Naar 't onvergetelijk .„Robbenoord Gunstig resultaat van de Heldersche Zeevaartscholieren Schaterende bosch-oase in 't polderland Laatste tocht Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Vrijdag 2 Augustus 1940 Op 't stalen ros door den Noordkop In het land slaagde 73 procentin Den Helder 85 procent van de candidaten Burgemeester Ritmeester reikt de diploma's uit Een boschbeek onvergetelijk mooi Tweede Blad En ten slotte: naar Willem Waiboer Een der vele boschpaden in Robbenoord Hulppostkantoor Zuidstr. weer open Aanvraagformulieren voor textielgoederen Overgang leerlingen O.L. scholen Burgerlijke Stand van Den Helder Gisterenmiddag heeft in het Raadhuis, een bizondere p'echtigheid plaats gehad. Om twee uur kwamen hier de geslaagden van de Zeevaartschool bijeen, om uit handen van burgemeester Ritmeester, hun diploma voor stuurmansleerling in ontvangst te nemen. De diploma uitreiking werd bijgewoond door den wethouder van onderwijs, den heer L. v. Loo en had plaats in tegenwoordigheid van den waarn. directeur van de school, den heer G. J. Grobben en de leeraren. Burgemeester Ritmeester w\jst in zgn toespraak op het bizondere karakter van deze prysuitreiking. Nog nimmer tevoren had z(j in het Raadhuis plaats. Gy zyt goedgekeurd om de zee te bevaren en daarmee is een mijlpaal in uw leven be reikt, zoo zegt spr. Het verheugt ons, dat u met gunstig gevolg het examen hebt afgelegd, temeer daar de resultaten, niet tegenstaande de ongunstige omstandighe den, zeer bevredigend zyn. In het land slaagde 73 procent van de candidaten, in Den Helder 85 procent. Spr herinnert aan een gesprek, dat hij kort geleden met de jongelui in het internaat ge voerd heeft, toen de angst nog levend was door wat gebeurd was. Ik heb toen gewezen, zoo zegt burgemeester Ritmeester, op het feit, dat een zeeman rusUg en kalm het ge vaar onder het oog moet durven zien en ik verheug me erover, dat velen van u gebleven zyn. De toekomst met vertrouwen tegemoet. Jullie zijn de hoop van Nederland Ik hoop, dat je mag worden de trots van Nederland. Wp zgn een zeevarend volk Wy hebben de zee veroverd en zyn er baas gebleven en ik hoop, dat we binnenkort weer als vrije Nederlan ders de vrye zee mogen bevaren. De tyd, die we beleven is hard voor ons land en voor ons volk, laat ons echter nimmer het geloof in de toekomst van een grooter en vryer Nederland verliezen. Spr. wenscht de jongelui een goede reis. Hy vertrouwt, dat zg de beste herinneringen aan de school zullen bewaren en als zy straks hun studie zullen hervatten, dat zij deze dan aan de Heldersche school zullen voortzetten. Hierna heeft de diploma-uitreiking plaats. Voor het eindexamen van den 2-jarigen cursus voor stuurmansleerling slaagden: P. J. V. Blom. Maastricht; J. Bijster, Den Helder; B. Cleveringa, Soesterberg; G. C. van Dam, Den Helder; K. Erdtsieck, Alk maar; J. P. J. van Erven, Apeldoorn; C. Gutteling, Den Haag; H. E. Jansen, Gorin- chem; J. de Jong, Amersfoort; J. Kant, Den Helder; F. A. M. Karthaus, Breda; A. Kisjes, Haarlem; J. Kok, IJmuiden; J. F. H. M. Kore- mans, Heerlen; D. Lamberts. KampenW. Latenstein, Den Haag; J. M. W. Limpens, Meersen: A. M. Oltheten, Tilburg; J. Ch. Pluym, Hilversum; M. A. Smid, Dieren; J. E. Stapper, Maastricht; J. H. v. Twisk, Schie dam; J. W. Veenstra, Oenkerk en F. V. G. Vink, Noordwyk, Toespraak van den heer Grobben. De waarn.-directeur van de school, de heer G. J. Grobben spreekt hierna een woord van dank tot den burgemeester, die niettegen staande zijn zware taak in deze moeilijke dagen, bereid was, de diploma's uit te reiken. Hii dankt het hoofd van de gemeente voor wal hij voor de Zeevaartschool heeft gedaan. Ook wethouder v. Loo brengt spr een woord van dank voor het feit, dat hy hem voort durend met raad en daad terzijde heeft ge staan. Tenslotte spreekt de heer Grobben een woord van dank tot de leeraren van de school en de leiders van het internaat, voor de steun, die zij hem, sinds 15 Mei, den dag waarop hij het roer van de school in handen nam, hebben bijgestaan. Vooral mej. Wuys dankt spr. voor de wijze waarop zij haar taak heeft opgevat en den heer Rombouts voor zijn belanglooze medewerking, voorts den heer Zeilinga voor zijn steun Hierna wendt spr. zich tot de jongelui, die hy wijst op hun plicht. Ik moet jullie loslaten in een zieke maatschappy. Jullie hebt daar aan nog geen schuld, maar wij ouderen dragen hiervan wel mede de schuld, omdat wij onze plicht te beperkt hebben opgevat en ons eigen belang teveel op den voorgrond hebben gesteld. Aan jullie de taak om niet alleen je plicht te doen, maar driemaal je plicht te doen. Niet alleen moet je het oog hebben op eigen belang, maar vooral ook op het belang van je omgeving. Spaar jezelf niet! Spr. hoopt, dat de geslaagden spoedig de wereld zeeën zullen bevaren en dat zij dan zullen toonen, dat Jan Courage nog leeft in Holland. Dan ben ik overtuigd, dat er een betere maatschappij opgebouwd zal worden als waarin ik jullie nu moet zenden, zoo zegt de directeur. Slotwoord van wethouder v. Loo. Wethouder v. Loo verklapt in zyn slot woord, dat hij er op aangedrongen heeft, dat de diploma uitreiking zou plaats hebben op het Raadhuis en dat de burgemeester die uit reiking zou verrichten. Als hoofd van de gemeente is de burgemeester dag en nacht in de weer geweest om de belangen van de gemeente in het algemeen en het onderwijs in het bizonder te behartigen. Spr. herinnert aan de moeilijkheden die hij heeft onder vonden, sinds hy de portefeuille van onder- wys, nu een jaar geleden, kreeg te beheeren. Juist de Zeevaartschool gaf bizondere zorg door haar groot aantal leerlingen en haar internaat, waarvoor de gemeente de verant woording droeg Het is ons gelukt het internaat by elkaar te houden in het oude stadhuis. De heer v. Loo herinnert aan het ver trek van den directeur. Zijn waarnemer, den heer Grobben brengt hy dank. Hg was de juisrte man op de juiste plaats om de belangen van de Zeevaartschool te behartigen Als het zwaard van Damocles hangt nu boven de Zeevaartschool de poging haar te schorsen. Wy zullen alles doen haar te be houden, omdat Den Helder een plaats is waar een Zeevaartschool behoort te zgn. We zullen, als de omstandigheden dat nog noodig maken, voor September een veilige plaats voor de Zeevaartschool vinden. Met de beste wenschen aan de jongelui be sluit de heer ya g.^,n V i; voorloopig nog weg; dat zal met den tijd wel beter worden! 't Is heet hier op den zandgrond, maar voor verkwikking zorgen de met riet omzoomde Kwelsloot en de aardige vijver, in een voor- maligen sluisput aangelegd. Het water, waar hier en daar het bodemzand goudig door heen schgnt, geeft, tusschen de struiken en ranke stammetjes soms de idee van een venEr is zon, en er is luwte, er zijn prachtige ver gezichten en intieme, weelderige boschhoek jesdaar staat 't typische groen van de Sitkaspar mysterieus te pronken tusschen eik en eschdoornEen schitterende aanwinst voor het publiek, dit bosch! Men moest er eigenlijk van heinde en verre uit Nederland naar toe komen om te genieten! Tegen de vandalisten kan echter niet streng genoeg worden opgetreden. Vernielzuchtigen, handen thuis! Van de poëzie van Robbenoord naar het proza van Van Ewijcksluisis slechts lut tele kilometers fietsen. Dat proza bestaat uit de tallooze Heldersche visschersvaartuigen, die men te Van Ewijcksluis aantreft. Ook al vluchtelingen. Ook evacué's, die hun heil in de vlucht gezocht hebben en zich hier zeer veilig wanen De oude-Helderschen en de bewoners uit Vischbuurt en omgeving komen hier zonder mankeeren vrienden en vriendinnen tegen Me nige hand komt er uit een roef te voorschijn en menige „Mien" en „Harm" en „Teèuw" wordt in het voorbijgaan aangeroepen. Het is ook mogelijk, dat de tocht hier verder schip breuk leidt, aangezien het niet ondenkbaar is dat men „op de koffie" gaat en eenmaal zóó ver, dan zijn de sluizen der Heldersche wel sprekendheid niet meer te stoppen en zal men zeer laat dien dag thuiskomen Heeft men geen bekenden bij de schippers, dan gaan we even aanleggennatuurlijk bg niemand anders dan den dikken, gezelli- gen en altgd gemoedelijken en gastvrijen Wil lem Waiboer, in wiens zaak alles niet alleen zeer goed is maar ook goedkoop. Iets wat men juist in deze barre tijden moet heb ben. Willem Waiboer is ook de man van het De aanvraagformulieren voor verkrijging van textielgoederen zyn van gisteren af ver- krggbaar gesteld aan het distributiekantoor, in de Spoorstraat. Voor iederen houder van een stamkaart, boven de drie jaar, is men verplicht het formulier in te vullen. Zooals we van de week reeds bekend maak ten zgn er vier verschillende textielkaarten, nl. een voor jongens van 3-15 jaar, een voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, een voor meisjes van 3 tot 15 jaar en een voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder. De geldigheidsduur loopt van 5 Augustus 1940 tot 1 Februari 1941. Geëvacueerde stadgenooten kunnen de aan vraagformulieren halen in de gemeente waar- Krabben verergert de kwaal en maakt on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de Jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Re^ds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep In de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons k 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bij ApoU». en Drogisten. in zij tijdelijk zijn ondergebracht. De punten- kaarten zelf zal men naar alle waarschijnlijk heid wel moeten halen aan het distributie kantoor te Den Helder Nadere toelichting volgt binnenkort. In een advertentie in dit nummer worden ouders of verzorgers van leerlingen der open bare lager scholen bekend gemaakt met da tijdelgke adressen van de hoofden van scholen, tot wie zg zich kunnen wenden met de vraag of hun pupillen tot een hoogere klasse bevorderd zijn. Verzoeken om inlichtingen moeten per briefkaart met betaald antwoord aan het hoofd worden gericht. Men zie voor bizonderheden de betreffende advertentie. van 1 Augustus 1940. Getrouwd: A. F. M. Kalwg en A. Dolstra. Bevallen: A. Albers—van Leeuwen, d. Een tocht door stukken' malsch weiland langs vaarten en sloten, langs bruggen en Vlonders, een tocht van verschillende uren onder den eindeloozen blauwen hemel van het Noordhollandsch polderland, een tocht, die men zeker een paar maal moet maken als men tot de geëvacueerde Nieuwediepers behoort, die huizen in Julianadorp, Wieringen, de Wierin- gerwaard of daaromtrent is die naar Robben oord. Wie hoorde in Den Helder ooit van het bosch Robbenoord Wie kan er iets van ver tellen? Wie genoot ooit van de tallooze genie tingen die men in dat onvolprezen Robbenoord beleeft Nemen we aan dat onze vrienden zich ver eenigen in Julianadorp, dan fietsen we hier vanuit eerst naar Westeinde aan het Kanaal en steken vervolgens over naar Van Ewgk- sluis. Om het Amstelmeer peddelend gaan we naar de Houkes en dan zijn we vrg spoedig ln het imposante Robbenoord waarover men alleen reeds een krant vol zou kunnen schrgven. Robbenoord „Robbenoord", Nederlands eerste Zuiderzee- bosch, een unicum! De boomen staan gewor teld in een grond waar het zeezout nog niet geheel en al is uitgetrokken en de zeewind zwiept de jonge kruinen heen en weer, maar reeds zwerft er een echte boschgeur tusschen de millioenen slanke stammen, waarvan de hoogste over de vgf meter reiken, hebben vogels hun nest gebouwd tusschen de fgne takken, bescherming zoekend onder het over vloedig loof, en prentten snelle hazenpootjes duizenderlei teekens in het mulle zand van de lange boschpadenEen uitgestrekt bosch, geplant door menschenhanden, opschietend in een wonderen groei, indrukwekkend door zijn prille schoonheid Wie zich voor de zooveelste maal verwon dert over het gigantische werk van de ge deeltelijke drooglegging der Zuiderzee, denkt daarbij meestal uitsluitend aan het gewonnen vruchtbare bouwland en de fraaie boerderijen, doch 't komt zelden in hem op, dat ook de boschaanleg in de Wieringermeer een gewel dige gebeurtenis is, welke niet alleen respect afdwingt voor den menschelijken onderne mingsgeest, kennis en energie, maar ook ont zag inboezemt voor de oerkrachten van bodem, plant en dier. De beplanting van Robbenoord ging geleide lijk aan. Eerst in 1935 vingt men de bebos- sching op groote schaal aan; nu is deze geheel gereed. Per ha zijn 16000 boompjes geplant, dus in totaal 400 X 16000 is 7.200.000 stuks! Natuurlijk wisselt het aantal gedurig door het dunnen. De boomen zijn bestand tegen den zeewind, dus deze soorten ondervonden op den nieuwen grond daarvan geen last! In Robbenoord staat zoowel loof- als naald hout, van het eerste is ongeveer 300 ha be plant, n.1. eschdoorn, esch, eik populier en berk, terwijl 100 ha door naaldhout wordt in genomen, nl. Corsicaansche den, Oostenrijksche den en Sitkaspar. Verder een veldje met wilgen beplant. Het feit, dat het weer drukker ln Den Helder wordt, heeft den directeur van het postkantoor doen besluiten, het hulppostkantoor aan de Zuidstraat, weer voor het publiek open te stellen. Het kantoor zal geopend zyn van 's morgens 9 tot 's middags 3 uur. Amstelbad en hij zal u wijzen waar ge, ont daan van de lichtelgk betranspireerde klee- ren, in het zilte nat des Amstelbads kunt plompen en er de vreugden des zwemmenden ondergaan. Den jongeren onder ons zg dus geadviseerd dat ze 's morgens niet vergeten hun badpak mee te nemen. Het zou hen spgten als ze van de kostelijke zwemmogelgkheden die zich hier bg Willem Waiboer voordoen, geen ge bruik maakten. Via denzelfden weg, als de Julianadorpers met hun vrienden uit de andere contreien ge komen zgn, gaat het weer huistoe en ver- frischt naar lichaam en ziel zal men weer op honk arriveeren. En nog lang na dezen dag zal men gewagen van het volschoone Robben oord, dat zich daar uitstrekt als een zeldzaam mooie oase in ons onvolprezen polderland. Er is geconstateerd, dat de groei op dezen zilten bodem vrij snel is. Men vermoedt dat het komt omdat het nieuwe grond is. Enkele soorten kunnen het zout echter absoluut niet verdragen. De liguster is bijvoorbeeld sterk tegen zout. Ook de beuk kan in het algemeen practisch niet tegen het zilte element, even min als de naaldhoutsoorten. De olijfwilg bleek tegen zeewind en zout bestand. De wandellanen en fietspaden slingeren zich op schilderachtige wijze door het welige bosch, het is een genot het pittige aroma van de woud-„bergen" in te ademen. Een fazanten haan wipt over den weg Fazanten zijn er véél, maar de kleine bosch vogels blijven wegens gebrek aan zoetwater L

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5