De textiel'distributie Engelsche luchtaanval op Heidelberg Een militaire basis der V.S. in Canada Ieder krijgt 100 punten 80 K M maximumsnelheid RELLETJES TE LONDEN A B C D E Wat door de Fransche troepen op hun terugtocht vernield werd. Een luchtfoto van de opgeblazen brug over de Saar in Lotharingen Bommen op Venhuizen Dominee predikt het zwaard DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND Voorzichtig bij spoorwegovergangen I Amsterdamsche bouwvak arbeiders in Berlijn f Op 12 Augustus zal, zooals gemeld, de distributie van textielgoederen in werking treden. Van dien datum af zullen de textielgoe deren verdeeld zijn in drie groepen, n.1.: .Textielgoederen, welker verkoop aan den verbruiker buiten de distributie valt. Artikelen, welke slechts door den ver bruiker gekocht kunnen worden tegen inlevering van een voor ieder artikel af zonderlijk vastgesteld aantal punten van de textielkaart of, in uitzonderingsge vallen, op een speciale vergunning afge geven door den distributiedienst of het Rijksbureau voor de distributie van Tex tielproducten door den handel. g, Artikelen, welke uitsluitend verkrijgbaar zijn op speciale vergunningen, afgegeven door den distributiedienst of het onder b. genoemde Rijksbureau. Er zullen zes verschillende soorten textiel- kaarten worden uitgereikt, n.1. voor mannen en jongens van 15 jaar een ouder (rood), vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder (blauw), jongens van 3 t/m. 14 jaar (bruin), meisjes van 3 t/jn. 14 jaar (groen), toeslag- kaarten op de textielkaart, voor hen die min der dan 350 gld. per jaar per gezinslid ver dienen (grijs), extra bonnenkaarten voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder .(bonnen 116 t/m. 120). (De toeslagkaarten zullen eerst later wor den uitgereikt). Voor kinderen beneden den leeftijd van drie jaar worden geen textielkaarten ver strekt. Op de persoonlijke textielkaart zijn aange bracht honderd genummerde punten, nl. veertig punten, die gedurende den geheelen geldigheidsduur van de textielkaart, nl. van 5 Aug. 1940 t.m. 31 Jan. 1941 gebruikt kun nen worden en zestig punten, welke slechts van 1 Nov. 1940 t.m. 31 Jan. 1941 gebruikt kunnen worden. Dit is duidelijk op de textielkaart aangege ven. Hierop is, zegt het Hsbl., slechts één uit zondering, nl. deze, dat de houder van een persoonlijke textielkaart, wanneer hiervan nog geen enkel punt verwijderd is. één „groot" stuk kan aanschaffen in het tijdvak van 5 Augustus tot 1 November a.s., ook al is dit stuk meer dan 40 punten gewaardeerd. Het spreekt vanzelf, dat hij zich daarna tot 1 November a.s. niets meer op zijn textiel kaart kan aanschaffen. Voorts bevinden zich op de textielkaart bonnen voor maas- of stop garen en voor naaigaren. Deze bonnen ge ven, tezamen met het daarvoor bestemde aantal punten (nl. 1 punt voor 20 m. maas- of stopgaren of 1 punt voor 100 yards naai garen), recht op het koopen van deze arti kelen. Hierdoor wordt bereikt, dat een hou der van een textielkaart nooit meer dan 1000 yards naaigaren en 100 m. maas- of stopga ren kan koopen. (Koopt iemand dus 40 m. stopgaren, dan worden van zijn textielkaart 2 bonnen 20 m. maas- of stopgaren en 2 punten door zijn leverancier verwijderd. Tenslotte bevat de textielkaart 20 met hoofdletters aangegeven bonnen. Deze heb ben ook geen puntenwaarde, doch zijn be stemd voor eventueele extra verstrekkingen van bepaalde textielgoederen. Wanneer deze bonnen gebruikt kunnen worden, zal in de pers en per radio worden bekend gemaakt. De persoonlijke textielkaart dient voor het strikt, persoonlijk gebruik van den houder, voor zoover het betreft de daarop verkrijgba re kleedingstukken, kleedingstoffen en ga rens. Voor den aankoop van huishoudelijke artikelen kunnen echter de kaarten van alle leden van een gezin gezamenlijk gebruikt worden (b.v. 10 punten van de kaart van ieder gezinslid). Daar de textielkaart strikt persoonlijk is, is bepaald, dat losse van de textielkaart verwijderde punten ongeldig zijn en dus niet door detaillisten mogen worden aange nomen. De punten moeten door den detail list van de textielkaart geknipt worden. De lijst der vrijgestelde textielproducten is ongewijzigd, gebleven. Uit het overzicht van het aantal punten voor verschillende artikelen blijkt, dat voor kunstzijden dameskousen 5 pt, voor wollen, halfwollen of katoenen kousen 8 pt. worden gerekend. Voor een heerencostuum worden 70 pt., voor een jongenspak 45 pt. afgetrok ken. Een damesjapon van kunstzijde vertegen woordigt 20 pt., een jurk van wol, halfwol, katoen of linnen neemt 36 pt.; voor meisjes bedraagt dit rèspectievelijk 12 en 22 pt. Een regenjas (niet van gpmmi, deze zijn vrij) kost den heeren 56 pt.. den dames 45 pt., den jongens 40 en den meisjes 36 pt VOOR HET HEELE LAND, Duitsche weermacht, artsen, brand weer en politie uitgezonderd. De rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft het volgende be- paaldi De maximum toegelaten snelheid be draagt: 1. binnen bebouwde komimen voor alle soorten motorrijtuigen 40 km. per uur. 2. buiten bebouwde kommen,' ook op de autosnelwegen: a. voor personenrijtuigen, die met inbe grip van den bestuurder ten hoogste 8 per sonen mogen vervoeren, met of zonder zij span 80 km. per uur; b. voor andere motorrijtuigen 60 km. per uur. Het bovenstaande geldt onverminderd de bestaande bepalingen, volgens welke slechts gereden mag worden met een kleinere snel heid dan 40 km. per uur. Uitzonderingen. De Duitsche weermacht, de dienstbureaux van den rijkscommissaris, de S.S.-Doodskop- formaties, de grenswaehtdienst (grenzauf- siehtsdienst), de technische hulpdienst ftechnische nothilfe), de rijksarbeidsdienst, en de Duitsche en Nederlandsche politie en brandweer, evenals ambulance motorrijtui gen en motorrijtuigen van diensten voor eerste hulp en van artsen, die als zoodanig te onderkennen zijn, zijn van de bepalingen dezer verordening uitgezonderd, voor zoover de uitvoering van van overheidswege gege ven opdrachten of de vervulling van plich ten, welke uit dienst of beroep voortvloeien, dit vereischt. Een en ander voor het geval vertraging gevaar zou opleveren. Deze verordening treedt Maandag 5 Aug. in werking. Een afbeelding van de textielkaart, met de uitreiking waarvan Maandag a.s. een begin, zal worden gemaakt Er zullen vier verschillende kaarten zijn, nl. een voor jongens van 3 tot 15 jaar, een voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, een voor meisjes van 3 tot 15 jaar en een voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder. De geldigheidsduur loopt van 5 Augusius 1940 tot 1 Februari 1941 t—- m.n.n—1 -J Tuinbouwproducten en broel- ramen vernield. Gisternacht te kwart voor vier zijn 'drie bommen van vrij zwaar kaliber nabij Ven huizen (bij Enkhuizen) terecht gekomen. De bommen vielen in het vrije veld ten Zuiden van de waterloozing in de banne Venhuizen, ongeveer één kilometer van de bebouwde kom. Door de explosies, die natuurlijk het heele dorp in rep en roer brachten, werden groo- te gaten in het land geslagen. Een groote hoeveelheid tuinbouwproducten, als roode kool, bloemkool en aardappelen ging ver loren, terwijl ook een aantal broeiramen in de buurt vernield werden, aldus de Enkh. Crt. DE TIJD VAN DE PARAPLU IS VOORBIJ In een gisteravond te Den Haag door het district 's-Gravenhage van de nationaal so cialistische beweging georganiseerde pro paganda vergadering heeft ds. Reeser een rede gehouden over: „Neerlands toekomst en de N.S.B.". Herinnerende aan de brochure van dr. Colijn: „op de grens van twee werelden", ontkende spreker de juistheid van deze stelling. De bedoelde grens zoo zeide hij zijn wij reeds eenigen tijd gepasseerd. De oude wereld, de wereld van de para- pluie, het symbool van zwakheid, van „zich verschuilen" zijn wij kwijt. We zijn de nieuwe wereld ingegaan, de wereld van het zwaard, het symbool van kracht, van idealisme en van geloof. De op dit oogenblik allesbeheerschende vraag is: welke plaats zal Nederland in deze nieuwe wereld kunnen innemen? Wat gaat er met dit land gebeuren? Er zijn Ne derlanders, die dat niets kan schelen. Dat zijn menschen met een „hofjesgeest". An deren willen den toestand van voor tien Mei terug Dat zijn zij, die het toen zoo slecht nog niet hadden. Weer anderen willen nieuwen wijn in oude zakken. Zij zijn vereenigd in de Nederlandsche Unie. De spreker zette uiteen dat het dom is te gen den nieuwen geest in te gaan en be toogde nogmaals dat wij thans de kracht en de heerlijkheid van het zwaard aanvaarden en de parapluie vaarwel zeggen Dan zal Ne derland herrijzen en een waardigen plaats in het nieuwe Europa innemen. Spr. besloot zijn rede met te betoogen, dat de N.S.B. nog werkt aan het fundament van het gebouw, dat zij bezig is op te trekken. Hij huldigde ir. Mussert, die onverstoord en rus tig voortwerkt, die geduld heeft en die zal overwinnen om dan als een fier en vrij man aan het hoofd te staan van een zelfstandig en nationaal-socialistisch Nederland, dat een waardige plaats in het herboren Europa zal innemen. In politieke kringen te Washington ls op zien verwekt, doordat de Canadeesche Mi nister-president, Mackenzie King, iets heeft laten doorschemeren van Canadeesch-Ame- rikaansche onderhandelingen over een ge meenschappelijke verdediging en oprich ting van Amerikaansche militaire bases in Canada. Mackenzie King zeide, dat het tijd stip niet geschikt is voor nadere mededee- lingen over de onderhandelingen, die naar zijn meening in de Vereenigde Staten een ongewenscht opzien zouden kunnen baren. Dit opzien is echter reeds gewekt en in vloedrijke congreskringen verklaarden Woensdagavond, dat Roosevelt in strijd met de grondwet gehandeld zou hebben, in dien dergelijke onderhandelingen inder daad gevoerd werden. Een zeide met klem, dat alles gedaan zal worden om licht in deze duistere zaak te brengen en om aan deze oorlogsmanoeuvres paal en perk te stellen. Het Britsche ministerie voor luchtvaart en voor de veiligheid van de hoofdstad deel de gistermorgen mede: In den afgeloopen nacht hebben vijandelij ke vliegers boven eenige plaatsen aan de Theems en aan het Bristolkanaal bommen uitgeworpen. Engelsche vliegers hebbérï in den vroe gen morgen van den dertigsten Juli de stad Heidelberg aangevallen. Verscheidene bom men vielen op 'n woonwijk en beschadigden verscheidene huizen. Een burger werd ge wond. Heidelberg is vanwege zijn schoon land schap, en zijn uit de middeleeuwen datee- rende bouwwerken in de wereld zeer be kend. Zeer veel buitenlanders, vooral Ame rikanen, bezoeken de stad graag. Wat het Britsche luchtwapen met deze bombardee ring beoogde, is, naar van Duitsche zijde wordt opgemerkt, volkomen onbegrijpelijk. Botsingen tusschen propagandis ten voor voortzetting van den oorlog en arbeiders. De Fransche radio deelt mede, dat in som mige wijken te Londen botsingen zijn voor gekomen tusschen jongelieden, die propa ganda maakten voor een voortzetting van den oorlog en arbeiders, die daar tegen wa ren. Ook tusschen den middenstand en de arbeiders, die in verzet komen tegen de zelf moord politiek van Ghurchill ontstaan als geivolg hiervan steeds grootere tegenstel lingen. Lichten zijn 's nachts gedoofd. De A.N.W.B. vestigt er de aandacht van weggebruikers op, die in donker rijden, dat bij verschillende spoorwegovergangen de stoplichten en de verlichting van neerge laten slagboomen gedoofd zijn, zoodat daar extra voorzichtigheid is geboden. Het Nederlandsche perskantoor meldt: Te Birkenwerder, een plaatsje onder den rook van Berlijn, zijn 140 Amsterdamsche bouwvakarbeiders aangekomen, in hoofdzaak timmerlui en metselaars, die te werk gesteld zijn bij den bouw van een ziekenhuis al daar. 06 Dültsche Rijksminister dr. Goebbels tilden, 7"T1 de Dni» l u- Jn r#(k bij de opening ver dC Du,tKhe Ku"*«entoon,tellina «e München

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8