Hoe met ons veevoer den winter door? DE BRANDENDE KWESTIE VAN DIT OOGENBLIK - Naar een grooter Oost-Azië Het Iberisch verdrag Opheffi&g van vrijmetselarij in Frankrijk Het Amerikaansche embargo op den benzineuitvoer Duitsch legerbericht Geringe activiteit in in de lucht Italiaansdi legerbericht Britsche torpedojager tot zinken gebracht Het Engelsche protest te Tokio Optreden tegen het Leger des Heils in China DE VERLOREN ZOON.... WIE DIT FINANCIEEL KAN DOEN, SCHAFFE ZICH RUW- VOER AAN VAN DE VEELOO- ZE AKKERBEDRIJVEN. Op de gisteren gehouden vergadering van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Schagen hield Ir. de Vries een lezing over het, zoowel voor boer als akkerbouwer belangwekkende on derwerp der voorziening van ons vee van het noodige krachtvoer, door middel van het voeren van in ons eigen land geteeld ruwvoer. Ir. de Vries zeide o.m.: Toen Engeland en Frankrijk Duitschland den oorlog verklaarden begon Engeland di rect zijn blokkade-systeem in werking te stellen. Als een van de vele gevolgen hier van voor ons land werd gevreesd, geen of althans onvoldoende import van veevoer van over zee. Het reeds van tevoren ontworpen distributie-systeem voor krachtvoer werd di rect in werking gesteld. Reeds zeer spoedig hoorde men van geruchten, dat de verant woordelijke instanties niet voor voldoede re serve-voorraden hadden gezorgd. Toen de winter de zeer strenge winter - achter den rug was, heeft vrijwel iedere veehouder ervaren, dat niet het krachtvoervraagstuk de grootste moeilijkheden had opgele verd, maar wel de ruw voer-voorzie ning. In de voorafgaande droge zo mer van 1939 was er te weinig hooi gewonnen, hierbij de hooivordering, minder krachtvoer, de zeer strenge winter, waardoor de schapenstapel noodzakelijk hooi, moest hebben, zie daar dè oorzaken van het te kort aan ruwvoer in de stalperiode 1939 1940, de periode met abnormale strooprijzen Thans zijn wij er wel zeker van, dat de krachtvoervoorziening tot het minimale zal inoeten worden beperkt. De weers- en oorlogsomstandigheden zijn oorzaak geweest, dat er in Mei weinig gras is gekuild, daarna zijn de weersomstandighe den zoodanig geweest, dat er over het alge meen voldoende tot vrij veel höoi van goe de tot zeer goede kwaliteit is gewonnen, al hoewel er ook nog wel velen zullen zijn, die tengevolge van het weer en misschien een beetje of veel eigen schuld, gedeeltelijk hooi van matige kwaliteit in de schuur gereden hebben. Hoe het zij, tot nu toe is men over het algemeen genomen tevreden over de hoeveelheid en kwaliteit van het gewonnen hooi, de grasgrooei is overvloedig, zoodat er groote kans is, dat er nog veel meer ruwvoer kan worden gewonnen. Welke rol speelde het krachtvoer? Teneinde de moeilijkhedèn na te gaan wel ke het gevolg zijn van de afwezigheid van krachtvoer, hebben wij na te gaan, welke rol het krachtvoer speelde in de N.H. veehou- dersbedrijven. Wij moeten dan direct een splitsing maken in het zgn. industrie-melkge- bied, dat het grootste deel van Noord- Holland omvat wat betreft de opper vlakte grasland, n.1. benoorden een horizontale lijn over Purmerend en het zgn. consumptiemelkgebied, be zuiden deze lijn. De moeilijkheden in deze beide gebieden zijn zeer uiteen loopend. In het industriemelkgebied in het Nóord- deel houdt men gemiddeld iets meer dan één koe per H.A., de sterkte van de veebezetting is over het algemeen in dit gebied geen be letsel om voldoende ruwvoer te winnen. Bo vendien kalven in dit gebied de meeste koei en af in Febr.Maart, zoodat het grootste deel van de stalperiode weinig melk wordt geproduceerd. Het krachtvoer speelt in deze bedrijven tot het afkalven geen groote rol, na het afkalven werd vanzelfsprekend veel meer krachtvoer gebruikt. Toch heeft het krachtvoer in deze soort bedrijven nimmer de eerste viool gespeeld. De grootste moeilijkheid van krachtvoer zal men natuurlijk hebben bij versch afge kalfde koeien en vooral bij de iongste gene ratie, n.1. de kalfvaarzen en melk vaarzen In het meerendeel v. d. bedrijven in het in dustrie-melkgebied komen de moeilijkheden dus pas aan het eind van de stalperiode, na half Febr. en deze moeilijkheden zullen voor een deel overbrugd kunnen worden: a. door voldoende eiwitrijk ruw voer; b. door deze periode te bekorten, door zoo mogelijke later weidegang in den herfst en spoedige weidegang overdag bijv. in April, bij voldoende gras, tengevolge van groei zaam weer en stikstof; c. door iets krachtvoer-verstrekking, waar op de hoop is gevestigd. Het consumptie-melkgebied. Het echte consumptiemelkbedrijfstvpe, zoo als wij dat in het Zuiddeel van N.H. veel aantreffen, komt voor veel en veel grooter moeilijkheden, indien inderdaad ook voor de ze Indrijven vóór 1 Febr. 1941 geen kracht- voer-distributie plaats heeft ■>- Hier vindt men over het algemeen sterk be zette veestapels, weinig jongvee, een vrij groote productie winternietk, door de voor heen gemakkelijke krachtvoervoorziening, terwijl bovendien velen de koeien al mel kende vet maakten, (prod. nielk-fvleesch-1- vet). De hoeveelheid beschikbaar ruw voer van eigen bedrijf is in deze bedrijven veel kleiner dan in het industriemelkgebied, de kwaliteit veelal minder, het krachtvoer speelde in deze bedrijven een veel grooter rol. Vele bedrijven hadden nauwelijks'vol doende krachtvoer ter dekking van eiwit zetmeelwaarde en dr. stof behoefte voor on- derhoudsvoer. Het is dit bedrijfstvpe, dat dus verweg in de grootste moeilijkheden komt. Inkrimping van de veestapel is voor zeer velen van deze bedrijven noodzakelijk, alsmede aankoop van ruwvoer van elders (aardappelen, bietenblad en -kop, natte pulp) Al of niet inkrinrping van de veestapel, als mede de mate van inkrimpen zal hierdoor worden bepaald. Bij het streven naar een gunstige ruwvoer-positie zal men natuurlijk in de allereerste plaats van eigen bedrijf zoo veel mogelijk en zoo goed mogelijke kwali teit ruwvoer moeten trachten te winnen, in de tweede plaats kan men gaan denken aan aankoop van elders, hetzij aan in de nabij heid gelegen akkerbouw- of tuinbouwbedrij ven. De mogelijkheid hiervan is vooral een finantieele kwestie en v. vervocrsmogelijkhe den, maar vooral van „aanpakken" en niet lijdzaam afwachten. Tekort aan aanvullend krachtvoer heeft onherroepelijk het gevolg aanpassing van de sterkte van d3 veestapel aan het resultaat van: a. productiviteit v. d. bodem. b. weersomstandigheden tijdens de groei periode. - c. capaciteiten v. d. boer als vakman. De financieelc invloed is thans veel ge ringer dan voortaan bij overvloed aan kracht voer. Nu komt uit, welke boer waarlijk vakman is! Wel dienen akkerbouwers en tuin bouwers er voor te zorgen dat alles wat op deze bedrijven wordt gewon nen als veevoer geschikt is, en voor hen zelf overbodig is, ook voor vee voer wordt bestemd, dat niets wordt ondergespit of geploegd, verbrand of op andere wijze verloren gaat. Dit is een volksbelang. Laat men er nu vooral voor zorgen dat er geen jongvee wordt opgestald, dat het nim mer tot een redelijk goede melkkoe kan breri gen. Aan dergelijke dieren'moet men geen voer vermorsen. Deze opmerking geldt na tuurlijk alleen de fokkers, die over productie cijfers beschikken van vader en moeder van het jongvee. Laat men dit soort jongvee, waarvan een deel geschikt zal blijken als vleeschproducent, verkoopen. Ik weet dat er in Noord-Holland helaas nog een veel te groot percentage veehouders-fokkers is, die de melkcontrole als een overbodige luxe heeft beschouwd, een buitengewone kort zichtig standpunt. Deze veehouders kunnen helaas deze selectie niet toepassen. Ik wijs hierop omdat ik vrees dat nu de kalverbeperkingsmaatregelen worden opge heven, velen als reactie, daarop do neiging zullen hebben te veel jongvee op te zetten, zonder de zekerheid, dat ze het voer waard zijn. Volgens uitgevoerde berel. .ingen blijkt dat bii de aanwezigheid van voldoende best hooi, a.i.v. kuilgras en voerbieten of andere vrij eiwitrijk stoppelgroenvoedergewassen het mogelijk is, zonder krachtvoer de kalve ren resp. pinken, de kalfvaarzen en de oud- melksche koeien in behoorlijke conditie te houden. Moeilijk zoo niet onmogelijk is dat zelfs bij de beste ruwvoedermiddelen voor melkvaar- zen, twenters. en versche koeien. Jonge melk koeien als melkvaarzen en twenters hebben voedsel noodig voor onderhoud, voor groei en voor de productie. Het kan eenmaal niet anders dat bij afwezigheid van krachtvoer men schrale koeien krijgt en koeien die minder melk en melk met lager vet gehalte zullen geven. De mate van productieverminde ring houdt natuurlijk nauw verband met de hoeveelheid en de kwaliteit ruwvoer. Bedrijven met volop best hooi of hooi A.I.V. kuilgras, of hooi A.I.V. gras bieten, zullen geen moeilijkheden onder vinden tot en met de droogstal. Herfst- en winterkalvers en vooral de jonge koeien hieronder, zullen niet voldoen de voedsel kunnen krijgen, vooral de voor ziening van eiwit komt in het gedrang. Daling productie en vetgehalte. Aan de hand van de voedervormen geeft spr. inzicht omtrent het bereikbare met best hooi en A.I.V. kuilgras.Wij weten dat bij voldoende best hooi en A.I.V. kuilgras (of suiker of melasse) het op de melk hou den van oudmelksche koeien geen groote bezwaren zal opleveren, dat het jongvee, de kalveren, ook voldoende krijgen; dat men de moeilijkheden krijgt met de kalfvaarzen, de melkvaarzen en de versche koeien. Best eiwitrijk hooi heeft een aanvulling noodig van een zetmeelrijk, eiwitarm voe dermiddel, om de z.w. te bereiken, passen de bij de productie van de aanwezige hoe veelheid eiwit. JAPAN ALS MIDDELPUNT. De Japansche regeering heeft een com muniqué uitgegeven, waarin o.m. wordt ge zegd: de wereld staat op een groot histo risch keerpunt en gaat de oprichting bele ven van nieuwe vormen van regeering, economie en beschaving, gebaseerd op den groei en ontwikkeling van verscheidene groepen staten. Dientengevolge zijn de algemeene lijnen der fundamenteele nationale politiek des lands thans als volgt geformuleerd: 1. het doel van de Japansche nationale politiek ligt in de hechte vestiging van den wereldvrede overeenkomstig den ver heven geest van het Hakkoitsjioe (de acht hoeken der wereld onder één dak), en in den opbouw der solidariteit tusschen Ja pan. Mandsjoekwo en China als eersten stap voor een nieuwe orde in grooter Oost-Azië. de regeering zal streven naar een zoo- dapige aanvulling der bewapening, als vol doende is voor de uitvoering van de natio nale politiek, in aanmerking nemende de nieuwe ontwikkelingen zoowel in binnen- als buitenland, en den opbouw van een staatsbestel voor de nationale verdediging lat in staat is de volledige kracht des lands in het spel te brengen. De Japansche bui- tcnlandsche politiek welke uiteindelijk streeft naar den opbouw van een nieuwe orde in grooter Oost-Azië, zal in de eerste plaats gericht zijn op volledige regeling van de Chineesche kwestie en de bevorde ring van het nationale welzijn, in aanmer king nemende de drastische wijzigingen in den internationalen toestand. 3. een hernieuwing van het binnenland- sche bestuur, waartoe de regeering de ver wezenlijking verwacht van de volgende punten: a. vernieuwing van het onderwijs in har monie met de fundamenteele beginselen der nationale politiek, waarbij alle zelfzuchtige en materialistische gedachten worden uit gebannen. b. de vestiging van een machtigen nieu wen politieken structuur en centrale contro le der regeeringsaangelegenheden, waarvan de grondtoon ligt in den dienst aan den staat door samenwerking tusschen de re geering en het volk. c. het leggen der grondslagen voor een nationale verdedigingseconomie, waarvan de grondtoon moet liggen in de autonome ontwikkeling der economie, met de groep Japan—Mandsjoekwo—China, met Japan als middelpunt. Verzoek van kolonel de la Roc- que. In het „Petit Journal" stelt kolonel de La Rorque den eisch, dat de vrijmetselaarsloges in Frankrijk worden ontbonden. De la Roc que verklaart, dat over dit vraagstuk niet genoeg wordt gesproken. Indien men het niet aanpakt zal men een belangrijke kiem ongemoeid laten van het kwaad waaronder Frankrijk heeft geleden en nog lijdt. Het ge- heele land verwacht een verbod van de vrij metselarij. EEN ANTI-JAPANSCHE MAATREGEL. Gevraagd naar het embargo op den uit voer van benzine voor vliegtuigen, zooals door de Ver. Staten per 1 Aug. ingevoeld, verklaarde de woordvoerder van het Japan sche departement van marine, dat deze han deling, welk voorwendsel er ook voor wordt aangevoerd, een anti-Japansche en onvrien delijke daad is, welke erop berekend is eco nomische druk op Japan uit te oefenen. Op de vraag of deze Amerikaansche maatregel van invloed is op de Japansche militaire operaties, antwoordde de woordvoerder ont kennend. Gevraagd naar het Britsche spionnagege- val, zeide de woordvoerder, dat elkeen dui delijk moet zijn, dat militaire geheimen in oorlogstijd strikt bewaard moeten blijven. Het onderhavige geval is een zuiver binnen- landsche aangelegenheid en de arrestatie der verdachte spionnen is geschiet.! om rust en orde te handhaven. Sperkende over het ge val van Cox, zeide de woordvoerder, dat het een hoop last zou bezorgen, indien buiten- landsche correspondenten de wettige grenzen te buiten zouden gaan en hun. voorrechten zouden misbruiken. Tevens sprak de woordvoerder zijn innige deelneming uit met het tragische einde van genoemden correspondent van Reuter. Het sluiten van het SpaanschPortu- geesch verdrag van vriendschap wordt door de Romeinsche ochtendbladen be schouwt als een nieuwe zware nederlaag voor voor Engeland, dat zich vooral van Portu gal had willen bedienen als basis voor een verbetering zijner strategische positie en te gelijkertijd voor een bedreiging van Spanje. De „Messagero" wijst er op, dat Engeland daarom ook op Portugal een zwaren druk heeft uitgeoefend om het te dwingen als vazal van Engeland te handelen. Met de ge lijktijdige bedreiging de blokkade op het Spaansche schiereiland uit te breiden heeft Engeland het Spaansche nationalisme doo- delijk willen treffen, in verband met den Spaanschen eisch voor teruggave van Gi braltar. De „Popoio di Roma" wijst er op, dat de Engelsche blokkade van het Iberi sche schiereiland niet alleen het rechtvaar dige protest van de verantwoordelijke krin gen op het schiereiland heeft uitgelokt, en tot de continentale solidariteit tusschen Spanje en Portugal door het jongste, uitge sproken anti-Britsche verdrag van Lissabon heeft bijgedragen, maar ook een begrijpelijke verontwaardiging in de Zuid-Amerikaansche staten heeft verwekt, daar deze hun verbin dingen met Europa zien belemmerd. Naast volop zeer best hooi, beter dan in de leerboekjes staat, bereikt men de hoog ste resultaten door aanvulling met een gift bieten of aardappelen. Best hooi in Noordholland. Het is mijn overtuiging, dat de bodem van een groot deel onzer Noordholl. gras landen, althans iri het noord-deel, zeker de mogelijkheid biedt, best hooi voort te bren gen. mits de hooiwinning en bewarings- methoden aan de hoogste eischen voldoen, vooral bij minder goed hooiweer. Bij prachtig hooiweer is hooien geen kunst, maakt ieder best hooi, maar juist bij minder vast weer blijkt, wat de beste prac- tische voor de theorie openstaande boer vermag in tegenstelling tot vele zijner col lega's. Ik heb, aldus spr., nu in hoofdzaak stil gestaan bij hooi en kuilgras en U zou mij kunnen opmerken, dat vele veehoudersbe- drijven in Noordholland ook nog wel over andere voedermiddelen beschikken, hetzij zelf geteeld, hetzij dat men deze koopt van aangrenzende akkerbouw- of tuinbouwbe drijven Men kan wijzen op voedermiddelen als voerbieten, aardappelen', suikerbieten blad en -kop, surplus tulpen, graanstroo en peulvruchtenstroo, kaf en wellicht nog meer. De wijze, waarop een veehouder met zijn beschikbaar voer het beste den winter door kan komen, moet een behoorlijke tijd vóór den aanvang der stalperiode worden uitge stippeld en berekend. Vóór den herfstafzet dient iedere veehou der zijn aanwezige voedermiddelen na te gaan, of er voldoende is, ja dan neen en zoo niet, in hoeverre er een te kort is, of het mogelijk is dat aan te vullen dan wel een {laar dieren extra af te zetten. De geldekoeien. In verband met de gelde koeien kan op gemerkt worden, dat het mesten hiervan zonder krachtvoer moeilijk zal gaan, al thans wanneer men niet over saprijke zet- meelrijke ruwvoedermiddelen beschikt. Ruwvoedermiddelen geschikt om te mesten zijn suikerbieten, bieteublad en -kop, voer bieten, tulpen, aardappelen. Bouwboeren, die jongvee (vaar zen en ossen), willen mesten, zullen in de allereerste plaats moeten zor gen voor den aankoop van prima dieren, goed gespierde gestopte die ren, het oog van den ervaren mes ter heeft in dezen een groote voor sprong. Spr. behandeld ycrvolgcns bijproducten van den akkerbouw die thans voor de vee- voervergunning van meer dan gewone be- teekenis zijn. Achtereenvolgens passeeren de revue: Suikerbietenblad en -kop en voer bieten. Bedrijven met enkel hooi of althans wei nig kuilgras moeten altijd zorgen, over vol doende voerbieten te beschikken. Men noemt het veelal eeri" eiwitarm voedermid del. Dat is enkel het geval, als wij de ami- den buiten beschouwing laten en enkel kij ken naar het gehalte.' Gemiddeld per koe, het jongvee inbegre pen, kan men gedurende de stalperiode best 5000 kg voetbieten gebruiken. Men voere 15 tot 50 kg per koe per dag, al naar de productie, jongvee 10 a 15 kg. Ook voerbietenblad kan worden bijge voerd, niet te veel, omdat daarvan de melk een onaangename smaak krijgt. Verder noemt spr. nog aardappelen (lie ver niet!), bloembollen, voordl tulpen, waar bij spr. er op wijst dat men met Irissen voorzichtig moet zijn en narcissen niet kan gebruiken, stoppelknollen en tenslotte mergkool, boterzaad en mengsels met wik ke. Resumeerende zegt spr.: dat iedere veehouder wel dient te bedenken, dat in de komende stalperiode de ruwvoer-positie de grootte van don veestapel bepaalt, welke als productie-factor redelijk instand kan worden gehouden; dat iedere veehouder vóór den herfstaf zet zijn ruwvoeder-positie, d.w.z. zijn voor raad ruwvoer zoo nauwkeurig mogelijk dient vast te stellen en daarbij de sterkte van de veestapel heeft aan te passen; dat men niet roekeloos met het ruwvoer moet omgaan, vooral, niet in den aanvang der stalperiode en er voor moet zorgen, dat voor het eind der stalperiode voor de versche koeien en vooral voor de jonge melkkoeien het beste voer beschikbaar blijft; dat men de drachtige dieren en vooral de melkvaarzen een lange droogstal moet geven; dat met het oog op de conserveering van het eiwitrijke herfstgras de A.I.V.-methode ver weg te verkiezen is boven de gewone methode; dat degene, die meent krap in zijn voer te zitten, èn finantieel èn wat het vervoer betreft in staat is ruw voer aan te schaf fen van de veelooze akkerbouwbedrijven dit niet verzuime. Even wijst spr nog op de huidverzorging der koeien- Borstelen is voeren! Slechte huidverzorging is oorzaak van minder melk, dus m.a.w. het voeren heeft niet het effect, hetwelk 't bij reinhouden van de 'huid zou kunnen hebben. Het uitgebreide met vele cijfers gedocumenteerde betoog ontlokt een hartelijk applaus. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend. Tengevolge van de weersomstandigheden bleef de actie van de luchtmacht ook op 31 Juli zeer beperkt. Bij de gewapende ver kenning in het Kanaal en op zee, ten wes ten van de Scilly eilanden zijn alleenvaren- de gewapende vijandelijke koopvaardijsche pen met bommen aangevallen. Nachtelijke aanvallen, die met zware strijdkrachten werden ondernomen, waren gericht tegen schepen en havenwerken in Zuid-Engeland alsmede tegen vijandelijke zoeklichtstellin- gen. Men heeft ontploffingen en branden waargenomen. In de avonduren is tér hoog te van Dover tot luchtgevechten tusschen Engelsche Spitfire-jagers en Duitsche Mes- serschmidt-vliegtuigen gekomen. Men slaagt de er hierbij in, 5 Britsche jagers en 2 versperringsballons neer te schieten, zon der zelf verliezen te lijden. Bii het binnen vliegen van Britsche bombardementsvlieg tuigen in Noorsch, Deenseh en Nederlandsch gebied zijn nog drie vijandelijke gevechts vliegtuigen neergeschoten. Do bommen, die in de nacht van 31 Juli op 1 Augustus door vijandelijke vliegtuigen op Noord- en West- Duitschland zijn geworpen hebben slecht» geringe schade aangericht. Legerbericht nr. 53 van het Ttallaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Het blijkt, dat tijdens het optreden van de luchtmacht op 28 Juli tegen eenheden van de Britsche marine in het oostelijk deel van de Middeilandsche Zee, een Britsche torpedo jager tot zinken is gebracht Tijdens verkenningsvluchten boven Malta heeft een onzer fqrmaties jachtvliegtuigen een gevecht aangegaan niet een vijandelijke formatie. Twee vijandelijke toestellen wer den neergehaald. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In Oost-Afrika ondernamen wij doeltreffen de acties in de lutht op Wakir, waar een parkeerplaats van auto's met succes gebom bardeerd werd. Ook werd een aanval onder nomen op het vliegveld van Buna, waar drie toestellen op den grond .getroffen en ernstig beschadigd werden. De vijand heeft Cassala met bommen be stookt, waarbij lichte schade werd aange richt. Londen heeft geen reden tot kla gen. De Japansche regeering z>l harerzijds een nadrukkelijk tegenprotest te Londen indie nen, wanneer de spionnagezaak in vollen omvang is opgehelderd, schrijft de „Tokio Asahi Sjimboen". Het Britsche.protest wordt door het blad gekenmerkt als ten eenenmale misplaatst. De verklaring van Lord Halifax in het Engelsche Hoogerhuis is voor Japan onaannemelijk. Engelands verkeerde opvat tingen over Japan dateeren, zooals schijnt, nog altijd uit den tijd van zestig jaar gele den. Daar de arrestaties volkomen gerecht vaardigd zijn en het onderzoek op wettige wijze is geschied, dient Engeland het resul taat af te wachten. Bovendien zijn niet al leen Engeschen gearresteerd, doch alle van spionnage verdachte buitenlanders wer den in verzekerde bewaring gesteld. Het is te betreuren, dat vele buitenlanders in Japan 1 van het vertrouwen en van de goede behan deling misbruik hebben gemaakt, om ge heimen, die voor het gastland van levens belang zijn, uit te vorschen. Dit is een daad, die niet streng genoeg kan worden gestraft. De „Tokio Asahi Sjimboen" merkt voorts op, dat de politie tegenover den correspondent van „Associated Press", die berichten heeft verspreid, welke schadelijk waren voor het 'j Japansche aanzien, mild is opgetreden. Van nir af aan zal de politie de gedragiiv gen van buitenlanders streng in het oog hou- den en onmiddellijk optreden tegen versprei ders van geruchten. De hoofdofficieren van het leger des heils te Peking zijn uitgenoodigd op het hoofdbu reau der militaire politie te verschijnen om mededeelingen te verstrekken over de acti viteit van liet leger des heils in Noord- Lhina. In dit verband wordt er op gewezen i le,?ef des heils «eregeld van zi.in hoofdkwartier te Londen instructies ont vangt. Waarnemers merken op, dat dit on derzoek verband houdt met de veiligheids maatregelen om aan schadelijke activiteit van Britsche zijde in het Verre Oosten het hoofd te bieden. Ook uit Tientsin wordt melding gemaakt van dergelijke maatrege len. Gisterochtend om 3 uur vervoegde zich aan het politiebureau Prinsestraat te Den Haag een 18-jarige rijwielhersteller uit Amster dam. De jongeman vertelde, dat hij door de Amsterdamsche politie werd gezocht. Up Jj jqiï jiaij jjjj nj jje(. ouderlijk huis in de hoofdstad verlaten met medeneming van een gouden horloge met ketting, een gouden ring en een bedrag van f 3. een en a if ^behoorende aan zijn vader. Hef veelbelovende jongemensch had de gouden vo°rwerpen in Amsterdam verkocht en was met het hiervoor verkregen geld naar Den Haag gegaan, waar hij het er eens goed van genomen had. Nu de centen echter op wa ren, kwam hij als rouwmoedige zondaar zich melden hij de politie, die den verloren zoon °P transport heeft gesteld naar Amsterdam-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6