Geen wantrouwen Duitschland tusschen en Rusland BLOEMEN op Oranjedagen Geen bliksemoorlog tegen Engeland? Geen Oranje op DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italië en Duitschland aan de eene zijde Engeland en Amerika aan den anderen kant Amerika moet den vrede bevorderen nationale feestdagen Molotov Tabaksaccijns verhoogd In 1940 geen karwijfeelf BEKENDMAKING Melk 1 cent duurder KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 2 AUGUSTUS 1940 68e JAARG. No. 8992 Twee groepen Sovjet Rusland krijgt er weer 23 millioen inwoners bij MOLOTOV Strijd kan nog lang duren Slecht weer beperkt de luchtactie Leger des Heils spionnagenest HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Volkscommissaris van buitenland- sche zaken Molotov heeft in de ver gadering van de Opperste Sovjet be toogd dat tevergeefs is getracht wan trouwen te zaaien tusschen Rus land en Duitschland. Over de betrekkingen van Rusland tot de Ver. Staten wist Molotov „niets goeds te zeggen". De volkscommissa ris bleef een scherpe scheiding zien tusschen Duitschland en Italië eener- zijds en Engeland en steeds meer ook de Ver. Staten anderzijds. Molotov schetste de gebeurtenissen der laatste maanden en wees erop, dat de we reld thans voor nieuwe beslissingen staat. Daarna sprak Molotov over de betrekkin gen tusschen de Sovjet-Unie én de andere staten. Allereerst wijdde hij zijn aandacht aan de DuitschRussische betrekkingen. Deze zijn, zoo zeide hij, vast geworteld in de overeenkomsten. Zij zullen zich in vol len omvang blijven handhaven. De tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie gesloten verdragen, die van beide zijden strikt nagekomen zijn, zijn ook in de afgeloopen maanden van groot gewicht geble ken. Zij hebben zich verder ontwik keld. Mototov wees de speculaties van Engelsche en andere bladen, die den laatsten tijd herhaaldelijk getracht hebben, door alle mogelijke geruchten en valsche berichten wan trouwen tusschen Duitschland en de Sowjet-USie te zaaien, met sarcas me van de hand. Deze pogingen kunnen geen enkel resultaat hebben en worden in beide landen niet ernstig opgevat. De Sowjet-Unie laat zich niet in het minst intimi- deeren door de dreigende perspec tieven, die de aangegeven bladen schilderen van den verderen groei en de toekomstige kracht van Duitschland. Veeleer zullen de vriendschappelijke en goede buur- betrekkingen tusschen de Sowjet- Unie en Duitschland ten volle blij ven bestaan. Met nadruk constateerde Molotov, dat de betrekkingen met Italië zeer verbeterd zijn. In de betrekkingen met Engeland zijn den laatsten tijd geen veranderingen van be lang gekomen. Na de bekende vijandige han delingen van Engeland tegen de belangen der Sowjet-Unie heeft men ook geen posi tieve ontwikkeling in deze betrekkingen kunnen verwachten. Misschien kan de be noeming van den nieuwen Britschen ambas sadeur, Cripps, een zekere verbetering in de toekomst brengen. Bessarabië en de Boekowina. Molotov sprak vervolgens over de ontwik keling der situatie aan de Russische zuid grens (Bessarabië en de noordelijke Boeko wina). Hij zeide: „Het conflict tusschen de Sowjet-Unie en Roemenië, dat vele jaren geduurd heeft, is op vreedzame wijze geregeld, doordat de Koe- meensche regeering het Russische voorstel tot afstand van Bessarabië en de noordelijke Boekowina heeft aanvaard. De Oekrainsche en Moldavische bevolking van het nieuwe gebied heeft daardoor de mogelijkheid ge kregen tot de groote familie der \olken vai de Sowjet-Unie toe te treden. De randstaten. Wat de randstaten betreft, zeide Molotov, dat de heerschende groepen in de Batsc landen werkelijke toenadering tot de Sovjet- Unie hebben verhinderd. Zij schonden het bijstandspact met de Sovjet-Unie, hetgeen de Sovjetregeering niet heeft kunnen accepteeren. Dus heeft de Sovjetregeering tot de Baltische staten den eisch gericht, nieuwe regeeringen te vormen Zij heeft er de troepen van het Roode Leger doen binnenrukken. Als re sultaat van deze ontwikkeling is het toen tot de vrije verkiezingen der parlementen van Estland, Letland en Litauen gekomen, die zich hebben uitgesproken VQor de op richting van de Sovjetmacht en voor de aanhechting der drie Baltische staten aan de Sovjet-Unie. 23 millioen menschen meer. In ieder geval is door de aansluiting der drie Baltische staten bij de Sovjet-Unie hun snelle economische opgang, de algeheele ontwikkeling van hun nationale cultuur, de versterking van hun staatswezen en daarmede ook de versterking van de macht der Sovjet-Unie verzekerd. In totaal is de bevolking der Sovjet-Unie door de aansluiting van Bessarabië en de Baltische landen met ongeveer 10 millioen menschen toegenomen. Wanneer men daar bij de dertien millioen bewoners van het Westen der Oekraine en het Westen van Wit-Rusland optelt, levert dat voor de be volking der Sovjet-Unie een toeneming op met 23 millioen. Het grootste deel der nieuw verworven gebieden heeft reeds vroeger tot het Rus sische gebied behoord en is aan de Sovjet- Unie „door de macht van het Europeesche imperialisme" ontroofd. Dit is thans weer goedgemaakt. De regeering der Sovjet- Unie kan van nu af uit naam van 193 mil lioen menschen haar machtige stem ver heffen. Voor het vervolg der rede zie volgende pag. Steun aan Engeland helpt niet In een opzienbarend hoofdartikel schrijft de „Saturday Evening Post": „De Vereenigde Staten moeten door bemiddeling naar het tot stand komen van den vrede streven. De tegenwoordige buitenlandsche politiek moet onvermijdelijk tot oorlog leiden. Daarmede zou niets gewonnen zijn. De internationale chaos zou slechts'vergroot worden en aan het politieke systeem der Vereenigde Staten zou bovendien den doodsteek worden toege bracht". Het blad betoogt verder, dat een doel treffende hulp voor Engeland niet meer mogelijk is. „Het is hoog tijd dat aan dezen strijd een eind? komt, om Engeland verdere ellende te be sparen". Het is hoo£ tijd, dat wij, Amerikanen, onze vrienden voor verdere slagen behoeden. Wij kun nen niet in den ring springen om een einde aan den strijd te maken, doch wij kunnen van den scheids rechter eischen, dat hij dat doet en de scheidsrechter is Washington. Het blad verlangt, dat de Vereenigde Sta ten op de Britsche regeering druk uitoefenen, opdat Londen tot rede wordt gebracht. „Wij moeten tot de Britsche regeering zeggen: als ge. niet wilt onderhandelen over een vrede, maar op voortzetting van den oorlog blijft staan, zullen wij op geen enkele wijze aan den strijd deelnemen om u te helpen." KINDEREN VAN EUROPEESCHE VLUCHTELINGEN President Roosevelt heeft het Congres verzocht 125.000 dollar uit te trekken om hiermede het hulpwerk voor kinderen van Europeesche vluchtelingen te financieren. Voor sigaren en tabak het meest. Met ingang van 15 September wordt de tabaksaccijns verhoogd en wel als volgt: De accijns voor sigaren met dichtgewerk- ten kop, wegende per 1000 stuks 3% kg. of meer, van 12V2 procent op 20 procent. De accijns voor andere sigaren van *17% procent op 25 procent. De accijns voor rook- en pruimtabak en snuif van 22V£ procent op 30 procent. Alles gerekend van den kleinhandelsprijs. De accijns op sigaretten, thans 50 be dragende, wordt met 10 opcenten gebracht op 55 procent. NADERE MEDEDEELINGEN VOLGEN. In verband met de omstandigheid, dat de dekvruchten der karwlj zijn geoogst, ligt het in het voornemen bil de vaststelling der maatregelen met betrekking tot het teelt plan voor den oogst van 1941 geen teelt van karwlj toe te staan. Bij de bewerking van de afgeoogste velden kan men hiermede dus rekening houden. Nadere mededeelingen omtrent bovenge noemde maatregelen kunnen spoedig wor den tegemoetgezien. Straatverkoopers van bloemen wordt er op gewezen, dat bet voorhanden hebben en aanbieden van zekere soorten bloemen (oranjekleurige, vergeetmijnietjes, witte an jers e.d.) op Oranjedagen beschouwd kan worden als het uitlokken van verboden de monstraties. Het artikel van Gayda baart veel opzien. Het artikel van Gayda, gisteren in ons blad opgenomen, waarin hij betoogd, dat Engeland door een hongerblokkade en niet door een Blitzkrieg op de knieën zal wor den gekregen, heeft allerwegen veel verras sing gewekt. Men concludeert dat de tak- tiek der asmogendheden dus is gewijzigd en de oorlog nog wel langen tijd kan du ren. In verschillende artikelen in de Italiaan- sche pers wordt Engeland met een ouder wordenden bokser vergeleken, die tegen een jongen athleet moet strijden. De Milaansche „Gazette del Popoio" schrijft: „Engeland is een oudere bokser die murw moet worden gemaakt voor dat de laatste slag wordt toegebracht. De juiste methode is, den vijand te verzwakken en te irritee- ren en dan den laatsten slag toe te brengen, wanneer de vijand dezen niet meer kan afweren, doch op de knieën moet gaan", Hoewel dergelijke hoofdartikelen, die bij zonder betrouwbare aanwijzingen van de Italiaansche politiek geven, moeten betee- kenen dat men aanneemt dat de directe aanval op Engeland dezen zomer niet meer zal worden ondernemen, staat dit nog geenszins vast. Gayda's artikel schijnt daar wel op te duiden, doch daar staat tegenover dat bij voorbeeld de „Corriere Caldano" schrijft dat het op de knieën dwingen van Enge land reeds is begonnen, terwijl de „Piccolo" berichten uit San Sehastian publiceert over den catastrophalen toestand waarin de voedselverzorging van Engeland zich be vindt en meent dat, wanneer de blokkade tegen Engeland reeds zoo spoedig effectief blijkt te zijn, men nog voor het eind van den zomer met het begin van den „Blitz krieg" rekening moet houden. Stefani zegt: Alle belangrijke havens van het Britsche eiland zijn gesloten en men be gint spoorwegknooppunten en kleinere ha vens aan te vallen. Engeland wordt van alle zijden aangeval len. Het oogenblk van den massalen slag zal komen. Tenslotte herinnert het blad eraan, dat VVilliam Pitt Jr. na den slag van Austerlitz tegen iemand, die hem een kaart van Eu ropa liet zien. zeide: „Leg die kaart weg. Engeland zal haar tien jaar niet noodig heb ben". Voor Churchill werd het aantal jaren reeds door Hitier vastgesteld. ZINLOOZE BRITSCHE BOMBARDE MENTEN TREFFEN HANNOVER. Het aanhoudende slechte weer boven West Europa en Engeland heeft de actie der lucht macht beperkt. Niettemin konden de Duit- sche gevechtsvliegtuigen wederom opmerke lijke successen behalen. Daarbij moet in de eerste plaats het met succes bekroonde lucht gevecht genoemd worden, dat boven het Ka naal bij Dover is gevoerd tusschen Duitsche en Britsche jagers. De Messerschmitt-con structie bewees opnieuw, zeer superieur aan de Spitfire toestellen te zijn. De aanvallen der Duitsche luchtmacht waren overal op militaire doelwitten ge richt. Bommen werden slechts geworpen, wanneer het doel duidelijk kon worden waar genomen De Britsehe luchtmacht daarente gen heeft door lukraak bommen werpen weer bewezen, dat zij haar taak minder in den strijd tegen militaire doelen ziet. als wel in de poging on het moreel der burgerbevol king te werken. De Engelsche vliegtuigen, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus boven Hannover vlogen, hieven bij het wer pen van hommen hoven de wolken en heb ben in het centrum verscheidene dynamiet- bommen geworpen. Een huis stortte in tengevolge van een rechtstreekschen treffer. Drie huizen in dezelfde straat werden meer of minder ernstig beschadigd door bomscherven. Tot dusverre zijn er twee dooden, drie zwaar- en vier lichtgewonden, waarbij echter moet worden aangenomen, dat onder de puinhopen van het vernielde huis nog meer slachtoffers liggen. In de nabijheid van deze straat bevindt zich nergens een militair doel, wel echter een lazaret, dat op het dak duidelijk het roode-kruisteeken draagt. Strenge maatregelen tegen Brit sche spionnage. In geheel Noord China zijn maatregelen getroffen tegen de Britsche spionnage. Op grond van huiszoekingen bij twijfelachtige elementen van het Leger des Heils te Peking en Tientsin, heeft de Japansche militaire politie te Sianfoe Tsingtau, Kafneng en •Taijoen voorzorgsmaatregelen getroffen. Ook de Engelsche kerken, scholen, liefdadigheids- instq^ingen en andere particuliere en open bare instellingen worden nauwkeurig be waakt. In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het bezette Nederlandsche gebied met al len nadruk er opmerkzaam op gemaakt, dat ieder demonstratief optreden in het al gemeen en elke hetooging van afzonder lijke of vereenigde personen, welke recht streeks of onrechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is ge richt, met gestrengheid zal worden ver volgd Als demonstraties en betoogingen te gen de bezettende macht zijn ook demon straties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot-Duitsche rijk harnekkig voortzet, te beschouwen, het dragen van insignes, bloemen, strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn ge zindheid voor het Huis van Oranje tot uit drukking brengt, kan evenmin worden ge duld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan ge bouwen ter eere van een Lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor alle an dere handelingen, welke de strekking heb ben aanhankelijkheid aan' het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze veror dening overtreedt, zal zonder pardon ge straft en vooral dan bijzonder zwaar, in dien hij demonstraties en betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet plegen of begunstigt. De bepaling van paragraaf 2 van verordening nr. 52/1940 van den Rijkscommissaris over de Duitsche rechstpleging in strafzaken wordt in het bijzonder in herinnering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/1940 over inbeslagneming van vermo gens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche politie zijn aangewezen om de naleving van deze bekendmaking te handhaven. Het bestuur van de Noordhollandsche Con- sumptiemelkvereeniging (N.H.C.M.V.), ge vestigd te Alkmaar, verzoekt ons mede te deelen, dat de minimumprijs van de con- sumptiemelk, welke wordt verkocht in de gemeenten, behoorende tot het werkgebied dezer vereeniging, met ingang van Zondag 4 Augustus 1940 wordt verhoogd met 1 cent per liter. Utrecht is Donderdag begonnen met de catalogiseering van het huisvuil. Van gemeentewege zijn schilleboeren en lompen-ophalers aangesteld, die tot taak hebben, het opgehaalde huisvuil te sorteeren Eenige duizenden onderofficieren, korporaals en soldaten, die met groot verlof waren, zijn op grond van werkeloosheid of het niet verrichten van ioongevenden arbeid Donderdag voor den Opbouwdienst opgeroepen. *- Een frissche dronk voor het vertrek uit Amsterdam

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1