van een leger van 2 millioen man. Griekenland zullen zich niet aan deze con sequentie willen onttrekken en ongetwijfeld zonder het te betreuren een zaak opgeven, die hun in het verleden weinig nut heeft ge bracht en in de toekomst alleen maar kan schaden. Megerle geeft dan verder een uit voerige uiteenzetting van den toe stand, die onder deze omstandig heden voor Turkije ontstaat. Hij merkt op, dat Turkije na de Weste lijke mogendheden gekozen te heb ben, weliswaar heeft geprobeerd, de fictie te handhaven, dat hierdoor in zijn verhouding tot den Balkan niets veranderde en dat zijn Balkan-part ners het hebben gesteund bij het handhaven van dezen schijn „zon der echter iets aan het feit te kun nen veranderen, dat het wegtrekken van de Turken naar het Engelsch Fransche kamp een wegtrekken uit Europa beteekende. Het einde van deze Balkanjxilitiek en van de Bal kan-entente stelt de Turken voor het vraagstuk, of zij zich onder de ge geven omstandigheden zullen aan passen aan een ontwikkeling waar toe hun huidige bondgenooten reeds hebben besloten of nog zullen be sluiten, of dat zij door een ander besluit den terugtocht uit Europa willen voortzetten en dat dan defi nitief Het moet aan Turkije worden overgelaten zoo schrijft Megerle tenslotte in zijn artikel na een rustige bestudeering van den tol dusverre gevolgden koers tot de slotsom le komen, of het zijn nationale belangen nie' even goed of -beter kan behartigen in eer vrij en verstandig vergelijk met den than* bestaanden toetend in Europa, die onver anderlijk is Dijkgraaf van Polder Het Koegras voorzitter. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noordholland, heeft voorzitter en le den benoemd der schade-enquêtecommissies in de onderscheidene getroffen plaatsen. Voor Den Helder zijn dit: Als voorzitter, tevens lid: J. J. Verfaille, dijkgraaf van den Polder Het Koegras, te Den Helder; tot lid: J. Vis ser, adjunct-directeur van publieke werken der gemeente Den Helder, te Den Helder. Naar wij vernemen, hebben de bur gemeesters opdracht gekregen aan de leden van hun gemeenteraden, welke behooren tot de Communistische Par tij Nederland en tot de Revolution- nair Socialistische Arbeiderspartij, mede te deelen, dat zij in vervolg niet meer mogen deelnemen aan de werkzaamheden van den Raad. Daar dit nog geen ontslag beteekent, zullen hun zetels, althans voorloopig, onbezet blijven. Bommen in Engelsche schepen Het Engelsche blad Star meldt, dat den laatsten tijd meermalen getracht is, in pas sagiers- en vrachtschepen, die tusschen En geland en Ierland varen, bommen te plaat sen. Er is hier sprake van herleving van de activiteit van het Iersche republikein- sche leger. Een bom ontplofte in een schip, dat in een noordwestelijke Engelsche ha ven aan het lossen was. Een tweede bom werd onschadelijk gemaakt. De bommen waren van hetzelfde type als de IRA ge bruikt.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1