KAMPEERTENTEN Geopend: café «Centraal Overgang van de leerlingen JUTTERTJ Abonneert U op dit blad Ingezonden Teruggekeerd LIKDOORNS steeds geopend Leider van Wit-Russen in China vermoord Ruzie in de Suezkanaal- maatschappij De Zweedsche burgerwacht Japan bewandelt den keizerlijken weg Droeve plechtigheid te Eindhoven Betrekkingen Te huur Te koop Diversen De „Messagero" tegen de Engelsche Balkanpropaganda Stagnatie in de Engelsche vliegtuigindustrie Het embargo op vliegtuigbeDzine Dc onbewaakte» UeAloD^d? „DE BLAUWE DRUIF" F. L. MATVELD MUZIEKONDERWIJS. J. A. v. d. VLIET p.a. Landbouwstraat 3 Adressen Bureau van dit blad worden na 4 uur bekend gemaakt t* Kanaalweg 97 Telef. 335 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN der openbare lagere scholen te Den Helder AOVERTEEREN DOEI VERK08PEII De begrafenis van de slachtoffers van H» Ms» „Bulgia" YUeuuM uil lOJk Visscherij X TTrY De P'fnnen tot samensmelting ti vv Urker-voetbalvereenigingen S.G.O. en Den Hoorn Een leclijke buiteling MaAüieAeAidtten Het Italiaansche blad -Messagero" keert zich op scherpe wijze tegen de Engelsche pro-' paganda op den Balkan, die steeds nog poogt onrust en wantrouwen te zaaien en zoo mo gelijk zelfs conflicten op den Balkan in het leven te roepen. De geestelijke vader van een van de vele sprookjes der Brit6che propa ganda is, volgens dit blad, de correspondent der „Exchange Telegraph" te Belgrado, die heeft beweerd, dat in sommige Albaneesche plaatsen een landkaart is aangeplakt, waar op een vergrooting van Albanië staat aan gegeven op kosten van Griekenland en van drie steden in Joegoslavië. De correspondent heeft daarop prompt de gevolgtrekking gemaakt, dat Joegoslavië on vermijdelijk met Italië in conflict zal gera ken. Deze lachwekkende, tendentieuze sprookjes zijn vervolgens door den Ameri- kaanschen jood Sulzberger aldus nog ver fraaid: dat een Italiaansch bataljon bij Skoe- tari in hinderlaag zou zijn overvallen, \yat deel uitmaakte van een plan tot rebellie op groote schaal, welke op 15 Juli in Albanië, Abessinië, Syrië en Tsjechoslowakije zou uit breken. Italië, zoo schrijft de „Messagero", kent de methoden der Engelsche leugenpropagan da en de relletjes, waarin deze staat tot de Engelsche correspondenten in Joegoslavië en tot de zoogenaamde „diplomatieke kringen" te Belgrado. Ook is Italië op de hoogte van de relaties tot zekere Joodsch-Amerikaansehe prulblaadjes en tot een zekere zeer gewillige Zwitsersche „Echo". In dit verband wijst het blad nadrukkelijk op een bericht van de „Tribune de Geneve". Het is volkomen on- noodig, aldus de „Messagero", te verklaren, dat de kaart van een „grooter Albanië" al leen in de verbeelding van Duff Cooper be staat, in zooverre deze het verhaaltje niet zelf heeft gefabriceerd. Wat den overval bij' Skoetari betreft, moet worden vastgesteld, dat sedert de bezetting van Albanië, noch van Italiaansche, nocii van Albaneesche zijde één scliot is geval len. Daarentegen is de criminaliteit in Al banië met 80 procent afgenomen. De nieu we kinderlijke poging om de harmonie lus- schen Italianen en Albaneezen te versto ren en een alarmstemming te verwekken, slaat terug op hen, die voor deze poging verantwoordelijk zijn en ontmaskert tevens de bende „Agents Provocateurs", die in Brit- schen loondienst tevergeefs pogingen doen om den weg naar het Nieuwe Eurcma te ver sperren. Moordaanslagen in Shanghai da gelijks gebeuren. De voorzitter der commissie van Wit-Rus- sische emigranten, Metzier, is gistermorgen in de internationale nederzetting van Sjang hai door onbekend gebleven daders, die ver scheidene schoten op hem losten, vermoord. Metzier, die vroeger wit-Russisch consul was, had te Sjanghai de leiding over onge veer 25.000 wit Russen. Met hem is voor de eerste maal een vooraanstaande niet-Chinee- sche persoonlijkheid het slachtoffer van een aanslag geworden, die den laatsten tijd te Sjanghai aan de orde van den dag zijn. Het Italiaansche blad de Lavoro Fascista meldt uit Athene, dat tusschen de Fransche en de Engelsche groep der Suezkanaal- maatschappij ernstige meeningsverschillen zijn ontstaan. De bedrijfslijder der maat schappij. de Benois, en prominente ambte naren zijn in verband hiermede voor het voeren van besprekingen naar Vichy ver trokken. Bewapening met automatische wapenen en handgranaten. De leider van de Zweedsche burgerwacht, Kol. Petri. heeft volgens „Aftonbladet" me degedeeld, dat d£ bewapening van de bur gerwacht met handvuurwapens binnenkort zal zijn uitgevoerd. De burgerwacht zal in zeer aanzienlijke mate ook uitgerust wor den met automatische wapenen en hand granaten. PROTEST TEGEN BRITSCHE SNUFFEL. COLONNES. Lagerhuis mag geen geheime bond zijn! De aanvallen in de Engelsche bladen op de methoden van het ministerie van voorlich ting en vooral op minister Duff Cooper per soonlijk worden, naar uit Londen wordt ver nomen, steeds heftiger. De Evening News en Star protesteeren zeer scherp tegen de „Srruffélcolonnes", die een onderzoek moeten instellen naar het mo reel der bevolking. Enkele bladen, zooals de Evening Stan dard, leveren ook critiek op het geheimzin nige gedoe in het lagerhuis. Het lagerhuis is geen geheimen bond, doch de ortenbare tribune van het geheele volk.. Geheime zit tingen zijn slechts dan te verantwoorden, indien strategische geheimen worden be sproken. De Evening Standard noemt het onbegrij pelijk. dat de BriLehe buitenlandsche poli tiek achter gesloten deuren wordt bespro ken. Dit blad eischt van de afgevaardigden, (iat zij met deze praktijken zullen ophouden. Gemis aan onderdeelen. De bouw van vliegtuigen naar Britsch model, die reeds maanden geleden door de „Canadian Associa ted Aircraft Ltd., ter hand is geno men en welke voor een deel afhan kelijk is van de levering van bepaal de onderdeelen uit Engeland, zou, \olgens een bericht van de „Finan cial Post" uit Toronto tot stilstand zijn gekomen, daar Engeland niet in staat is deze onderdeelen te leveren. De orders van het concern beliepen 40 tot 50 millioen dollar. Tot dusver zouden nau welijks voltooide vliegtuigen zijn afgele verd. Daar nog niet te verwachten is, dat de Engelsche leveranties zullen worden hervat, houdt het concern rekening met de noodza kelijkheid over te gaan tot den bouw van Amerikaansche vliegtuigtypen, hetgeen slechts mogelijk zou zijn na een algeheele re organisatie der onderneming. De „Canadian Associated Aircraft Ltd." is een stichting in grooten stijl van zes toonaangevende in- dustrieele ondernemingen, met het doel vlieg tuigen te bouwen. De resultaten dezer onder neming waren tot dusver echter in liooge mate teleurstellend. De productie is verre bij de plannen ten achter gebleven. De orders bestonden uit twee Engelsche bestellingen, een van meer dan 10 millioen dollar voor 80 liampdcn-bommenwerpers en een tweede van meer dan 30 millioen dollar voor 130 vier motorige Stirling-bommen werpers. Eén groot-Aziatische keten. De Japanschc minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft verklaard: ik heb al tijd gezegd, dat het de taak van Japan is om het „kodo" te verkondigen en te clemon- streeren in de wereld (het kodo de Keizerlijke weg). Gezien van het standpunt der internationale betrekkingen wil dit zeg gen dat wij alle landen en rassen in staat willen stellen hun eigen plaats in de we reld te vinden. Dientengevolge is het recht- streeksche doel van ons zuitenlandsche po litiek op het oogenblil om, overeenkomstig den verheven geest van het kodo, een groot- Aziatische keten te vormen van gemeen schappelijke welvaart met de groep Japan- Mands.joekwo-China als een der schakels. Aldus zullen wij in staat zijn het Kodo op de meest doeltreffende wijze te demonstree ren en den weg te effenen naar de vesti ging van een rechtvaardigen wereldvrede. Wij dienen alle stoffelijke cn geestelijke be zwaren, die wij op ons pad tegenkomen te boven te komen. Voorts dienen wij, in samen werking met die mogendheden die. daartoe bereid zijn, met moed en vastberadenheid te streven naar de vervulling van het ideaal dat ons land als zijn taak gesteld heef' Speciaal tegen Japan gericht. Naar aanleiding van Roosevelts aankondi ging betreffende het verbieden van den uit voer van vliegtuigbenzine schrijft de Daily Mail, dat men in Britsche petroleumkringen deze actie als tegen Japan gericht beschouwt Het is zelfs mogelijk, dat het embargo de eerste stap op den weg der nieuwe uitvoer- politiek tegenover Japan is. De News Chio- nicle legt er den nadruk op, dat Canada niet onder den maatregel valt, zoodat Engeland er in het geheel niet door getroffen wordt. Ook de Daily Telegraph constateert, dat het ombargo in hoofdzaak tegen Japan ge richt is, omdat dat land vrijwel geheel afhan kelijk is van de Amerikaansche leveranties. JAPAN MEER INVLOED OP DE FRAN SCHE CONCESSIES. De censuur op brieven in de Fransche consessie is gister door zeven Japansche amb tenaren ter hand genomen. Zij richten daar bij hun voornaamste oogmerk op de post van prominente rijke, Tsjoengking goedge zinde Chineezen. Djt optreden beteekent een voortschrijden van den Japanschen invloed op de Fransche concessie. Moeder met twee kinderen slacht offers van bomaanval, begraven. Onder zeer groote belangstelling zijn gis termiddag de vier slachtoffers van de Brit sche bomaanval in den nacht van Zondag op Maandag op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Allereerst werd het stoffelijk overschot van mej. van Gent aan den schoot der aarde toevertrouwd. De kist was bedolven onder bloemstukken. Vervolgens werden de echtgenoote van den spoorwegmachinist van Damme en haar beide zoontjes Hendrik en Gerrit begraven, alle drie in een graf werden bijgezet. De schoolkameraden van de jongetjes bewezen mede de laatste eer. Het Onze Vader besloot ook hier de even sober als roerende plech tigheid. Tal van bloemstukken dekten de baar. Tweejarig kindje het slacht offer. Gistermiddag omstreeks half vier is het tweejarig kind van den woonwagenbewoner Reuvers op den onbewaakten overweg te Veenendaal door een trein gegrepen en op slag gedood. Het lijkje is naar de Nieuwe Begraafplaats overgebracht Zoo'n verheugende gebeurtenis maakt U natuurlijk aan vrienden en kennissen bekend met een FAMILIEBERICHT in Se Heldersche Courant (20 cent per regel) Ook Uw likdoorns en eelt ver dwijnen onfeilbaar zeker door de onweerstaanbare werking van Gedé-zalf. Per doos 45 cent bij Apothekers en Drogisten. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter TRIJNTJE P. SCHORSIJ C. A. F. SCHORSIJ—Mol Den Helder, 30 Juli, Balistr. 33 Tijdelijk adres: Hoogeweg 60, Zandvoort Inplaata -van kaarten Ondertrouwd: JOHAXNES OTTEN en GRIETJE JOH ANNA VAN SANTEN* Den Helder, 1 Augustus 1940. Dorus Rijkersstraat 12. Waalenburg, Texel. Huwelijksvoltrekking Donder dag 15 Augustus a.s. Tijdelijk adres: Den Burg, Texel, Molenstr. 73. Koningstr. 74, Tel. 613, Den Helder Vanaf Zaterdag 3 Augustus iederen dag geopend Dagelijks warme pindas Diploma Ned. Toonk. Ver. Tijdelijk te JULIANADORP stelt zich aldaar en in de om geving beschikbaar tot het geven van piano-, orgel- en harmonie, les. Prospectus op aanvrage. KONIJN voor halve prjjzen, iets smoeze lig (demonstratie), courante ma ten, volle garantie. Zeilfabrieken „Indiana", Haarlem, Zijlweg 111 Utrecht, Oude Gracht 225—233 nf verzorgers van leerlingen der openbare lager* ""te DEN HELDER kunnen zich omtrent de vraag, 0f h scholen te DEN H ein(Je van het cursusjaar 1939/i94* kinderen of p P hoogere klasse, wenden tot het hoofd van debetrokken school. De adressen van de schoolhoofden zjjn volgende: a* School 4: W. C. J. VETH, p/a Wed. N. Stammes, Grootewm, Schagen. '5: A. KRAMER, p/a IJ- Boon, Noorddijk 19, Noord- Beemster. 6: R. WINDSMA, Slingerweg 5, Hippolytushoef. 7: J. SIXJEWEL, pa R. Boekei, Westerhaven 8, Medemblik. 8* TREFFERS, p/a J. Wessel, hoofd o. I. school te Venhuizen (N.-H.). Javastraat: H. N. MUTS, Schagerbrug E 59. 10: wnd. Hoofd: W. F. LOUWRIER, Rijn en Schiekade 88, Leiden. Tuindorp: R. GRAVEMAKER, p/a P. D. Spaander, Hip, polytushoef. 14: L. J. VAN DER KUIJL, p/a Burgemeester van Bar. singerhorn. Voor leerlingen van de gemeentelijke U.L.O.-school kunnen de bedoelde inlichtingen worden verkregen aan de Afdeeling Onder wijs der gemeente-secretarie. Verzoeken om inlichtingen moeten per briefkaart met betaald antwoord aan de bovengenoemde adressen worden gericht. Den Helder, 1 Augustus 1940. aangeboden Terstond gevraagd een nette HUISHOUDSTER, leeftijd 40 50 jaar. Adres: P. VAN DIJK, Stoomweg 73, Breezand. gevraagd Gezocht door echtp. m. 2 kind. Zit-Slaapk. of Zit- en Sl.- kamer m, kookgelegenheid in Anna Paulowna of omgev. Br. Wed. Huysing, Jan in 't Veltstr. 36, Den Helder gevraagd MELKGEIT te koop gevraagd. Adres: Stationsstraat 16, na 5 uur. Verloren tusschen 't Zand en De Kooy 3 Falcon regenjassen. Gelieve tegen belooning op te zenden aan M. J. OELE, De Cocksdorp, Texel. Op den morgen van den twaalfden Mei werd in de Buitenhaven van Vlisingen het vaartuig der Nederiandsche Marine „Bulgia" door de uitwerking van een bom getroffen. Hierdoor verdween de bodem onmiddellijk in de diepte. Van de vijftien opvarenden wisten er twee zich het leven te redden! Zij werden naar het ziekenhuis Bethseda overgebracht. De overige dertien manschappen kwamen bij de uitoefening van hun plicht om het leven. Verleden Dinsdag, na 2(4 maand, werd de „Bulgia" door drijvende bokken gelicht en konden de lijken van twaalf slachtoffers wor den geborgen. De dooden werden gisteren op de algemeene begraafplaats te Vlissingen met militaire eer ter-aarde-besteld. Onder groote belangstelling van het publiek nam te ruim drie uur de plechtigheid een aanvang Bij de geopende groeve stonden tien kisten met het stoffelijk overschot, gedekt met de Nederiandsche kleuren opgesteld, -oen uit de ontvangstkamer de elfde grafwaarts werd gedragen, gevolgd door een tweetal baren ge dekt met bloemen en kransen. In den stoet kwamen vele autoriteiten, familieleden der gesneuvelden en vertegenwoordigers van offi- cieele en particuliere instanties mede. Allen hadden bloemen bij zich. Het vuurpeleton werd gevormd door manschappen van de Deutsche Kriegsmarine. Voor het departement van defensie was aanwezig overste F. M. J. Struvel en kapitein J. F. van Kervel, uit middelburg. De chef va den marinestaf werd vertegenwoordigd door luitenant ter zee tweede klasse P. Muller Verder waren aan wezig kapitein luitenant ter zee Gaja van de Deutsche Kriegsmarine, havenkapitein te Vlissingen, met zijn adjudant, kapitein ter zee A. van de Sande Lacoste, directeur van het loodswezen, overste de Jonge en de officier vlieger van den marine-luchtvaartdienst P. van der Grinten, de burgemeester van Vlissingen met twee wethouders, vele bestuurders en helpers van het Nederiandsche Roode Kruis. De burgemeester van Vlissingen zeide: „Wij staan hier eerbiedig geschaard aan het massagraf van de getrouwen van de „Bulgia", die op 12 Mei ten offer zijn gevallen voor het vaderland. Diep gevoeld is ons mede lijden met de nabestaanden. Wij zullen de nagedachtenis van deze kranige mannen van onze r arine in hooge eere houden." Namens het gemeentebestuur en namens de Vlissingsche bevolking legde spreker onder het uitspreken van de belofte „Mannen van de „Burgia" wij zullen u niet vergeten en uw daden in hooge eer houden", een tweetal kransen op de groeve. Dr. van der Bijl huldigde vervolgens namens 't Roode Kruis de gevallenen. Voor de Deutsche Kriegsmarine bracht kapitein luitenant ter zee Gaja aan de dappere gevallenen een laatste saluut, waarna hij een krans bij de groeve legde. Als vertegenwoordiger van de Nederiand sche marine sprak luitenant ter zee tweede klasse Muller. Namens de geheele marine bracht spreker hun een laatsten groet. Twee familieleden der slachtoffers spraken daarna woorden van afscheid. Ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. Predikant, wees op het licht van het offer, dat aan deze groeve valt, maar ook het Licht van de Eeuwigheid Gods. Daarna bad spreker het onze vader. (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) M. de Redacteur, En nu naar Den Helder! Het artikel in uw veel gelezen blad van een tweetal weken ge leden, is aanleiding van het volgende schrijven. Volkomen ben ik het met U eens, en juich het zelfs toe, dat U op die wijze onze stadgenoo- ten weer terug wil roepen en het eerste con tact met de zakenmenschen weer wil herstel len. Ónmogelijk is het om allen te bereiken, daar zij vrijwel over het geheele land verspreid zijn. Voor hen, die in de omgeving gevestigd zijn, lijkt het mij een vriendelijk verzoek om onze zakenmenschen, in den strijd om het bestaan, te steunen. Voor zeer velen is deze tijd een ramp geworden! Gezamenlijk moeten we op de puinhoopen van het afgebrokene, den opbouw weer begin nen. Moeders en vrouwen, beseffend wat er van U wordt gevraagd, gaat naar Uw huis terug. Helpt mee dragen de last die zoo zwaar drukt, voor de enkelen, die zijn achtergebleven Door de bevoegde autoriteiten is alles voor onze beveiliging gedaan. Zij hebben blijk ge geven, dat zij onze angst en onrust hebben begrep-n. Laten vij nu ook gezamenlijk trot- seeren, hetgeen ons ook nog mocht dreigen. Vertwijfeling, die uit angst is ontstaan, gaat ons niet verlaten, zoo wij zelf haar niet be strijden. Laten we weer een woonplaats maken van de stad, waarin we gezamenlijk zooveel lief en leed hebben gedeeld. Vertrouwend en hoop vol de toekomst tegemoet gaan. Wetend, dat hetgeen ons is toegedacht, we toch niet kun nen ontloopen. Maar met een innerlijke over tuiging, dat elke wolk zijn zilveren rand heeft. Laat ons gezamenlijk aan de arbeid gaan. Hoogachtend: J. BOS. Urk 31 JuU Door 80 vaartuigen werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 11.403 pond kuilpaling van 60-630 pond per vaartuig, prijs 19-22% et; 1040 pond lijn- of beug aal, 24-29 ct en 300 pond snoekbaars, 23-23 ct, alles per pond. LOCO-BURGEMEESTER. Wegens ernstige zenuwziekte van den eersten wethouder, den heer M. Kramer, is thans bij afwezigheid van den burgemeester tot loco burgemeester benoemd, de heer Arie de Wit. A. de Wit is bij velen in Den Helder een bekend persoonlijkheid, aangezien deze plaats als geboorteplaats steeds de liefde van zijn hart heeft en hij er gaarne vertoeft. A de Wit is de C. H.-beginselen toegedaan. SPORTNIEUWS. De tusschen de elftallen van Urk en van de werken van de sluisput gespeelde voetbal- wedstrijd eindigde met een Ver^nmng van knmJn T, m 6ew- ver£evorderd stadium ge- afgewerkt k°rten tijd te worde» Ik trof hem voor vier weken, Druk-doende, koortsig, aan, 'k Zag bij zijn deur zijn fietsje En 'n pak met dekens staan! Hij schrok bij elk geruchtje Daarboven in de lucht En loosde om 't minuutje Een erge zware zucht Hij kon haast niet meer eten, Zijn braaf gezicht was bleek De stumper had de bom-koorts, Hij was geheel van streek Hij fietste eiken avond Met vrouw en kind van huis Een hooihoop in een schuurtje Dat was 's nachts zijn tehuis Verbeeld je: Bommen, bommen, Granaten en zoo meer Die rollen straks als knikkers Bjj duizendtallen neer... Hij had de koorts te pakken Ik liet hem rustig gaan, Als 'n menschenhoofd op hol is Wat doe je er dan aan? Ik zag hem gisteravond Weer voor zijn woning staan Hij stak met glundere oogen Een sigaartje aan! Nog vóór ik iets kon vragen Zei hij: „Nee, vraag maar niets!" „Ik heb genoeg gekregen, „Van al dat gek gefiets! „Vier weken in een hooischuur „Vol kriebelende mijt „Weet jij wat dat beteekent? „Ik ben mijn bom-koorts kwijt! H. H. Toen de 11-jarige Jacob Dijker met een paar volle zakken dennenappels per fiets huis waarts keerde, geraakten de haken van zjjn bagagedrager tusschen de spaken van zijn voorwiel, waardoor de jongen een leelijke bui teling maakte. Hij kwam er echter nog vrji goed af met eenige ontvellingen aan zijn ge zicht en een verzwikte pols. ^et de melkauto van A. Slech werd de on fortuinlijke dennenappelzoeker weer thuisge bracht. Bjj besluit van 31 Juli 1940, nr. 50 w, van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland, is m ingang van den 10 Augustus 1940. wegens op heffing van zijn betrekking, eervol ontslag uit den zeedienst verleend aan den Luitenan ter zee der le klasse B. van der Ploeg', inge trokken het besluit van 32 Juli 1940, no. I»- verleende eervol ontslag uit den zeedienst va den Luitenant ter zee der le klasse B. J- e derman.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4