Knal-avond in loyal Blinde scholier doet Staatsexamen Zeegevecht in de Atlantische Oceaan De Schager markt A»N.P* omroeper neergeslagen Duff Cooper blijft het mikpunt Marktberichten xeldzaam doorzettingsvermogen Slachtoffer van TUCHTRECHT BIJ DEN OPBOUWDIENST Bij het spelen den nek gebroken Het kanaal Oudkarspel-Kolhorn SCHAGEN Uo-et&at Provinciale publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. moordaans'ag overleden DE AANSLAG IN DE SLAAPKAMER Na den Engelschen bomaanval op Amersfoort Engeland werft Amerikaansche piloten Buitenlandsche braUle biblio theken verschaiten kennis van de klassieken. De leerling van het Instituut tot Onderwijs van Blinden, de 24-jarige Jan Wit, heeft met goed gevolg het staatsexamen A. afgelegd. Dit is de eerste maal, dat dit diploma door een blinde wordt gehaald. Dr. C. M. Wal Ier Zeper, hoofd van het ondersvijs van dit instituut, wat bereid de Tel., eenige bijzonderheden omtrent het jerfflzame geval mede te deelen. „Wit is in 1931 leerling van het instituut geworden, aldus dr. aller Zeper; hij is kort na zijn geboorte blind geworden en had eenige opleiding aan het Blindeninsti tuut te Zeist. Bij ons instituut werd hij op geleid voor het diploma typen, stenografie eI1 organist, welke hij alle heeft behaald. Bovendien verwierf hij zich het masseurs diploma Drie jaar geleden is met de eigen lijke opleiding voor het staatsexamen A begonnen. Er waren vele moeilijkheden te overwinnen. De Grieksehe en Latijnsche les sen werden gegeven door mej. Post. een studente in de klassieke talen, die te Kaar den woont. Er zijn geen leerboeken in het brailleschrift. Wij hebben echter enkele personen be reid gevonden, de noodige teksten uit Se- neca en Plutarchus in brailleschrift over te zetten. Andere schrijvers, als Homerus en Xenophon. Livius en Vei'gilius, konden uit braillebibliotheken te Parijs, Londen en Marburg a. d Lahn-, worden geleend. De notatie in Grieksch is in die landen verschillend, zoodat dit zoowel voor Wit als voor mej. Post eenigszins lastig was. Het grootste ongerief was echter, dat er In den nacht van 28 op 29 Juli 1940 is in [Amsterdam-West een der omroepers van 't A.N.P. na een kleine wandeling niet in zijn huis teruggekeerd. Hij werd kort daarop bij zijn woning in bewusteloozen toestand aan getroffen met een wonde aan het voorhoofd. De politie, die onmiddellijk een scherp on derzoek heeft ingesteld, is van oordeel, dat men met een laffen aanslag op zijn leven te doen heeft Of de aanslagpleger 't op de portenionnaic van zijn slachtoffer voorzien had, of dat hij door motieven van haat- of wraakzucht werd gedreven, heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar de gewonde een ernstige hersenschudding heeft opge- loopen. *Er zijn onmiddellijk uitgebreide maatrege len genomen om den dader op te sporen. De procueur-generaal te Amsterdam en de hoofdcommissaris van politie aldaar hebben een belooning van duizend gulden uitge loofd, voor hem of haar, die aanwijzingen kunnen geven, welke leiden tot de ontdek king en veroordeeling van de(n) dader(s). Er zijn ook scherpe maatregelen genomen om herhaling van soortgelijke aanslagen te voorkomen en misdadigers, die van de duis ternis gebruik trachten te maken, om hun slachtoffers aan te vallen, te achterhalen. Het staat vast, dat de zwaarste straffen hen bij hun veroordeeling zullen treffen. geen woordenboeken voor de klassieke ta len in brailleschrift bestaan. Dat alles goed is afgeloopen, blijkt wel uit de examencij- fers voor Latijn en Grieksch, die gemiddeld 7 waren. Schriftelijk en mondeling examen. De inspecteur der gymnasia, dr. E. H. Ren- kema, die tevens voorzitter der examencom missie is, had eenige maanden te voren met ons overleg gepleegd. Hij heeft zich met ie mand in verbinding gesteld, die onder ge heimhouding de examenopgave heeft doen brailleeren. hetgeen onberispelijk is gebeurd, zooals Wit thans vertelde. Voor het onderwijs in de meetkunde dat dr. Waller Zeper zelf geeft werden alle figuren in een wasplaat gegrift; bij de stereometrie werd gebruik ge maakt van mecano. Voor algebra is natuur lijk ook een speciale notatie, doch deze ie verde voor Wit en de examinatoren geen moeilijkheden op, daar dit mondeling kon ge beuren. Het schriftelijke examen is in Juni ge weest en geschiedde op een ty«machine. Dit leverde voor de examinatoren dus geen moei lijkheden op. Ten einde de andere exami nandi niet te storen met zijn typen, heeft men Wit in een aparte kamer gezet. Het mondelinge examen werd Dinsdag en Woensdag j.l. afgenomen. Het omvatte het geheele staatsexamen A, dus Latijn en Grieksch. meetkunde en algebra, vaderland- sclie en algemeene geschiedenis. Fransch. DuitscAtfEngelsch en Nederlandsch Wit heeft bijna overal gemiddeld 7 voor gehaald; be halve voor geschiedenis 6. Hij en zijn oplei ders mogen dus tevreden zijn over het resul taat. Jan Wit wil theologie gaan studeeren; zijn behoefte in die richting blijkt uit het feit, dat bij eiken Zondag optreedt als organist bij de Vrijz. Herv. Jongeren, die een dienst houden in het gebouw van den Protestanten bond te Bussum. Dr. Waller Zeper» besloot, met zijn groote waardeering uit te spreken voor de bijzon' dere medewerking en moeite welke dr. Ben- kema zich voor dit geval heeft getroost. Dit heeft bewezen, waartoe het doorzettingsver mogen van een blinden leerling kan leiden. Gisterochtend deed de krijgsraad uitspraak Deze luidde drie jaar gevangenisstraf we gens poging tot moord met aftrek van de pre ventieve hechtenis en ontslag uit den mili tairen dienst zonder ontzegging van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Het militaire strafrecht zal in den ophouw- dienst niet toegepast kunnen worden. Dien tengevolge komt het personeel voor alle straf rechterlijke strafbare feiten voor den burger lijken strafrechter. In meer ernstige gevallen van opzettelijke ongehoorzaamheid, desertie e cl., welke in het leger tot verwijzing naar den krijgsraad zou den hebben geleid, doch welke thans geen strafbaar feit meer opleveren en dientenge volge alleen als tuchtvergrijp kunnen wor den afgedaan, kan tot plaatsing in de tucht- klasse worden overgegaan, voor een periode van ten minste drie en ten hoogste twaalf maanden. De tuchtklasse van den ophouw- dienst is gevestigd te Nieuwersluis. Het twaalfjarig zoontje van de familie de Bodt, was gisterochtend om half twaalf aan het spelen op de Vischmarkt te Geertruiden- berg. Plotseling viel het van een ter plaatse staande steenen tafel op een liardsteenen vloer en brak daarbij een halswervel. De jongen was onmiddellijk dood. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aanbesteed het maken van een vak van het kanaal OudkarspelKolhorn, van een vaargeul in het Kolhornerdiep, van een keersluis met schotbalkenloods en het sloo- Pen van de bestaande schutsluis in den af- sluitdam van het Kolhornerdiep in de ge meente Winkel en Barsingerhorn. De laag ste inschrijfster was de N.V. Wegenbouw bedrijf P. C. Zanen te Heemstede, voor f 147.700.—. Tusschen een in het zuiden van den Atlan- tischen Oceaan opereerenden Dititschen hulp- kruiser en den grooten Britschen hulpkrui ser „Alcantara" groot 22181 brt is het vol gens D.N.B. tot een kort gevecht gekomen. Het F.ngelsche schip kreeg in den loop van den strijd zware treffers, die het dwongen den strijd te staken en de haven van Rio de Janeiro binnen te loopen. De Duitsche hulp kruiser zette zijn operaties in de handels- oorlog voort. Uit Rio de Janeiro seint D.N.B. nader dat de Engelsche hulpkruiser „Alcantara". die met zware slagzij de haven van Rio de Ja neiro is binnengeloopen. bij het gevecht met een Duitsche hulpkruiser verschillende tref fers heeft gekregen. Een schoorsteen is ge heel vernield. In de scheepshuid is boven de waterlijn een geweldig gat geslagen. De „Alcantara" helt naar bakboordzijde over met het hekwerk diep onder water, terwijl de boeg hoog uit het water opsteekt. Behalve de door de Engelsche admiraliteit opgegeven twee dooden en zeven zwaar ge wonden. zouden zich aan boord nog talrijke licht gewonden bevinden De „Alcantara" is bij het eiland Vianna voor enkcr gegaan om gerepareerd te worden. Onweerswolken pakken zich om den Britschen propagandachef samen De Engelsche minister van propaganda Duff Cooper en verschillende van diens nieuwigheden stonden gisteren weer eens bloot aan felle aanvallen in de pers. De „Daily Mail" stelt vast, dat de 'onweerswol ken zich snel om Duff Cooper samenpak ken. liet invloedrijke, zoogenaamd „1922-co- mité" van conservatieve afgevaardigden heeft in een geheime vergadering het minis terie van propaganda op felle wijze bestre den. Voorts heeft Rawling. de politiechef van Derby de bevolking gewaarschuwd ant woord te geven aan de van huis tot huis gaande vragenstellers van het ministerie van propaganda. Het onderzoek van huis tot huis.-welke het ministerie van propaganda heeft georganiseerd, wordt door den politie chef bestempeld als „volslagen nonsens". Tenslotte is in het lagerhuis nog een directe aanval op den minister van propaganda gedaan, alsmede op de verspilling van open bare middelen. Geslaagd concert van de Helder- sche en Schager zangers. STAMPVOLLE ZAAL VOOR 't GOEDE DOEL Voor een stampvolle zaal waarin het Hel- dersche element rijkelijk vertegenwoordigd was concerteerde voor het eerst de onlangs opgerichte vereeniging der Heldersche en Schager Zangers onder leiding van den heer A. J. Leeuwens in Theater Royal. De opbrengst is bestemd voor, de meestge- troffen Heldersche vluchtelingen. Laten we maar direct zeggen: het is een daverend succes geworden voor de uitvoe renden! Eenige liedertafelpaardjes als Te huis van Bonset en Nimmer Nacht van An dnessen waren van stal gehaald en de beest jes op kort bit door den dirigent gereden draafden nog lustig, in de Latijnsche num mers voor de pauze was bepaald goede man- nenzag te hooren. De medewerking der ge routineerde zangers van het B.K. Schager Kerkkoor de Overtooms, de Plukkers Kie- zeling e.a. zal daar wel niet vreemd aan zijn. De tenorpartijen bij het koorije zijn goed bezet een enkele maal domineert een overigens goede - stem. De bassen zijn nog wat stug en zetten af en toe bij het begin van een muzikalen zin ongelijk in. Het klank gehalte, de stemverhouding en de uitspraak, valt gezien de korte tijd van voorbereiding, zeer te roemen. Men kan bewondering hel) ben voor den grijzen vitalen dirigent, die zijn schare zoo wakker aanvoert en zeer ge detailleerd de nuanceering aangeeft. Na dr pauze zong men met enorm succes het be kende Les Martyres aux Arénes van Rille Hoewel dit paradenummer 'n grootere bezei ting eischt klonk het heel goed. Alle hulde' Na het leuke „Wat ik hebhet verhaal van de drie meisjes, de drie liedjes en de drie kroegjes, besloot het koor met een muzikaal grapje, den Zangersmarsch van Otto. Het moest gebisseerd worden. Niet alleen viel van mannenzang te ge nieten, er was meer! Mellorini, de Helder sche goochelaar vertoonde voor de pauze al moppentappende met en zonder baarden, goochelkunstjes met sigaretten, vingerhoe; den en kaarten. Na de pauze kwam hij met Greetje. zijn sprekende pop. 't Feit dal deze jongedame met Jan Watertor, Oome Ab van Weelde en Oome Henk uit de Grot aan den rol wilde, verwekc natuurlijk veel hilariteit. Het was leuk! De fa. Niestadt vertoonde de Soc film en de Ouden \an Dagen-film. llier was het succes natuurlijk te vinden bij de Schage- naars, die van de geslaagde en geestige opnamen weer écht genoten. En dan was er nog 't huisorkest van 't Noordhollandsch Koffiehuis, de Hoomers. dat op onnavolgba re wijze de entre-act muziek verzorgde, en in een oogenwenk de zaal in de vereischte vroolijke stemming kreeg. Alzoo een artis tiek en maierieel succes voor de organisato ren. Geen wonder dat de voorzitter van het koor. de heer H. J. van Weelde, in zijn openingswoord zijn dankbaarheid uitsprak voor de groote medewerking. In de eerste plaats aan het gemeentebestuur van Scha- gen. waarvan B. en W. aanwezig waren. Wij klopten nergens aan doovemansdeur kon de heer van Weelde met voldoening verklaren. De dirigent las een brief voor van den burgemeester van Den Helder. De ze bracht zijn beste wenscben over, ook namens zijn vrouw voor het welslagen van den avond. Hoe graag hij ook gekomen was. hij achtte het niet verantwoord thans Den Helder, en vooral bij avond te verlaten. Onze beste groeten, schreef de bureemees- ter, en moge spoedig de tijd weer zijn aan gebroken. dat wij elkaar in de oude veste terugzien! Daverend applaus bewees, dat Helders burgervader hiermede zijn kinderen in het hart had gegrepen. Een gezellig bal besloot deze goedgeslaagde avond, waar 't prettig was te constateeren, dat alle hokjes en schotjes, in den geest van don nieuwen tijd waren weggevallen. Van alle gezindten wa ren er, allen genoten, allen waren één! Het was gisteren weer een pracht markt wat aanvoer en handel betrof. Veel vette koeien aangevoerd, deze handel was duur, vlug, noteering 47 cent per pond. In massa 325 gulden werd gekocht door slager G. Gecrligs, Oudesluis van den heer Joch. Blaauboer, Nes, alhier. De handel in kalf- koeicn was duur en goed tot 300.—Wij kunnen noteeren van geldekoeien, handel goed tot 210De handel in vette kal veren was heel goed, werd besteed tot 115 gulden, verkocht aan A. Booij, Alkmaar, afkomstig van den heer K. Gootjes, Scha- gerwaard. Kwam op 50 cis. per pond. De handel in nuchtere kalveren, vlug, duur, no teering tot 20.De handel in paarden was vrij goed. Vlug was de handel in jonge vette scha pen tot 35 gulden. Oude slachtschapen no- teeren 2844 gulden, een enkel schaap is verkocht voor 50Lammeren voor 't leven 9—14 gulden, voor de slacht 1521 gld. Wij kunnen dit voor hooge prijzen aan- teekenen De handel in magere schapen goed tot 24 Dus de handel in schapen was over het geheel heel goed. Aardig wat geiten aangevoerd, handel goed tot 14. Handel in biggen en schrammen was goed. Op de kippenmarkt was heel wat te doen, goed handel. De heer P. Bijl, Alkmaar, vond hier de kippenmarkt wel hoog, ge zien 't aantal dat hij kocht. Kippen en konij nen prijs houdend, handel goed. Het was een drukke gezellige markt wat aanvoer vee betrof. Op de stallen-markt was ook veel drukte. TER ONTNUCHTERING. Een Heldersche vluchteling had gisteren iets te veel van de Schager spiritualiën ge noten en werd op straat een tikje vervelend. Veldwachter Flapper bracht hem Waag- waarts ter ontnuchtering. SCHAGEN-COMB.—DEBO. 8—1. Gisteravond ontving een. Schagen-combina- tie het elftal uit Don Helder „Debo". Onmiddellijk na den aftrap neemt Schagen het initiatief en een doelpunt laat niet lang op zicli wachten. (10). Ook het tweede doelpunt volgt snel. (2—0 en het belooft een lusteloozen wedstrijd te zullen worden. Debo schijnt dat echter ook in te zien, want er komt meer gang in. De spelers raken beter op elkaar ingesteld en zij weten het tot aanvallen te brengen. Er komen nu aan vallen op beide doelen en de Debo-keeper houdt eenige ballen op mooie wijze uit het net. Na 35 minuten spelen maakt Debo een tegenpunt uit een penalty. (21). Vijf mi nuten voor de rust maakt Schagen nog een doelpunt (31) en met dezen stand gaat de rust in. Na de rust wegen de partijen vrij goed tegen elkaar op. Er worden van beide kan ten aanvallen gedaan, die eerst niets ople veren. Vijf minuten na de rust komt Boontjes geheel alleen voor het doel van Debo, doch hij mist deze kans jammerlijk, door keihard tegen de lat te schieten. Nu doet Debo een uitval en na een schermutseling voor het doel, weet Slikker slechts met moeite te red den. Schagen trekt weer op en na een voor zet van rechts, maakt Boontjes het vierde doelpunt voor Schagen. (41). Er komen ge vaarlijke momenten voor beide doelen. Slik ker weet liet Schagen-docl op het nippertje te redden en v. d. Pijl mist een prachtkans, als hij alleen voor den Debo-keeper staat en finaal naast schiet. Na 20 minuten spelen maakt Schagen nog een doelpunt. (51). Na 35 minuten komt het zesde-doelpunt voor Schagen (6—1) en eenige oogcnblikken later maakt v. d. Pijl er 71 van. Debo heeft blijkbaar al zijn kruit verscho ten, want er komen niet veel aanvallen meer van dien kant. Reijnders probeert het nog eens met een ver schot, waar doelman Slikker nog eenige moeite mee heeft. Kort voor liet einde maakt Smit, die voor het eerst in Schagen meespeelt, het achtste doel punt en hiermede komt het einde. ANNA PAULOWNA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: H. J. Verweij en echtg. van Den Helder, Middenstraat 81. Mej. C. van den Hoek van Amsterdam, Willemsparkweg 115 huis. Vertrokken: Wed. H. C. R. Geertzema— Brans en gezin naar Bergen, Bergerweg 41. Mej. Joh. A. Groen naar Limmen, Nieuwe Laan 1, R. K. de Wal naar Leeuwarderadeel, Htiizem, Torenstraat 16 D. Stompedissel n. Zijpe, Oudesluis H 94. P. A. Verver, naar BENZINE VOOR MELK- VERVOER. Een afzonderlijk formulier. De Voedsel commissaris voor Noord-Holland maakt het vol gende bekend: De Rijksverkeersinspectie voor het district Noord-Holland heeft bij de Plaatselijke Bu reauhouders van den Voedsel- commissaris in deze provincie en bij de kantoren van de A.V.M. en van de C.M.C. formu lieren ter invulling neergelegd voor hen, die melkvervoer heb ben. Aangezien het de bedoeling is, dit vervoer geheel te leeren kennen, is het noodzakelijk, dat ieder, die melk vervoert voor eigen rekening, dit for mulier invult en ingevuld in dient, ofwel bij genoemde kan toren ofwel bij den Voedsel- commissaris voor Noord-Hol land. Indien geen of onvolledig in gevulde formulieren worden ingediend, zal het moeilijk zijn voldoende oer.zine voor dit melkvervoer toegewezen te krijgen. De indiening moet plaats vinden vóór 5 Augustus 1940. De adressen waar de formu lieren verkrijgbaar zijn worden hieronder gegeven: Plaatselijke Bureauhouders: W. de Jong, Kerkweg 1 A, Anna Paulowna. Ir. J. de Vries, te Oostwoud. A. Tesselaar. Basserweg A 74, Hcer-Hugowaard. J.- Schuyt, Stationsweg 83, Hei- loo. J. Plas .IRzn.. No. 93, Middelie. B. Eversen, Velsenveg 185, Slo- terdijk, Groote IJpolder. A. Jansen, Noordervaart D 38, Stompetoren. T. Blom, Kerklaan 2. Blaricum C. v. d. Meulen. Hoofdweg 615, Hoofddorp. C. v. Splunter, Torenstraat 42, Middenmeer. M. Zuidewind. Hoeve „De Kamp", Den Burg, Texel. Bijkantoren A.V.M.: Amsterdam. Amstel 159. Haarlem, Jansweg 52. Zaandam, Westzijde 105. IJmuidcn, Jan Pieterz. Coen- straat 24. Hilversum, Kastanjelaan 30. Verkoopkantoren C.M.C. Amsterdam Damrak 30. Haarlem, Spaarnwouder- straat 99. Te koop gevraagd: WIT VLAAMSCHE REUS VOEDSTER, door C. VERBLAAUW, Wierin- gerwaard. Bloemendaal, Kerkweg 2. Mej. T. van der Meer, naar Rauwerderhem, Deersum 53. H. Meer, naar Rauwerderhem, Deersum 53. L.' van Zon, naar Rherlen, Gouderakkerstraat 34. A. Buik naar Zijpe, Oudesluis H 51; S. A. Groenewoud naar Velsen, Willebrodsraat BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hubertus, zoon van A. Huiberts en E. J. Leek. Josephina, dochter van J. M. H. Irederix en H. C. van Lingen. Bertus, zoon van Joh. H. Jacobs en C. Kossen. Johanna Cornelia Antonia, dochter van P. C. M. Heinsbergen en M. J. Scholten. Dieuwertje Hillegonda. dochter van P. Watertor en T. Groos. Cornelis Johannes, zoon van A. Nuij- ens en A. M. van den Berg. Olga, dochter van W. W. H. Peeters en C. H. Schutte. Grietje, dochter van M. H. Bakker en E. Jongebloed. Henderina Johanna, dochter van R. de Vries en H. J. Blankman. Gerda, doch ter van J. C. Keuris en B. Pool. Ondertrouwd? Jac. Hoogesteeger en G. T. Wagemaker. Getrouwd: B. H. Wilbers en E. J. Daal der. Overleden: Mej. C. Dekker, oud 48 jaren. POLITIE. Verloren: Badtascb, damestasch. Gevonden: Sleutel, kinderschoen. Weggeloopen: Bruine hond. EIERVEILING SCHAGEN. 1 Aug. Aangevoerd 35.000 kipeieren 4.505.35 p. 100 stuks. BROEK.OP LANGENDIJK, 2 Aug. Schotsche mhizen 3.703.90. drielingen 1.502.60. 100 Kg. uien 6.30. 600 Kg. peen 4.—. 780 Kg. spercieboonen 11.3012.90, 35 Kg. snijboonen 16.50—17.60, 450 Kg. kroten 2.302.50. De veiling duurt voort. ALKMAAR. 31 Juli. Aardappelen 3.704.50 per 100 Kg., aal hessen f 1016 per 100 Kg., andijvie f 1— 1.70 per 100 stuks, appelen f 4.40 per 100 Kg. bloemkool I f 13—19. idem I! f 4—12 per 100 Dstuks. donerwten f 10—16 ner 100 Kg., drui ven f 4050 per 100 Kg., kropsla f 11.60 per 100 stuks, komkommers f 3.405.50 per 100 stuks, meloenen f 8—36 per 100 stuks, peterselie f 1.per 100 bos. nerziken f 3.50 8 per 100 stuks, postelein 2040 ct. per bakje, rabarber f 1-2 40 per 100 bos. roode koo f 34.60 per TTV) Kg., selderie f 1.per 100 bos. sninazie f 20—80 oer 100 bak, snij boonen f 12—24 ner 100 Kg., dubbele pper- eieboonen f 12-17 ner 100 Kg., tuinboonen f 2 506 ner 100 Kg., tomaten f 16—18 per 100 Kg., wortelen f 4.508 per 100 bos wortelen f 4.50-R ner 100 Kg., zwarte bes sen f 35.— per 100 bos. Dader legt bekenteenis af. Het slachtoffer van den, in den nacht van Maandag op Dinsdag gepleegden moordaan slag in een woning aan de Groenesteinstraat te Den Haag. de 34-jarige mevrouw M. H. B„ is Woensdag in het gemeenteziekenhuis overleden. Op het lijk, dat door de justitie in beslag is genomen, zal een sectie worden verricht door den politiedeskundige, Dr. Rochat. De dader van dezen moordaanslag, de lT- jarige A. S„ die zooals gemeld in Utrecht is gearresteerd, is naar Den Haag overgebracht, waar hij door de politie is ver hoord. Hij legde een volledige bekentenis af, waarbij hij o.m. verklaarde, dat hem door den heer B„ in wiens woning hij sedert eeni ge weken gastvrijheid genoot, den eisch was gesteld werk te zoeken of anders te ver trekken. De dader, die naar zijn zeggen geen werk kon vinden, begreep dat hij het huis moest verlaten en besloot daarom zich van eenig geld te voorzien, llij heeft zijn kans schoon gezien, toen de bewoner des nachts niet thuis was. Mevrouw B. werd bi] deze poging tot roof, door een hakmes zware verwondingen aan het hoofd toegebracht, waarna A. S. met een portemonnaie en geld is verdwenen. Ziekenverpleger krijgt drie jaar gevangenisstraf. Op 19 Juli stond voor den Haagschen knjgs raad terecht de 26-jarige J. K., dienstplichtig soldaat-ziekenverpleger, die in den laten avond van Zondag 19 November 19o9 in de woning van den theaterdirecteur II. van aer Waarden te Tilburg dezen opwachtte met Gen ijzeren staaf en een Engelschen sleutel. Toen van der W. thuis kwam sloeg beklaag de hem enkele malen op het hoofd om hem te dooden, doch, hoewel van der Ween scne delbreuk, een hersenschudding en verschil lende diepe wonden aan het hoofd had beko- men, is hij hieraan niet bezweken, zoodat de auditeur-militair wegens poging tot mooid een gevangenisstraf van zes jaar en zes maanden eischte. De auditeur-militair meen- d®. dat de jeugdige vrouw van den meer dan 5'ijftigjarigen Theater-directeur in dit drama een misdadige rol had gespeeld, waarvoor Beklaagde zal hebben te boeten. Actie voor een monument op het graf van de slachtoffers. Uit de bewoners van de Amersfoortsche stadswijk, waarop door Engelsche vliegers een bomaanval is gepleegd en waarbij vier personen uit een gezin werden gedood, is een comité benoemd, dat gelden zal verzamelen voor een monument op het graf van deze slachtoffers op de Algemeene Begraafplaats aan den Soesterweg. PAUL VAN KEMPEN NAAR NEDERLAND. Het Nederlandsche perskantoor te Berlijn meldt: Professor dr. Willem Mengelberg heeft Paul van Kempen, dirigent te Dresden, ver zocht, in Januari 1941 een abonnementscon cert in het concertgebouw te Amsterdam en een in Den Haag te Leiden Onze landgenoot Paul van Kempen heeft deze uitnoodiging aanvaard. De „New York Daily News" meldt, dat lord Beaverbrooks ministerie voor vliegtuigbouw thans Amerikaansche piloten tegen een weeksalaris van 150 dollar, betaalbaar in Amerikaansche valuta, aanwerft om nieuwe oorlogsvliegtuiggn van de Engelsche fabrie ken naar de Engelsche vliegvelden te bren gen. Het gebrek aan vliegers is in Engeland zoo groot, dat van leeftijdsgrenzen, lichame lijke keurig en proeven van vakbekwaam heid wordt afgezien en dat slechts wordt geëischt, dat de sollicitanten de verschillen de typen vliegtuigen vlot kunnen vliegen. De piloten moeten zich voor een jaar ver binden en krijen vrijen overtocht en na af loop van hun verbintenis een bonus van 500 dollar. De aangeworven piloten worden aangesteld als burgerambtenaren, teneinde hun Amerikaansche staatsburgerschap met op het spel te zetten. Tegelijkertijd zoekt de Engelsche regeering jonge, overmoedige Ame rikanen. die bereid en in staat zijn omi de vliegtuigen, die op de vliegvelden in de er- eenigde Staten worden verzameld, voor En gelsche rekening over den Atlantischen Oceaan te vliegen,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3